raad handelt in vlot tempo agenda af an stadhuis iif raad IN SCHIEDAMS BIOSCOPEN Indrukwekkende film naar simpel verhaal 1 Spaarbank Anno 1820 bad 'n gunstig jaar „Geen Kelten in Broekpoldèr Kustbevolking was in contact met Kelten Boete op straat wordt uitgebreid in Winnaars in WF-toernooi Jongen prutste aan auto aanrijding w Weekprogram Jeugd Jolijt Eerste prijs voor 4Br avo Prins opent Dura-Coignet- fabriek Sportdagen voor politiemannen 08:15 HET VRIJE VOLK ZATERDAG 28 MEI I960 PAGINA 4 (Van' een onzer verslaggevers) Vffor. een, fcredrag van f10.300. zullen- brandslangen, dubbel- tönige signaalhoorns,, zwaailichten' en1 eeni ptoederwagen worden aangeschaft ten behoeve van> de Schiedamse (brandweer. Er ko men verschillende nieuwe urinoirs in de stad,, terwijl bestaande inrichtingen zullen worden afgebroken en elders vervangen. chiedamniers onderdUar Succes Tippelaars De film 'Ice Cold in Alex' (De hel in Noord-Afrika) speelt in 1942. Een Engelse kapitein aan het eind van zijn krachten, moet met zijn sergeant-majoor een ambulancewagen en twee verpleegters van Tobroek naar Alexandria brengen. Gemeen tebureau; wegens volkstelling mm. Dood Liberty beliaalt in Kruiningen prijzen M untstehel Archeologische' vondsten hebben uitgewezen dat zij een hoog ontwik kelde cultuur hebben bezeten. Zo kenden zij een eigen muntstelsel. Vele vondsten in of in de omgeving van rivieren duiden op de aanwezig heid van een tvatercultus. Predikbeurten Een krediet van 1701000' is bestemd voor de uitbreiding en ver bouwing van- de- gebouwen, aan de Korte Haven, die de dienst ge meentewerken huisvesten. De Westvest krijgt een nieuwe klinker- bestrating en parkeerplaatsen. Deze maatregelen zullen nt totaal 190.000 vergen. Hij informeerde, hoe lang deze ningen hier nog zullen staan. De Schiedamse gemeenteraad heeft deze en andere besluiten gisteravond in een vlot tempo genomen. De elek trificatie van- de straatverlichting zal binnen, afzienbare tijd worden vol tooid. Ook hiervoor werd een. bedrag van 3S0ifl00' beschikbaar gesteld. De; niéuwe straten ln. Nieuwland- Oostt krijgen namen., van figuren, die belangrijk werkt op sociaal terrein hebben verricht,, zoals wjjreeds meld den. In Kethel za-I de Vogelwijk wor den uitgehreidi met een, aantal na men op! dit gebied, terwijl verder Nederlandse: componisten zullen wor den -vernoemd,. Mevrouw a\ Moll-Lips. drong, er namens de WD-fractte op aan, dat men in de toekomst- in een lande lijke omgeving ook: een blaernenwijk zou: creëren Db- heer- P. J. Beekman fk.v.p.) informeerde naar de mogelijkheid om bij de figuren uit het sociale leven de voornamen te vermelden, omdat zij,- ia het algemeen, bekend zijn onder- voor- en achternaam1. Hij zou gaarne zien. dat mgr. Foeis alsnog op de lijst zou worden opge nomen. Mgr. Poels werd in het voorstel van B. en W. wel genoemd- Het college Heel wat Schiedamse jongetjes kunnen de eerste jtmï niet afwach ten. Ze hebben mH ptair ongeduld:. de hengels: op Hemelvaartsdag at vast uitgegooid 'en dat had natuurlijk verschillende' berispingen door de politie' tot gevolg. Want per slot van rekening moe ten. ook kleine jongetjes zich aan de voorschriften houden.. Hoe het zij.' de jongens-en natuurlijk, geldt hetzelf de 'voor hun vaders, sullen hun ge duld nietveel langer op deproef hoeven te stellen. De eerste pmi zal spoedig daar zijn. Vandaag echter is het nog de ?J- ste mei en.^dal betekent rammelende collectebussen voor liet Bode Kruis. Onze Schiedamse Rode Kruis-men- sen waren nog maar een paar maan den terug volop in actie rn het tuin dorp Qostzaan, Loopt w nu. hun col lectebus niet voorbij, icant des te be ter kunnen zij hun taak voortzetten. ;wees, echter op: het, bestaan van de Pbelslaan- in. de Slachthsisbuurt, waardoor verwarring zou kunnen ontstaan. Do- heer Beekman Itreeg steun ran de zijde der PvdA-fractie. Mr. H. B. .Engelsman: deed; de suggestie bijvoor beeld ecti singel of plein te vernoe men naar mgr. Poels. De Poelslaan. in, de Slacischuisbuurt heeft geen huisnummers, zodat ver warring alleen- gevreesd behoeft te worden bij ongelukken, brand en dergelijke: Deze kans-, wondt veel ge- r ringer, wanneer er: naa.st een Poels- straat een Mgr. Poelssingel of -plein 1 zou komen. De- burgemeester zegde toe hieraan; aandacht te zuilen be- steden. Bij de aanvang v*n de wergadering. is de heer A. J. J, van Dijck als raadslid geïnstalleerd. De heer Van Dijck heeft zitting in, de KTVP-fractie in plaats wan, de heer J. J. Reynart. Wethouder mr. M. J. M. van Kin deren. kon daarover onmogelijk uit sluitsel geven. „Wanneer we aan slo pen toe zijn, komt eerst nog de ur gentie van de verschillende sloop- plannen aan de orde. We dienen echter bij rekening te houden met het beperk ter bouwcontingent, dat waarschijn lijk in 1961 of 1962 staat te wachten". De wethouder was er van overtuigd, dat deze panden zeer goed hersteld kunnen worden. De heer Collé pleitte voor onmiddel lijke sloop er, stemde tegen het voor stel. Bij de behandeling van het voor stel tot het verlenen van een krediet van 200.000 voor de voorbereiding van de bouw van een nieuw stadhuis wilde mevrouw Moll weten of er al iets bekend is omtrent de indeling en het onderbrengen van gemeente lijke diensten in het nieuwe raadhuis. De burgemeester deelde mee. dat hierover verschillende besprekingen zijn gevoerd De raad zal een voor lopig schecsplan worden aangeboden in oktober. Aan de Kethelstraat is gisteren een 19-jarige jongen ongewild aanleiding geweest tot een geval van joyriding, waarbij één man iicht gewond raakte. G. R. had zijn auto met twee pas sagiers erin voor een ogenblik verla ten. De wagen stond ingeschakeld in de eerste versnelling met de handrem aangetrokken. Eén van de passagiers, de 18-jarige M. J. K.. begon aan het contactsleuteltje te prutsen en zette de handrem af. De auto stond op een j helling en begon daardoor af te glij- I der. zodat de motor aansloeg, K. kon het slopen D'®1, rli<:'en- De auto maakte een grote bocht naar de overzijde van de straat waar twee mannen een motor ston den te repareren. De 36-jarige timmerman W. P_ kon nog net op zij springen, de 25-jarige H. J, K„ losse werkman, raakte echter bekneld. Hij kreeg schaafwonden aan knie, handen en gezicht en klaagde over hoofdpijn. Hij is via de Dr. Nolet stichting naar huis gebracht. De Schiedamse Tippelaars hebben op Hemelvaartsdag een tweede prijs weggesleept bij de Rode Kruis-mars in Rotterdam. Een groep junioren onder leiding van de heer Snelleman heeft aan deze tocht deelgenomen. De Schiedamse Tippelaars liepen de afstand van 15 km. Het is een vreselijke tocht. Eerst door een mijnenveld, dan door de woestijn, ten slotte door een zom in oer as. Eén van de verpleegsters komt om. Onderweg pikt het groepje nog een man op. die beweert een Zuidafri- kaanse officier te zijn. Al gauw krijgt men door dat hij een Duitse spion is, maar omdat h(j zeer sterk is en men zijn kracht niet kan missen, laat men de man zijn geheim. Het verhaal is eigenlijk zeer een voudig. Maar de regisseur J .Lee Thompson, heeft er een fraaie film van gemaakt, indrukwekkend door zijn ingetogenheid. De ontberingen van deze mensen, de gevaren die zij ontmoeten, worden raak en scherp geschilderd. En de eerbeid voor hun uithoudingsvermo gen en moed wordt niet geschokt door de beschrijving van hun inzin kingen. (Monopolei. den 150. 152 en 154 belangrijk ver- betent worden. Hiervoor is; een kre- j diet van 45.000 gevoteerd. Het pand i nummer 154 helt. 74 cm. voorover: j Voorgevel en funderingen moeten worden gesloopt en vernieuwd. Van de beide andere panden moeten de voorgevels worden gekramd. De heer B. E. CbJIë (c.p.n.) vroeg naar de oorzaak van de- verzakking: ZATERDAG Bioscopen: MONO POLE: 0* dood loert overal. 2, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: <53713. 3. 4.13. 7 en 9.13 aar. 1 entootisteUingen STEDELIJK MUSEUM. Expoèiti® „Vrijheid", 105 uur. Diversen: MUSIS SACRUM: Voetbalver. Ursus, receptie 15.30 uur, feestavond: met bal 30 uur. ARCADE. Vereniging EuphonSa. feest avond, 20 uur. 1BSNS: Sebtectamae Klavar Accor deonvereniging, feestavond met film, 20 uur. VOLKSGEBOUW: Toneelver. Aml- citla, feestavond. 20 uur. WIJKCENTRUM: PJC. feestavond, 20 uur. Apotheek: Ven Westendorp, singel 83. ZONDAG Bioscopen: MONOFOLE: De dood lom overal. 2. 4.15. 7 ML J.15 trjr. PASSAGE: -08/15. 2. 4.15, 7 en 9.15 u. Tentoonstellingen; STEDELIJK MUSEUM. Expositie „ïrtliteid", 10—5 uur. Diversen: MARIJKE; Vereniging Het Singel- kwartier, 14 uur. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN WEEKEND-PROGRAMMA ARENA; Never so few (14 Jr). Zat, en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. CAPITOL: Zij Vochten als helden OS Jr). Zaterdag ea zondag 2, 2.30, 7 en 9.13 uiir. CENTRAAL: Gevaarlijk blond (18 Jr). Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.20 uur. CINEAC (Bijenkorf): Journaal van 9 tot 24 uur. CINEAC (Beursgebouw): En eeuwig zingen de bossen (14 Jrt. Zaterdag 9.30, 11.30, 130, 330, 3.30, 730 en 9.30 uur. zondag vanal 1.30 uur, zondagmorgen 11 uur: Algiers Kaapstad (a.l.i. COLOSSEUM: Bosemarle Nltrlbitt, het meisje zonder zonde (13 Jr). Zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur. Zaterdag en zondagmiddag 2 uur: Vier rakkers en een oude jeep (ai.) HARMONIE' Titanenstrijd (18 Jr). Zaterdag 3.30, 7 en 9.15 uur, zondag 2. 430. 7 en 9.15 uur. LUMTEEEMag Ik deze dans van u? (18. Jri. Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. LCXOft: De blauwe engel (13 Jr Zaterdag en zondig 2, 4.30. 7 en 9.30 uur. METRO: The horse soldier» (14 Jri. Zaterdag 3.30. 7 en 9.15 uur, zondag 2. 4.30. 7 en 8.15 uur. PRINSES: Totale oorlog (14 Jr). Zat. 7 en 9.30 uur, zondag 4.30, 7 en 8.30 uur. Zaterdag en zondag 2 uur: Heldl (a.l.j. Zaterdag 23 uur: Folies Bergère (18 jr). REX: Parachutisten-commando (14 (Jr). Zaterdag en zondag 2, 4.30. 7 en 9.30 uur. THALIA: Hotel-„De Vrijgezel" (14 Jr). Zaterdag en. zondag .2. 4.30, 7 èn 9.30 uur. 't' VENSTER: De muls die brulde X (ai.), zaterdag 2, 7 en 9.15 uur. X zondag 130. 4.15, 7 en 9.15 uur. J VICTORIA: Opmars naar de galg (18 IrZaterdag en zondag 7 en 9.30 uur. Zaterdag 2 uur en zondag - 2 en 4.30 uur: Grote, Kleine Man 6 fat.). In verband met de op 30 en 31 mei, 1 en> 2 juni të houden volkstelling zullen de bureaus, va® de gemeente secretarie, gemeente-ontvanger en gemeente-accountant, alsmede het bureau1 huisvesting gestoten rijn. Het bureau van de Burgerlijke Stand aan de PReuwstraat 26 blijft evenwei op' die1 dagen geopend van 8.30- tot 12 uur. De gemeentelijke openbare leeszaal er. bibliotheek aan de Lange Haven blijft op- voornoemde dagen voor het publiek opengesteld. Gesloten zulleh. zijn he. filiaal aan het Dr. Wïbauc- piein op maandagavond: de jeugd afdeling aan de Westmolenstraat op dinsdagmiddag: en het filiaal aan tfe Dwarsstraat op woensdagmiddag. Dit filiaal blijft op woensdagavond' open- Passage vertoont de bekende film '0.8.15 De Kazerne'. Duitsers hebben de neiging tot zelfkritiek, die lijkt op een neiging tot zelfvernietiging. Zij weten, zou men generaliserend kunnen zeggen, geen maat te houden in nationale trots en zelfverwijt. Een film, die ons voor de niet aangename resultaten stelt van deze onevenwichtige zelf kritiek is '08-15'. Paul Mey heeft haar gemaakt naar de roman van Hans Kirst. Het is een eigenaardige film. Met een woede en een verachting, die voor niets terugdienzen, wordt ons de mo rele voosheid van de Duitse onder officieren getoond. In scènes, die waarlijk groots zijn van karikaturale typering zien we deze mannen soldaten mishandelen, walglijke feestjes vieren cn horen we hen brullen en wenen In M o n o p o 1 e wordt tot en met zondagavond 'De dood loert overal' vertoond. Deze Frans-Mexicaanse film heeft de belevenissen van een groep dia mantzoekers tot onderwerp. Als de regering aankondigt dat de diamant mijnen genationaliseerd worden en dat de avonturiers naar elders moe ten vertrekken komt het tot een op stand die bloedig wordt onderdrukt. De diamantzoèkers vluchten, eerst op een rivierboot, later lopen ze door het oerwoud. De film, vervaardigd door Luis Bunuel. is in zijn soort boei end. Er valt uitstekend camerawerk te bewonderen. Het oerwoud onder de brandende zon is in prachtige beel den vastgelegd. Simone Signoret speelt de vrouwelijke hoofdrol. Ze wordt bijgestaan door Charles Va- nel en Georges Marchal. Goed spel ook van Michele Girardon als het doofstomme meisje Maria. Dinsdagavond 31 mei begint Jeugd JolUt met een vreugdevuur ln het Sterrebos. Aanvang acht uur. Een groep padvinders en enkele muziek korpsen verlenen medewerking. Woensdagavond 1 juni zijn er auto pedwedstrijden in het Zuiden. De deelnemers moeten zich om kwart over zeven verzamelen in de Haga- straat. Donderdagavond 2 juni verplaatst het toneel zich naar Kethel, waar die avond autopedwedstrijden worden ge houden. Verzamelen om kwart over zeven in de Iepenlaan. Diezelfde avond is het ook steppen geblazen in het Oosten, in de Mar conistraat. Om kwart over zeven verzamelen zich hier de kinderen voor de autopedwedstrijden. Dc zangvereniging Euphonia ge denkt het tienjarig bestaan vanavond in gebouw Arcade aan de Lange Ha ven met een jubileum uitvoering. Het concert begint om acht uur. Het jaarverslag over 1959 van de Spaarbank Anno 1820 Schie dam maakt melding van een gunstige gang van zaken ln dat jaar. De daling van dc rentestand sedert oktober 1957, die in de tweede helft 958 al aanzienlijk was vertraagd, kwam half 1959 tot stilsta>.a en maakte vervolgens plaats voor een kleine stijging. Over het geheel genomen echter gaf dit jaar nog een kleine daling van de rentestand te zien. Bij de spaarbank in Schiedam was het inieg-excedent groter dan ooit tevoren. Op 29 april 1959 is met enige feestelijkheid het feit gevierd, dat het obligo die dag de 25 miljoen had bereikt. Eind augustus over schreed men echter reeds dc 26 mil joen. terwijl op 31 december na ren tebijschrijving het inleggerstegoed tot Een scène uit de fraaie film JDö hel van ff oord-Afrika". De C.1MV-mondaccordeonvereni- ging „Bravo"' heeft op het nationaal bondsconcours I960, gehouden in Hardinxveid-Gvessendarn m de afde ling uitmuntendheid een eerste prijs behaald met 314'li punt. Als verplicht werk speelde Bravo de Boerendans van W. de Ruiter, als vrij werk het Largo van Handel. Er bestaan plannen om dit con cours volgend jaar in Schiedam, te houden in verband met het 75-jarig jubileumfeest van de Federatie van Schiedamse CJVs, waarvan Bravo een afdeling is. (Van een onzer verslaggevers) Donderdagmorgen 16 juni zal prins Bembard in Maassluis de elementen- fabriek voor industriële woningpro- duktie van de N.V. Dura-Coignet of ficieel In gebruik stellen. Deze fabriek zal de elementen le veren voor de bouw van drieduizend systeemwoningen, waarvan de helft in Rotterdam, de andere helft in vijf omliggende gemeenten tot stand zal komen. VEERTIG. De heer A. J. M. van Schaick. filiaalchef by Rath en Doodeheefver N.V., herdenkt op 1 juni zijn veertigjarig bedrijfsjubi- leum. Op zaterdag 4 juni wordt hem een huldiging bereid. Met ingang van 1 juni zal de mogelijkheid tot het aangaan van een z.g. transactie in handen der politie, die sedert 1 mei 1959 in enkele delen van ons land was ingevoerd, worden uit gebreid tot de gehele arrondissementen Breda, Maastricht, Zwolle, 's-Gravenhage, Dordrecht, Leeuwarden en Rotterdam. Het systeem van de transactie in l vastgesteld model af te geven lüi. -t-et- «rt/v». k r\k> nnlitipmsD is nipt v# „De vraag of de restanten, aangetroffen in de Broekpolder te Vlaardingen afkomstig zijn van Kelten zou ik liever niet beves tigend willen beantwoorden." Aldus de conclusie van dr. P. J. R. Modderman aan het einde van een lezing met als titel „Kelten in de Broekpolder De gevonden resten vertonen wel enigszins overeenkomst met andere vondsten uit gebieden, waar de Kel ten beslist hebben geleefd, maar toch te weinig om de vraag zonder meer positief te kunnen beantwoorden. Voor de leden van Helinium, ditmaal bijeengekomen in de verga derzaal van de Rehobothkerk te Vlaardingen zal deze conclusie al lerminst verrassend geweest zijn. Want reeds vanaf het begin van de inleiding werd het duidelijk dat dr. Modderman huiverig tegenover het bijna irreëele begrip Kelten stond. Men weet immers vrij weinig van deze mensen. handen der politie heeft diverse voor delen. De politie hoeft geen proces- verbaai meer op te maken eri het publiek is meteen van de zaak af, terwijl bovendien in de meeste ge vallen het be„. jg dat men aan de politie'moet betalen, lager is dan de boete, waartoe men door de kan tonrechter zou worden veroordeeld. Het is daarom niet te verwonderen, dat van. de transactie op straat zeer veel gebruik is gemaakt. Alleen reeds in de gemeente Rotterdam werden in de periode van 1 mei 1959 tot 1 mei 1960 meer dan 32.000 zaken door transactie op straat afgedaan. Overi gens moet daarbij worden opgemerkt, dat het aantal processen-verbaal niet in dezelfde mate is gedaald. Nu met ingang van 1 juni zal de mogelijkheid tot de transactie in handen der politie tot ondermeer het gehele arrondissement Rotterdam zal worden uitgebreid, llijkt het van be lang het publiek op het volgende te wijzen: 1. Tot transigeren zijn in het arron dissement Roterdam bevoegd de in uniform optredende, bezoldigde amb tenaren van het korps Rijkspolitie en van de Gemeentepolitie. 2. De transactiebedragen zijn voor iedere gepleegde overtreding:' voor rijwielen 2.50, voor bromfietsen en 2-wielige motor fietsen ƒ5, voor motorrijwielen op meer dan 2 Wielen 7,50. 3. Van deze transactiebedragen mag onder geen beding worden afgeweken, noch naar boven, noch naar beneden. 4. De politieambtenaar is verplicht voor elk geïnd transactiebedrag een kwitantie van een van rijkswege 5. De politieman is niet verplicht steeds een transactieaanbod te doen. 6. De bekeurde is geheel vrij een transactïeaanbod al dan niet te aan vaarden. 7. In sommige gevallen is het ver boden van de transactiebevoegdheid gebruik te maken. De belangrijkste van deze gevallen zijn: a. als de overtreder nog geen 18 jaar is. b. als er verschil van inzicht be- bestaat tussen de politieman en de overtreden omtrent de feiten en/of de strafbaarheid. c. als het gepleegde feit schade ten gevolge had of overigens te ernstig van aard is. 8. Het geven van fooien, sigaret ten. sigaren en alles wat zelfs maar in de verte lijkt op een poging tot- omkoping van de bekeurende ambte naar is ten strengste verboden. Aan de politie is opdracht gegeven tegen dergelijke aanbiedingen met de meeste gestrengheid op te treden. 9. Op de algemene regel, dat bij de transactie in handen der politie direct op straat aan de bekeurende politie-ambtenaar moet worden be taald bestaat één uitzondering. In de gemeenten Rotterdam, Vlaardingen. Schiedam, Gouda, Ridderkerk, Maas sluis, Krimpen aan den IJssel, Schoonhoven, Nieuwerkerk aan den IJssel, Maasland en Waddinxveen kan nl. bij overtreding van een wachtverbod de overtreder door mid del van een aan de auto te hechten briefje worden uitgenodigd op een politiebureau te verschijnen. Op dat bureau kan hij dan door betaling van het vastgestelde bedrag van 7,50 transigeren, (Ongecorrigeerd) De Schiedamse Politie Sport Ver eniging begint de viering van het veertigjarig jubileum met een sport dag. Maandag wordt er gezwommen ln het Kolpabad en geschoten in de voormalige b.l.o.-school. Dinsdag is er een atletiekprogramma, dat wordt afgewerkt In het sportpark Vijfslui zen. Diezelfde dag houden de politie mannen ook een volleybal- en voet baltoernooi. Het zwemmen begint met een krachtmeting op de 50 m schoolslag, junioren. Vervolgens: 25 meter school slag senioren, 50 meter rugslag jun., 25 meter rugslag sen., 50 meter borst- crawl jun. en 25 meter borstcrawl sen. Dan is er een wisselslag estafette over 25 meter, eerst voor junioren en dan voor senioren Dinsdagmorgen vinden de atletiek wedstrijden plaats, waarvoor op het programma staan: 80 meter hard lopen senioren. 100 meter hardlopen junioren, kogelstoten voor senioren en junioren, verspringen, hoogsprin gen en een estafette over 4x100 meter. Daarna begint om twaalf uur het voetbal- en volleybaltoernooi. Deel nemers aan dit sportfestijn zijn de politiekorpsen van Vlaardingen. Schiedam en de politie te water. (Van een onzer verslaggevers) De Vlaardingse wandelsportvereni ging Liberty heeft op Hemelvaarts dag in Kruiningen met alle vier deel nemende groepen een prijs behaald. Men nam een tweede, twee vierde en een zesde prijs mee naar huis. Men was samen met de wandel sportvereniging Schiedam nasr Krui ningen gereisd. De Schiedammers iegden beslag op een vijfde prijs. Op 12 juiu gaat Liberty naar Deventer. De Romeinen, die vele oorlogen met hen hebben gevoerd, zijn even min duidelijk in hun beschrijvingen. Dit werd hoofdzakelijk veroorzaakt door het feit dat de Kelten in hun haar zeep smeerden, waardoor hun haartooi altijd licht van kleur was. Zodat de Romeinen geen onderscheid hebben gemaakt tussen de rassen Germanen en Kelten in hun be schrijvingen. Uit de vele lichaamsresten heeft men evenmin bepaalde raskenmer ken, als schedelindex, kunnen re construeren. Wel wordt op het ogen blik in Europa door ongeveer 2 mil joen mensen nog een Keltische taal gesproken. In Ierland, Wales en Bretagne treft men deze taalresten nog aan. In plaatsnamen worden eveneens Keltische taalelementen aangetroffen. In Nederland is dit aantal echter zeer gering. Ongeveer zes plaatsaanduidingen zijn van Kel tische afkomst, onder andere de naam van de rivieren de Rijn, Maas Waal. De antieke schrijvers (Grieken en Romeinen) hebben eveneens het hunne bijgedragen tot de begrips verwarring. Wel meent men nu te weten dat de Kelten dezelfde mensen zijn als de Galliërs en de Galathen. die hebben geleefd in Klcin-Azië. In Europa hebben zij hoofdzakelijk ge leefd ten noorden van de Middel landse Zee. in de omgeving van de Donau. De Kelten waren zeer krijgs zuchtig. Het opdringen van de 'Ro meinen kan dan ook beschouwd worden als een reactie op de voort durende aanvallen van deze groep mensen. Van groot belang waren vooral de opgravingen in de zg. vorstengraven. Graven, waarbij vorsten met een volledige wapenrusting op hun strijdwagen werden begraven. Maai de in Nederland aangetroffen gra ven weken in een opzicht sterk af van de buitenlandse. In Nederland werden de lijken verbrand. Zo was dr. Modderman dus via een uitstapje langs de specifieke Kelti sche cultuurresten ln het buitenland in eigen land teruggekeerd. En kwa men de vragen aan de orde omtrent de vondsten in de Broekpolder. Vaststaat dat de maatschappij van de Kelten op een hoog ontwik kelingspeil stond, vooral op het ge bied van de landbouw,-. Maar de vondsten in de Broekpol der hebben bewezen dat de neder zetting in grote trekken een afwij king vertoonde met de normale Kel tische beschaving, vooral gezien de toppunten van de Keltische bescha ving in Frankrijk en Zuid-Duitsland. De potten verwijzen enigermate naar de Keltische cultuur, maar voor het overige kan men alleen conclu deren dat ongeveer 200 jaar voor Christus in de omgeving van Vlaar dingen een bloeiende nederzetting is gesticht. Als eindconclusie zag de heer Mod derman dan ook de verklaring voor de vondsten dat in Nederland en Bel gië een kustbevolking heeft geleefd, die in contact is geweest met de Kel ten. Zij namen enkele cultuurpunten over en aldus is er een kleine over eenkomst te verklaren tussen de vondsten in deze omgeving en de vondsten van de Keltische bescha ving. Drs. Verhagen van de werkgroep Heiinium stelde toen de vraag wie die mensen geweest zijn en waar zij vandaan komen. Maar hierop kon geen antwoord gegeven worden, aan gezien men geen enkele antropolo gisch aanknopingspunt heeft. Het is dus mogelijk dat hier mensen heb ben geleefd met een geheel eigen i beschaving. bijna 27.4 miljoen was gestegen. Doordat de conjunctuur ln ons land zich in 1959 gunstig ontwikkel de. boekten ook de andere spaar banken, aangesloten bij de Neder landse Spaarbankbond goede resul taten. Ingelegd werd in Schiedam 11.858.206,39 in 202.513 posten (1958 10.545.481,84) en terugbetaald 9.047.021,54 in 37.300 posten. Het aantal spaarders nam in 1959 toe met 1506, het aantal inwoners van Schiedam met 1059, Hierdoor kwam het aantal spaarbankboekjes per 100 inwoners van 58 op 59. Bij de alge mene spaarbanken in Nederland te zamen bedroeg op 31 december 1959 het aantal boèkjes 30 per 190 inwo ners. Hel tegoed van inleggers nam in 1959 toe met 3.548.844.23, dus met 15,3 percent. Het stijgingspercentage bedroeg b(j dc bondsspaarbank in to taal 13.9 percent. Eve/fals in 1958 kwam het inlegoverschot grotendeels op rekening van het hoofdkantoor. Ook bij de. spaarbusies goede re sultaten: er stonden er per 31 de cember 6576 uit tegen 6079 eind de cember 58. Het totaal gespaarde bedrug steeg van 191.688,52 tot ƒ216.725,34. 1270 spaarders hadden op 31 de cember 1959 gebruik gemaakt tot sparen ingevolge de jeugdspaarwet. Zij hadden een gezamenlijk tegoed van 247.342,95. De verkoop van spaarzegels nam opnieuw toe. Ook bij het bedrijfssparen was van vooruitgang sprake. De beurswaarde van het effectenbezit was per 31 de cember 16.856.823.74. Ned. Herv. Gem.: Grote Kerk. 10 uur: dr. L. J. Cazemier; 5 uur' ds. D. J. Spaling. Bethelkerk, 10 uur: ds. J. G. Jan sen; 7 uur: ds. J. D. Smids. Opstandingskerk. 10 uur: ds. E. S. de Lint, Lienden; 7 uur: dr. L. J. Cazemier. Vredeskerk, 9 en 10.45 uur: ds. A. J. Hebly: 7 uur: ds. A. Hoffman. Oud Kath. Kerk, 10 uur: H. Mis, 17 uur vespers. Baptisten Gem. 1.0 en 19 uur: ds. R. Reiling. Leger des Heils, 10 uur: Heiligings- samenkomst. 12.15 uur zondags school. 7.30 uur Verlossingssamen komst. Jehovah's Getuigen. Volksgebouw. 6 uur wachttorenstudie, woensdag 7.30 uur dienstvergadering en theo cratische bedienlngsschool. De heer G. Don, onderbaas bij Wilton-Fijenoord N.V. te Schiedam, heeft thans voor de tweede maal een prijs gewonnen in de jaarlijkse opstellenwedstrijd van het NIVE- maandblad 'Baas boven baas'. Ook in 1959 is hem voor zijn inzending een prijs toegekend. De hoofdprijs is dit jaar verworven door de heer K. E. Verspeek, baas op de hoofdwerk- plaats van de Nederlandse Spoorwe gen te Amersfoort, De eindstand van het Wilton Feijenoord aspiranten- cn pupillen- toernooi, gehouden op Hemelvaarts dag, Is als volgt: Poule A meisjes: 1. Schutters 1; 2. Dynamo; 3. WIK 1: 4. UVG: 5. Hol- landiaan t. Poule B meisjes: 1. 'WIK 2: 2. Thorbeckeschool; 3. Wilton Feijen oord t; 4. ADO; 5. Schutters 2. Poule C meisjes: Burg. Verveen- school; 2. Thorbeckeschool; 3. Wilton Feijenoord; 4. Hollandiaan 2. Poule D Jongens: 1. Dynamo; 2. Schutters: 3. WIK: 4. UVG. De uitslagen van de verschillende wedstrijden luiden: DvnamoHol landiaan 1 3—3: Schutters 1—UVG 11: Burg. VerveenschoolHollan diaan 2 4—1: Dynamo—WIK 1 4—3; Schutters 1Hollandiaan 1 41; Dv namo—Schuttert 72: Burg. Ver veenschool—Wilton F. 2 10—0: WIK 1UVG 21: DynamoSchutters 1 2—2: Dynamo—UVG 10—3: Hollan- Idiaan l—WIK 1 1—8: Dynamo UVG- 33; Burg. Verveenschool Thorbeckeschool 2 70; Dynamo WIK 5—3; Schutters 1—WIK 1 4—2; Hollandiaan 1UVG 14: WIK 2 Wilton F. 1 17; Thorbeckeschool 1 Schutters 2 81; Thorbeckeschool 2—Wilton F. 2 5—0; WIK 2—ADO 6—3; Schutters 2—Wilton F. 1 1—7; UVGWIK 17; Hollandiaan 2 Thorbeckeschool 2 42; ADOThor beckeschool 1 1—3; WIK 2—Schut ters 2 7—1; WIK—Schutters 4—2: Wilton F. X—ADO 4—1; WIK 2— Thorbeckeschool 1 3—2; Hollandiaan 2—Wilton F. 2 1—4: UVG—Schut ters 3—9; Schutters 2—ADO 1—7; Wilton F. 1Thorbeckeschool 1 04. WILTON-FIJENOORD. De directie van de N.V. Wilton-Fijenoord te Schiedam ontving zaterdagmorgen twee jubilarissen, de heer H. A. Scheerens, uit Rotterdam, onder baas van de afdeling zeilmakerij die veertig jaar in dienst was, en de heer J. F. W. Droge. Schiedam, technisch beambte van de afdeling scheepsbouw, die zijn zilveren jubi leum vierde. Ze werden toegespro ken door de directeur ir. B. Wilton en ontvingen de gebruikelijke ca deaus.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1