Prof. Tinbergen schetst werk van Boeiend betoog voor ieder te begrijpen Brabant Korfballers vieren feest Gor Lemaire componeert muziek bevrijdingsspel Herstel draaiorgel stagneert momenteel Nieuwe toneelmuseum: rarite i tenka h i net! I Kaden Poldervaart in vrij wankel evenwicht Burgerlijke stand Verlichting op torenuurwerk G. v. cl. Heide voor Helinium Insluiper aan liet werk in Schiedam Platenconcert in museum-aula Onderzoek is noodzakelijk Burgemeester reikt boek uit Politie heeft behoefte aan derde auto GSS brengt tegenbezoek in Vlaardingen TS en r.-k. ulo finalisten van sehoolvoetbal Twee ton kolen zijn spoorloos cfjiedammers onderdkaa* M i>.m Racefiets gestolen HET vTRIJE VOLK VRIJDAG 22 APRIL 1960 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) Voor een groot aantal leden van de Partij van de Arbeid af deling Schiedam heeft prof. dr. J. Tinbergen in het Volks gebouw een boeiende lezing gehouden over enkele economische facetten. Het grootste gedeelte van zijn betoog was geconcen treerd rond de uitgave van het Centraal Plan Bureau voor het jaar 1960, Dit planbureau houdt zich bezig met het bestuderen van allerlei economische feiten. Ieder jaar geeft men een boekje uit waarin prognoses worden gedaan voor het komende jaar. Voorzitter C. Boerman sprak de openingswoorden. Met deze lezing heeft prof. Tinbergen een oude belofte aan de afdeling Schiedam ingelost. Reeds jaren zat een praatje in het vat. En gelijk het spreekwoord zegt. het praatje was niet verzuurd. foto Film projectie bandrecorders Prognose (Van een onzer verslaggevers) Een hoogtepunt van het feestprogramma op bevrijdingsdag (5 mei) te Schiedam zal de opvoering van het bevrijdingsspel zijn op het Plantage-podium, 's middags om drie uur. Dit spel, 'Sleutels der vrijheid', is speciaal voor dit bevrijdingsfeest ge schreven door J. H. W. Veenstra. Het wordt opgevoerd onder auspiciën van de sectie toneel van dc SG, door leden van de Schiedamse amateurtoneelverenigingen. De regie is in handen van de regisseur-acteur André van den Heuvel. De begeleidende muziek is gecomponeerd door Cor Lemaire. Het stuk zal ook op 6 mei worden opgevoerd, 's avonds om negen uur. Deze voorstelling zal een bijzonder karakter dragen door de lichteffecten die erbij zullen worden toegepast. t f' P'. Jeugdappèl Kindercircus Na de spelen gaan de kinderen ge zamenlijk naar dc Plantage, waar op het podium een kindercircus wordt opgevoerd door leden van jeugdver enigingen, gymnastiekverenigingen en scholieren. Lichtsloet De traditionele lichtstoet start om negen uur. De stoet wordt opgesteld in de Boerhavelaan cn trekt vooraf gegaan door harmonie OBK naar de Vlaardlngerdijk. PANTALON De BroekenspeciaHsi Het grootste verschil tussen het economische leven van nu en van voor de. Tweede Wereldoorlog wordt gevormd door de regeringen, aldus prof. Tinbergen. Vroeger namen zij niet direct actief deel. Na de oorlog is dit sterk veranderd. Dit heeft tot gevolg dat er meer sprake kan zijn van een gelijkmatige" ontwikkeling. Want men moet niet vergeten dat in 1929, dat een betrekkelijk goed jaar was, toch altijd nog zes procent van de arbeiders werkloos was. Dit Onder ons gezegd: het Schiedamse Comité Vluchtelingenhulp (en vooral de dames, die zich hebben belast met de verkoop mn vluchtelingenpostze- gels en bevrijdingskaartenzijn niet helemaal tevreden over de resultaten die hun werk tot op heden heeft op geleverd. Wij Schiedammers, zo con stateerden deze dames, hebben veel meer belangstelling voor deze zegels dan voor de bevrijdingskaarten. Dat is, zo hoor ik, om twee rede nen jammer. In de eerste plaats worden er op die manier veel te wei nig kaarten aan de Koningin gezon den en in de tweede plaats komt de opbrengst van de zegels, doordat ze niet worden gebruikt voor de fran kering van de bevrijdingskaart, slechts voor een deel ten goede aan het Nederlands Comité VPuchtelin- genjaar i960. Daarom vraagt ons comité u. en mij om toch vooral ook bevrijdingskaar ten te kopen en deze, voorzien van vhtchtelingenzegels, aan de Koningin te zenden..Duizenden kaarten uit on ze goede stad moeten naar Soestdijk! Ook Schiedam moet menig kaartje bijdragm aan deze nationale \evrij- dingsmani/estatie op 5 met, De komende dagen is er nog ruim schoots gelegenheid om kaarten en zegels te kopen. In. de hal van het postkantoor en in het Wijkcentrum, kan men daarvoor terecht. Advertentie I.M. TUINLAAN 98 SCHIEDAM TELEFOON 67464 (Van een onzer verslaggevers) Herhaaldelijk; is in de Schiedamse raad gevraagd of het mogelijk zou zijn. om het torenuurwerk van de Grote Kerk. te verlichten. B. en W. hebben de mogelijkheden laten on derzoeken en delen nu mee, dat het kan. Het zal 1.970,- kosten, voor welk bedrag een krediet wordt ge vraagd. VRIJDAG Bioscopen: ÜONOPOLE: Vier desperado's, 2, 7 en.9.15 uur (14 Jaar). PASSAGE; Sapphirehet meisje uit de Tullpbar, 2 en 8.15 uur Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: tekeningen en gouaches van H. M. van der Spoel; kunstwerken en voorwerpen be treffende het verleden van Schie dam en eigen bezit van het mu seum, 10—17 uur. Diversen: MUSIS SACRUM: Prijsuitreiking to neelwedstrijd S.G.. 8 uur. ARCADE: Jaarvergadering gymn.ver, Excelsior, 8 uur. IRENE. Feestavond korfbalvereniging Schiedam, 8 uur, ZATERDAG Bioscopen: MONOPOLE: Vier desperado's, 2, 1 en 9.15 uur (14 jr), PASSAGE: Sapphirehet meisje uit de Tulipbar, 2, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: Stedelijk MUSEUM: tekeningen en gouaches van H. M. van der Spoel: kunstwerken en voorwerpen be treffende het verleden vaa Schie dam en eigen bezit van het mu seum. 1017 uur. Diversen: MUSIS SACRUM: Ontspanningsver. Vegda. 3 uur. ARCADE: Ontspanningaver. PTT, 8 uur. i"9UKSGEBOUWArbeiüerszangver. 1Excelsior, cabaretavond, 8 uur. «ENE: Filmavond VCJC, 8 uur. WIJKCENTRUM: Dansavond De Maaskanten-, 8 uur. cijfer is na 1945 niet bereikt. De percentages zijn er tot nog toe ruim schoots beneden gebleven. Door het actiever deelnemen van de overheid aan het economische le ven is meteen één der belangrijkste uitgangspunten bereikt by het op maken van een jaarprognose. Men weet nu, door middel van de ingediende begrotingen, waar onge veer een vierde gedeelte van de be stedingen aan uitgegeven zal wor den. Een tweede factor zijn de inves teringen. Ook dit zijn handelingen, waarbij alles iang van te voren wordt vastgelegd. Prof Tinbergen is zelf gedurende enkele jaren directeur van het Cen traal Planbureau geweest, zodat hij een duideiyk beeld kon geven van de werkzaamheden van deze instel ling, Er werken ongeveer 100 perso nen, van wie er 40 econoom zijn. Het CPB werkt ten nauwste samen met CBS (Centraal Bureau voor de Statistiek). Het grote verschil tussen beide instellingen bestaat hierin dat het CBS werkt methet verleden, terwyi het CPB de toekomst tracht vast te leggen. Ondanks de gerote zorgvuldigheid en de uiterste voorzichtigheid moet men de cijfers die worden gegeven voor de toekomst niet als vaststaand zien. Men tracht een (uiteraard zo juist mogelijke) schatting te maken. En dan nog aliecn van zaken, die op korte termijn een verandering kun nen ondergaan. Naast de reeds genoemde twee uit gangspunten, uitgaven overheid en investeringen, maakt men verder een samenvatting op van de uitgave aan verbruiksgoederen. Toch heeft men vanzelfsprekend met bepaalde moeilijkheden te kam pen. In de eerste plaats is de om standigheid dat ons land voor een groot gedeelte afhankelijk is van het buitenland. Vandaar dat men ver scheidene menseti, in dienst heeft, die intensief., de gebeurtenissen op dit terrein gadeslaan. Een tweede factor is de ontwikke ling van het prijsniveau. Want bij een iaag prijsniveau zal de concur- rentiemogelijkheid voor ons land groter zijn dan wanneer men een hoog prijsniveau heeft. Voor al deze factoren heeft men speciale afdelin gen werken. Aan het eind van een bepaalde periode komen de groepen, die alles algemeen hebben onderzocht, teza men met de 'specialisten'. Uit deze gesprekken tracht men dan de alge mene lijnen voor de toekomst te be palen. De conclusies komen daarna ter sprake in de Centrale Plan-Com missie. In deze commissie hebben vertegenwoordigers van verscheidene ministeries zitting, alsook drie afge zanten van de vakcentrales en de werkgeverscentrales. Hoewel men dus bepaald niets aan het toeval overlaat, moet men de gegevens altijd onder voorbehoud verstrekken. Een aardig voorbeeld hiervan was bij voorbeeld het jaar 1959. De plotselinge droge zomer kon men niet voorzien en dit heeft grote invloed gehad op vele ver wikkelingen. Vandaar dat men er vaak toe over gaat ongeveer na de helft van het verstrijken van een jaar aanvullende cijfers uit te ge ven. Een overzicht van de prognoses voor het jaar I960 vormde het slotstuk van een boeiend betoog. Een betoog. De werkgroep Helinium van de Ar cheologische werkgemeenschap voor westelijk Nederland belegt maandag avond om acht uur een büeenkomst in de vergaderzaal van café-restau rant Mes te Vlaardingen. De heer G. v. d. Heide, hoofd ar cheologisch onderzoek Directie Zui- derzeewerken houdt dan een lezing met lichtbeelden over oudheidkundig bodemonderzoek in nieuw gewonnen land. In het Zuiderzeegebied hebben vele duizenden bodemvondsten aanwijzin gen gegeven over de voorgeschiede nis van het landschap en de bewo ning daarvan. Ook zijn al meer dan 200 scheepswrakken aan het licht ge komen, die van veel belang zijn voor de studie van de historische scheeps bouw. Over deze zaken zal de heer v. d. Heide een nadere uiteenzetting geven. De laatste lezing van dit seizoen wordt op 27 mei gehouden. Dr. P, J. R Modderman spreekt dan over het onderwerp: Kelten in de Broekpol der? De Schiedamse korfbalvereniging CS Schiedam viert vandaag haar der tigjarig bestaan met een feestavond in gebouw Irene. Nieuwe Haven 155. Aanvang acht uur. Het programma vermeldt onder meer de opvoering van het toneelstuk Vrije Vogels. Na afloop is er bal met medewerking van het Birdland Quintet onder leiding va.n Jan Rook. dat geen enkele maal door "vakter men' voor de leek onbegrijpelijk werd. De slechts weinige cijfers vormden een uitstekende illustratie van de be doelingen van de heer Tinbergen. De verwachting was dat het eco nomisch leven in het buitenland een toename te zien zou geven van on geveer acht percent. Voor het bin nenland was het dit jaar iets moei lijker om tot een duidelijk beeld te komen. De nieuwe regering kwam met de gedifferentieerde loonpolitiek Dit had tot gevolg dat men niet, zoals vroeger by vaststaande loon- rondes zonder meer de stijgingen kon bepalen. Verder was belangrijk in hoeverre de regering erin zou sla gen haar standpunt doorgang te kun nen laten vinden dat een gedeelte van de loonsverhogingen niet door- gecalculeerd mocht worden. Hij toonde veel sympathie voor mil nister De Pons, die tot nog toe heeft gestreden voor dit standpunt. Voor het overige konden slechts weinig daden van de nieuwe regering in zijn ogen genade vinden. Twee prognoses voor I960 waren dermate belangrijk, dat men het raadzaam achtte een voorlopige raming te maken voor 1961. Het waren de cijfers voor de werk loosheid en het overschot op de be talingsbalans. Beide grootheden ver toonden een teruggang, wat betekent bij minder werkloosheid minder geld aanwezig voor betalingen aan het buitenland zodat waarschijnlijk sprake kan zijn van de overbesteding. Al deze feiten waren inderdaad verschijnselen op korte termijn. Maar daarnaast heeft men te maken met verschijnselen, die zich niet op korte termijn laten veranderen. Een van de belangrijkste is de inkomstenver deling. In Schiedam in donderdag een in sluiper aan het werk geweest. In de Monseigneur Nolcnslaan 207 slaagde onbekende erin via een deur die op het trappenhuis uitkomt, binnen te dringen in een slaapkamer op de be gane grond. Twee rijksdaalders, die op een tafci lagen, zijn verdwenen en uit een handtasje werd J 1700.ge stolen, ten nadele van mevr. P. J. E. T.-P. Op vrijwel dezelfde wijze verschafte 'n ongewenste bezoeker zich toegang tot een woning aan de Burgemeester van. Harenlaan. Daar zijn van mej. S. C. E. S. een gouden ring met paar se steen en enige zilveren sieraden gestolen met een totale waarde van ongeveer 125, Beid- diefstallen gebeurden in de middaguren. Eerst nu blijkt, dat enkele weken geleden in dezelfde wijk reeds een in sluiper bezig is geweest. Benadeelden, die aanvankelijk meenden, dat zij het vermiste geld verloren hadden, ko men nu tot de conclusie, dat een in sluiper hieraan schuldig moet zijn. Zondagmiddag 24 april wordt er in de Aula van het Stedelijk Museum te Schiedam opnieuw voor de bezoekers van de tentoonsteilingen een infor meel concert gegeven met enige nieuw verschenen klassieke grammo foonplaten. De aanvang is op 3 uur gesteld. In verband met de voorbereidingen voor de herdenkingstentoonstelling „Vrijheid", die aan de vooravond van Koninginnedag op vrijdagavond 29 april door burgemeester Peek ge opend zal worden, is de 4e avond in de serie „Kunstgeschiedenis in vogel vlucht", die woensdag gehouden zou worden veertien dagen uitgesteld, dus tot woensdag H mei. De dag begint niet alleen met het luiden van de klokken, maar er wor den eveneens vijftien saluutschoten afgevuurd op vier verschillende plaat sen in de gemeente, namelijk Emma- plantsoen, Maasboulevard, Vlaardin- gercüjk en Kethel. De organisatoren hopen, dat het nieuwe Schiedamse draaiorgel „De Waterpoorter" de gehele dag overal in de stad muziek kan brengen. Dc restauratie van het orgel stagneert op het ogenblik echter, doordat enige essentiële onderdelen uit Oost-Duits- Iand moeten komen. 's Ochtends begint ook het Pupil- Geen stoffige verzameling der restanten van vergane glorie en géén academisch of maar eniger mate naar compleetheid strevend overzicht der geschiedenis, maar wél een wonderlijk rariteitenka binet dat is het nieuwe Amster damse toneelmuseum, dat dins dag aan de Herengracht 16S voor het publiek wordt geopend. "Wij willen hier geen statische collectie tentoonstellen, die ieder een keer moet hebben gezien en waar daarna nogheel af toe Iemand komt binnensloffen', zo zei dan ook gisteren de voor zitter van de vereniging 'Het To neel-Museum' prof. F. V. S. van Thlenen. Vervolgens leidde hij tijdens een persconferentie zijn eerste bezoekers rond door deze nieuwe aanwinst van het 'musea- park' der hoofdstad. Het Toneelmuseum ia jong in feite is het nog niet eens geboren maar zijn geschiedenis Is reeds rijk en lang. Deze geschiedenis begon in 1925 toeft de bekende Amsterdamse verzamelaar Hartkamp overleed en het nageslacht naast zijn beroemde collectie kranteknipsels uit de negen tiende en het begin van de twintigste eeuw een prachtige verzameling ob jecten uit de Amsterdamse toneelge schiedenis naliet. Da vereniging Toneel-Museum', die deze collectie zou beheren, werd. opge richt en begon de collectie uit te brei den, te catalogiseren en bovenal: on der te brengen. Vooral dit laatste bleek geen gemak kelijke opgave, want waar heeft de collectie al niét een onderdak gevon den? Vanochtend werd het nog eens op gesomd: In de toneelschool, in een kelder van het Stedelijk Museum, op de zolder van het Museum wille! Holthuizen. in de universiteitsbiblio theek en aan het adres Amstel 1, Ten slotte echter slaagde de vereni ging erin aan de Herengracht de hand te leggen op een fraai grachtenhuis van Vingboon, dat door tussenkomst cr. met subsidie van de gemeente kon worden gehuurd van de Hervormde Diaconie. In dit met zorg gerestaureerde huis kan nu ongeveer één vijftigste deel van de collectie worden getoond, terwijl de rest op de bovenverdieping staat opgetast. Een vijftigste deel is het sïechts van de totale bezittingen der ver eniging desondanks is het onmo gelijk een opsomming te geven van het geëxposeerde. Het belangrijkste kan hier sïechts worden vermeid en dan denken wij in de eerste plaats aan het object dat naar alle waarschijnlijkheid voor het Toneelmuseum de functie zal vervullen, die de Nachtwacht reeds sinds co lange tijd voor het Rijksmn- Vr s- lentoernooi op de velden van SVV sportpark Harga. Om negen uur trekken drie mu ziekkorpsen door de stad om de jeugd van de zesde klassen der lagere scho len en ouder op te halen voor het bijwonen van het jeugdappèl, dat om tien uur bij het Plantage-podium zal worden gehouden. De bij de Schiedamse Jeugdraad aangesloten jeugdverenigingen orga niseren in zeven stadswijken kinder spelen voor jongens en meisjes van zes tot twaalf jaar. De spelen worden voor het zuiden gehouden op sportterrein aan de Ha- vendijk, voor het westen op sport terrein Boshoek aan de Julianataan, voor Nieuwland op sportterrein Spie- ringshoek, voor het oosten op de Boerhavelaan tussen Lorentzplein en Van 't Hoffplein, voor het centrum in het Emmaplantsoen bij de Singel en Broersvest, voor de Parallelweg op het sportterrein aldaar en voor Ke thel op het sportterrein aan de Sehie- damseweg. De kinderen van Kethel gaan, gezien de afstand, niet naar de Plantage. Voor hen zal een moge lijkheid worden gezocht. Van tien tot elf uur bespeeït stads- beiaardier Cor Don het carillon van de Grote Kerk. Tussen v|jf en zes uur is er nieis te doen. omdat men iedereen de ge legenheid wil geven om thuis b|j radio of televisie te kijken of te luis teren naar de nationale herdenking in het Concertgebouw te Amsterdam. 's Avonds om halfacht is er een vocaal en instrumentaal concert op het Plantage-podium. Hieraan wer ken mee de Kon. zangvereniging Or pheus, het Schiedams Vrouwenkoor en OBK. Het geheel staat onder lei ding van Dick Koster. Halverwege is er een rustpauze in de St.-Liduinastraat. Daar worden de prijzen die de deelnemers gewon nen hebben, bekend gemaakt. De rest van de route wordt afgelegd met Harpe Davids aan het hoofd. De mensen die zich inmiddels op de Vlaardingerdijk hebben verzameld voor het vuurwerk, dat om elf uur begint, kunnen daar eerst nog de lichtsloet zien voorbijtrekken. (Van een onzer verslaggevers) De kaden van de Poldervaart verkeren al lange tijd in een vrij wankel evenwicht, zo schrijven B. en W. van Schiedam aan de raad. Door de zeer slechte ondergrond vinden de kaden hierin te weinig steun. Bovendien zinkt het omliggende land steeds verder in, waar door het hoogteverschil tussen de Poldervaart (die op hetzelfde peil wordt gehouden) en de polder voortdurend groter wordt. De druk ■waaraan de kaden weerstand moeten bieden, neemt dus ook steeds toe. In het tonsei',.luseum is het kostuum te zien, waarin Eduard Verkade triomfen vierde gis Hamlet. «eum bekleedt: een befaamd minla- tuurtoneel uit de collectie van jonk heer Six van HHlegom. DU miniatuurtoneel een krui sing tussen een poppenkast en een rarekiek stamt uit 1870 en was toen in het bezit van. de regent van het weeshuis, dis tevens het beheer voerde over de schouwburg omdat de winst daarvan ten goede kwam aan de wezen. In dit miniatuurtoneel werden de coulissen voor de nieuwe stukken uitgeprobeerd en in een der bene denzalen kan men nóg zien hoe met één handomdraai een indruk wekkend arcadisch landschap bij open doek werd veranderd in een zaal van een achttiende-eeuws pa leis. De grote clou van dit uiterst Inge nieuze toneel: een uit tientallen klei ne coulissen opgebouwde zee. die echt golft en waarboven een godin uit de hemel kan zakken. Gehuwd: H de Bruijn 26 jr en J van Schelven 23 ju; C van de Panne 27 jr en J A van Dijk 20 jr: J Markus 31 jr en M E J Vogelezang 27 jr; A Nels 30 jr en B van Eijk 22jr F L van der Hammen 26 jr en J C Bakkes 25 (Van een onzer verslaggevers) In de aula van het Stedelijk Mu seum te Schiedam zal burgemeester mr. J. W. Peek op 4 mei, 's ochtends om elf uur namens het gemeentebe stuur de symbolische uitreiking ver richten van het herinneringsboekje „Volk in verdrukking enverzet 184-0- 1945" aan de schooljeugd. Daartoe komen deputaties van de leerlingen van alle scholen bijeen in de aula. jaar; V W Janssen 19 jr en G M Scholten 18 jr; M Löke 20 jr cn J A M van Krugten 18 jr; S Jongepier 23 Jr en A M Versluijs 22 jr. Geboren; Robert zv L Meijer en M K M Kamp; Frank zv W P Harland en C L Schenkel; Hubree'nt C zv C van Waalwijk van Doorn en H J Beukers; Cornelis zv J Doorn en C A J Termeer; Vivien dv P P van Driel en W van Styn: Maria Ch, C dv J A Jansen en E C van Bergen: Nicolaas J zv J A A den Hals en Th Uilenbroek. Overleden: J F E van Kemenade 85 jr; J Albrecht 53 jr; J A Snoeck 37 jr; Ch. Jansen 37 jr echtg van W C Bos. DOKTERSDIENSTEN H. J. ürmel, Singel 76, tel. 68250. G. in 't Veld, V,'. dc Zwijgerlaan 23, tel. 68599. A. Q. C. Klomp, Jul, van Stolbergstraat 3, tel. 69952. Evers, APOTHEKEN Lange Haven 81. Wie de geschiedenis van het Ne derlandse toneel overziet denkt aan Royaards, aan Bouwmeester, aan Verkade, Heijermans en Mauhs en aan al deze legendarische grootheden zijn aparte kamers gewijd, vol por tretten, brieven, affiches en kos tuums. Koningin van hen allen, blijft me vrouw Mann, hier vertegenwoordigd door een wassen pop naar haar beel tenis, gekleed in de Japon die de actrice rond de eeuwwisseling droeg in het stuk 'Madame Sans Géne', een portret van Sluyters en vele voor werpen. De klompjes die Esther de Boer— van Rijk droeg in haar beroemde rol (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse gemeenteraad krijgt in de raadsvergadering van volgende week een voorstel te behan delen betreffende de aanschaffing van een derde surveillance-auto voor de politie, die compleet met mobilo- fooninstaliatie 11.409 kost en van een surveillance-auto zonder mobl- lofooninstaiiatie (kosten 8090) ter vervanging van een van de nu in gebruik zjjnde auto's. De politie beschikt op het ogen blik over twee auto's. Een daarvan heeft de technische levensduur al overschreden en de tweede is niet. ver meer af van het kritieke aanta! kilometers. Daarmee komen de be rekeningen die men had gemaakt op losse schroeven te staan, want de verwachting was, dat de auto's pas in 1962 zouden moeten worden ver vangen. Het blijkt echter, dat er meer mee wordt gereden, dan bij de ingebruik neming was te voorzien. Ondanks dat het komende weekend volledig In het teken zal staan van het grote treffen tussen de Belgische en Nederlandse voetbal-matadoren wordt het voor enkele plaatselijke clubs uit de afdeling Rotterdam toch wel belangrijk. In de 3e klasse A zondagvoetbal moet Schiedamse Boys zondagmorgen om tien uur voor de tweede maal aantreden tegen medegegadigde voor de tweede plaats, Smeetsland. Veer tien dagen geleden eindigde het eer ste treffen onbeslist. Zelfs na vier maal verlengen zagen beide voorhoe den geen kans tot scoren te komen. B|j het zatecdagmiddagvoetbal gaat leider PPSC bij Heinenoord op be zoek. Aan de Boshoek verloren onze stadgenoten in november '59 met 3l vRn Kniertje? "Ook dié vindt u in het i harde noot°te krake^^lmf'kriisren"' museum, evenais de japon die Else j In deze afdeljn2. urp L thnk Mauhs droeg bi de vertolking .van wedstryd tegen SMS Tweede klasser GSS gaat een te- Elizabeth, het Hamletpak van Ver kade en vele toneeljuweien. Het mooiste zijn naar onze smaak echter de vele romantische toneelont- werpen en -maquettes (voor een be langrijk deel van de hand van Pfeif fer). en uiteraard de interieurs van het patriciërshuis zélf, dat met zijn fraaie stijlkamers en wandschil deringen alleen daarom ai een bezoek waard is. Het bestuur der vereniging hoopt in dit museum wisselende exposities te houden, lezingen te organiseren en muziekuitvoeringen te geven. Het denkt zelfs al aan het organiseren van experimentele toneeluitvoeringen in de ruime zolder van het huis. Op 26 april zal de staatssecretaris voor Onderwijs, Kunsten en Weten schappen mr, Y. S c h o 11 e n de ope ning verrichten, waarna het museum behalve dinsdags geopend za! zljti van tien. tot vijf uur. Toegangs prijs: 0.50. genbezoek brengen aan „Vlaardingen de medekandidaat iri de promotie naar de eerste klas. De duidelijke 30-nederlaag die de Gusto-mannen de vorige week in eigen huis tegen ditzelfde „Vlaardingen" te incasse ren kregen, is wel een bewijs, dat hun kans ook nu niet al te hoog genoteerd staat. Advertentie LM. "Tl I OOGSTRAAT, 86 - CKLEFOON 688*1 Bij de aanieg van de Poldervaart in de veertiende eeuw lag' de vaart op nagenoeg gelijk niveau met het omringende iand. Nu is er echter een niveauverschil van ongeveer drie meter. Aangenomen kan worden, dat dit proces nog iang niet ten einde is. Men verwacht, dat het niveauver schil nog wel zal stijgen tot vijf of zes meter. Doordat de vaart in de loop der jaren steeds hoger boven het land kwam te liggen, vroegen de kaden voortdurende aandacht. Zij zijn tel kens verhoogd en verzwaard, hetgeen echter altijd met betrekkelijk een voudige middelen gebeurde. Het ziet ernaar uit, dat de bestaande con structie nu niet verder belast kan worden en dat een nieuwe, veel zwaardere waterkering zal moeten worden aangebracht. Want de poiderkaden zijn tot aan de toelaatbare grens belast en de risico's bij een dijkdoorbraak zijn door de toegenomen bebouwing van de polders in de laatste t|jd sterk gestegen. Er hebben zich al enige malen ver zakkingen voorgedaan bij de kade van de Westabtspoider nabij het Prinses Beatrixpark, De kosten van herstel bedragen 7.200. Maar er zijn verdergaande maatregelen nodig, al dus B, en W. Het college stelt de raad daarom voor een krediet van 23.700 te vote ren ten behoeve van een onderzoek naar de toestand van de kaden. Dit onderzoek zal zich uitstrekken over de kaden van de Nieuwlandse- polder, de Westabtspoider, de Bab- berspolder en de Hargpolder. Dank z|j het uitstekende voetbal weertje is ook de laatste wedstrijddag van het sehoolvoetbaltoernooi te Schiedam bijzonder goed verlopen. De finalisten die elkaar op koninginne dag of op 5 mei tot slot de ere-palm zullen betwisten, zijn uit de bus ge komen. In de A-poules zijn dit de Tech nische Schooi en de r.-k. uio. Volle dige klassering; Poule A 1: 1 Tech nische School 7 pnt: 2 Willem de Zwijger 5 pnt; 3 Prinses Irene 0 pnt. Poule A 2: 1 r.-k. ulo II pnt; 2 en 3 St.-Liduina Lyceum en W.F. Be- drijfschooi, beide met 6 punten; 4 Technische School 2 met 1 pnt. In poule D 2 werd Willem de Zwjj- ger 3 winnaar met 10 pnt. Poule D 4 Technische School. 11 uit 8. Poule D 3 Willem dc Zwijger 4 met 8 uit 4. Voor cle finale lagere scholen plaats ten zich de Theo Thijssen- en de St.- Jozefschool. Op de dag dat de finales worden gespeeld^ en tevens de prijzen uitge reikt, zal een elftal, samengesteld uit de deeinemer.de teams uitkomen te gen een combinatie van A-spelers van de verenigingen Hermes-DVS en SW Namens de commissie sehoolvoetbal" dankte gistermiddag de heer J v d Griens allen die meegewerkt hebben om ook dit toernooi wederom succes vol te maken. Op de Snelliussingei te Schiedam is woensdag de racefiets van de agent-besteller J. N. de B. verdwe nen. De fiets stond onafgesloten voor de woning van De B. Van het terrein van de Schiedamse Steenkolenhandel aan de Parallelweg ztin de laatste dagen twee of drie ton Amerikaanse antraciet verdwenen en 20 zakjes Wales antraciet, Gisteren ontdekte men de diefstal.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1