Tijdperk van grote ontwikkeling Fabrieksterrein is daarna tot laatste meter bebouwd Kapperstarief hier en daar al omhoog Botsing van RET-bus en auto voor kantonrechter Bus zou snel hebben gereden op gladde weg Gouden jubileum van bond leerkrachten bij nijverheidsonderwijs S D Lucht wordt beter in Vlaardingen ^ulcdCê^ï: Schoorstenen van 80 rn Toneel Sin gel- ka jotters In af wachting van c.a.o. Man gewond met slagersmes Knaapje door au to aangereden chiedammers onder Tuindersscliuur in vlammen op GEVONDEN PANTALON De Broekenspecialist HET VRIJE VOLK DONDERDAG 12 MEI I960 PAGINA 4 Vier jarenplan van de ENCK ;t 20 miljoen gulden ver; (Van een onzer verslaggevers) De Eerste Nederlandse Kunstmestfabrick te Vlaardingen heeft een vierjarenplan in uit voering genomen, dat een investering van ongeveer twintig miljoen gulden vergt. Dit deelde directeur ir. W. A. den Bakker woensdagmiddag mee. Het plan omvat onder meer de bouw van een kantoorflat, waarover we reeds eerder schreven, en de bouw van twee fabrieken, resp. voor de bereiding van fosforzuur en zwavelzuur. Het fabrieksterrein van 24 ha zal daarna geheel volgebouwd zijn. Directeur Den Bakker ziet dan ook reikhalzend uit naar een mogelijkheid om tot uitbreiding van het terrein te komen. De ENCK zou alle grond tot aan de terreinen van de NAM willen verwerven, maar deze tien ha zijn belast met een ont werp voor een tunnel, die er, zo meent de heer Den Bakker, waarschijnlijk nooit zal komen. Het is echter niet eenvoudig om de tunnelplannen ongedaan gemaakt te krijgen. De strook grond die voor de tunnel bestemd is, is honderd meter breed. Men zou wel aan de andere zijde daarvan kunnen gaan bou wen, maar het is dan niet mogelijk om de vele verbindingen, zoals pijpleidingen, tussen beide delen van het bedrijf tot stand te brengen. De gemeente Rotterdam heeft de grond in eigendom, maar ir. Den Bakker is er van overtuigd, dat Rotterdam dit terrein aan de ENCK zal wilien afstaan. Dit zijn echter zorgen voor een verder gelegen toekomst. Voors hands werkt men aan plannen, die als ze verwezenlijkt zijn, de ENCK tot een der grootste fosfaatverwerkende bedrijven ter wereld zullen hebben gemaakt. Ten behoeve van een anderhalve meter hoge waterkering moet de ENCK een strook grond van 40 m breedte langs de Deltaweg afstaan. De ENCK wilde daar een kantoorge bouw optrekken, maar dit kon door dat dit terrein verloren ging, niet in laagbouw worden uitgevoerd. Beslo ten werd dus om een torenflat van negen verdiepingen op te trekken ten behoeve van het kantoor. Dit gebouw kenmerkt zich door de inspringende ramen, die daar door geen zonwering behoeven en bovendien beter beschermd zijn te gen de dampen van de fabriek, die een etsende werking hebben. Het komt geheel vrij van het fabrieks terrein te staan. Hoofdingang Ernaast is de nieuwe hoofdingang ontworpen, die door de uitbreiding van het bedrijf naar het westen, cen- tiaal zal zijn gelegen. Daar komt dus een flink portiersgebouw. Er is reeds een groot, parkeerterrein aangelegd, dat nog zal worden voorzien van een halfronde overkapping. De verkeerssituatie bij in de in gang zal ook veranderen, mede dooi de helling die moet worden overwon nen door de aanleg van de waterke ring. Verkeerstechnisch zal het be drijf echter ook gunstig komen te Gistermiddag stond ik „voor de brug" zo als dat heet. En. dat wil dan zeggen, dat de brug bij het Koe- marktplein open was, juist toen ik er over wilde. Ais dat zo tegen een uur of half vijj gebeurt, zoals gistermiddag, dan verzeker ik u, dat de politiemannen op het kruispunt met de Lange Nieuwstraat hun plezier op kunnen! •Onafzienbare rijen automobilisten. En aan de andere kant van de brug was het hetzelfde liedje, zover mijn oog reikte. Ik heb mij gistermiddag net als al die andere wachtenden die haast hadden om naar huis te komen en op een balkonnetje of in een tuin vóór het eten nog gen beetje zon mee te pikken ik heb mij net als al die anderen staan opwinden over dal tergend langzame blok hout en staal, dat aarzelend daalde. En doel die brug dat altijd? halverwege begon het 'ding heen en weer te gaan, telkens een stukje om hoog. als was het een „reculer pour mteux sauter". Eindelijk had de brug zijn bestemming, de ander oever be reikt: gejoel van de kinderen, ge rinkel van fietsbellen, snorrende motoren en veel benzineluchtjes! liggen ten opzicht van het geprojec teerde station Vlaardingen-West' De ENCK heeft overigens zelf twee spooraansluitingen. Een ervan zal naar het westen kunnen worden doorgetrokken, Er is de laatste tijd al veel tot stand gebracht. De werkmogelijkheden van de tachtig meter brede en vijfhon derd meter lange haven zijn verdub beld. Daar zijn ook royale expeditie- mogelijkheden gekomen. Er is nu een expeditiekantoor in aanbouw, dat drie verdiepingen zal tellen. Daarin wordt ook de tele fooncentrale ondergebracht, die een der grootste uit de omgeving zal zijn. De Deltachemie, die een zes ha van het bedrijfsterrein in beslag neemt, nadert zijn voltooiing. In de eerste helft van september zal dit bedrijf officieel worden geopend, nadat het in de loop van de zomer bjj ggedeel- ten in gebruik zal worden genomen. Deze fabrie.k is zeer compact ge bouwd met korte transportwegen en er is een zo gioot mogelijke efficiency nagestreefd. Het eigen bouwbureau van de ENCK heeft het gebouw ont worpen. Voor de finishing touch gaf architect J. W. Boks esthetische ad viezen., Daardoor is het een bouwwerk ge worden, dat niet alleen nuttig, maar ook aangenaam om te zien is; een streven van ir. Den Bakker, waarvan ai meer gebouwen In Vlaardmgen getuigen. Zeventien miljoen is m een vennootschap onder firma, waarin de ENCK voor 50 percent is geïnteres seerd. De Coöperatieve Inkoopver- 1L i Zeventien miljoen gulden is elkaar Deltachemie geïnvesteerd. Het is enigmg heeft er voor vijftien percent belangen inzitten en het Centraai Buiea 35 percent. Als dit bedrijf werkt zullen ENCK en Deltachemie de helft van de Ne derlandse makrt in handen hebben. Een stevige positie, die men mede met het oog op de ontwikkeling van de Euromarkt nastreeft. De Euro- markt heeft ook een belangrijke rol gespeeld in de voorbereiding van hte vierjarenplan. Deltachemie zal een capaciteit heb ben van ongeveer 150.000 ton mest stoffen per jaar. De ENCK produ ceert tweemaal zoveel en leverde in het afgelopen bedryfsjaar, dat van mei tot mei loopt, 320.000 ton af, waarvan ruim de helft is geëxpor teerd. De ENCK tracht zijn behoefte aan zwavelzuur, het sleutelprodunkt van de chemische industrie, zoveel moge lijk zelf te dekken. Reeds is een nieuwe zwavelzuur- fabriek op het terrein verrezen, waar op sontactbasis wordt gepro duceerd. Binnenkort zal begonnen worden aan een tweede fabriek met een dubbel zo grote capaciteit als de eerste' namelijk per dag 200 ton zuiver zwavelzuur (100 pet.). Ontmanteld De oude zwavelzuurfabriek. die het bekende gele rookpluimpje produ ceert, werd in 1924 gebouwd en wordt in september ontmanteld. Zeventig man fabriceerden hier honderd ton per dag. In de nieuwe fabriek zullen vijftien man het dub bele produceren. Dit zal echter geen grootscheepse ontslagen tot gevolg hebben, want de mensen zullen el ders in het bedrijf worden tewek ge steld. In het oude fabrieksgebouw wordt een fosforzuurftbriek geïn stalleerd. Dit en de nieuwe zwavel zuurfabriek vergen samen al een investering van ongeveer 8 mil joen. De pitieropslagplaats, die heel veel hinderlijk stof veroorzaakt zal dus verdwijnen, doordat voor de zwavel- zuurfabrikage van de pirietverbran- dingsmethode is overgeschakeld naar produktie op eontactbasis. Voor het rollend materieel worden ook voorzieningen getroffen. Er komt een eigen garagebedrijf voor het onderhoud van deze „vloot" De elektrische hangbaan waaraan karretjes met grondstoffen hoog bo ven het terrein hun weg zochten, zal worden gesloopt in het komende jaar. Dit iuchtspoor kan de toene mende drukte niet meer byhouden en maakt plaats voor transportban den. Advertentie I.M. UOOUSTKAAT «6 ÏBLEFUON m.i*i Spoedig zullen op het terrein drie stalen silo's van 24 m hoogte verrij zen. waarin polyfosfaten (grondstof fen voor sj'nthetische wasmiddelen) worden opgeslagen. Iedere silo zal honderd ton kun nen bergen. De speciaal voor het transport van deze stoffen gebouwde spoorwagens zullen onder de silo's kunnen rijden om geladen te worden. Begin juli zullen deze silo's klaar zijn Verder komt er een vierde transformatoistation bij. een vier de schakel in de toevoer van tie 30.000.000 kw uur stroomverbruik per jaar van het bedrijf. Dit station zal worden gekoppeld aan de centrale aan de Waalhaven door middel van kabels die onder de rivier door lopen en aan de centrale aan de Gaülcistraat. De stroomtoe voer blijft dan gewaarborgd, ook als een van beide centrales uitvalt. De ENCK verkeert dus in een tijdperk van grote ontwikkeling die er eveneens toe zal leiden, dat Vlaardingen met een blikvanger wordt verrijkt in de vorm van de 80 meter hoge schoorsteen, waar over elders in deze krant nadere bijzonderheden te vinden zijn. lOngecorrlgeerd) Toen direct na de wereldoorlog ook het katholieke jeugdwerk aan alle kanten opbloeide ging er van de pas opgerichte KAJ-afdeling der Singel parochie grote activiteit uit. Een toneelgroep werd opgericht en zelfs het Katholiek gemengd koor van Jan Remmerswaai vond bij deze ka- jotters in feite haar oorsprong. Ge slaagde uitvoeringen werden gegeven en iedereen betreurde het, dat de to neelgroep later moest worden ont bonden. Het is steeds een gemis ge weest en het huidige bestuur heeft eind vorig jaar de koe maar weer eens by de horens gevat. Dit heeft geleid, tot de heroprich ting van een toneelgroep, die nu za terdag in Musis Sacrum voor de eer ste maal voor het voetlicht zal tre den. Als stuk werd gekozen het blij spel m drie bedrijven van Jan en Johan Blaazer: „In een andere We reld", dat geregiseerd za! worden door Frans Lobrey. De heropgerichte toneelgroep heeft zich de naam „De Schim" aangeme ten en de eerste verrichtingen kun nen beslissend zijn voor het verder voortbestaan. Na de toneelvoorstel ling is er een groot bal waaraan het „Metronoom Quartet" muzikale medewerking zal verlenen. POELDIJK Brand. De tuin- schuur van de heer W. J, Grootschol- ten aan de Watenngseweg is m vlammen opgegaan. De Monsterse brandweer, die gisterenavond snel ter plaatse was, kon voorkomen, dat een olietank met 10.000 1, stook-olie in brand raakte. Burgemeester drs. A. J. Berends sloeg het vuur vermoe delijk veroorzaakt door de automa tische brander van de oliestookinstal- latie en de blussing gade. (Van een onzer verslaggevers) In Schiedam maar ook elders schijnt dit tc gebeuren hebben verscheidene kapperszaken de tarieven verhoogd. In sommige ge vallen met 20 procent, in andere gevallen met tien procent. Hiermede wordt kennelijk de prijsbeschikking voor de kappers zaken overtreden. Voorzover ons bekend wordt tegen deze „stille1, verhoging niet opgetreden. De reden daarvoor kan zijn, dat binnenkort, naar men ook m werk nemerskringen aanneemt, een alge mene tariefsverhoging zal worden doorgevoerd. In de afgelopen twee jaar is ei namelijk voortdurend overleg tussen de werkgevers- en werknemersorga nisaties geweest over een betere loon- opbouw in het kappers-bedrijf. Het officiële loon van de kappers bediende was vry lang. voo. eerste klas gemeenten slechts ongeveer f 63,25 voor de herenkapper, ongeveer ƒ67 voor de dameskapper. De kap persbediende moest aan zyn Ioon- trekken komen door de fooien'. Men is het er vrijwel algemeen over eens, dat een loon, waarin de fooi een belangrijke rol speelt, uit sociale en morele overwegingen uit den boze is. In de kapperswereld wil men er dan ook resoluut mee bre ken. Het congres van de Nederlandse Kapperspatroonsbond heeft onlangs met algemene stemmen aanvaard, dat aan het personeel een redelijk, toe reikend loon dient te worden betaald. Een nieuwe c.a.o. is in voorberet- uing en deze zal. naar het zich laat aanzien, begin juni aan het college van Rijksbemiddelaars ter goedkeu ring kunnen worden voorgelegd. De kappersloiien zouden daardoor komen: voor herenkappers op 90 tot 100. voor dameskappers op f 95 tot 110 per week. Deze lonen moeten uit de bcdryfs- exploitatie betaald worden. De ver hoging zal slechts door hogere ta rieven mogelijk zijn. Men mag flus aannemen, dat in de maand juni de kapoerstanevpn officieel een flinke stijging te zien zulien geven. Voor de kapperszaken, waar men eenvoudig werk doet 'bij een tarief van b,v. t 0 65' za! die verhoging wel ongeveer op 20 pet. uitdraaien. Voor de zaken waar de klant bijzondere service ver langt, zal de verhoging procentueel minder kunnen zijn. Als deze nieuwe loonregeling tot stand komt, dient ook de klar.t te beseffen, dat het fooienstelsel in deze tak van bedrijf tot het verleden Behoort en moet behoren. Advertentie I.M ViMO Jij mmama- OOK ZO MO(M EN Ll£f JA,Ik. WEET WATJE OENkT, DAT kOMT OOOa MAM'S DULCO BEHA EN Gimfc (Van een onzer verslaggevers) De 64-jarige chauffeur B. V. uit Vlaardingen, die op 11 ja nuari met een RET-bus op de afrit naar de tunnel tussen SehiëdarrL en Vlaardingen een aanrijding had veroorzaakt, verscheen gistermorgen voor de Schiedamse kantonrechter. Niet minder dan zeven getuigen werden gehoord, die even- zovele verschillende verklaringen aflegden. Over één punt was men het onvoorwaardelijk eens: Het was op die dag abnormaal glad geweest. DULCO CORSETTERIE IN ALLE GOEDE ZAKEN DONDERDAG Bioscopen MONOFOLE: De hemelbestormer» 2. 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM; Expositie ..Vrijheid", 10—5 en 19—22 uur, CHK. SUC. BELANGEN: Alg. toto- kring, tentoonstelling, 1922.30 U. Diversen: WIJKCENTRUM. Algemene Foto kring SciUecbm, dia-avond, 20 itur. PASSAGE. K&tn. lilmafctie. „Het dal de vrede", 20 uur. Apotheek: Backer, St.-Liduinastraat 53. kring, tentoonstelling, 19—22.30 u. VRIJDAG Bioscopen: MONOPOLE: The last blitzkrieg. 2,^ 7 en 9.15 uur. PASSAGE; Een huis vol herrie, 2 en 8.15 uur. Tcntoonsteilingren STEDELIJK MUSEUM: Expositie ..Vrijheid", 10—5 en 19—22 uur. CHR. SOC. BELANGEN: Aig. Foto kring, tentoonstelling. 1922.30 u. Diversen: MUSIS SACRUM: Toneelver. Geron, ..De spooktrein." door Arnold Ridley, 20 uur. IRENE: Toneel ver. Entre Nous, toneeluitvoering, 20 uur. Apotheek: Backer, St.-Liduinastraat 5S. De afdeling Schiedam van de Nederlandse Bond van Leer krachten bij het Nijverheidsonderwijs bestaat vijftig jaar. En dat gouden feest is gisteren herdacht met eerst een receptie In de huishoudschool aan de Priiis Mauritsschool en daarna een gezellige bijeenkomst in het Wijkcentrum, De getuige A. P. uit Vlaardingen gaf als passagier van de bus in felle bewoordingen zijn mening: 'Ik zat links achter de chauffeur en keek uit op een breed stuk weg. Vanaf de Koemarkt m Schiedam had de chauffeur alle auto's gepasseerd en ik had wel willen opspringen en zeg gen: 'Man je rijdt veel te hard!' Bij de halte Wilton-Pijenoord stond een man te wachten, die geen kans kreeg om mee tc rijden, want de snelheid van de bus was te hoog om te remmen. By de afrit naar de tunnel zag ik een personenauto, voor de bus. gaan slingeren. Maar de bus reed door. harder zelfs. Het gevolg was, dat de auto tweemaal werd ge raakt.' De bestuurder van deze auto, de 23-jarige winkelbediende J. N. uit Vlaardingen vertelde, dat de spek gladde weg hem had genoodzaakt om vanaf Rotterdam met een snel heid van niet meer dan vijf tot acht kilometer te ryden, 'Op de afrit naar de tunnel begon j ik te glyden en op een gegeven ogenblik stond ik dwars over de weg. j Ik kon de auto terugdraaien en zo heb ik in rechte lijn zeker nog 75 meter gereden, voordat de bus my I had beieikt. 200 nieter Ig zag de bus met een flinke snel heid naderen en na de botsing werd ik eerst zeker vier meter meegesleurd. De bus kwam pas een tweehonderd meter verder tot stilstand.' De automobilist vertelde ook nog. dat de chauffeur toen het portier ODende en nep: 'Je moet eens leren ryden!' Hy schatte de snelheid van de bus op 30 km. Achter de bus reed een andere per waarom men de wagens niet te zwaar mag beladen P. en V. verzekerden, dat het nu niet meer zou voorkomen. De chauffeur werd veroordeeld tot ƒ30 of 12 dagen, de expediteur tot 40 of 14 dagen. Schiedam was een van de eerste steden in ons land, die een afdeling van de landelijke bond oprichtten. Op voorbeeld van onze stad ontston den later ook in Rotterdam en Vlaar dingen afdelingen. Vrijwel het gehele personeel van de huishoud- en industrieschool en de technische school is aangesloten bij de bond. De heer P. H. Sneep, voorzitter van de afdeling, sprak gisteravond in het Wijkcentrum een jubileumrede uit. waarin hij de geschiedenis van de afdeling naging. Hij las een gedeelte voor uit het eerst jaarverslag van de afdeling, dat uit februari 1911 da- De afdeling teld etoen zes leden eri was aangesloten bij de „Nederlandse bond van vakschoolleraren en -lerassen", zoals de naam toen nog luidde. De voorzitter las ook oude conva- caties van de landelijke bond voor en herinnerde aan de oprichting van de Rotterdamse afdeling op 30 okto ber 1915 uit leden, die zich aanvan kelijk bij Schiedam hadden aange sloten. Op initiatief van de afdeling Schie dam stichtten de Vlaardmgse leden op i april 1948 een eigen afdeling. De afdeling Schiedam heeft verschil lende bondsbestuurders afgeleverd. De heer Sneep sprai. over het, zich herhalen van de geschiedenis: telkens is tijdens huishoudelijke vergaderingen gediscussieerd over salariskwesties, over openbare les sen en dergelijke „eeuwige proble men". De heer Sneep noemde zo goed mo gelijk dienen van het onderwijs en het bevorderen van een hechtere sa menwerking tussen de veertig ver schillende organisaties, die de belan gen van de leerkrachten behartigen, een belangrijke taak voor leraren en leraressen. De toneelvereniging Brederode ver zorgde verder tijdens deze bijeen komst een heropvoering van het toneelspel „Ninotchka" onder regie van Karei Tubbing. Jan Rook en het Birdland Kwartet speelden de mu ziek bij het dansje na afloop. Volgens semi-officiële cijfers zijn er sinds het begin van de op stand in Algerié in het Franse moe derland 2.792 mensen dooi leao. •- ten gedood en 7.019 gewond. Onde- de doden zijn 2.679 mohammedanen en onder de gewonden 6.284. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 8 12.30 uur en 26 uur- kerkboek r.-k.; bedrag aan geld; pakje aluminium pijpjes: beige damesportemonnaie met inhoud. Te bevragen bij vinders: kabeislot. G. Lange. Wattstraat 3b: zakje met band. garen en naalden, H. Kind, Boerhavelaan 44b: polshorloge. A. den Hartog, Burg. Knappeitiaan 221b; bedrag aan geld. L. Voogt. Dam 29a; gouden berenring. J. Kloos, Marconistraat 77; wit babyschoentje 'R). N. Busscher, Boerhavelaan 108a; grijs-rood kmdervestje, H. v. Ree, Franklmstraat 3b; 1. blauw dames- vest, C. Trommel. Gahleistraat 41a; wit kmderschoentje tR), Vlugman, v. Beverenstraat 18; regenbroek, L. Wessel, Vissersstraat 5; blauw meis- jesjack. Mols, Alb Cuypstraat 9; nn; met sleutel, P. Westhuïs. Ouddorp- sestraat 7b: 2 sleuteltjes, Vrauw- deunt, Sneihusstraat 44a; contact sleutel v. d. Wouden, Adrichemweg 52: bril. Offerman, Bosboomlaan 10c; 3 sleutels met ring, v, Walsu.m Park weg 186; bougiesleutel en 2 gewone sleutels. N Oudborg. Geert Rein- derstraat 21a. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passace 26 - Tel. 66798 sonenauto, bestuurd door H. P. uit Vlaardingen. die ook kwam getuigen. Hij reed zo'n 15 tot 20 km toen de bus langs hem heen kwam zetten met een snelheid, die zijns inziens de 50 km naderde. 'Ik zag ook iemand bij de halte voor Wilton staan. Of hij wilde in stappen weet ik niet zeker, maar in ieder geval kreeg hij geen kans. 't Was heel voorzichtig rijden en ik begreep niet, dat die bus zo'n snel heid kon hebben.' Deze getuige zag de bus gasm slingeren bij het begin van de afrit. Het ogenblik zelf van de aanryding ontging hem. Niet zo snel De anderen getuigen schatten dc snelheid allemaal lager. A. R. van B. sprak van 25, hoogstens 30 km. Het was wel glad, maar h|j heeft in het geheel niet bemerkt, dat de bus daar van hinder ondervond en begon te glijden. De Vlaardingse mej. H. noemde de weg 'erg glad', het tempo waarin de chauffeur reed 'erg langzaam'. Zij had onderweg beslist geen passagier gezien, die wilde instappen, maar daartoe geen kans kreeg. 'De bus heeft maar enkele auto's gepasseerd en rePd verder strikt rechts Ook H. van T„ die ongeveer boven de achterwielen had gezeten, was van mening, dat de bus niet sneller dan 25 of 30 km had gereden. Hij sprak over het passeren van een paar auto's die allemaal min of meer slingerden. 'We waren de auto van N. juist gepasseerd, toen hij vermoedelijk de trottoirband hefet geraakt en ver volgens tegen de bus schoot." De verdachte zelf was er zeker van, dat de snelheid niet hoger had gele gen dan 30 tot 35 km. 'Zodra ik op een wegdeel kwam dat breed genoeg was, heb ik een paar auto's gepas seerd. By Wilton stond inderdaad iemand te wachten, maar hy stak z'n hand pas op, toen ik al byna voorbij was. De personenauto raakt de zijkant van de weg en begon toen te schui ven. Als ik fel was gaan remmen, waren er ernstige ongelukken gebeurd en ik heb dus alleen het gas losgela ten. Ongeveer 40 meter daarna kwam De officier oordeel dat de bus in ieder geval met, te hoge snelheid had gereden en vroeg 50 of twintig dagen met ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. De verdediger wees erop, dat de chauffeurs nauw zyn gebonden aan een tijdschema. "Hun maatschap pijen staan snel vervoer voor en dat betekent dikwijls een zekere druk.' Hij vroeg zich af. of het onverant woord is om met deze snelheid over een weg te rijden als de Schiedamse- dijk. De kantonrechter maakte er ten slotte ƒ40 of 16 dagen van. Zwaar geleden De expediteur P. V. heeft zyn chauffeur G. P. met een te zwaar met zand beladen vrachtwagen laten rijden, 'Heeft u uw oproep bij u?' vioeg met de chauffeur. 'Ach. ik heb al zoveel van die dingen gehad." Die opmerking was voor de officier aanleiding om eens uiteen te zetten, De Schiedammer C. van G. uit de Oranjestraat is gewoon met zijn motorfiets over het fietspad en het trottoir te rijden, omdat dit. naar hij vertelde, de enige manier is om veilig zijn huis te bereiken. 'De politie weet dat en. op cén agent na, staat men dit mij toe. Het is een soort privilege". De 'ene agent' had daar allerlei bezwaren tegen, zo dat de verdachte met een boete van twee maal 10 of vier dagen naar huis ging. 'Dank' u, edelachtbare, sprak hij berustend. Onder de vele verkeersovertreders was ook mevrouw A. S„ een Schie damse, die zich hoorde veroordelen tot een boete van 2,50, omdat haar hondje het trottoir had bevuild. De 44-jarige strmrman W. S. is woensdagmorgen aan zyn buik ge wond toen hij in een slagerij in de EendrachtSStraat te Viaardmgen tegen een hakblok leunde. Hij kwam een praatje r-akt - en had een sla gersmes. dat op het blok lag, niet opgemerkt. S. is naar het Algemeen ziekenhuis overgebracht, waar ope ratief ingrijpen noodzakelijk bleek. Moeder hersenschudding Op de Nieuwe Plantage te Delft is gistermiddag het driejarig jongetje P. Schavemade aangereden door een auto ten gevolge waarvan het knaap je een linker bovenbeenfractuur op liep. Toen de moeder naar de plaats van het ongeluk rende riel ze bij het zien van haar zoontje flauw en kwam terecht. Ze bekwam een hersenschud- met haar hoofii op de straatstenen ding. De aanrijding had plaats toen het jongetje -wonend in de Doelenstraat 28 plotseling de rijbaan van de Nieuwe Plantage ter hoogte van de Geerweg overstak. De 33-jange auto mobilist A. Lammers. automonteur uit Delft, was al te dicht genaderd om een aanrijding te kunnen voorko men. De voorzijde van de auto werd ingedeukt. Het jongetje en de moeder werden naar het Gasthuis vervoerd. SOCIALISME EN DEMOCRATIE 31aandblad van de Partij van dc Arbeid Mekelveid IS Amsterdam-s. Abonnementen 40 per jaar, studenten 4.50 per halfjaar, studenten 3.50 Losse nummers l.~ 5.50 (Van een onzer verslaggevers) De luchtverontreiniging in Vlaardlingen zal volgend jaar aanmerkelijk minder zijn. De Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek, die bij ongunstige wind heel wat onwelrie kende dampen over Vlaardingen jaagt, gaat aandacht schen ken aan dit probleem. Het is de bedoeling om twee 80 meter hoge schoorstenen te bouwen, die voorzien zijn van de modernste reinigingsinstai- laties. Men heeft het Nationaal Lucht vaartlaboratorium uit laten zoeken, wat de gunstigste hoogte voor de schoorstenen zou zijn om een zo groot mogelijke spreiding van de fluorhoudende dampen te krygen. Zestig meter was het antwoord. Ed daaraan heeft de ENCK veiligheids halve t'vmtig meter toegevoegd. De scnoorstenen komen in een staalconstructie te staan die wel iets lijkt op de Eiffeltoren. Begin septem ber van dit jaar zai De Vnes Robbé Co. uit Gorkum met de constructie van het gevaarte beginnen en begin 1961 zal dit project, dat ongeveer i 500 000 kost, zijn voltooid. De directie van de ENCK over weegt om de 'Eiffeltoren' van een ver lichting te voorzien. Een tweede verbetering zai tot stand komen als i eveneens 111 sep tember i de oude zwavelzuurfabriek wordt ontmanteld. In deze labnek wordt zwavelzuur gewonnen door middel van verbranding van pyriet. Daarby ontsiaat een bruin-gele damp die door een weinig opvallende schoorsteen in de Vlaardingse at mosfeer woidt gezonden. Dit 'gele pluimpje' valt niet zo op als de met fluor vermengde wol ken stoom, maar is heel wat gevaar- liikcr. Wie op de schoorsteen zou klimmen om een snuifje te nemen van deze nil reuze dampen zou het niet overleven. Deze stoffen komen echter zo fijn verdeeld in de lucht, dat ze geen gevaar meer opleveren. Nu zuilen ze dus helemaal verdwij nen, w ant de pyrietverbranding wordt vervangen door tie contact-methode om zwavelzuur te bereiden. Daartoe wordt een nieuwe fabriek gebouwd op het terrein van de ENCK. Ei' zyn dus grote verbeteringen op til. Men zal zich herinneren, dat wtj enkele maanden geleden uitvoerig aandacht hebben geschonken in en kele artikelen aan de kwalijke gevol gen van fluor-neerslag op de plan tengroei. Deze en andere hinder voor de omgeving van de fabriek worden nu tot een minimum teruggebracht. Het beruchte „gele pluimpje" van de ENCK In Vlaardingen gaat verdwijnen. De produktie- methode van zwavelzuur, waarvan deze ongezonde dampen het kwa lijke bijverschijnsel zijig zal op een andere en voor de omgeving aangenamer leest worden ge- vchocid.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1