Unilever van 1950 tot ?59:|Druitke20ndafi omzet verdubbeld - winst verdrievoudigd 98 Henry Dun weer op vakantiereis Stromen bezoekers Nutteloos verzet van kleine aandeelhouder Brubeck en Desmond: reuzen van de jazz Oorlogstuig ontploft bij heidebrand Bevrijding op mars 4 APRIL 15 JAAR GELEDEN WOLKENDEK WEERKAATST VUURZEE OP FLEVOLAND Nieuwe vormen belastingstudie heel lekker! Kroniek van de laatste dagen IAaRS- FÏT MET .geniet van zon lekkere verse cigaret van voortreffelijke Douwe Egberts DRUM-SHAG Pittig en tóch zacht! HET VRIJE VOLK MAANDAG 4 APRIL 1960 pagina (Van onze sociaal-economische redactie) Stijging van omzet, op zich zelf al imponerend, gaat bij unilever, het Nederlands-Engelse wereldconcern gepaard met een nog veel grotere toename van de netto-winst. Be verkopen aan niet tot het concern behorende onderne mingexi namen in de tienjarige periode van 1950 tot en met 1959 toe van 6,6 miljard tot 14,1 miljard, dus een verdub beling. De netto-winst steeg in diezelfde periode van 205 mil joen tot 639 miljoen, werd dus meer dan driemaal zo groot. KLEINE MARGE INVESTERINGEN De tweede Florictdezondag is nog veel drukker geweest dan de eerste. Dat had men ook wel verwacht bij dit heer lijke lenteweer, nu 't bovendien de laatste dag was van het Feest der Bolbloemen in de twee grote hallenVoora. 's middags kwamen daar enor me stromen bezoekersdie zich voetje voor voetje ti *sen de bloemenpracht bewogen. Verbindingsvraagstuk Euromast Bedreigde gazons Stemloze aandelen Beva, betere vakkleding voor allé beroepen 6ED.MERK De Duitsers trekken terug. Vanaf het IJselmeer bewegen zich eindeloze colonnes in oos telijke richting, waar het ge teisterde Derde Rijk kraakt onder de mokerslagen van het geallieerde offensief. Die tendens was wel zeer duidelijk merkbaar in het afgelopen verslag jaar, toen volgens de reeds eerder bekend gemaakte jaarcijfers de ver kopen stegen met 5,5 percent tot 14,4 miljard, terwijl de nettowinsten toe namen met ruim 27 percent tot f 640 miljoen. Een groot deel van deze nettowinst wordt in het bedrijf gehouden en. dient dus tot vermeerdering van de activiteiten van het concern dat zijn belangen gespreid heeft over de ge hele wereld. Gemiddeld werd in de laatste tien jaar ruim 70 percent van de netto winsten niet uitgekeerd. In het afgelopen jaar was het bedrag dat hiermee gemoeid w>as 454 mil joen terwijl het over de laatste tien jaar in totaal 2,7 miljard bedroeg. De winsten over de hele wereld behaald danken hun stijging voor namelijk aan de volgende m het jaarverslag van de Nederlandse moe dermaatschappij genoemde oorzaken: a. De betere winstmarges voor m-r garine en spijsvetten die in de helft -van 1958 konden worden Advertentie LM. En juist in bet voorjaar, als er toch zoveel nodig is en ver nieuwd moet wordendar» kunt U zich de-luxe van „te vee f betalen" helemaal niet ver oorloven. Maak gebruik van de speciale aanbiedingenbetaal min der dan anders, en U kunt méér doen dan ooit ie voren. Dinsdag begint de verkoop van een grote partij Jacquard Meubelstof, duizenden meters jacquard-epmglé van 9.50 per - meter kunt U nu te kust en te keur uitzoeken voor nog geer» tier gulden per meter. Dinsdagmorgen om 9 uur begint de verkoop voor ben die zelf wel eens een bankstel of str ,':n willen overtrekken, maar dan met een jacquard- epingié die U «ér kunt kopen, 130 cm c"eed,in de kleuren rood, gnjs,groen, blauw enz. per meter voor (Van een onzer verslaggevers) Met ligt in de bedoeling van de minister van Financiën de Rjjksbe- lastingacademie te Rotterdam met tertijd op te beffen indien de nieuwe universitaire studie naar zijn oordeel de academie zal kunnen vervangen als opleiding voor de hogere func ties in de belastingdienst. Dit staat te lezen in het zaterdag verschenen rapport van de Commis sie Universitaire Studie Belasting wetenschap, dat deze commissie heeft aangeboden aan de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen en van Financiën. Deze commis sie, die onder voorzitterschap stond van prof. mr, L. J. M. Bee! had tot taak een in het universitaire bestel passende studie in de belastingweten- schap te ontwerpen, die niet langer zou mogen duren dan vijf jaar en geen post-doctoraal karakter zou mogen dragen. De commissie beveelt een tweeledi ge opzet aan, bij de juridische belas tingstudie in de juridische, de eco nomische studie in de economische faculteit zou worden ondergebracht. De mogelijkheid va» indeling als ge heel zelfstandige studie in de facul teiten der rechtsgeleerdheid en van de economische wetenschappen werd wel onderzocht, maar verworpen. Bij •Se ontworpen regeling heeft de com missie de universitaire notariële stu die tot voorbeeld genomen- H.bs.'ers a en b zullen gedurende tien of (bij verlenging door de Kroon) dertien jaar op grond van een voortentamen latijn toegang krijgen tot de examens in de fiscale studierichting van de juridische faculteit. Dit examen zou echter geen toela ting geven tot de advocatuuibe noembaarheid bij de rechterlijke macht zou beperkt blijven tot de be lastingkamers bij de gerechtehoven. stateerd zijn over het algemeen in 1959 blijven bestaan. Het geringere aanbod van boter in Europa bevor derde vooral de verkoop van eerste kwaliteit margarine: b. De omzet van zeep en andere was middelen is in vele landen gestegen. Deze stijging doet zich grotendeels voor bij produkten van hogere kwa liteit die betere winstmarges opleve ren; c. De drogere zomers in de meeste landen van West-Europa leidden er toe dat de veehouderij vroeger dan gewoonlijk tot het gebruik van meng voeders moest overgaan: d. De warme zomer heeft ook bijge dragen tot een belangrijke stijging van de verkoop van consumptie-ijs; e. De aanzienlijke bedragen die in de laatste jaren zijn uitgegeven voor de ontwikkeling van de zakenn vanUni- ïever in andere levensmiddelen met name in diepvriesprodukten en ge, droogde soepen blijven een stijgend rendement opleveren; f. De verbetering in de zaken van de groep United Africa die in de laatste maanden van 1958 te constateren viel heeft zich in 1959 voortgezet; g. In een aantal landen met name in Engeland is de belastingdruk op de winsten verminderd. Opmerkelijk is dat uit een in het jaarverslag opgenomen berekening blijkt dat de toename van de liquide middelen met 275 miljoen nog iets groter is dan de stijging van de. netto winsten met 271 miljoen. Ook zon der een dergelijke winst inhouden zou Unilever dus In staat zijn ge weest zijn omvangrijke investeringen etc. gemakkelijk te financieren. Bij de beoordeling van dit uit de winst gereserveerde bedrag moet ech ter worden bedacht dat dit nog geen twee percent van de totale verkopen bedraagt. Het gaat bijUniiever om zeer grote bedragen en de welis waar zeer grote winst wordt met een betrekkelijke kleine marge be haald. In de verdeling van de omzet naar j artikelengroepen is weinig wijziging j gekomen. Over de belangrijkste ar- fcikelensoorten was de verdeling als volgt: margarine spijsolie en spjjsvet 2,959 miljoen of 16 percent van het totaal, zeep en andere wasmiddelen 3277 miljoen (is percent) oliën en vetten (voornamelijk voor vedere ver werking in eigen bedrijven 4340 mil joen (23 percent), veekoeken en mengvoeder 1662 miljoen (9 percent) handelsartikelen (voornamelijk groep United Afrika 2155 miljoen (4 per cent). Toiletartikelen en parfums maken maar twee percent uit van de totale wereldomzet. Het bedrag van 405 miljoen wordt echter op zichzelf al maar door zeer weinig onderne mingen bereikt. In Afrika, ook in de gebieden waar de onafhankelijkheidsbeweging zeer actief is, blijft de Unilever doorgaan met grote investeringen. De trans acties veranderen echter geleidelijk aan van karakter. Unilever gaat zich ook hier meer op de fabricage en minder op de produktiehandel toe leggen. In Nigeria en Ghana heeft de Unilever zelfs fabrieken voor assemblage van auto's en montering van fietsen in gebruik genomen. Aan onderwijsinstellingen schonk Unilever in 1959 tot 1.4 miljoen, aan instellingen voor sociaal-caritatieve zorg 3.8 miljoen. Het totaal der investeringsobjecten waartoe in 1959 werd besloten, be droeg 550 miljoen. Advertentie t.M Advertentie IJl (Van een onzer verslaggevers) Met zeventig langdurig zieken en Invaliden uit Rotterdam en Schiedam is vanmorgen het Rode-Kruishospitaalschip J. Henry Dunant van de Spangensekade vertrokken voor de eerste van 28 vakantiereizen. Tussen acht en tien uur werden de vakantiegangers ingescheept. Ze werden verdeeld over vier zalen (drie voor vrouwen, één voor mannen), vanwaar ze door grote ruiten een fraai uitzicht hebben op het landschap, dat ze in de komende dagen zullen door kruisen. Zo fris ais op de vorige dagen waren nu niet alle bloemen meer, De tulpen stonden wijd open en de krokussen raakten uitgebloeid, maar de narcissen en de hyacin ten hielden zich nog goed. De Floriade heeft nu al ongeveer vijftigduizend abonnees en van hen warer» naar schatting meer dan der tigduizend verschenen. Er zijn bo vendien tienduizenden dagkaarten verkocht. De tentoonstellingsboek- houder kon of wilde ons 's avonds geen bezoekcijfers geven, maar zeer tevreden was hij in elk geval wel. Na twaalf uur vormden zich vooral bij de hoofdingang rijen voor de kassa's. Lang hoefde men niet te wachten en van stagnatie door-ge brek aan wisselgeld hebben we dit maal ook niets gehoord. Rotterdam wordt door een rivier in twee stukken verdeeld en het Flariadefcerrein door t?»n verkeersweg de brede Westeeedijk, Die dijk is overbrugd en ais tweede, maar niet kosteloze, verbinding doet een kabel baan dienst. Zondag is gebleken, dat zich voor de Floriade evenals voor de stad Rotterdam op de spitsuren verbin dingsvraagstukken kunnen voordoen. Bjj de brug over de Westzeedijk ont stonden opstoppingen en men moest vrjj lang in de rij staan voor de kassa van de kabelbaan. AUe gondels waren bezet en het luchtverkeer ondervond een enkele keer vertraging; de gondels hingen dan een minuut of vijf onbeweeglijk aan de bovenleiding. De meeste gondelvaarders waar deerden dit oponthoud als toegiftje. Zij hadden een ruim uitzicht op de mensenmassa in de omgeving van de hallen en op het Park, waar het wat rustiger'was'en waar nu heel wat soorten voor j aarspl an ten in bloei stonden. Van uitzicht, gesproken: de Euro mast heeft ook een beste zondag ge had. De toeloop was 's middags zo groot, dat er voor de lift een mei- dienst moest worden ingesteld. Bij de Stuurhut (30 meter boven de begane grond.werd niet meer gestopt. Wie de Stuurhut wou bezichtigenmoest trappen Klimmen. Vandaag gaat de tocht naar Gor- kum en tn de volgende dagen wordt aangelegd in Cuyk, Venlo, Nijmegen en Gulemborg. Onder leiding van scheepsarts M. Dura wollen 24. help sters, zes helpens en vijf verpleegsters voor het welzijn van de patiënten zorgdragen. In de pleisterplaatsen zullen de plaatselijke Rode-Kruisaf- delingen iedere avond voor verras singen zorgen. Voor het keukenpersoneel van het schip is het telkens vroeg dag: om kwart voor zes moet het uit de veren. Het overige personeel begint om zes uur en om zeven uur worden de pa tiënten gewékt. Overdag wordt tijdens het varen genoten van het voorbijglijdend uitzicht terwijl de seheepsradio voor een prettig muziekje zorgt. Voor dat laatste is een discotheek met enige honderden platen aan wezig. Tussen half twee en half vier is er gelegenheid voor een middagdutje, "s Avonds mogen familieleden en vrienden op bezoek komen en meestal zorgen dan Ro.- de-Kruisleden uit de pleisterplaat sen voor ontspanningsprogramma's. De vakantiereizen van de J. Henry Dunant worden betaald door het Rode Kruis, dat het geld op zijn beurt ontvangt van de ledencontri buanten, vaai collectes, de jaarlijkse inzamelingscampagne en andere bij dragen. Geen goede dag was het voor de gazons van de FjoriadeNieuw aangelegde grasmatten zijn nog uiterst kwetsbaar, maar dat schenen tal van bezoekers niet te weten. Als zij het te druk vonden op de paden, wandelden zij gemakshalve over de grasranden. Bij de bochten in de paden namen zij de kortste weg: over het gazon,, Op het meest bedreigde punt aan de weg naar het Israëlische pavil joen heeft men het gras met in bakken geplante ligusterheggetjes moeten beschermen. Laten we hopen, dat het niet nodig zal zjjn straks alle gazons te omrasteren (Van onze sociaal-economische redactie) De rust bij P. F. van Vlissingen en Co's Katoenfabrieken te Helmond U nog niet geheel teruggekeerd. Het zijn echter alleen nog maar enkele kleine aandeelhouders, die een verbeten strijd voeren om hun reehten te handhaven. Zaterdag hebben zij zich met alle znacht van het woord, maar nog nau welijks een schijn van kans ©p succes, verzet tegen pogingen van het bestuurt van de vennootschap om de statuten te wijzigen. (Van een onzer verslaggever») Een spookachtige vuurgloed, die zich aftekende tegen het wolkendek, heeft gisteravond en vannacht de bewoners van de plaatsen rondom Oostelijk 'JPlevoland een uniek schouw spel geboden. Het was de weer schijn van een rietbrand, die zich over vele honderden hec taren uitstrekte. Onrustbarend was dit verschijnsel echter niet: het riet was met opzet in brand gestoken. Rijkswaterstaat was vrijdag begon nen met de opruiming van de riet kragen, die in de nieuwe polder zijn geplaatst voor de structuur van de grond. Nu men weer van het riet af vrtl, is er geen gemakkelijker middel da» verbranden. Vrijdag werd de brand erin gesto ken, maar de eerste aachtms was het wolkendek niet so laag, dat de gtesd erdoor werd weerkaatst. Gisteravond en vannacht was dat wel het geval. Het moet voor Coleman Hawkins, ide a! vele jaren uiterst vaardig de tenorsax blaast en thans met bassist Oscar Pettiford en drummer Kenny Clark, ook voortreffelijke musici, een fris trio vormt, toch wel een beetje zuur zijn dat tegenwoordig niet hij de ster is van de avond, maar zijn zoveel jongere landgenoot Dave Brubeck. Hfj zal echter moeten toegeven dat dat terecht is: de thans 39-jarige Brubeck heeft zich in ruim tien jaar ontwikkeld tot een pianist en com ponist van een klasse, die Hawkins nooit heeft bereikt en ook nooit be reiken zal. De grijzende saxofonist heeft een troost: er zijn, en in Amerika en in Europa, weinig musici van dit kali ber, En het plaatst het Dave Bru beck Kwartet op een nog onbereik baarder hoogte dan het al stond, dat naast de leider nog zo'n uitzondering speelt: altsaxofonist Paul Desmond. In het Scheveningse Kurhaus heb ben zondagavond de vele bezoekers vol bewondering naar deze twee reu zen van de jazzmuziek zitten luiste ren. Begeleid door drummer Joe Mo- rello en bassist Gene Wright concer teerden ze drie kwartier. Veel te kort om voldaan te zijn, maar meer dan genoeg om weer diep onder de indruk te raken van deze wervelstorm van klanken. Brubecks pianospel Is uniek Op een kort, meestal eenvoudig thema bouwt hij een nummer op, waarin hü alle klanken, die een concertvleugel maar kan voortbrengen, lijkt te ver werken. Zijn toetsen fluisteren en bul deren, zij wekken spanningen en los sen deze wéér op, lijken te glimlachen soms en te onwerenin een dui zelingwekkende scala van uiterst tere tot ruw-hartetochtelijke tonen. Daarnaast Paul Desmond, rusti ger, koeler ook in zijn spel. Maar samenspelend met Brubeck en in soli beschikkend over dezelfde, zo gemakkelijk schijnende beheersing van het instrument, over een even grote muzikaliteit en fantasie en over een ongelofelijk mooie toon, die op zich zelf al voldoende zou zijn om hem bij de grootsten te doen behoren. Brubeck en Desmond samen is dus een ongeëvenaarde combinatie, zoals eens in vele tientallen jaren voor komt. In Joe Morello en Gene Wright vinden zij gepast-bescheiden bege leiders. Was het een wonder dat het Coleman Hrvkins Trio, hoe voor treffelijk het ook speelde, toch niet zo'n grote indruk maakte? En dat de muziek van het kwartet Pixn Jacobs en de zang van Rita Reys naast het natuurgeweld van Brubeck en Des- mond wat mager klonken, L. K. Stuk voor stuk bent u respectabele lieden, maar in vereniging doet u rare dingen. Ik heb met het minste vertrouwen in wat u als bestuur doet,' was hoi verwijt van eer, van de kleine aandeelhouders tegen directeuren en commissarissen. De rollen bij Van Vlissingen zijn thans omgekeerd. Een jaar geleden was het de oppositie, die in naam van de 'democratie binnen de onder neming* eiste dat de beperking van het stemrecht tot maximaal zes stemmen per aandeelhouder werd op geheven. Thans kwam dit verlangen van de zijde van het bestuur van tie onderneming, dat zich er het vorig jaar fel tegen had verzet. De kieine groep die er van de op positie is overgebleven, ziet een der gelijke verandering in het stemrecht n u eerder ais een bedreiging van de rechten van de individuele aandeel houders. Er is intussen namelijk veel ge beurd bij Van Vlissingen. De gróte opposanten zijn met een winst van vele miljoenen uitgekocht door de Unilever en het bestuur van Van Vlissingen weet zich thans verzekerd van de steun van dit machtige con cern. tevens de grootste afnemer. Uni lever zou echter met zijn hele aande lenbezit, dat op 20 30 percent van het totaal wordt geschat, nooit meer dan zes stemmen kunnen uitbrengen volgens de oude bepalingen. De zaterdag gehouden algemene vergadering van aandeelhouders kreeg dan ook een voorstel voorgelegd om de statuten te wijzigen. De kleine aandeelhouder» voelen zich nu over geleverd aan een nieuwe grote macht, die hun individuele stemmen kan wegvagen en die als afnemer tegenstrijdige belangen heeft. Bovendien was er een voorstel van het bestuur om de aandelen voortaan op naam te stellen met de mogeiijk- neid om deze bij een administratie kantoor dat weer door bevriende groeperingen bestuurd wordt om te ruilen in stemloze certificaten. Aandeelhouders die hiervan gebruik maken en andere wijzigingen in de statuten, onder andere betreffende de verhandelbaarheid van de stukken zullen velen hen er in feite toe dwin gen geven hiermee hun stemrecht geheel op. Het bestuur van de vennootschap verdedigde dit alles met de opmer king dat het deze maatregelen wel moest nemen, om ae rust binnen ae vennootschap te verzekeren, en om zich te wapenen tegen» een dreiging als een jaar geleden, toen een per soonlijke belangenstrijd de onderne ming bedreigde. Er werden zaterdag harde opmer kingen gemaakt door kleine aandeel houders, die zich in alle opzichten bij de neus genomen voelen. Uit de discussie kwam onder andere duidelijk naar voren, dat tot nu toe in de jaarstukken nooit de werke lijke winst van de vennootschap was verantwoord. Onder de te wijzigen statutes zal dit »u wel gebeuren, maar deze openen weer allerlei moge lijkheden voor benadeling van de be langen van de kleine aandeelhouders en bevoordeling van de tantième- gerechtigden, die in feite de macht uitoefenen. Het verzet tegen de voorstellen was fel. maar het zal weinig baten. Zater dag kon geen beslissing worden geno men, omdat het statutair vereist* aantal aandeelhouders voor een be slissing in eerste instantie niet aan- (Van een onzer verslaggevers) Drie branden hebben gisteren ces aantal hectaren heide in de as ge legd fn Limburg en Drente. Een achteloos weggeworpen aigarri is waarschijnlijk de oorzaak geweest van de eerste brand, die gistermiddag woedde op de Grote Heide bij Venlo. Twee en een halve hectare recreatie gebied ging verloren. Nauwelijks waren de brandweer lieden, die het vuur hadden geblust, in de kazerne terug, of ze werden gealarmeerd voor een nieuwe brand op de Grote Heide. Deze kreeg een grotere omvang dan. de vorige. De blussing bracht veel gevaar met zich mee. Herhaaldelijk qmtploftcn in de vuurzee projectielen, die nog uit de oorlog op dit terrein bet voormalige Duitse oorlogsvliegvdd— zijn achtergebleven. wezig was. over vier weken zaï era nieuwe vergadering zonder meer eer besluit kunnen nemen. Geen twijfel dat het bestuur dan zijn zin zal krij gen. De rust bij Van Vlissingen zsi weer terugkeren, maar tegelijkertijd zal de al grote macht van de kleine groep bestuurders nog onaantastbaar der zijn geworden. Advertentie IM. bhjft in ae maat door krimpvrij Sanfor Hengelo is bevrijd. De vijand is vei dreven uit de gehele achterhoek tussen RijnIJsel en TwenteRijn kanaal. De Z.O.-Betuwe werd vrijwel geheel van Duitsers gezuiverd. Tus sen Arnhem en Nijmegen zijn de Canadezen tot de aanval overgegaan. Zij boekten 25 kilometer terremwinst. Amerikaanse en Russische troepen zijn elkaar tot een afstand van 300 kilometer genaderd. De Yanks staan op 240 kilometer van Berlijn. Het Rode Leger is de buitenwijken van Wenen binnengedrongen. .De troepen van Stalin hebben thans ge heel Hongarije veroverd. Hit-Iers soldaten zijn uit Kassei verdreven. De Fransen trekken Karls ruhe binnen. Sinds de Rijn-overtocht bezette de legergroep van Mont gomery 13.000 vierkante kilometer Duits grondgebied. In Osnabrück Nederland viert eerstdaags voor de. vijftiende maai z|jn bevrijding. Nog een maand scheidt ons van de natio nale feestdag. Gedurende die maand zullen in deze kroniek dagelijks de gebeurtenissen worden opgetekend, die zich in deze laatste periode van de oorlog afspeelden. woeden verbitterde straatgevechten. Een kronikeur schrijft: 'De Duitse bevolking gedraagt zich in de ver overde gebieden akelig volgzaam gedwee'. Koningin Wilhelm ina richt zich met een proclamatie tot de strijders van het ondergrondse front: "Met klemmende enstijgende bewondering volg ik van dag tot dag de berichten, welke mij over uw taaie verzet be reiken. Uit deze berichten blijkt mtf welke ontzaglijke offers door u in de ongelijke strijd tegen de overweldiger worden gebracht en hoeveel vooraan- staanden uwer hun leven of vrijheid verloren hebben. Dat gij niettemin besloten zijt ds bittere strijd tot het einde te blijven voeren, is voor mij het zekere bewijs dat zelfs in de meest- ongunstige om standigheden de vereetsgeest van bet Nederlandse volk niet kan worden gebroken. Deze geest wordt vooral door uw beoerkte groep gesymboli seerd en levendig gehouden. Het is mijn oprecht ivrtrouwen. dat de algehele '.Tijheid van ons dierbaar vaderland binnen afzien- bare tijd een feit zal worden. Moge het u daarom gegeven zijn tot dien de gehele wereld te blijven tonen, dat ons volk, dank zij uw onverae^ telijkheid en moed," nimmer sal bukken. Ik verzeker u, dat mijn gedachten u daarbij geen ogenblik kunnen ver laten.'

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2