Spionagepiloot wordt vervolgd zeggen Russen Maniak vergiftigt honden Kankerinstituut en ziekenhuis Blonde Dolly's erfgenamen VERKLARING DE QUAY: Let in verkeer op uw medemensen Diakenen bezinnen zich op hun taak Rijen kijkers Prins Bernhard geeft bonkaartenactie extra-stimulans Duyvi s ZOUTELANDE WIL ZIjN GASTEN ACHTER PRIKKELDRAAD ZETTEN Waardevast pensioen ligt meest in lijn ambtenaar Juist (vals) adres KLM vervoert topvoethallers naar Amerika Twee doden bij autobotsing Verbeter de pensioenen der ambtenaren Broodtentoonstelling geopend In Limburgs dorp Politiebond over salaris on tevreden PROF. ROMME VOOR RADIO: Kaas Rotterdamse coaster zinkt op Noordzee Melk Predikanten (om zedeloosheid) en hoteliers (nit broodnijd?) tegen kampeerders ZOMERHUISJES EN TENTEN ONDER STAND HET VRIJE VOLK WOENSDAG 11 MEI 1960 PAGINA 3 MOSKOU (Reuter, AP) Prs-neis Powers, de dertigjarige Amerikaanse piloot die op 1 mei bij de Russische stad Swer- dlowsk met zijn U-2 verkenningsvliegtuig werd neergeschoten, zal op grond van de Sowjetwetten worden vervolgd. Dit heeft de Sowjet-Unie de VS laten weten in een nota die de minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, gisteren aan de Amerikaanse ambassadeur in Moskou heeft overhan digd. Steun bij intimidatie GRATIS WEEKEND IN VALKENBURG N.V. HOTOCOMBIE DEN HAAG (ANP) Ter gelegenheid van het internationaal congres voor veilig verkeer, dat thans te Parijs gehouden wordt en waaraan het 'Verbond voor Veilig Verkeer' hier te lande deelneemt heeft de minister-president, prof, mr. De Quay, de volgende verklaring gegeven: 'Wie pas auto „Vergeten groepen Bloemen openen en sluiten zich. Ze buigen in de wind en richten zich weer op. Sommige bloemen keren zich 's morgens naar het oosten en draaien met de zon mee naar het westen. Yoghurt (Van een onzer verslaggevers) De bonkaartenaetie voor de bevolking in gebieden waar hon ger heerst heeft gisteren een extra stimulans meegekregen van prins Bernhard. E3I*J Duyvis "LIVORNO: een heel modern, verrassend eier dopje. Stapelbaar, dus ruimtebe- sparend In 6 leuke, decoratieve kleuren. Geen vergoeding? Avondklok? 'Strijd begonnen' In de nota wordt protest aange tekend tegen bet schenden van het Russische luchtruim door het Ame rikaanse vliegtuig. Volgens diploma tieke waarnemers is de nota in vrij beleefde bewoordingen gesteld. Men neemt dan. ook aan dat Chroesjtsjow het incident niet zal aangrijpen om de topconferentie te laten mislukken. Volgens de Russische nota heeft de Amerikaanse piloot bekend, dat alles wat hij deed, in overeenstem ming was met de opdrachten die h(j had gekregen. Hij had ook ver klaard, dat hij deel uitmaakte van een eenheid die zich bezighoudt met ir'litaire verkenning van grote hoogte. In de nota heet het verder, dat de Sowjet-regering verplicht zal zijn bij herhaling van deze 'provocaties' ver geldingsmaatregelen te nemen. De Amerikaanse ambassadeur heeft in een nota gevraagd of een Amerikaans officier met Powers mag «preken. In Washington heeft het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken een verklaring uitgegeven, waarin nogmaals de steun wordt verzekerd aan bondgenoten die blootstaan aan 'intimidatie' door Chroesjtsjow. Zoals bekend, heeft Chroesjtsjow maandag gdreigd met vergeldings- aanvallen tegen de landen waar spionagevliegtuigen opstijgen bij een herhaling van het incident van 1 mei. Inmiddels sou de regering van Canada er bij de VS op hebben aan- (Van een onzer verslaggevers) In de Limburgse gemeente Etoloo zoekt de politie naar een maniak, die de dood van tientallen honden, waar onder diverse kostbare rashonden, op zijn geweten heeft. De dieren zijn gedood met strych nine. Op straat zijn stukjes kaas met dit vergif gevonden. Ook zijn stukken vlees en zelfs ballen gehakt bewerkt met strychnine op boerenerven aan getroffen. Ook kleine kinderen kun nen deze eetbare zaken in de mond steken! Da sterfte onder de honden in Els- loo begon een half jaar geleden. Toen na enige tijd ongeveer 26 honden waren gestorven, veronderstelde men met een besmettelijke ziekte te doen te hebben. Ondanks allerlei maat regelen hield de hondensterfte echter aan. Toen kwam bij een onderzoek aan het ücht, dat er sprake was van vergiftiging. Ondanks het feit, dat men aller wegen waakzaam was, bleven in het dorp de honden doodgaan. Nu hoopt men de dader spoedig te vatten. Inmiddels heeft de maniak echter al de dood van 54 honden op zijn geweten. (Van onze luchtvaartredacteur) Tweehonderd Europese topvoetbal- Iers zullen deze en volgende maand met twee chartervllegtulgen en ge- j deelieiijk ook op de geregelde lijn- j diensten van de KLM naar de Ver enigde Staten worden vervoerd, om i daar deel te nemen aan het grote j voetbaltoernooi dat Tan 25 mei tot 26 juli In New York'en Jersey City wordt gehouden. Op 22 mei brengt de KLM een ■Duits, Schots en Iers team over, 30 .juni vertrekken een Italiaans elftal, •het Oostenrijkse Rapid, het Zuidsla- vische Red Star en een Portugees elftal naar New York. Een Frans team en het Zweedse •Norköping gaan met een geregelde 'KLM-lijndienst. Het Engelse Bum- ley Rovers maakt de heenreis per boot, doch keert per KLM terug 'naar Europa. De Katholieke Politiebond St. Mi chael is zeer ontevreden over de sa lariëring van het politiepersoneel. Een kadervergadering, die te Scheve- ningen is gehouden, heeft in een re solutie haar teleurstelling uitgespro ken over het standpunt van de rege ring die de salarissen pas wil her zien, als de Commissie Werkclassifi- catie met haar werk gereed is. Dit rapport is nu gereed voor aan bieding zo werd oo de vergadering mee eld. De heer Wesseimg, voorzitter van de afdeling Amsterdam, deelde mee. da t het gemiddelde salaris van de po- litie-agenten te Amsterdam achter liet. bij dat van bijvoorbeeld brand- wachts en trambestuurders. gedrongen alle spionagevluchten in de buurt van en boven de Sowjet- Unie stop te zetten. Volgens het Sowjet legerblad Rode Ster is uit het verhoor van Powers gebleken dat h(j een 'hebzuchtige, domme avonturier in uniform' is. De dollar was 'zijn enige god waarvoor hij bereid zou zijn zijn eigen vader en moeder te verpanden.' Volgens Rode Ster verdiende Powers 2500 dollar per maand. (Van een onzer verslaggevers) Mevrouw S. A. J. Niemans, In be paalde Haagse kringen beter bekend ais Blonde Dolly, heeft de helft van haar vermogen vermaakt aan het Provinciaal Ziekenhuis bij Santpoort. De andere helft heeft z|j nagelaten aan het Nederlands Kankerinstituut in Amsterdam. De omvang van het vermogen Is nog niet bekendgemaakt, maar er is wel eens over een half miljoen gesproken. Blonde Dolly werd 31 oktober 1959 vermoord in haar woning aan de Nieuwe Haven in Den Haag. Zij heeft in haar testament verzocht haar moeder, die in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort wordt ver pleegd, zo goed mogelijk te verzor gen en zoveel mogelijk aan haar wensen te voldoen. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben van notaris L. W. A.. Duijnstee uit Den Haag bericht ont- vangen dat het Provinciaal Zieken huis voor vijftig percent erfgenaamJ van mevrouw Niemans is. G.S. stel-1 len de Provinciale Staten voor dej erfenis te aanvaarden. Het Nederlands Kankerinstituut i heeft de erfenis reeds aanvaard. Advertentie LM. alleen op 21 en 28 mei als. Inlichtingen bij Postbus 33. tei. 2341, Valkenburg. iVy 2?V L i- (Van onze sociaal-economische redactie) Voor het vraagstuk van de ambtenarenpensioenen ziet prof. Rotnme drie mogelijke oplossingen. In een radiorede heeft hij gisteravond de volgende oplossingen aangegeven: 1. Geleidelijke vermindering van de aanpassing der pensioenen bij de algemene ouderdomsuitkerinig; 2. Een uitkering van 10 of 80 percent van het jaarloon en een aanvul lende bom ineens; 3. Waardevast pensioen zonder AOW-uitkerinig. Nadat prof. Romme had gezegd, dat er voldoende aanleiding is de ambtenarenpensioenen te herzien, merkte hij op, dat de eenvoudigste manier is het kortingspercentage van de AOW te verminderen en geleide lijk tot afschaffing ervan te komen. Hij vroeg zich echter af, of deze weg wel tot het eind bewandeld kan wor den. Een moeilijkheid is, dat het mo gelijk is dat een gepensioneerde, hetzelfde bedrag of meer krijgt dan een werkende ambtenaar. 'Het is' nie* gerechtvaardigd dat men op de dag dat men mag rusten, even veel of meer ontvangt dan de vo rige dag toen men nog voor zijn inkomen moest werken,' zo zei prof. Romme. Hij noemde dit een bier-met-suiker-politiek, die onhoud baar zou blijken. Een andere mogelijkheid is, dat men het pensioen zou kunnen stel len op een vast percentage, 70 of 80 pet. van wat de collega in functie jaarlijks verdient. Als dan tussen dit pensioen en het volle ambtenaarspen sioen plus AOW nog een verschil is,- zou men dit verschil kunnen kapita liseren en aan de gepensioneerde als bedrag ineens uitbetalen. Een waardevast ambtelijk pensioen scheen prof. Romme het meest in de lijn te liggen van de ambtelijke po sitie. 'Wij zouden dan voor de amb tenaar planmatig en volledig gaan doen, wat tot nu toe incidenteel en onvolkomen is geschied.' zei de spre ker. In elk geval, zo besloot prof. Romme zijn korte rede, moet een weg worden gevonden, waardoor de amb tenaar verzekerd is van een redelijk pensioen en niet achterop komt in vergelijking tot de anderen. leert rijden komt tot de ontdekking, dat hij als wande laar of fietser niet op de hoogte was van talrijke ver- gezondigd... keersvoorschriften zodat hij daarte gen, zonder het te weten, gezondigd heeft. Althans zo verging met mij. Tegenwoordig leert de jeugd de ver keersregels op school, vroeger was dat anders, zodat het snelverkeer, zoals dat zich gedurende de laatste decen nia heeft ontwikkeld, vooral ook voor ouderen, grote gevaren oplevert. Ik herinner mij hoe iemand on langs vertelde, dat hij vroeger altijd verondersteld had, dat hij, fietsend langs de trottoirrand op een plaveisel, dat verschilde van het. overige weg dek, op een soort rijwielpad reed. Als automobilist ontdekte hij, dat er geen enkel verbod bestond om met zijn auto eveneens langs de stoeprand te rijden. Dit voorbeeld haal ik aan, omdat ik weet, dat het hier een ongeschre ven wet geldt. In Nederland, van ouds als 'fietsend* bekend, geniet deze categorie van weggebruikers zekere privileges. Automobilisten zullen, om uit hun baan te blijven, meer het midden van de rijbaan houden dan wanneer oe wielrijders er niet waren. Een buitenlandse automobilist zal in ons land spoedig dat voorbeeld volgen. En hiermee raak ik, geloof ik, een van de belangrijkste aspecten, nood zakelijk voor veilig verkeer. Behalve op eigen veiligheid moet de wegge bruiker bij voortduring letten op zijn medemensen. Alleen dan kan het aantal ongelukken werkelijk vermin- deren, als men zich uit wellevendheid en liefde voor de naaste met soepel heid aanpast aan de zich steeds met grote snelheid wijzigende omstandig heden op de weg. Een goede bekende kwam mij on langs bezoeken, zonder auto. Op mijn vraag waarom hij per trein had ge reisd, antwoordde hij: 'Ik gevoel me wat overwerkt en vreesde door zelf te rijden een gevaar voor de weg te zim.' Dat trof mij en ik vraag mij af: 'Hoeveel mensen doen hem dat na?' Ter gelegenheid van het congres, dat thans in Parijs gehouden wordt, moge ik het bovenstaande nog eens dringend in uw aandacht aanbevelen. Helpt gij allen eraan mede de ver keersveiligheid te bevorderen, denkt aan uw medemensen, begint bij uzelf!' In 'Ie filmstudio van Boulogne bij Parijs, waar zij samenwerken aan L'ajfaire d'une nuit, kregen Pascals Petit en Roger Hanin bezoek' van een goede' vriendin: Brigitte Bardot. Prompt gingen ze gedrieën op een plaatje. Pascals verwierf vorig jaar faam met haar rol in de „Tri- cheurs"-füm van Marcel Carné. Roger is al een paar maal „gorilla" geweest in keiharde Franse knokfilms. BB kent u wel. (Van een onzer verslaggevers) Meer dan duizend diakenen hebben gisteren in Utrecht het vijftig jarig jubileum gevierd van de Federatie van diaconieën in de Neder lands Hervormde Kerk. Tijdens een herdenkingsdienst in de Dom kerk sprak dr. A. A. Koolhaas, voorzitter van de Generale Synode over het veranderde karakter van het diaconale werk. „Ook achter veel werk dat de over heid thans doet ligt een brok barm hartigheid", zei di-. Koolhaas. „In de toekomst zal er in de kerk nog meer samenwerking moeten komen tussen diaconaat, pastoraat en apostolaat. Het diaconale werk zal echter ge worteld moeten blijven in de gemeen ten die gemeenschappen van dienen de liefde moeten zijn." Prof. dr. W. Banning hield in de middagbijeenkomst een rede over „Onze veranderende maatschappij". „Een der problemen van thans is," aldus prof. Banning, „hoe moeten wij met onze welvaart omgaan, want de toeneming van de welvaart is niet alleen maar een zege." De Groningse hoogleraar prof. dr. P. J. Roscam Abbing zei, sprekend over de diaconale roeping van thans, dat de kerk juist nu moet zorgen voor de vergeten groepen die niet in de welvaart delen. „Het gaat meer dan ooit om de vraag wie is nu nog onze naaste". Prof. Roscam Abbing noemde als de voornaamste „vergeten groepen": de ongeschoolde arbeiders, de massa- jeugd, de kleinbehuisden en de ont heemden. "In het diaconaat," zo be sloot hij, „moet men beseffen, dat wij te midden van de welvaart sober moe ten leven. Luxe is een ethisch vraag- stuk." Ten slotte hield de minister van Maatschappelijk werk, dr. M. A. M. Klomp,„is thans verschoven naar het haar felicitaties aan de federatie ver gezeld deed gaan van enkele opmer kingen over de problemen waarmee men in het diaconale werk heeft te maken. „Het zwaartepunt van de nood in Europa," aldus minister Klompé is thans verschoven naar het psychische vlak. En ook bij dat werk zult u de hulp van de wetenschap niet kunnen missen." (Van een onzer verslaggevers) Tegen middernacht is gisteravond de Rotterdamse coaster Pieter Schip per (121 ton) op de Noordzee twee mijl uit de Engelse kust, gezonken. Oorzaak was het gaan schuiven van de ijzerlading. De vier bemannings leden hadden het schip in een sloep verlaten. Zij werden opgepikt door het Engelse schip Charles Parsons, dat hen naar Londen bracht. (Van een onzer verslaggevers) De Apeldoornse agent, die gisternacht in de Hoogstraat surveilleerde, keek vreemd op toen hij het adres hoorde dat de jongeman opgaf, die hij ver dacht had zien rondscharrelen bij een geparkeerde auto. 'Deventerstraat 23.' zei de knaap, en hij kreeg ten ant woord: 'Zo, laat ik je dan even thuisbrengen.' Op Deventer straat 23 is namelijk het poli tiebureau van Apeldoorn ge vestigd. De jongeman werd er stevig aan de tand gevoeld. Hij bleek de 16-jarige G. B. uit Hengelo te zijn, die van huis was weg gelopen, In Apeldoorn was hem de voettocht begonnen te ver velen, en toen hij de auto zag bad hij het plan opgevat om daarmee verder te gaan. (Van een onzer verslaggevers) - Op de Roermondseweg in de Duitse plaats Munchen-GIadbach heeft zich naar eerst thans bekend is geworden, in de nacht van maandag op dinsdag een zeer ernstig verkeersongeval voorgedaan, waarbij twee Duitsers zijn gedood en 'vier zwaargewonden te betreuren zijn. Onder de zwaar gewonden bevinden zich mevrouw A. Jordens-Verheggen uit Roermond en de heer F. Lintjens uit Maasmei. Beiden bevinden zich in een zie kenhuis in' Munchen-GIadbach. Mevrouw Jordens verkeert in levens gevaar, terwijl de toestand van de heer Lintjens zorgwekkend is. Mevrouw Jordens was op bezoek geweest bij haar schoonzuster en had de laatste reisgelegenheid gemist. Toevallig kwam zij in contact met de heer Lintjes die aanbood haar een lift te geven tot Roermond. In een bocht van de weg naderde met een snelheid van ver boven de 100 km een Duitse personenauto. Door dat deze wagen bij het inhalen een andere wagen raakte kwam de be stuurder van de inhalende wagen uit zijn balans, verloor de macht over het stuur en reed op het linker weg gedeelte met enorme snelheid tegen de hem tegemoetkomende wagen van de heer Lintjens op. De bestuurder van de Duitse auto werd evenals zijn naast hem zittende zoon op slag gedood, terwijl twee achter in de auto zittende mede passagiers zwaar gewond uit de totaal vernielde auto werden gehaald. Vast kwam te staan dat de bestuur der van de Duitse auto onder invloed van sterke drank verkeerde. Hem was door de rechter een rijverbod opge legd, omdat hij verleden jaar ook al onder invloed van drank een kind had doodgereden. Het Tweede-Kamerlid J. Blom (p.v.d.a.) heeft aan de de minister van Binnenlandse Zaken gevraagd, in afwachting van een herzie ning van de overheiöspensioenen ten minste een voorlopige verhoging toe te kennen. De heer Blom stelt als eerste vraag, of de minister niet van oor deel is, dat de verbetering der pen sioenen veel te lang op zich laat wachten. De tweede vraag is, of de minister althans een voorlopige maatregel voor de zo hoog nodige pensioenverbetering wil nemen, en als de minister dit niet wil, vreest hij dan niet een- uitstel van vele maanden, voordat de gepensioneer den krijgen, waarop zij recht hebben, zo vraagt de heer Blom. Kortom, bloemen bewegen zoals alles wat leeft, maar hun bewe gingen zijn meestal bijzonder on opvallend. De Floriade is groten deels weinig beweeglijk. Bijgevolg trekken de niet talrijke inzen dingen die wel in beweging zijn, sterk de aandacht van de bezoe kers. 't Kan een heel gedrang zijn bij de stand van Het Vrije Volk als onze degelpers in werking is en schone vellen papier in krant-jes met berich ten, verslagen en foto's verandert. Een boeiend apparaat is ook de kaasroermachine in het paviljoen van het Nederlands Zuivelbureau. Ook daar verzamelen zich vaak rijen kij kers, vooral als de (gediplomeerde) kaasmaaksters hun vaardigheid to nen. Deze boerenkaasmakerij staat onder rijkstoezicht. Van de verse kazen, elk vijf kilo zwaar, die gedurende zes weken in de kaaskamer bij een spe ciale temperatuur moeten „rijpen", mag geen stukje worden verkocht voordat ze zijn gekeurd en gestem peld. Het Nederlands Zuivelbureau maakt op de Floriade propaganda voor aile Nederlandse kaassoorten, dat zijn er wel twintig. In zijn kaaswinkel wor den de belegen boerenkaas en de jonge fabriekskaas het meest ver kocht, naar we vernamen. Er gaat heel wat in die winkel om. Buitenlanders kopen wel hele kaas jes om mee naar huis te nemen, maar de omzet van porties kaas die ter plaatse worden geconsumeerd, is veel groter. De melkschenkerjj voorziet even eens in een duidelijke behoefte. Heb Zuivelbureau (geen handelsonderne ming, maar een voorlichtingsinsti tuut) maakt geen winst op de fles jes melk die het in deze schenkerij verkoopt, zo is ons verzekerd. Een eigenaardige ervaring beeft de beheerder van de melkschenkerij op gedaan bjj de verkoop van yoghurt. Bij de opening van de melk- en yoghurtwinkei behoorden tot de in ventaris 400 yoghurtglazen en 300 plastic lepels. Daar zijn nu nog 77 glazen en 30 lepels van over.... Er is wel eens een glas gebroken, maar verreweg de meeste glazen en al die lepels zijn spoorloos verdwenen. De yoghurt wordt nu 'niet meer in glazen en met een lepel geserveerd, maar in kartonnen bekers met een speciaal yoghurtrietje. - President Nasser van de VAR zal volgende maand op uitnodiging van president Tito een bezoek aan Zuidslavië brengen. t BU de opening van de tentoonstelling 'Ons daaglyks brood in de wereld' .in de RAI wees de Prins op de grote betekenis van het brood voor de mens. 'In normale tüden realiseren wij ons dat niet,' zei 'hij, 'Pas als we het brood plotseling moeten missen, zoals in de laatste oorlog, beseffen wij hoe belangrijk het is. Advertentie I.M Kicuren. (Van «en onzer verslaggevers) Een hooglopend conflict ver deelt de raad en in minde re mate de bevolking van de Walcherse badplaats Zoutelan- de in twee (vakantie-)kampen. Begin juni zal in de raad een minderheidsvoorstel van B, en W. aan de orde komen om door enkele maatregelen het aantal badgasten drastisch te beperken. Op instigatie van een groep hotel- en pensionhouders en na klachten van twee predikanten wil men het aantal houten zomerwoningen tot on geveer de helft terugbrengen, en het kamperen aan strenge banden leggen. Be hotel- en pensionhouders vre zen dat Zoutelande door de aanwe zigheid van vele gewone" kampeer ders en bewoners van zomerhuisjes spoedig ten 'vijfderangs-hadplaaU' zal worden die voor gasten van standing1 niet meer aantrekkelijk zal zijn. De predikanten, ds. Van Dullemen (Ned. hervormd) van Zoutelande, en ds. Van Heesen (gereformeerd) van Meliskerke, hebben het gemeentebe stuur geschreven dat volgens hen 'ter oren gekomen zijnde geruchten" de aanwezigheid van zoveel kampe rende Jongelui zedelijke gevaren op levert. Bewoners van de Duinweg hebben geklaagd over luidruchtigheid en overlast van kampeerders en gasten in de zomerhuisjes. Elke medaille heeft twee kanten, dat heeft de geschrokken burge meester De Pree ook wear ontdekt. 1% ten ra adwtrpa&tring heeft ft# inmiddels al gesproken van broodnijd I vergadering dus een beslissende stem als een der oorzaken van de beroe- die hoogstwaarschijnlijk zal uitvallen nng. In die raadsvergadering werd geen oplossing gevonden, de stemmen staakten over de verreikende voor stellen van B. en W. Het toen niet aanwezige raadslid echter schijnt er geen geheim van ge maakt te hebben dat hij het er niet mee eens is. Hij heeft in de komende ten gunste van al die verbolgen eige naars van de enkele honderden zo merhuisjes. Somerhuisjes die met terrassen, elektrisch licht en waterleiding meest al zeer goed geoutilleerd en dus... kostbaar zijn. So'n zomerhuisje heeft gemiddeld een waarde van 2500 gulden, over schadeloosstellingen wordt in het voorstel van B. en W. echter niet ge rept. Het gemeentebestuur krijgt dan ook dagelijks protestbrieven, het col lege van GS heeft om opheldering gevraagd. Begin juni zullen de eerste kam peerder* zich wamohjjalük al op de vier kampeerterreinen bevinden. Ze zullen met ontsteltenis verne men dat er zelfs over gesproken is de terreinen met prikkeldraadomheining en sloten uit te rusten, om maar te verzekeren dat ze 's avonds uiterlijk elf uur binnen zijn. B. en W. wilden niet zover gaan, dat op het strand een klasse-stelsel tegen verschillende prijzen zou worden ingevoerd. Tot spijt van de groep Zoutelanders die 's zomers 'betere' gasten ontvangt. Zoutelande zal nog wel enige weken in opwinding blijven. Pamfletten met titels als 'Apartheidspolitiek in Zou telande' en 'Minder draagkrachtige badgasten achter prikkeldraad?' zijn gretig gelezen. Geen weldenkende Zoutelander overigens die niet van mening is dat enige controle op de rust op de kam peerterreinen noodzakelijk is. Maar dat is een heel andere zaak dan het toegeven aan wat beschouwd wordt als de broodnijd van een groepje hotel- es pensümhoudera. In de na-oorlogse periode zijn wij er pas goed van doordrongen ge raakt, dat er tientallen miljoenen zijn voor wie het broodtekort met het einde van de oorlog niet is op geheven. Het weinige brood, dat wij in de laatste maanden van de bezet ting kregen, is voor deze mensen een weelde. Zij hebben nu nog minder dan wij ooit hebben gehad.' De opbrengst van de actie, aidua de Prins, zal dienen ter verbetering van de graancultures in die streken, waar honger wordt geleden op een schaal waar wij geen voorstelling van hebben.' In zijn openingstoespraak zei de heer JHurnmans, voorzitter van de Ncbato, dat tienduizenden in de bakkerij bezig zjjn met de distributie van broodkaarten onder de bevol king. 'Do strijd tegen de honger in de wereld is door de Nederlandse bakkerij begonnen. Zij vertrouwt op de spontane steun van heel ons volk.' De heer Hurkmans zei, dat de bakkerij-ondernemingen steeds effi ciënter worden ingericht, zowel in de ■sector klein-, midden- als grootbe drijf. 'Dit is een bijzonder gelukkig ver schijnsel, vooral voor de sector klein en middenbedrijf, waarvan sommige buitenstaanders veelal de geheel on gemotiveerde indruk hebben, dat zij oudbakken zou zijn en uit de tijd.' Aan het slot van zijn betoog zei de heer Hurkmans: 'Het is te hopen, dat de bakker bij de overheid wat meer begrip zal ontmoeten als deze zich met nooit aflatende interesse buigt over het vraagstuk van de prijs van het ook voor de bakker zo levensbelangrijke produkt.' De vierjarige Qets Bosma van de Stoutenburg te Rotterdam is dins dagmiddag bij het spelen in de singel van de Drakenburg geraakt. Een vriendje waarschuwde de moeder die haar kind in het midden van de sin gel zag drijven. Op haar geroep kwam een werkman van gemeentewerken die het jongetje op het droge bracht. Kunstmatige ademhaling en toedie ning van zuurstof kwamen te laat. 'A

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2