Overheid scheppe voor efficiënte produktie in Vorstin op bezoek bij haringvloot FOTOWEDSTRIJD SLUIT 30 MEI Humanitas: Hef de f Openbare school niet kleurloos neutraal V Herbéplanten ✓aak hoofdpijn? hdpen li &ra{ I Mongabarra gezonken ZONDER COMMENTAAR Het ziet er goecl uit Rapport u4RP-studiecommissie NATTE VLAGGETJESDAG Prof .v.d.Bergli neemt afscheid Zuiclliollands landschap naar Schoonhoven Boekhouder bekent tweede verduistering Vrouw door gas gedood Pri j sindexci j f er Zonde Aaurandingspoging: dader gearresteerd Druk werk Boerderij afgebrand: 1300 kuikens gedood HET VRIJE VOLK MAANDAG 23 Mirt I960 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Vlaggetjesdag 1960 was nogal waterig. In de drie vissersplaat sen stroomde zaterdagmiddag een kille meiregen. Vlaardingen moest zelfs besluiten het feestprogramma af te gelasten. IJmui- den kon dat moeilijk doen: op deze haven was dit jaar het offi ciële accent gelegd. Bovendien kwam er onverwacht bezoek van koningin Juliana. Scheveningen kreeg aan het eind van de viootschouw een welkome opklaring. Donkere xvolken f Samenwerken Voor de Floriadeuierkers zijn drie bijzonder drukke dagen aangebroken. Morgenochtend moet de expositie Heelal en Aarde gereed zijn; woensdag gaat dc tentoonstelling van exotische planten in de Ener giehal open en nog voor He melvaartsdag wil men zoveel mogelijk zomerplanten in de grond hebben. Er komen dan zeer vermoedelijk tienduizen den bezoekers en die kan men geen kale velden en stapels verlept bolleloof laten zien. Heemtuin Bruggen Eend '_v DEN HAAG (ANP) De landbouwpolitiek van de overheid moet de voor waarden scheppen om een efficiënte produktie mogelük te raaken in onder nemingen waar bij de tegenwoordige stand van de techniek doelmatig ge werkt kan worden. Aldus één van de stellingen van de Studiecommissie Landbouwpolitiek van de Antirevolutionaire Party in een zojuist verschenen rapport. Volkomen bij verrassing voer ko ningin Juliana saterdag met het hospitaalkerkschip „De Hoop" de haven van IJmuiden binnen voor het bijwonen van Vlaggetjesdag. ■In de stromende regen inspec teerde de Koningin de fleurig versierde loggers, die op de .uit vaart lagen te wachten. Het hospi taai-kerkjchip De Hoop kwam zaterdagmiddag om half twee de haven van IJmuiden binnen. Aan boord bevonden zich onze vorstin zij was komen varen uit Scheveningen. De Koningin bezichtigde allereerst natuurlijk de feestelijk versierde Advertentie I.M. Zij, die al eens eerder glas gordijnen tijdens een speciale aanbieding bij ons kochten, weten uit ondervinding, dat prijsverschillen van twee a drie gulden geen zeldzaamheid zijn. Morgen om 9 uur begint er weer zo'n speciale verkoop van glasgordijnen van 100% katoe nen marquisette met extra brede fantasie entre-deux, in aparte dessins. Duizenden glasgordijnen uit de serie van 4.25 met een brede dubbele onderzoom, worden morgen verkocht voor nog géén drie gulden. Dinsdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze dui zenden glasgor dijnen. 90x160 cm. per stuk van JL25""voor vloot en ging vervolgens aan boord van de Katwijker logger 74 'Hette Margarethe'. Zij sprak uitvoerig met de bemanning en liet zich inlichten over de gang van zaken tijdens de visserij. De factor van de rederij Kennemerland, de heer J. van der Plas. leidde haar rond od het schip. Om half drie begon het eigenlijke programma na het vertrek van de Koningin. 'Van Vleet tot Eet' was de titel van een enorme optocht, die in een trieste stortbui van start ging In de lange stoet met, voorstellin gen- uit alie takken van het visserij, bedrijf liepen als gasten ook groe pen mee uit Marken. Urk en Spaken burg. Bij de Tegeltjesmarkt werd gelui» terd naar enkele toespraken, onder andere door de minister van' Land bouw -ènr'Visserij, mr. v. G 'M. Ma- rijnen.. Hij sprak op de brug van de KW'163 Janny. De bewindsman 'ag 'donkere wolken'. Niet alleen boven deze vlaggetjesdag ook boven de hele visserij, en wel door de uitbrei ding van de territoriale wateren van vele landen. Maar met zoveel jonge ren voor zich. hoopte de minister toch, dat de toekomst gewaarborgd zou zijn. De voorzitter van het Pro- duktschap voor Vis en Visorodukten nees na zijn speech de wimnel va,n dit instituut op de KW 163, Dit schip had vorig jaar de beste vis aange voerd van de vloot uit Katwiik. In Vlaardingen werd de prodUKt- schaoswimpel die middag gehesen aan boord van de VL 114 Voorlichter door burgemeester mr. J. Heusdens. Eenzelfde plechtigheid voltrok zich uiteraard in Scheveningen. Daar ging de eer naar de Sch. 21. Zaterdagavond was het weer wat beter evenals gisteren. Zo hebben dus toch nog tienduizenden in de drie vissershavens de genavnïseerds en bij donker prachtig verlichte vlo ten kunnen bekijken. Vanmiddag va ren de schepen uit. Vrijdag zullen we weten wie de eerste nieuwe haring aan wal heeft gebracht. Prof. mr. dr. G. van den Bergh, die op 25 april 70 jaar werd, zal op 2 juli zijn ambt als hoogleraar in I het staatsrecht neerleggen. Hij geeft op die dag een afscheidscollege in I de aula van de universiteit van Am- sterdam. By die gelegenheid wordt hem door zyn vriendenkring een geschilderd portret aangeboden en een gedenk album. Verschillende hoogleraren en wetenschapsmensen hebben een bij drage geleverd aan een opstellen bundel die de scheidende hoogleraar op 2 juli eveneens wordt aangeboden. Voorintekening op deze bundel is mogelijk door opgave voor 1 juli bij mr. J. Th. Scherpenhuisen, Olym- piaplein 62, Amsterdam-Zuid, onder gelijktijdige storting' van ƒ13.50 op postrekening nr. 5005, waarop onder vermelding van „Huldigingscomité prof. Van den Bergh" ook bijdragen voor het portret gestort kunnen wor den. De commissie, die gepresideerd werd door de heer A. W. Biewenga, de nieuwe voorzitter van het Land bouwschap, meent dat het garantie- beleid moet worden beschouwd als één van de middelen van de overheid om het gestelde doel te bereiken. Een garantiebeleid, waarin het inkomstentekort wordt aangevuld door bedrijfstoelagen, wijst de com missie van de hand. 'Het garantie beleid,' zo wordt gezegd, 'dient ge voerd te worden per produkt of groep van produkten' en 'de garantieprijzen voor de basisprodukten (de belang rijkste produkten van de boerderij) zullen zo moeten worden vastgesteld, dat een lonende produktie m effi ciënte ondernemingen mogelük is'. Door allerlei oorzaken bestaan er In verschillende landbouwgebieden belemmeringen voor een aanpassing van de organisatie van de produktie. Het welvaartspeil van de bevolking in die streken kan geen gelijke tred houden met dat in de niet-agrarische bedrijfstakken. Waar mogelijk zal de overheid bedrijfsvergroting moeten stimuleren o.m. door bevordering van de werk gelegenheid, door onderwijs in andere richting dan de landbouw, door sub sidies aan beroepskeuze-instituten, door het beschikbaar stellen van grond in de IJselmeerpolders, door een actief aankoopbeleid van de Stichting Beheer Landbouwgronden en door een grotere beweeglijkheid in het 'grondverkeer'. Er is een omvangrijk ruilverka- velingsprogramma nodig met onge veer 40.000 hectaren per jaar, die onder handen worden genomen. Een deel van de kosten zou niet meer door de landgebruikers ge dragen moeten worden omdat het ook openbare - nutsvoorzieningen zijn. Een nadere bezinning op de grond- politiek is nodig. Bij de eerstkomende verlenging van de wet vervreemding landbouwgronden moet ernstig wor den nagegaan in hoeverre de koop- prijsbeheersing van de landbouw gronden kan worden opgeheven. De overheid zou de pachter in staat moeten stellen grond in eigendom te verwerven. (Van een onzer verslaggevers) Het ruim 5000 ton nietende Zweedse s.s. Mongabarra is zondagavond vier mijl ten noorden van het Duitse waddeneiland Juist gezonken. Het schip was daar donderdag na een aanvaring met een Britse tanker aan de grond gezet. De Mongabarra stond half onder water. Wijsmuller uit IJmuiden werd met de berging belast. In de loop van zondag werden door de bergers verschillende dyna- mietladingen aangebracht, om de Mongabara in tweeën te breken. Dit was de enige manier om het schip te bergen. Omstreeks half tien gisteravond, twintig minuten nadat de laatste la ding tot ontploffing was gekomen, verdween de Zweed echter in de gol ven. De opvarenden, die aan boord waren achtergebleven, waren vóór het tot ontploffing brengen van de springstof overgestapt op de ber gingsvaartuigen. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard, «oor rekening van hen die worden geciteerd. 'Overigens houdt de katholieke kerk zich volkomen neutraal en zegt geen woord ten gunste van Kennedy. Een prominent theoloog, de redemptoris tenpater Francis C. ConneJl, schreef onlangs in het Amerikaanse tijd schrift 'Ecclesiastical Review': "Een katholiek die op een kandi daat stemt omdat deze katholiek is, en daarbij een niet-katholieke kandi daat passeert, hoewel deze naar zijn mening een betere president zou zijn, maakt zich aan een zonde schuldig Met andere woorden: een 'katholieke partij' hoort er in ons land niet te zijn.".' Kurt Kuen In Der Spiegel, nr. 20/1960. (Van een onzer verslaggevers) De stichting Het Zuid-Hollands Landschap houdt haar jaarvergade-, ring ditmaal in Schoonhoven. De datum is 11 juni. De deelnemers brengen eerst echter een kort bezoek aan Gouda. In de pypenstad worden de deelnemers door het gemeente bestuur in het Stedelyk Museum, Het Catharinagasthuis ontvangen. Zy bezichtigen er bovendien een ten toonstelling van Jan Sluyter. Daar na rijdt men via Haastrecht langs de Vlistnaar Schoonhoven, waar eveneens een ontvangst door het ge meentebestuur wacht. 's Middags maakt het gezelschap een tocht naar Ammerstol, Bergambacht en Ber- kenwoude. Daar bezoekt het een eendenkooi. De fotowedstrijd 'De plaats waarin wij wonen' sluit op 30 me! althans wat betreft Het Vrije Volk. De nationale fotowedstrijd sluit later. Fotoamateurs die in zenden op onze wedstrijd, nemen automatisch deel aan de natio nale wedstrijd. Het Vrije Volk stuurt alle ontvangen foto's, be kroond of niet bekroond, doo- (Van een onzer verslaggevers) De politie te Castricum heeft een inwoner gearresteerd, die vrijdag, avond in Heiloo had gepoogd de 43- jarige mevTouw V. uit Limmen aan te randen. Mevrouw V. keerde per bromfiets terug van de repetitie van een operettegezelschap. Op de Groeneweg te Heiloo werd zy aangeroepen door een man, die by zijn geparkeerde auto stond. In de mening dat hij hulp noijig had ging zy naar hem toe, waarop hy haar onmiddeliyk aanviel. Toen de vrouw om hulp riep vluchtte de man. Mevrouw V. had echter de tegenwoordigheid van geest zijn autonummer te noteren. (Van eer» onzer verslaggevers) 'Het waardevolste jubileumgeschenk voor Humanitas zou zonder twijfel zijn geweest: de erkenning door de regering, dal de vereniging wordt aanvaard als reclasseringsinstelling voor minderjarigen en dus ook haar bijdrage kan leveren in het werk van de gezinsvoogdij.' Deze wens maakte de voorzitter van Humanitas, mr. dr. J. in 't Veld, zaterdagmiddag kenbaar in het Minervapaviljoen te Amsterdam, waar de vereniging haar vyftienjarlg bestaan vierde. Dr. In 't Veld verzocht de ver tegenwoordigster van het departement van Justitie, mej. F. A. R. Krone- man, de minister van deze wens in kennis te stellen. Voor het departement van Maat schappelijk Werk was de heer B. Fels aanwezig. Minister Klompe had aan de voorzitter, zo deelde deze mede, haar spyt betuigd, dat zy niet zelf tegenwoordig kon zijn, temeer, daar zij wel wist dat Humanitas zich ten achter gesteld voelt. Dr. In 't Veld getuigde van zijn byzondere erkentelijkheid voor de hulp van het NW. de vakbeweging Hei onderwijl op de openbare school is niet van een kleurloze neutrali teit. De openbare school is, moet althans zijn, een ontmoetingspunt van levensovertuigingen. De algemeenheid van de openbare school bestaat niet in het gemiddelde van overtuigingen, maar in de som daarvan. Het is goed. als de kinderen weten, dat hun onderwijzer een overtuigd christen of een overtuigd humanist is. Dit is de gezamenlijke mening van dr. J. P. van Praag, de voorzitter van het Humanistisch Verbond, en ds. L. Alons, predikant te Emmen, die zater dag op de algemene vergadering van Volksonderwijs te Utrecht hebben gesproken over het wezen van de openbare school. (Van een onzer verslaggevers) Ruim 1300 kuikens zijn verbrand toen zaterdagmorgen de boerderij van de heer Van Ee aan de Topper- weg te Kootwijkerbroek in vlammeu opging. Brandweer, militairen en enkele politiemannen konden 54 kalveren in veiligheid brengen. De hooiberg en het woonhuis van de niet-verzekerde eigenaar bleven gespaard. Beide sprekers legden er de na druk op, dat by de bevolking van de onderwyzers rekening gehouden moet worden met de taak. die zij in de openbare schoolhebben te vervullen. De heer Van Praag zei, dat de onderwyzer zyn levensovertuiging moet kunnen laten doorschynen, uit welke bronnen hy ook heeft geput. Hy geeft dus geen uitdrukkelijk on- derwys in leerstellige opvattingen. De onopzettelyke geestelyke vorming mag niet eenzijdig zyn. Ds. Alons zei, dat het Nederlandse volk zyn kinderen opvoedt in apart heid. Het tragische daarby is, dat de openbare school, die de algemene school hoort te zyn. in feite in grote delen van het land de school van de I niet-leerstelllge christenen en de I buitenkerkelijken is. 'Wy hebben een algemene schooi en geen school van algemeenheden nodig', zo zei hy. De spreker pleit te. voor de christelijke en maat schappelyke deugden, vooral in de ze tyd, die geen begrip meer heeft voor deugden. Men gelooft er niet meer in. Het vormend onderwys op de openbare school moet gegeven wor den vanwege de kerk en in beginsel evenzeer vanwege andere geestelyke groeperingen, zo zei hij. Ook de bybel moet een plaats op de openbare school vinden. Dr. Van Praag was met hem eens, dat zonder kennis van de bybel de westerse ge schiedenis en cultuur niet te begrij pen zi.in. By de discussie toonde ds. J. Kei- dinga uit Haarlem zich zeer pessi mistisch over de maatschappelyke, culturele en religieuze belangstelling van de toekomstige onderwijzers, maar dit pessimisme werd door de vergadering niet gedeeld. Door verscheidene sprekers werd opgemerkt, dat op tal van plaatsen de openbare school nu reeds door kinderen uit gezinnen van uiteenlo pende levensbeschouwing wordt be zocht en dat dus het gevaar van ver zuiling der openbare school niet zo groot is, als ds, Alons vreesde. waaruit Humanitas een belangryk contingent van zijn medewerkers recruteert. Hy dankte ook de N.V. De Arbeiderspers voor een extra- gift van duizend gulden. De groei van het ledental is enigs zins vertraagd. Van stilstand Is ech ter geen sprake. De vereniging telt thans 13500 leden. Over de invloed van het werk, al dus de voorzitter, is er volop reden tot tevredenheid. Humanitas wist begrip te wekken voor de betekenis van het moderne maatschappelyke werk in kringen, die er vroeger af wijzend tegenover stonden. Spreker zou. indien mogely'k, de stichting van een algemene vereni ging toejuichen. Maar de tijd is er z.i. niet rijp voor; de verschillen zyn nog te diep. Humanitas Iaat de men sen wie het hulp verleent, vrij hun eisen weg te vinden: zij moeten zelf een oplossing zoeken voor de levensvragen. Niettemin constateerde dr. In 't Veld een verheugend naar elkaar toegroeien en hy hoopte dat dit proces zich zal voortzetten. Prof. ar. R. Schippers, voorzitter van de Nationale Raad voor Maat schappelijk Werk. belichtte hierna enkele aspecten van het maatschap pelijk werk en besloot met de ont boezeming: 'Mijn leven lang heb ik als calvi nist met het humanisme overhoop gelogen Ik vroeg mij daarom af of ik op dit jubileum zou kunnen zeg gen: we hebben elkaar nodig. Maar het gaat niet. Ik wil 't altkans zo niet in de krant hebben Mijn felicitatie wens ik als volgt te for muleren: wij aanvaarden elkaar vol ledig mei de bereidheid tot een goe de samenwerking. Het zou tegen alle regels indruisen indien wij dat niet zouden doen. In velerlei opzichten is hulp van de een aan de ander mo gelijk. Ik hoop dat wij hierbij elkaar tot zegen zullen zijn.' De staffunctionaris van het Cen traal Bureau van Humanitas, de heer C. Uitenbogaard, hield een betoog, waarin hy principiële lijnen uitstip pelde voor het toekomstig maat schappelijk werk. De middag werd opgeluisterd door Jaap Maarleveld, die een keur van gedichten voordroeg. Een van de mooiste vrouwen ter wereld, Sophia Loren, en een van 's werelds grootste grapjas sen, Peter Sellers, hebben elkaar voor het eerst ontmoet. Het ge beurde op een persconferentie in Londen. Zij gaan samen een film maken naar Shaws toneelstuk „The millionairess" (De miljo- naire). In de film speelt zij de rol van het vrolijke mooie meisje en Sellers is de dokter uit India die verliefd, op haar wordt. „Hij is charmant," vindt Sophia. ,Zi) is fantastisch," luidt het oordeel van Peter over zijn medespeel ster. Thomas Gates, de Amerikaanse minister van Defensie, heeft gisteren gezegd dat hy persoonlyk het bevel had gegeven tot het alarm dat vorig weekeinde alle Amerikaanse strijd krachten op de been bracht, aen -enPi leekwuO )vit-êle ruwm (Van onze weerkundige medewerker) Na het vrij sombere weekeinde ziet het er nu beter uit. Door het zich iets in de richting van het vasteland uitbreiden van een Oceaandepressie is de wind in de zuidhoek beland. Er vindt aanvoer van zachtere lucht plaats en elke dag zal de thermo meter een paar graden winst kunnen boeken. De kans op regen van bete kenis is in de eerste helft van deze week klein. Een storingsfront nadert weliswaar de Britse eilanden, maar verwacht wordt dat het geen grote vorderingen m oostelijke richting meer zal kun nen maken en dat het weer in ons land de eerste helft van deze week op de meeste plaatsen droog zal bly- ven. Niet bepaald droog is het zater dag to het zuiden en midden van het land geweest. Op veel plaatsen viel daar tien tot twintig millimeter re gen, Hellendoom tapte zondagmor gen zelfs 37 mm af. Het noorden komt wat de regen betreft een heel stuk achter by het zuiden. Tot nu toe viel er in mei op Terschelling nog maar 8 mm tegen in Zuid-Limburg 76 mm. Zwaar stortregenen deed het gis teren in het Alpengebied. In Gre noble viel in 12 uur tyds niet minder dan 81 mm regen, Locarno bracht het tot 25 nun, München 23 en Inns- brilck 14 mm.Bergstations meldden sneeuwval. (Van een onzer verslaggevers) De 53-jarige Gorkumse boekhou der P. van T., die donderdag door de politie werd gearresteerd, verdacht van verduistering van 17.000 gulden ten nadele van een woningbouwver eniging, biykt nog een verduistering te hebben gepleegd bij een N.V. in Gorkum. waarbij hij in dienst was als boekhouder. Deze laatste ver duistering beloopt 13.000 gulden. Van T. heeft by de politie reeds bekend deze verduistering te hebben ge pleegd. (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagmiddag tussen vier en acht uur Is in een woning aan de Hoofdweg in Amsterdam de 70-jarige mevrouw L. Uyttenboogaard door gasverstikking om het leven geko men- Volgens deskundigen is het gas in de woning ontsnapt doordat dc kop peling van de hoofdkraan naar de gaskachel onvoldoende afdichting gaf. De vrouw werd door een buur man levenloos aangetroffen, zy zat voor de gaskachel in een stoel. Het landelijk prysindexcyfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdarbeiders inclu sief AOW bleef tussen half maart en half april staan op 125. Het in- dexcyfer exclusief AOW daalde van 121 tot 120. Zaterdag zyn de eerste autoladin- gen een- en tweejarige planten ge arriveerd. Ze waren voor een deel op vele gemeen telyke en particuliere kwekeryen al sedert het vorige sei zoen „voorbehandeld". Vandaag wordt op grote schaal met de herbeplanting begonnen. Als groet van de gemeenten aan de Floriade rijn bloemen gestuurd door de plant soenendiensten van Alkmaar, Amers foort, Amsterdam. Apeldoorn. Bergen op Zoom, Beverwyk, De Bilt. Bloe- mendaal, Bussum. Delfzyl, Deventer, Driebergen. Epe, Haarlem, Haarlem mermeer, Heemstede, Helmond. Hen gelo. 's-Hertogenbosch. Hilversum, Leiden, Nieuwer Amstel. Renkum, Ryssen, Schiedam. Sneek, Utrecht, Velzen, Vlaardingen, Voorschoten, Vught, Zeist en Zwolle. Vele van deze gemeenten zenden ook vaklieden voor de herbcplantin? en die zijn zeer welkom. De tuinlie den van de Floriade hebben immers ai een zware tijd achter de rug. In dc droge tijd moesten zij soms 's nachts om half drie met spuiten beginnen en dat ging de hele dag tot laat in de avond door. Als de regen nog langer was weggebleven, had men misschien de hulp van de hele Rot terdamse brandweer moeten inroe pen Het Park rook zondag heel fris na de regen, maar de bloei van de kastanjebomen en de meidooms was al weer - over het hoogtepunt heen. Het sneeuwde bloesems, vooral onder de kastanjes. De Heemtuin is nu een vaii de kleurigste plekken. De moeraswolfs- melk en de moerasandüvie (de be ruchte pluisjesplan t), de brem en een paar soorten campanula's bloeien er volop. De omstandigheden in aanmerking genomen (beide hallen dicht: de be planting in een overgangsstadium) viel het bezoek mee, maar eenrich tingsverkeer op de bruggen was niet nodig. Over die bruggen hebben we een brief gekregen van de heer H. Har- togs, Vossepad 33 te Rotterdam. Hij schrijft, dat de baileybrug bijna niet wordt gebruikt, zodat het verkeer in beide richtingen op de eerste (smalle) brug gewoon doorgaat. Waarom niet elke dag eenrichtingsverkeer op beide bruggen? Antwoord: de „oude" brug heeft minder steile trappen dan de bailey brug en is bovendien voorzien van een belvédère, die een mooi uitzicht op het centrale deel van het Park geeft. Op niet al te drukke dagen laat men de bezoekers vry to de keuze van de brug. De oude brug krügt inderdaad duidelijk - de voor keur. Bovendien vindt men de trap pen van de baileybrug aan de noord kant alleen voor bestyging geschikt. Bezoekers die uit het Park komen, moeten altijd van de oude brug ge bruik maken. Het verplichte gebruik van de baileybrug in de richting noord-zuid (dus naar het Park) wil men daar om tot de werkelijk drukke dagen beperken. Zo'n 'dag zal Hemelvaarts dag wel worden. De broedende wilde eenden en haar legsel zyn spoorloos verdwenen van het platte dak van de negen meter hoge Ahoy'-hal. Wie weet daar meer van? Advertentie I.M.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2