Ex-kostganger (26) bekent moord op vrouw i.. Krom menie IS in samenstel van spelonken en gewelven... Limburger vrijgesproken van poging doodslag Bloem tot blaar (hefarme .4 Heelal en Aarde geopend Lijk gevonden in Nieuwe Maas Zaak vergiftigde koffie Sterretjes "NOG BETER Verkeersslachtoffer overleden Kaarten HET VRIJE VOLK DINSDAG 24 MEI 1960 PAG3N ff (Van een onzer verslaggevers) De man die ervan wordt verdacht de 59-jarige weduwe Dijker te Krommenie te hebben vermoord en haar stoffelijk overschot in de tuin achter haar huis te hebben begraven, is gearresteerd. Het is de 26-jarige geestelijk gestoorde schoenmaker Willy van Z., die verbleef in een tehuis te Amsterdam. Hij heeft een be kentenis afgelegd. (Van een onzer verslaggevers) De enorme Ahoy'-hal op het Floriadeterrein in Rotterdam is grotendeels veranderd in een samenstel van spelonken en ge welven, geheimzinnig verlicht door verborgen fluorescerende bronnen. Er klinkt vreemde muziek en er zweven glanzende bollen. Op een scherm met afmetingen die het nieuwste wonder der filmtechniek, het cineramische doek, nog verre overtreffen, worden kosmische voorstellingen geprojecteerd. Korstmossen Idee: Kleiboer Mensen Apen kom pressor Prijzen vanaf N.y. Willem van Rij „Ik zie sterretjes" mompelde maandagmiddag een vermoeide verslaggever na de bezichtiging van de Melkweg, de wereldbol, de zon, de planeten en de vele andere onderwerpen van de expositie ,J3eelal en Aarde". Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen! Ahoy'-eend Begonia's Een sober, wenkbrauwen- fronsend bericht In de dagbla den: Prof. dr. Ph. J. Idenburg, bijzonder hoogleraar in de pe dagogie aan de Gem. Universi teit van Amsterdam en direc teur-generaal van het Cen traal Bureau voor de Statistiek in Den Haag, heeft een uitno diging aanvaard van de vijftig jarige universiteit van Natal (Zuid-Afrika). Tijdens een in ternationale conferentie over onderwijs en opvoeding In Durban in de maand juli zal prof. Idenburg een voordracht houden over het onderwerp 'Gelijke kansen'. 'Gelijke kansen in het Zuid- Afrika van Verwoerd?' De 58-jarige die In de ruime werkkamer van het Centraal Bureau voor de Statistiek te genover. mij zit, lacht vriende- 'lijk. Hil' hebft een' fors 'flguur, een rond hoofd met een witte, weerbarstige kuif en als zijn mond uitgelachen is, hebben z'n ogen nog lang na-pret. •Een kopje thee?' vraagt hij. Als ik bevestigend antwoord, gaat hij makkelijk achterover zitten. "Nog nooit in m'n leven ben ik zo wisselvallig geweest als bij deze zaak,' begint hij, een verse sigaar opstekend. 'Ik ben begonnen met die uitnodiging aan te nemen. Maar toen de problemen in Zuid-Afrika zich toespitsten, heb ik Durban laten weten dat ik er van afzag. Twee redenen heb ik toen opgegeven. In de eerste plaats, schreef lk, zou mijn aanwezigheid bij een universiteitsfeest in Zuid- Afrlka op dit ogenblik een ver keerde indruk wekken, want ik ben fel gekant tegen de apart heidspolitiek. Je moet die din gen altijd scherp stellen. Hit- Ier heeft in 1936 na de Olym pische Spelen in Berlijn ook geroepen: Jullie zijn toch niet tegen ons, want jullie zijn bij ons geweest! In de tweede plaats, schreef ik, is jullie land een land van dictatuur. En toen wist ik nog niet wat ik vandaag weet: dat ze het parlement voor een jaar naar huis hadden gestuurd. Dictatuur heb ik eenmaal mee gemaakt, dat wil lk niet nog 's meemaken als 't niet nodig is. Toen kreeg ik een zeer over tuigende brief van de universi teit terug. Een brief, die me diep getroffen heeft. Durban schreef, dat ze helemaal niet van zins waren een feest te or ganiseren. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de universiteit is een studieconfe rentie belegd, waarbij vijfen twintig vooraanstaande figu ren uit zeven landen zijn uit genodigd om een voordracht te houden. Met deze conferentie wil de universiteit Verwoerd en ■tin politieke vrienden laten ten, hoe de wereld over hun apartheidsleer denkt.' 'Men zégt wel eens, dat de universiteiten méér geestelijke leiding moeten geven. Of ze dat kunnen, weet ik niet. Maar wat deze mensen willen, is me nu duidelijk geworden. Ik heb de gastenlijst bekeken. Die vijfentwintig figuren mij zelf natuurlijk uitgezon derd zijn niet de eersten de besten. Daar is zelfs een heel bijzondere figuur bij; prof. dr, C. W, de Kiewiet. Een man die in Rotterdam is geboren, In Zuid-Afrika de naam heeft van een groot historicus, thans Amerikaan is en nog wel pre sident van de universiteit van Rochester en bovendien nog bekend staat 'als een fel criti cus van de apartheid. Ik was vorige >veek in New York. Weet u wat hij tegen mij zei? Als je niet gaat, zei hij, draag je ook niets bij tot een verhelderende gedachten wisse ling. Ik ga wél; zei hij, en ik zal die kereis zeggen waar 't op staat.' De thee wordt binnenge bracht ïri een fraai (zilveren kannetje. Nog nooit heb. Ik bij een rijksinstantie 'zo'n' voor treffelijke kop thee gehad. 'Prof. De Kiewiet... wilt unog een paar namen? Sir Julian Huxley, de voormalige direc teur-generaal van de UNESCO, 'n beste, 'n hele beste; prof. Joseph A. Lauwerijs uit Lon den, een autoriteit op het ge bied van de vergelijkende op voedkunde; Sir Vivian Fuchs en Sir Edmund Hillary, de zuidpoolreiziger en de Rima- laja-beklimmer. Ik heb geen flauwe notie wat die twee ko men doen. "if Op het dak van het Carltonhotel en op vier andere hoge punten langs de route SpuiMuntpleinVijzelstraatWeteringcircuit Ferdinand Bolstraat te Amsterdam, is gistermorgen de politie begonnen, via tele visiecamera's het verkeer op dit weggedeelte te bekijken. Wat zij zien. geven de camera's op vijf televisietoestellen door aan de man die in het Carltonhotel, zonder zelf ook maar een stukje van echte straat te zien, de verkeerslichten-omloop regelt langs deze ander halve kilometer lange route. Deze verkeersregeling door middel van televisie zal twee dagen wor den toegepast als één der demonstraties die vandaag worden gegeven over de moderne communicatiemiddelen voor het congres van de Ver eniging van Hogere Politieambtenaren, dat vandaag in Amsterdam wordt gehouden. De man was in het Amsterdamse tehuis geplaatst door het Rijksasiel voor Psychopaten uit Den Haag. Voordien verbleef hij in de „half open" inrichting voor geestelijk ge stoorden te Heil 10. gewijd aan schrille contrasten op aarde: het leven van woestijnbewo ners en het leven van de Eskimo's. Aan de mensheid is de grote foto expositie 'Family of man' gewijd: ruim vijfhonderd foto's van meer dan 250 fotografen met onderwerpen nit in totaal 68 landen. Men heeft voor nog een andere te genhanger van de moderne techniek gezorgd: de techniek van onze groot ouders, die vergeleken met de atoom splitsing en de ruimtevaart gezellig primitief en grappig aandoet. Een oude smidse, een wagenmakerij, een tramlocomotiefje uit 1900 en een van de eerste autobusjes horen onder die rubriek thuis. (Van. een onzer verslaggevers „Een ivare verrijking van de Floria- de, uitermate actueel, een openbare les in natuurkunde, in het bijzon der aan te bevelen voor de jonge ren, de ruimtevaarders van de toe komst." Zo noemde wethouder R. Langerak, voorzitter van de Flo- riade, de expositie Jleelal en Aar de" die dinsdagmorgen officieel is geopend. Prof. dr. H. C. van de Hulst, voor zitter van de COSPAR Commis sion on Space Research) en hoog leraar in de sterrenkunde aan de Leidse universiteit, verklaarde dat de expositie wetenschappelijk ver antwoord is. Het zou ook een ramp zijn als hier onzin werd vertoond, vond hij. „Op één mooie zomerdag zullen hier meer mensen komen dan ik in mijn verdere leven op de collegebanken zal zien. Het is van veel belang, dat zij goed worden voorgelicht." De professor v oeg zich af, of de heer Kleiboer ons op zijn volgende ten toonstelling een reisje per raket zal laten maken, in plaats van in een gondelbaantje zoals ditmaal nog. „Heelal en Aarde" is in verband ge bracht met de tuinbouw c... niet ten onrechte. Men veronderstelt wel eens, dat de ruimtevaart ook voor onze voedselvoorziening van be tekenis zal worden. Wat dit be treft, toonde spreker zich zeer sceptisch. Op de andere planeten groeien geen planten, behalve op Mars, waar vermoedelijk korstmos sen zijn. Prof. Van de Hulst eindigde met de hoop uit te spreken, dat de expo sitie de bezoekers zal overtuigen van de noodzaak van internatio nale samenwerking op het gebied, van het ruimte-onderzoek. Een modelkunstmaan cirkelt om een model van de aarde. Het toestel zendt berichten uit die per telex wor den opgenomen. Xn een bassin met goudkleurige randen vaart een elek tronisch bestuurd schip. Het is „be mand' 'met instrumentjes, die op elektronisch bevel de reddingboten strijken en een vliegtuigje lanceren en weer aan boord brengen. Auto's zonder chauffeur, eveneens langs elektronische weg bestuurd, rijden over een grote modelbaan en gehoor zamen aan de verkeersvoorschriften. In een grotachtige bioscoopzaal wordt een film van Walt Disney over de tocht van de eerste (Amerikaanse) ruimteraket met mensen in de cabine vertoond. Een wensdroom, maar ge tekend op aanwijzingen van de ge leerden die van deze droom werke lijkheid willen maken. 'De aarde is slechts een stofje in het heelal'. Dat blijkt in een hal waar onze wereldbol in de juiste ver houding tot de andere planeten wordt getoond. We wonen op een heel klein knikkertje en het heeft, uit een ruim teraket gezien, ook niet zulke mooie kleuren als b.v. Saturnus. Nu staat daar gelukkig wel iets tegenover. Op ons knikkertje is een tentoonstelling als de Floriade mo gelijk en van de andere planeten heeft naar alle waarschijnlijkheid al leen Mars enige plantengroei. Veel zaaks is het niet. Louter korstmossen en maak daar maar eens een ten toonstelling van. Men heeft het toch geprobeerd, maar de korstmossenafdeling was bij ons eerste bezoek nog niet gereed. We komen erop terug. Planetarium Bij het Boudoir der planeten' is een gewelf dat kan worden verduis terd, waarna zijn koepel het beeld van de nachtelijke hemel (onbewolkt) aanneemt. Mean en sterren verschij nen; een onzichtbare explicateur neemt het woord en bestuurt een pijl tje, dat de ter sprake komende ster ren aanwijst. Vrij plotseling gaat de zon op en dat is voor de toeschouwers het sein, dat zü verder moeten wandelen om de volgende groep in staat te stellen de sterren te leren kennen. Dit zijn slechts enkele flitsen'van de expositie 'Heelal en Aarde', dins dagmorgen geopend. Jae. Kleiboer, de organisator van de Floriade, liep al in de dagen van de Expo met een idee rond voor een tentoonstelling, die het verband tussen de kosmische krachten en het leven op aarde moest 'eten zien. Dat idee is nu uitgevoerd. Wetenschappelijke instituten, kunste naars en technici hebben eraan mee gewerkt. De gemeente Rotterdam en enkele grote bedrijven droegen bij in de kosten; ongeveer een miljoen gul den. Hoort zo'n uitbeelding van hemel lichamen, raketten en kunstmanen op een tuinbouwtentoonstelling thuis? Maar natuurlijk! De plantengroei en bijgevolg de tuinbouw zijn immers af hankelijk van de zonneënergie en de gesteldheid van de dampkring, dus van het kosmische klimaat. De planten verzamelen de zonne- energie en worden tot steenkool of aardolie, energiebronnen voor de mens. Zo spreekt het vanzelf, dat b.v. ook de olie-industie en een fa briek van elektrische apparaten aan de expositie hebben deelgenomen. Heelal en aarde, zonneschijn en bloemen, steenkool en petroleum, ruimtevaart en autoverkeer, het heeft allemaal met elkaar te maken en. dat wordt op een hëel knappe en aan trekkelijke manier gedemonstreerd. Het lijkt -wel eens wat gezocht, maar met zijn lichteffecten, geluiden en fraaie bewegende vormen heeft het geheel een haast romantische beko ring. De mens gaat hier gelukkig niet in de techniek verloren. Een afdeling is De tentoonstelling begint al buiten de hal. Op het voorplein staat een raket van het type Aerobee (lucht- wesp) dat gebruikt wordt voor het onderzoek van kosmische stralingen. Mét een dergelijke raket hebben rhe- sus-apen een luchtreis gemaakt. Van daar de negen resus-a.-en In de kooi onder het toestel. Ze hebben hun nieuw verblijf maandagmiddag be trokken en al dadelijk evenveel be kijks gekregen als de negenpaarden van de postkoets. Advertentie IM. nasagrasmq zorgt voor Uw gezondheid verkrijgbaar bij de bonafide han Alleenv.crtegen woordiging Amsterdam.. Haarlemmerweg 4 .•-tel. 185222 (10 lijnen). Advertentie I.M De nieuwe pluvëx) -patent- sluiting maakt de BigBen tot een nog betere bescherming. Ook in wind en regen op de fiets nu door deze sluiting geen inregenen meer. U merkt de sluiting alleen w&nr.eer die nodig is, want normaal gedragen is deze onzichtbaar, 't Is de moeite waard even bij een BigBen verkoper binnen te stappen en de nieuwe BigBen te be kijken. PtASTIC regenjassen Prijzen: 9.75 en 12.75 De PLUVËX*) -sluiting is be schermd door octr.no. 88953 In de Nieuwe Maas bij de Dok haven te Rotterdam is vanmorgen het stoffelijk overschot gevonden van een man. De Rotterdamse ri vierpolitie is er nog niet in geslaagd het lijk. dat in vérgaande staat van ontbinding verkeerde, te identifice ren. De bekentenis van Willy van Z. kwam na een verhoor van ongeveer 21/, uur. Toen gaf hij toe dat hij de weduwe Dijker ongeveer tien dagen geleden in haar woning had ver- j moord, op gruwelijke wijze. Hjj had j haar geslagen met een bijl en haar j messteken toegebracht in hals en j borst. Enige tijd later had Iiij het j lijk in jutezakken gewikkeld en be- graven in de tuin achter de woning j van het slachtoffer. j De lappen en doeken, waarmee hij had geprobeerd de sporen van het misdrijf in het huis uit te wissen, had hij op een brandstapel gegooid, die bestemd was voor de viering van luilaknacht. Deze voorwerpen zijn teruggevonden. De bijl en het mes zijn nog niet ontdekt. Het motief van de misdaad is nog niet bekend. Zijn adres werd gevonden op aan wijzing van de tienjarige Achiel Tjip- jes. HU is een kleinzoon van de ver moorde vrouw. Kort geleden had de jongen met haar een bezoek gebracht aan Willy van Z. Deze schoenmaker evenals het slachtoffer enigszins geestelijk gestoord is een voorma lige kostganger van mevrouw Dijker. Het lijk werd ontdekt door schoon zoon Anton Tjipjes. Deze 36-jarige fabrieksarbeider is getrouwd met een dochter van de omgebrachte weduwe. (Van een onzer verslaggevers) In het Westeiziekenhuis te Rotter dam is maandagavond overleden de 66-jarige mervouw C. C. Uvyn-Wol- laert uit Merelbeke in België. Zij was een van de inzittenden van een personenauto, die zondagavond op de hoek Mathenesserlaan-Roehus- senstraat te Rotterdam in botsing kwam met een surveillance-auto van de politie. Ze had daarbij een her senbloeding gekregen. Sedert de ondertekening van het vredesverdrag met Oostenrijk heeft zich van de zijde der Sowjet- Unie geen enkele onvriendschappe lijke tussenkomst voorgedaan en de politieke opvattingen van het neu trale Oostenrijk zijn steeds ge ëerbiedigd, aldus heeft c!c Oosten rijkse minister van Buitenlandse Zaken Kreisky als gast van de Oos- tenrijks-Sowjetrussische Vereniging verklaard. Floriadc-organisator Jac. Kleibc.r expositie Heelal en Aarde" (rechts) bij de raketmodellen van de I zijn idee berust. die op (Van een onzer verslaggevers) De 69-jarige H. M. uit Sint Geertruid (Zuid-Limburg), tegen wie twee «■eken geleden wegens poging tot doodslag drie jaar gevangenisstraf werd geëist, is gistermorgen door de Maastrichtse rechtbank vrijgesproken. De rechtbank achtte het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen. „En m'n voeten doen pijn," klaagde hjj. „Ik heb eerst een paar uur in het Park rondgelopen. Van kiem tot kracht? Van bloem tot blaar, kunnen ze heter zeg gen Laat u hierdoor niet afschrikken, maar wees verstandiger dan onze collega en bekijk eerst „Heelal en Aarde" en ga naar het P^rk om er uit te Het is een gum', heel interessante, in sommige opzichten fantastische tentoonstelling. We zijn benieuwd, hoe men daar het verkeer zal rege len als er op de topdagen (Hemel vaartsdag bijv.) dichte drommen be zoekers door deze tamelijk spook achtig verlichte doolhof dwalen. Dat zal wel een eenrichtingsverkeer moe ten worden met duidelijke wegwijzers, al dan niet fluorescerend tegen flu- weelzwarte achtergrond. „Heelal en Aarde" is een heel aar dig toegiftje (van een miljoen gul den) op het nut en genoegen dat de Floriade al buiten de Ahoy'-hal geeft. Vooral ook de houders van doorlo pende toegangsbewijzen zullen ervan profiteren. Die kaarten zijn vrijwel niet meer verkocht na de aanzien lijke prijsverhoging; van 10,tot ƒ15,—-. Zouden ze nu wel weer af trek vinden? 't Lijkt ons niet waar schijnlijk. Sommige Floriadebestuurders pein zen over een andere soort kaarten: maandkaarten of zomerkaarten, of misschien wel „tien-rittenboekjes". Ei; schijnt in elk geval iets in de lucht te hangen, maar of het ook uit de lucht komt, moeten we afwachten. Op 15 september van net vong jaar had H. M. acht zwaar vergiftige sublimaattabletten in de gevulde kof fiepot gedaan van de 70-jarige heer J. Essers, bij wie hij in de kost was. Toen de heer Essers een slok nam, proefde hij direct dat dit geen zui vere koffie was; spuwde onmiddellijk het vocht uit en redde daarmee zijn leven. H. M. ontkende tijdens de recht zitting, dat hij de heer J. Essers had willen vergiftigen. Het vergif, aldus H. M„ had hij voor zich zeil bestemd, omdat hij zich levensmoe voelde. Hij was echter nog even naai zijn slaapkamer gegaan om daar, alvorens zich van het leven te be roven, te bidden. Toen had de heet Essers, die even was weggeweest, de bijna noodlottig geworden slok ge nomen. De raadsman van verdachte voerde aan, dat H. M. geen enkel motief had gehad, J. Essers te doden, en dat er van enig motief ook nimmer iets was gebleken Ook de heer Essers. die inmiddels een natuurlijke dood is gestorven had indertijd verklaard niet te weten waarom H. M. hem iou hebben willen vermoorden. Advertentie I.M. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderenf De kennit van pijnbestrijding is in de loep der jaren regelmatig groler geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn onistaal en men heell geleerd pijn Ie motenDaarna heeH men kans gezien de werking van één der oudsie pijnbe- strijders belangrijk te versterken door toe voeging van nieuw ontdekte middelen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep - vaak beter dan elk middel afzonderlijk. himiil Tigen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligsti-rr.i«3» •int die wordt beschermd door het bestanddeel Chefaro*. 2Ou&U.O.80.VWd«lig8ge:tniverpakkirtgl0QUbU3.5O Op het negen meter hoge dak van de Ahoy'-hal, dus op het dak van .Heelal en Aarde", heeft een eend op zes eieren zitten broeden en die eend is met de eieren zoek, zoals we hebben bericht. Maar nu heeft een van de Floriade-tuinlieden verzekerd, dat hij zaterdagmorgen heel vroeg een moedereend met zes piepkleine kuikentjes de Westzeedijk zag over steken, op weg naar het Park. Is dat de Ahoy'-eend geweest en zo ja, hoe is ze met het zestal op de begane grond gekomen? Brandende vra gen.... Wie weet het antwoord? Deze "roege tuinman had vermoe delijk iets met de herbeplanting te maken, zoals zeer vele andere tuin lieden. Maandagmiddag is er al vet') geplant op de velden bij de hoofc ingang en de borders en perken langs de Westlandgracht. Behalve meer dan dertig gemeentelijke plantsoe nendiensten, hebben Nijmeegse en Aalsmeerse kwekerijen zomerplanten gezonden, Aan het eind van deze maand ko men honderdduizend Belgische groot- bloemige knolbegonia's uit de op dit gebied vermaarde omgeving van Gent. Met hun dieprode en oranje i tinten zullen ze de Belgische tuin, de bloemenpodia in het hart van het Park en de rododendronallee kleu ren. De rododendrons zijn dan wel zo ongeveer uitgebloeid. Ik heb Durban geschreven dat ik toch kom. Niet dat ik geloof, dat meneer Verwoerd na deze conferentie een ander standpunt zal innemen. Tegen deze macht begin je toch niets. Maar wanneer er een Zuid- afrikaanse universiteit is die een ander geluid wil laten ho ren en die mensen nodigen mij uit, dan ga ik. Ik heb drie of vier onderwer pen opgegeven. Ze hebben on middellijk het onderwerp van de 'Gelijke Kansen' gekozen. Morgen ga ik voor een maand naar Tokio. Mijn voordracht voor Zuld-Afrika heb ik al op papier en over de apartheid zal ik zeker niet zwijgen. Die apartheid verwerp ik niet alleen op morele, maar ook op economische en sociolo gische gronden. Economisch bezien doen deze mensen dwaas, heel dwaas. Je kunt tien miljoen zwarte mensen niet apart zetten. Daar zit toch immers een ongekend poten tieel in aan geschoolde ar beidskrachten. Landbouw, in dustrie en mijnbouw in Zuid- Afrika hebben dringend tech nische vernieuwing nodig. Daarvoor moeten ze man kracht met ontwikkeling in schakelen en niet tien miljoen mensen in een enclave van on wetendheid en ongeschoold heid houden. De leer van de apartheid Js de leer der hopeloosheid, een leer zonder perspectief. Dat zal ik betogen op de Nasionale Konferensle oor Onderwijs en Opvoeding.' Weer breed lachend: 'De volkstelling hier? Die is klaar. Daar hoef ik niets meer aan te doen. Mijn vrouw moet mijn eigen biljet maar invullen!' WILLY LEVE

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2