Grote koopvaardijvloot van groot belang voor NAV0 - zegt ir. Ruys r 66 li II Mr. Klaasesz stelt boeketjes voor grote staatslieden samen Vooral de jeugd heeft deel aan herdenking Heel Doesburg draagt stenen aan voor toren CHURCHILL wenst ons welvaart en voorspoed Hollands Tuin A Bos- en heibranden op vele plaatsen LINOLEUM OU® m Man gedood bij botsing tegen slagboom Met bajonet in buik gestoken Auto's hotsen in nevel van veenbrand Dodelijke val van balkon Gedurfd Bevrijdingsboodschap gedropt boven Utrecht Weer minder werklozen Onvoorzichtigheid of opzet HET-VRIJE VOLK VRIJDAG 6 MEI I960 waarom betaalt u «tkaVsII" 80 Tegenactie (Van een onzer verslaggevers) Mr. J. Klaasesz, de commissaris van de Koningin in Zuid- Holland, is donderdagmorgen op weg van Wassenaar naar de Floriade diep onder de indruk geraakt van de vele bloemen en -planten die de Nederlandse burgers in huis en tuin hebben staan. (Van een onzer verslaggevers) Aan de uitbundige en uitermate feesteïijke bevrijdingsdag ging de serene, ingetogen herdenkingsavond vooraf. Vat, wat is het indrukwekkendste van deze altijd weer ont roerende, gewijde avond? Boeketjes ter meulen Op meest waardige wijze Onbewoonbaar Symbool vim de bevrijding 'JUWEEL' Verf 'n juweel van rn verf Tienduizend toehoorders op het Utrechtse Kanaleneiland waren donderdagmiddag de eerste Nederlanders, die ken nis namen van een boodschap, die Sir Winston Churchill heeft opgesteld voor het Nederland se volk. De boodschap luidt: De Nederlandse tekst: Hollands Tuin in de Energie hal, donderdagmorgengeopend, is een gedurfde combinatie van een polderlandschap en een bijzonder rijk bloeiend park. De polder bestaat voornamelijk uit een kronkelend riviertje met rustieke bruggetjes van een model, dat u in de Krivipe- nerwaard of .elders in onze grassteppe niet zult aantreffen. „Echt-Hollands" Feestelijk druk mei moederdag !n iedere stijl van wonen past past (Van onze sociaal-economische redactie) In zijn afscheidsrede als voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Redersvereniging- heeft ir. I, P. Ruys in de vandaag in Den Haag gehouden jaarvergadering van deze organisatie gewezen op het belang van de koopvaardijvloot voor de westelijke landen en de ge varen die de koopvaardij bedreigen. De communistische landen, die tot de typische landmogendheden be horen en die steeds getracht hebben over land hun invloed uit te breiden door activiteiten in de ontwikkelings gebieden op ideologisch of econo misch gebied of door middel van wapenleveranties, zijn nu ook bezig hun handelsvloten sterk uit te brei den. Hier worden onze belangen rechtstreeks bedreigd, aldus ir. Ruys, Naast een krachtige marine is voor de NAVO-scheepvaartlanden uit een defensief oogpunt ook een krachtige koopvaardijvloot een essentiële be staansvoorwaarde. Van deze koopvaardijvloot is echter ook in vrede en oorlog het overige Advej. ntic I.M. Spaar Zaterdag méér dan vijftig gulden op de beste twee persoons binnenveermatras, die met 15 jaar garantie geleverd wordt. Slechts één dag, wil de fabri kant van de jumbo-matrassen de vastgestelde prijs van 118.- voor deze tweepersoons binnen- veermatras loslaten als bijzon dere Jumbo-reclame. Zaterdag maar dan ook alléén Zaterdag koopt U ze.... twee persoons binnenveermatrassen, het interieur van hardgetrokken draad, omvat door staalband en afgedekt met gestepte crine en dubbele watten-laag.... en onder de volle 15 jaar garantie, voor log géén zeventig gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze twee-persoons binnenveer matrassen, 1/3 - 2/3, met 15 Jaar garantie, voor 60 L deel van de vrije wereld voor zijn overzeese vervoer voor een belangrijk deel afhankelijk en dit heeft soms een zekere band tussen de scheep- vaartlanden van het westen en de zelfstandig wordende gebieden in stand, gehouden. In de afgelopen tien jaren heeft men echter kunnen zien dat deze band steeds losser wordt gemaakt. Iele jonge staten zijn begonnen aan de opbouw van hun eigen vloot uit een oogpunt van nationale trots. Daarnaast komen de landen van het communistische blok elkaar en deze jonge staten tegemoet. Deze ontwikkeling noopt tot grote waakzaamheid, aldus ir. Ruys, die in liet verdere verloop van zijn rede ook nog wees op de reeds bestaande over capaciteit in de scheepvaart en het verschijnsel van de vlagdiscriminatie. Voor dit laatste wordt het tijd, dat er een meer agressieve tegenactie wordt ingesteld. Hier en daar verneemt men wel de opvatting, als zou de Neder landse activiteit in de dienstensector veel groter zijn dan past bij onze po sitie als klein land. In de luchtvaart is dit wel op zeer krasse wijze tot uitdrukking gebracht. Tegen de op vatting zal ook de scheepvaart zich met kracht moeten verzetten. De grootte van onze lucht- en zeevloot, aldus ir. Ruys. heeft niets te maken met het aantal inwoners van ons land maar wel met het karakter van ons volk, onze efficiency en ons door- I zettingsvermogen. Een moeder legt een tuiïlje bloe men op het graf van haar zoon die op de Grebbcberg sneuvelde. ..De kwekers mogen ons volk wel dankbaar zijn'." verklaarde hij bjj de opening van ..Hollands Tuin", de derde grote binncntentoonstelling van de Floriade, ditmaal r'Ieen in de Energiehal. Bloemen begeleiden ons hele leven en dat is toch wel een merkwaardig I verschijnsel in dit land, vond de commissaris. Wij, Nederlanders, heten nogal nuchter en we zijn op de pen ning. Toch kopen we almaar bloe men die vrij duur zijn en die we na een paar dagen weer kunnen weg gooien. Waarom nemen we geen liguster of pinussoorten die een jaar lang goed blijven? Over de titel „Hollands Tuin" was mr, Klaasesz goed te spreken. Turn betekent immers ook omheining, be schermende grens. Wij vieren van daag het moment, waarop de vijand uit Hollands Tuin was gewerkt. De tentoonstelling is dus zeer toe passelijk. Aan het slot van zün rede stelde de commissaris voor, dat de interna tionale staatslieden zich voortaan houden aan de slagzin: „Laat bloe men uw tolk zijn". Al dat gepraat geeft toch niets. IVlet behulp van j Heukcls Schoolflora had spreker al I een paar mooie boeketjes samenge- i stcld, bijv. van: addertong, bitter kruid, brandnetel, donderkruid, ge broken hartje, judaspenning, witte onschuld. Spaanse peper en nog een heel mooie: de schijnraket Gisteravond is op de Brusselseweg in de gemeente Maastricht de 42- jarige motorrijder B. L. afkomstig uit Hulsberg (L) tegen de neergela ten slagboom van het Nederlands- Belgische grenskantoor Caberg gere den. De man was op slag dood. Zijn duo-passagier werd licht gewond. B« een rel in het café van de heer P. aan de Koninginneweg te Hilver sum is op de avond van de Bevrij dingsdag de 20-jarige bouwvakker P. v. S. met een 30 centimeter lange bajonet in de buik gestoken. Hij strompelde naar buiten, maar zakte daar in elkaar. Zijn toestand wordt niet levensgevaarlijk geacht. De politie heeft de 18-jarige A. v. B„ eveneens werkzaam in de bouwerij, gearresteerd, onder verdenking deze mishandeling te hebben toegebracht. Nog twee andere vechtersbazen zijn aangehouden: zijn 20-jarige broer, de koopman H. v. B. en de 18-jarige H. V., die een biljartkeu als wapen gehanteerd zou hebben. De Hilversumse politie is thans doende de zaak. voortgevloeid uit een oude veete. te reconstrueren. Het schijnt dat op zeker moment H. v. B. met een kapot geslagen bier flesje op de 15-jarige zoon van de caféhouder is toegelopen. Deze jon gen greep daarop een ander flesje, waarmee hij het hoofd van B. be werkt zou hebben. Tal van flessen en ander glaswerk, alsmede een spiegel ruit gingen in scherven. Aile drie aangehoudenen hebben bij de vechtpartij ernstig bloedende snijwonden opgelopen. i De stille tochten, die weer overal na zes uur naar de graven, de kerk hoven. de gevangenissen, de fusil- ladeplaatsen. de monumenten, trok ken? De vlaggen, die sti! halfstok hin gen in de bijna ieder jaar weer rim pelloze. klare atmosfeer van de avond van 4 mei? Of de absolute, hoorbare stilte, die twee minuten na acht uur heel Ne derland bevangt? Velen geloven met ons. dat dit laat ste het aller-allerontroerendst is. maar wie mag het zo in onderdelen selecteren? Vaststaat, dat ook nu weer. voor de veertiende maal. Nederland op de meest waardige wijze zijn doden heeft herdacht. En ook is zeker, dat er nimmer, nimmer zoveel mensen aan hebben deelgenomen als juist deze keer, nu het bevrijdingslustrum erop volgde. Dat zag men op de Dam in A m- sterdam, waar ook alle zijstraten gevuld waren met de enorme men senmassa. dat zag men ook op de be kende herdenkingsplaatsen in het land: de Grebbeberg. de Waalsdorper- vlakte en zovele andere. In de Stadsschouwburg van de hoofdstad heeft dr. W. Drees. onze oud-ministcr-president het woord ge voerd. Hier, zoals elders was de verheu gende conclusie van de waarnemers: nog nooit was er zoveel jeugd bij de herdenking! Op rijksweg 2, tussen Maarssen en Amsterdam heeft de nevel gister nacht verschillende botsingen ver oorzaakt. In totaal werden twaalf personenwagens bij de kettingbot singen betrokken, waarvan er vijf zware materiële schade opliepen en moesten worden weggesleept. Het echtpaar F. C. Boer uit Heemstede, dat op de thuisreis was, moest na een botsing met een shock naar het ziekenhuis in Utrecht wor den vervoerd. De politie in Maarssen heeft mede gedeeld, dat rijksweg 2 voor 1940 is uitgebaggerd, waarbij het veen aan de oppervlakte is komen te liggen. Dit veen is op het ogenblik aan het brandenen. de rook vermengt zich verder totr^hevel, zodat-*ihen-»-voor zonsopgang weinig zicht heeft op de weg. Met Rijkswaterstaat en de wa terschappen zal op korte termijn voor dit probleem naar een oplossing wor. den gezocht. Het voorstel vond grote bijval, hoe wel geen enkele der genoemde soor ten op de tentoonstelling is te zien. Dr. A. J. Verhage. de algemeen voorzitter der Floriade, gaf uiting aan zijn vreugde over de voorspoedige ontwikkeling van de sierteelt in Ne derland. Onze export van siergewas sen bedroeg 38 miljoen gulden in 1938. 88 miljoen in 1948 en 314 mil joen in het afgelopen jaar. De heer Verhage dankte in het bij zonder de Belgische, Duitse. Zwitserse en Deense firma's die met vele Ne derlandse kwekers tot de tentoon stelling hebben bijgedragen. Donderdagmiddag Is- de 78-jarige weduwe M. Ahlers-Kreuger in de Jan van der Heijdenstraat in Amsterdam van 3 hoog van het balkon van haar woning omlaag gevallen. Zij was op slag dood. Vermoedelijk is zü, toen zij over de leuning van het balkon netje hing. uitgegleden. in deze nianek vermeldt Het Vme folk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen uiter aard voor rekening van ken du worden geciteerd Speciaal ook heeft het aamengaan van de vermogensbelasting wet de inkomstenbelasting bedenkelijke con sequenties, aangezien de verkoop van de meeste Nederlandse fondsen naar het buitenland het gevolg hiervan is geweest. Nederland wordt hierdoor onbewoonbaar voor hen die een be trekkelijk gToot vermogen met laag rendement hebben en niet door hun werkzaamheden strikt aan dit land z(jn gebonden. Uit het verslag van de rede van mr. H. F. van Leeuwen in een vergadering van de afdeling A'dam van de VVD, in De Tele graaf van 4 mei 1960. Advertentie l.M. De boodschap werd uit geworpen door de lucht macht eri daarna voorge lezen door jhr. mr. C, J. A. de Ranitz, burgemees ter van Utrecht. Hij zal overal in het land worden verspreid en openbaar worden aangeslagen. 'I am glad to have this opportunity to greet the valiant people of the Netherlands on the fifteenth anni versary of their liberation at the end of the last war. We in Great Britain were proud to have you as our war-time comrades in the struggle against tyranny and oppres sion. We are giad now In time of peace to stand with you in upholding the cause of freedom and justice. You have a long and glorious his tory. May you, under your famous 'Het verheugt mij deze gelegenheid te hebben het dappere voik van Ne derland een groet te zenden ter ge legenheid van de vijftiende verjaar dag van zijn bevrijding aan bet eind van de laatste oorlog. Wij in Grooi- Brittanmë waren er trots op u als oorlogskameraden te hebben in de strijd tegen tirannie en onderdruk king. Thans, in een tijd van vrede, ver heugt het ons te zanien met u de zaak van vrijheid en gerechtigheid hoog te houden. Gij hebt een lange, glorieuze ge schiedenis. Mogen, onder uw roem ruchte Huis van Oranje, welvaart en voorspoed in de jaren die voor ons liggen uw deel zijn.' WINSTON S. CHURCHILL House of Oranje, thrive and prosper in the years which lie ahead.' WINSTON S. CHURCHILL Van 9 tot 14 mei zal te Dubrov- nik in Zuidslavie, een congres van de Internationale Unie voor het weg vervoer worden gehouden, dat van Nederlandse zijde zal worden bijge woond door de heer E. G Stijkel. staatssecretaris van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat en voor zitter van de „conferentie van Euro pese ministers van Vervoer". (Van een onzer verslaggevers) Duizenden Doesburgers hebben donderdagmorgen stenen aangedra gen voor de nieuwe toren van de Grote Kerk. Zij kwamen uit alle hoe ken van het stadje. Achter de schut- tersharmonic, achter de tamboers van de padvinders, de blazers van de Oranjeschutterij en het Koninklijk Doesburgs mannenkoor. Onder de klok op het Marktplein legden ze hun stenen. Oude verweer de stenen, soms versierd met de nationale kleuren. De bejaarden gaven biijk ver in de toekomst te zien. want zij droegen een meer dan manshoge afbeelding van de toren zoals die moet worden. De Doesburgers kochten hun stenen voor twee kwartjes per stuk. De opbrengst is bestemd voor een wijzer plaatverlichting, die met de nieuwe toren bij het vierde bevrljdingslus- trum in 1965 in gebruik genomen wordt. Die toren is het bevrijdingssymbool voor Doesburg, Op de laatste dag van de bezetting. 16 april 1945 met sa tanische nauwgezetheid precies om twaalf uur 's middags oliezen de Duitsers de toren op. De oude trotse vroeggolische kerk met gedeelten uit de dertiende eeuw was een puinhoop geworden. Het schip van de kerk staat nu weer overeind. Maar de toren is nog in herbouw. Tien schoolkinderen zonder hoogte vrees afgevaardigd door alle scho len -- hebben donderdagmorgen twaalf meter boven de begane grónd in die toren stenen gemetseld. De andere leerlingen stonden als een feestelijke krans om de kerk opgesteld. Want, zo redeneren ze in Doesburg, de jeugd moet weten waar om de toren vernield is en waarom wij hem weer opbouwen. Een uur later vulden de ouderen de markt. Daar was de dansgroep de Meulenvelders in hoerendracht, daar waren de blazende schutterijen. De alleroudsten van dagen waren speciaal met auto's gehaald en op een ere plaats gezet naast de gemeenteraad. Aile burgers en burgeressen waren er tot de jongsten toe. Op liet podium stonden de pastoor, de dominee en de burgemeester om het hunne te zeggen over de bevrijding. Burgemeester mr. H. Baron TuyJI van Serooskerken wees op de naast hem staande gemeenteraad, die be staande uit vrije volksvertegenwoor digers een tastbaar rèsultaat van de bevrijding is. Hij vroeg Doesbur gers voor het werk van die democra tische raad evenveel belangstelling te tonen als voor dit bevrijdingsfeest Advertentie LM. voor Moederdag, Capri Eau de Cologne, zó puur in de fles, de beste zuivere eau de cologne voor een ongekende prijs. Slechts één dag, de Zaterdag voor Moederdag, komt de Capri fabrikant met een reclameaan bieding, waaraan wij niets hebben toe te voegen. Nu kunt U "Capri" eau de cologne kopen in een grote luxe fles, de tien-maatjes fles van 1.95 voor de duizenden Moeders, Schoonmoeders en Oma's, alléén Zaterdag, per fles voor nog géén gulden. De knotwilgen aan weerskanten van het water doen zeer natuurlijk aan en het landschap is voorts met enige vriendelijke kitsch gestoffeerd: een sicrmolentje. een kasteeltje, een boerderijtje. De veestapel wordt ver tegenwoordigd door een witte geit, die zich reeds gisteren in haar nieuwe omgeving wonderwel op haas- gemak scheen te voelen en zich door vele dames geduldig liet aanhalen. Tussen sierheesters zijn enkele an tieke voertuigen opgesteld zoals een - sjees, een folkloristische hooiwagen en een arresiee. We merkten ook een ouderwetse kieerkist op en bij een volgend bezoek zullen we nog wel andere oudheden tussen het groen en de bloesems ontdekken. "Vermoedelijk heeft de arrangeur van deze derde grote binnententoonstelling de heer G. J. Kiersch uit Amsterdam, rekening gehouden met de belang stelling van buitenlanders voor „echt- Hollandse" dingen. Hij toont zich bo vendien een prachtlievend mens en men moet hem nageven, dat- hij met rododendrons, bougainvillea's. azalea's, rozen en tal van andere soorten een uitbundig kleurenfeest heeft aangericht. Het riviertje met de bruggetjes en de wilgen is als rustiger element in die schaterende bloemenweelde stel lig te waarderen en de nagemaakte bouwwerkjes moet u dan maar op de koop toe nemen. Dat kasteeltje is in elk geval voor de kinderen wel leuk. Behalve sierheesters en potplanten (prachtige geraniums), worden er snijbloemen als anjers en gerbcra's in tal van variëteiten geëxposeerd. Dal chrysanten voor de kwekers geen typische herfstbloemen meer zün. was ook op de vorige binnententoon- Img al te zien. Ook ditmaal voelden vele bezoe kers zich teleurgesteld omdat de deuren van de Energiehal voor hen gesloten bleven tot 's middags half twee. Gelukkig was het niet moge lijk. bij dit verrukkelijke mehveertje lang in een slecht humeur te blij ven. Vooral 's middags werd het feestelijk druk op de Floriade, bijna even druk als op tweede paasdag. De Bailey-brug bewees goede dien sten. (Van onze soc.-econ. redactie) Eind april bedroeg het aantal werk- loze mannen in Nederland 37440 tegen 42.638 eind maart. Volgens het maandelijks overzich van het minis terie van Sociale Zaken en Volkge zondheid bedroeg de geregistreerde arbeidsreserve (inclusief de tewerk! gesteiden op aanvullende werken) op C^56 70sf PEn re9pectieveii.ik 46.839 Het aantal werkloze vrouwen was eind april 3.955 en eind maart 4.596. Het aantal openstaande aanvrazen voor mannen was 49.190 tegen 44 14a en V00r vrouwen 34.659 E Advertentie I.M. Kunt U zich een beter Moeder dag cadeau indenken dan Juist iets op mode-gebied. Nu bijna alles aan mode onder hevig is... mode in modellen... mode in kleuren.... mode op elk gebied, is juist zo'n moderne damesjumper'n ideaal geschenk. Maar dac njet alleen, want deze moderne damesjumpers, in het zo gewilde Polomodel met kraagjeprachtige wollen jum pers die nog nooit onder de normale'prijs8.95 zijn verkocht, koopt U nu voor nog géén vier gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze da mesjumpers met korte ingezette mouwtjes, wollen damesjum pers, in de maten 36 t/m 44, in vele kleuren,'zoals wit, geel, lindegroen," jr* royal blue.enz, Wri voor Zaterdagmorgen om begint de verkoop van grote flessen, zuivere Capri Eau de Cologne, per stuk voor d*fCnnZOv"lfr. dÜ°gC 1VfVan Sferen is er oorzaak van geweest, hehhen v"ei ln ons land bos- en heidebranden nfet de frtiü aak ontstonden deze branden, doordat toeristen met de nodige voorzichtigheid betrachtten. In het nationale park „De Kenne- mer Duinen" gingen drie hectaren duingrond, begroeid met opgaand struikgewas, verloren. De brandweer kon ternauwernood verhinderen, dat het vuur oversloeg op een nabijge legen bos. Oorzaak van de brand was hier naar men aanneemt bal dadigheid. In Barneveld vielen ongeveer twee hectaren heideveld, beplant met vliegdennen gelegen in het Schaffe- laarsbos, aan het vuur ten prooi. Men vermoedt dat het achteloos weg werpen van een brandende sigaret hier de oorzaak van de brand was. De brandweer, die een demonstratie zou geven ter gelegenheid van de be- vrydingsviering, moest- deze demon stratie uitstellen. In Apeldoorn en omgeving moest de brandweer niet minder dan vijf maal uitrukken om kleine branden te bestrijden. Niet minder dan drie maal achtereen ontstond er brand m de omgeving van „Groot Pano rama" in Beekbergen, Voorts ontstond er brand in Hoen- «erioo, waar enkele zomerhuisjes ge vaar hepen en ook in Beekbergen brak nog een keer brand uit. De politie heeft het vermoeden, dat bit al deze branden kwaadwilligheid in het spel was. In Beegden (L.) werden 4,5 hec taren beplant met tienjarige grove dennen, door het vuur vernield. Militairen uit het garnizoen Roer mond verleenden assistentie by de blussingswerkzaamheden. Ook hier was weer onvoorzichtigheid met vuur oorzaak van het uitbreken van de brand. Zeker vijftien tot twintig hectaren jonge aanplant gingen verloren bij een brand die woedde tussen Elspeet en Staverden. Toeristen konden zich vaak slechts met moeite redden. Ten slotte gingen ruim drie hectaren bos verloren bij een brand die in de mid dag uitbrak in de omgeving van Doe- tinchem, onder Hummelo. In Oost-Berlijn zijn vier wet houders, van wie drie loco-burge meesters, van hun functie ontheven. Volgi. ris het Oostduitse communisti sche partijblad „Neues Deutschland" is er een achterstand „in sommige onderdelen der staatsactiviteit. Advertentie LM.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2