Nieuwe SPD-winst in Baden en Saar Topgesprek Woningliuur onwettig verhoogd mm Auto rijdt tegen boom 3 doden; motor vliegt uit de boebt :2 doden Laat onze ouders vrij! Kinderen in arrest in Johannesburg Mammoetwet voor ons onaanvaardbaar Directe stakingsactie veel vaker toepassen Regen gevraagd I0NDER COMMENTAAR Broer steekt broer met mes Zweefvliegtuig neergestort Lufthansa start lijn op Frisco Bruins Slot op a.r.-convent Tweedaags congres van PSP: Vliegtuig kwam uit westen naar O.-Duitsland Wij zigmgen m treinenloop PvdA-delegatie Veronica-protest bij Duitse ambassacL Ontvluchte jongen weer gepakt Droog Begrijpt het niet 1 Russisch protest: V HET VRIJE VOLK MAANDAG 16 MEI I960 (Van onze correspondent in Bonn) De vrees van bondskanselier Adenauer voor nieuwe socialis tische overwinningen is bewaarheid: bij de verkiezingen van gisteren in dc deelstaat Badcn-Württemberg zijn de socialisten, vergeleken met de vorige verkiezingen van 1956, van 28,9 pro cent tot 35,5 procent opgeklommen. PAGINA 3 ZWIJGZAAMHEID VEELZEGGEND JOHANNESBURG (Reuter, AP) De politie van de Zuidafri kaanse stad Johannesburg heeft zaterdag twintig kinderen ge arresteerd en naar het politiebureau gebracht. De kinderen, van wie de oudste niet ouder dan zeventien jaar is, demonstreerden voor het gemeentehuis voor vrijlating van hun ouders blanken en negers die na het afkondigen van de noodtoestand zijn gevangen genomen. -■< waarom betaalt u 'tevéél Mm'M 55 55 (Van onze parlementsredaetie) Evenals de Christelijk-Historische Unie acht de Antirevo lutionaire Partij -de mammoetwet van minister Cals in haar huidig-e vorm onaanvaardbaar. De voornaamste reden is, dat de strekking: van het ontwerp in deze kring: gekenschetst als uniformerend en centraliserend in strijd zou zijn met de pacificatiegedaehte. Ten onrechte aldus het antirevolutionaire standpunt, wordt in de mammoetwet de overheidstaak primair gesteld. Zo wordt het bijzonder onderwijs in een keurslijf geperst, dat herinne ringen oproept aan sommige ervaringen uit de bezettingstijd. Gebagatelliseerd Onvoldoende Zondag was het de laatste dag van Hollands Tuin. De deuren van de Energiehal blij ven tot 25 mei gesloten, be halve voor de heer A. J. Ste- merding en zijn medewerkers die de tentoonstelling Exotica moeten inrichten. Dat wordt een grote uitstalling van exo tische planten en bloemen, ge- gfoepeerd naar de werelddelen waaruit ze afkomstig zijn. Postkoets Bomen bloeien „een vlijmscherp schot zei Polly Pil Quick schiet altijd scherp (Vervolg van pagina 1) In de tweede plaats cirkelde boven het vooroverleg de nieuwe Russische spoetnik, waarvan het klagende ge luid door Radio-Parijs werd gereïa- yeerd. Parijs heeft het gevoel alsof het nieuwe ruimteschip op 350 km afstand van de aarde zijn waar-schu wende stem lnat horen. Het is een tweede kaart in Chroesjtsjows hand die hy zeker zal uitspelen. Het overleg tussen Chroesjtsjow en generaal de Gaulle begon zondag ochtend half twaalf en duurde pre cies 65 minuten. Van Franse züde werd de traditionele zwijgzaamheid in acht genomen en de Russen lieten slechts weten dat 'alle kwesties die voor Frankrijk en Rusland van be lang zijn' ter tafel werden gebracht. Het gesprek van Chroesjtsjow met Macmillan duurde anderhalf uur: ook hier was Chroesjtsjow vergezeld van minister Gromvko 'Buitenlandse Zaken! en van ambassadeur Wino- gradow. In de middaguren van zondag heb ben de Gaulle. Eisenhower en Mac millan eerst met en later zonder Audenauer gesproken over de kwestie Duitsland en Berlijn. Men was het erover eens dat het Duitse vraag stuk zover mogelijk achteraan op de agenda moet worden geplaatst en dat men vanochtend moet beginnen met de ontwapening. Veelzeggend was de opmerking van een Duitse woordvoerder dat de wes telijk Grote Drie geen enkel nieuw voorstel omtrent Duitsland en Berlijn hebben gedaan. Al eerder was van westelijke zijde het bericht gelan ceerd dat Amerika Engeland en Frankrijk het volledig eens zijn over hun politiek en taktiek op de top conferentie. De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, Von Brentano, is zondagavond naar Bonn teruggekeerd waar hij zich ter beschikking houdt van de westelijke Grote Drie. Pas wanneer zij hem vragen naar Parijs te komen, pakt h(j dc trein weer naai de Franse hoofdstad. Een aantal verhuurders ran wo ningen, waarvan de huur beneden de bij de wet vastgestelde grens ligt, heeft toch de huurverhoging toege past. Deze handelwijze is in strijd met het bepaalde in de huurwet. Dit heeft de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid ge antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Borst (c.pji.). Het gaat hier om de woningen met een huur beneden 5,tot 9,al naar gelang van de gemeenteklasse. De minister wijst erop, dat de Huuradviescommissie de bewoner be richt zendt als de verhuurder, toe stemming heeft gevraagd de huur van een dergelijke woning toch te mogen verhogen. Daarbij wordt uitdrukkelijk onder de aandacht van de huurder ge- bracht, dat hy een maand de ge- legenheid krijgt schriftelijke bezwa ren in te dienen. Als hij dit niet doet, wordt het verzoek van de verhuurder ingewilligd. De bewindsman verwacht niet, dat de huurders het slachtoffer zullen worden van wat de heer Borst heeft genoemd 'het wie-zwjjgt-stemt-toe- beleid.' Dezelfde regeling heeft ook voor 1 april 1960 gegolden. (Van een onzer verslaggevers! In de nacht van zaterdag op zon dag kregen de twee broers Jan en Geert Pinkster, resp. 35 en 43 jaar, en beiden nog ongehuwd, ruzie, waar bij de twist zo hoog opliep dat de jongere broer een messteek in de borst opliep. De dader die onmiddellijk kon worden ingerekend, legde een volledi ge bekentenis af. (Van een onzer verslaggevers) De Haagse advocaat mr. dr. K. IV. F. Klaassen heeft namens de aan deelhouders van de commerciële zen der Veronica een protest ingediend bij de Duitse ambassade in Neder land. Daarin wordt bezwaar gemaakt tegen het storen van de Veronica door een Duits kuststation. De Duitse ambassadeur wordt verzocht het pro test door te geven aan de regering in Bonn. Ook is een protesttelegram gestuurd naar de Europese Radio Unie te Genève. Mr. Klaassen deelde ons vanmor gen mede. dat er een nieuwe vrije golf is gevonden voor de Veronica. „Ik weet niet precies hoeveel meter, maar het is vlak in de buurt van de oude golflengte. Met het overscha kelen is men nu bezig. De nieuwe golflengte ligt. per se niet in de vis serijband, nóch in het gebied van de regionale omroepen. De SPD zal nu in de nieuwe Land dag vertegenwoordigd zijn door 44 afgevaardigden tegen voorheen 36. Adenauers Christen-Democratische Unie is het kind van de rekening ge worden: in de vorige landdag had de CDU nog 56 zetels, thans 51. De vrije democraten kregen 18 ze tels. tegen voorheen 21. De vooruit gang der socialisten in Baden-Wiirt- temberg komt slechts enekle weken na hun zegepraal bij de verkiezingen in ettelijke grote steden in overwe gend katholieke deelstaten. Ollen- hauer, de leider van de SPD, is met het resultaat danig in zijn nopjes. Opvallend was, hoe weinig kiesge rechtigden ditmaal naar de stembus zijn gestapt. Vier jaar geleden was het nog 70,2 pet. diemaal slechts 59,6 pet. Ook in het allerjongste West duitse bondsland. de Saar, waar gis teren gemeenteraadsverkiezingen zijn gehouden, wat het percentage uitge brachte stemmen veel kleiner dan de vorige keer, in 1956, toen het Saar- gebied economisch nog tot Frankrijk behoorde. Toen bracht 87.6 pet. van de kiesgerichtigen zijn stem uit tegen gisteren slechts 60 pet. Ook in het Saarland is het een wedstrijd ge weest tussen de CDU en de SPD. n de hoofdstad Saarbrücken. die meer dan 120.000 inwoners telt, hebben de socialisten met 13.557 stemmen tegen 12.625 voor de CDU de overwinning behaald. Een groepAmerikaanse oud heidkundigen onder leiding van dr. Joseph Free heeft op de noordwes telijke oever van de Jordaan, 15 km van Djenin, in Jordanië overblijfse len ontdekt van de bijbelse stad Dothan. (Van onze- verslaggevers) Drie Eindhovenaren zijn omgekomen en twee gewond, van wie een zeer ernstig, bij een ongeluk zaterdagnacht met hun auto onder de Belgische grensplaats Lommei ten zuiden van Eindhoven. De doden zijn de 40-jarige mevrouw A. Frunt uit de Spinnerstraat, de 31-jarige Jean Trommaer van het Salviapad en de 29-jarige Frans Heesakkers uit de Sint Gerlachstraat. Levensgevaarlijk gewond is de 35-jarige Jos Vos uit de Kaneelstraat en minder ernstig gewond werd de 37-jarige Christina van der Ven uit de Houtstraat. 'I want my daddy home' 'Ik wil mijn vader terug* staat op het kar tonnen bord, dat dit Zuidafrikaanse meisje hier vasthoudt. Samen met een twintigtal vriendjes en vriendinnetjes stond zij zaterdag voor het stadhuis van Johannesburg, terwijl enkele jongens en meisjes binnen aan de burge meester vroegen of pappa en mamma niet konden worden vrijgelaten uit de gevangenis. De politie nam ook hen echter mee. Advertentie I.M ....ja. waarom tien gul den neertellen voor deze Mys- tère (alhoewel het een Mystère is... wel zo vreselijk mooien beslist niet te vinden in de hele stmt) als U hem morgen te kusten te keur kunt uitzoeken voor bij na de halve prijs. Nu koopt U Broderie Mystère, in de rijkst bewerkte dessins, met dubbele onderzoomof open gewerkte broderie-rand. Vier verschillende hoogte's. (U koopt dus de breedte) van 8 tot 10 gulden, koopt U nu door el kaar voor één prijs, voor nog géén vijf gulden. Sfe5 1 irü A$0 «»T i?0 cfl* w? isss Dinsdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze ongekend mooie Broderie Mystère, met brede dubbele onderzoom of opengewerkte Broderlerand. in vier hoogte's. 150. 165, 170 en 180 cm. per me ter voor (Van een onzer verslaggevers) Op het vliegveld De Koov bij Den Helder is zondag een zweefvlieguig van de club „Den Helder" neerge stort, waardoor de luitenant ter zee tweede klasse C. K. Krijger zijn borstbeen brak en naar het zieken huis moest worden vervoerd. Het ongeluk gebeurde vlak na de start toen de ontkoppelde sleepkabel met parachute in aanraking kwam met het vliegtuigje dat daardoor on bestuurbaar werd. Van geringe hoog te stortte het zweefvliegtug van het type Grünau Baby neer. waardoor het ernstig werd beschadigd. De politie nam dekinderen to overvalwagens mee, terwijl een klei ne deputatie kinderen zich binnen bij de burgemeester bevond en daar een verzoekschrift overhandigde. In Wellington heeft de Zuidafri kaanse minister van Justitie Eras mus verklaard, dat sinds het afkon digen van de noodtoestand in totaal 1900 leiders van relletjes zijn gear resteerd afgezien van de honderden losse arrestaties die nog zijn verricht. Premier Verwoerd is zaterdagavond onverwacht uit het ziekenhuis ont slagen en naar zijn ambtswoning in Pretoria vervoerd. Hij zal nog een keer naar het ziekenhuis terug moe ten keren om een tweede operatie te ondergaan. De premier heeft vijf weken in het ziekenhuis gelegen als gevolg van de op hem gepleegde moordaanslag. SAN FRANCISCO (Reuter) Zater dag heeft de Westduitse Lufthansa del uchtlijn l'rankfort-San Francisco in gebruik genomen. Met een kist uitgelezen wijnen als geschenk van de burgemeester van de Californische stad aan zijn West duitse ambtgenoot werd da plechtig heid bezegeld. Zoals bekend, heeft de KLM tot. nu toe steeds vergeefs gepoogd landings rechten op de Amerikaanse westkust te verwerven. (Van een onzer verslaggevers) De Tielse politie heeft in de nacht van vr(jdag op zaterdag de 17-jarige P. J. M, S. opgepakt, die enkele da gen tevoren met een jongeman uit Kampen, uit de psychiatrische Ln- rinchting Welkom te Arnhem was ontvlucht. Aangezien men het ver moeden had. dat S. na zijn ontvluch ting weer uaar Tiel was gegaan, heeft de Tielse politie enkele avon den op verschiellende plaatsen in de stad gepost. Vrijdaganacht kon S. weer worden gepakt in de woning van de weduwe H. in de Westluiden- sestraat. - Hij is zaterdagmorgen- weer naar Arnhem overgebracht. Het gezelschap, allen leden en supporters van de voetbalvereniging Eindhoven, had de zaterdagavond doorgebracht in een Eindhovens res taurant en was daarna nog even naar Lommei gereden, waar het on geluk zondagmorgen half vier is ge beurd. Frans Heesakkers raakte de macht over het stuur kwijt, ramde een be tonnen paaltje en kwam tot stilstand tegen een boom. :Door de grote snel heid, waarmee volgens de politie is gereden, waren de gevolgen ontstel lend. Enkele inzittenden werden uit de wagen geslingerd, anderen moes ten met snijbranders uit het wrak worden verlost. Voor de wedstrijd Eindhoven—SHS zondagmiddag begon heeft men een minuut stilte in acht genomen en de vlaggen halfstok gehesen. In het noorden van Friesland hebben in de nacht van zaterdag op zondag twee jonge mannen het le ven verloren bij een motorongeluk. Op de oude Rijkstrekweg tussen Dokkum en Kollum vlak bij Dan- tumawoude heeft men zondag ochtend zes uur de stoffelijke over schotten gevonden van de 28-jarige Wytse van der Kooi uit Nes, gemeen te Westdongeradeel en de 20-jarige Pieter Kuitert uit Metslawier, die op de duo van Van der Kooi's motor een lift kreeg. In een flauwe bocht moet de motor omstreeks elf uur 's avonds in de berm zijn geraakt en tegen de uit stekende brugleuning zijn gevlogen. De borstkas van de bestuurder werd doorboord door een uitsteeksel van de leuning. Van der Kooi was ongehuwd. Kuitert die door een jongere broer die terugkeerde van een uitstapje werd gevonden, was pas getrouwd en vader van een baby van vier dagen. Zjjn vrouw Is nog in het zie kenhuis. Hij had een schedelbasis- fractuur, een ernstige borstwond en een beenbreuk. Van der Kooi was onmiddellijk dood, Kuitert moet in de loop van de nacht zijn gestorven. Onder Geldermalsen werd zondagmorgen de 61-jarige D. Gran- dia uit Ophemert door een auto ge grepen en dodelijk gewond, toen hü met zijn bromfiets Rijksweg 15 wilde oversteken. Op de Kamerikse Zandweg te K a m e r i k is zaterdagavond - de 55- jarige gemeentebode van Woerden M. D. Karsdorp met zijn motor tegen een vrachtauto gebotst. Hij was op slag dood. Zijn vijftienjarige zoon Jan, die op de duo zat, is in levens gevaarlijke toestand overgebracht naar het algemeen ziekenhuis te Woerden. Waarschijnlijk is Karsdorp ver blind door een tegenligger die zijn koplampen op onjuiste wijze had ge steld. Terwijl hij zaterdagmiddag over de Mauritskade in Den Haag wandelde, raakte de 68-jarige J. F. Bierens. die niet goed kon zien, plot seling te water. Twee voorbygang- sters, die de bejaarde man zagen drij ven, riepen om hulp. Daarop spron gen twee jongelui van 16 en 20 jaar gekleed in de gracht. Zij slaagden erin de man op de wal te brengen, maar het slachtoffer was reeds over leden. Op de tweede dag van het Convent van de ARP, gehouden te Utrecht, heeft de voorzitter van haar Tweede- Kamerfractie, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, dit standpunt toegelicht. Hü wenste niet vooruit te lopen op de parlementaire procedure en. behield (Van een onzer verslaggevers) Onder het motto „het atoomtijdperk vraagt nieuwe visie" heeft de PSP het weekeinde een tweedaags congres gehouden in het Oranje huis te Utrecht. Dit congres werd door enkele honderden afgevaar digden uit het hele land bijgewoond. Zaterdagavond konden de con gressisten luisteren naar redevoeringen van het Tweede-Kamerlid H. J. Lankhorst en ds. N. van der Veen. De heer Lankhorst besprak liet on derwerp „Vrede is de weg". Hij kwam daarbij tot de conclusie, dat, wanneer vrede de weg is naar een betere (so cialistische) samenleving, een voorbe reiding op mogelijke oorlog met die weg niet te verenigen is. Hij noemde het vlagvertoon van de Karei Doorman en het zenden van dienstplichtigen naar Nieuw- Guinea een uitdaging aan de ex treme krachten in Indonesië. Dit beleid van de regering kan dus de oorzaak worden van een nieuwe oorlog. De heer Van der Veen had zijn rede de titel „Socialisme blijft het doel" meegegeven. Hij legde er de na druk op. dat het pacifisme zonder socialisme volstrekt ondenkbaar is. Sprekende over de sociale verbete ringen betoogde de heer Van der Veen, dat deze ln socialistische zin niets wezenlijks hebben veranderd de maatschappij is even kapitalistisch gebleven, zulks in tegenstelling tol datgene wat de Partij van de Arbeid j beweert, aldus spreker. I El* z(jn vele obstakels, die de actie voor het socialistische doel belemme ren. Als een daarvan signaleerde de heer Van der Veen de bonafide vak beweging. waarbij de representen niet meer doen dan contact leggen tussen de werkgevers, werknemers en amb tenaren. Directe - arbeidersacties achtte hij veel doelmatiger. In dit opzicht noemde hij de wilde busstaking een levend voorbeeld. Dit middel moet veel vaker ter hand worden geno men, Hij riep zijn gehoor op zich met klem te verzetten tegen iedere be knotting van het stakingsrecht. Het kapitalisme betitelde hij als vijand nummer 1. Het regeringsbeleid inzake Nieuw-Guinea noemde de heer Van der Veen typisch kapitalis tisch. Die bedoelingen dienen krach tig te worden bestreden. De socialis ten, aldus spreker, moeten met hun protest tegen dit onderdeel van het regeringsbeleid laten zien. dat het hun ernst is met hun strijd voor ge rechtigheid en socialisme. zich daarom zijn uiteindelijke beslis sing voor. Wel citeerde dr. Bruins Slot de be langrijkste argumenten die zijn frac tie tegen de mammoetwet aanvoert in het voorlopig verslag, dat volgens hemvoorlopig nog niet zal verschij nen. Hij getuigde daarbij wederom van de grote ongerustheid die het ontwerp in protestants-christelijke kring heeft teweeggebracht. Naar tijdens de discussies bleek, toonden verscheidene afgevaardigden zich met deze verklaring maar matig ingenomen. Zij wensten verder te gaan en drongen erop aan, dat de kamerfractie duidelijk zou uitspre ken voor de mammoetkwestie des noods een kabinetscrisis te riskeren. De meest prominente woordvoerder in dit gezelschap was de ondenvijs- specialist, dr. J. van Bennekovn. Spij tig' constateerde hij, dat o.a. zijn par tijgenoot, prof. Diepenhorst, lid van de Eerste Kamer, voor de radio het verzet tegen de mammoetwet heeft gebagatelliseerd. Het ontwerp, aldus dr. Van Benne- kom. past niet ln de politieke lijn van dit kabinet en gaat structureel zozeer tegen de a.-r. principes in, dat het eigenlijk niet amendeerbaar is. Dr. Bruins Slot diende zijn oppo santen op nogal verzoenende toon van repliek. Hij liet de uitlatingen van prof. Diepenhorst voor diens eigen rekening en herhaalde, dat zijn fractie met kracht zal blijven streven naar ingrijpende wijzigingen in het ontwerp. Dat mr. Cals na zijn bekende be spreking met de confessionele fractie voorzitters slechts de titels van enkele hoofdstukken heeft veranderd, vond hij beslist onvoldoende. Overigens, zo gaf dr. Bruins Slot toe, „er zijn wel kleinere dingen in. Nederland geweest, waarover kabinetscrisissen zijn ont staan". Behalve over de mammoetwet is op dit convent uitvoerig van gedachten gewisseld over het vraagstuk Nieuw- Guinea. over dat van de commerciële televisie en over dat van de onder ontwikkelde gebieden. En de deuren van de Ahoy'-hal, wanneer gaan die nu eindelijk weer eens open? In de loop van deze week, naar men hoopt. Enkele inzendingen voor de expositie Heelal en Aarde zijn nog niet vol tooid. Nog even geduld, er wordt hard aan gewerkt. De Floriadepostkoets, eerst op een podium geplaatst, staat nu op een hobbelig veld van natuurstenen. Men vond dat passender, omdat het rij tuig veel vaker over hobbelige dan over podiumachtige wegen heeft ge reden. Bij het keienveld zult u straks vele grote foto's kunnen zien van de landschappen die de postkoetsiers hebben doorkruist en vitrines met de geschenken die zij onderweg hebben gekregen. Dat waren niet zo maar aardig heidjes. Vooral de Turken zijn royaal geweest. Aan de Turks-Griekse grens boden zij de postkoetsbemanning ge braden schapen op koperen borden van een meter doorsnee aan. De schapen om op te eten en de borden om mee naar huis te nemen. Her inneringsborden, voorzien van spe ciale inscripties en versierd met tul pemotieven. De Floriadebezockers wensen droog cn zonnig weer. De Floriadchoveniers wensen regen. Er is de vorige week lang niet genoeg regen gevallen, zeg gen zij. VVe moeten dc tulpen ver vangen door zomerpianten, maar de grond is te droog. Dat kunnen we alleen met sproeien niet verhelpen. Als het nu eens tussen middernacht en 's morgens negen uur goed wil regenen, zijn beide partijen tevreden. Aan de bomen is het niet te zien. dat er zo weinig water in de grond zit. Die wortelen ook dieper dan gla diolen en begonia's. In de tuin van het Museum Boymans-Vau Beunin- gen staan ruim dertig witte mei doorns in volle bloei. Ze zijn niet voor de Floriade geplant, maar al een paar jaartjes eerder, namelijk tijdens de bouw van het museum. Tamelijk bejaarde meidoorns dus, maar deze oudjes doen het nog best. Ook in het Park bloeien meidoorns en voorts witte en rode kastanjes en de gouden regen. De Tropische Kas is verrijkt met een veelkleurige verzameling Bra ziliaanse bloemen. In de Koningshof prijken nu bruin- en groenbladige carina's, afkomstig uit de tuin van het paleis Soestdijk. Het zijn afstam melingen van de canna's die een Aalsmeerse kweker koningin Emma bij haar huwelijk met koning Willem III schonk. ln deze ruonek vermeldt Het Vrijs Volk zonder commentaar trei lende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die tuorden geciteerd. 'Ik heb het gevoel dat er door de politieke rel die er om is ontstaan, nu nog wat verwarring heerst in ons land, maar ik ben ervan overtuigd, dat hij snel zal veranderen. Het is ook zo oneindig belangrijk voor de troepen, dat zij weten dat het thuisfront echter hen staat ik heb dat in Korea ook zo duidelijk gemerkt. En ik begrijp eerlijk gezegd niet boe het komt dat, nu het ons eigen bezit betreft, politici vragen stellen die zij niet stelden toen het om Korea ging...' Kolonel Eekhout, commandant van de troepen die naar Nieuw- Guinea zullen worden gezonden, in een interview in de Telegraaf van 12 mei. OOST-BERLIJN (Reuter, AP). De Russische opperbevelhebber in Oost- Duitsland heeft bij de commandan ten van de Britse, Franse en Ame rikaanse troepen in de Bondsrepu bliek een protest ingediend tegen een schending van het Oostduite lucht ruim op 5 mei door een vliegtuig zonder kenteken. In het protest wordt gezegd dat het toestel uit West-Dultsland kwam en op ongeveerf 50 km ten oosten van Hamburg over de Oostöuitse grens vloog. Het op ongeveer ander halve kilometer hoogte vliegende toestel zou 90 km Oost-Duitsland zijn binnengedrongen. Russische jagers, aldus het protest, hadden liet vliegtuig herhaaldelijk seinen gegeven 0111 te landen. Het sloeg hier echter geen acht op en vloog terug over de Westduitse grens. De Russische opperbevelhebber dringt er in zijn protest op aan, dat de westelijke commandanten maatre gelen nemen „die in de toekomst schendingen van de Oostduitse grens door uit West-Duitsland af komstige vliegtuigen zullen belet ten". Bij nieuwe schendingen zullen de Russen de strengste maatregelen treffen. Adverunt'c LM. SPORTSCHOENFABRIEK N.V. HENGELO (GI4.) (Van onze verkeersredacteur) De zomerdienst van de Nederland se Spoorwegen, die 29 mei ingaat, zal ditmaal grote wijzigingen meebren gen. Zoals wij indertijd hebben be richt, wordt immers een groot aan tal binnenlandse treinen aanzienlijk versneld. Houders van weekkaarten zullen terdege met die veranderingen in de treinenloop moeten rekening houden, zo waarschuwen NS. In zijn vergadering van 12 mei jl.' stelde het bestuur van de PvdA de delegatie samen, die op 28 en 29 mei a.s. in Brussel zal deelnemen aan de feestelijkheden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Belgische Socialistische Partij. De ontwerp-kandidatenlijsten voor de op woensdag 3 augustus a.*, te houden verkiezingen voor de Eerste Kamer werden vastgesteld. Zij zullen aan de vergadering van de Partijraad op 28 mei a.s. worden voorgelegd, ter definitieve vaststelling. Daarop werd voortgegaan met de reeds in de vorige vergadering be gonnen bespreking van een door p.g. drs. J. M. den Uyl, directeur van de Dr. Wiardi Beekman Stichting opge stelde nota. over de kernpunten van de politiek van de party. In een vol gende vergadering zal de concretise ring van het gestelde aan de orde komen. Ten slotte keurde het bestuur het ontwerp-schema voor het winter werk '60-'61 van gewesten en afdelin gen goed.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2