Kort geding omroepen-TV nu in beroep behandeld TV le zelf rapport van deskundigen over Nederland drinkt steeds minder melk Voor defensie 150 miljoen meer? Pieter de Hooch verkocht voor f 185.000,- Collectie-Dreesmann Koeien in Waar der gaan dansen op muziek KNA Eindhoven kan vuil niet kwijt Twee doelen bij autobotsing Na prijsverhoging van januari: Zesduizendste op W aterweg Kabinet wil plafond verbogen Geen Jehova's Getuigen in bollenbeurs Haagse krijgt hele totoprijs Man bedolven onder compost Schatkist zeer goed gevuld Margriet is nog zo heerlijk jong, zo echt een blad van déze tijd..! MIR aanvaardt aanwezi glieidspr emie Hogere salarissen voor stewards Verstekelingen spoedig terug naar Italië In Vlaardingen conferentie volks wonin gbouw Planning in Amerika JAARS- FIT MET Nieuwe kroonleden van de SER HET VRIJE VOLK WOENSDAG 23 MAART 1960 PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) De gezamenlijke omroepverenigingen hebben er geen be hoefte aan gehad het oordeel af te wachten van drie deskundi gen over de vraag of de publikaties in het weekblad TV als 'nieuw en oorspronkelijk werk' moeten worden beschouwd. Zo ja, dan zou namelijk het auteursrecht van de radio- en tele visieprogramma's niet geschonden zijn. Niet onbevangen (Van onze parlementsredactie) Men is er in Den Haag vrij zeker van, dat het kabinet ver hoging van het defensieplafond tot 1800 miljoen gulden voor de komende periode van drie jaar nodig acht. Dat is rond 150 miljoen meer dan dit jaar voor Defensie mag worden uitgege ven. 7 Of de regering- De Quay het nieuwe plafond echter in 1961 ook. wil effectueren, is nog een open vraag. Dat zal moeten blijken uit de befaamde prioriteitslijst van het kabinet, waar over het overleg nog niet is afgesloten. Verhoging Als de belangrijkste van die uit gaven ziet men in militaire kringen een verhoging van de bezoldigingen voor de lagere officiers- en onderof- ficierssrangen, die reeds in vergevor derde staat van voorbereiding is. (Van een onzer verslaggevers) Kunsthandelaren, makelaars, verzamelaars en liefhebbers verdrongen zich gisteren in een zaai van Frederik Mullers veilinghuis, waar de kostbare schatten uit de wereldberoemde collectie-Dreesmann publiekelijk werden verkocht. (Van een onzer verslaggevers) De huisvuilophaaldienst van Eind hoven zit al geruime tijd met de han den in het haar ten gevolge van te kort aan mankracht. Nu is er nog een factor bijgekomen ziekte die het noodzakelijk maakt de dienstregeling in te krimpen. Voort aan zal er per periode van vijf weken slechts acht maal vuil worden opge haald, en niet tien keer, zoals tot nu toe gebeurde. De ophaaldienst van twee keer per week kon al lang slechts met moeite in stand worden gehouden, doordat de personeelsbezetting minimaal was. Men zag geen kans meer dan 130 werknemers aan te trekken voor deze minder populaire en zware arbeid. Het 'comfort' dat het bedrijfsleven de arbeider biedt, is niet vreemd aan de moeilijkheden bij het reini- gingsbedrijr. Nu zijn van de 330 personeelsleden er nog negentien ziek geworden, en deze omstandigheid heeft, de doorslag gegeven. Per advertentie heeft de gemeente Eindhoven de inwoners van de nieuwe situatie op de hoogte ge steld. Zij houdt in dat er op elke periode van vijf weken twee zijn, waarin de vuilnisophaaldienst slechts één maal langs komt. Gisteravond z\jn op de rijksweg AmsterdamHet Gooi nabij Diemen de 57-jarige heer Brink en zijn schoonmoeder, de 77-jarige mevrouw Visser, beiden uit Zutphen, om het leven gekomen bü een ernstige bot sing tussen twee van tegengestelde richting komende personenauto's. Mevrouw Brink Is ernstig gewond ln een ziekenhuis opgenomen. Een auto die in de richting Am sterdam reed, is bij het inhalen ver moedelijk te ver naar links uitge weken en op het meest linkse deel van de vierbaansweg op de auto van de heer Brink gebotst. Beide auto's zijn zeer zwaai- beschadigd. De bestuurder van de. eerstgenoem de auto, C. H. uit Amsterdam, was na het ongeval aanvankelijk niet te vinden. Hij is later in zijn woning aangehouden. De man was ondanks zijn verwondingen terstond na de botsing naar huis gaan wandelen. Een automobilist heeft hem later opge nomen en naar huis gebracht. De president van de Arnhemse rechtbank, die de strijd tussen de omroepverenigingen en TV in Kort geding te behandelen kreeg, had al drie deskundigen aangewezen. Door dat echter de omroepen in beroep gingen, kwamen deze deskundigen niet meer toe aan hun taak. Daar om heeft het weekblad TV zelf drie deskundigen aangezocht om een ant woord te geven op de door de pre sident van de Arnhemse rechtbank indertijd reeds gestelde vraag. Het zijn prof. dr, E. D, Hirsch Ballin, hoogleraar in het auteurs recht aan de universiteit van Am sterdam, prof. dr. H. E. Reeser, hoog leraar in de algemene muziekweten schappen aan de rijksuniversiteit te Utrecht, en prof. mr. dr. M, Rooy, hoogleraar in de leer der communi catiemiddelen aan de universiteit te Amsterdam. Deze drie deskundigen zijn tot dt. conclusie gekomen, dat de vraag of TV's radiorubriek een verveelvuldi- ging is van het zogenaamde voor programma van de omroepen, ont kennend moet worden beantwoord. Met andere woorden, dat het au teursrecht dat eventueel op deze ge stencilde voorprogramma's zou rus ten. niet geschonden is. Mr. A. G. Maris, optredend na mens TV. heeft gisteren het rapport met enige voldoening overgelegd bij de behandeling in hoger beroep. Mr. P. 3. Witteraan, optredend na mens de omroepen, stond sceptisch tegenover dit deskundigenrapport. Hij zei. dat prof. Hirsch Ballin altijd at tegenover de omroepen heeft ge staan en twijfelde dientengevolge aan diens onbevangenheid in de onderhavige kwestie, die tegen de omroepen gaat. Dat een musicoloog mede een uit spraak doet in een zuiver juridische kwestie, vond spreker al evenzeer merkwaardig. Hij koesterde dan ook grote twijfel aan de waarde van het rapport. Mr Maris verweerde zich namens TV met de drie bekende hoofdpun- Advertentie LM. margwct (Van onze Landbouwredactie) Sinds begin januari toen de prijs verhoogd is wordt er in ons land steeds minder melk gedronken. In vergelijking met dezelfde periode van het vorig jaar wordt er nu per hoofd van de bevolking 3.2 percent minder verbruikt. Vorig jaar was er een gunstige wijziging gekomen in de voortduren de daling van het melkverbruik per hoofd van de bevolking. Het gebruik nam toen weer toe. Na de prijsver hoging aan het begin van dit jaar daalde het verbruik, maar de ver- wachting was, dat deze terugslag slechts van korte duur zou zyn. In tegenstelling daarmee is het verbruik na 1 januari geleidelijk aan achteruit gaan lopen. Uit de cyfers die het Produktschap voor Zuivel om de veertien dagen bekend maakt, blijkt, dat na iedere periode het ver bruik weer iets was gedaald in ver gelijking met dezelfde tijd van het vorige jaar. Deze teruggang in het melkver bruik komt juist in een tijd, dat de produktie steeds groter wordt. In Friesland, waar naar verhouding de meeste melk van ons land wordt ge produceerd, lag de produktie in de afgelopen weken zelfs 24 percent boven die van vorig jaar. De lande- lij kt produktie was 19 percent hoger dan die in dezelfde periode van 1959. ten. Namelijk dat tv naar gege vens niet ontleent aan geschriften, dat het TV vrijstaat de program- mastof te gebruiken omdat het au teursrecht slechts de vorm zou be schermen waarin de programmastof, die op zich zelf vrij is, werd neerge legd. en dat TV haar programma's ten overvloede publiceert als een nieuw en oorspronkelijk werk. Spreker bieef dan ook van me ning. dat de eis van de omroepen tot onmiddeilijke stopzetting van de publicatie van de radio- en televisieprogramma's in TV moet worden afgewezen en dat er bo vendien geen dwingende reden is voor een kort geding. De beide advocaten legden hierna eik een enorme stapel dossiers over. Uitspraak op 3 mei. Vandaag is het zesduizendste schip in 1960 de Nieuwe Waterweg binnen gelopen. Het was de Engelse Quar- terman. In 1959 kwam nummer 6000 op 27 maart op de Waterweg. De noodzaak van hun wens het plafond te verhogen zullen minister ir. S. H. Visser en de staatssecreta rissen luitenant-generaal b.d. M. R. H. Calmeijer en kapitein ter zee P. J. S. de Jong zonder twijfel neerleg gen in hun defensienota 1960. Dit stuk is voor het zomerreces van de Tweede Kamer toegezegd. Men ver wacht, dat het in april zal verschij nen. In militaire kringen acht men het mogelijk, dat minister Visser prin cipiële instemming van de Kamer met de verhoging zal zoeken, maar dat vóór 1961 slechts een min of meer bescheiden deel zal worden verwe zenlijkt. Door enkele reorganisaties van uiteenlopende omvang hoopt men voorts intern nog wat te be sparen en zodoende toch ruimte te kweken voor enkele noodzakelijke uitgaven. De regering stelt zich met deze maatregel achter een conclusie van de commissie-Van Voorst tot Voorst in het rapport over de mogelijkheden tot diensttijdverkorting. Het heet, dat het kabinet de conclusies van dit rapport vrijwel volledig deelt. Echter schijnt de defensieleiding nog pessimistischer te zijn over de mogelijkheden dan de "commissie. Aantrekking van jonge officieren en jong kader, vooral In het technische vlak, acht men echter ook om andere redenen dan de diensttijdverkorting dwin gende eis. Men kan echter in militaire klin gen nu reeds twijfel beluisteren aan het effect van de bezoldigingsmaat- regel, al zou men die uit billijkheids overwegingen toejuichen. Zelfs als de werving meer resul taat zou gaan opleveren, ziet men voorts nog weinig komen van de ver korting van de diensttijd. Behalve dat de zaak xnet het oog op de pa raatheid zeer voorzichtig moet wor den behandeld, ziet men de bij komende kosten namelijk voorlopig nog als onoverkomelijk. De Mijn Industrie Raad heeft met op een na algemene stemmen een voorstel aangenomen om de aanwe zigheidspremie voor de ondergrondse mijnwerkers te verhogen van ƒ1.50 tot f 2 per dag en aan de bovengron- ders een premie van 1.25 per dag toe te kennen. De tegenstemmer was de heer J. J. Kramer, voorzitter van de Algemene Nederlandse Bedrijfs- bond Mijnindustrie die zei: ,Jk heb te lang gevochten voor de sociale ze kerheid om mijn stem te geven aan de aanwezigheidspremie". De mijnwerkers ontvangen de aan wezigheidspremie niet als zij een deel van de dienst moeten verzuimen of wegens ziekte afwezig zijn- Ook telt de aanwezigheidspremie niet meer voor de berekening van pensioen of ziekengeld. (Van een onzer verslaggevers') Jehova's Getuigen worden geweerd uit het Hiilegomse „Treslong". Het stichtingsbestuur van de bollenbeurs rvenst de zaal niet aan deze religieuze sekte te verhuren. Jehova's Getuigen zouden er van 1 tot en met 3 april een congres hou den, waaraan 400 afgevaardigden zouden deelnemen. Op 22 januari be vestigde de restaurateur van „Tres long", dat de bollenbeurs drie dagen voor de Jehova's Getuigen was ge reserveerd. Zaterdag 5 maart echter zond men het congrescomité een aan getekende brief. Hierin werd meege deeld, dat het bestuur van de bollen beurs de restaurateur geen toestem ming gaf de inrichting aan de Je hova's Getuigen te verhuren. Pogingen van de congrescommissie om hierover met het stichtingsbestuur te spreken zijn op niets uitgelopen. Een der stichtingsbestuurders wenste zelfs over deze kwestie telefonisch niet van gedachten te wisselen en brak het gesprek op zeer onheuse wijze af. Jehova's Getuigen hebben ook in 1956 en 1958 in „Treslong" gecongres- seerd. Er hebben zich toen geen moei lijkheden voorgedaan. De congres commissie is erin geslaagd voor ge noemde dagen de „Korenbeurs" in Hoofddorp te huren. Het congres gaat dus door. Dinsdagavond is te Madrid van gewoonlijk betrouwbare zijde verno men dat een Spaanse krijgsraad veertien communisten, die werden beschuldigd van aanzetten tot op stand. tot gevangenisstraffen van drie maanden tot zes jaar heeft ver oordeeld. Eert vijftiende beklaagde werd vrijgesproken. Na circa 7 uur ie hebben ge zwommen is de Franse kikvors- man, Louis Lourmais. dinsdag middag in Tiel aangekomen Hij kreeg in de loop van de middag gezelschap van zijn vrouw, die ook. te water ging. Vanmorgen heeft de Fransman zijn tocht naar Rotterdam voortgezet. Lourmais is hier bezig met het aantrekken van zijn twee pak ken. (Van een onzer verslaggevers) De Haagse mevrouw M. L. van der Klaauw, Pinkliorstiaan 12, is de enige winnares van de KNVB-toto-hoofd- prijs gebleven. Zij is nu zeker van een uitbetaling van 126.695. Tien deelnemers kwamen tot 14 punten. Zij verdelen 63.347.50. Voor de 254 winnaars van de derde prijs blijft het aandeel beperkt tot 250. (Van onze soc.-econ, redactie) Tussen de directie van de KLM en de Vereniging van Hursers en Hof meesters is overeenstemming bereikt over een nieuwe salarisopbouw, waar bij rekening wordt gehouden met de zwaarte van de verschillende func ties. De nieuwe salarissen liggen naar gelang van de eisen die worden ge steld, 8 tot 20 percent boven de oude. In deze percentages is een verhoging op grond van de vrijere loonvorming inbegrepen. (Van een onzer verslaggevers) Dinsdagmiddag heeft zich in Nort een. ernstig ongeval afgespeeld, dat het leven heeft gekost aan de 20- jarige H. Gritter uit Winde (gem. Vries). De heer Gritter bestuurde een trek ker, waaraan een met compost ge laden aanhangwagen was gekoppeld. Op het land koppelde hij de wagen los. waarbij deze omsloeg. De heer Gritter werd onder de lading bedol ven en bleek te zijn overleden. (Van een onzer verslaggevers) De zestien Sicilianen, die zich gis ternacht als verstekelingen aan boord van de onder Canadese vlag varende Italiaanse vrachtboot San Palermo hadden geïnstalleerd, zul len waarschijnlijk nog deze weck naar hun land van herkomst worden teruggebracht. Gisteren heeft de Rotterdamse Vreemdelingenpolitie de verhoren afgenomen. Dat bracht een bevesti ging van hetgeen wij over deze zes tien gestrande verstekelingen heb ben bericht. Men neemt ook aan, dat deze mensen, op zoek naar werk in België, in handen van ronselaars zijn gevallen en dat zij voor de aan geboden bemiddeling om arbeid te vinden enige honderdduizenden lires hebben neergeteld. Naar de mening van de Vreemde lingenpolitie zit hierin echter geen criminele zaak. Overleg met de Ita liaanse diplomatieke dienst in Ne derland heeft ertoe geleid, dat men deze mensen terugbrengt naar Sici lië, waarmee een eind is gekomen aan een wel wat lichtvaardig opge zet emigrantenavontuur. Raads- en Statenleden van de Party van de Arbeid in Zuid-Holland zullen op zaterdag 9 april in Vlaar dingen ccn conferentie houden over dc volkswoningbouw. De heer W. Scheerens, secretaris van de Natio nale Woningraad, zal er spreken. De 'bijeenkomst heeft plaats in zaal Harmonie aan de Schiedamse- weg en begint 's morgens om half elf. 's Middags wordt het gezelschap op het stadhuis van Vlaardingen ont vangen. Vervolgens zal wethouder T. de Bruijn het een en ander over de Vlaardingse uitbreidingen ver tellen. Het gezelschap za! die uitbrei dingen vervolgens gaan bezichtigen. in deze rubriek vermeldt Hei vriu Volk zonder commentaar - p-#»" jende uitspraken van anderen, uitb oord voor rekening van hen dit worden geciteerd De meest serieuze economen be schouwen een zekere mate van plan- ning als een noodzakelijkheid vo«r het Amerikaanse economische ltve% Slechts een kleine achterhoede vaa theoretici ziet planning nog als een bedreiging voor de democratie, en houdt vol, dat de vrijheid alleen ge- handhaafd kan worden in ee» abso- luut ongecontroleerde vrije-markt. economie. Conservatieven, accepteren het feit van de planning, hoewel ze nog te- rugschrikken voor het woord. Hoewel zij 'planning' veroordelen, steunen zij zekere vormen van overheidsinvloed, die zij noodzakelijk en gewenst ach. ten bij voorbeeld de monetaire operaties van de Federal Reserve. Het is nu eenmaal een feit, dat een veel groter deel van de Amerikaanse economie 'gepland* is dan het publiek zich pleegt de realiseren. in The Reporter van 3 maart Dól A. A. Berie jr. Advertentie I.M. De verzameling van de overleden warenhuisdirecteur, wiens erfgenamen opdracht tot verkoop hadden gegeven, is zo uniek dat belanghebbenden en belangstellenden bijna hebben gevochten voor de laatste plaatsen. Zij heb ben gisteren met een gelijkmatig geklop van de hamer getallen van hon derdduizenden guldens voor schilderijen van oude meesters horen noemen. WOERDEN In het landelijke Waarder 'bij Woerden komt nooit een circus maar toch zijn dansende koeien. En omdat daarvoor de mu ziekvereniging Kunst Na Arbeid verantwoordelijk loordt gesteld, hebben de beide SGP-vertegen- woordigers in de raad dinsdagavond tegen het voorstel gestemd om f 100 subsidie aan het 'fanfarekorps te geven. In zijn motivering iel een van de tegenstem mers de heer Hofland, dat de rondgang van Kunst Na Arbeid op Koninginnedag 1959 nogal wat boze gezich ten had veroorzaakt bij de boeren omdat de koeien erg onrustig wa ren geworden door de muziek. Hij voelde daar om niets voor subsidie. Op verzoek van de voorzitter, burgemees ter D. Zielhuis, gaf wethouder J. Hoogen- doorn (ar.), zelf ook veehouder en voorzitter van de plaatselijke oranjevereniging, een nadere toelichting. Hij vertelde dat het oran jefeest vorig jaar juist viel na een erg regen achtig etmaal. De koeien waren daardoor slecht te spreken en wat uit hun normale doen. Door"- de muziek waren ze echter zo opgekik kerd, dat ze nog veel meer plezier hebben ge had dan de inwoners van Waarder zelf Het andere raadslid voor de SGP, de heer W. F. Mulckhuyse, bleek zo onder de indruk van de argumenten van zijn fractiegenoot, dat hij een zwaai nam en plot seling voorstander van de subsidie bleek. Maar dan op voorwaarde dat de muziekvereniging zich nooit meer in Waarder zou laten zien. Het aubsidievoorstei werd aangenomen met vier tegen drie stem men. In plaats van de kroonleden van de SER prof. dr. M. J. H. Smeets en prof. dr. F. J. H. M. van der Ven, die zich niet meer beschikbaar wil stellen, heeft de regering voor de zittingspe riode van 1 april 1960 tot I april 1962 tot lid van de SER benoemd prof. dr. A. H. M. Albregts te 's-Gravenhage en prof. dr. H. W. J. Bosman te Til burg. Tot plaatsvervangende leden zijn benoemd prof. mr. F. Cerutti te Nijmegen en dr. H. O. Goldschxnidtte Eindhoven. In de plaats van prof. dr. F. L. Po lak, die zich niet meer als plaatsver vangend lid beschikbaar had gesteld is nog geen ander plaatsvervangend lid benoemd. De Arabische Riga heeft dinsdag in Cairo een nieuw hoofdkwartier een gebouw van negen verdiepingen in een U-vorm aan de oever van de Nijl in gebruik genomen. De liga bestaat precies vijftien jaar. De hele kunstwereld hield de adem in toen het werk van Pieter de Hooch, de burgemeesterskamer van Amsterdam, aan bod kwam. Het werd gekocht voor... ƒ185.000, het hoog ste bedrag van deze morgen. Er zijn gisteren in totaal honderd- achttien schilderijen, .etsen, teke ningen en miniaturen geveild, die totaal f 2.138.200 opbrachten. Pieter de Hooch stond dus aan de top. Het doek werd eigendom van een Haagse kunsthandel. 'De Oudeschans met de Montelbaans- toren' van Aert van der Neer kwam tot ƒ85.000, een bedrag dat betaald, werd door de heer K. Duits uit Londen, Amsterdammer van ge boorte. Jan Steen Dereikte met zijn 'brui loft' de tweede piaats, met een prijs van 102.000. neergeteld door een Rotterdamse Kunsthandelaar. De Stichting Willem van der Voriö in Rotterdam werd eigenaar van de Amsterdamse Beurs, een schildert! van Emanuel de Witte, voor 125.000. Nog enkeie andere prijzen: ƒ94.000 voor een Thomas de Keyser, 60.000 voor een rivierlandschap van Salo mon. van Ruysdael, 64.000 voor Het oude Raethuys van Jacob van der Ulft, 76.000 voor De blokhuizen in de Amstel van Willem van de Velde de Jonge. net enige stadsgezicht van Amster dam dat Vincent van Gogh ooit beeft geschilderd, werd na 75 seconden voor ƒ76.000 het eigendom van een Am sterdamse kunsthandel. De hoogst» notering voor een doek van Breitner was 70.000 voor De hoek van heï Leldacheplem', (Van onze soc.-economische redactie) De minister van Financiën beschikt thans weer over een zeer goed ge vulde schatkist. Het tegoed van bet Rijk bij de Nederlandse Bank steeg de afgelopen week met 130 miljoen tot 761 miljoen. Aan de stijging van de officiële deviezenvoorraad is een eind geko men. Het totale bezit aan goed en deviezen van de centrale bank daalde met 15 miljoen tot 5.219 miljoen. De bankbiljettencirculatie vermin derde met ƒ42 miljoen tot ƒ4.—» miljoen.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2