Grote nederlaag SVV in eerste honkbal wedstrijd Jeugd in spanning bij maanmannetje Erico Ook meibal voor jeugd werd n vrolijk feest Ploos van Amstel 50 jaar bij De Eendracht Geert Ruygers voor stampvolle zaal: Ook Schiedam start met verlies van Sparta 3 Alleen Ursus haalt volle bekerwinst uit strijd Martinit 3 promoveert 5? Herdenking van militaire gevallenen Jubilerend AFK exposeert Sluiting cafés Drukke maand huisvrouwen Duizenden zien 'Vrijheid'; ook 's avonds open Weinig korfbal PvdA-vrouwen bij herdenking Engelse zeelui nemen vlag weg Sluitingsuren gemeentelijke diensten Duivennieuws J. de Pater 40 jaar bij Ver. Glasfabrieken Auto van dijk gestort en uitgebrand Schoktherapie Herdenking gevallenen R.-k. ulo wint schooltoernooi 55 HET VRUE VOLK DINSDAG 3 MEI 1960 pagina (Van een onzer verslaggeefsters) - 'Gelijkheid van kansen, gelijkheid van rassen en vrede door i recht.' Dat zyn de meileuzen voor 1960 en Geert Ruygers heeft gisteren voor een stampvolle zaal, die in de diepste aandacht toeluisterde, uiteengezet, hoe zinvol deze leuzen zijn gekozen. Immers, ze zijn typerend voor de situatie, waarin wij leven: slechts een van de drie leuzen heeft betrekking op een bin nenlands vraagstuk. "We zijn terechtgekomen,' aldus de heer Ruygers, in een tijd, waarin alle grote problemen internatio nale vraagstukken zijn.' Er is nog iets opvallends. Die ene binnenlandse kwestie, 'ge lijkheid van kansen', ligt niet meer op het vlak van bij voor beeld woningbouw, enz., maar het is een vraagstuk van cultu rele aard. Ook dat typeert de situatie van het socialisme.' Verheffing Vluchtelingen De dames van de vrouwenbonden verkochten in de pauze bevrijdings- kaarten. waarvan de opbrengst zoals bekend, bestemd is voor de vluchte lingen. Velen maakten van die gele genheid gebruik. In een door SVV niet best gespeelde wedstrijd wist het vorig jaar gepromoveerde Laakkwartier te winnen met niet minder dan 91. SVV was ernstig gehandicapt doordat drie spelers wegens militaire dienst en de nog steeds draaiende voetbalcom petitie verstek moest laten gaan. Dit was van invloed op het tot dusver in de oefenwedstrijden goede spel der rood-groenen. Vooral liet binnenveld was veel zwakker dan normaal,-daar de tweede en derde honkman niet meespeelden, hetgeen ook de slagploeg verzwakte. De Hagenaars verdienden deze zege. Zij waren op slag veruit de sterksten, hoewel dit tot de zesde in nings niet bleek, want pas in de gelijkmakende zevende innings wisten de Laakkwartierders hun moeizaam bevochten voor sprong van 10 te vergroten tot £—0. Vrede (Van een onzer verslaggeefsters) De viering van het meifeest is gistermorgen begonnen bij de zieke partijgenoten. De leden van de vrouwenbonden legden be zoeken af en fleurden iedere ziekenkamer op met bloemen. Gistermiddag waren de dames weer aanwezig in Musis Sacrum, waar ze enige honderden kinderen in toom moesten houden, die ge boeid naar het soms zeer opwindende schouwspel op het toneel keken. W Meileuzen typerend voor onze situatie 'Er wordt de laatste tijd wel be weerd," vervolgde de heer Ruygers, 'dat het socialisme heeft afgedaan. De situatie is inderdaad niet meer als vijftig jaar geleden, toen Troel stra de kampioen was van de strijd om een achturige werkdag, om een beter bestaanspeil voor de arbeiders klasse. Maar nog altijd is het zo. dat de arbeidende klasse moet strijden voor alles wat zij zich wil verwerven. Toch bereiken in de huidige tijd vraagstukken als die van de loonpo litiek ook het kapitalisme wel, want ook de ondernemers hebben geleerd, dat een goede bestaansmogelijkheid voor de arbeiders In het belang is van de onderneming. De toestanden zyn beter, dan in de tijd van Troelstra,aldus de heer Ruygers. 'maar ik geloof, dat het vraagstuk van de gelijke kansen voor allen zeer actueel is, met name ook voor ons land.' De heer Ruygers vertelde, dat men twee jaar geleden in Brussel de mo gelijkheden heeft onderzocht voor een universitaire studie van kinderen uit de lagere arbeidende klassen in alle steden van West-Europa. Neder land kwam er daarbij het slechtst af In dit opzicht zyn verschillende factoren van belang. Een daarvan is de wedloop tussen communisme en vrije wereld, die naar de vaste over tuiging van Geert Ruygers niet al leen in het miltaire vlak wordt uit gevochten, en die in de beslissende Evenals in 1959 zal op de tiende mei een nationale herdenking van de militaire gevallenen worden georga niseerd bij het nationale monument op de Dam In Amsterdam, zo meldt ons het Veteranen Legioen, gewest Zuid-Holland te Schiedam. Deze herdenkingsplechtigheid vindt plaats om kwart voor drie 's middags. Tevoren, om twee uur, komt men by- een in de oude Lutherse kerk aan het Spui voor een herdenkingsdienst. Prins Bemhard zal deelnemen aan de herdenking. Het Veteranen Legioen in Zuid- Holland orgnaniseert vanuit enkele centraal gelegen afdelingen vervoer naar Amsterdam. Men kan zich hier voor schriftelijk opgeven aan de ge westelijke administratie van hetVLN, postbus 144, Schiedam, uiterlijk vrij dag 6 mei. Daarna ontvangt men be richt over tijdstip van vertrek, enz. fase zelfs zal worden beslist in het economische en culturele vlak. Het belangrijkst zijn de gelijke kansen echter m verband met de persoonlijke ontplooiing van de mens. 'We moeten als socialistische bewe ging dikwijls vechten om materialis tische doeleinden, een paar dubbel tjes meer.... Maar wezenlijk gaat het by het socialisme toch om de verheffing van de mens en om de vergroting van zijn persoonlijke le venskansen.' Bij de leuze 'gelijkheid voor ras sen 'gmgen ook de gedachten van de heer Ruygers natuurlijk onmiddellijk naar de gebeurtenissen in Zuid- Af rika. 'Als de politieke lijn, die men daar volgt, op deze wijze wordt door getrokken, kan dit alleen in een bloedbad eindigen,' aldus de heer Ruygers. "Wij leven op een keerpunt in de geschiedenis. De mensheid heeft tot dusver geleefd in een uitsluitend blanke beschaving. Als er in de toe komst sprake zal zjjn van een vreedzame wereld, dan wordt die niet meer gekenmerkt door één ras, maar door een veelheid van rassen en cul turen in nauwe samenwerking." 'Uit de diepten van de geschiede nis,' aldus de heer Raygers, is in deze tijd het zwarte ras naar voren gekomen, als de drager van een on noemelijk leed, van een onderdruk king, zoals waarschijnlijk geen enkel ander ras heeft doorstaan. Ik geloof, dat de ontmoeting van Europa en Afrika een van de kernpunten is in de geschiedenis van vandaag.' 1 woonbare wereld. Vyftig zestig jaren geleden was het socialisme nog een gedachte, zwevend over de aarde nu is het een politieke macht. Nóg echter is er een kloof tussen droom en werkelijkheid. De hoogste goederen vrede, vrijheid, gerech tigheid worden ons niet in de schoot geworpen, We staan nu voor de brandende vraag: zijn wij ais so cialistische beweging bereid om voor aan te staan in de strijd om de vrede, de vrijheid en de gerechtigheid de drie zaken, waarom de socialisten van het begin af aan hebben gestreden?' Met deze vraag eindigde Geert Ruygers zijn boeiende en bewogen uitgesproken meirede. Een lang en geestdriftig applaus was het ant woord van zjjn toehoorders. De gemengde zangvereniging Ex celsior na een tijd waarin het ledental kwijnde, thans weer een springlevende vereniging - bracht op bijzonder gevoelige wijze de liede ren 'Broeders verheft u' en "Morgen rood' ten gehore. En vervolgens ver zorgde het ensemble "De Toverfluit' met als conferencier Jan Boots een vlot, fleurig programma. Herman Emmink zong, Harry de Groot 2at aan de piano, The Three Jacquets parodieerden er lustig op los en Dogi Rugani en Wim Verhagen voerden pittige sketches op. Zo groeide de mei-avond in Schie dam uit tot een bijzonder vrolijk feest met een, ook dank zij de over grote belangstelling, uitstekende sfeer. De Algemene Foto Kring Schie dam organiseert in het kader van de Week van de Fotografie en tevens ter gelegenheid van het tienjarig be staan een tentoonstelling van het werk van zjjn leden in het gebouw voor Chr. Soc. Belangen, Lange Haven 73. Iedere tweede en vierde woensdag avond Van de maand is er voor deze amateur-fotografen een contactavond waarop door een deskundige spreker voorlichting op het terrein van hun hobby wordt gegeven. Dat er van deze voorlichting een goed gebruik is gemaakt hoopt de AFK op deze tentoonstelling te laten zien. De officiële opening vindt plaats zaterdag 7 mei om 16 uur en de ten toonstelling is die dag open tot 22.30 uur. Op maandag 9 mei, dinsdag 10 mei en woensdag 11 mei is de expositie geopend van 19 tot 2220 uur. Donderdag 12 mei is er een dia avond in de grote zaal van het Wijk centrum Wibautplein. waar dia's van leden worden vertoond, terwijl op 18 mei mej. Aardoom een vertoning van een serie dia's over Israël zal verzor gen in dezelfde zaal. Beide avonden beginnen om 20.15 uur en zyn voor een ieder toegankelijk. Op -donderdag 5 mei 1960 (Bevrij dingsdag) mogen de café's open blij ven tot één uur des nachts. Het maken van muziek zal dan geoor loofd zijn tot half één, mits de belasting is betaald. Voor de dancings, de bar-bodega ,.La Gaite", het café „Lion d'Or" en de "Rio-bar" blijft van kracht het gestelde in de voor die inrichting verleende ontheffing van het nor male sluitingsuur. In verband met het karakter van de Nationale herdenking op de avond van 4 mei heeft de Burgemeester besloten, dat op die avond in de café's na zes uur (18 uur) geen mu ziek mag worden gemaakt en dat op die avond geen vermakelijkheden mogen worden gehouden. De leden van de Ned. Vereniging voor Huisvrouwen, afdeling Schie dam, hebben een drukke maand voor de boeg. Ze gaan woensdag en don derdag 11 en 13 mei deelnemen aan de algemene vergadering in Utrecht. Maandag 16 mei is de sluitings- middag vastgesteld. Lode van Gent vertelt dan over Vlaamse liumor en omdat de heer Van Gent, wat humor betreft, een goede naam heeft, zal het stellig een vrolijke sluitingsbyeen- komst worden. Woensdag 18 mei gaan de Schie- damse huisvrouwen nog een bezoek brengen aan de interessante Zuivel- keuken in het Bouwcentrum in Rot terdam. Men wordt er rondgeleid en uitvoerig ingelicht over alle mogelijk heden van de zuivelprodukten. Men mag er in verschillende hypermoder ne keukenafdelingen ook zelf zijn kunsten vertonen en de resultaten proeven. De gewestelijke dag wordt in Bos koop georganiseerd op donderdag 19 mei. De reis naar Boskoop zal per bus worden gemaakt. staat onder meer een bezoek aan de kwekerijen op het programma. Woensdag 1 juni ten slotte, is er een excursie naar de Maggi-fabrieken. in Amsterdam. De koffie wordt op Schiphol gebruikt. Vrede door recht: 'Ik spreek niet over het vraagstuk van de oorlog en de bewapening, dat ons allen ernstig bezighoudt. Maar ik wil herinneren aan wat Albarda al in 1937 zei: 'Als we een nieuwe oorlog willen voor komen, moeten we de vrede organise ren.' Vrede is méér dan de afwezigheid van oorlog. Er moet aan bepaalde voorwaarden worden voldaan om de vrede te doen bloeien. En als deze voorwaarden noemde de heer Ruygers: eerbied voor de vrijheid van alle volkeren en eerbied voor de menselijke rechten. Wat dat laatste betreft: nog tweederde van de mensheid leeft in honger en ar moede, leeft beneden de minimum grenzen, die een bestaan mogelijk maken. Een andere voorwaarde voor een werkelijke vrede: het verdwijnen van de koloniale verhoudingen. *Het zal u duidelijk zijn, dat de socialistische beweging bijzonder onaangenaam is verrast door de maatregelen, die de regering rond Nieuw-Guinea wil ne men. Dit gaat volkomen tegen de ont wikkeling in en het is bovendien een by voorbaat verloren zaak om op een klein eiland, midden in een zich tot politieke zelfstandigheid ontwikkelen de Aziatische wereld.de Nederlandse soevereiniteit te willen handhaven.' Als aan deze voorwaarden niet wordt voldaan komen we naar de mening van de heer Ruygers nooit tot een positieve vrede en dat houdt in, dat een catastrofale oorlog onver mijdelijk is. 'De droom van het socialisme,' zo besloot de heer Ruygers, 'is een vreedzame, leefbare en goed be- SW ging als bezoeker het eerst in het slagperk. Manus Lange wist di rect door vier-wyd het eerste honk te bereiken, doch sneuvelde bjj een gedwongen loop naax het tweede op een korte tik van Cor Bras. Ook Kol- meyer wist een tik te geven, maar kon. niet op tijd het eerste honk be reiken, waarna Leen de Gids op drie slag uit ging. In de tweede innings kon Gerie Heshof met een goed geplaatste tik het eerste honk bereiken, doch bij stelen, van het tweede honk werd hij uitgetikt. Hans de Lange kwam door vier wijd eveneens op het eerste honk, maar werd door een korte tik van Hennie Steenbergen bij de ge dwongen loop uitgebrand op het tweede honk. De derde nul werd door De jonge Hans aan de Wiel had speciaal voor deze gelegenheid een toneelstuk voor de jeugd geschreven: „Erico het ma an mannetje". Inhoud én opvoering van het spel hielden de jongens en meisjes, die de zaal vrij wel geheel vulden, anderhalf uur in spanning, En tot het succes van het geheel droegen vooral ook het decor, grap pig en gezellig van kleur en de kos tuums bij. Hans aan de Wiel had zich voor de opvoering van zijn spel verze kerd van de medewerking van jonge, enthousiaste artiesten, dse het stuk goed hadden ingestudeerd. Vooral de potsierlijke professor en het sierlijke maanmannetje Erico lieten aardig spel zien, terwijl ook de drie rovers hun taak met flair verrichtten. In het begin was het gesprokene, te midden van de snel en hoorbaar reagerende kinderschaar soms moei- iyk te verstaan, maar dat bezwaar was na de pauze goed ondervangen. Wat het stuk zelf betreft: Hans aan de Wiel heeft het vlot en met gevoel voor sfeer geschreven. Er komen originele figuren in voor, die het bij kinderen altyd goed doen en het zou beslist jammer zijn, als .Erico het maanmannetje" niet méér opvoeringen zou beleven. Kleine wijzigingen in de regie kun nen het geheel dan wellicht nog be ter tot zijn recht doen komen: de professor en zijn jonge vriend Hans bü voorbeeld zouden meer direct tot het publiek kunnen spreken, opdat de jeugd de gebeurtenissen echt kan meebeleven. Het danseresje, dat een sierlijk balletje heel verzorgd uitvoerde, zou de beschikking moeten krygen over meer ruimte (door de kijker bij voorbeeld, voordien te verwijderen) en. het is' zeer zeker jammer, dat de kap over het souffleurshokje het pu bliek het gezicht op haar voeten vol komen benam. Verschillende scènes trouwens zou den zich meer op de voorgrond moe ten afspelen om niet weg te vallen tussen de delen van het gecompli ceerde decor. Het publiek van gistermiddag echter heeft zich daar niet zo veel van aangetrokken en leefde harte lijk mee met de belevenissen van de zonderlinge professor. En de hulde na afloop was zeer verdiend! De tentoonstelling „Vrijheid", die de eerste twee dagen reeds door en kele duizenden personen is bezocht, zal deze week ook op donderdag' avond, vrijdagavond en zaterdag avond geopend zyn. Na 8 uur 's avonds worden geen kinderen zonder geleide meer toe gelaten, waardoor de volwassenen de gelegenheid krijgen de expositie in alle rust te bezien en het speciaal samengestelde klankbeeld te volgen. De toegang is en blijft gratis. Ver enigingen die in groepsverband de tentoonstelling willen zien kunnen dit telefonisch (66491) bij het Stede lijk Museum aanvragen. Zij zullen worden rondgeleid door de conser vator, waarna film en/of klankbeeld zullen worden gedraaid. Met het naderend einde van het competitieseizoen worden de korfbal programma's erg mager. Ditmaal zyn er bijzonder weinig wedstryden ge speeld, doordat voor zaterdag in ver band met de Koninginnedag geen competitieprogramma is samenge steld. De enige wedstryd, waarbij op zon dag een Schiedams twaalftal was be trokken, is Charlois 2Succes 2 ge weest, die de Succes-reserves eervol met 3—1 hebben verloren. Charlois 2 is namelijk een ploeg, die nog steeds voor de titel in aanmerking komt. drie slag naar het bankje terugge wezen. Laakkwartier kwam daarna met hun eerste slagman op het honk door vierwijd, welke slagman door zyn volgende twee slagmakkers naar huis werd gebracht (10). Voor SW werd het moeiiyk, daar ondertussen het tweede honk en derde honk waren bezet, doch door te vertrekken van de man op het derde honk, werd de eerste nul ge maakt door een goede aangooi naar de SW-derde honkman. Weer waren tweede en derde honk bezet, doch Hans de Lange wist zelf met twee maal drie slag deze moei lijkheid op te lossen. In de derde in nings gaf Cees v. d. Gaag een goede tik, maar werd door de Haagse twee> de honkman uitgevangen, welk lot ook ManusLange was beschoren door een goede vang van de Haagse korte- stop. Met reeds twee nullen leek het voor de Hagenaars gemakkelyk, doch de honken werden door de Schiedammers bezet door tweemaal vler-wiid en een goede tik van Ni co Kolmeyer, Koos de °aas werd echter met drie slag ten ggewezen. Dit was voor de SWers erg teleur stellend, daar het In deze innings even op winst leek. In de volgende innings wist de verdedigende party steeds de score te handhaven, het geen de wedstrijd erg spannend deed verlopen tot de gelijkmakende zeven- Het bestuur van de Vrouwengroep van de PvdA doet een zeer drin gend beroep op de leden deel te ne men aan de herdenking van de ge vallenen op vier mei. De opstelling van de stoet is geiyk aan vorige ja ren. Om zeven uur vertrekt men in de Boterstraat. de slagbeurt van Laakkwartier Deze innings begon goed,daat Hans de Lange direct de eerste slat?! man uitschakelde met drie-slag nf Haagse werper kwam daarna dom een goede tik op het eerste honk cn kon door een foute aangooi van ri Schiedamse korte-stop het derrie honk bereiken, tenvij! de volgende Haagse slagman het tweede hcm£ ging bezetten. De tweede nul werd gemaakt door een goede aangooi van Hans de Lam ge naar het eerste honk. zodat alles nog goed leek te gaan. Jammer was het' iDViUler derde honkman van SW, die overigens zjjn uiterste best deed, daarna een fout maakte zodat twee Hagenaars de thuisplaat konden passeren. Weer Hepen de honken vol door goed geplaatste Haagste honkslagen, waarvan «r nog een de voorsprong Laakkwartier kon verhogen. SVV zag aan het einde van de zeven- de innings tegen een 4—9-achter. stand aan. Even leek het er op dat SVV terug wilde komen, doordat in de achtste innings met slechts één nul aan de kant de drie honken vol liepen. Hans de Lange werd echter met drie-slag uitgeschakeld en Hermie Steenbergen plaatste zyn bal te dichtby, zodat hy op het eerste honk sneuvelde. In de gelijkmakende slag beurt konden de Hagenaars hun voorsprong door goede honkslagen nog opvoeren tot 90. Manus Lange smaakte echter het genoegen de hatelijke nul voor SVV weg te werken door met goed honk- lopen en hulp van een Scliiedamse slagman de thuisplaat te passeren. Schiedam heeft zijn eerste ont moeting op het gedeeltelijk Ameri kaans aangelegde honkbalveld met 78 verloren. Sparta 3, dat de minste fouten maakte, won verdiend, hoewel Schiedam aoanvankeiijk al spoedig een voorsprong nam. Twee Engelse zeelui hebben in de afgelopen nacht op het Stationsplein te Vlaardingen een vlag weggenomen. De portier van de Shell zag dit en waarschuwde de politie. Deze heeft beide zeelieden aangehouden en proces-verbaal opgemaakt. In Kopenhagen zyn maatrege len genomen ter beperking van bet waterverbruik daar de droge zomer van vorig jaar nog steeds zijn ge volgen doet gevoelen. De gemeenteraden van Kopen hagen en Frederiksberg hebben, om het wereldvluchtelingenfonds te kun nen steunen, in en aan hun gemeen tehuizen advertentieruimte voor enkele dagen tegen betaling ter be schikking gesteld. „We zijn blij met de taak, die ons is opgedragen: het organiseren van een meibal voor de jeugd", zo zei de heer J. Weerman, assistent jeugdleider van Jonge Strijd, gisteravond in zijn openingswoord op het meifeest, dat dit jaar voor het eerst in de zalen onder de Op- standingskerk van Nieuwiand werd gevierd. Bij de zondag gespeelde bekerwedstrijden is alleen vierdeklasser Ursus met de volle winst uit de strijd te voorschijn getreden. Bezoe ker De Hollandiaan kreeg in het sportpark Harga met 2I klop en hiermede leverden de roodwitten wekenlang zorgenkinderen in de vierde klas een goede prestatie. In de als ontvangstzaal ingerichte zetterij van de N.V. Drukkerij De Eendracht is de heer J. Ploos van Amstel gistermorgen hartelijk gehuldigd: Hij was vijftig jaar in dienst. De heer Weerman verwelkomde In het bijzonder de heer De Jong, districtsbestuurder van de ABVA uit Rotterdam. Hij wees verder op de leuze „Internationale verbondenheid voor de rechten van de mens", die onder meer in het pinksterkamp in Lunteren van toepassing zal zijn. En tegen ons zei de heer Weergang bovendien nog, dat hij op deze feest avond ook wilde aantonen, dat al dat gedoe over de nozems niet alleen met DINSDAG Bioscopen MONO POLE: April Lore. 2, en 9. IS uur. PASSAGE: Tempest. 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. Expositie vau foto's en documenten rond de twee de wereldoorog, „Vrijheid", 105 uur. Diversen: CHR. SOC. BELANGEN. Ned. Bond van Oud-strl1ders en Dragers van het MobUisatlekruis, contactavond, 20 uur. MUSIS SACRUM. Ontepannlngsver. Vegla. feestavond met het gezel schap Frans du Mee, 20 uur. WIJKCENTRUM. ABC, algemene ver gadering, 20 uur. WOENSDAG Bioscopen: MONOPOLE: April Love. 2 en 9.15 u. PASSAGE: Tempest. 2 en 8.30 uur. De gemeentelijke bureaus en dien sten zullen op donderdag, 5 mei (Be vrijdingsdag) voor het publiek ge sloten zyn. Het bureau voor de burgerlijke stand (Nieuwstraat 26) zal op die dag geopend zjjn van 9 tot 9.30 uur, evenwel uitsluitend voor het doen van geboorte- en overlijdensaangif- ten. De dienst van het Openbaar Slachthuis zal worden uitgevoerd, zo als op zon- en feestdagen. Huisvuil zal op die dag niet worden opgehaald. De Gemeentelijke Openbare Lees zaal en Bibliotheek en de filialen zul len zowel op de avond van 4 mei (dodenherdenking) als op 5 mei voor het publiek gesloten, zyn. een korreltje, maar zelfs met een hele berg zout moet worden geno men: Jonge Stryd is tegen dat zo genaamde nozemdom. De heer De Jong sprak een pit tige meirede uit, die de jeugd zeer boeide. Nico Schoolenberg zorgde met zijn one-man-show voor de rest. Hy parodieerde Tom Manders, en Perry Como en op een vraag, of ai deze takken van showwerk en vooral de acrobatiek hem niet moeilijk val len, was zijn antwoord een sprong op zijn eenwielige fiets, waarmee hij on der hartelijk applaus de zaal rond reed. Ook de volksdansers van Ruimte kregen de ruimte! Zy voerden aardi ge dansen uil, terwijl de ineivieren- den verder zelf de benen strekten op muziek van „The Rhythm Aces" en The Rockin* Drifters". Hoewel de Vlaardingers een ver kregen voorsprong stug verdedigend trachtten te behouden, ging de rust met geiyke stand tn. "Weede zorgde in de tweede helft, door het benutten van een strafschop, toegekend we gens een tegen hem begane overtre ding, voor de 21-overwinning. Een op revanche belust Westlandia, dat het vorig jaar in Delft in de kampioenswedstrijd door de zwart witter, werd uitgeschakeld, heeft Excelsior nu in de bekerwedstryd slechts een draw toegestaan. Zo pit tig als de groenwitten speelden, zo lauw en stroef ging het in de Excel- sior-aanval, zodat ondanks het windnadeel Westlandia een voor sprong wist te nemen. Na de rust ging het by onze stadgenoten iets beter en vijftien minuten in de tweede helft Wist Vermaas de par tyen weer op geiyke voet te brengen: 1—1. Door tegen derdeklasser De Post duiven met 2—2 gelijk te spelen, le verde Martinit een goede prestatie. In de eerste vijfenveertig minuten werd er niet gescoord, maar na de thee opende Poortvliet voor Martinit de score: 01. De Blauwe Doffer vloog vanuit Seppe. Los 10.15 uur. Uitslagen: Broeders 1, 7; Hersbach 2. 11; v. d, Hoeven-Lems 3,15; v. Gogh en Co. 4; Vrouwdeunt zn. 5, 12, 17; Simons- Snijders 6; Mevr. v. d. Steen 8; limer 9; Rissem 10; v. d. Hoeven 13; Se- brechts 14; Kamp en Co. 18; Eazen- broot 19; B. v. Gogh 20. Opynen 16. dipl. Eerste duif 10.53.59; laatste duif 11 05.00. De heer J. de Pater, hoofd-admini- strateur en procuratiehouder bij de N.V. Ver. Glasfabrieken Schiedam, was gisteren veertig jaar bij dit bedrijf in dienst. De jubilaris werd hartelijk gehuldigd. Namens de dochterondernemingen spcrak de president- directeur de heer F. C. H. Hattink, die een geschenk onder couvert aanbood, terwijl de heer De Pater ook het getuigschrift en gouden legpenning van het depar tement Schiedam van de Mij. voor Handel en Nijverheid ontving. Een verdedigingsfoutje kwam de roodwitten op 1I te staan, terwijl in de 28ste minuut de Rotterdamse midvoor er 2I van maakte. Het was een slotte Bos die op aangeven van Koppenhagen voor een 22-eind- stand zorg droeg. SFC ging by RKWIK met 31 ten onder. Reeds na vyr minuten spelen namen de gastheren een voorsprong en wisten middels hun midvoor nog voor de thee tot 20 uit te lopen. Ook in de tweede helft domineerde RKWIK, hetgeen tot 30 leidde, waarna Schell ten slotte de Schie damse eer wist te redden: 31. SVDPW verging het by DCV niet beter. Hier kregen de jongens van Hardeman met 41 de kous lelijk op hun kop. Door de beslissingswedstrijd voor de promotie reserve tweede klasse KVB tegen Dindua 4 met 10 te winnen, promoveert Martinit 3 naar de eerste klas van deze afdeling. Hier won de jeugd het van de uit veel oudere spelers samengestelde ploeg van Dindua, al was het dan slechte met 1—0. Frank was de maker an een feilloze kopbal, die in de 33ste minuut de roos trof. In aanwezigheid van het personeel en enige gepensioneerden sprak de president-commissaris, de heer A. De Groot, de jubilaris toe. Hfj memo reerde het zeldzame feit van vyftig jaar trouw aan een bedrijf. In de geschiedenis van De Een dracht is de heer Ploos van Amstel de derde, die een halve eeuw aan de drukkery verbonden is geweest. De directeur, de heer J. Van Pelt, be lichtte de eerlijkheid en het vakman schap van de jubilaris en de wijze, waarop hy zich steeds wist aan te passen aan de zich voortdurend ont wikkelende techniek, zijn collegiali teit en plichtsgevoel. Hy overhandig de een cadeau onder couvert. Mevr. Ploos van Amstel kreeg een ruiker bloemen. De heer L. de Roos sprak namens het departement Schiedam van de Nederlandse Mjj. voor Ny verheid en Handel. Deze bood de oorkonde en de erepenning in goud van de maat- schappy aan. De heer J. Schiller sprak als secre taris-penningmeester van het Jubi leum-Excursiefonds. Hy besprak onder meer de taak als vertrouwens man, die de jubilaris namens de gra fische organisatie met zoveel élaa heeft vervuld. HU overhandigde een couvert met inhoud. Namens de ANGB sprak de voor zitter van de afdeling Schiedam, de heer G. Immerzeel. Hij liet zyn woor den vergezeld gaan van een nuttig cadeau. Ook de oudste gepensioneer de, de heer G. v. d. Zee, overhandig de namens „Het college van Gepen sioneerden" een geschenk. De com missaris, de heer M. J, Vlug sprak het slotwoord. GORKUM' Terugkerend var een feestje is de Rotterdamse chauffeur van der B. zondagavond omstreeks half achfc op de Arkelsedijk tegen een boom gereden en van de dyk gestort. De wagen brandde onder aan de dijk geheel uit. Door snel optreden van twee Gorkumers kon de chauffeur tydig uit de wagen worden gehaald. Hy liep een hersenschudding en en kele lichte brandwonden op. Ook het VI Bat. Blnn. Strijdkr.- Strya. Ged. neemt weer deel aan de herdenking der gevallenen op 4 mei a.s. De finales van het schoolvoetbal- en handbaltoemooi vormden één van de sportiefste elementen van de ko- ninginnedagviering. De wedstrijden kregen weer een spannend verloop. Voor de middelbare scholen ging de eindstrijd tussen de Technische schoot en de r.-k, ulo. In verband hiermede verzoekt de heer P. Mak, de oud-commandant De procuratiehouder, de heer J. j van dit van. bataljon, de vroegere Soetenïan, bood namens het kan toorpersoneel een Friese Staartklok aan, de heer H. Meyers namens de administratie afdelingen een luxe kist sigaren, 's Middags was er een drukke receptie. leden juist dit jaar, bij de I5e her- deuking, in groten getale deel te ne men aan de plechtigheid. Het verza melpunt is op de Grote Markt bij het stadhuis, om uiterlijk kwart over zeven. Dit laatste team won met 41 en legde beslag op de eerste prijs. Bij de lagere scholen ging Theo Thyssen door een 10-overwinning op St,- Jozef met de erepalm strijken. De slofcontmoeting tussen Thortoecke ea St.-Bemardus leverde deze laatste een 12-zeg? op, dus de derde plaats vyfde werd Ccmenta B, de ploeg die St.-Martinu8 een 2O-n:r u toe bracht. De ere-wedstrijd tussen een rijks h.b-s.-comb., en een. elftal samenge steld uit leerlingen van de ulo en Technische School eindigde in een 10-overwinning voor de hbs. De uitslagen van de handbalfina- les luidden als volgt: Mater Dei 1 r.-k. huishoudschool 01. Reserve elftallen: St.-laduina Lyceum 2 Mater Dei 3 02. Lagere meisjes scholen Burg. VerveenThorbecke 12; DWS-WF-comb.ulo-Techni- I sche Sohool-comb. 173! Dwaasheid om daar tc komen met een catechismusboekje in de ene cn een mlssiekruis in de andere hand! 'Die mensen begrepen best het Kruis.want ze hadden zelf al een lange kruisweg achter de rug; maar ze konden niet eten van ideeën en de Christus van Caiabrië zou zich kenbaar moeten maken door een nieuwe wonderbare broodvermenigvul diging «n door de oude deernis met de kreupelen en de onreinen.' Holen als huizen, kinderen die ster ven ais vliegen, de overlevenden, jong «n oud, met het uiterlijk van het berglandschap: verweerd, versleten, oneindig triest en moe Die Christus van Caiabrië ziet men in een verdwaalde vreemdeling, van wie niemand weet hoe hij heet of vanwaar hij komt. Hij doet verba- xend veel goed, helpt metterdaad en tetxwt tot dat communisten hem, be vreesd voor zijn invloed, fusilleren. Dan echter wordt de vreemde! mg eerst recht een heilige. Maar Rome accepteert niet zo maar een nieuwe heiige. Zo iets vereist een minutieus onderzoek. Dat wordt toe vertrouwd aan een ten dode opge schreven geestelijke, die bij de ver vulling van die opdracht tot een ver antwoording van zijn eigen steriele leven komt Morris West, een Engelsman, die in Napels en Sorrento al eerder stof voor twee fel bewogen sociale romans vond, neemt in 'ADVOCAAT VAN DE DUIVEL' (Uitgegeven door ««lissen te Bilthoven) geen blad voor de mond, niet als hij het heeft over de omstandigheden in Calabnë en al evenmin als hij wat hier overwe gend Is de katholieke kerk en haar dienaren behandelt. Morris West gelooft klaarblijkelijk in üs schoktherapie, want zo hanteert hij zijn stof; zijn meeslepende ver teltrant en grote overtuigingskracht maken zijn boek tot een boeiende lectuur. A

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2