Ooggetuige Ab de Wolff vertelt De luchtdruk greep me en ik wist niet waar ik bleef55 Baasdrukte maakt veel slachtoffers SUNIL VRON-schip nu in Embden aan ketting Bevrijding op mars Stof en rook WITTER DAN DE WITSTE HAAN Alle lof voor bemanning en helpers van buiten SUNIL WAST STRALEND WIT (i) /lonadel PYAMA'S Magazijn in Klazienaveen afgebrand Motorjacht uitgebrand Verdronken bij liet zeilen Baby bijna gestikt in dichte auto elkê woefisdag jongensmarkt Rock H roll-zander Hagenaar bekent juwelen diefstal Damp Brug te weinig Goede zaken Cochran overleden (Vervolg van voorpagina) 'Er waren net ongeveer zeven minuten van mijn twaalf-uurs- wacht om. Toen kwam die verschrikkelijke klap. De lichten sloegen uit. Brokstukken en machineonderdelen vlogen in het rond. Ik werd een meter of drie weggeslingerd. Met brandende kleren kon ik overeind krabbelen en via de nooduitgang uit de machinekamer op het dek komen.' Dat was het begin van het verhaal van de 46-jarige stoker olieman Ab de Wolff uit Rotterdam, die licht gewond werd bij de ramp op de Nederlandse tanker Pendrecht. (Van een onzer verslaggevers) De paasdrukte heeft op de weg verscheidene slachtoffers gemaakt. Schip trilde Stralend "wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huis vrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degeUjkste was middel is. De mooiste witte haan verliest het van uw stralend witte was {aAJJ Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld 6éMM Beva, betere vakkleding past bij ieder beroep Kriitipvrij door Sanfor. GED.MERK 19 april 1945. Harderwijk en Winschoten bevrijd. De Canadezen naderen snel de gehele Grebbeiinie, waarvan het deel tussen Amersfoort en het IJselmeer onder water staat. De lentejuichte. In een damp van stof en rook slen terde het paaspubliek tussen de orchideeën en de knolbego nia's. De bloemengeur was niet waarneembaar meer en het stemmengerucht klonk luider dan het klateren van de wa terval. Euromast Hansje Vakantie koninklijk gezin in Zexmatt Omgedoopt prima popUo kleurecht royaal moéei geruite kraag &f manchetten Jtfteinr pet inom) Speciaal verlaagde j. M. prijs, 3 jaar j (Van een onzer verslaggevers) Een felle brand heeft maandag middag een opslagmagazyn van de N.V. Pnrit Maatschappij te Klazie naveen verwoest. Ongeveer 75 ton ontkleuringskool (het in zakken opgeslagen eindpro- dukt van de Purit) ging verloren. De schade, die door verzekering wordt gedekt, raamt men op ƒ150.000,—. Het vuur werd bestreden dooi brandweerkorpsen uit Emmen en Klazienaveen en de bedrijfsbrand weer van de Purit. Na twee uur was men de zaak meester. Over de oor zaak tast men nog in het duister. Schout-bü-nscht M. J. Vos heeft maandag te Norfolk zijn functie als Nederlands vertegen woordiger bij het geallieerde opper bevel in het gebied van de Atlan- .tische Oceaan aanvaard, als opvolger van schout-bij-nacht A. H. L. van der Schatte Olivier. Ongeveer 30.000 schade ver oorzaakte een brand die vanmor gen omstreeks kwart voor zeven uitbrak in de aardewerkfabriek van de Nederlandse Keramische Industrie aan de Ridder van Catswcg 43 in Gouda. Het fabriekje stond, in verband met de aanleg van een groot ver keersplein het Albert Ples- manpiein op de nominatie te verdwijnen. De eigenaar had reeds de huur opgezegd, maar Hij had nog geen andere bedrijfs ruimte gevonden. De negenentwintigjarige R. Noordegraaf, aardewerker, die om zes uur in het bedrijf arri veerde, zette de elektrische oven, die sinds de vorige avond tien uur had gebrand en die een hitte ontwikkelt van 1020 graden Cel sius, af. Enige tijd later werd h(j door voorbijgangers gewaar schuwd dat het gebouw brandde. Het bleek, dat door de grote hitte de zoldering, die beschermd wordt door een eternitplaat, in brand was gevlogen. Spoedig stond ook de zolder, waar grote hoeveelheden pakpapier lagen opgeslagen, in lichterlaaie. De brandweer, die met de nevelspuit en de iagedrukspuit uitrukte, kon niet voorkomen, dat het pand vrijwel uitbrandde. De eigenaar, de heer J, Noordegraaf, is niet verzekerd tegen bedrijfs schade. O LONDEN (AFP). De 21-jarige Amerikaanse rock 'n roll-zanger Ed die Cochran is zondagmiddag in het ziekenhuis in Bath (Engeland) over leden aan de gevolgen van een auto ongeluk dal hij zondagochtend kreeg. Advertentie LM. gehad. We konden aan boord blijven tot we met een sleepboot waren bin nengebracht in Gibraltar. De kapi tein, een paar officieren, in totaal veertien man, zijn op het schip ge bleven. wy zitten hier met achttien man in het Zeemanshuis. Wat er gaat gebeuren is nog niet bekend. Het is mogelijk, dat we met een vliegtuig naar Nederland worden ge bracht.' Ab de Wolff is in Gibraltar opge nomen in het Colonial Hospital, waar hjj enige dagen in observatie zal moeten blijven. Aan de telefoon van dat ziekenhuis vertelde hy ons: 'Ik kan niet precies vertellen wat er allemaal gebeurd is. Ik stond net te kijken naar een stookoliepoir-ie, dat niet pakte. Toen ze het ha ;n nagekeken en het weer probe- ,_en, Nabij H e n.g e l o werd een twaalf jarig Hengelo's meisje gedood en haar tienjarig zusje levensgevaarlijk gewond, toen de nieuwe auto waarin zy met twee oudere broers en een vriend een ritje maakten, zondag middag tegen een boom vloog. De bestuurder, de 27-jarige D. R. Funke raakte de macht over het stuur kwijt, toen zijn hond over hem heen uit het raampje trachtte te springen. Het gebeurde in Weerselo. De twaalfjarige M. C. J. Funke was op slag dood, de tienjarige C. L. M. Funke is met een schedelbasis- fractuur in het r.-k. ziekenhuis te Hengelo opgenomen. Hun broer G. M. Funke (23) kreeg verwondingen aan het hoofd, de beide andere mannen liepen slechts licht letsel op. Men was in Hengelo op familiebezoek. Een Engels echtpaar (beiden 60) verloor het leven toen hun sport wagen op de rijksweg Enschede— Zutphen bij Lochem zaterdag- middag tegen een boom vloog bij een poging plotseling overstekende kinderen te ontwijken. Het echtpaar BiesheuvelSchmidt (van afkomst Nederlander en Oosten rijkse. en nds enige tijd Brits onder daan. woonachtig in Leicester) was van Enschede op weg naar Den Haag. Een Jongetje wird nog door de auto geraakt, maar liep slechts snijwon- •den op. In Den Haag raakte zondag middag de zesjarige Rene Thoen op het Hoflandplein onder een tram. Hij was op slag dood. Pas toen zijn ouders 's avonds de politie waar schuwden dat zij hun zoontje misten, kon de jongen worden geïdentificeerd. Het vierjarig zoontje van de familie Rood in Grootebroek raakte zondag met zijn step voor de ouder lijke woning onder een bus. Hij over leed maandag in het ziekenhuis te Enkhuizen. Een fietsende jongeman, de 23- jarrge J. Ebbing, reed zondag in Hei veld bij uitwijken voor een tegen ligger tegen een muur. HIJ was op slag dood. Maandagmiddag werd het tienja rig dochtertje van de familie Koning nit S e h a g e n door een motor over reden in Anna Panlowna. Zü wilde de weg oversteken om zich weer bij haar ouders te voegen. Het kind overleed kort na het ongeval. In Koningsbosch slipte de Venlose winkelier Tendijcfc met zijn wagen. In voile vaart reed hij tegen een boom. Zijn naast hem zittende vrouw t48> werd zo zwaar gewond, dat zü korte tyd later overleed. De vierjarige Annie van der Padt uit Zwyndrecht kwam zondag middag om het leven toen ze plot seling rijksweg 16 overstak en een Rotterdamse automobilist haar met meer kon ontwijken. Het meisje liep te wandelen met een zevenjarig Droertje. Een Duits gezin werd ernstig ge wond bij een kettingbotsing op de rijksweg Nijmegen—Venlo onder Malden. Toen een auto zich uit een file losmaakte, moest de achter nem rijdende bestuurder plotseling remmen. Hy schoot daarbij tegen •en caravan op en kwam dwars over de wee te staan. De Duitse wagen vlöog er met grote snelheid tegenop. De ravage was enorm. De Bredase militair Couvreur kwam zondagochtend voeg om toen hij op een kruispunt '.net zijn motor in botsing kwam met een auto, be stuurd door de Bredanaar F., die links een vluchtheuvel passeerde. De 25-jarige M. Koudys uit Auster- litz is op de Zeisterweg te W o u- denker» om het leven gekomen, toen hij met zyn auto tegen een boom botste. De auto werd totaal vernield. De man laat vrouw en drie kinderen achter. In het ziekenhuis te Heerlen is maandagavond overleden de vijfja rige W. Sparla uit Lemiers by Vaals. De jongen was 's middags oven-eden door een Belgische auto, toen hy met zijn autoped de straat oprende. De 21-jarige mejuffrouw A. A. Kroon is vanochtend kwart over acht in de Jan van Galenstraat te Amsterdam onder een der ach terwielen van een stadsbus van lijn 14 geraakt. Zij was op slag dood. Het Nederlandse A-hockeyelftal heeft vrijdagmiddag als laatste voor bereiding voor de wedstrijd tegen Wales op 23 april a.s. in het Wage nerstadion in Amstelveen een Bata- vierenp'oeg met 31 verslagen. kwam die ontploffing. De luchtdruk greep me en ik wist niet waar ik bleef. Toen ik aan dek gekrabbeld was. was het reddingwerk al in voile gang, maar voor de mannen beneden was er niet veel meer te doen. Het duurde nog een uur voor de redding- ploegen hen bereikt hadden. Boven dien moest er een begin van brand geblust worden en dat is altijd iets rampspoedigs '•p een tanker, ai voe ren wij In ballast.' 'Ook op het dek was er een grote ravage. Verschillende hutten waren finaal in eikaar gedrukt. De beman ning heeft prachtig werk geleverd om ta- redden wat er te redden viel. Ook oVSu' de hulp, die ons van buiten geboden werd, ben ik vol lof. We wa ren 16 mijlen uit de kust op het mo ment van de ontploffin, Een dok ter was helaas niet een, twee, drie bij ons, maar ik weet niet of dat ge holpen zou hebben. Wij zijn allemaal diep onder de indruk, dan kun je begrijpen.' Vanuit het Zeemanshuis te Gi braltar vertelde keteljongen Juliano Rodriguesons, dat ongeveer vijfen twintig van de veertig opvarenden van de Pendrecht in kooi lagen, toen de explosie de machinekamer ver nielde. Er ging een schok door het tankschip en meteen was iedereen in touw. 'Kort na middernacht, om twee uur op mijn horloge, is het gebeurd," zei Rodrigues. „De klap zelf heb ik niet gehoord. Ik voelde alleen, dat het schip trilde. Er werd geschreeuwd dat er brand was, en dat was ook zo. Een paar man zijn meteen naar be neden gegaan en hebben de vlam men met de schuimblussers ge doofd.' 'We stonden aan dek by de sloe pen, want op dat moment waren we doodsbenauwd, dat er een tweede ontploffing zou volgen. Aan dek hoorden de meesten pas, dat vier opvarenden waren gedood (Rodri gues wist nog niet, dat een van de gewonden ook was overleden. Red.). We hebben die sloepen niet nodig (Van een onzer verslaggevers) Het Amsterdamse motorjachtje De Zilvermeeuw is tweede paasdag des middags om kwart voor vier in de Leidsévaart te Haarlem uitgebrand. By het benzine tanken ontstond een ontploffing, die gevolgd werd door een korte felle brand. De eigenaar van het jachtje, de 52-jarige heer P. Kliffen, die op het moment van de explosie in de stuur hut stond, kreeg glasscherven in het gelaat en de ogen. Hy is in het Haarlemse Diakonessenhuis opge nomen. Zijn 31-jarige dochter, me vrouw M. Kromhout, liep enige brandwonden op. Zij werd in het ziekenhuis verbonden en kon daar na naar huis gaan. Aan boord van het jachtje bevon den zich zes personen, nl. de eige naar.en zijn vrouw, hun dochter en schoonzoon en twee kleindochter tjes van resp. 2 en 3 jaar.De twee jarige kleindochter Geziena..werd door de kracht van de explosie in het water geslingerd. Voorbijgangers slaagden erin het kind ongedeerd op het droge te brengen. Het haar van de 53-jarige mevrouw G. Kliffen vatte vlam. Dat zag haar dochter. Zij duwde haar moeder in het water. Ook deze werd door omstanders op de kant getrokken. Zij had geen j letsel. i SUN 57.2 K 300 a Advertentie I.M. (Van onze parlementsredactie) De havenmeester van de Westduitse haven Emden heeft zaterdag het befaamde schip van de Vrije Radio Omroep Neder land (VRON) aan de ketting gelegd. Toen de Engelse sleepboot Gardsman al had vastgemaakt, kwam de havenmeester met de chef van de havenpolitie aan boord en deelde mede, dat op ver zoek van de Nederlandse consul een uitvaartverbod was opge legd. Maandag Is op het Palerswoldse- mcer bij Groningen de 19-jarige te kenaar bij het provinciaal elektrici- teitsbedryf H. W. de Jong uit Gro ningen verdronken. Hij kon niet zwemmen. Hij was met een vriend en twee meisjes aan het zeilen toen hy plot seling door een lichte schok, veroor zaakt door het breken van de fokke- schoot, overboord sloeg. Zyn vriend draaide onmiddellijk de boot en sprong hem na maar kon hem niet .neer vinden. De politie is tot laat in de avond aan het dreggen geweest, maar vond het stoffelijk overschot nog niet. De 31-jarige Haagse losse werkman H. J. W. B. heeft de inbraak, waarbij juwelen ter waarde van 30.000. werden buit gemaakt, bekend. Er ble ken bij de controle van de assura deurs nog enkele gouden kettingen te ontbreken. B. heeft verteld, dat deze zich bevonden in het depot van het Hollandse Spoorstation in Den Haag. De politie heeft deze voorwer pen daar inderdaad aangetroffen. Aanvankelijk heeft B zoals gemeld, alle relaties met de inbraak zeïf ont kend, maar na enkele sorteerproeven met twee honden van de Haagse po litie werd het bewijs tegen hem ook in zijn eigen ogen zo sterk, dat hij heeft toegegeven deze inbraak tc hebben gepleegd. i Do geallieerden dringen door tot in de omgeving van Amersfoort. Zij stuiten op stellingen, die door Duit se troepen sterk syn tem and. De noordelijke provincie® zyn xo goed als geheel van vyanden gezuiverd. De Duitsers trekken aich terug uit een gedeelte van Nederland, dat se nog steeds bezet hielden: name lijk de Bommeierwaard tussen Maas en Waal. Het Duitse legercommuniqué maakt melding van nieuwe vorderin gen van de Russen aan het geheie front bij Berlijn. Op vijftig kilometer tan de hoofdstad woeden zware ge vochte®. - De Russen zelf doen thans d« eer ste mededeling over het geweldige offensief, dat al drie dagen aan de gang is zonder dat zij er ook maar met één woord over repten. Zij ma ken bekend, dat zij het bruggehoofd over de Oder by Kustrin hebben uit gebreid en dat zy Forst hebben ge nomen aan de westelijke oever van de Neisse. De fanatieke stry'd om Neuren berg nadert zyn einde. De helft van dit bolwerk van de nazi's te door de Amerikanen veroverd. Uitgehongerde Russische slavenarbeiders teafcormen d* levensmiddelenwinkels. Leipzig en Halle worden door de Amerikanen genomen. De Fransen bevinden zich op dertig kilometer ten zuiden van Stuttgart. Britse tanks zijn Hamburg tot tien kilometer genaderd. De strijd in het Roergebied is definitief gestreden. In Z. W. Frankrijk wordt het Duit se steunpunt Royan aan de monding ran d« Giroode ottrentHBd. Later bleek dat de consul voor zijn verzoek „orders uit Den Haag" had. Naar alle waarschynlykheid is de in spectie ku ist- en scheepsradio van de PTT daa.rbij betrokken. De sentrale directie der PTT wenst dit echter niet te bevestigen. Het uitvaartverbod is meegedeeld aan de heer H. Oswald, directeur van de VRON. Men ging daarbij van de veronderstelling uit. dat de VRON eigenaresse van het schip was. De heer Oswald deelde echter mee, dat een Zuidamerikaanse scheepseigenaar het schip, het vroegere Duitse licht schip Borkumriff, heeft overgeno men. De Emdense havenmeester wilde, hoewel het schip dus onder Zuid amerikaanse papieren vaart,, het uit vaartverbod niettemin niet opheffen. Hen moest eerst overleg plegen met zyn superieuren. Volgens de heer Os wald neemt het betrokken Zuid amerikaanse land „de zaak zeer hoog op en zal men alles doen om het uitvaartverbod ingetrokken te krij gen". Om welk land het ging wilde hij niet zeggen. (Van een onzer verslaggevers") De Haagse politie heeft zon dagmiddag een raampje van een auto moeten forceren om een baby van verstikking te redden. Het vijftien maanden oude kind was door het Deense echtpaar Sörensen in de ge heel afgesloten kleine auto achtergelaten, terwijl de ouders het miniatuurstad je Madurodam bezichtigden. De baby lag rood aangelopen te huilen in de snikhete benauw de auto. De ouders keerden pas na herhaalde oproepen via de luidsprekers terug. Toen was al byna anderhalf uur ver streken sinds de door een voorbijganger gewaarschuwde politie zich over het kind had ontfermd v—.V I Maandagmiddag, op het drukste uur, kregen de vijf flamingo's het even te kwaad. Onder hevig geklapwiek en gesnater renden en sprongen ze over het gras naast hun vervuilde vijver. Toen stonden ze tegelijk stil, staken de kromme snavel in de veren, til den elk een steltpoot op en vielen in slaap. Eenrichtingsverkeer op de brug over de Westzeedijk. Wie uit het Park naar Dijkzigt terugwilde, moest een omweg maken en de Westzeedyk oversteken. En aangezien byna ieder een dat wilde, moesten er vijf agen ten-te-paard en nog wat onbereden agenten aan te pas komen om nu en dan de auto's tegen te houden. Er moet eeu brug bij, meneer Klei boer! Een der grootste attracties van de Fioriade was, dat je er op veertig hectare kon rondwandelen zonder ook maar een ogenblik aan auto's te denken. Die drukke West- zeedijk moet buiten de Fioriade blij ven. U bezorgt de verkeerspolitie toch ai werk genoeg Lange ryen voor de kassa's van de kabelbaan. Volle treintjes van de Floriade-express. Gedrang voor de sigaxenkiosken, in de patatbakkerij en vooral ook in de Kaashoek. Hol landers worden wei kaaskoppen ge noemd, maar u had die Duitsers eens moeten zien.' De papiermanden konden de rom mel niet meer bergen. Bovendien zya er bij zulk massaal bezoek altijd vrij veel jonge en oudere lieden, die hun afval ook op de grond gooien als ze over de papiermanden struikelen. Op de stenen randen van de bloemen- plateaus die als zitplaatsen dienst deden, lagen overal patatzakjes en ijspapiertjes. De papierprikkers we ten vandaag wat ze te doen hebben. Karrevrachten vol afval moeten wor den weggehaald. Geen bijzonder gunstig weer voor de Euromast. Vry" koud en een straffe wind, maar een heldere atmosfeer en bijgevolg een heel ruim uitzicht. Van de ongeveer 150.000 Floriadebezoe- kers op beide paasdagen, hebben 20.000 op het platform van de Euro mast gestaan. Dat viel niet tegen. Ook de restaurants in de Euromast waren goed bezet. De persdienst van de Fioriade heeft zich maandag ontfermd over een huilend vierjarig jongetje, dat in het gedrang van zijn oudere broers gescheiden was geraakt. Zijn naam wist hij wel: Hansje Peters, maar de woonplaats RotterdamDen Haag? Dor drecht? Gouda?" Hansje schudde telkens bedroefd van nee. „Utrecht?" „Ja, Utrechtl" riep hij blij. Maar toen kwamen de oudere broers op dagen en ze vertelden, dat Hansje in de Paul Krugerstraai in Rotter dam-Zuid woonde GENÈVE, PEN HAAG (AFP. ANP) Het koninklijk gezin is gisteren pet vliegtuig in Zwitserland aangekomen voor een vakantie van tien dagen in Zermalt. Koningin Juliana, prins Bemhard en de jongste twee prinsessen reisden met de regeringsdakota en de prin-, sesser. Beatrix en Irene met een an der vliegtuig. Beide toestellen zijn maandag van de vliegbasis Soesterberg vertrokken* en aangekomen op het vliegveld Sionj (Valais) in Zwitserland, vanwaar de, reis naar Zermatt per auto is voortel eezet. j Advertentie I.M. De heer Oswald weer er op. dat de VRON niet meer bestaat. De aan vraag tot goedkeuring van de statu ten bij het Ministerie van Justitie is ingetrokken. De heer Oswald be schouwt zich dan ook niet meer als directeur van de VRON", maar ais geueraal-agent van de „Anstalt Ver onica". die in Liechtenstein is ge vestigd. Het schip is van VRON om gedoopt in Veronica. Volgens mededelingen van de heer Oswald is de zendapparatuur van het schip nu compleet. Tot tweemaal toe is in Nederland zendapparatuur waarmee men voor de Nederlandse kust commericiële radio-uitzendingen wilde verzorgen, in beslag genomen Als het schip mag uitvaren en dc heer Oswald venvacht de toestem ming alsnog op korte termijn, gaat het naar Southampton, waar de stoomketels door dieselmotoren zul len worden vervangen.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2