speelt bloemenmeisje in „My Fair Lady55 Gemeente denkt er anders over dan PARAAT I J sor sse Trekpleisters Zeldzame onderscheiding voor redders van piloot Kinderen blijven thuis van openbare school ing op mars Première: 1 oktober in Rotterdam Artiesten bedanken 4* WASSEN L. Smit helpt buitenlandse schepen Tjoe En Lai: geen aanspraak op Mt. Everest Oorzaak dijkbreuk Oostzaan Niet voor n iets.;. Hervormingen in Zuid-Korea gaan door Diamanten paar Sir Paul Mason naar NAVO ZONDER COMMENTAAR Verloofd paar op dievenpad in Apeldoorn Ontsla £f voor overkoepelende directeur Aapjes Gevaarlijk spel cl i p |fi Oudersontevreden over leerkracht Maak dat je wegkomt! schreeuwde piloot Maar redders bleven Bevrijdiiigskaarten uit ziekenhuizen HOFSTRA GAAT NAAR PERU HET VRIJE VOLK VRIJDAG 29 APRIL 1960 PAGINA 3 (Van onze kunstredactie) Op 1 oktober 1960 zal in het Luxor Theater de Nederlandse pre mière worden gegeven van „My Fair Lady". Zoals men weet, is deze musical, die overal in de wereld zeer groot succes heeft, een bewer king van Shaw's „Pygmalion". De vrouwelijke hoofdrol, die van het bloemenmeisje Eliza, zal wor den vervuld door Marrit Grothe. Naar wij vernemen zou Wint Son- neveld deze in het geheel niet bekende jongedame saterdagavond in het nationaal programma „Artiestencafeest" op de TV-schermen aan het publiek voorstellen. De mannelijke hoofdrol, die van haar leraar Higgins, door Wini Solleveld. De vader van Eliza, vuilnisman van zijn vak, is Johan Kaart. De moeder van professor Higgens is Georgette Rejawski. Paul Storm (kolonel Pickering) Mary Smithuysen (mrs. Pearce), Joeki van der Valk (mrs. Eynsford- Hill) en Richard Prince (Freddy Eynsford-Hill) spelen de andere, minder belangrijke rollen. De overige kleine rollen zijn ook reeds bezet en men heeft een ballet gevormd van Advertentie UI. mi I-I WEEKBLAD VOOR DE PARTIJ VAN DE ARBEIL (Van een onzer verslaggevers) Op het plein tussen de Ahoy'- hal en de Energiehal staat een slank en wit torpedovormig gevaarte, dat recht naar boven wijst. - IJ 'Maak dat jullie wegkomen, het is levensgevaarlijk.' Die woorden schreeuwde op 15 de cember de eerste luitenant vlie ger-waarnemer D. P. Mossel uit Rotterdam, vanuit de branden de straaljager waarmee hij een noodlanding had moeten maken in het Friese dorpje Jelsum, tot vier mannen die probeerden hem uit het vliegtuig te bevrij den. O Victoria Regia Kortstondige pracht I 29 april 1945. KATMANDOE (Reuter). Tsjoe en Lai, de premier van communistisch China, heeft verklaard, dat zijn land a—en grensgebieden zal opeisen die Nepal ais het zijne beschouwt, en dat het niet de soevereiniteit over de Mount Everest wenst te bezitten. spreekt iedereen over de leuke blouse ^aanbiedingen von "WASSEN". Een fantastisch mooie sortering, de één nog mooier dan de ander. Charmante "over de rok" blouse i een stralende imprlmé katcei Boothals en modern kort Ameri kaans mouwtie. Maten 36-t/m 44, Twee meerkieurige dessins. Slechts zestien en een koor van eveneens zes tien artiesten. Het begeleidende orkest bestaat uit vijf en twintig musici. Men is in be spreking met Dolf van der Linden, die op het ogenblik in Israël vertoeft. De regie is van Sven Aage Larsen, die ook de produkties in Kopenhagen en Stockholm heeft geleid. Erik Bid- sted is de choreograaf. De decors worden vervaardigd naar ontwerp van Cecil Beaton. Hubert Janssen vertaalt de tekst in het Nederlands. Seth Gaaikema vertaalt de liedjes. De pproduktie is ondernomen door twee n.v.'s, namelijk Proartisticas S.A. Genève. waarvan Lars Schmidt directeur is en Velasquez N.V. Am sterdam. waarvan drs. W. Hofman en mr. P. A. Meerburg dlirecteur zijn. En zo zal dan, in oktober, in Rotterdam, voor het eerste een vol waardige Nederlandse uitvoering van een musical worden gegeven. In Amsterdam komt de voorstelling pas in januari 1961. Zal ,,My Fair Lady" ook in Neder land succes hebben? De musical loopt thans vijf jaar in New York, ruim twee jaar in Londen, vijftien maanden in Stockholm en vier maanden in Kopenhagen SEOEL (Reuter). Het Zuidkoreaan- sc parlement heeft vanmorgen het ontslag van dr. Syngman Rhee als president aanvaard. Het ontslag gaat de volgende week in; bovendien werd het ontslag aanvaard van. de ambassadeurs van Zuid-Korea in de Verenigde Staten en Japan. De voorlopige regering heeft mee gedeeld. dat de gouverneurs van de negen provincies en het merendeel van de provinciale politiechefs zullen worden ontslagen. Generaal „tijger" Song Jo Chan, Zuid-Korea's sterke man. heeft een uitnodiging om minister van Defensie in het „noodkabinet" te worden, af geslagen. Nog drie ministersposten in liet negen leden tellende voorlopige kabinet moeten worden bezet. ,\Voor mij is het altijd nog een mysterie hoe de dijk langs zijkanaal H is doorgebroken met als-gevolg de overstroming van Tuindorp Oostzaan. Mijn deskundigen hebben een andere mening dan prof. Thijsse. Voor ons is thans de weg vrij met ons eigen onderzoek door te gaan." Ik, ben er namelijk van overtuigd, dat ik gelijk heb. Ik kan me dan ook niet voorstellen in welke richting de gemeente het wil zoeken." (Vervolg van pagina 1) De nationale programma commis sie heeft gisteravond in een officieel perscommuniqué meegedeeld. dat Prior van zijn opdracht is ontheven en dat „een ander" met de verdere samenstelling van het programma is beiast. Naar wij vernemen is „deze andere" Tonny Schifferstein. De heer H. van Hofwegen, secre taris van de nationale programma commissie, zei ons vanmorgen, dat vandaag besprekingen zullen worden gevoerd met Cees de Lange, Corry Brokken en Hetty Blok over de nieuwe, liedjes, die zij. op 5 mei zou den moetenbrengen.De NRU-com- missie gaat er dus nog steeds van uit, dat deze artiesten, hun medewer king nóg;--zullen" verlenen. Gisteren is door verschillende be middelaars nog getracht de zaak in het reine te brengen. Karei Prior zou nl. akkoord hebben kunnen gaan met het voorstel alleen „Milord" te schrappen en de liedjes ..Tante Nel" en „He kissed me here, he kissed me there'' op het programma te laten staan. De nationale programma commissie had toen echter inmiddels Tonny Schifferstein a! uitgenodigd. Karei Prior zal nu ook niet mee doen aan het nationale radiopro gramma, dat onder regie van Tonny Schifferstein morgenavond de lucht ingaat. Prior zou samen met een cers in een quiz optreden, Cees de drietal andere amusements-produ- Lange en Kees Sehilperoort zouden deze quiz leiden. Nu zal in de plaats van Prior een andere medewerker meedoen. Marrit Grothe zal de hoofdrol van het bloemenmeisje Eliza spe len in „My Fair Lady", Dinsdag 3 mei herdenken de heer D. J. Luijendijk en mevrouw M. J. Luijendijk-Trierum het feit dat zij 60 jaar geleden in het huwelijk ver bonden zijn. Wij bieden het echt paar, dat in de Vredehofstraat 7 te Spijkenisse woont, onze hartelijke gelukwensen aan. Dit is de reactie, van wethouder mr. G. van 't Huil van Publieke Werken op het rapport van de hoogleraar-di recteur van het "Waterloopkundig La boratorium te Delft, waarvan een deel van de inhoud door de Amsterdamse officie/- van Justitie mr. W. P. Bakho ven bekend is gemaakt. De wethouder verklaarde onom wonden, dat zjjn eigen staf van des kundigen nu geheel onafhankelijk een eigen onderzoek zal instellen. „Men kan bij het rapport van prof. Thijsse veel vraagtekens stellen. De hoogleraar doet dit, zoals nadrukke lijk uit het rapport blijkt, zelf trou wens ook. Hij geeft alleen maar een waarschijnlijke, maar daarom toch altijd nog niet meer dan een vermoe delijke oorzaak aan." De mening van de hoogleraar zal thans grondig worden bestudeerd. „Het is voor mij geen nieuws, dat de gemeente Amsterdam over de oor zaak van de dijkdoorbraak anders denkt dan ik," zo reageerde prof. Thijsse op de verklaring van wet houder Van 't Huil. „Ik houd echter strak vast aan mjjn eigen conclusie. LONDEN (Reuter). Sir Paul Mason, de Britse ambassadeur in Nederland, is benoemd tot perma nent vertegenwoordiger van Groot- Brittannië bjj de NAVO te Parijs. Hij volgt Sir Frank Roberts op, die am bassadeur te Moskou wordt. Sir Frank Roberts heeft Engeland als ambassadeur in Belgrado verte genwoordigd. Daarvoor maakte hij deel uit van de Britse vertegenwoor digingen in Moskou en New Delhi. Als gezant in de Sowjet-hoofdstad leidde hij de onderhandelingen met de Sowjet-Unie, die een einde maak ten aan de blokkade van Berlijn in 1948. De tegenwoordige Britse ambassa deur in Moskou, Sir Patrick Reilly, wordt plaatsvervangend onderminis ter van Buitenlandse Zaken in Lon den. 7t deze ntortek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref. jende uitspraken tan anderen, uiter aard voor rekening van hen. die worden aecitesrü Hoe gevaarlijk het spel is, dat veis landbouworganisaties spelen met hun 'zwartgallig gezanik' en voortdurend kritiseren van het regeringsbeleid, schetste b.v. de oud-secretaris van dé Christelijke Boeren- en Tuinders Bond. ir. G. Wansink, in zijn reds voor de laatste algemene vergadering van de CBTB met de volgende woor den; 'Nog erger is het, dat een ge voel van onzekerheid de activiteit remt. Het overdreven geklaag ovet de landbouw, het tegen elkaar opbie- den in sombere schilderingen, het op pad gaan voor zaken, waarvan men weet. dat zij niet kunnen wor den ingewilligd, het oproepen van een uitzichtloze toekomst, dit alles zal onze jongeren de deur uit drjjven, het doen van noodzakelijke investeringen remmen, de belastingbetaler doen ge loven dat hij goed geld naar kwaad geld gooit enz.' Ir. Wansink. een scherp waarnemer die weet waar hjj over praat, richtte zijn waarschuwing niet alleen tegen de CBTB, maar tot alle landbouworganisaties en hun be stuurders. K. J. Vrijling in Ploegen en Zaaien, Maandblad van de Sectie Agrarische Vragen Tan de Dr. IViardi Beekman Stichting van april I960. m if li? jtó Neem er meieen een pro ch li ge, royale plissérok bij. Uitmuntende Terlenka in het thans hoogst modi euze wit. Juist voor deze kleur ii Terlenka ideaal: zó gewassen, zó droog, plooien blijven er eeuwig in. .Maten 36 f/m 44. Ook deze rok V Q75 ongelooflijk voordelig .1 Jf Als eerste van de vier redders ontvangt de heer S. Roorda uit Stiens uit handen van de Com missaris der Koningin de bron zen medaille voor menslievend hulpbetoon. ROTTERDAM: "City Centrum" Binnenweg, tel.135375- Dorpiweg hk. Katendrechtse Lagedijk. tel. 74 25 9 DEN HAAG: Spui hk. Kalvermarkt, tel. 182148. (Van een onzer verslaggevers) De politie te Apeldoorn vermoedt, dat een groot aantal inbraken daar is gepleegd door een verloofd paar! Zij heeft aangehouden de 26-jarige wasser A. R. en de 25-jarige mangel- ster J. R„ belden uit Apeldoorn, die zij ervan verdenkt op vijf plaatsen te hebben ingebroken. De verloofden hebben toegegeven, dat zij aan geld wilden komen, omdat zij wijden trouwen. Hun buit bestond meestal uit sieraden, flessen wijn, vruchtenconserven en huishoudelijke artikelen. De laatste In braak werd zondag gepleegd bij een oogarts aan de Kerklaan (Van een onzer verslaggevers) grote bewondering voor de houding van de redders en voor die van luite- De ouders van de zestien leerlingen van de openbare lagere school in Nieuwland hebben besloten hun kinderen niet meer naar schooi te zenden. Zij zijn namelijk bijzonder ontevreden over de manier waarop de enige leerkracht van deze school zijn taak vervult. Protesten tegen de gang van zaken op deze school bij de Inspecteur van het lager onderwijs -in Gorkum heb ben niet geholpen. Wel werd. als ge volg van reeds in 1958 geuite klach ten, een pedagoog voor de school aan gesteld, die per maand een dag naar Nieuwland moet komen. Maar ook over deze pedagoog zijn er klachten: hij is te vaak verhinderd. Nieuwland telt twee scholen: een bijzondere (prot.-christeiijke). die vijftig leerlingen telt, en de openbare school met zestien leerlingen. Aan vankelijk telde de openbare school 24 leerlingen, maar acht kinderen zijn ai door hun ouders naar een andere school gezonden. De ouders van de zestien overige kinderen (die uit zeven gezinnen komen) wensen uitdrukkelijk openbaar onderwijs voor hun kinderen. De oudercommis sie van de school (vijf leden, m.a.w. vijf vertegenwoordigers van de zeven protesterende gezinnen) heeft nu be sloten, dat de kinderen beter thuis kunnen blijven. De dichtstbijzijnde openbare lagere school buiten de ge meente ligt op een kilometer of tien afstand. Maar de vier, S. Roorda uit Stiens. R. Bloemhof en Y. lVobbcma uit Jcl- sum en N. Wildcbocr uit Cornjum, bleven waar ze waren. Terwij! dr vlammen de cockpit waarvan het dak nant Mossel. 'Dit is het soort man nen, waarop wij en onze koninklijke luchtmacht trots zijn,' zei hij, Generaal Schaper bleek trots te zijn dat dit in Friesland is gebeurd Hij is namelijk zeif een Fries en liet dit blijken ook. 'It is mei sizzen net to dwaen.' zei hij. door de vlieger maar op een kiertje kon worden geopend, naderden, wrikten zij met een paal de. kap los en redden zo de luitenant van dr dood. Voor dit moedig optreden zijn de vier gisteren op de vliegbasis Leeu warden door de Friese commissaris der Koningin, mr. H. p. Linthorst Homan. gedecoreerd met een konink lijke onderscheidingde medaille voor menslievend hulpbetoon m orons. De chef luchtmachtstaf, luite nant-genei aal H. Schaper, bood hun namens het personeel der koninklijke luchtmacht een gouden horloge met inscriptie aan. Luitenant Mossel ontving uit han den van de burgemeester van Leen- warderadeel, drs. A. de Boer. een wandbord met het gemeentewapen als aandenken van de dankbare be woners van Jelsum die het vliegtuig niet in hun dorp maar juist er naast zagen neerkomen. De commissaris der Koningin zei in zijn toespraak d3t deze koninklijke onderscheiding slechts bij hoge uit zondering wordt verleend. Hii had De Apeldnornse gemeenteraad heeft donderdag besloten de directeur met bijzondere opdrachten voor de ge meente Apeldoorn, ir. K. II. Tusenius, eervol ontslag te verlenen en dit ont slag overeenkomstig het verzoek van de heer Tusenius op I mei te laten ingaan. Ir. Tusenius is ongeveer een half jaar in dienst geweest en heeft verklaard, dat zijn functie eigenlijk overbodig is. Er is in Apeldoorn niets te overkoepelen, zo deelde hij mee. Daarom vroeg liij ontslag en heeft hij inmiddels elders in het land een functie in het bedrijfsleven aanvaard. De raad heeft in de donderdag ge houden vergadering het zijne over deze kwestie gezegd. B. en W. bena drukten nog eens hun mening, dat er wel degelijk behoefte is aan coördi natie van enige gemeentelijke dien sten. maar een groot gedeelte van de raad is het hiermee nog steeds niet eens, De behandeling van de details zai eerst in de volgende raadsverga dering plaatshebben, omdat de raad nog enkele rapporten over deze kwes tie te bestuderen krijgt. Toeu ,dc vier reader» tracht ten luitenant Mossel uit zijn brandende vliegtuig te bcvrij- enen, wisten zij niet dat het ook mogelijk is aan de buitenkant van het toestel het cockpitdak t« openen. Aan de linkerzijde van het vliegtuig, even onder de rand van het dak, zit namelijk een door een rond stukje plexi glas afgedekte ring aan een staaldraad. Men hoeft slechts het ruitje in te siaan en een forse ruk aan de ring te geven; het dak vliegt dan onmiddellijk de lucht in. Alle 12.000 patiënten, die worden verpleegd in ziekenhuizen in Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht zullen gratis een bevrijdings- kaart ontvangen om voor 5 mei aan Koningin Juliana te sturen. Dit is mogelijk gemaakt door een gebaar van een Amsterdamse parti culier, die de kaarten voor zijn reke ning aaa de patiënten laat uitdelen. Zijn bedoeling is, dat de zieken kun nen deelnemen aan wat er buiten de muren van het ziekenhuis gebeurt en hij hoopt, dat zijn initiatief zal wor den overgenomen door anderen, op dat overal waar zich patiënten in verpleeginrichtingen, tehuizen voor bejaarden en dergelijke bevinden kan worden deelgenomen aan de bevrij dingsmanifestatie 1960. „Een raket," zeggen tfe opmerk zame bezoekers en dan wandelen ze meteen maar verder zonder zich in de technische details van het puntige toestel te verdiepen De heer Kleiboer voelt zich hier door lichtelijk teleurgesteld. Zijn raket is een model en dus iets minder duur dan een echte raket maar toch nog duur genoeg. Het model moet dienst doen als blik vanger voor de (kostbare) ten toonstelling Heelal en Aarde, die op of omstreeks 15 mei wordt ge opend. „Hoe maak ik mijn raket aantrek kelijker?" vroeg de grote organisator zich af. „Met apen!" fluisterde zijn schuts engel hem in het oor. „Dat is het! Dank u wel." zei de heer Kleiboer. Tot de eerste levende wezens die per raket de ruimte wer den ingestuurd, behoorden een paar rhesus-aapjes. Ze zijn door pers, ra dio. film en televisie wereldberoemd gemaakt;'Het, is dus een zeer zinvol idee. bij de Fioriaderaket een kooi met rhesus-aapjes te plaatsen. Aap jes zijn trekpleisters. Ze zullen de belangstelling voor de raket onge twijfeld sterk doen toenemen. De rhesus-aapjes zijn besteld. Negen stuks Ze komen natuurlijk uit Dier gaarde Blijdorp, denkt u misschien. Nee, van een handelaar. Maar wat wel uit onze Diergaarde zal komen, is een Victoria Regia, de vermaarde reusachtige waterlelie met haar drij vende „tafelborden" en prachtige bloemen. De hcrtulahus. de heer I. L. Mark. heeft al een paar jonge en nog vrij kleine planten voor de verzending gereed, maar vanwege het koude weer houdt hü ze nog even in de warme kas. In Nederland heeft men tot nu toe alleen In een plantenserre of een tropische kas de Victoria Regia kun nen zien bloeien. In de dierentuin van Stuttgart is het gelukt, de plant in de openlucht tot bloei te krijgen. Een verwarmd bassin was daarvoor uiteraard wel nodig. Op de Floriade hoopt men dit ex periment met succes na te volgen. Ook daar zal de plant in een ver warmd bassin groeien, dat alleen bij ongunstig weer met een plastic scherm wordt overdekt. Bij zonnig weer kan de Victoria Regia zich heel snel ontwikkelen. Bladeren met een middellijn van vijftien centimeter hebben soms na twee maanden al een middellijn van anderhalve meter. In de Diergaarde heeft één uit zaad opgekweekte plant wel eens bladeren met een totale op pervlakte van 760 vierkante meter gevormd. De bloei van de koningin der wa terplanten is kortstondig maar won derlijk mooi. Op de eerste dag ope nen de bloemen zich 's avonds en dan zijn ze geheel wit. Na een uur of drie sluiten ze zich. De volgende avond gaan ze weer open en verto nen dan een prachtige roze tint. Drie uur later is het sluitingstijd en dan blijven ze dicht. (Van een onzer verslaggevers) Het Engelse ms. Seaway Discoverer, 8147 brt. groot, is donderdag ter hoogte van Texel in moeilijkheden geraakt, toen er schade optrad aan de machines. De zeesleper Gele Zee van l. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Maassluis ging erop af en maakte het vrachtschip vast. 's Middags bracht zjj het de Rotter damse haven binnen. De Seaway Discoverer was van Embden op weg naar England, toen het mankement aan de machines zich voordeed. Nog maar nauwlijks had de Gele Zee het Britse vrachtschip afgele verd of zij moest opnieuw naar bui ten, nu om assistentie te verlenen aan het ongeveer 7000 brt. metende Italiaanse vrachtschip Fiducia. Dit vaartuig was op weg van Amster dam naar Rotterdam, toen het in de mond van de Nieuwe Waterweg door de sterke noordoosten wind naar de droogte bij het Zuiderboofd werd geblazen. eHt schip vroeg assistentie. De Atlas van L. Smit'snelde toe en hielp het vrachtschip vrij te hou den van de droogte.. Het slaagde er zelfs in, de Fiducianaar zee terug te trekken, waar zij door de inmid dels gearriveerde Gele Zee werd over genomen, De zeesleper bracht de Fiducia veilig binnen. Oud-minister H. J. Hofstra gaat binnenkort voor een periode van drie maanden naar Peru om de regering van dit Zuidamerikaanse land te adviseren over de reorganisatie van haar departement van Financiën en de belastingdienst. De heer Hofstra is hiertoe door de Peruviaanse rege ring uitgenodigd. Hij za! 1 juni in Peru arriveren. Begin april zün een hoofdaccoun tant van het Nederlandse ministerie van Financiën en een hoofdinspec teur van Financiën reeds naar Peru vertrokken om voorbereidend werk te doen. Deze ambtenaren zullen na het vertrek van de heer Hofstra nog enige maanden blijven. De bevrijding zit in de lucht. Vandaag zelfs duidelijk zicht baar. Tot ieders verbazing en uitgelaten vreugde daveren enorme geallieerde bommen werpers laag over steden en dorpen van het uitgehongerde westelijk Nederland. Verbazing is .er bij de mensen, om dat het geblaf van het Duitse afweer geschut niet wordt gehoord. Ongehin derd zeilen de viermotorige gevaarten onwaarschijnlijk laag over de huizen. Zo laag, dat je de bemanningen kunt zien zitten en zwaaien. Verbijsterd staren velen naar dit fantastische schouwspel. Duitse soldaten kijken er onver schillig naar. Net of hun dit allemaal niet aangaat. Die houding is maar schijn. Als de mensen gaan juichen en er enkelen uitgelaten op de daken klimmen en met lakens zwaaien ais een uitbundige welkomstgroet, komen de Duitsers in actie. Hier en daar klinken paffende geluiden: waarschu wingsschoten om een einde te maken aan die uitbundigheid. Weldra zijn de daken verlaten, maar de mensen groepen op straat samen. De enorme machines draaien hun rondjes, laag boven hongerend Nederland. Sommigen weten nauwe lijks wat dit allemaal betekent. Later maakt de Engelse radio bekend, dat er droppings zullen plaatshebben, voedselpakketten voor de uitgemer gelde bewoners vau het westen. De tijding slaat als een goll var, ontroering door steden en dorpen- ojJ is meer nog dan het voedsel zelf een stimulans om vol te houden in ale laatste moeilijke dagen. In de loop van de dag komen de verhalen los van mensen die de drop pings hebben gezien of die zelf zo gelukkig waren er iets van te Be machtigenlevensmiddelen en siga retten: échte sigaretten. AI de emoties van .dit gebeuren werden door De Vliegende Hollander in één simpele zin samengevat: op zondag 29 aprii hebben -RAF-botn- menwerpers in opdracht van het ge allieerde opperbevel voor het eerst voedsel uitgeworpen boven west- Nederland en wel boven Waalhaven, Ypenburg, Valkenburg en de RiJS" wijkse renbaan.'

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2