Methode en tijdstip juist? y verliest strijd om Brigitte Knoflooklucht is GEEN reden om kind van school te sturen Pu Hovers ZO!® CD'ifflTAAR NVV groet zieke Werknemers steeds bestuurders 'Wij hadden al meer kunnen ontvangen ■mm Grote turfbrand in Z.O.-Drente Vrouw struikelt - baby valt van derde etage Europa-hotel in Aalsmeerder Sclieveningen géopencl 'Examen is niet nodig - kinderen iveten genoeg Resolutie KvK: zeevaart buiten EEG-verdrag Lager dividend bij KRL herenmode-tip V00R- JAARS- MOE- HEiD FIT IV! ET Gemoedelijk praatje Equatoriale Unie in oprichting Nederhorst vraagt nieuwe prijzenwet HET VRIJE VOLK VRIJDAG 25 MAART 1960 Een andere mogelijkheid om eruit te'komen als men scheef zit, is de berekening van de loonkosten. 'Hier ligt een heerlijk veld voor rekenkunstenaars, maar ook een heerlijk veld om te marchanderen.' NIET AFGESLOTEN PRIJZEN GESTEGEN de natuurzuivere TE PESSIMISTISCH Een moeder, die haar voort durend naar knoflook riekend zoontje van school thuishield, omdat de leerlingen zowel als de leerkrachten het de jongen onmogelijk maakten de school te bezoeken, is gisteren door de kantonrechter te Apeldoorn ontslagen van rechtsvervol ging. Juf overspannen De zaak werd bij de Nederlandse Onderwijzersvereniging aanhangig gemaakt. De houding van de moeder, die het kind knoflook bleef geven, had ondertussen een onderwijzeres reeds overspannen gemaakt. "Spring-Style'* der wereldmode I960 Draion licht en luchtig wol met Mohair Vrijere loonvorming is een schimmenspel (Van onze socecon. redactie) O U IIP Vrlll llPlPin De voorzitter van het NVT, de heer V*-. w CXAJL XX JL Vv'JL V-JL D. Roemers, die een operatie heeft I ondergaan, maakt het goed. Hij zal over enkele weken zijn werk kunnen (Vervolg van VOOrnasinal hervatten. Dit deelde de vice-voor- mëeeropde<leTUitenSnf-' Wd£f De se/reta"s het NW signaleerde in de hoofdbestuurders- stuardersvergaderins in Utrecht die vergadering verscheidene tekortkomingen in de nu acht maan- gewijd was aan de loonpolitiek. den bestaande vrijere loonvorming, die hij een 'schimmenspel' De vergadering zond Roemers een 1,oem^e- Hij wees onder meer op de noodzakelijke subjectieve telegram met de beste wensen voor benadering van de toekomstige produktiviteit, een volledig herstellij zond ook een groet aan mr. G. Hekkelman, direc teur van het wetenschappelijke bu reau. die enige maanden rust moet houden. Een bijzonder hartelijk welkom be reidden de hoofdbestuurders de al gemeen secretaris C. W. van Win gerden, die na een lagndurige ziekte voor het eerst weer een vergadering kon bijwonen. De heer Korte richtte hartelijke gelukwensen tot de bouwbedryfsbond voor de overwinning die samen met de confessionele organisaties is be vochten. De staking heeft het bewijs ge leverd, aldus de heer Korte, dat er voor de zorgen van de afstand tussen leiding en leden toch niet zoveel grond bestaat. Advertentie I.M. Bjj ondernemingsgewijze voorstel len krygen wij de produktiviteitsge gevens niet eens altyd te zien. De onderneming legt het CBS geheim houding op. Het is duideiyk wat de reden van deze geheimhouding is, zei de heer Van Tilburg. In veel gevallen zal de produktiviteit nameiyk hoger zijn dan nodig is voor de overeengekomen loonsverhoging. Maar als dat bekend zou worden, zouden de ondernemers ook nog eens aan de tand gevoeld kunnen worden door Economische Zaken, om tot een prijsverlaging over te gaan. Dat doceurtje voor de con sumenten houden de heren liayer in hun zak. De discussie over de vorm van loonpolitiek is bepaald nog niet af gesloten. Enkele vrijwel algemeen „Er is meer uit de bus gekomen dan de 4 pet algemene loonronde, die het NVT had geëist," beweren de voorstanders van de vrijere loonpoli tiek. De heer Van Tilburg merkte naar aanleiding hiervan op: „By de door ons voorgestane algemene loonmaat regel zouden alle werknemers uiter- lyk op 1 oktober 1959 hun 4 pet te pakken hebben gehad". In de tweede plaats zou het NVV, gezien de veel gunstiger geworden economische ontwikkeling, al een verdergaande verbetering inde sociale positie van de werknemers aan de orde hebben gesteld. aanvaarde conclusies zyn volgens de heer Van Tilburg: 1. de produktlviteitsstyging kan niet. het enige kriterinm zyn; 2. de berekeningen van die stjjging zijn wei zeer onzeker; 3. prijsstijgingen dienen zoveel mo gelijk le worden voorkomen; 4. een zekere coördinatie is noodza kelijk. Hopelijk zal op deze basis alsnog een bruikbare vorm van loonpolitiek kunn enworden gevonden. Aan een voortgezette discussie daarover wil len wy van onze kant constructief blyven deelnemen, aldus de heer Van Tilburg. Het is zowel een lands- als werknemersbelang, dat wy eruit ko men. Dat belet ons niet, voegde hy er aan toe, vast te stellen, dat het op timisme waarmee men vorig jaar aan het differentiëren sloeg, achteraf schromelijk overdreven en misplaatst blykt- te zijn. By het zoeken naar een oplossing zal men. aldus spreker, rekening moeten houden met het feit, dat loonpolitiek niet alleen techniek is, maar ook een kunst. Hy meende, dat een oplossing meer in de richting van een aanpak van geval tot ge val zal moeten gaan. Over het prijsverloop was de heer Van Tilburg bepaald niet gerust. De kosten van levensonderhoud zijn met 4 a 5 pet gestegen en dat is niet alleen een gevolg van de droogte van vorig jaar. Die styging vond plaats iii een jaar, dat er nog nauwelijks van loon- styging sprake was. Spreker veronder stelde, dat er al veel eerder ruimte was voor prijsverlaging. Het NW handhaaft zijn bezwaren tegen huurverhoging, onder meer om dat de regering toch niets doet aan verlaging van de bouwkosten. Minis ter De Pous heeft onlangs onthuld, dat van de zeer belangrijke bouw kostenstijging over de jaren 1953— 1957 tien tot dertien percent onver klaard is gebleven. Advertentie I.M. heerlijk, t is lente heerlijk öj3wekkend,(;y;èrkvvikkena In deze ruonek vermeldt Hei vnie Volk zonder commentaar tret' lende uitspraken van anderen, uiter aard, voor rekening van hen iU worden aeciteerd. Ook de heren Hofstra en Vondelin» zagen er geen been in om toch maar 150.000 belastingvrij salaris '8 jaar* op te strijken, ook ai zijn ze tegen privé bezit en bezitsspreiding. Je j,,^ ze maar lusten. Hebt u al eens uitge rekend hoeveel dat per week is? Dat is bijna 1000 gulden per week, terwijl het gros der mensen die hen afvaar digen het met minder dan 100 gulden moet doen. Neen, laten ze ons niet* wijs maken, ik ken mijn pappen heimers. Hit het Nieuws- en Advertentie blad voor Vecht-, Amstel- en Rijn streek van vrijdag 18 maart 1989. (Van een onzer Verslaggevers) Zuidoost Drente is gisteren geteis terd door een groot aantal branden. In Bargercompascuum woedt over een oppervlakte van meer dan vijftig hectare de grootste turfbrand sinds jaren. Reeds meer dan tien miljoen turven zijn verloren gegaan. De scha de, die door verzekering wordt ge dekt, loopt in de honderdduizenden guldens. De Emmer brandweer bestrijdt het vuur met drie grote autospuiten en een kleinere spuit die op een boot is gemonteerd. Het biussingswerk werd zeer bemoeilijkt door de zeer krach tige oostenwind. Tegen de avond was men erin ge slaagd het vuur te lokaliseren. Van nacht werden op de meest bedreigde punten wachtposten uitgezet. In Bargeroosterveld staat vijf hec tare veen en heide in brand. In Weer. dingererfscheidenveen werden tien- duizenden turven door het vuur ver teerd. Tussen Oud- en Nieuw Schoo- nebeek brandt zestig hectare veen ai twee dagen. Een uit Duitsland over gewaaide heidebrand kon gisteren bedwongen worden. Een grote boerderij in Tweede Ex- loërmond (gemeente Odoorn) ging gisteren in vlammen op. De schade van een ton wordt door verzekering jjedekt'. Vij personen werden daclooa. (Van onze sociaal-economische red.) Bijzondere aandacht heeft de secre taris van het NW, de heer IV. F, van Tilburg, in zijn rede op de hoofd- besturenvergadering besleed aan het conflict in het bouwbedrijf. Twee vragen stelde hy: heeft de regering met de pryzeubeschikking de juiste methode gevolgd en: is het tijdstip van ingrijpen juist geweest De methode achtte de heer Van Tilburg volkomen op haar plaats. Daardoor werd de doorberekfoings- kwestie aan de kant geschoven. Dat de regering niet direct in aan sluiting op de prijzenbeschikking is gekomen met een loonbeschikking, noemde spreker een daad van wijs beleid. De organisaties behielden daardoor de mogelykheid alsnog het doel van de staking te bereiken, na meiyk een getekende c.a.o. Wat het tydstip betreft: een in grijpen van de regering voor het uit breken van het conflict zou niet ver standig zyn geweeest. In dat sta dium zouden de aannemers de si tuatie waarschynlyk hebben onder schat en zij zouden daarom minder gemakkelyk tot de tekening van de c.a.o. zyn overgegaan. Dan zou dus tegeLUkertijd een loonbeschikking moeten zijn afge kondigd. Maar dit zou de onderhan delingspositie van partyen volledig hebben ondermijnd en het zou een ernstige inbreuk hebben gemaakt op de stakingsvryheid. De heer Van Tilburg had waar dering voor de standvastigheid waar mee de regering in deze zaak is op getreden, in het bijzonder voor mi nister De Pous. „Jammer dat deze minister zich gebonden beeft aan een kabinet, dat in het algemeen een po litieke beleidslijn votgt. die onze in stemming zo weinig kan hebben". Scherp hekelde spreker het hardnekkige verzet van de aanne mers, dat hij toeschreef aan een puur materialistische instellign. Hy meende, dat door de halfslach- (Van een onzer verslaggevers) In het trappehuis van een woning blok aan de Diepenhorst te Rotter dam is donderdagmiddag de daar wonende mevrouw De Jager gestrui keld terwijl ze haar tien maanden oud kindje, Robert, in de armen droeg. Het kind schoot uit haar banden, viel door een gevelruit op de derde etage, en kwam op straat terecht. De baby kreeg een schedelbastsfractuur en ernstige hoofdwonden en ls in het Zuiderziekenhuis opgenomen. tige houding van de liberale en katholieke werkgeversorganisaties ook nog een zekere invloed is uit gegaan op de intensiteit en de duur van het conflict. De NVV-secretaris besloot zijn rede met een hartelijke gelukwens voor voorzitter Brandsma en zijn man nen van de bouwbedryfsbond en voor de confessionele organisaties. Niet alleen vanwege het behaalde succes, maar ook voor de rustige en solide wijze waarop deze actie is geleid. Advertentie tM. Staan er ook bij U in de kast tientallen schoteltjes, waarvan de kopjes zo in de loop des tijds zijn gesneuveld Dat hoeft geen dag langer meer te duren. Want Zaterdag begint de ver koop van duizenden losse kop pen, van crème-kleurig eerste keus aardewerk. Extra hard geglazuurde losse koppen, waarvan de laagst mo gelijke prijs 29 cent is... koopt U Zaterdag voor nog géén twintig cent. De burgemeester van de Oos tenrijkse grensplaats Andau in het Burgenland, waai- in november 1956 een 30.000 Hongaarse vluchtelingen aankwamen en hun eerste verzorging kregen, is dezer dagen onderschei den. „Een sterker bewijs, dat hier inder daad iets mis moet zijn, hebben wij nog niet gehoord. Zo langzamerhand gaan de ogen open en gaat men in zien, dat een nationaal bouwbedrijf, waarop wij steeds hebben aangedron gen, de enige mogelijkheid biedt om althans enige vat op deze ontwikke ling te krygen". De heer Van Tilburg wees er verder op, dat de regering de subsidies voor de woningwetwoningen verlaagt, maar tegeiykertyd de subsidies in de particuliere sector verhoogt. „Deze steunmaatregel ten behoeve van de particuliere bouwers doet by ons helemaal de deur dicht." Scherpe kritiek oefende de ver- bondsseeretaris uit op de pessimis tische ramingen van het Centraal Plan Bureau. De economische ruimte over 1959 is veel groter dan zelfs de meest optimistische prognoses luid den. Van die ruimte is praktisch niets gebruikt voor extra-loonsverhogin gen. De investeringen hebben op die ruimte een veel groter beslag gelegd. Het jaar 1959 was weliswaar 'een lans-overschot, maar tevens een hoogterecord voor het betalingsba- laagterecord voor het werknemers aandeel in het nationale inkomen. Th' voorzichtige prognoses en de pessimistische cyferredeneringen van Tilburg aanleiding op te merken: ons zhet planbureau gaven de heer Van enthousiasme om aan het uitstippe len van sociaal-economische beleids lijnen mede te werken daalt sterk en het vriespunt kon wel eens worden bereikt. „Men kan toch in redelijkheid niet anders verwachten als blykt, dat door louter op pessimisme gebaseer de beleidslijnen de werknemers steeds de dupe worden?" Spreker meende, dat het gevaar van overbesteding voorlopig slechts dreigt bij de investeringen. Zeer veel belangstellenden hebben de heer P. Lonnée, aannemer, giste ren geholpen het nieuwe Europa hotel in Seheveningen te openen. Dit hotel is met de nieuwste tech nieken en materialen gebouwd. Het bevat tachtig balkonkamers, die als zit-slaapkamer zijn ingericht, op wens voorzien van bad-douche, radio en televisie. Het hotel dat door de wethouder van Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting, ir. R. C. A. P. van Lissa Nessel, officieel geopend werd, bevat tevens een kapsalon en winkels, onder- en bovengrondse garages en een service-tankstation. De heer Lonnée heeft het gehele gebouw voor eigen rekening en zonder enig subsidie in anderhalf jaar tijds doen verrijzen. PARIJS (APP) In Centraal- Afrika is een nieuwe federatié in oprichting van jonge zelfstandige staten, die deei uitmaken van de Franse gemeenschap. Deze federatie, die Equatoriale Unie zal heten, om vat de republieken Gabon, Kongo, Tsjaad en Midden-Afrika en wordt gesticht naar het «voorbeeld van de Malix Federatie. De Equatoriale Unie wil geheel zelfstandig zijn, maar nauw verbonden blyven met Frank- ryk. (Van een onzer verslaggevers) Ook de civiele kamer van bet Am sterdamse gerechtshof is gisteren niet ingegaan op de eis van het Aals- mcerse bloemenhuis Van Dijk aan een Amsterdamse naamgenoot-te ver bieden zich nog verder uit te geven als vertegenwoordiger van eiser en diens geïllustreerde brochures te ge bruiken. Het geruchtmakende bruidsboeket 'Brigitte' dat een jonge Amsterdamse vrouw op haar trouwdag van beide leveranciers ontving, was de aanlei ding tot deze affaire. In eerste instantie had ook de pre sident van de rechtbank in kort ge ding eisen van de Aalsmeerse firma afgewezen. Het Hof meende thans eveneens dat niet voldoende was toe gelicht, dat de Amsterdamse bioe- menhandelaar, die van oneerlijke concurrentie was beticht, herhaalde lijk gebruik had gemaakt van de bro chures van het Aalsmeerse bloemen huis. Het Hof deelde eveneens de mening van de president-, dat deze affaire voor een kart geding niet geschikt was. (Van onze soc.- econ. redactie) „Heeft het conflict in de bouwvak ken niet aangetoond dat er een defi nitieve prijzenwet nodig is?" Deze vraag heeft de heer Nederhorst (arb.) de minister-president gesteld. De heer Nederhorst wijst er in zyn schriftelyke vragen op, dat de prij-v opdrijvings- en hamsterwet, die uit 1939 dateert, vervangen mooet wor den. „Is de regering dezelfde mening toegedaan?" vraagt hy. Duizend Arnhemse schoolkinderen hebben dit jaar niet mogen deelne-, men aan het schoolverkeersexamen. Oorzaak de piaatselyke afdeling van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging acht het verkeersonder- wijs op de lagere scholen voldoende. Een examen vindt men overbodig. Het besluit van de NOV, dat tot gevolg heeft gehad, dat slechts vier van, de 27 openbare lagere scholen hun leerlingen naar het op 8 maart gehouden examen hebben afgevaar digd, heeft ontstemming gewekt bij het Verbond voor Veilig Verkeer en bij de politie. (Van een onzer verslaggevers) Een uitbreiding van de EEG-taak tot het vervoersapparaat der zeeha vens moet principieel uitgesloten zyn. Voor de EEG gaat het om de integratie binnen het gebied van de EEG. De zeevaart neemt echter een bijzondere positie in. Het vervoers bedrijf der zeehavens valt ook niet onder de vervoersbepalingen van het EEG-verdrag. Deze uitspraken hebben de vyf ka mers van Koophandel der Noordzee havens (Amsterdam, Antwerpen, Bremen, Hamburg en Rotterdam) vastgelegd in een resolutie. Het verdrag, aldus de resolutie, laat de zeevaart en de vervoersbe drijven der zeehavens dan ook buiten beschouwing. Slechts onder voorbe houd wordt in het EEG-verdrag het recht erkend om passende maatrege len voor de zeevaart (en het lucht verkeer) te nemen. De EEG-maat- regelen kunnen alleen gelden voor het vervoer per spoor, over de weg en over de binnenwateren (art. 84 van het verdrag) De resolutie wijst op de eigen rechtspositie van het vervoersbedrijf der zeehavens, die daaraan het recht en de plicht ontlenen onder eigen verantwoordelijkheid maatre gelen te nemen. Een groot hotel in Perpignan (Frankrijk) wordt toegerust met een warmwatervoorziening, waarbij van zonne-energie gebruik zal worden gemaakt. Men zal hiermee voor 80 percent in de behoefte aan warm water kunnen voorzien. Op de dak terrassen worden 25 spiegels ge plaatst. (Van een onzer verslaggevers) De bruto-winst van 28,52 miljoen bij de Koninklijke Rotterdamse Lloyd over 1959 is ruim twee miljoen gul den lager geweest dan in 1958. Een dividend van 7 pet. (Spet. v.j.) wordt voorgesteld, waarmede een bedrag van 2,8 miljoen is gemoeid. Uit dit bruto-winstbedrag wordt ƒ22.97 miljoen voor afschrijving be stemd, voorts gaat 2,28 miljoen naar het reparatiefonds en krygen de negen commissarissen in totaal een uitkering van 90.000. In de verschillende t lijndiensten liep het ladingaanbod terug, hetgeen tot teleurstellende bedrijfsresultaten leidde, aldus het verslag. De directie acht het een eis de vloot (400.000brt., waaronder het passa giersschip de Willem Ruys en 36 vrachtschepen) voortdurend te mo derniseren. Enkele oude schepen wer den verkocht, drie schepen, waar onder een tanker van 46.000 brt wor den gebouwd. De tanker zal eind 1962 worden opgeleverd. Over de investeringsaftrek zegt het verslag: deze is voor de scheepvaart geen middel tot aanschaffingen boven hetgeen ter vervanging nodig is. Deze aftrek moet men daarom voor de scheepvaart zien los van de conjunc turele gezichtspunten. Een veranderde opstelling van de balans bij de KRL heeft een groot bedrag aan reserves te voorschyn ge bracht. De waarde, van de vloot, die eind 1958 voor 34 miljoen op de balans stond, blykt 202 miljoen te zijn. Reserve voor vervanging van de vloot, die eind 1958 voor 37,3 mil joen op de balans voorkwam is met eenzelfde bedrag verhoogd tot 205 miljoen. Het vermogen van de aan deelhouders eiud 1958 was dus 168 miljoen groter dan uit de balans van het vorige jaar kon worden afgeleid. Deze wijziging is een gevolg van het feit, dat de Rotterdamsche Lloyd thans openlyk in de balans rekening heeft gehouden met de gestegen ver vangingswaarde van de schepen. De aangebrachte wyziging is een belangrijke verbetering in het in zicht in de positie van de onderne ming, zoals die uit de balans moet blyken. Advertentie LM. Zaterdagmorgen om begint de verkoop van duizenden losse koppen eerste keus, m per stuk voor f J @£r Per cliint niet meer dan 6 stuks. (Van eeo onzer verslaggevers) De rechter was het niet eens met de zienswijze van het departement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, dat, van mening was dat het schoolhoofd het recht had het kind van school te sturen en pas weer- toe te laten waaneer het 'toe dienen van knoflook was gestaakt.' Daarnaast oordeelde het ministerie, dat op grond van schoolverzuim da leerplichtwet kon worden toegepast, als aan het verzoek het knoflook- dieet te staken geen gevolg zou wor den gegeven. De verdachte, mevrouw L. D. te Apeldoorn, verdedigde haar houding gisteren tegenover de kantonrechter: 'Mijn zoontje heeft knoflook nodig om gezondheidsredenen. In oktober hebben ze het mijn kind op schooi zo ondraaglijk gemaakt, dat ik de jongen wel moest thuishouden.' Eerder had het scboolhoofd de jon gen al eens naar huis gestuurd met de mededeling, dat hij weer zou wor den toegelaten als de knoflooklucht verdwenen was. Na ruggespraak met de wethouder, de inspecteur en de schoolarts moest het hoofd het kind de volgende dag weer toelaten. De jongen werd toen 'geïsoleerd', eerst op de gang, toen in de dokterskamer, waar hij 'privélessen' kreeg. Toen de leerling toch weer in de klas moest worden toegelaten, gin gen do ander» kinderen tot actie over. Zij maakten het de knaap zo lastig, dat zijn moeder besloot hem thuis te houden. De kantonrechter oordeelde, dat de moeder min of meer gedwongen was tot het overtreden van de leerplicht wet. Haar huisarts had haax boven dien ook nog geadviseerd door te gaan met bet knoflookmenu, hoewel de noodzakelijkheid daartoe niet be paald aanwezig zou zijn. De officier van Justitie achtte in dit geval schuld niet aanwezig. Hij adviseerde wel de moeder te over wegen het toedienen van knoflook te staken, ter wille van d« ontwikkeling van haar xoonti». m Bouclé

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2