Samenwerking in SG nam toe begrip bij burgers groeide weinig Hermes-DVS -Alkmaar op 2e paasdag Commissie: beroep Harreman afwijzen Sliedrechtenaar na vier jaar gevlucht uit het legioen ANMB actief voor vrije zaterdag Spijkenisse wil geen burgemeesters in Rijnmondraad Iedereen trekt erop uit Volksverhuizing in West-Europa HujUfej Brabant Groot judotoernooi in Sportcentrum Schiedam 1% m rKOKZn Jaai vei slag van Schiedamse Gemeenschap Drie junioren- teams Schiedam SVV--reserves spelen tegen Rapid JC 2 Bad Groenoord 14 mei open NVV-vrouwen in vergadering Particuliere woningbouw 43% in '59 Paasnachtgebed Lutherse Kerk Aanhangwagen in de Gouwe Veteranen hij Martinit in 't veld Concertzangeres contra dirigent Zaterclagelftal tegen Fortuna SIMAVLcolIecte R. Boekliolt voor Lasclub Schiedam oorran gskruisin g bij Maassluissedijk Jan Mn sch hersteld uit ziekenhuis Veilingnieuws Wisselkoersen Doktersdiensteii GEVONDEN Markten Barneveld HET VRIJE VOLK VRIJDAG 15 APRIL 1960 PAGINA 4 Het jR&rvcrsI&g vru de Sdiiedaniss Gemeenscliap is versche nen. Het staat vol van cijfers, van positieve en minder positieve resultaten. Wat betreft die vorming van een hechte en wer kelijke gemeenschap in onze stad, die het eerste en belang rijkste doel is van de SG is: Er is een vooruitgang geboekt in de samenwerking van de vele verenigingen en organisaties met -dikwijls zeer verschillende principes in Schiedam. Hoe echter staat ht'_ met de geemenschapsgedaehte bij de burgerij in het algemeen los dus van verenigingen of orga nisaties? Volgens het jaarverslag van de Schiedamse Gemeen schap zijn op dit terrein te weinig vorderingen gemaakt. Hoog stens is wat meer begrip en waardering gekomen voor het werk, dat door zovele clubs, verenigingen en organisaties is verricht. ^PANTALON De Broekenspecialist Kleine teruggang De sectie VVV constateerde voor het eerst sinds jaren een kleine te w UURWI ERKJEN Tussen olievaten Pelgrimage Foto Film projectie bandrecorders De SG vindt de resultaten echter nog onvoldoende en is voornemens te blijven streven naar een dieper besef bij de burgers van het feit, dat zij als lid van een gemeenschap de taak hebben hiertoe daadwerkelijk iets bij te dragen. Men is er overigens wel van overtuigd, dat dit een langduirg proces aal zijn. In 1959 werden drie erepenningen uitgereikt, aan de heren A. M. Sun- derman, M. Holl en M. A. A. de Jon ge. Drie penningen van verdienste zijn toegekend aan de heenr J. F. van Buysen, G. J. W, Brand en mr. F. van Bochove. Advertentie I.M. BOOGSXKAAX 86 - TELEFOON 68981 Hermes-DVS speelde tegen DFC wel een zeer ongelukkige wedstrijd. Niet alleen, omdat deze ontmoeting door DFC zeer gefiatteerd werd ge wonnen. maar meer nog, omdat Her mes, na het verlies van captain Van Diest, nu ook de sympathieke links buiten Piet Henke, door het breken van een pols, voor de rest van het seizoen moet missen. Paasmaandag om 2 uur, komt Alk maar aan de Damlaan en ondanks alle tegenslagen is men aan de Dam laan voor deze wedstrijd vol goede moed. omdat men aan de uitwedstrijd tegen Alkmaar de beste herinnerin gen bewaart. Ten eerste omdat onze stadgenoten deze ontmoeting wonnen, maar vooral, omdat deze wedstrijd er een was van het beste soort. Het is trouwens bekend, dat de Kaasstedelingen hun kracht zoeken in goed opbouwend voetbal. En dat deze krachten niet gering zijn bewijst de derde plaats met maar twee pun ten achterstand op de koplopers. Voor Alkmaar wordt de komende match dus van zeer groot belang. Het zal een aantrekkelijke partij worden aan de Damlaan. Bij de Schiedamse voetbal-, honk- bal- en softbalvereniging Schiedam is inmiddels ook een definitieve jcugdhonkbalcommissie. Hierin hebben zitting A. Zonneveld, W. v. d. Have. A v. d. Giessen en A. J. Schol. De heer Van der Giessen treedt op als secretaris en wedstrijd secretaris. Naar het zich laat aanzien zal Schiedam cüt jaar zeker met drie ju- morennegentallen aan de competitie deelnemen, terwijl zo goed als zeker een „little league'-negëntal, jongens van 10 tot 12 jaar, zal worden samen gesteld. De wedstrijden voor de junioren zullen evenals in voorgaande jaren worden gespeeld op de zafcerdagmid- dag, terwijl de dinsdagavond voor de training is gereserveerd. Hier zullen behalve de technische en praktische training ook de spelregels en de theo rie worden behandeld. Maandag tweede paasdag speelt het reserve-elftal van SVV een zeer belangrijke wedstrijd, aangezien de rood-groenenreserves benauwd in de onderste regionen verkeren. De concurrenten HDVS 2 en DFC 2 ontmoeten elkaar in Dordt, zodat de rood-groenen er alles op zullen moeten zetten aan de bosrand een overwinning te boeken. De SVV'ers komen in de navolgen de opstelling in het veld: Verhoeks: C. KönnemannWestdijk; J. van Schtjndei - H. Vink - P. v. d Windt; F. Broere - H. Könemann -'T. Valk - C. Slavenburg en N. Mulder. Ook de verschillende secties van de SG brengen verslag uit over het af gelopen jaar. De sectie culturele ont wikkeling wijdde zich vooral aan de vrijetijdsbesteding (Werk onzer han den!) en het bestuur onderzoekt nu de mogelijkheid om tot een perma nent hobbycentrum te komen. Ook in de andere secties heerste grote activiteit, die bij verschillende gele genheden ook naar buiten bleek. De sectie toneel heeft in 1959 ook wat minder prettige ervaringen op gedaan. Financiële moeilijkheden bij de verenigingen, het teruglopen van het aantal bezoekers en donateurs en het opheffen van een actieve toneel vereniging. De sectie toneel rangschikt onder deze minder prettige zaken ook de bescheiden strijd van elke toneelver eniging afzonderlijk met de televisie. ruggang in het aantal aanvragen en dat is waarschijnlijk wel het gevolg van het prachtige zomerweer, dat maar weinigen haar de stad deed verlangen. Er werden in het VW-kantoor- tje in "59 7875 aanvragen verwerkt, 9985 inlichtingen verstrekt en er kwamen 8438 Nederlandse en 645 buitenlandse bezoekers. Voor de Nederlandse Jeugdherberg Centrale werden 236 nieuwe leden ingeschreven. Er verscheen verder een informatieve folder m drie kleu ren. die in een oplaag van 10.000 exemplaren zal worden verspreid. De hotels hadden in h#t afgelopen jaar niet te klagen over het aantal overnachtingen. De drie voornaamste hotels boekten samen 6000 overnach tingen, waarvan er 2500 voor reke ning van buitenlanders kwamen. Het aantal bedden bedraagt nu 48 en kan yanwege de hoge investerings kosten in nieuwe kamers moeilijk worden uitgebreid. In Europoort kwamen niet minder dan 170.000 be zoekers, waarvan 30.000 buitenlan ders. Ook The Yacht Holidays ltd. te Londen, die reizen door "ons land verzorgt, bracht 1854 passagiers naar onze stad, die samen voor 3708 over- nachtigingen zorgden. In totaal kwamen er het vorig jaar 60.000 buitenlanders in onze stad en daarin zijn nog niet begrepen de velen, die met hun auto's door de stad rijden en de benzinestations aandoen. De cjjfers overtreffen de verwach tingen. Door het scheppen van toeris tisch belangrijke objecten kunnen de revenuen uit de sector van het vreemdelingenverkeer voor Schiedam steeds groter worden. We zullen mor gen nog enkele punten uit het jaar verslag van de SG lichten. Advertentie I.M. HQDEfM BROER SVEST s: TEL: 1 if 67 937 J Bad Groenoord u hebt het a! eerder in ons blad kunnen lezen is van zaterdag- 14 mei af weer iedere dag open. De juiste openingsuren zijn: op zon- en feestdagen van 10-18 uur en op werkdagen van 6.30-19 uur. Er is altijd gemengd zwemmen be halve donderdagsmorgens van 9-10 uur. Op dat uur kunnen alleen dames in bad Groenoord zwemmen. Voor seizoenabonnem-enten, die voor de openingsdag worden gekocht, wordt tien percent korting berekend. Men dient hiervoor een pasfoto mee te brengen. De abonnementen zijn alleen verkrijgbaar op de zaterdag en woensdagmiddagen 16, 20, 23. 27 en 30 april, alsmede 4, 7, en 11 mei, telkens van 3 tot 5 uur in het VW- kantoor Bovendien de gehele dag op donderdag 12 en vrijdag 13 mei aan het loket van bad Groenoord. De -in de vorige week gehouden collecte heeft het mooie bedrag van 8426 opgebracht. Dit mooie resul taat is aan de mildheid van onze stadgenoten en aan de grote mede werking van oud en jong te danken. In de eerstkomende raadsvergadering zal een voorstel van de be roepscommissie bouwvergunningen aan de orde komen om het be roep van de heer G. Harreman op een beslissing van B. en W. af te wijzen. De heer Harreman'bezit een vijftigtal pandjes in de Grofbaan, In een stadsdeel dus, dat niet meer aan de tegenwoordige eisen voldoet. Vele woningen In deze omgeving bieden bovendien niet meer het normale woongerief. De Vrouwenbond van het NVV, af deling Schiedam, heeft donderdag avond in het Volksgebouw de jaar lijkse ledenvergadering gehouden. De aftredende bestuursters werden herkozen. In het jaarverslag werden de verschillende activiteiten nog eens gememoreerd. De komende landdag wordt in Am sterdam gehouden. De dames zullen Schiphol bezoeken, horen in het Am sterdamse Bos de Amsterdamse Po- litiekapel en maken een rondvaart over de grachten. Dertien Schiedamse dames zullen dit jaar nog naar het Kupersoord in Amersfoort gaan. Er is een. batig saldo van ƒ324,78, waarvan de Schiedamse t.b.c.-patién- ten in de feestweelc een aardige ver rassing krijgen. De heer C. Hoek ver toonde tijdens deze bijeenkomst een aantal mooie dia's. D. VRUDAG Bioscopen: MONOPole: Tarzan en zijn vijanden. 2.' en 9.15 uur. ■PASSAGE: Kop op, borst vooruit, 2 en 8,15 uur. 1 entouusteilingen STEDELIJK MUSEUM: tekeningen en gouaches van H. M. van der Spoel kunstwerken en voorwerpen over net Schiedamse verleden en eigen bezit, 10—5 uur. Apotheek: Vau Westendorp, Singel 83. ZATERDAG Bioscopen: Monopole. Tarzan en zijn vijanden. T>hl en 9-15 uur« o K°P °Pf horst vooruit. 2, 4,15, en 9.15 uur. Jentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: tekeningen en gouaches van H. M. van der Spoel: kunstwerken en voorwerpen over het Schiedamse verleden en eigen be2it. io_5 uur. Diversen: SACRUM; Ontspanningsver. trAAt- toneelvoorstelling en bal, 20 u. VOLKSGEBOUW: Toneelver. Het voetlicht, „Papa is professor". 20 u Apotheek: Van Westendorp. Singel 83. De Nederlandse Vereniging voor 'Lastechniek, afdeling Zuid-Holland, Lasclub Schiedam, organiseert woens dag in het gebouw voor Chr. Soc. Be langen een bijeenkomst, waar de 'neer R. Boekholt van Philips in Eindho ven zal spreken over 'Het gebruik van bijzondere staalsoorten bij het elektrisch lassen'. Verder worden eni ge mooie films vertoond, waaronder 'Het wonder van het licht'. (Van onze soc.-econ. redactie) Van de 83.632 woningen die het vorig jaar zijn klaargekomen, zijn 36.022 of 4333 in opdracht van parti culieren, 24.436 in opdracht van ge meenten en 22.912 voor rekening van woningbouwverenigingen. De overige 282 woningen kwamen tot stand in opdracht van het rijk, provincies enz. Van de 36.002 particuliere wonin gen waren er 25.627 bestemd voor be woning door de eigenaren. De belangstelling van particulieren voor de in 1959 bestaande premie regeling is aanzienlijk toegenomen, zo blijkt uit een publicatie van het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid over de bouwactivi teit in 1959. Dit wordt toegeschreven aa nde toen reeds te verwachten huurverhoging en de daarmee ge paard gaande subsidieverlaging. Aan het eind van 1959 waren premieaanvragen ingediend voor rond 54.000 woningen. Op zaterdag 16 april zal het ge bruikelijke oecumenische avondge bed in de Lutherse kerk alhier, dat van half acht tot acht uur wordt ge houden, staan in het teken van Pa sen. Het paasnachtgebed, dat is sa mengesteld uit de elementen van het gewone avondgebed uitgebreid met verschillende schriftlezingen, liede ren gebeden, die verband houden met het paasfeest, worden daar ge beden. Liturg is ds. S. G. v. d. Haa- gen, de Evang. Lutherse predikant, alhier. Aanvang half acht. (Van een onzer verslaggevers) Na vier jaar te hebben gevochten in het Franse Vreemdelingen legioen, is verleden week vrijdag de 23-jarige Sliedrechtenaar Teus Koorevaar na een avontuurlijke tocht in zijn woonplaats terug gekeerd. •Vier jaar geleden kreeg de jonge- vaten. Via Londen .kwam hij ten De hele omgeving moet dus nodig gesaneerd worden en de gedachten hieromtrent zijn neergelegd In de Bebouwingsvoorschriften voor de bebouwde kom. Hierin is vastgesteld, dat de huidige bebouwing bij de Grofbaan moet verdwijnen en dat de nieuwe opstallen op een ander stramien moeten worden opgetrok- De aard van de nieuwe opstal len staat nog niet vast, maar deze zal in overeenstemming moeten zijn met de gedachten over de be bouwing van de binnenstad: wo ningen. winkels, kantoren, bijzon dere gebouwen, maar geen bedrij ven. Voor deze laatste groep zijn speci ale stadswijken aangegeven en zijn de industrieterreinen aangelegd. De heer Harreman wil nu enkele pandjes in zijn woningcomplex, die niet meer als woning geschikt kun nen worden gemaakt, verbouwen tot pakhuis of garage. Dit is echter in strijd met de bestemming, die het stedebouwkundig plan aan deze grond heeft gegeven. Het plan geeft namelijk een ge heel andere verkaveling voor de grond in dit stadsdeel, waardoor meer ruimte en betere verbindingen man onenigheid met zijn ouders. Hij ging .er vandoor en kwam via België' en Frankrijk In Straatsburg, Daar stelde de politie, naar zijn zeggen, hem voor de keus naar huis terug te' keren of dienst te nemen in het Vreemdelingenlegioen. Hij koos het Vreemdelingenlegioen. Hij vocht in verschillende delen van Afrika en poogde vier maai te ontvluchten. Drie keer mislukte dat. Het kostte hem in totaal 150 dagen gevange nisstraf en een groot aantal stok slagen. De vierde keer lukte zijn ontsnap pingspoging. In de Afrikaanse haven plaats Arzev kreeg hij op 24 maart van dit jaar contact met een Hol landse matroos. Deze werkte als lid van een geheel Nederlandse beman ning op een Zwitsers schip. Op de avond van de 24ste maart lukte het Teus Koorevaar aan boord van het schip te komen. Hij werd niet ontdekt, toen het schip werd doorzocht en hield zich twee dagen verborgen tussen olie- slotte in Brussel terecljt.Omdat, hij 'geen* papieren had en statenlöos was Stond :^e?tBeJgisctael*"pblit3e -■ nogal scéptisch" tegenover zijn gevaf. Men nam contact op met de heer J. C. Slob "ïfit" Sliedrecht. een" oom. van Teus Koorevaar. Deze ging naar Brussel en met hulp van de Neder landse consul gelukte het hem de jongen mee?te nemen naar Den Haag. Men vroeg inlichtingen bij de Sliedreehtse politie en omdat men gunstige rapporten over hem ont ving, zouden de Nederlandse autori teiten genegen zijn hem in ons land te laten blijven. Op het ogenblik werkt de avontuurlijke Sliedrechte naar op het lasbedrijf van. de heer Slob. WADDINXVEEN Woensdag middag is op de Henegouwerweg een aanhangwagen in de Gouwe gereden. Uit de richting Gouda kwam een vrachtauto van de fa. J. uit Gouda met aanhangwagen, die beladen was met enkele zakken krijt. Ter hoogte van de huizen van de woningbouw vereniging raakte de aanhangwa gen los van de vrachtauto. De aan hanger schoof ongeveer 35 m over de weg en belandde in de Gouwe. Er deden zich hierbij geen persoon lijke ongelukken voor. Later werd de aanhangwagen met behulp van een kraanwagen op het droge geholpen. Martinit gaat eerste paasdag de competitie besluiten met een gezelli ge morgen Om half tien begint op het Martinit-terrein een wedstrijd van de veteranen tegen het tweede elftal. Om twaalf uur is er een kla- J verjaswedstrijd voor de leden onder ling*. worden verkregen. Om deze reden hebben B. en W. toestemming ge weigerd voor de verbouwing van de pandjes. De heer Harreman is hier tegen bij de raad in beroep gekomen. Omdat de heer Harreman over centrale kwesties als: zijn de voor schriften op de juiste wijze toege past, formeel en materieel?, niet ge waagt, is de beroepscommissie bouw vergunningen het beleid van B. en W. nagegaan. Er is echter geen reden hiervan af te wijken en daarom stelt de commissie voor het beroep af te wijzen. De heer Harreman verzoekt ten slotte hem een schadevergoeding toe te kennen wanneer de gewenste bouwvergunning niet zou worden verleend. Een beslissing omtrent deze aangelegenheid valt echter buiten de competentie van de commissie. (Van een onzer verslaggevers) De vrije zaterdag in dc metaal industrie zal vandaag in Rotterdam en omgeving extra-aandacht krijgen. De ANMB rijkt vandaag namelijk bil de bedrijver» pamfletten" uit,-'waarin wordt angedrongen op steun aan hen, die in de ondernemingen ijveren om de 45-urige werkweek met een vrije zaterdag te verwezenlijken. In het pamflet wordt zaterdag 16 april een belangrijke dag genoemd, omdat de werknemers van N.V. Ra- demaker's Metaalbedrijf te Rotter dam op deze dag vr fjzijn. Radema kers is namelijk de eerste onderne ming in de metaalindustrie in Rot terdam en omgeving, die deze stap om te komen tot een 45-urige werk week. heeft genomen. Om de vier we ken zullen de werknemers voorlopig een vrije zaterdag hebben. Het moet niet bij één bedrijf blij ven. meent de ANMB. Het is zaak, dat in vele ondernemingen een be gin wordt gemaakt met de arbeids tijdverkorting. Het overleg daartoe zal ih eerste instantie veelal met de ondernemings raden zich gesteund weten door alle werknemers in de ondernemingen. Bij het benoemen van burgemeesters in de Rijnmondraad bestaat het gevaar, dat de adviserende burgemeester, gedreven door ge meentelijke belangen bij c'e openbare zittingen een ander standpunt gaat innemen dan het uit zijn gemeente gekozen raadslid. Dit stelde de fractie van de Partij van de Arbeid in de donderdagavond gehouden raadsvergadering van Spij kenisse. tijdens de behandeling van het rapport van de commissie- De fractie van de PvdA geeft ook de voorkeur aan rechtstreekse ver kiezingen. Zij is voorstander van één kieskring, waardoor het stelsei van een evenredige vertegenwoordiging het best tot zijn recht komt. De Rijnmondraad. zo meent de fractie, moet een afspiegeling vormen van de politieke overtuigingen in het gebied. Voorts meent zij, dat burgemeesters niet-politieke elementen blijven in het geheel, waardoor politieke wils uitingen kunnen worden verstoord. Bij het in het leven roepen van een Rijnmondraad acht zij grenswijziging niet noodzakelijk. De PCG-fractie was het hiermee in grote trekken eens. Zij is echter voorstander van vier kiesdistricten. De heer J. E. H. Baris van de CHXf achtte het van belang dat alle leden B. en W. van Vlaardingcn hebben besloten met ingang van 1 mei de kruising van de Maaslulsedijk met de Burgemeester Pruissingel/Van Beethovensingel aan te wijzen als voorrangsfcruising. Het verkeer op de Burgemeester Pruissingel/Van Beet hovensingel heeft voorrang. De Schiedamse toneelvereniging Het Voetlicht geeft vaterdagsT.nd 16 april in het Volksgebouw een opvoe ring van de klucht "Papa is profes- sor'. Na afloop is er een gezellig sa- was opgenomen voor het ondergaan menzijn. [van *'U ojseratie. (Van een onzer verslaggevers) Voor de president van de Haagse rechtbank zal vrijdag 22 april een kort geding dienen dat de concertzangeres Irma Kolassi aanhangig heeft ge maakt tegen de dirigent Arthur Orobio de Gastro. De heer De Castro heeft beslag la ten leggen op het honorarium van de zangeres voor haar optreden met het Concertgebouworkest op 12 maart van dit jaar omdat Irma Kolassi hem nog geld schuldig zou zijn. De zangeres, die deze vorderingen, die voortvloeien uit hun persoonlijke betrekkingen, ontkent, heeft de diri gent thans in kort geding gedag vaard, ten einde opheffing van het beslag te verkrijgen. Ter voorbereiding op de ontmoeting tegen België voor het zg, Drielanden- toernooi, speelt het voorlopig Neder lands Zaaterdagelftal op zaterdag 23 april in Vlaardingen een oefenwed strijd tegen de plaatselijke eerste di visieclub Fortuna-Vlaardingen. De opstelling van het voorlopig Ne derlands Zaterdagelftal is: doel: Woudsma. (DES), achter: Visser (Heerjansdam en Viool (QuickBoys), midden: Scherpenhuizen (Zwart. Wit '28), Aandewiel (Quick Boys) en Van Duyn iQuick Boys), voor: Van Duy- venbode Quick Boys). Nieuwstraten (Zwart Wit '28), Fopma (CSCA), Visser 2 (Huizen) en Va.n Hal (DOVO). Reserves: Den Hollander (Quick Boys). Nijland (Excelsior'3DVan der Kraats (DOVO) en Poelakker (DS). De wedstrijd België-Nederland. za terdagvoetbal, wordt op 7 mei in Antwerpen gespeeld. De 84-jarige toneelspeler Jan Musch zal zaterdagochtend hersteld liet Mariapaviljoen te Amsterdam verlaten, waarin hij op 25 maart jl. (Van onze buitenlandse correspondenten) We staan aan de vooravond van een grote volksverhuizing in West-Europa. Men is geneigd deze conclusie te trekken als men de verwachtingen noteert, die de toeristenorganisaties van de verschil lende Europese landen voor de koinenden paasdagen koesteren. Vooral de Britten maken het bont. Meer dan 3000 gecombineerde bus- en vliegtuigreizen uit Londen naar Parijs. Rotterdam. Oostende en Ca lais zijn volgeboekt. Nog nooit heb ben zoveel Britten hun paasvakantie op het vasteland doorgebracht. Daar dragen de scholen, die voor spotprij zen buitenlandse reizen organiseren, voor een belangrijk deel toe by. De Kanaalboten varen met extradiensten en alleen ai van het vliegveld Manchester zijn 62 extravluchten ge organiseerd. In het binnenland is de reislust ook enorm. De Londenaren stromen naar buiten. Daarvoor zijn 1700 extratreinen ingelast. In België trekken files van duizenden auto's over de wegen voor de paasuittocht, die zich in het bin nenland voornamelijk richt op de kust ,de Ardennen en de kuststeden Brugge en Gent. De Belgische rijks wacht heeft niet vee! plezier van de Pasen. Vrijwel de hele rijkswacht is gemobiliseerd om de verkeersstroom op te vangen. De Nederlandse automobilisten moeten erom denken, dat vanaf za terdag 5 uur in het hele land een maximum snelheid geldt van 89 km per uur (in de grote steden 60 km per uur). Ook in West-Duitsland en Frankrfjk hebben tienduizenden mensen vakantieplannen die zij niet in de war laten sturen door de over het algemeen ongunstige weersvoor spellingen. In West-Berljjn werden meer dan honderdduizend bezoekers uit West-Dultsland verwacht. Duizenden buitenlanders bevolken Rome in een paaspelgrimage naar de geboortegrond van de Booms-Ka tholieke kerk. In Spanje Is het stil. Tot zon dagmiddag zijn alle vercnakelykshe- den met inbegrip van sportwedstrij den verboden. Ook in de Sowjet-Unie, waar het officiële leven zich niet laat be ïnvloeden door een religieus gebeuren als het paasfeest, is de stemming an ders. De kerken zijn voller en de af gelopen week hebben de huisvrouwen meer eieren gekocht dan normaal. Zij kleuren ze en gebruiken ze voor het bakken van taarten, die voor de Russen onverbrekelijk met het paas feest verbonden zijn. Coöp. tuinbouwveiling der Zuid hollandse Eilanden G.A., Rotterdam. Andijvie 1 6266 per kg, 2 4164;- bloemkool A 56—88 per kg, B 39—77. C 2648, D 17—33; radijs rode 7—8 per bos. witpunt 916; sla 1 11,60 20,30 per St., 2 8,80—16,90. C 5,80— 11,40, 2543 p. kg; spinazie kas 1 38 —50 p. kg. 2 2536, natuur 37—58; witlof 2A 51—89 per kg. 2B 67—82; prei IA 35—54 p. kg. 2A 31. IB 35— 50; peterselie 1112 p. bos; selderij 3—7 p. bos; uien G 2733 p. kg, D 39; rabarber 25—33 p. kg; winterpeen 3557 p. kg; aardbeien 1418 p. st. Jonathan klasse 1 83—97 p. kg, 2 78—89; Golden Delicious 1 961,06.' 2 79—94. Eierveiling der Z.H, Eilanden, Rot terdam. Prijsverloop donderdag 14 april. Aa.ivoer 78.000 stuks. Sortering I, soort 00, gram 75-en op, prijs per 100 St. 20,90; 0, 70-75, 12,80—13.40: 1, 65-70, 12,40—1200; 2, 60-65. 12,10— 12,50; 3. 55-60, 11,70—12,10; 4, 50-55, II.10—11,20; 5, 45-50. 10.30; 6, 40-45, 8,50—8.60. 14 april Engels pond10,59110,593 Amerik. dollar 3,761-?—3,77, Franse frank 76,8476,89 Belgische frank 7,5617.563 Zwitserse frank 86,9086.95 Zweedse kroon 73,OOï73.001 Duitse mark90,3990,44 Deense kroon 54,72154,77i Noorse kroon 52,90452.95* canada 3,90H—3,90j-g Beide paasdagen: G. in *t Veld, W. de Zwijgerlaan 23, tel. 68599; J. van der Veer. Ruys de Beerenbroucklaan 16, tel. 69873; J. van Buren, Buys Ballotsingel 72-76. tel. 69661' P. J. W. Beukers. Burg, Knappertlaan 76, tel. 86004. Apotheken Beide paasdagen en 16, 17 en 18 apnl: Gouka, Hoogstraat 29. Vanaf 19 april; Backer, St. Liduinastraat 58. van Rijnmond tot een politieke jjartij of groep behoren. Het door het col lege gedane meerderheidsvoorstel tot het Instellen van vier kiesdistricten is met zes tegen vijf stemmen ver worpen. Het voorstel tot het benoe men van burgemeesters in de Rijn mondraad is afgewezen met drie stemmen vóór en acht tegen. De raad ging akkoord met öe ge dachte dat het wezen van Rijnmond wordt aangetast, ais bij voorbaat daarvan bepaalde deien van een aan gegeven onderwerp (de reeds be staande havens van Rotterdam) wor den uitgesloten. Indien, zo meent de raad, het ernst is met Rijnmond, dan zal ook de totaliteit het oitgangs- pnnt moeten zjjn. De raad erkent de belangrijke po sitie" van Rotterdam met betrekking tot de havens en bedrijfsterreinen. Rotterdam zal in eerste instantie het beheer over zijn havens dienen te hebben, zo meent de Spijkenisser raad. Overigens was de raad van-me ning. dat het rapport-Klaasesz een waardevol uitgangspunt is voor de vorming van een nieuw bestuurlijk orgaan— Advertentie Ud. TUTNLAAN 98 SCHIEDAM TELEFOON 67464 Niet minder dan 289 judoka's hebben voor het paastoernooi ingeschreven. Mogelijk dat nog een achttal Engelsen uit Kingston by Londen aan deze wedstrijden zullen deelnemen, waardoor dit toernooi selfs een internationaal tintje zou krijgen. Bij de gele en oranje banddragars zal wel een nieuw gezicht Hi de prijsuitreiking staan. De 114 kg we gende Dordtenaar v. Antwerpen neemt ook deel. Bij de groene banden zien wij oude bekenden, de vroegere prijswinnaars v. d. Dries en Henny Delwei van SCS. Schipper uit Donjt, Wapenaar uit Vlaardingen en de' SCS'er Herman Kuyl zullen wel uitmaken, wie de beker naar huis mag nemen bij de middengewichten blauwe band. Dat Schipper het ver zal brengen bij da middengewichten bruine banden, ge loven wij niet met deelnemers als de gebroeders Warmerdam uit Hilver sum, v. d. Hout en v. Mortel uit Eind. hoven en Handstede uit Vlaardingen. Bij de zwarte banden is Dries de Lange uit Den Haag weer een" op de mat en hij zal het by de miöJ.er- gewichten moeilijk hebben met Cnrls de Korte uit Vlaardingen en Arie in 't Veld uit Dordt. Hij zal wellicht een finale partij moeten maken -tegen v. d, Vlugt uit Zeist. Dc wedstrijden beginnen tweede paasdag om 12 uur met de wedstrij den voor de gele banden, om 2 uur treden de oranje banden aan, terwijl de groene, blauwe en bruine banden eerst om 4 uur de matten zuilen be treden. De finale partijen beginnen des avonds om half acht, terwijl de zwar te banden om 7 uur *s avonds be ginnen. Wanneer de juryleden en scheids rechters kans zien om dit toernooi te laten verwerken op twee matten volgens dit tijdschema, dan verrich ten zy hiermee een. unieke prestat.e bij de ongeveer 250 wedstrijden. Een grote geruststelling is het wel, dat altijd nog drie matten tn reserve lig gen. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9 12.30 uur en 2—6 uur: rozenkrans In etui; tnl in etui; fetspompje voor brommer; passer in etui. Te bevragen bij de vinders: sier- stuk van uitlaat van Volkswagen, T. v. d. Hulst, Broersvest 95; fietsslot, V, Vogelenzang, Hoogstraat 130b; duimstok; A. Noordzij, bureau Bur gerlijke Stand; damespolshorloge, B. Kuiper. Burg. v. Haarenlaan 726: bedrag aan geld. R. Souverexn. Lange Haven 27; armbandje, E. Schop. Po- puliereniaan 34. Kethel; polshorloge, A. Aaldijk, Nieuwe Haven 253a; gouden ring, N. v. d. Lubbe, Diesel straat 11b; zakhorloge, mevr. v. Gij- selen, Bdisonplein 8a; tasje, T. Kerk hof, Nieuwe Haven 13b: boodschap pentas. La Blanch, v. Beverenstraat 17; herenportemonnaie, A. Tintel, Vondellaan 83m; schoen. M, Beukei, lepenlaan 8, Kethel: kindertruitje, Stóver, Groenelaan 68; handdoek en zwembroek, v. d. Kamp. Pernisse- s.-aat 10; wollen sjaal, Boas, Von- de.,aan 18a; jasje, Mackenbach, Burg. v. Haarenlaan 909; werk schoen (r.), Fr. Ingenkamp, Lange Singelstraat @b; 3 sleutels, L. Kloot wijk. Halleystraat 17; vulpen, Brosse, Broersvest 107; ketting met sleutels, A. J. Peters, v. Hoeendorpstraat 97; etui met inhoud, W. de Vries, Alb. Cuypstraat 2. Markten en veilingen te Barneveld van donderdag. Coöperatieve Veluwse Eierveiling Barneveld -Ede: Week- aanvoer circa 900.000 stuks, waarvan er thans 285.568 stuks werden geveild. Handel vlug. Notering: eieren van 5560 gram 9.5110,38. eieren van 60 65 gram 10,5711.42; eieren van 6569 gram 11,5311.93, Alles per 100 stuks. Eierveiling SBE: Aanvoer 729.743 stuks, waarvan 28.023 stuks eende eieren. Handel vlug. Notering: eieren van 5963 gram 10.21—10,85; eieren van 63—66 gram 10,97—11,32; eende- eieren van 63—73, 8,74—9.61, Alles per 100 stuks. Eiermarkt: Aanvoer 1.350.000, Han del redelijk met trage afloop. Note ring: eieren van 5965 gram 10,80— 11,50: algemene prijs 11 gulden per 100 stuks. Kiloprijs 1.79, basis 61,5 gram. Pluimveemarkt: Aanvoer plus mi nus 53.000 stuks. Notering: slacht- ttippen 1.70 per kilo; slachtkuikens 1.601,90 per kilo. Handel in kippen kalm, m kuikens, redelijk. Varkensmarkt: Aanvoer 151 stuks. Handel redelijk Notering: Biggen van 42—54 per stuk; drachtige zeugen /an 220350 per stuk.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1