A. Oldenhof besprak vrije loonpolitiek betoog Interessant voor leden van Alleen ODI bracht t tot overwinning Aantal tunnels in Waterweg en Nieuwe Maas met spoed in serie bouwen Lezing over recreatie tijdens ouderavond van Comeniusschool B Ir. Lange op provinciale verkeersdag Prij suitreiking aan bedrijfs- klaverjassers Twee brommers in botsing Student werpt kachel buiten GSS reeipieert Seliied. Boys zorgt voor -spanning Waclitverbod en weg afgesloten in een richting Vakantie voor jeugd uit kampen Tafeltennis van puuoren Clubontmoeting SCS, Maasstad en Rapmund chtedammers elkaar onder Brandje bij BWF Kunst in kerk op museumavond VOORWAARDEN GEEN BASIS Inbreker steelt 100 uit gebouw TH VisafsJag Esperan to-agendo „Zingende Ober" bij feest „Solustra" pep gmm Veemarkt Rotterdam SET VRIJE VOLK DINSDAG 29 MAART 1960 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggeefsters) Hoe Is de situatie in de loonpolitiek op het ogenblik? Die vraag zou gisteraovnd* tijdens de jaarvergadering van de At gemene Bedrijfsgroepen-Centrale in het Volksgebouw, worden beantwoord door hoofdbestuurder H. Fenninkhof. Omdat deze onverwacht was verhinderd, kwam de heer A- Oldenhof naar Schiedam. Hij gaf over hetzelfde onderwerp een bijzonder duidelijke en belangwekkende uiteenzetting. Voor een juist begrip van de loonsituatie gaf de heer Ol denhof een overzicht van de toestand, zoals die voor de oorlog was. Werkloosheid en vrij grote verschillen tussen de verdien sten waren toen d« belangrijkste kenmerken. Verdiende een metaalarbeider 140(1 gulden per jaar, een landarbeider bracht het niet eens tot de helft. Kans gegrepen (Van een onzer verslaggevers) „Globale berekeningen tonen aan, dat het nodig is op korte termijn feen aantal tuirnels te bouwen in Nieuwe Maas en Waterweg. Ik pleit ervoor, dat deze oeverbindingen in serie zullen worden opgezet en uitgevoerd. Dat spaart tijd en geld. Het lijkt mij bovendien zeer wenselijk om aard en functies van deze tunnels en de toeleidende wegen tijdig vast te stellen. Wij moeten komen tot een systematisering van de wegen ln de Randstad. Elke grote verbinding zal op zijn aard moeten worden bekeken; het aantal aansluitingen en de toe te laten maximum snelheden dienen daaraan te worden aangepast". |'l RUWlCLTEG r Nog een nieuwtje van de Sahte- damse jeug&societeiten. „Guillaume" heeft namelijk plannen voor samen werking met de jazzclub „Hill" uit Rotterdam. Se Schiedamse jongeren kunrten zondag in. Tivoli een bekend musicus beluisteren, namelijk Freddy John son, de Nederlandse pianist, die sinds kort, na een afwezigheid van tien tallen jaren, weer in ons land is te ruggekeerd, Hij heeft samengespeeld met ster ren als Coleman HawkinsZondag treedt hij op met de Sincere Jazz band. Guülaumeheeft tot dusver al twintig avonden georganiseerd. Hex U vrijwel zeker dat op 4 juni het Haags studentencabaret in Musis Sacrum optreedt, ook onder auspiciën van deze jeuqdsociéteit, Dc jongelui hebben voor een prikje al 5000 bloe men kunnen bestellen, om de zaal bij die gelegenheid te versieren' - Evendie 'toorgadnde jaren is de prijsuitreikijigsavoud ueer een aan trekkelijk sluitstuk geworden van de Schiedamse Êedrijfs-klaverjascom- petitie. Eert"groot aantal kaartlief- hebbers die week aan- week doende zijn geweest elkaar in letterlijke zin troeven uit de hand te spelen, waren nu mei hun dames m de kantine van de N.V. Excelsior bijeen om. de ver diende prijzen in ontvangst te ne men. De voorzitter van de SBKC, de beer Jac. Boer, heette hen hier wel kom en herdacht met enkele -woor den de heer S. de Jong, In leven se cretaris van de KJV Vlag, die vonge week is overleden. Hierna stelde het cabaretgezelschap „The Melody-mixers" zich voor en maakte een begin met een vlot en genoeglijk programma dat ieders waardering kon wegdragen. Nog voor de pauze reikte de heer Boer aan de afgevaardigden van de winnende teams de prijzen uit. De wisselbeker ging zoals bekend naar het team van de N.V. Excelsior. De verenigingen welke buiten de prozen vielen ontvingen een fraaie berlnnerlngsmedalUe De rest van de avcmd werd gevuld met cabaret,- terwijl een genoeglijk bal de voeten tot diep in de nacht m beweging hield. Daarbij dient te worden vermeld, 'cfat- de landbouw altijdvoor de oorlog althans het Bedrijf is ge weest, dat de grootste klappen, kreeg- Door de jaren heen ook bestond er een vrij groot verschil tussen de lo nen van bijvoorbeeld de landarbei ders ih Bet westen van het land en Sn Gelderland of OverjjselDe ge- meenteclassiflcatfe wass destijds veel sterker dan nu. Het loonbeeld van 1940 was due, row geschetst, eert chaos. Een alge mene lijn viel met te bespeuren, be halve In het feit, dat de Ionen laag waren. "Na de oorlog," aldus de heer Ol denhof, 'kregen we de Stichting van dfe Arbeid. Werknemers en werkge vers waren he ter over eens, dat de toestand van voor 1940 niet mocht terugkeren, en men was besloten, dat er meer eenheid in het loonbeleid moest worden gebracht. In 1945 werd een minimumloon vastgesteld. Hierop voortbouwend trachtte men te komen tot een meer rationeel loonbeleid.' De gelelde loonpolitiek ging: uit van de stelling, dat in de kosten van het levensonderhoud met vier per cent stegen, ook de ionen met dat percentage moesten worden ver hoogd, Men hield bovendien rekening met de gemiddelde produktivlteitg- stijging over het hele iand. Bedroeg deze zes percent, dan dienden, in he thele land dus, ook de lonen met zes percent te stijgen. Niet volgens het systeem, dat thans wordt toegepast, waarbij dan hier en dan weer daar de werknemers een paar percent verhoging krijgen. Tn dat naoorlogse systeem zit ove rigens een onbillijkheid, waar wij medeverantwoordelijk voor zijn,' ver volgde de taeeer Oldenhof. "We gaan namelijk; uit van een gemiddelde produktiviteltsstijging over .het gehele land. - Zes percent gemiddeld houdt dus dc mogelijkheid in, dat sommige be drijven een produktiviteitsstijging van tien percent vertonen, terwyl an dere onder de zes percent blijven. Toch betalen de ondernemers dan dezeifde loonsverhoging, terwijl de succesvolle ondernemer dus een heel groot percentage in eigen zak kan steken.' vrijere loonpoïiriek zijn voor die be drijven, waartrqor nieuwe c.a.o.'s zijn vastgesteld, niest slecht. In heel wat bedrijven echter is nog geen over eenstemming- bereikt. De loonsverhogingen zijn niet gek, maar als je aan de andere Kant iet op- de winsten, die worden ge maakt, mogen: we wel vaststellen, dat we bepaald niet hebben over vraagd!" De heet Oldenhof verwacht, dat zo omstreeks het midden van het jaar de meeste werknemers hun loonsver boging- wel zullen hebben gehad, „Er Mijven' ecfetes fcfeine groepen, die de dupe zijn van dit beleid en die in de geleide loonpolitiek wèï aan hun trek ken zouden zijn gekomen". Wat betreft de toekomst begin 1962" verwachten de deskundigen een neergang in de economie. In die periode Ion ere vele contracten af en het is natuurlijk de vraag of de werk gevers in eer: minder gunstige tijd even bereidwillig: zullen zijn. De heer Oldenhof üa van mening, dat een goede foenpolütiek wei reke ning houdt met produktiviteit en winst, maar dat van owtrheidszijde de elsh. wordt gesteld, dat de loonsver hogingen niet worden doorberekend in de prijzen. Daartoe sow. een goed controle-apparaat nodig zijn. Voorafgaande aan cSeze inleiding werd een korte jaarvergadering ge houden tijdens weike de verschillende jaarverslagen werden goedgekeurd. De heren L. W. de Heer, W. J. Schewe en mevrouw J. van der Beek- Veenendaal waren aftredend en wer den herbenoemd, terwijl als nieuw lid aan het bebstuur werd toegevoegd de heer P. C. v. d. Lubbe. In de nieuwe kasconxrolecommissie kregen, zitting de heren J. van Dijk, G, vaai Leer dam en Mulder, de laatste als reserve. Voor de veritiezng van de bonds raad, tijdens het congres, zullen de heren P. Driel en M. Talman kandi daat worden gesteld. Aan het Boerhaveplein ter hoogte café De Kleine Confiance zijn gis termiddag omstreeks 5 uur twee brommers in botsing gekomen. Eén van de bestuurder* kreeg verwon dingen rond het rechter oog en is door de GGD ter plaatse behandeld. Gistermorgen brak bij de N.V. Brecuwwerk Fabrieken aan de VVes- terkau- een klein brandje uit, waar schijnlijk doordat een stukje heet metaal op afgewerkte garens terecht kwam. Het personeel biustc het vuur zelf en de brandweer hoefde dus niet In te grijpen. 55 Woensdag. 39 maart 1960, wordt in de kleine zaal van het Stedelijk Mu seum Schiedam de tweede avond in de reeks „Kunstgeschiedenis in vo gelvlucht*' gehouden. Spreker is deze keer drs. Theo van Velzen, directeur van het Cukureei Centrum De Beyerd te Breda, die zijn zwerftocht in Rome begint, daar de kunst van de Christenen ziet ver schijnen en die kunst tot in de Mid deleeuwen volgt. De avond zal worden opgeluisterd met een groot aantal lichtbeelden en muziek. Aanvang 8.15 uur. Op papier leek het erop, dat de korfballers op hun slofjes drie overwinningen zouden binnenhalen, maar de praktijk heeft weer anders geleerd. Alleen ODI heeft het zover gebracht, maar niet dan nadat vinnige tegenstand was overwonnen. Schiedam kwam niet verder dan een gelijk spel en Succes verloor tot veler verbazing van DKV. Met een bewonderenswaardige tegenwoordigheid van geest heeft de 18-jarige student T, K., Meidoorn,- laan 85 te Delft, een brand voorko men toen zijn petroleumkachel bij het aansteken plotseling vlam vatte. Zonder zich te bedenken heeft hij de ais een fakkel brandende kachel op het balkon geworpen en de vlam menzee met een vloermat gedoofd. Toen de brandweer arriveerde was het vuur al bedwongen. Er was wei nig materiële schade. De uitslag van de wedstrijd ODI Oranje Wit doet vermoeden, dar het voor ODI allemaal zo gemakkelijk is gegaan. Niets is minder waar. Vooral het eerste kwartier waren de Vlaar- dingers zeer sterk, hetgeen tot uit drukking kwam ln de 0l-voor- sprong, die z« behaalden. Daarna leek het erop. dat vrouwe Fortuna alleen maar ODI toelachte, want op geflatteerde wijze kwamen onze stadgenoten tot de rust met 41 voor. In de tweede helft ontstond er een aardig overwicht, maar Oranje Wit kon aanvankelijk nog goed volgen, hetgeen uit het scoringsverioop 42, 52, 5—3, 6—3, 7—3 en 74 wel blijkt. Met de beide laatste punten kreeg GDI in feite te veel van het goede, waardoor onze stadgenoten ten slotte met 94 wonnen. Handicap In de thuiswedstrijd tegen Uni cum kwam Schiedam gehandi capt door twee invallers er in de eerste helft niet aan te pas. De Rotterdammers namen een vlotte 04-voorsprong. Eerst na de rust benutte J. v. d. Tuuk een strafworp. Dezelfde speler verkleinde de achterstand verder tot 42, maar vlot daarop was het weer 52. Geruime tijd bleef deze stand ongewijzigd tot H. Verschoor einde lijk 53 kon maken. Na de vierde wisseling zorgde K. Tettelaar snel voor 54 en mevr. L. Vermeulen smaakte ten slotte het ge noegen de gelijkmaker in de korf te deponeren. Succes liep tegen DKV vlot van stapel. Door een overrompelend of fensief werd een 2O-voorsprong genomen. Mej. H. v. d. Keernel vond het eerst de korf, gevolgd I door een treffer van B. van Krog- ten. Maar daarmee bleek alle kruit te zijn verschoten. Ook de Suceessers hadden twee invallers moeten opstel len en daardoor kon de tweede aan val maar niet tot doelpunten komen, ondanks doorlopende toevoer van de bal. DKV voelde zijn kans en greep die dankbaar. Voor de rust haalden de Dubbeldammers op tot 21 en daar na werd het evenwicht hersteld. De derde Succes-aanval had zich moe- g-'open. in het middenvak en slaagde e evenmin ln het dreigende gevaar te keren. En dat was niet tegen te houden: door taai volhouden won DKV zijn laatste wedstrijd ten slotte met 32. De overige uitslagen luiden: Suc ces 2Eureka 2 3—5: Succes 3Ro zenburg 4 013, HPVSchiedam 2 14—0; ODO 2—ODI 2 4—6; Succes AOverkanters x 41; Schiedam AHet Zuiden C 21; Succes B Trekvogels E 1—3 en WION B Schiedam B 20. Om deze geleide loonpolitiek tot volle tevredenheid te kunnen toepas sen, moet men daaraan naar de mening van de heer Oldenhof twee voorwaarden verbinden, die in de afgelopen jaren belaas ontbraken: een goeds prijspolitiek en een goe de belastlngpolitiek. Ter gelegenheid van het behalen van het afdelingskampioenschap houdt GSS donderdagavond in de benedenzaal van de Amstelbron een receptie. Hier is gelegenheid de spe lers met het succes te complimente- ren. DINSDAG Biosoopen: MONOPOLE- Terug uit de bel. 3.15, 7 ès 0.15 uur. PASSAGE: De held ven Pork Chop Bill, 2 en 845 uur. Tentoonstellingen; STEDELIJK MUSEUM: Achtste Start- tentooiMtslIlng en werJs van Anton Lutgeilnk. 10—5 uur. Öiversen; CHR. soc. BELANGEN. Chr. Bestu renbond, propaganda-avond, 20 u. VOLKSGEBOUW. Alg. Ned. Metaal- bew. Bond. felaverjasconcours, ZO u. WIJKCENTRUM, ABC-vergadering, 30 uur. Apotheek: Even, Lange Haven SI. WOENSDAG Bioscopen: MONOPOLE Terug uit de hel. Z.\:, 7 en fl.15 uur. PASSAGE: De held van Fork Chop Hill, 2 eh 8.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Achtste Start- tentoonsteUitig en werk van Anton Lutgerlnk, 105 uur. Diversen: VOLKSGÊBOUW. ANBB. kinderfilm, l uur: ANBB filmavond, 20 uur. SURÈUM CORDA, F». Mak, tenten- show. 19 30 uur. CHR. SOC. BELANGEN. Ned. Chr. Beambtenbond, jaarvergadering, 20 uur. IRENE: Zonnegloren. ONA brengt „Een hula vol verrassingen", 20 u. wijkcentrum, nvsh, «lm. za uur. STEDELIJK MUSEUM. Kunstgeschie denis ln vogelvlucht. ,J3e kunst van de Kerk", 20.15 uur. Apotheeki Evers, Lange Haven 81. Boor met 30 van Zwart' Wit te winnen is Schiedamse Boy» met Smeetsiand gelijk in punten geëin digd zodat nu een beslissingswed strijd nodig is om uit te maken wie er tegen SCR promotiewedstrijden mag spelen. Van de drie doelpunten nam De Nijs er twee en Jongeneel één voor 'zijn rekening. In de eerste klas be sloot Demos de competitie met een gelijk spel tegen Germinal. Bij het zaterdagmiddagvoetbal boekte PPSC een fraaie 3I-over winning op het sterke Melissant en dit resultaat doet de spanning aan de kop van de ranglijst nog' steeds voortduren. Boertje opende in de 25- ste minuut de score terwijl Liebeek de twee andere doelpunten voor zijn rekening nam. GTB toonde zich in de thuiswed strijd tegen RSM.! weer eens bijzon' der produktief. Acht treffers plaatste de voorhoede waartegen RSM slechts tweemaal het Schiedamse net wist te vinden. De Schiedamse doelman was in uitstekende vorm. De Overse bieses traai tussen het Stationsplein en de Emm astraat in de richting van de Emmastraat wordt gesloten verklaard voor motorrij tuigen op meer dan twee wielen. Een wachtverbod wordt ingesteld voor het Rubensplein tussen de Ru benslaan en de oversteekplaats voor voetgangers. Iedere belanghebbende kan binnen een termijn van dertig dagen een beroep Indienen tegen dit besluit. Het adres van beroep wordt gericht aan de Koningin, maar inge diend bij de commissaris van de Koningin in de provincie, die een be wijs van ontvangst afgeeft. Dat bedrijf bijvoorbeeld, dat best meer had kunnen uitbetalen dan zes percent vei hoging, ging soms ook inderdaad meer betalen: zwarte lo nen waren waarvan het gevolg.' KAB en CNV waren van oordeel, dat de overheid zich niet moest be- meoien met zaken die de onderne mingen betroffen. Zij gingen daar mee voorbij aan het rechtvaardig- heidselement, dat heb NVT, Zij het met een niet volmaakt beleids- systeem, tot zij nrecht wilde doen komen. „We hebben het in ieder geval met kunnen halen. De eerste poging in '56", aldus de heer Oidenhol „om tot een vrijere loonvorming te komen itnslukte, omdat er geen werkloosheid was. Het ging er om grotere verschil len tussen de lonen te kweken. Maar: zo lang er geen werkloosheid ia durft de ene werkgever beslist niet minder te geven dan een ander uit vrees, dat zijn personeel zal weg lopen." Aan deze eerste poging heeft het NW nog medewerking verleend. Aan de tweede fase echter wilde men met meewerken, omdat van deze vrijere loonpolitiek bijvoorbeeld de beste dingsbeperking mede een gevolg is geweest. Over de vrijere loonpolitiek, zoals die wordt toegepast door het kabinet- De Quay, zei de heer Oldenhof: „Deze vrije loonvorming kwam tot stand met een toppunt aan overheidsbe moeiing. De regeringspartijen, die deze vorm van vrijheid zo roemen, moesten onlangs al even hevig in grijpen in de kwestie van de bouw nijverheid." Men heeft deze vrijere loonpolitiek ook weer ingevoerd 'in een periode van geringe werkloosheid. Men heeft echter niet eerst naar produktiviteits- verhoglng in het eigen bedrijf ge keken. Neen, men keek naar hetgeen n de metaalindustrie 'gebeurde. Zoveel loonsverhoging en arbeids- verkorting? Goed, wij gaan van de zelfde eisen uit. En de werknemers hielden zich daar ook aan om hun personeel niet te verliezen aan de metaalindustrie. Eerst na deze zaken te hebben vastgesteld, ging men be rekenen hoe hoog de produktv.teits- stijglng was. Nu Is de meting van die produk tiviteitsstijging een peribeie kwestie. De cijfers zijn moeilijk te controleren. Bovendien wil een hoog produktle- cijfer niet altijd zeggen een grote Winst. De prijzen kunnen immers ge daald zijn. En omgekeerd: als de prijzen zijn gestegen, is de winst veel en veel hoger als de produktiestijging aangeeft. „Deze methode", zo zei de heer Ol denhof, „is dus geen basis voor een loonbeleid. De resultaten van de mevrouw W. Koppe (als lid dus) en Het Christelijk Jongeren Verbond nodigt dit jaar voor de twaalfde keer een aantal kinderen uit vluchtelin genkampen uit voor een vei blijf van zes weken in ons land. Men zal zich daarbij zoveel mogelijk beperken tot meisjes en jongens tussen 12 en 16 jaar. In Rotterdam en Schiedam en om geving zal men trachten minstens 100 kinderen onder te brengen. De jonge ren zuilen eerst van 15 tot 23 juli m een jeugdkamp te Leusden verblijven om te wennen aan de Hollandse toe standen. De weken van 23 juli tot 27 augustus wonen ze in pleeggezinnen. Degenen die aan een van deze kin deren gastvrijheid willen verlenen, worden verzocht zich in verbinding te stellen met W. F de Wolff, pa. CJV-gebouw Jeugdhaven, Lange Ha ven 129 of bij P. Pleisier, Philips van Bourgondiestraat 43b. Ook geldelijke bij dragen zijn zeer welkom. In de ontmoeting tussen de Schie damse juniorenteams van Service en SCS, wisten beide teams, dat alleen de winnaar in aanmerking zal kun nen komen voor promotie van de B naar de A-klasse junioren. De belangstelling was van beide kanten dan ook groot. Verrassend namen de jongens van SCS een voor sprong van 50. De ommekeer was groot en de Service-jongens kwamen terug, moeizaam maar goed. Dé eerste ptijs werd gewonnen met de cijfers 1421 2113 en 1921, hetgeen de ommekeer betekende. Ook de zevende party werd door Ser vice gewonnen, eveneens met 3 ga mes en de cijfers 21—17 1321 2224 geven een beeld van de spanning. De achtste en negende partij werd duidelijker gewonnen. Bij de stand 54 werd het dubbel begonnen. De kansen voor een gelijk spel waren groot toen Service de eerste game won met 8—21. Maar SCS kwam terug; de tweede game werd door hem gewonnen met 2113. De laatste game moest dus de be slissing brengen. Gelijk spelen of winnen voor SCS. Dat SCS won "met 2117 bewijst, dat het van doorzetten weet. De junioren van SCS krijgen nu volgende week nog een zeer lastige wedstrijd tegen Schiebroek, daarna komen twee thuiswedstrijden tegen Hagero en Onderduikers 4, waarvan de laatste ook niet onderschat mag worden. In. het gebouw van de Mijnbouw kunde van de T. H. in de Mijnbouw- straat te Delft ia vannacht ingebro ken en uit een geldkistje een bedrag van honderd gulden gestolen. Via een raam aan de zijkant van het ge bouw heeft de inbreker zich toegang verschaft tot de kamer van de con cierge. Het geldkistje, dat in een bureau stond in de kamer, heeft de nachte lijke bezoeker opengebroken. De slo ten van een aangrenzende kamer werden geforceerd. Dit betoogde vanmorgen ir. G. C. Lange, adjunct-directeur van de Pro vinciale Planologische Dienst m Gouda. De contact-commissie voor veilig verkeer in de provincie Zuid- Holland hield daar een verkeersdag, die zeer druk werd bezocht. Zij werd door de commissaris der Koningin mr. J. Klaasesz met een geestig toe spraakje geopend, nadat de burge meester van Gouda mr. dr. K. F, O. James, in een weikomstwoord iets over hst werk van de commissie had verteld. Het laat zich aanzien, dat er over enige deccennia ln Zuid-Holland twee grote agglomeraties zullen zijn, van Ieder één en een kwart miljoen in woners: Leiden-Den Haag-Delft en Capeilc-Rotterdam-Schiedam-Vlaar- dingen-Hoogvliet-SpUkenisse. Daar naast kunnen de Drechtstede» te- samen rond driehonderdduizend in woners bevatten en ziet men Helle- voetsluis als een stad van tweehon derdduizend inwoners. In de structuurplannen voor al deze steden zijn ringwegen ontworpen rond deze agglomeraties, Ze hebben een beperkt aantal knooppunten, die toe gang geven tot de stedelijke wegen- stelsels. Bij de opbouw van een goed wegen stelsel in de Randstad moet men er van uitaaan, dat de mogelijkheden tot het bouwen van tunnels binnen de waterwegsteden beperkt zijn, aldus ir. Lange. Sommige van deze tunnels zullen straks alleen nog voor het stadsverkeer van belang ayn, andere vooral voor doorgaand verkeer. HU noemde de situatie in Rotter dam onhoudbaar: een overbelaste tunnel cn een sterk verouderde brug beloven de grootste moeilijkheden. De Tijdens de ouderavond, die de oudereommïssie van de Comenius school B in Schiedam, woensdagavond 6 april organiseert in de Comeniusschool B in Schiedam, woensdagavond 6 april organiseert in de grote zaal van gebouw „Irene", zullen drs. J. Mcnnema en de heer J. J. Schipper, tuinarchitect te Schiedam, spreken over de re creatiemogelijkheden in en om Schiedam onder de titel „Schiedam merswaarheen?" Er zullen ook kleurendia's worden vertoond. Verder staat een documen taire kleurenfilm op het programma getiteld „Vrij buiten". Deze film is vervaardigd in opdracht van de Pro vinciale Planologische Dienst Zuid- Holland en is gewijd aan de natuur- recreatie. In de oudercommissie is mevrouw J. M, Houthuysen-Fey aftredend en met herkiesbaar. Mevrouw Th. v. d. Bent heeft bedankt als penntng- meesteresse. De oudercommissie stelt voor in de plaats van de aftredende dames te benoemen respectievelijk mevrouw R. Zonneveld (als penning- meesteresse) Het aantal leerlingen van de Come- niusschoo! B bedraagt op het ogen blik 348. Er zijn in het afgelopen jaar, zo meldt het versiag over 1958 1959, weer verschillende ouderavon den georganiseerd. De leerlingen maakten schoolreisjes naar Ooster hout, Wassenaar, Oud-Valkeveen, enz. en ze beleefden plezier aan ver schillende schoolfeesten. Tijdens de aanstaande jaarverga deringen worden ook weer mede delingen gedaan over de schoolreizen, die dit jaar op het programma staan. urgentielijst kan er naar de mening van de heer Lange het best zo uit zien'. Metrotnr.ncl, Willcmstunnel, Beneluxtunnel, Blankcnburgsetunnel. „Nieuwe spoorlijn Er op wijzend, dat bi] het plannen van de wegenstelsels ook moet wor- j den gerekend op sterk toenemende j recreatieve behoeften, noemde hij de 1 aanleg van een. nieuwe spoorlijn: 5 Schiedam-Spy'kenisse-Hellevoetsluis, beslist nodig. Deze lijn kan op ver- scheidene manieren verder naar het zuiden worden doorgetrokken. Belangwekkend was ook een inlei- i ding van drs. A. G, van der Veen, directeur van het Economisch Tech nologisch Instituut in Zuid-Holland. Hij stak een waarschuwende vinger op: „Algemeen wordt aangenomen I dat de verkeersdrukte in 1970 vier- maal zo groot zal zijn als die in 1950. Berkeningen, door het ETI op ver- schillende manieren uitgevoerd, wij zen erop dat een correctie nodig is: Het zai in 1970 zesmaal drukker zijn." De heer Van der Veen wees erop, dat die sterk toenemende drukte ineer het gevolg is van de welvaartsstijging dan van de bevolkingsgroei. Enerzijds krijgen meer mensen hogere inko mens, anderzijds dringt de lichte ver houdingsgewijs goedkoop te exploi teren auto de lagere inkomensklasse bmnen. „Sterke expansie" De sterke expansie van Zuidhollands industriële en dlenstverlenlgirigsap- paraat zal voortduren, meende hij. De tekorten aan arbeidskrachten zullen verminderen: in de eerste plaats zal namelijk binnenkort de ge boorteplek van 1946 zich laten gelden en bovendien maakt de geleidelijke opheffing van de woningnood het aantrekken van arbeidskrachten van elders mogelijk. Rijksweg 13 kan, binnenkort op maximale capaciteit gebracht, 48.000 auto's per dag verwerken. Maar de verwachting is, dat het aanbod in 1070 62.000 wagens zal z(jn. Er moeten dus uitwijkmogelijkheden worden gezocht. ROTTERDAM, 28 maart Aan de Visafslag alhier werden van IJmui- den en elders 100 kisten verse zeevis en 270 kg spiering aangevoerd. Heilbot 3,10 tot 3,70 per kg; Schol midd. 38 tot 43 per kist. Schoi klein 35 tot 37 per kist; Schelvis irudd. 38 tot 41 per kist; Schelvis klein 35 tot 37 per kist; Kabeljauw gr. 49 tot 52 per kist;' Kabeljauw klein 28 tot 34 per kist; Wijting 28 tot 30 per kist; Kuit 0,75 tot 0,85 per kg; Spiering 0,60 tot 0,65 per kg. Merkredon. la 30an de marto Kiu- brespero: Konversacia vespero ce kmo v. Gmk. Ploegstraat 19. Ni bone konstatas la mstlgonde la lastaj membrarkunvenoj. Met 2 teams van Rapmund uit Den Haag en één team van De Maas stad uit Rotterdam traden twee teams van SCS zaterdagavond in het Sport Centrum van Reinier Hulsker te Schiedam, op de mat. Bij deze wedstrijden werden eens geheel andere opstellingen gepro beerd met het oog op de komende teamkampioenschappen, die 10 april m Deift worden gehouden. Bekende judoka's, die toch zeker zijn van hun plaatsing in het team, waren bij de Maasstad en SCS "niet op de mat. Toch is er weinig nieuws naar voren gekomen. Alleen Geert van Dijk kwam weer na een lange onderbreking op de mat en wist m 3 partijen 37 punten voor zijn club te maken, «,v ./s, In dé laaiste,'pr.rlif*fegeiï'het éér ste team van RcpmurjL^rd hijvtot allér" verrassing versfageWjdoor-De Cocq met een 7e heupworp.' De eindstand s: 1. Rapmund 1, 4 gewonnen partijen, 130 punten; 2. SCSI, 3 gewonnen en 1 verloren par tij, 116 punten; 3. SCS 2, 2 gewonnen en 2 verloren partijen, 72 punten; 4. Rapmund 2, 1 gelijke en 3 verloren partijen, 69 punten; 5. De Maasstad, 1 gelijke en 3 verloren partijen, 29 punten. „Seopulus" organiseert zaterdag 2 april in Musis Sacrum een dansfes- tijn. Het begint om acht uur. Medewerking verlenen „The Blue Rhythm Stars" en „stephan and his swinging vioiin". Als bijzondere attractie serveert 4e „Zingende Ober" de bestellingen. Op vijf mei werkt Solustia ook mee aan het bevrij- dmgsbal in Musis. Leerlingen van. het Sport Cen trum Schiedam hebben een vereni ging opgericht, die SCS gaat heten. Men wil hierbij de mogelijkheid openen, dat verschillende groepen in het sporthuis afdelingen stichten voor bijvoorbeeld judo, boksen, tafel tennis, body building, enz. Het voorlopig bestuur beataat uit de heren H. C. Apon, voorzitter, en A, Schouten, secretaris-penningmees- ter. r A'1*' x.-y- yfc*-j' v-wE-s v Bij een teenager-koffiehuis aan de Karei Doormanstraat heeft de zorgende gemeente Rot terdam een aantal rijwieltegels laten aanbrengen. Er zijn er ech ter veel te wemig voor de massa's fietsen die, tijdens die vrije kwar tteren, en de middaguren gepar keerd moeten worden. Dan wor den de karretjes maar de tegels gezet, tegen elkaar en zelfs tegen een bordje, waarop staat te lezen, dat men alleen tn de rijwieltegels fietsen, mag plaatsen. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 ROTTERDAM, 28 maart. Aanvoer in totaal 2106 dieren: vet te koelen en ossen (naar schatting) 1140; varkens 966. De prijzen waren: vette koeien le kw. 295-3.20, 2e kw. 2,80-2.95, 3e kw 2.55-2.75; varkens (levend gew.) le kw. 1.47, 2e kw. 1.45, 3e kw. .1.43. Overzicht: vette koeien: aanvoer sorter, handel tamelijk, prijzen goed prijshoudend, prima's boven notering- varkens 'lev. gew.): aanvoer groter', handel redelijk, prijzen niet geheel prijsnoudend, enkele prima's boven notering, zware varkens van i 1,40 tot f 1.41 per kg.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1