EVClegt beslag op giro van De Waarheid nteesaxuK cHfttmaufe jaf#*/ A Bij betoging drie agenten Loonpolitiek steen des aanstoots op congres van VVD Traag sehrootonderzoek Den Haag en Hoge Autoriteit geven elkaar de schuld rMöriade Veel bezoekers Verkeer en water eisten toltien doden WASSEN I mg op mars ZONDER COMMENTAAR Om vordering te incasseren Prijzen voor Floriade Slecht weer (Van een onzer verslaggevers) De Eenheidsvakcentrale heeft beslag laten leggen op de giro rekeningen van het CPN-dagblad 'De Waarheid'. Het commu nistische partij-orgaan heeft op deze rekeningen een bedrag van 13.000 staan. De advocaat van de EVC, mr. Th. Ph. van Raalte, zei ons, dat deze vakorganisatie een getekende schuldbekentenis van 32.500 in haar bezit heeft. 'Deze schuld is in 1951 door De Waarheid erkent,' aldus deze advocaat. De Waarheid zou voor dit bedrag een papiervoorraad aan leggen om de uitgave van de EVC-periodieken mogelijk te maken. De EVC stelt, dat het communistische dagblad in ge breke is gebleven aan deze verplichting te voldoen. PAGINA 3 Nieuw complot" Schuld van EVC Zuid-Afrika (Van onze sociaal-economische redactie) Het feitelijke politiële onderzoek naar gevallen van schroot- fraude in Nederland is thans in volle gang. Dit blijkt uit een antwoord, dat de ministers Beerman en De Pous hebben gegeven op schriftelijke vragen van de Tweede- Kamerleden mr. M. van der Goes van Naters en drs. G. M. Nederhorst (p.v.d.a.). Minder gunstig weer dan 't vo- rige weekeind en toch meer be zoekers op de Floriade. Opval lend veel buitenlanders, voora] Duitsers, Engelsen en Ameri kanen. Vit het Roergebied kwa men autobussen met toeristen en ook een gezelschap expedi teurs, uitgenodigd door hun Rotterdamse collega's en de Kamer van Koophandel. En geland was sterk vertegenwoor digd door groepen kostschool- leerlingen. De meisjes droegen blazers van hetzelfde model, de jongens waren geüniformeerd, al dan niet met als hoofddeksel een rood petje. Petroleumkacheltje valt om - vrouw aan wonden overleden Morgen weet l Weer opstoppingen GED.MERK Beva, betere vak kleding past iedere vakman 11 april 1945 Prinses Juliana arriveert uit Canada in Londen. Zij wordt op het vliegveld verwelkomt door koningin Wilheimma. Mr. Van Raalte heeft de president van de Amsterdamse rechtbank mr. U. W. H. Stheeman verzocht con servatoir beslag te mogen leggen, op de girorekeningen van De "Waarheid. Daarin heeft de president toege stemd. De EVC heeft De Waarheid op 17 maart 1959 in een aangetekende brief gesommeerd de schuld te vol doen. Daarop is echter taal noch teken gevolgd. De EVC ziet zich thans gedwongen met hulp van de rechter de oude vordering te incasseren. In De Waarheid van zaterdag wordt in buitensporige bewoordingen melding gemaakt van de EVC-maat- Advertentie I.M. 'fis algemeen bekend, dat de ja ponnen en mantelcollecties var» "WASSEN" door het Rotterdamse publiek bi jzonder worden gewaar deerd. Als bovendien uit deze enorme sortering een japon naar voren komt die tot topmodel wordt uitgeroepen, dan mag dit heus wel extra worden vermeld I regel. De redactie van het commu nistische orgaan ziet er 'een nieuw komplót in van de steeds meer in opspraak rakende geheime politie.' Over de advocaat mr. Van Raalte zegt het blad, dat hij optrad voor 'de beruchte scheurmakers in de ar beidersbeweging A. v ,d. Broek, G. Groot Roessink en E. Slip, de 'be stuurders van de politieke onderwe- reldgroep. die meer bekend is door de namen Gortzak en Brandsen.' Het communistische orgaan noemt het EVC-optreden 'waanzinnig'. Het spreekt van een 'spookvordering' van 30.000. 'De eis van de Brandsen-groep is gebaseerd opde plotselinge ont dekking, dat de zogenaamde EVC nog een vordering van 30.000 zou hebben, gedateerd van TIEN jaar geleden!' zo roept De Waarheid dramatisch uit. Verklaard wordt, dat de EVC daarentegen een schuld van tien duizenden guldens bij de drukkerij van De Waarheid had staan, toen in 1958 deze organisatie in tweeën uiteenviel. Overigens blijft het communisti sche dagblad in gebreke aan te to nen, dat de vordering van de EVC op De Waarheid niet bestaat. Gezien de toon van het artikel en de doodsvijandschap die er tussen het CPN-dagblad en de EVC bestaat, lijkt het er niet op, dat een minne lijke schikking in deze zaak moge lijk is. De rechter zal zonder twijfel het laatste woord hebben. Met negering van de Nederlandse regel, dat de rechtbank niet afzet baar Is, eist De Waarheid thans het ontslag van de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman. omdat de rechter toe gestemd heeft in het beslag op de girorekeningen 'Stheeman moet verdwijnen,' zo schreeuwt het Moskovitische orgaan. In deze rubriek vermeldt Het Vrij* Volk zonder commentaar trej- jende uitspraken van anderen, uiter aard voer rekening van hen die worden geciteerd. Vrk hield zaterdag de visserij- en vlaggetjesdag. Zowel de Noord- zee- als de IJselmeervisserij nam eraan deel. Een Urker visser legt hier de laatste hand aan de vrolijke versiering van een van de scheepjes. (Van een onzer verslaggevers) Een honderdtal jongelui heeft za terdagmiddag omstreeks half vier op het Spul te Amsterdam een betoging tegen de Zuidafrikaanse rassenpoli tiek op touw gezet. Drie gewonde politiemannen en drie arrestanten waren er voordat de demonstratie afgelopen was. Toen een agent de 29-jarige kan toorbediende R. J. W. als een der leiders wilde aanhouden, verzetten andere demonstranten zich. Er vie len enkele klappen, waarbij de agent kwam te vallen en licht werd gewond. Toenassistentie van een politieauto arriveerde, ontstond een volledige vechtpartij, waarbij rake klappen vie len. Drie agenten liepen hierbij ver wondingen op. Zij moesten in het Binnengasthuis worden behandeld. Drie demonstranten. R. J. W., J. T. L. een 22-jarige machinebankwerker en een 19-jarig meisje, E. K., werden aangehouden en overgebracht naar het bureau Singel. (Van onze parlementsredactie) De secretaris van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf mr. P. Zonderland uit Heemstede heeft op de tweede dag van het con gres van de WD te Hilversum in zekere zin de knuppel in het hoenderhok geworpen. Waarom, vroeg hij, staat de liberale fractie In de Tweede Kamer zoveel minder kritisch tegenover het loonbeleid dan die in de senaat. De huidige loonpolitiek, zo zo voegde hij hieraan toe, is kwalitatief ev enonvrij als de vroe gere. Als er niet meer tegen wordt geageerd zal dit het ledental van de partij geen goed doen. De antwoorden die mr. Zonderland heeft gekregen van de beide fractie voorzitters van de WD zullen hem niet veel wijzer hebben gemaakt 'Een motie-Witteveen heeft een ge heel andere functie dan een motie Oud,' zei senator mr. Van Riel. 'De pressie in de Tweede Kamer op de regering uitgeoefend heeft een rechtstreekse, die in de Eerste Kamer een indirecte uitwerking. Het verschil in standpunt dat onze beide fracties hebben vertoond hoefl geen verschil in politiek te beteke nen.' Mr. Van Riel gaf toe, dat het han teren van de maatstaf der produkti- viteit 'een gebrekkig middel' is. Hij herinnerde eraan, dat in Engeland over een periode van 60 jaar gezien een vrij wetmatige samenhang blijkt te- bestaan tussen produktiviteit en loonontwikkeling. .'Als bij voorbeeld' een kleine researchgroep een uitvin ding doet die tot grote produktiviteit leidt behoeven daarvan, .niet-auto matisch alle werknemers te profi teren.'; Partijvoorzitter próf. Oud van zijn kant verwachtte, dat er nog wel jarenlang naar een bevredi gende oplossing zal moeten worden gezocht. De gevolgen van de loonpolitiek moeten, zo betoogde hij, sociaal aanvaardbaar ïün- Wat het voorbeeld van de research aangaat, men kan toch moeilijk vol- r.ouden dat in zo'n geval de aandeel- aouders een grotere bijdrage tot de produktie hebben geleverd dan de verknemers in het bedrijf. Samen met de loonpolitiek maak ten op dit congres de commerciële televisie en de voetbaltoto de hoofd moot uit van de bespreking van hel beleid der kamerfracties. De Tweede- Kamerleden mevr. Van Someren- Do w n e r en mr. Berkhouwer lichtten de standpunten toe, die hup fractie in deze zaken zullen innemen De eerste noemde als de belang rijkste argumenten voor de invoering van commerciële televisie: a. de opbrengst der kijkgelden is onvoldoende; b. er moet in het oosten des lands worden geconcurreerd tegen Duitse zenders. Mevr. Van Someren was 'om prok- tische redenen' gelukkig met 'de principiële uitspraak van de regering voor commerciële televisie'. De fijne nuance, dat deze uitspraak slechts de reclame in de televisie gold liet zij onvermeld. 'Door de sport en voor de sport' was de slagzin, waarin mr. Berk houwer onder applaus der vergade ring zijn visie op het toto-vraagstuk samenvatte. De bestaande toestand moet, naar hij verklaarde, worden gelegaliseerd, echter in dier voege dat de gehele netto-opbrengst ten go.ede van de sport komt, -In afwijking van deze uitspraak voerde vervolgens mr. G.eer ts em a, eveneens lid van de Tweede-Kamer fractie der VVD, een pleidooi voor handhaving van de Caritaspool. Prof Oud ien slotte beperkte er zich toe nogmaals uiting te geven aan de hoop, dat bij een verhoging van de toto-hoofdprijs r- protestant se ministers zullen aai; ..jven. Hoe belangrijk ook. aldus de leider der liberalen, de Toto is geen kabinets crisis waard. •Afgedacht van het bloedvergieten van de laatste dagen, waarover het rechte licht nog moet opgaan, we vinden de apartheidspolitiek on christelijk. Van harte akkoord. Maar ik geef het de betogers daarentegen te doen in de kerk wlit ge in de bioscoop te zitten en daar zouden een paar zulke zwarte vrienden of vriendinnen tus sen schuiven. Hoevelen zijn er In onze directe dagelijkse omgeving niet, die voor anderen hun neus ophalen. Figuur lijk en letterlijk. We hebben nog net weer in de courant kunnen lezen van het knoflookjongetje, dat eerst van school werd gestuurd en toen 'apart* werd gezet. En onze donkere Afrikaanse bur gers verspreiden nog wel andere geuren. Het is een onbetekenend on derdeel van het vraagstuk, maar toch niet zonder betekenis. De politiek van de Zuidafrikaanse regering neem ik niet in bescher ming. Ik weet het niet.' Kroniekschrijver TOAR- TEBOER' in 'Ons Friese Platteland' orgaan van de Friese CBTB, 31 maart 1960. "Nu ik inmiddels vanuit de om geving waar zich het drama afspeel de inlichtingen kreeg, heb Ik wel sterk de indruk dat onder de om standigheden, waarin daar toen de Zuidafrikaanse politie verkeerde, zij uit zelfbehoud op dat ogenblik moei lijk anders kon. Zij stond tegenover een grote, deels gewapende overmacht. Een meer toegeeflijke houding enige tijd terug had als gevolg dat een aantal Zuidafrikaanse politie mannen letterlijk zijn afgeslacht.' Kroniekschrijver 'POAR- TEBOER' in 'Ons Friese Platteland' orgaan van de Friese CBTB, 7 april 1960. (Van een onzer verslaggevers) Zondagmiddag omstreeks balf zes is in de JLomanstraat, te Amsterdam de vijftigjarige mevrouw F. J. Lou- man-Saal bij een kleine keukenbrand om het leven gekomen. De vrouw, die in de keuken bezig was, is waarschijnlijk onwel gewor den en tegen een brandende olie kachel gevallen. Daardoor ontstond brand in de keuken. Haar echtgenoot, de heer J. P, Louman (54) heeft nog pogingen gedaat: dè bewusteloze vrouw uit de brandende keuken te trekken. Hij liep daarbij ernstige brandwonden op. Toegesnelde buren slaagden er la ter samen met de brandweer in het vuur te bedwingen. De heer Louman en zijn echtgenote werden overge bracht naar het Wilhelminagasthuis, waar de vrouw kort na aankomst is overleden. Elegante japon in zomers-zonnige katoen-ïmprimë. Waaierwijde rok en gerimpeld mcagstukje. Inge bouwde petticoat, waardoor de japon joyeus-modern wijd uitstaat. Maten 36 t/m 42.. Kleuren; lila, aqua, oranje en linde, in verschillende mooie kleurcombinatie». En dat modieuze topklassekleding niet dddr behoeft te zijn, bewijst de attractieve "WASSEN"-prijs: slechts 29 ROTTERDAM* "City Centrum" Binnenweg,, tel. 13 93 75 - Dorpsweg hk. Katendrechtse Lagcdijk, tel. 74 25 9 DEN HAAG: Spui hk. Kalvermarkt, tel.182148. by de lans te zoeken Intussen lijkt het er veel op dat de Hoge Autoriteit in Luxemburg ener- 7>;.ts (-n de minsters De Pous en Beer man anderzijds elkaar de schuld ge ven van de vertraging van ruim acht maanden, die in de opsporing is op getreden. Volgens de Hoge Autoriteit (in een zaterdag gegeven antwoord op schrif telijke vragen van dezelfde parle mentsleden) heeft zij in januari 1959 aan de Nederlandse minister van Economische ZZaken (toen nog prof. Zijlstra, Red. EW) medewerking gevraagd bij het onderzoek naar de schrootfraudes. De minister beloofde die medewer king in principe, maar liet na ver scheidene contacten achtmaan den later weten, dat de Economi sche Controle Dienst niet voldoende bevoegdheden bezat om zonder do vrijwillige medewerking van de be trokken schroothandelaren een onder zoek in te stellen. De Hoge Autoriteit heeft zich toen. in oktober 1959, tot de Nederlandse justitie gewend. Het relaas van de Nederlandse mi- nisiers komt hierop neer: De Hoge Autoriteit heeft in januari 1959 geen strafbare feiten ter kennis van de Nederlandse autoriteiten gebracht. Het ging toen alleen nog maar om de vraag, hoe men het onderzoek zou moeten aanpatcKen om straruare vet ten te ontdekken. Er heeft toen 'een veelvuldig infor matief overleg plaatsgehad' waarbij 'verschillende suggesties omtrent een onderzoek door de Economische Con trole Dienst in overweging zijn geno men,' maar de Hoge Autoriteit heeft uiteindelijk mede op raad van minister De Pous besloten de weg van een justitieel onderzoek in te slaan. Naar aanleiding van de onlangs door de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof afgelegde verkla ring, dat het "diepgaande onderzoek.' waarvan de ministers vroeger hadden gewaagd, nog steeds niet zou zijn begonnen, zeggen de ministers nu, dat hier slechts van een schijnbare tegenstelling sprake is. Het onderzoek, aldus de ministers.' vereiste de nodige voorbereiding en die moet uiteraard ook tot het onder zoek worden gerekend. Van ernstige vertraging is volgens de ministers geen sprake geweest. 'Alleen is enige stagnatie ontstaan doordat een bepaalde bespreking tus sen de procureur-generaal en verte genwoordigers van de Hoge Autoriteit op verzoek van de laatsten enige tijd moest worden Mspestaid.' Advertentie I-M- (Van een onzer verslaggevers) Op de Linnenweverstraat te V e n 1 o is zaterdagmiddag, de 58-ja- rige G. Jacobs uit Venlo met zijn. bromfiets tegen een auto gebotst, in een hevige regenbui werd zijn uit zicht waarschijnlijk belemmerd. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. Op de Haarlemmerweg, te Am sterdam is zaterdagmiddag de 56- jarige G. H. van Gijn, een metselaar, op zijn bromfiets van achteren aan gereden door een personenauto. Zwaar gewond is de man naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij drie uur na aankomst overleed. Op de rijksweg Loehem-Zutphen, bij W a r n s v e ld, is in de nacht van zaterdag op zondag de 43-jarige Amerikaanse zeeman Cummins te gen twee bomen gebotst. Hij was op slag dood. Zijn mede-passagiere, mej. M. A. Ross. en de militair Robinson, eveneens Amerikanen, werden zwaar aewond. Een derde Amerikaan, de heer Torrance werd licht gewond. Het gezelschap was op weg van Bre men naar Vlaardingen. Op weg naar zijn pelsje te S t a- voren is zondagmorgen de 19-ja- rige Oege de Jong uit Koudum met zijn motorfiets tegen een boom ge reden. Hij was op slag dood. Oorzaak onbekend. Op de Barneveldseweg te N ij- k e r k is zondagmiddag de 10-jarige Gen-it Labols uit Nijkerk zwaar ge wond toen hij per fiets uit een zijweg kwam. Hij werd aangereden door een Volkswagenbusje. De jongen is vrij wel onmiddellijk na aankomst te Amersfoort overleden. Op het kruispunt Albergerweg- te Borne is zondagmiddag de 70- jarige G. Oonk uit Borne op zijn fiets aangereden door een personenauto. Tijdens het vervoer naar het zieken huis te Hengelo is hy overleden. Op de Brediusweg teNaarden is vanmorgen de 26-jarige leerling verpleegster A. Fooy uit Bussum om het leven gekomen. Een personen wagen, bestuurd door de houthande laar van L. uit Locliem. kon mej. Fooy, die vanachter een autobus, die de rijksweg opdraaide, té voorschijn kwam, niet meer ontwijken. De 56-jarige schipper C. van Timmeren van het binnenvaartschip Ancor verloor zondagmiddag het evenwicht toen hij in een roeiboot in de. Maashaven te Rotterdam stond. Hij viel in het water. Toen hij na bijna een half uur werd opgehaald was hij overleden. Het vierjarig zoontje van de fa milie Leegwater te Noor d-Schar- w o u d e is zondagmiddag in een in- steekhaventje te water geraakt en verdronken. Het vierjarig dochtertje van de familie Morsch te Warmerhui- z e n verdronk in een sloot. De „Maasdam" van de Holland- Amerika Lijn had 900 Amerikanen aangevoerd, de deelnemrs aan de eerste Tulip Cruise (Tulpentoeht). Deze tuipenvaarders zijn verwelkomd door drie kleine Florientjes, bloe menmeisjes, en drie minder kleine gastvrouwen van het Amerikaanse paviljoen en ze kregen al meteen een bosje Hollandse lentebloemen ca deau. Het heeft aan boord niet ontbro ken aan propaganda voor de Floria de. De scheepskrant stond elke dag vol tentoonstellingsnieuws, er werden films over de bollenteelt vertoond en Floriadekaartjes verkocht. Ook de .Rotterdam" zal spoedig met hon derden Amerikaanse toeristen ar riveren. De afdeling Bloemen en Planten uit de bijbel kreag ook ditmaal bij zonder veel bezoek, o.a. van de Pas siespelers uit Tegelen. Een cineaste uit Montreal komt er vandaag een filmreportage maken die door da Canadese televisie zal worden uitge zonden. Bij en op de te smalle brug over de Westzeedijk ontstonden nu en dan weer vervelende - opstoppingen. De belangstelling voor de kabelbaan leek wat minder groot, misschien omdat de krachtige wind de gondels deed schommelen. Voor sportieve lieden droeg dit tot het vermaak bij, maar anderen vonden het een beetje „eng". In de beide hallen is ook zondag hard gewerkt aan de inrichting van de volgende grote tijdelijke tentoon stelling: „De Lente Juicht'. De Ener giehal krijgt voor die juichende lente een nieuwe verlichting. De vorigs voldeed de deskundigen niet geheel, omdat de kleuren van. de bloemen minder mooi uitkwamen dan in de lichtere Ahoy-hal, Het licht van TL- buizen wordt nu gemengd met het gloeilicht van „breedstralers" en dat zal tot resultaat hebben, naar men verzekert, dat we de bloemekleuren straks als bij helder daglicht kunnen zien. Dinsdagmiddag zullen zestig ge kostumeerde Noorse meisjes van acht tot zestien jaar volksdansen op de Floriade vertonen. Om kwart voor twee op het terras van het feestge bouw Flora-hoy; om drie uur by de hoofdingang aan de Mathenesserlaan en om kwart voor vyf in de Flora- hoy. (Van een onzer verslaggevers) De gemeente Rotterdam .zal als dé raaddonderdag het voorstel van burgemeester en wethoudé^ aan vaardt - een bedrag van 10.000,- uittrekken voor prijzen voor inzen dingen op de Floriade. Wij vernemen, dat de prijzen niet in geld zullen worden uitbetaald. Het college denkt aan bronzen, staande, plaquettes, waarvan het ontwerp nog in behandeling is. Advertentie iM. blijft ih de maat door krimpvrij Sanfor Het raadgevend comité van de Amerikaanse democratische partij heeft zondag een commissie van ge leerden en economen gevormd die belast zijn met de bestudering van de economische problemen welke ontstaan door een algemene ontwa pening in de wereld. (Prinses Juliana vloog al in sep tember 1944 in alle stilte naar En geland. De toestand ivas toen zeer hoopvol. Het zag er een ogenblik naar uit, dat geheel Nederland spoedig zou worden bevrijd. Maar de slag om Arnhem mislukte. De kansen op een snel einde van de oorlog werden steeds kleiner. In januari 1945 vloog Prinses Juliana terug naar Canada Canadese eenheden steken 's mid dags om half vijf in stormboten de IJsel over. Zij zetten een aanval in op de Duitse posities ten Westen van de rivier. In Midden-Overijsel pas seren de Canadezen vanuit het zui den het Overijsels kanaal van Vrooms- hoop naar Zwolle. Een Poolse tankdivisie maakt snelle vorderingen in Drente. Emmen wordt De Duitse stellingen rond Arnhem worden bij het ingaan van de nachi zwaar beschoten. Prins Bemhard brengt een officieel bezoek aan Roo sendaal. De bezetter blaast Radio Scheve- ningen op. In de bevrijde gebieden worden N.S.B.-ers aan het puinrui men gezet. De Amerikanen en de Russen zijn eikaar tot op 200 kilometer genaderd. De Yanks staan nog 125 kilometer van Berlijn. Driekwart van Wenen is in han den gevallen van de Russen. De Ame rikanen veroveren Essen. In het Roer gebied zijn tot nu toe 43.000 Duitsers gevangen genomen. Da Engelsen be vinden zich op sommige punten op zes kilometer van de buitenwijken van Bremen. Vooral ten zuiden en zuid westen van de stad woeden hevige gevechten. Bij Maagdenburg bereiken de Amerikanen de Elbe. Zij veroveren Weimar. De geallieerden maken bekend, dat op 9 april in de haven van Kiel het bevrijd. In Overijsel worde de vijand Duitse vestzaksiagschip 'Admiraal mr nmmnri a i c. uit Ommen verdreven. Scheer' tot zinken is gebrarfcS,

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2