m Nederlandse Bank Ambonnezen vieren 10e verjaardag RMS Soorten stoeten Bevrijding op mars oet u horen! Moet foto spionage bewijzen? Indonesië beschuldigt Nederland Postkoets in Augsburg ft Aantal schepen teruggelopen Handelsbanken lopen terug- in aantal Wilde staking op steenfabriek Premielening Z.-Hollancl '59 Mensen '0 floriade i ÉSiiÉliS MR. H. VAN RIEL (WD): 'Affaire-Meulenbelt opnieuw onderzoeken' Défilé langs baar Jan Musch CHEFAROX HET VRIJE VOLK DINSDAG 26 APRIL 1960 PAGINA S Jaarverslag KNRV: Meer effecten dan ooit gekocht Niet minder dan VS AfbetalillgSOIllZetteil in '59 gestegen Zuiver als goud* I méér,v smctak I méér geur Spaar de voetbalclub-emblemen Meisje overleden kom pressor Een vraag Voorlichting Temperatuur Maagklachten l In het midden: de heer Mee wis Goudsivaard, de Nederlan der die in Cairo is gearresteerd op beschuldiging van spionage voor Israël. Aan weerszijden: agenten van de Egyptische ge heime dienst die zich door de Nederlander het gebruik van een draadloos zendertje laten uitleggen. Tot zover is alles duidelijk genoeg op deze ongedateerde Joto. die door de Egyptische autoriteiten, is verstrekt. Maar de vraag is natuurlijk: toat be tekent deze joto? Wil men hiermee suggereren dat dit het zendertje is'dat de beschuldig de voor spionagexoerkzaamhe- den zou hebben gebruiktMoet ermee bewezen worden dat de heer Goudswaard in elk geval met zo'n zendertje reist om te gaan? Het zal allemaal nog moeien blijken, uit het proces dat. om streeks 1 mei zal beginnen. Het jaarverslag: 1959 van de Kon. Ned. Reedersvercniging meldt stabi liteit in het aantal leden (59), doch teruggang van dc vloot. Het aanta» schepen liep van 767 terug tot 716. Er kwamen door nieuwbouw 49 en aankoop 3 schepen bij, doch door verkoop van 102 en verlies van 1 schip was het totaal op 1 januari 1960 lager, ofschoon de hoeveelheid brutoregisterton slechts van 4.064.198 tot 4.063,549 daalde. Zes nieuwe tankers met 125.895 ton kwamen, in de vaart, doch 24 met 89.480 werden verkocht tegen ver koop van 78 schepen voor droge la ding met 274.470 ton. het tankerton nage steeg dus terwijl dat voor droge lading daalde. Het jaarverslag constateert aan de hand van voorlopige gegevens, dat het wereldzeevervoer geen gelijke tred heeft gehouden met de grote van de wereldhandel. Men heeft de indruk, dat in de tankvaart duide lijker, dan in de sector van de droge lading een zekere toeneming van het vervoer kan worden waargenomen. In het verslagjaar vond een ver heten penetratie tussen tankvaart, trampvaart en lynvaart plaats. Tan kers vonden emplooi in de graan- vaart en trampers, die al te lijden hadden onder verminderd Atlantisch kolenvervoer. drongen door in de stukgoedvaart, waardoor de lynvaart meer aandacht aan buikvervoer ging besteden. Advertentie X.M. (Vervolg van pagina 1) Onder de huidige omstandigheden zal „ook in het belang van het be drijfsleven zelf alles moeten worden gedaan om dc differentiële loonsver hoging een zo groot mogelijke reële inhoud te geven, zelfs indien daartoe een matiging van de expansie der investeringen noodzakelijk zou blij ken. Inderdaad is een vergroting van de consumptieve uitgaven mogelijk, doordat het totaal der nationale uit gaven ook in 1959 beneden het totaal der inkomsten is gebleven. Ondanks de zeer sterke stijging van de inves teringen overtrof het overschot op de betalingsbalans in 1959 het al grote overschot van 1958 (1840 miljoen te gen 1590 miljoen in 1958). De natio nale besparingen waren zeer hoog", niet minder dan 22,4 percent van het nationale inkomen. Banken aan de band Het overschot op de betalings balans heeft intussen niet geleid tot- een versterking van de deviezen reserve van de* Nederlandsehe Bank. Ongeveer 800 miljoen van het over schot werd nl. door het bedrijfsleven gebruikt om meer krediet te geven aan buitenlandse afnemers. Voorts werd voor 450 miljoen terugbetaald op financiële verplichtingen van de overheid jegens het buitenland en ten slotte hebben de gewone han delsbanken voor zeker 600 miljoen aan middelen in het buitenland uit gezet, waar zij een hogere rente kon den maken. De zéér .ruime''buitenlandse li quiditeiten'van de banken hebben zelfs een toestand geschapen, waarin het vóór de Nederlandsehe Bank zeer moeilijk wordt om in bijzondere omstandigheden een be perkende invloed op de binnen landse kredietverlening van het bankwezen uit te oefenen. Daarom is nu overleg tussen de Nederland sehe Bank en de andere banken geopend om hierin te voorzien. Intussen is in het afgelopen jaar de gevaarlijke kortlopende schuld van de gemeenten weer met 300 mil joen gedaald. Deze schuld was twee jaar geleden opgelopen tot ruim 2130 miljoen. Ze bedraagt nu nog 1030 miljoen. waardige mate zou profiteren, moet men zich afvragen of men inderdaad van Europa rederlijkerwijs een zo veel grotere- inspanning op dit ge bied kan verlangen. En dr. Holtrop rekent dan voor, dat de netto jaar lijkse kapitaalexport van Nederland 1,4 percent bedraagt van ons natio nale inkomen. Dat is niet minder dan het Amerikaanse, dat in de laat ste zes jaar gemiddeld 1 percent van het Amerikaanse nationale inkomen heeft bedragen. (Van onze sociaal-economische radactie) Het aantal handelsbanken in Ne derland vermindert vooral door fusies nog steeds met 3 a 4 per jaar. Uit verschillende jaarverslagen van de Nederlandse Bank kunnen de volgende cijfers worden geput, die een beeld geven van de toenemende concentratie in het bankwezen. Aantal handelsbanken onder toe zicht van de Nederlandse Bank: eind 1954: 135; eind 1955: 129; eind 1956: 126: eind 1957: 125; eind 1958: 121; eind 1959: 118. (Van onze sociaal-economischc radactie) Groter dan ooit zijn in 1959 de aankopen van Nederlandse effecten door het buitenland geweest, in to taal ging voor 830 miljoen aan effec ten naar het buitenland tegen 470 miljoen in 1958 en 340 miljoen in 1957. De grootste kopers waren de Amerikanen (536 miljoen), de Duit sers (262 miljoen) en de Zwitsers (194 miljoen). Engelsen en Fransen verkochten Nederlandse effecten. Tegenover de export van Neder landse effecten stond dat Nederland zelf voor 316 miljoen aan buiten landse effecten kocht. Bovendien Is een groot bedrag aan Nederlands kapitaal in het buitenland geïnves teerd. Niet alleen Nederland, maar ook andere Europese landen hebben gro te betalingsbalansoverschotten ge had. Daar stonden tekorten van Amerika tegenover. Dr. Holtrop is het er niet zonder meer mee eens, dat het Amerikaanse betalingsbalansprobleem zou moeten worden opgelost door grotere kapl- taaiexport van Europa naar de min der ontwikkelde gebieden. Nog af gezien van de vraag of de Ameri- (Van onze sociaal»economisefie radactie De afbetalingsomzetten zijn in 1959 gestegen, maar ze zijn in vergelijking met die van andere landen nog steeds niet groot, meent dr. Holtrop. Het totale by financieringsmaatschap pijen en kleinhandelaren uitstaande afbetaiingskrediet bedroeg eind 1959 ongeveer 1 percent van het bruto SnL,nationale, produkt tegen 6 percent in Europese kapitaalexport in noemens- (Van een onzer verslaggevers) Onder het bedieningspersoneel van de automatische pers bij de steenfa briek De Schipperswaard te Echteld (Betuwe: is een staking uitgebroken. Reden van de staking is. dat het personeel te hard moet 'werken onr het loon te verdienen dat door de c.a.o. is vastgesteld. Het is een sta king van elf man. Zij bedienen de enige pers die de oven van stenen voorziet. Als de staking van lange duur Is, zal het bedrijf hiervan grote schade ondervinden. Daar de sta king niet door de vakbond is uitge roepen, is het een wilde staking. Wel is door de stakende arbeiders contact gezocht met de districtsbe- stuurder van de bond. de Verenigde Staten "en 3h> percent in Engeland. Het aandeel van de afbetalings- omzet, exclusief auto's, in de totale omzet van duurzame verbruiksgoe- deren ligt in de buurt van vijf per cent. Gisteren is wederom de trekking gehouden van de 21 i procent pre mielening Zuid-Holland 1959. De premie van f 100,000 viel op nummer 2 van serie 33357. die van 10.000 op nummer 1 van serie 32679 en die van 5.000 op nummer 7 van serie 27526. De volgende 2 obligaties werden uitgeloot met een premie van ƒ2.500: nummer 2 van serie 25723 en num mer 5 van serie 20067. Voorts zagen de bezitters van de volgende 5 obli gaties zich een premie van 1.000 toevallen: nummer 10 van serie22519, de nummers 2 en 6 van serie 24735, nummer 6 van serie 25685 en num mer 6 van serie 32679. De houders van de volgende 5 obligaties werd een premie van ƒ.500 toegewezen: num mer 9 van serie 24735, nummer 7 van serie 25723. nummer 2 van serie 28863, nummer 9 van serie 37144 en num mer-5 van serie 37396. Tens'otte wer den 105 obligaties uitgeloot met een premie van 125 elk. DJAKARTA (Antara, AFP) „In Nederlandse regeringskringen wordt gespeeld met het denkbeeld agressie te plegen tegenover Indonesië," zo heeft gisteren een woordvoerder van het Indonesische Ministerie van Bui ten landse Zaken gezegd. De verklaring werd afgelegd naar aanleiding van het aangekondigde vlagvertoon in de wateren rondom Nederlands Nieuw-Guinea. Het vervoer door de Karei Door man. van Hawker Hunter-vliegtulgen noemde de woordvoerder een uitda ging aan Indonesië. Hij stelde de Ne derlandse regering voor de gevolgen hiervan verantwoordelijk. Hy beschuldigde Nederland ook van schending van de Indonesische territoriale zeegrens van twaalf zee mijlen en deed een beroep op de In donesische weermacht en het volk, zich op te maken de Nederlandse ac tie te beantwoorden. In Cairo heeft de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, Soe- bandrio, die daar met Soekarno op bezoek is, gezegd dat ais Nederland doorgaat met zijn machtsvertoon in Nieuw-Guinea, „wij niet werkloos kunnen blijven toezien." Het voor komen van een oorlog is een zaak, waarvoor beide partijen verantwoor delijk zijn, aldus Soebandrio. (Van onze parlementsredactie) „De republiek der Zuid-Molukken is een realiteit, die niet kan worden genegeerd," Dat zei gisteren in het Haagse Zuiderpark ir. .1. A. Manusama, hoofd van de Molukse politieke missie bij de herden king van het tienjarig bestaan van de republiek. Vele Ambonnezen in Nederland waren voo rde herdenking naar Den Haag gekomen. Ir. Manusama toonde zich zeer teleurgesteld over de hou ding, die de Indonesische tegenrege ring tegenover de Zuidmolukse repu bliek aanneemt. Hij zag eigenlijk geen verschil in de standpunten van Soekarno en en Sjafroeddin. Sjafroeddins voorstellen (intrekken van de onafhankelijkheidsverklaring) wees ir. Manusama verontwaardigd van de hand. „Wij zijn geen kame leons. Wij blijven onze principes trouw." riep hij uit. De meeting in het Zuiderpark was voorafgegaan door een kerkdienst in de Valkenboskerk. s Middags werd in de Dierentuin een tweedaagse ten toonstelling van Ambonnese kunst geopend, in dezelfde zaal was 's avonds een. wat weemoedig feeste lijke slotbijeenkomst, waar op dr. J. P. Nikijjuiuw, algemeen vertegen woordiger van de republiek sprak. Hij deed een nieuw beroep op Nederland om het Zuidmolukse recht van verzet tegen Soekarno te erkennen en de RMS niet langer als onmondig en onvolwaardig te behandelen. Zo lang dat niet is gebeurd, zal er geen goede verstandhouding zijn tus sen de Nederlandse regering en de Ambonnezen In Nederland, meende dr. Nikijjuiuw. Hij verklaarde, dat de Ambonnezen open staan voor elk ad vies, maar de uitvoering moet hen worden overgelaten. Er zijn Floriadebesoekers die in een keer alles willen zien. Zelfs in de kasêen en in de pa viljoens gunnen ze zich niet de tijd om even stil te staan. Ze blijven in beweging; ze lopen overal langs en nemen niet meer dan een vluchtige en verwarde indruk mee naar huis. Te Breda is in het ziekenhuis over leden het achttienjarige meisje T. Gelens, dat naast korporaal C. Da- men in de auto zat, toen deze zater dag op de rijksweg Breda—Moerdijk werd aangereden door een Belgische auto, die uit de bocht vloog. De kor poraal werd daarbij op slag gedood. Advertentie I.M zorgt voor Uw gezondheid Prijzen vanaf 's Middags tussen twaalf en twee maar dan moet het niet zo koud zün als de laatste dagen, valt een heel andere categorie op: die der zitters en schatters. Zij komen uit de vele grote kantoren en de scholen in de omgeving van Dijkzigt en het Park om de lunchpauze op de Floriado door te brengen. Deze abonnees kiezen een gemak kelijk bankje of een terrasstoeltje en bekijken op hun gemak de mobiele bezoekers, die in hun eentje dan wel gepaard of in familie- of kuddever- band voorbij wandelen. Zo'n eindeloze parade van land genoten en vreemdelingen met bo men, bloemen en fonteinen op de achtergrond is het aanschouwen ook wel waard. Elke dag weer an dere stoeten tot en met 25 septem ber! En dat voor tien gulden per half jaar, nog geen zes centen per dag In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volkzonder commentaar trcj. lende uitspraken, van anderen, uiter aard voor rekening van m die worden geciteerd. verkrijgbaar bij de bonafide handel f Alléenvertegenwoordiging N.V. Willem van Rijn Amsterdam, Haarlemmerweg 475, tel. 18522? (10 lijnen). 26 april 1945, Om tien uur in de avond deelt Radio Hamburg terloops mee, dat rijksmaarschalk Goering lijdt aan een hart kwaal, welke acuut is gewor den. Hij heeft daarom verzocht het bevel over de Luftwaffe te mogen neerleggen. Hitier be noemt tot zijn opvolger kolo nel-generaal Ritter von Grein. Van alle kanten braken de Russi sche kanonnen hun vuur op het cen trum van Berlijn. Het Rode Leger is steeds verder in liet hart van de hoofdstad doorgedrongen. De rookwol ken boven dc brandende stad zijn volgens verslagen zo dik, dat men op vijf kilometer van het centrum niet kan zien of de zon wel of niet schijnt Op de barricaden vecht een meng sel van fanatieke soldaten, Volks- sturm en kinderen. De Duitse radio bralt nog steeds: 'Wij strijden tot de laatste man voor het geluk van ons volk, waarvoor wij meer hebben gedaan dan elke andere mogendheid ter wereld. Adolf Hitler snelt met heldenmoed de Rus sische golven tegemoet en schenkt de verdedigers een ongekende bezieling. Zijn houding is uniek en beslisend.' Bremen capituleert. Op de haven na is de stad geheel in Britse han den. Pattersons tanks rukken op langs de Tsjechische grens. In de loop van de avond overschrijden zij de grens van Oostenrijk. In Italië is de Duitse debêele vol komen. Verona en Piacenza aan het Gardameer worden veroverd. Het Duitse leger is zo goed als in tweeën gespleten. Aan de Franse grens wordt Pétain gearresteerd. Britse troepen, die drie dagen ge leden twee bruggehoofaen vestigden in de Bommelerwaard ten noorden van Den Bosch, hebben zich uit dit gebied moeten terugtrekken bij het verschijnen van een sterke Duitse afdeling. In Delfzijl zit nog steeds een aantal Duitsers. (Van een onzer verslaggevers) Mr. H. van Riel, voorzitter van de Eerste-Kamerfractie van de VVD, heeft zich gisteravond op een vergadering van deze partij in Amsterdam voorstander getoond van een nieuw on derzoek in de affaire-Meulenbelt. 'Voor mij is niet bewezen, dat hier verkeerd gehandeld is,* zo zei hij o.m„ 'maar er is bij mij wel twijfel gewekt.' Ik matig mij geen oordeel aan. maar er is daarna het een en ander- gebeurd, dat het nodig maakt, dat de zaak scheip bekeken wordt. Uit medisch, maatschappelijk en liberaal standpunt is het nodig dat men het gevoel heeft beschermd te worden.' In verband met belastingverlaging merkte hij o.m op. dat daartoe thans de beslissing moet worden genomen en dat zi.i op een daarvoor geschikt ogenblik moet ingaan. Als de hoog conjunctuur doorzet, zo betoogde hij. moet het over één 4 twee jaar be trekkelijk gemakkelijk zijn de directe belastingen te verlagen als gevolg van de progressieve werking van de Inkomstenbelasting en de toeneming van loon-, motorrijtuigen- en omzet belasting. Wij mogen zo voegde hij er aan toe, "de belastingverlaging niet wil len. als die rechtstreekse geldont waarding in de hand zou werken. Belastingverlaging op het verkeerde moment, zou de arbeiders- en mid dengroepen schaden. Verder bepleitte hij verbetering van de 'oudedagsvoorziening', waarin ook tot uiting moet komea. 'wat iemand in zijn leven gedaan heeft.' 'Een gunstige oudedagsvoorziening, zo zei hij o.m., 'draagt, evenals een goede werklozenzorg, mede bij tot het noodzakelijk op pei! houden 'der massabestedingen in een periode van dalende conjunctuur.' Weer een ander deel van het pu bliek komt om zich te laten- voor lichten. Onderschat deze groep niet; de Floriade is met veel kleurige fran je aantrekkelijk gemaakt, maar blijft voornamelijk een instructieve vak tentoonstelling. Een paviljoen dat er voor leken niet zo heel erg interessant uitziet, dat van de Staatsmijnen bijv-, krijgt druk bezoek van'tuinders en leraren van tuinbouwscholen. Hun belang stelling gaat niet zozeer naar het mijnwezen uit als wel naar de mo derne met steenkool gestookte kas- verwarmingsapparaten, die de aan voer van de brandstof, de afvoer van as en slakken en ook de temperatuur in de kas automatisch regelen. Er staa een groot bewegend model, grotendeels van glas om het systeem zo duidelijk mogelijk te tonen, dat van de Jaarbeurs naar do Floriade is overgebracht. Dezelfde bezoekers willen ook het naadje van de kous weten in het ke telhuis b(j het kassencomplex van de Nederlandse Bloemisterij. Ze zien daar een verwarmingsketel die een aantal kassen met sterk verschillen de temperaturen bedient. Als de fresia's, die zich bij negen tot tien graden Celcius het prettigst voelen, het te warm krijgen, wordt dit automatisch naar het ketelhuis geseind. De rozen hebben twintig graden Celsius nodig en zodra de temperatuur in de rozenkas beneden de twintig komt gaat er een auto matische boodschap naar de vernuf tige ketel, die de wensen van alJe soorten zo spoedig mogelijk in ver vulling doet gaan. Met de temperatuur buiten de kas sen bemoeit het toestel zich helaas niet. (Van een onzer verslaggevers) De Floriadepostkoet.s is maandag na een zware nachtelijke rit in Mün- cben aangekomen. De reizigers zijn begroet door Oberbürgemeister Wim- mer, die een hartelijke toespraak hield. „Ambassadeur" Chislain de Busbecq herinnerde in zijn antwoord aan de oude banden tussen het Beiers koningshuis en ons land. Otn twaalf uur zette Joop van der Touw koers naar Augsburg, waar de eerste tulp in West-Europa werd ge signaleerd. Er wachtte daar bij het bekende hotel ,Drei Mohren" een nieuwe plechtigheid. Twee voormalige Deense SS'ers hebben een nieuwe splinterpartij op nationaai-socialistische grondslag ge vormd, waarvan alleen Denen lid hunnen worden, die wegens hun sa menwerking met de Duitssers tot ge vangenisstraffen zijn veroordeeld, De nationalistische party van Tsjiang Kai 6jek heeft bij plaatse lijke verkiezingen op Formosa de overwinning behaald wat betreft 19 van de 21 in het geding gebrachte burgemeesters- en magistraatsposten en 59 van de 73 zetels in de provin ciale assemblee. Vijf voormalige Britse predikan ten die tot het rooms-katholicisme zijn overgegaan, zijn door kardinaal Luigi Traglia, pro-vicaris van Rome tot priester gewijd. De huuradvieseommissie io Amrit*- dam heeft zelfs moeten be:>jitcn af ie zien van een persoonlijk spreekuur voor de aanvragers. Zij krijgen daar nu bij 25 tegelijk advies. Wanneer het goed is, zou in de woningen van de lanvragers voor vrijstelling een on derzoek moeten worden ingesteld naar de klachten, doch dit is wel haast niet mogelijk, omdat daarmee vele manuren zouden zijn gemoeid. Maar zo vragen wij ons af, zouden die duizenden huurders, die menen niet voor de huurverhoging in aan merking te moeten komen, nu ook de huurcompensatie door hun werkgever niet wensen te zien uitbetaald...? Uit Cobouw, centraal orgaan voor de bouwwereld. 22 april I960. Woensdagmorgen zal van half el! tot elf uur gelegenheid bestaan tot het brengen van een laatste groet aan de op 84-jarige leeftijd overleden toneelspeler Jan Musch in de Stads schouwburg te Amsterdam, waar een chapelle ardente wordt ingericht. Daarna volgt de teraardebestelling om half een op de algemene begraaf plaats (naast het St.-Janskerkhof te Laren. Advertentie I.M. voort» t i/vonde jrigpfrctering Vormt «en jzcneiende laa<r oo de ma?*wand Zijn wij, Nederlanders, muzi kaal bezien, een conservatieve natie omdat wij een vrouwelij ke blazer in een orkest een fenomeen vinden? Ik weet niet hoe de televi siekijkers die zondagavond tij dens het concert van het Am sterdams Kunstmaand Orkest naar Nelly Boerée gekeken en geluisterd hebben, hierover denken. Maar sinds gistermid dag weet ik wél, hoe Neder lands enige vrouwelijke be roepstrompettist er zelf over denkt. 'We staan eigenlijk nog maar aan het begin van de eeuw van de vrouwelijke blazers. We hebben wei vrouwelijke fagot- tisten, fluitisten, en hoboïsten, maar aan een trompettiste kunnen ze hier nog niet wennen. Ik begrijp het niet: waarom In Engeland wel en hier niet?' Ze zegt het met grote ver wonderde ogen, in een vluch tig gesprek tussen een repetitie en een avondconcert, met drie hongerige jongens om haar heen én een echtgenoot die zich bescheiden teruggetrok ken heeft. Want buiten de con certzaal is de trompettiste Nelly Boerée van het Noord hollands Philharmonisch Or kest mevrouw Gaffel, de zorg zame blonde huisvrouw van Wim Gaffel, contrabassist in het orkest van de Nederlandse Opera, koordirigent, componist en klassiek-gitarist. ('Ik kan het rustig even zeggen, want hij hoort het toch niet! Zelf heeft ze in letterlijke zin een trompet in haar handen gedrukt gekregen toen ze acht jaar oud was. 'Vader was be stuurder van een speeltuinver- eniging in Haarlem en ze had den een orkestje opgericht. Maar de trompet lag nog in de kast en vader was aan z'n prestige verplicht, een trom pettist te vinden. Ik wilde pianoles hebben, maar ik had niets te vertellen. Ik kreeg dat ding in m'n handen gedrukt en ik moest en zou spelen. Ik weet het nog goed, ik kon die trom pet niet eens vasthouden, laat staan optillen en de pistons kon ik natuurlijk niet indruk ken.' Dat is verleden tijd. Al twin tig jaar lang is Neiiy Boerée verbonden aan het Noordhol lands Philharmonisch Orkest. Waarom is ze onze enige vrou welijke trompettist gebleven? 'Meisjes,' zegt ze, 'schijnen trompet geen aantrekkelijk in strument te vinden. Wist u overigens dat ze in Duitse or kesten nog steeds geen vrou welijke strijkers hebben? Ik begrijp 't niet. Ik heb adem- techniek gehad bij Jaap Stotijn •n die beweerde, dat de con stitutie van vrouwelijke blazers veel beter is dan dje van man nelijke collega's. Een vrouw haalt anders adem en schijnt bovendien over meer uithou dingsvermogen te beschikken. Of ik t zwaar vind? Ach, alles waara*» je honderd percent geeft, is zwaar, maar extra zwaar is 't niet.' Over- de muzikaliteit van Marcel (12), Erwin.W) en Ar- noud(3) hebben de Gaffels geen klagen. Amoud loopt tierig met een klein trompetje door de kamer. 'Hij,' zegt z'n moeder vertederd, 'is een geboren bla zer. Hij haalt uit elk instru ment geluid of 't nu een fagot, een trombone of een hoorn is. Eigenlijk willen ze alle drie blazers worden. Maar je kunt er nog niets van zeggen.' En wat zegt de 68-jarige vader Boerée in Haarlem, die destijds z'n achtiarig dochter- tje aan de trompet 'ketende'? 'Hij vindt het nog steeds prachtig i' Tijdens een recente ope- ningsvlucht van een KLM-Electra naar Mos kou vroeg een Franse journalist aan zijn Russische vrouwelijke gids Nina: 'Kent u "Dokter Zjivago", het boek waarmee uw landgenoot Boris Pasternak de Nobelprijs kreeg?' 'Nee,' zei Nina, 'dat ken ik niet.' 'Maar u heeft er toch zeker wel van gehoord,' hield de Fransman koppig aan. 'Ja zeker/ antwoordde ze, 'Boris Pasternak is een van onze grootste schrijvers.' 'Waarom heeft u dat boek dan niet gelezen?' 'Omdat/ zei Nina onbewo gen, 'hij zelf in een open brief in onze kranten heeft geschre ven dat het een slecht boek is. En waarom zou ik een slecht boek lezen?' De Nieuwe Limburger op 19 april: 'Tot negen mi nuten na de rust heeft een enthousiast en tech nisch beter spelend Roda Sport zich in het beslissingsduel tegen EBOH de sterkste ge toond. Toen schoot De Visser, verreweg de gevaarlijkste man in de Dordtse voorhoede, met een afstandsschot waarop doel man Cox misgreep, de over- winningsiilusies van de Lim burgers aan diggelen, want de ploeg geraakte door de blunder van haar doelman geheel uit evenwicht en kon ook in de verlenging niet meer de kracht opbrengen om tot winst te ko men. Toen Cox in de 24ste mi nuut van deze verlenging bij een zacht ingeschoten trekbal van De Visser opnieuw faalde, was de nederlaag een voldon gen feit.' De Nieuwe Limburger op 20 april: 'Volgens het verslag van de wedstrijd EBOH van onze Bossche correspondent zou doelman Cox van Roda Sport in deze wedstrijd, hebben ge faald, maar ooggetuigen van deze wedstrijd verzekerden ons, dat genoemde doelman zich schitterend geweerd heeft en part noch deel heeft aan de twee doelpunten, die EBOH scoorde.' Nou vraag ik je! WILLY LEVIE

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2