Oud levi ed ;n over De Quay maar vol kritiek op PvdA Vier ondertekenaars - 72 handtekeningen Aantal vacatures bi j het ulo is groeiende Klompenmaker mars Verwonderd-ontstemde SER: Staatssecretaris doorkruist ons beleid 'Onredelijke oppositie9 Bonkaart in ere hersteld Weinig houvast in wurgmoord te Amsterdam RPhO boekt in Brussel succes floriade WEMEF Voortvluchtige kassier terug V00R- JAARS- FIT MET Akkoord Nederland - West-Diiitsland Bosbouw Vroeger 70 V er trouwen Andere maatstaf KA-410 37 A§; 38A«L 39a%: 40 37A$; 38A?1; 39a9|.40a^ 37*% 38A <£f39 40 A$£ 37*^ 38AA 39A«£ 40A# 3X4 3Ss 39* 40* 300 39# -.»»«»»» Waarom andere teeg? ëimmmm AS! GORDIJNSPIRAAL CETA-BEVER SUITENBIJTS Nes 23- Amsterdam-C. Vraag gratis folder I HET VRIJE VOLK ZATERDAG 9 APRIL 1960 PAGINA 3 (Van onze parlementsredactie) •Tevredenheid over de huidige gang van zaken en kritiek op de Partij van de Arbeid vormden de hoofdbestanddelen van de rede, waarmee prof. mr. p. j. Oud vrijdagavond de algemene vergadering van de VVD te Hilversum heeft geopend. Advertentie I.M. De voorautier van de VVD verzette zich tegen hen die het christelijk sociaal beleid trillen reserveren voor de confessionele partijen, 'Waarom zou een beleid dat goed liberaal is niet tevens christelijk sociaal kunnen zijn? Is er dan een tegensteling tussen hetgeen liberaal eu hetgeen christelijk is?' Prof. Oud gaf uiting aan zijn vol doening dat er bij de kabinetsforma tie. rekening tvas gehouden met de wensen en inzichten der VVD. De regering, zo zei hij, moet bij het overleg met de Staten-Generaal stre ven naar het juiste midden tussen vastberadenheid en halsstarrigheid. De stem der oppositie zal op een kabinet meer indruk maken naar mate duidelijker blijkt dat die oppo sitie zich instelt op een uiteraard christelijke doch tegelijk construc tieve medewerking'. Dat de Partij van de Arbeid dit nog niet in alle opzich ten beseft, moet men haar niet al te euvel duiden'. Wat de VVD betreft, zo betoogde prof. Oud, wettigt het beleid van het kabinet-De Quay een houding van vertrouwen. De gedifferentieerde loonpolitiek heeft tot gunstige resultaten geleid en een gunstige invloed uitgeoefend op de oplossing van het huurpro- bleem. Naar de mening van prof. Oud was het laatste kabinet Drees reeds in september 1958 tot de over tuiging gekomen dat een huurverho ging ais een onvermijdelijke maatre gel in overweging moest worden ge nomen. 'Aan het stellen van de voorwaarde dat aan de huurverhoging een reëele loonsverhoging zou moeten vooraf- (Van onze parlementsredactie) Hoogst verwonderd en ernstig ontstemd is de Sociaal-Eco nomische Raad over een besluit van de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer E. G. Stijkel. De instelling door deze bewindsman van een Adviescommissie voor Europese Vervoeraangelegenheden werd in de SER-vcrgadering van vrijdag eenparig gekenschetst als onbegrijpelijk. Zo gegriefd toonde zich de raad, dat hij zonder te hoeven stemmen het besluit nam zich onder het uiten van zijn be zwaren onmiddellijk om opheldering tot de regering te wenden. gaan dacht de regering-Drees geen ogenblik. Nauwelijks was het kabinet De Quay opgetreden of de Partij van de Arbeid ging uit een gans ander vaatje tappen. De heer Suurhoff legde bij zijn in terpellate "v«>~ ce 'nonnoi'tiek aan de' regenng-De Quay een andere maatstaf aan dan die welke hij toe paste toen hij zelf nog deel van de regering uitmaakte.' Volgens prof. Oud was dit niet het enige voorbeeld van onredelijke oppo sitie. Het wordt zo mogelijk nog over troffen door de houding die de partij van de Arbeid heeft aangenomen in zake de afsluiting van de Lauwerszee. Een beslissing waarover men het kabinet-Drees rustig enige jaren had laten denken werd van het kabinet- De Quay binnen enkele maanden ver langd. Belastingverlaging, aldus prof. Oud, komt op de lijst der prioritei ten de hoogste plaats toe. Daarbij komt een vermindering van de druk der inkomstenbelasting allereers' in aanmerking. Een verlaging van het maximum van 70 percent dat van de top der hoogste inkomens wordt geheven, is zeker niet het be langrijkste punt. Veel dringender acht ik, naast een verhoging van het van iedere heffing vrijgestelde bedrag, vermindering der progressie voor de middelbare inko mens, In hetzelfde verband pleitte prof- Oud voor het openen van de moge lijkheid tot vorming van belasting vrije conjunctuurreserves door het bedrijfsleven «oir*»a«r lawD VOEDIKOiMXDSELEN in 10e PERIODE 1944 3 SEPTEMBER-» SEPTEMBER) VOOR KOUPEZS yAN INLEOVELLER GA «Of «nodbJ'. «KOOfty bruo»-. nnoó» BBOOjrl' MROCM»f.: MROOJ>> bbo obï> »»o iso o'n?'-' O RÖ dp? amoertji: kroodM broi^ RHOCJj&;c SROO,^ BROqij auoqAï »BO<l»; BBÜUV B HO De bakkers vragen in deze dagen van bevrijdingsherden king een bijdrage voor onze mede-wereldburgers die nog zuchten onder het juk van hon ger en ondervoeding. Zij verkopen een getrouwe kopie van een broodbonkaart uit de oorlogsjaren voor een kwartje. Dat kwartje betekent brood voor mensen in de nog hongerende gebieden. De opbrengst van de actie 'Brood in de Wereld' wordt ge stort in een jonde dat wordt aangmcend voor de verbetering van graancultuur en broodvoor ziening in elf landen in het, Midden-Oosten. De actie maakt deel uit van de anti-honger- campagne van de Landbouw- en voedselorganisatie der Ver- enigde Naties (FAO). *5? '9 -Het kroonlid prof. Albregts. hoogleraar in de economie aan de rooms-katholieke universiteit te Til burg. maa-kte zich bij de rondvraag tot tolk van de gevoelens van de raad. Hij herinnerde er aan dat blij kens de pers de staatssecretaris zich op internationaal vervoergebied voor taan zal laten voorlichten door een commissie, bestaande uit zeven amb tenaren en 21 vertegenwoordigers van het bedrijfsleven. De SER zelf echter heeft, aldus prof. Albregts, een commissie voot internationale sociaal-economische aangelegenheden de zgn. ISEA-com- missie, met o.a. een werkgroep ver voeraangelegenheden. Deze commis sie is ingesteld op verzoek van en in overleg met de betrokken ministers. Blijkbaar is thans voor baar geen taak meer weggelegd. De commissie van de heer Stijkel immers is kenne lijk bedoeld als het enige lichaam dat de overheid op dit terrein van advies dient. Hoe is het mogelijk, zo vroeg de Tilburgsc hoogleraar, dai over de instelUng ervan geen overleg met de raad is gepleegd? "De SER is ingesteld ais adviesor gaan van de regering en in bepaalde gevallen is het inwinnen van advies de regering zelfs voorgeschreven. Waarom is dan in dit geval een ge heel andere weg gekozen dan die van de wet op de bedrijfsorganisatie?' De voorzitter van de SER, prof. Verrijn Stuart,moest op deze en soortgelijke vrager, het antwoord schuldig blijven. Ook hij had het be richt over de instelling der commis- sie-Stijkel uit de krant vernomen. Volgens hem had de werkgroep ver voer van de ISEA-commissie onder voorzitterschap van ir. H. Vos voor treffelijk werk gedaan. Onder meer hem deze een advies van grote be tekenis voorbereid over het ver voerprobleem in de EEG. dat inter nationaal de aandacht heeft getrok ken. Prof. Verrijn Stuart noemde de beschikking van de staatssecretaris 'weinig in overeénstemmmg met de geest van de wet en met de instel ling van de SER". Hij zag in de ge geven omstandigheden geen andere mógelijkheid dan dat de werkgroep vervoer van de ISEA-commissie woidt opgeheven. De nieuwe advies commissie Immers is tussen de raad en de regering geplaatst. Vertegenwoordigers van zowel werk nemers- als werkgeversorganisaties sioten zich bij de zienswijze van prof. Verrijn Stuart aan. Van hun ont stemming deden achtereenvolgens blijken de heren Alders (KAB), dr. Pieters (scheepvaart cc weg vervoer*. van Mastrirt CCNVi Advertentie I.M Korte (NVV) en Van der W'e elê (middenstand). Hoewel er nog geen gelegenheid was geweest de kwestie in het dage lijks bestuur te bespreken, achtte de raad deze zo urgent dat hij de voor zitter verzocht zich zonder verwijl met de regering in verbinding te stel len. '>&m .•Ai.#*.*! i e»j (Van onze parlementsredactie) Koning Willem I (als dominerende figuur op een schilderij aan wezig) heeft gisteren Nederland in principe afstand zien doen van de grenscorrectiegebïeden. Aan zijn voeten tekenden minister Luns en staatssecretaris Van Houten voor Nederland en minister von Brentano en ambassadeur Lahr voor IVcst-Duitsland het algemene verdrag tot regeling van een aantal hangende geschillen. ried. octrooi 74341 rpof do -originole onderdelen (Van een onzer verslaggevers) De wurgmoord op de seven tl en- jarige telefoniste Engelina Feenstr* in de woning van hoofdinspecteur van politie 3. Schipper in de Ter Gouwstraat te Amsterdam heeft ge rechtelijke laboratoria in Den Haag en de politielaboraloria iD Amster dam in de afgelopen 86 uur onder hoogspanning beziggehouden. Commissaris W. Binnendijk, die de leiding van dit moeilijke onderzoek heeft, wil over de resultaten van deze onderzoekingen nog geen enkele mededeling verstrekken. Het onderzoek betreft o.a. de kle ding van de drie personen die op het moment van de moord in de nacht van woensdag op donderdag in luns waren Dit waren het slachtoffer, de 22-jarige dochter van de heer Schip per, Els, en de heer Schipper zelf. Verder zijn in het bed waarop het vermoorde meisje werd gevonden, bloedsporen aangetroffen die worden onderzocht. Tot de* ver«chitiend» voorwerpen die mogelijk door do momdtnoor ge hanteerd vijn, behoort ook een plas tiek. Het "is niet uitgesloten dat het meisje hiermee op hoofd en boven lichaam is geslagen. Uiteraard is ook het drwagkoorü van de gitaar, dat voor de wurging is gebruikt, uitvoerig onderzocht. Telefonisch heeft de recherche verder contact opgenomen met een vriendin van het vermoorde meisje ia Leeuwarden. In brieven aan d«e vriendin. Dim van der Heide, heeft het slachtoffer verschillende vrien den en kenniseen die zij gedurend* haar verblijf in Amsterdam heeft ge maakt. genoemd. Voor de kennissenkring van het slachtoffer heeft de politie uiteraard grote belangstelling. Velen van hen worden door de recherche geil oord. Vrijdagmiddag en -avond heeft het hoofd van de Amsterdamse recher che, commissaris J. L. Postauma. iangdurig met de leiders van het onderzoek in het bureau Lmneaus- straat overlegd. Tot dusverre Is er nog geen enkel spoor gevonden dat veel houvast geeft. In bijzonder hoog tempo zetten de vier ondertekenaars 72 handtekenin gen onder de verschillende delen van het verdrag en onder de gewisselde brieven, waaronder die over de Rijn vaart nog geheim zijn. Het tempo, waarin de ambtenaren de verdragsboeken lieten circuleren, lag zelfs zo hoog, dat minister Luns herhaaldelijk moest vragen, waar hij precies moest tekenen. Dank zij zijn korte naam bleef hij echter toch steeds een slag op zijn collega von Brentano voor. Na de ondertekening zei minister Luns, dat het verdrag beoogt de Ne derlands-Duitse betrekkingen te be vrijden van de hypotheek, die er sinds de oorlog op rust. Het Neder landse volk kan niet vergeten wat in die verschrikkelijke jaren is gebeurd, maar het is bereid samen te werken met een nieuw Duitsland. Veel leed Is nimmer goed te maken, maar de Bondsrepubliek levert hiermee een bevredigende bijdrage tot herstei van het g-d-.ne onrecht," aldus minister Luns. Minister von Brentano antwoord de, dat Duitsland bijzonder goed be seft dat het zware onrecht aan Ne derland begaan nooit goedgemaakt kan worden. „Wij zouden het onmo gelijke eisen, als wij verwachten dat dit verdrag de herinnering aan het menselijk leed zou uitwissen," zei hij. „Het Duitse volk heeft echter zelf ook onnoemelijk veel onder de ter reur van dit misdadige regime te lijden gehad." De Westduitse minister hoopte dat het verdrag de weg vrij zal maken voor een nieuwe fase in de betrek kingen tussen de zo nauw verbonden landen. Het moet de krachten ver sterken, die de vrijheid en de vrede willen verzekeren. „Eerbied voor het recht is de basis van dit verdrag. De regering en het Duitse volk zullen niet toelaten, dat er ooit twijfel kan rijzen aan deze overgave aan het recht," besloot dr. von Brentano. Minister Luns bood zijn gasten gis teravond in zijn ambtswoning een diner aan. Advertentie I-M. Schuren. htmialow», *eh' Dit elfjarige Franse meisje, Anne-Marie, is tot twee maal. toe „overleden", al zou men dat aan deze foto niet afzien. Binnenkort keert zij geheel hersteld uit een Parijs ziekenhuis naar haar ouders terug. Anne-Marie hud een veel te grote dosis medicijnen ingeno men:. zij viel vrijwel onmiddellijk flauw, haar pols werd zwak en op weg naar hst ziekenhuis hield haar hart op te kloppen. Artsen openden onmiddellijk haar borst kas en begonnen het hart te masseren dat na elf minuten weer begon te kloppen. Maar dat duurde niet lang. Het vergif werkte door en het hart kwam weer tot stilstand. Nu was een massage van vier minuten vol doende. Bloedtransfusie en int jeclies hebben Anne-Marie er weer bovenop gebracht. Zij is nu volledig tot de levenden terugge keerd. (Van onze kunstredactie) In tegenwoordigheid onder meer van koningin Elisabeth heeft Eduard Flipse gisteren in het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel een uit voering van het oratorium Messiah van Handel gedirigeerd. Tot de medewerkenden behoorden de Ko ninklijke Gentse Oratoriumvereni- ging en het Rotterdams Fhilharmo- nisch Orkest. Het talrijke publiek heeft geestdriftig gereageerd. (Van onze parlementsredactie) Het aantal vacatures bij het ulo is ook het afgelopen jaar weer aanmerkelijk gestegen. Dit blijkt uit het overzicht dat minister-Cals aan de tweede kamer heeft gezonden. De bewindsman beeft dit overzicht gevoegd bij zijn memorie van ant woord over het wetsontwerp waarin de inschakeling van onbevoegde leer krachten wordt geregeld op soortge lijke wijze als dit reeds eerder is ge schied voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs. Het aantal plaatsen in het verplichte personeel waarvoor geen onderwijzer in vaste dienst aanwezig was, bedroeg op 16 januari jongstleden 573 (vorig jaar 4C?>. Voor een groot deel weiden de ze plaatsen vervuld door gehuwde vrouwen, definitief gepensioneerden en andere tijdelijke krachten. Kennis geeft macht. Na elk bezoek aan de Floriade zult u zich machtiger voelen. U leert daar, dat de wormen in Neder land per jaar samen 20 miljoen kubieke meter grond verzetten, met welke hoeveelheid men het hele tentoonstellingsterrein tot bijna de helft van de Euromast kan ophogen. De Nederlandse tomatenplanten verbruiken per jaar 6,6 miljoen ku bieke meter water. Spuit men al dat water op de de Floriade. dan komt het terrein 16,5 meter onder water te staan. Zou de man die dit heeft uitgerekend, iets tegen de Floriade hebben Een 21-jarige populierestam levert anderhalve kubieke meter werkhout. dat lijkt tamelijk weinig, maar het is genoeg voor duizend fruitmanden, of 7,5 miljoen lucifers, of 85 paar klompen. En nu zün we waar we' wezen willen: bij de klompen. In de afdeling Bosbouw en Hout zit in een keetje de 66-jarige heer IV. van de Sande uit Best klompen ie maken en. nog wel met de hand, dat ziet men. tegenwoordig niet zo vaak meer. U kunt die wlompen ook bij hem kopen en we dachten zo, dat hij Amerikanen komen, 't Moet voor een Amerikaan leuk zijn om thuis te kunnen vertellen: „Willem van de SSande, de beste Hollandse klom penmaker, heeft deze klompen met de hand en naar maat voor me ge maakt uit een populierestam die, ik zelf mocht aanicijzen in het Park van Botterdam". Maar nee, die buitenlanders zijn niet zo happig op echte klompen, vertelde Van de SaSdne, die hebben liever een paar souvenirklompjes van Delfts blauw. Gelukkig worden er in onze landbouw en tuinbouw nog altijd veel klompen gedragen, al zijn er wel boeren op rubberlaarzen over gegaan. Jammer, want klompen zijn warnier en gezonder. „Ik kreeg laatst eenbestelling van een dame die drie kinderen met voetgebreken had. Ze moesten van de dokter klompen gaan dagen!" In Best waren vroeger zeventig klompenmakerspatroons en nu nog maar zestien en van die zestien heb ben vjjfticn een machinaal bedrijf. Verscheidene tiroegere klompenma kerknechts werken nu bij Bata. in Best en maken schoenen in plaats van klompen. Van de Sande kan veel vertellen over. fclomperufoBdore. In de ene streek wil men klompen met naar achteren gebogen punten en in de andere klompen met stompe neuzen. Ook aan de kleuren en de decoraties worden overeenkomstig de spreekge woonten zeer verschillende eisen ge steld. In Friesland droeg men vroe ger op zondag zwarte klompen die met goudverf waren afgebiesd. Advertentie I.M. SPECIALISTEN IN SPORTIEVE Dames-wnderenkleuteriasjes HUNTER WAALWIJK 9 april. 1945: Canadese pantserwagen-pa trouilles dringen door in de buitenwijken van Meppel. In de omgeving van Deventer wordt bard gevochten. Het be vrijdingsleger is de stad tot op acht kilometer genaderd. Dertien kilometer ten noordoosten van Zwolle maken de luchtlandings troepen contact met de Canadezen. Daarmee is de insluiting van de Duitsers in westelijk Holland een feit geworden. De vijand blaast enkele dijken op, waardoor tussen Zwolle en Meppel Vijftig vierkante kilometer onder wa ter lopen. In Amsterdam worden uitgebreide razzia's gehouden. De dwangarbeiders worden tewerkgesteld bij de vroegere Grebbe-linie. Tijdens een stormaanval veroveren de Russen Koningsbergen. Moeken viert dit wapenfeit met een groot aamai salvo's. Het Rode Leger heeft thans praktisch geheel Oost-Pruisen in zijn bezit. Stalins troepen zijn neg maar twee kilometer van het centrum van We nen. Britten en Amerikanen vechten op tien kilometer van Hannover. 10 april 1945: Deventer wordt bevrijd. Om twaa uur in de middag begint een hevig bombardement' van- twintig minuten op de Duitse stellingen voor de stad Tanks met vlammenwerpers gaar, tot de aanval over: Zij dringen de stad binnen, gevolgd door de infante rie, die Duitse sluipschutters op ruimt. Rijssen en Holten worden bevrijd. Prins Bemhard brengt bezoeken, on der andere aan Lochem Enschede. Oldenzaal, Hengelo en Almelo. Canadese patrouilles trekken in Drente op sommige punten over de spoorlijn Meppel—Groningen. In Amsterdam worden dynamiet- aanslagen gepleegd op stellingen van de Duitse weermacht. De zgn. sper tijd gaat als gevolg daarvan 's avonds zeven uur in. De Amerikanen veroveren Hanno ver. Zij dringen door in Essen en be zetten de Krupp-fabrieken. In hei centrum van Wenen woeden zware gevechten. Er waren echter nog 140 vacatures (vorig jaar 105). Ia het boventallig personeel waren 213 (186) plaatsen niet iefinitief bezet. Hier bedroeg het aantal vacatures 73 (64). Het grootst blijken de tekorten bij het openbaar en bij het protestants- christelijke onderwijs. De onbevoegd gegeven lestijden zijn in -1959, zo blijkt voorts, over de hele linie ge stegen, soms met enkele percenten. De snelste achteruitgang boekten de Noordoostpolder (7,7 ot 23,4 percent) en de provincie Friesland (6,3 tot 12,0 Naar verhouding het gun stigst was de situatie in het westen des lands. Minister Cals verklaart zich bereid het tijdelijke karakter van de voorgestelde maatregelen dui delijk te doen uitkomen. In een nota van wijzigingen heeft hij thans een einddatum gesteld en wel 1 januari 1964. Advertentie I.M. voor modom bMt«lc' (Van een onzer verslaggevers) De voortvluchtige kassier van de Coöperatieve Boerenleenbank te Tie- tjerk, de zestigjarige F. N. J. heeft vrijdagmorgen vanuit een Amster damse telefooncel zijn in TIetjerk woonachtige familie opgebeld en ge vraagd hem terug te halen. Een zoon van de kassier heeft de man, die in overspannen toestand verkeerde, daarop per auto afgehaald. De heer J. is na zijn terugkeer op eigen verzoek opgenomen in de Bor- niakliniek te Leeuwarden. Sedert zijn verdwijning had hij in de hoofdstad rondgezworven. Onze gastheer tijdens dit uitje naar Rome is de jonge eerste directeur van ALITALIA in Nederland: Signor Gamba. Om het heel nauwkeurig te zeggen: II Dottor Giovanni Gamba. Een forse, blonde Ita liaan van dertig jaar, die aan de universiteit van Rome rech ten studeerde en al op zijn 21e jaar z'n meestertitel behaalde. Zolang hij z'n mond houdt en niet lacht, zoudt u hem voor een koele Zweed verslij ten. Maar als Giovanni Gamba op dreef komt en In het vuur van een gesprek al wandelend uw arm pakt,-is hij-een vol bloed Italiaan. In z'n (heel) jónge jaren is hij liftend en trekkend door Europa gereisd- Zijn warme'belangstelling voor internationale problemen en betrekkingen, zijn talenkennis en zijn organisatietalent deden hem vla Buitenlandse Zaken bij ALITALIA belanden,- waar hii In korte tijd een komeet achtige carrière opbouwde. In de eerste maanden van dit jaar volgde zijn benoeming tot directeur van de nog op te richten vestiging in Nederland. 'Ik kwam In Amsterdam aan en ik wist werkelijk niet, waar en hoe ik beginnen moest,' ver telde hij mij in zangerig En gels. Het Amsterdamse krntoor van de Sabena verleende hem huisvesting, de KLM toonde zich zeer hulpvaardig. Giovanni Gamba is daar dankbaar voor, ofschoon hij niet verheelt, dat er ernstige meningsverschillen bestaan tussen KLM en ALITALIA op het punt van de frequenties op de lijn Amsterdam—Milaan— Rome v.v. Hij gaat er niet die per op in om de feestvreugde niet te verstoren, maar toch, toch heb ik hier :in Rome wel enkele ongeruste opmerkingen opgevangen. Vorig jaar hebben 811.000 Nederlanders Italië be zocht. In diezelfde twaalf maanden1 brach ten 35.000 Italianen een bezoek aan Nederland. Dit jaar zal dat eerste cijfer in verband met de Olympische Spelen aanmerke lijk hoger liggen. ALITALIA, een nog jonge maatschappij die kort na de oorlog haar vleugels bègon uit te slaan, wil terecht eendeèi van déze 'gróteverkeérskoek. Daar kan niemand bezwaar te gen maken, maar Nederlandse luchtvaartkringen in Rome vrezen, dat de Italianen in hun honger naar keek de weg naar het protectionisme zullen in slaan. Of met andere woorden: aan onze koek gaan knabbe len. Achter de schermen moeten hierover al woorden gevallen zijn. Zal de KLM in de nabije toekomst op haar diensten naar. van en via Italië een veer moeten laten? Ik weet het niet. maar wél hoor ik de veel betekenende .woorden van de president van ALITALIA. Com- te Nleeolo Carahdinl, die in zijn begroetingswoord de figuur van zijn grote vriend Albert Flesman in herinnering riep. 'Plesman,' zei Carandini zo ongeveer, 'heeft al heel vroeg aangedrongen op een nauwe samenwerking in Europees ver band. Ik heb hem toen geant woord: Akkoord, maar u, me neer Plesman, bent een reus, en ik, Carandini, ben een dwerg. Bij een te innige om helzing zult u mij vermorze len!' Op een Yan onze rond ritten door Rome tikte VW-directeur Strijkers (altijd te porren voor een grapje) de KLM'er. Hel dring op z'n schouder, Hij wees op het bord 'PedonI' op een van ,de toegangspoorten van de Piazza del Popoio en vroeg: 'Herman, weet je waar PedonI ligt?' De heer Heldring begon ze nuwachtig op z'n kaartje te turen, waarop Strijkers onder grote hilariteit: 'Zoek maar niet, Herman, pedoni betekent voetgangers!' Hoe populair ons ko ningshuis in Italië wel Is, bewijst een straat venter voor ons hotel, die ons keer op keer een bij zonder fraai (maar waar schijnlijk slecht-lopend) hor loge wil aansmeren onder de hartveroverende kreet 'Oranje boven, beautiful souvenir!' Ik heb u al eerder ver teld hoe gastvrij de Italianen zijn. Zich zelf overtrof hierbij de ste ward, die ons voor de thuisreis aan boord begroette. Een reeds grijze collega, die zich met z'n ticket naar de toeristenklasse wilde begeven, werd door deze steward vriendelijk'bij de arm gegrepen. 'Als u op de achter ste stoel gaat zitten.' zei deze voortreffelijke Italiaanse gast heer, 'zal ik u straks een lunch voor de eerste klasse serveren!' De collega heeft het niet ge daan. Hij wilde, zei hij hoffe lijk, graag zien of hij bij een lunch in de toeristenklasse ook in leven kon- blijven. Zo zijn we weer veilig en goed-gevoed in Ne derland teruggekeerd. De door bekwame Ita liaanse handen bestuurde DC-6B koos een ietwat' vreem de route over ons grondgebied, die duidelijk afweek van de Internationaal vastgelegde luchtwegen. Maar die arme piloot kon niet weten, dat hij achter zich in de cabine een kritische méneer Sells van de Rijksluchtvaartdienst had zit ten, die bij deze vreemde ca priolen zijn levenswerk vernie tigd zag en verbijsterd uitriep: 'Wat zwalkt die man toch rond!' Ik hoop dat 't goed af loopt voor die piloot. Per saldo heeft hU het goed bedoeld. Uit zijn naam dan ook: Scusl. signor Sells! WILLY LEVIE

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2