REEKS BRANDEN RICHT AAN Hogere invoerrechten beïnvloeden export Rododendrons horen! K£WOiNSMG-TiP Aanloopbedrag (1 miljoen) voor Papoeakorps Uit Duitsland komt minder warme lucht Man stak vriend zuster in woede neer HET VRIJE VOLK DINSDAG 10 MEI 1960 pagina Rotterdam-shag met de pure Kentucky Watergebrek waskaar, h immminfnn Kritiek ogenblik Toren bedreigd Bij jongensdorp De Nederlandse Bloemisterij bijeen Oude iepen Dorst Texas-short Alleen geldig woensdag 11 mei Ifelif Macht in de onderneming L (Van onze parlementsred&ctie) Terwijl de Eerste Kamer de begro ting- van Nieuw-Gulnea over het jaar 1859 nog moet behandelen, is thans aan de Tweede Kamer de begroting 1960 van dit rijksdeel aangeboden. Voor de oprichting van een Papoea- vrijwilligerskorps, zoals door minis ter Toxopeus in de Tweede Kamer reeds werd aangekondigd, is op de be groting een bedrag van 1 miljoen uitgetrokken voor de eerste aanloop kosten- Ten laste van de defensiebegroting is een gelijk bedrag voor dit doel ge steld. Voor de instelling van een Nieuw-Guinearaad zal de Kamer eerlang een wetsontwerp worden aan geboden. De minister en staatssecre taris Bot wijzen erop. dat de onder wijsfaciliteiten van 1950 tot 1958 zijn verdubbeld. Het bevolkingsonderwiis zal dit jaar met" zeventig gesubsi dieerde dorpsscholen worden uitge breid. Voor de versnelling van de agrarische en mUnbouwkundige ont wikkeling is het noodzakelijk, dat een groot dee! van Nieuw-Guinea (310.000 km2) uit de lucht gefotogra feerd en gekarteerd wordt. De vesti ging van een grootlandbouwbedrijf in de Grimé vlakte wordt onderzocht. Na gedeeltelijke drooglegging van dit gebied zal men hier rond een gouver- nementsiandbouwondememing 600 gezinsbedrijfjes kunnen vestigen. Op het vliegveld van Biak zullen de startbanen (voor 7 miljoen) ver lengd moeten worden in verband met het in gebruik nemen van DC8-straal vliegtuigen door de KLM. Uit Duitsland wordt nu minder warme lucht aangevoerd, waarin de temperatuur niet hoger oploopt dan tot 17 a 21 graden. Verder voert de oostelijke wind bewolking mee, waar uit enkele geïsoleerde regen- of on weersbuien kunnen vallen. De kans op regen van betekenis blijft echter als voorheen gering. De Ronde van Nederland start on der de goede zorgen van een Scan dinavisch hogedrukgebied dat zijn positie handhaaft. De renners maken de grootste kans om droog van Am sterdam naar Heerenveen te komen. Wel zullen zij de wind niet mee heb ben Langs de gehele route waait een matige tot vrij krachtige oostelijke wind die nu wat frissere lucht uit Duitsland naar ons toevoert. Gisteren haalde Amsterdam 23 gra den, Twente 22 en Vlissingen 20 gra den.. Londen, Bordeaux en Genève meldden alle drie 24 graden en ook in het noorden van Europa was het vrij zomers met in Helsinki 18 graden en Haparanda in Noord-Zweden 18 graden. Vriezen doet het nog steeds in Noordoost-Rusland: 's nachts plaatselijk tien graden. Madrid meldde gisteren met 29 graden Cel sius de hoogste temperatuurwaarde. Advertentie IJM (Van een onzer verslaggevers) Onstuitbare vlammen heb ben gisteren In verschillende streken van ons land voor mil joenen guldens schade aange richt. Zestien mensen werden dak loos in het Friese Greonterp. Tachtig tot honderd miljoen bolsterturven gingen verloren bij een veenbrand over een oppervlakte van duizend hec taren in het Schoonebeker- veld. Een schuur en twee boer derijen gingen in vlammen op te Boertange, twee woonhui zen te Heugeem bij Maas tricht. een boerderij te Otter sum en een woning te Stads kanaal, Ook kwamen nog en kele kleine bos en heidebran den voor. Drie kleine boerderijen en vier wo- ninren moesten worden ontruimd Advertentie l.M. STERK, KREUK HERSTELLEND, ten" gevolge van de enorme veen brand in het Schoonebeker- veld, ln de buurt van het plaatsje Weitcveen, dicht bij de Duitse grens. Het vuur, dat reeds wekenlang in ae bodem had gesluimerd, werd door de stormachtige oostenwind naar bo ven gejaagd. Gisteravond woedde het nog over een oppervlakte van dui zend hectaren. De ontruimde panden bleven overeind, maar de schade die het loeiende vuur aanrichtte, was groot. De brandweer <in totaal elf spui ten uit Emmen, Coevotden, Tweede Exloermond, Klazinaveen en Schoo- nebek) kampte de eerste uren met ernstig watergebrek. De meeste grep pels en sloten stonden droog. 's Middags ontstond een zeer kri tieke situatie toen de wind naar het zuidoosten draaide. Het vuur dreigde hierdoor over te slaan naar het Am- sterdamseveld waar enorme turf voorraden liggen opgestapeld. Slechts anderhalve kilometer verder begint het zogenaamde Zes de Blok, de grootste 'turfschuur' van Zuidoost-Drente. Een droogge vallen greppel vormde de enige barrière. Tientallen vrijwilligers slaagder. erin de vlammen en vonken die telkens weer overwipten met schop pen neer te slaan. Bij het invallen van de avond ging de wind wat liggen. Het gevaar was hierdoor nog niet geweken, doch slechts een etmaal verschaven. Van daag gaat de strijd verder. Men schat, dat tachtig tot honderd miljoen bolsterturven verloren zijn gegaan. Hierdoor zijn honderd man voor enige tijd werkloos geworden. Twee grote boerderijen en een tap. schuur zijn gistermiddag in het Gro ninger Boertange tot de grond toe afgebrand. In één boerderij kwamen zes var kens en 21 biggen in de vlammen om en ging een auto en een spaarpot met enkele duizenden guldens verlo ren. De landbouwwerktuigen en in boedels konden niet meer worden ge red. De totale schade wordt geschat op 250.000 gulden. De betrokkenen wa ren slechts laag verzekerd. In Meppen (gelegen in de Drent- |se gemeente Zweeloo) werd een boer-1 ■derij die in de zomer door kampeer ders werd gebruikt, door brand ver- woest Twee varkens verbrandden. Het grootste gedeelte van de inboedel ging verloren. De schade, die door verze kering wordt gedekt, bedraagt 50.000 gulden. De brandweer uit Emmen en Zwee loo kon voorkomen dat de vlammen ■oversloegen naar het nabijgelegen bos. Zestien personen zijn gistermiddag dakloos geworden toen in Greon terp door een felle uitslaande brand twee woningen, een schuur en een onbewoond huis werden vernield. Door de straffe wind sloeg bet vuur ook op de alleenstaande historische dorpstoren over. Met veel moeite is men er in geslaagd, deze te behouden, hoewel in het Inwendige veel schade is aangericht. Het vuur is vermoedelijk: ontstaan aoor net omvallen van een petroleum stel. In de Limburgse gemeente Otter- s u m brandde gistermiddag de eeu wenoude boerderij De Biesterfield af, die een goed geconserveerd voorbeeld was van het Nedermase boerderij type. De brand begon in een schuur en sloeg later over naar de vijftig meter verwijderd staande boerderij, die met riet was gedekt. De straffe oostenwind maakte de taak van de brandweer hopeloos. Gebouw en in ventaris gingen zo goed als geheel verloren. Twee woonhuizen in het centrum van Heugen, een buitengemeente van Maastricht, werden gisteravond een prooi der vlammen. Ze werden bewoond door twee families Van den Born. Slechts een (dein deel van de inboedels kon worden gered. Het ene •gezin was tijdens de brand niet thuis. Het was bezig met het melken van koeien op een in de buurt gelegen weiland. In Stadskanaal brandde gis termiddag de woning van de heer Roossien tot de grond toe af. Van de inboedel kon niets worden gered. De eigenaar was laag verzekerd. Een heidebrand je bij Graderen vernielde gisteren tegen de avond vijf hectaren hei. Snel ingrijpen van brandweren en militairen kon uit breiding voorkomen. Het jongensdorp Bethanie in hét- Limburgse Horn, dat vorige week door Prinses Beatrix is geopend, is gisteren ernstig bedreigd door een brand in twee hectaren dennen. Met grote moeite konden brandweerkorp sen, militairen en personeel van het jongensdorp voorkomen dat de pavil joens door het vuur werden bescha digd. Op het landgoed van Sir Harold Mitchel op Jamaica is porselein ter waarde van 50.000 gulden aangeko men. Men verwacht daar dat prinses Margaret en haar echtgenoot een deel van hun huwelijksreis op dit landgoed zullen doorbrengen. (Van een onzer verslaggevers) De Kerkraadse politie heeft maandagmiddag de doodslag tot klaarheid gebracht, die in de nacht van zaterdag op zondag te Bleijerheide is gepleegd. De veertigjarige in Aken wonende J. B. heeft na lange verhoren bekend, dat hjj de 55-jarige losse arbeider J. C. in drift met een mes heeft neer gestoken in het huis van zijn zuster, de weduwe K. C. overleed zaterdagnacht, nadat hij op het trottoir voor het huis van de weduwe met wie hij na zijn echt scheiding samenleefde, bloedend was aangetroffen door een voorbijganger. Er heerste de laatste tijd een minder goede verstandhouding tussen C. en de vrouw. Zaterdagavond was zij met haar broer en J, C. afzonderlijk de stad ingegaan. Na cafébezoek kwamen de vrouw en haar broer het eerst thuis. Zij wil den de ander niet meer in de woning toelaten. Toen C. tegen half een de woning afgesloten vond, trapte hij na lang smeken om binnengelaten te worden, een deur in. Binnengekomen greep hy de vrouw bij haar haren en sleurde haar door de kamer. De in woede ontstoken broer greep daarop een mes en stak de aanvaller in de borsl. De dader zal vermoedelijk vandaag worden voorgeleid aan de officier van Justitie te Maastricht. Waarschijn lijk zal de vrouw, die ook was gear resteerd, op vrije voeten worden ge steld. (Van een onzer verslaggevers) In het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg de export van snijbloe men 15 miljoen gulden, slechts 200.000 meer dan in hetzelfde tijd vak van 1950. De export van onze bloemisterijplanten is niet onbelangrijk gestegen: van ƒ2660.000 tot ƒ3540.000. Dr A. J. Verhage, voorziter van De Nederlandse Bloemisterij, nomde deze cijfers bij de opening van de algeme ne voorjaarsvergadering, die deze vereniging dinsdagmorgen in het Groothandelsgebouw te Rotterdam hield. De vorig jaar van kracht gewor den verhoging van de invoerrechten in Engeland en Zwitserland komt in WASHINGTON (Reuter) Pre sident Eisenhower en zijn vrouw zul len op 22 juni van Tokio naar Seoel vliegen voor een bezoek van één dag aan Zuid-Korea, aldus is dinsdag te Washington bekendgemaakt. De president brengt van 19 tot 23 juni een bezoek aan Japan. Na zijn aankomst op het vliegveld Haneda na zijn reis naar de Sowjet- Unie zal Eisenhower keizer Hirohlto en keizerin Nagako ontmoeten. Er bloeien nog tienduizenden tulpen op de Floriade, maar lang zal het niet meer duren. Gelukkig is de bloeitijd van de rododendrons en de azalea's be gonnen. Beide soorten zijn rijk vertegenwoordigd op de binnen- tentoonstelling Hollands Tuin en ze geven ook kleur aan vele delen van het Park. Tot voor kort wandelde er bijna niemand door de Rododendron Allee, een met dennenaalden en turfmolm bestrooid pad tussen brede flauw glooiende wallen. De azalea's en rododendrons op die wallen bloeiden nog niet en men vond het lange en lijnrechte pad nogal stijfjes. Waarom zit er geen enkele bocht in? Rotterdammers die zich herinne ren hoe het Park er voor de E-55 uit zag, kunnen die vraag wel beantwoor den. Waar nu het pad is, liep de brede sloot die het Park in twee stukken verdeelde. De Plantsoenen dienst had een hekel aan de sloot, die wou een geheel van het Park maken, maar sommige geschiedkun dig aangelegde stadgenoten kwamen met bezwaren. Dit water is van his torische betekenis, zeiden ze, het geeft de grens aan tussen de twee voormalige buitenplaatsen waaruit het Park is ontstaan. Bij de voorbereiding van de E-55 bleek het wenselijk, de sloot te dem pen en toen mocht de Plantsoenen dienst zijn gang gaan. De sloot kon echter niet in een bevallig kronke lend pad veranderen, omdat men de oude iepen aan weerskanten van het water wilde sparen. Er waren al zo veel mooie hoge iepen aan de ellen dige iepeziekte bezweken. De in 1955 gespaarde oude bomen staan nu dus boven op de wallen van de rechte Rododendron Allee Met het frisse jonge blad lijken ze kern gezond, maar ook deze laatste der Mohikanen zijn ondertussen door de iepeziekte aangetast. Hun nog niet te dichte kruinen geven lichte schaduw aan de rododendrons en de azalea's en dat is juist wat deze sierplanten nodig hebben om zo mooi en zo lang mogelijk te bloeien. Donkerrood, purper, roze, zachtgeel en heldergeel bloeit nu deze vallei zonder bochten en dagelijks komen er meer bezoekers op haar kleuren af. De Rododendron Allee danken we (behalve aan de E-55 en de scha duwgevende zieke iepen) aan de Stichting Plantpropaganda Holland. Als de walbeplanting is uitgebloeid, komen er ruim honderdduizend Bel gische knolbegonia's voor in de plaats. Met de regeninstallatie, met op de waterleiding aangesloten slangen en zelfs met grote gieters, zoals we het in de Heemtuin zagen, bestrijden de Floriade-tuinlieden de droogte. Maandagmiddag hanteerde Frans van Dam uit Voorhout, hovenier in opleiding, in de Franse tuin een plas tic tuinslang. HU werd bestormd door zeven dorstige jongens en meisjes: „Toe, laat ons even drinken! 't Is toch leidingwater?" 't Was leiding water en ze mochten drinken, aan de plastic slang. „Zo krijg ik er wel honderd op een dag en de andere sproeiers ook," zei Frans, „maar zelf drink ik liever re genwater. Ik heb zo'n idee, dat er een smaakje aan dat Rotterdamse leidingwater zit. Voor de planten is regenwater ook beter. Er zit meer voeding in." Advertentie UI. Sanfor, ijzersterke katoenen keper, in bieu, blauw en grijs. RJis- siuiting op voor- en achterzak. Op achterzak leuke cowboy-figuur. 8 laar nü 3.9° WL Sta P< TH. 2-5 zakmt m Nederkmd de exportcijfers tot uiting. Dr. Ver hage meende, dat de regering krach tig stelling moet nemen tegen deze verhoging. De voorziter noemde het onbegrij pelijk, dat de Sociaal Economische Raad vestigingsregelingen voor de bedrijfstak bloemisterij afwijst. Een vestigingsregel waarborgt, dat iedere vaggenoot in staat is, de op zichzelf goede voorlichting van de tuinbouw- voorlichttngsdienst ook te verwerken. Als handelaren zonder voldoende vak kennis aan het buitenland gaan leve ren, kan de naam van Nederland als leverancier van kwaliteitsprodukten ernstig worden geschaad. Uit het jaarverslag over 1959 bleek, dat West-Duitsland het belangrijkste afzetgebied is gebleven. De export naar Zweden, Frankrijk en Oosten rijk is gestegen. De totale omzet van de Nederland se bloemenveilingen nam met onge veer rijf percent toe tot ruim 82 mil joen gulden. De beide Aalsmeerse veilingen namen van de omzet 54 percent voor hun rekening. mm ln deze rubriek, vermeldt Het Vrij* Volk zonder commentaar tret, jende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Het lijkt verantwoord te conclude ren, dat de macht ln de onderne ming in grote lijnen is verdeeld naar gelang de bijdrage aan de ondernc- ming: juist de kleine aandeelhouders en de kleine werknemers zijn het minst in de besluitvorming betrok ken. getuige de beperkte roJ van de algemene aandeelhoudersvergadering en van organen als kern en onderne mingsraad. Het is eveneens duidelijk, dat de juridische structuur van de onder neming hiermee allerminst parallel loopt Waarschijnlijk is dit het ga. volg van de hoeksteen-positie van de eigendom in ons rechtssysteem: als realiteit verregaand uitgehold, ah rechtstitel ongebroken. Uit een artikel van prof. dr. 3. A. A. van Doorn in 'De onderne ming', orgaan van het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond, 30 april 1960. Kroonprins Akihito van Japan en zijn gemalin zullen zich 27 sep tember naar Washington begeven on uitnodiging van president Eisenho wer. In een .vuil, verwaarloosd huis aan de Nassaustraat 8 te Baarn ligt sinds gisteren een brok geschiedenis te kijk. Een brok geschiedenis, belichaamd in het fotografisch archief van de heer A. G. van Agt- maal, die op de 18de januari van dit jaar dood op bed werd aangetroffen. Een onvoorstelbaar romme lig en stoffig archief: meer dan 3000 platen van 13x18, dikke pakken foto's en nega tieven en... 130.000 antiek- aandoende ansichtkaarten van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, gebundeld ln pak ken van duizend. Van Agtmaal is op 72-jarige leeftijd gestorven... als een excentriek en eenzelvig man, die beduidend betere tijden had gekend. De jonge genera tie zal zijn naam niet kennen. Maar voor de oudere vakbroe ders, voor talloze gemeentebe sturen, voor plaatselijke VW's en voor NS, in wier treinen zijn foto's hingen, Is de naam Van Agtmaal nog steeds een begrip. In de wereld der foto grafen spreken ze nog wel van een 'typische Van Agtmaal', als ze een plaatje ln handen krijgen van een vredig, ver stild landschap, met een mo len, een slootje en wat grazen de koeien. Maar ook het stadsgezicht, het folkloristische prentje, de ansicht, was zijn specialiteit. Van persfotografen hoorde ik, dat hij vóór de oorlog het bus- verkeer schuwde. Op z'n fiets je trapte Van Agtmaal het land door: een ouderwetse man die evenwel zijn vak uit muntend verstond. maai zijn rechten overgedra gen? Wij weten het niet.' Geen mens schijnt het te weten. De oude man, door de dood verrast, heeft er nooit over willen spreken. Morgen zal zijn archief naar alle wind streken wegfladderen. Onder toezicht van het no tariskantoor Romer zal make laar Beuken morgen die hon derdduizenden fotografische herinneringen publiekelijk ver kopen. Bergen vuil en afval hebben ze uit het huis moeten wegslepen voor ze bij benade ring een Indruk kregen van het bezit van deze man, die eens naar men in Baarn zegt puissant rijk geweest moet zijn. Uit een dichtgeschroefde kist kwamen elf foto's van 70x100 te voorschijn, geplakt op tri plex. Elf levensgrote portret ten van vermaarde KLM-vlie- gers zoals Parmentier,Geysen- dorffer, Evert van Dijk, Hon- dong, Smirnoff, Tepas, Viruly. Uit een tot barstens toe gevul de kast kwamen kostelijke, in leer gebonden fotoalbums van de vooroorlogse, door brand verwoeste 'Statendam'. Op een tafel, in stoffige do zen, liggen de 130.000 ansicht kaarten, waarvoor Van Agt maal waarschijnlijk nooit meer een koper heeft kunnen vinden. Een deskundige heeft ze moeten rubriceren. Wie zal die hopeloos ouderwets aan doende prentjes in zwart-wit, die morgen met 500 tegelijk in veiling komen, nog willen ko pen? 'Een moeilijke nalatenschap,' zegt mevrouw M. C. A. Römer- Janssen, die het notariskan toor beheerst.'Geen mens weet hoe het precies zit met het auteursrecht van al die foto's en negatieven. Heeft'Van Agt- In de nachtelijke och tenduren van donderdag 14 april klonk in een groot herenhuis tussen het Stedelijk en het Rijksmu seum in Amsterdam een schot. In het daarop volgend gevecht tussen twee brandkast-gang sters en de 55-jarlge contro leur J. B. van Nol van de nachtveiligheidsdienst kreeg de laatste vijftien klappen van een revolverkolf op het hoofd. Zware hoofdwonden en een angstig groot bloedverlies be letten de dappere Van Nol niet op de flets te springen en naar de politie te snellén. Een dag later wees een spoor van bloed nog aan, welke weg de contro leur gegaan was. De twee boe ven zjjn helaas nog steeds niet gegrepen. Het afgelopen weekeinde mocht Van Nol (Borgerstraat 262, Amsterdam) voor 't eerst weer een uurtje op. Zijn zwa re hoofdpijnen nemen af. Drie weken plat liggen zijn daar niet vreemd aan. 'Het Is geweldig zoals de mensen gereageerd hebben,' zegt de grijze nachtwaker dankbaar, in z'n pyjama aan tafel zittend. 'Ik kreeg brieven van wildvreemde mensen, die me zo maar geld stuurden. Ik kan ze niet bedanken, want ze maakten zich niet bekend.' 'Van de firma, bij wie die kerels wilden inbreken, kreeg ik een beloning en een schitte rende fruitmand, zeker wel van dertig, veertig gulden. Ik ben net bezig ze een briefje te schrijven. De directeur van de nachtveiligheidsdienst stuurde me een telegram. Bovendien hebben ze me bevorderd tot inspecteur, een prachtige pro motie, want ik ben als waker begonnen en nog geen twee jaar in dienst.' Het meest verguld zijn Van Nol en z'n even kordate vrouw met dit telegram: 'Bravo held haftige Nol - Lang zal hij leven!' Dat kwam van mevr, MusaphBiijdenstein, direc trice van 'De Pauwenhof' bekend vakantieoord voor kunstenaars in Wassenaar, waar de Van Nols enkele jaren als conciërge-echtpaar hebben gewoond. Het eind van de beproeving is nu in zicht. Maar z'n radio- en TV-debuut heeft de dappe re nachtwaker misgelopen. De dokter wilde er niets van we ten en nu, nu is dat akkevietje in dat Amsterdamse herenhuis geen nieuws meer Uit de Schager Courant-: 'Op woensdag 11 mei hoopt onze geliefde G UURTJE de dag te herdenken, dat zij 12i jaar in onze zaak werkzaam is. Dat zij nog lang in ons midden mag zijn, is de wens van de familie M. A. Visser. Ondanks tijde lijke handicap gelegenheid tot feliciteren vanaf 10 uur v.m. 't Zand.' Een receptie met handicap, zogezeid. WILLY LEVIE

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2