Na negentien keer nog 'Bis, bisf Stormachtige hulde voor omaMariene Symbool van tijd, die verloren ging s Zweefvlieger gedood bij botsing boven Teriet IN CHILI WEER AARDBEVINGEN Drie doden in verkeer Gursel vormt zakenkabinet KLM weer naar Chroesjtsjow Koele reactie en slechte indruk in VS NS waarschuwen: Let extra op! Om te rusten Ho/iade Beste hond is een bobtail uit Been wijk Mr. Stempels voorzitter NJK ook voor u... Toon: Twee woorden Kin cl verdronken Waarom? Feiloos apparaat mm ware verkwikking M Dijkzigt HET VRIJE VOLK MAANDAG 30 MEI 1960 PAGINA 3 J^EGBNTIEN MAAL heeft het Amsterdamse publiek zaterdag nacht Mariene Dietrich terug laten komen. Ze deed het, nonchalant kuierend in haar rokkostuum. linkerhand in broekzak, hoge hoed schuin achterover. Elke keer lachte ze weer even verbaasd, of ze niet begreep waar ze die geweldige ovatie aan te danken had. Het optreden van Mariene Dietrich is een gebeurtenis gewor den, waarover Amsterdam nog jaren zal praten. Tegen midder nacht, een half uur voor het begin van de voorstelling, was er in de Reguliersbreestraat al geen doorkomen meer aan. coupons COUPonf meter coupons per Wm meter VERVOLG VAN PAG. 1 WIJ O NT V I N G E N BRUNOTT Rotterdam is geen stad die je gemakkelijk kwijtraakt. Bos en hei hebben we niet in onze om geving en het boerenland drin gen we steeds verder terug: Een jaar of wat geleden werd er nog wel eens vriendelijk ge pleit voor kleine parken in het centrum, groene eilanden in de branding van het verkeer, maar wie durft daar nu nog om te vragen? We krijgen een metro en een Hïltonhotel en een muziekcentrum en mis schien nog een paar parkeer terreinen en een enkel vlucht- heuveltje. Kijkglaasjes Ratten Twee toegiften, kwamen er aan te pas. Zelfs toen het gordijn definitief was gezakt stonden er nog mensen te klappen en te roepen van 'bis, bis!' Advertentie I.M. js. óók voor degenen, die cot au toe niet bij ons koch ten, maar evengoed prijs stel len op behoorlijke kwalitei ten, zijn deze aanbiedingen bedoeld. Morgenvroeg beginnen wij mee de'verkoop van een grote partij zware dubbel-linnen water dichte sporttassen - kampeer- tassen - strandtassen - of hoe U ze noemen wilt, vèr onder de normale prijs. Deze schier onverwoestbare dubbellinnen tassen... het zwa re linnen wordt normaal voor luchtbedden e.d. gebruikt... is door waterschade bij de fabrieks brand iets vuil geworden. Nu koopt U grote tassen van 4.90- middelmaten van 4.25 en de kleinere van 3:90 ...tassen van bijna een halve meteren kinder- tassen van 35 cm. door elkaar voor één prijs, voor nog géén twee gulden. Dinsdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze dubbel linnen ongewoon sterke sport tassen, die zowel in de hand als op de rug gedragen kunnen worden, alle maten door el kaar voor één prijs voor m Behalve de zestienhonderd bezoe- ters van het Tuschinski-theater waren er nog honderden belangstel lenden op de been, in de vergeefse noop een glimp van Dietrich te kun nen opvangen. Auto's liepen vast in de menigte. Kaartjes gingen van de hand voor vijftig gulden en méér. Bij de ingang weid clandestien geknokt. Als de oude heer Tuschïnski dat had mogen beleven Tien minuten over half een werd de lawaai-fabriek, die ais 'Mariene Dietrich Show' de wereld rondreist, in werking gesteld: Het 25 man sterke orkest van Aimé Barelli, dat vooral in het koper een -enorm volume pro duceert. De dansmeisjes van de Shaw Hitchcock Dance Production, die ef ficiënt met de benen zwaaiden. I7"lokslag één verscheen Toon Lv Hermans, door een Ameri kaanse stem aangekondigd als 'mr. Tom Herman'. Alles wat Toon zei was dit: Tk kom met twee -woorden Mariene Dietrich bij u inleiden. Mar iene Dietrich!!' En wég was Toon. De volgende anderhalf uur waren voor Mariene. In een lange gladde jurk met glinsterende lovertjes, een witte bontstola om de schouders, zo kwam ze enigszins wankel in de schijnwerpers. Daverend applaus. Maar ze begon niet meteen. Eerst moesten de fotografen gaan zitten. 'Alstublieft heren, dan kan ik mijn werk doen!' En toen ze niet vlug ge noeg opschoten: 'Heren, ik heb de tijd. V hindert niet mij, maar het publiek!' Wat ze zong weet u allemaal. De heel oude liedjes uit haar Duitse tijd: de brutale Lola, die thuis een pianola heeft; Johnnie, die gauw Geburtstag heeft en dan Mariene op bezoek krijgt, niet zo maar tot twaalf uur, nee 'die gauze Nacht'; Peter, Mein blondes Baby, V/enn ich mir was wünschen dürftë De Amerikaanse songs: My Blue Heaven. The Laziest ga! in town (van Cole Porter), Well Allright You Win (uit de film Las Vegas), Making Whopee (hoe vaak zal ze dat in de oorlog voor de Amerikaanse troepen hebben gezongen?) en dat lekkere (Van een onzer verslaggevers) Een bobtail, officieel Old English sheepdog, is in het RAI-gcbouw aan gewezen als de beste hond: de beste hond van dc bijna 1200 die zondag meedongen naar de hoge onderschei dingen van de jaarlijkse Winner tentoonstelling. Hij stond daar gistermiddag in de erering, half verscholen onder zijn lange zilvergrijze en witte haar Een Belgische keurmeesteres heeft hem. het nog geen jaar oude Reewijkse idool dit oredikaat verleend nadat zij de acht winnaars van de ereprijzen had vergeleken. Acht honden van wel zeer uiteenlopend ras. Noch de grootste van de tentoon stelling. de Ierse wolfhond die een schofthoogte van bijna een meter kar bereiken dank zij bijzonder vitmninerijk voed el. noch de lilli- -u-.-er onder de schoothondjes, de chihuhua. was tot die laatste com petitie doorgedrongen. Een zeldzaamheid als de Australi sche terriër, hard van haar. maar met een zachte kuil. behoorde even min a' een van de buitenlandse whippets die de dag tevoren in Am stelveen een wedstrijd hadden gelo pen, tot die uitverkorenen. De andere ereprijswinnaars waren: een klein zwart schipperke (Daphne de Royghem van H. de Groot), een Schotse terriër r mba: .on. van E. Pauptiteen zware d.ver:«=chnmitzer (Hardy van de havenstad, van C. de Meu'enaer). een Pekinees (Gaggle oi Aiderbourne van mej. Y. de Nobele) een ruwharig dashondje (Use Solo, van Heerlener Rosenhaus), en een Newfounlander (Père Noble van Thamen, van A. J. van Gasteren). (Van onze correspondent) Ir. een onbewaakt ogenblik ge raakte zaterdagmiddag het 2-jarig zoontje van de fam. D. in de Mon- sterse Vaart te 's-Gravenzande. Toen het kindje op het droge was gehaald bleken de levensgeesten helaas ge weken. schreeuwnummer Tell the Boys in the Backroom. Haar gestorven vriend Richard Tauber herdacht zij met Frag' nicht warum. En helemaal aan het slot kwam het lied waar we allemaal op zaten te wachten: 'Ich bin von Kopf bis Fuss auf Liebe eingestellt...' ■jVTisschien vraagt u zich af: waar- - -*• om is half Amsterdam uitgelo pen om deze vrouw te zien? Om haar mooie stem stellig niet. want die hoeft ze nooit gehad. Ook haar voor- dracht is. enkele songs uitgezonderd, met zo bijzonder. Haar filmroem? Maar de meeste films van Mariene zijn allang ver geten, en zouden bij hervertoning alleen onze lachlust opwekken. Ik vond er dit op: deze vrouw moet voor heel veel mensen het symbool zijn vaa een tijd, die zij onherroe pelijk verloren hebben zien gaan. De tijd van de voor-Hitleriaanse UFA-lilms, die in Nederland onvoor stelbaar populair waren; de tijd van de Duitse schlagers, die iedereen kende van radio en grammofoon. De tijd ook van het vooroorlogse. Holly wood, dat ons zoveel romantischer lijkt, zoveel minder gemechaniseerd dan het tegenwoordige. Negentig percent van de Tuschin- ski-bezoekers kwam ziin verloren jeugd terugzoeken en dié vonden ze anderhalf uur lang in Mariene, een enorm vitale vrouw, die nog rustig inhaakte met de twintigjarige dans meisjes en haar benen nog even hoog de lucht ingooide. Natuurlijk, zij ie ook nog zo iets al* een top in de Amerikaanse show business. en in die kwaliteit was zij voor Nederland een volkomen nieuwe verschijning. Ik wil graag mijn bewondering uitspreken voor het technisch feilloze apparaat, voor het razend-knappe samenspel van de vrouw aan de microfoon en het la- waai-orkest daarachter. Zelf gaf Mariene alle eer aan haar begeleider Burt Bacherach. 'Ik zou graag gezegd hebben dat hij ook nog mijn componist was, maar dat is he laas niet zo.' Na het laatste nummer: bloemen van de heer Lou van Rees en een Holland» boerenmeisje, dat zich niet *n#l genoeg uit de voeten maakte en op e«n gegeven moment samen met de grote Dietrich het applaus in ont vangst nam. Eerste toegift: van Kopf bis Fuss Tweede toegift: het dansnununer met de benen in de lucht. Maar Mar iene had wel tien toegiften kunnen verstrekken om dit publiek tevreden te stellen. HANS VAN STRATEN Advertentie LM (Van een onzer verslaggevers) De 28-jarige sergeant G. van der Wal van de luclitmachtzweef- vlïegclub „Deeïen" is zaterdagmiddag bij een botsing van twee zweef vliegtuigen boven de hei van Teriet om het leven gekomen. De kapitein D. Th. Levöleger, wiens toestel werd geraakt, slaagde erin zijn beschadigde zweefvliegtuig aan de grond te krijgen en bleef on gedeerd. ben zien aankomen, wamt zijn toestel werd juist in de dode hoek getroffen. Een deel van de vleugel van de j Grunau Baby brak af. Sergeant Van der Wal slaagde er niet in het toestel Het ongeluk gebeurde zaterdagmid- in de lucht te houden en stortte neer. dag omstreeks half zes bij goed zicht j Hij was op slag dood. op 900 meter hoogte. Vermoedelijk door onoplettendheid en overtreding van de voorschriften van sergeant Van der Wal, die wel mocht solo- I vliegen, maar het zweefvliegbrevet j nog niet bezat, vloog zijn Grunau Baby tegen de voorkant van een Ka 8. die door kapitein Levöleger van de luchtmachtzweefvliegclub ..Novio Magnum" werd bevlogen. Kapitein Levöleger kan het ongeluk niet heb- Kapitein Levöleger kon door op snelheid te blijven zijn toestel vlie gend houden. Na enkele minuten landde hij, een gat van tachtig cen timeter voor in het vliegtuigje, een vleugelonderdeel van de Grunau Ba by nog in de romp. Advertentie i.M SANTIAGO (Reuter, AP) De zwaar geteisterde Chileense stad Conception is gisteren en eergisteren opnieuw getroffen door een reeks zware aardschokken. De bevingen deden zich voor over een gebied van 300 km tussen Chilian en Temuco. Vele huizen die reeds eerder waren beschadigd stortten in. Het reddingwerk, dat gesteund wordt door vele landen, ondervindt grote hinder: verbindingen die met moeite waren hersteld, worden dooi de nieuwe schokken vaak weer ver broken. West-Duitsland bijvoorbeeld neefl één miljoen mark ter beschikking ge steld. Gisteren zijn zes grote Ame rikaanse transportvliegtuigen in Chi li aangekomen en voorts twaalf heli kopters voor het redden van mensen die van de buitenwereld zijn afgesne- rip?> Er is grote behoefte aan ontsmet- tingsstoffen en medicijnen; in de ge troffen gebieden dreigen epidemieën uit te breken. Ook de reusachtige vloedgolven eisen nog steeds slachtoffers. Zater dag hebben tenminste 130 mensen liet leven verloren door een vloedgolf die zaieruag Manila trhillppljnen) tror. Gehele wijken van hutten bij het wa ter werden weggevaagd. rn Columbië kwamen achttien men sen om bij een plotselinge overstro ming van de rivier Halgar. De rivier trad door een aardverschuiving bui ten haar oevers. Advertentie i.M (Van een onzer verslaggevers) Het 4-jarig jongetje Ronald van der Schuur uit Delft is zaterdagmid dag op Rijksweg 13 (Den Haag-Rot terdam) door een auto gegrepen en op slag gedood, toen het spelend de weg overstak. Door de aanrijding ontstond een kettingbotsing met twee andere auto's. In Den Haag overleed zaterdag de 69-jarige mevrouw M. Jonker-Kuy- pcr, kort nadat zij op cle Laan van Meerdervoort was aangereden door een bestelauto. In Anjum viel zaterdagochtend de 8-jarige Hendrik Postma van een rij dende wagen met hooi. Het kind brak zijn nek en was op slag dood. Als er duizenden stukken zomerstoftienduizenden meters worden verkochc, dan ligt het voor de hand, dat de resten en coupons zich opsta pelen tot hoeveelheden die niet meer te overzien zijn. En daarom houden wij vanaf Dinsdagmorgen een speciale Couponverkoop van alle res ten en overschotcen voorlaars- en zomerstoffen van dit seizoen. SERIE 1 van storten de prijsklas^ voor ff Per SERIE II van stoffen uit de prijsklasse van en-3r95~ Dinsdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze coupons van 1-4 meter (gedeel telijk met kleine foutjesj in hon derden dessins en kleuren, voor minder dan de halve prijs. ANKARA (Reuter, AP) Vandaag komt voor het eerst de nieuwe Turk se regering in kabinetsvergadering bijeen. Het is een partijloze regering, zoals generaal Cemal Gursel, leider van de staatsgreep van de vorige week, in het vooruitzicht had gesteld. Gursel zelf is premier, president en tevens minister van Defensie, Bin nenlandse Zaken, Verbindingen en de portefeuille voor Pers, Voorlich ting en Vreemdelingenverkeer wor den beheerd door generaals. De ma rinestafchef, admiraal Koruturk, is eveneens in de regering opgenomen. Voorts hebben in liet kabinet en kele hoogleraren zitting. Generaal Gursel heeft herhaald dat hij trouw blijft aan de pro- westerse politiek van Turkije. Hij heeft aan een groep rechtsgeleer den opdracht gegeven om een nieuwe-grondwet op te stellen. De afgezette premier Menderes zal in ieder geval in hechtenis blijven totdat nieuwe verkiezingen zijn ge houden. Gursel, die zaterdag een persconferentie hield, zei nog niet te weten of Menderes zich voor het ge recht zou moeten verantwoorden. Namik Gedik, die bij de bevolking bekend stond als „de kwade geest" achter de afgezette premier Adnan Menderes, is vannacht uit een raam van het oorlogscollege gesprongen en doodgevallen. (Van een onzer verslaggevers) De KLM-vliegtuigen kunnen weer gebruik maken van de vliegvelden bij Istanboel en bij Ankara. De diensten op Turkije waren tijdelijk onderbro ken met oog op de situatie in dat land. De enige restrictie die de KLM en andere luchtvaartmaatschappijen op gelegd hebben gekregen, is dat voor het ogenblik geen Turkse luchtreizi gers u i t Turkije mogen worde.:: ver voerd. Het is wel toegestaan Turkse passagiers naar Turkije te ver voeren. De kwestie zal door de Sowjet- Unie nog in de Algemene Verga 'A- ring der VN worden gebracht. m- dat de Sowjet-klacht van begl'j af aan geen kans in de-Veiligheidsraad maakte. De Sow jet-Unie kan wachten tot het Westen "tot bezinning' komt. Hij liet er echter waarschuwend op volgen dat de Sowjet-Unie een 'verpletterende slag, met alle haai ten dienste staande middelen' za> toebrengen als landen met militai re bases zouden toestaan dat vlieg tuigen 'strooptochten, schendin gen van het luchtruim of aanval len' jegens de Sowjet-Unie zouder ondernemen. De Sowjet-Unie beschikt over ra ketten die deze bases kunnen ver nietigen. maar zij heeft ook raketter die de eigenlijke aanvaller over de oceaan kunnen treffen. 'Toch geloof ik er nog steeds in dat de President vrede wil. Het ziel er echter naar uit dat de goede be doelingen van de President en de buitenlandse politiek van de VS twee verschillende zakep zijn. De weg naar de hel is geplaveid met goede voornemens en ik geloof dat de President daar zal belanden,' al dus Chroestsjow, die drie uur en een kwartier aan het woord was. Vrijdag nog heeft minister Her ter premier Chroesjtsjow geplaatst in de rij van communistische lei ders die een vreedzame buiten landse politiek nastreven. Herter verklaarde voor een se naatscommissie die het U-2-incident onderzoekt, dat Chroesjtsjow voor ontwapening is, om menselijke rede nen. maar ook om geld te sparen voor andere doelen. De andere stro ming bij de communistische leiders staat volgens Herter een harde poli tiek teeenover het Westen voor. WASHINGTON (Reuter). De eer ste Amerikaanse reacties op Chroesjlsjows voorstel om een uitge breide topconferentie te houden, te zamen met Indonesië, India en China, waren in Washington uiterst koel. Veel Amerikaanse leiders toonden zich zelfs zeer gereserveerd ten aan zien van een „top" van de Grote Vier. Chroesjtsjows opmerking over het golfspel van dc President heeft een bijzonder slechte indruk ge maakt. Velen zien in zijn smalende woorden een aanwijzing ervoor dat Chroesjtsjow niet oprecht is in zijn wens naar een topgesprek. Deel neming van communistisch China acht men uitgesloten. In Londen vraagt men zich af in hoeverre Chroesjtsjow slechts als tolk heeft gesproken voor China, dat met kracht streeft naar erkenning als grote mogendheid en toelating tot het grote politieke spel der gro ten. De regering van India is van mening dat een uitbreiding van de „top" nuttig zou zijn. Alles hangt echter af van de grote mogendheden. (Van onze verkeersredacteur) Bij het ingaan tan de nieuwe zomerdienst waarschuwen de Ne derlandse Spoorwegen, hun clien tèle dringend: Kijk goed uit, dat u niet in het verkeerde treindeel stapt! NS heeft namelijk het systeem van gecombineerde treinen, die op een bepaald station worden ge splitst in delen die ieder hun eigen weg kiezen, voor de zomer dienst aanzienlijk uitgebreid. De kans is veel groter, dat men in een verkeerde wagen terecht komt, dan hij vroeger teas Et zuilenbordjes met waar schuwingen in de coupés komen en ook toordt het aantal 'koers- borden' op de flanken van de rij tuigen uitgebreid. De richtingbor den op de perrons krijgen een an dere kleur. Maar ten slotte zal alles toch afhangen van de waakzaamheid van de reiziger en daarop doen de spoorwegen met ingang van zon dag een dringend beroep! Advertentie LM. eéA geheel nieuwe collectie. in zeer, exclusieve modeller) WINKELCENTRUM BINNENWEG 45 TELEFOON 116615 ROTTERDAM In de zaterdagmiddag op slot Zuy- len aan de Vecht gehouden jaar vergadering van de kringraad van de Nederlandse Journalisten-Kring is mr. M. Vrolijk afgetreden als voor zitter. In zijn plaats werd met alge mene stemmen gekozen mr. A. Stem pels. Voorts werden de heren A. Schef- fer te Amsterdam en C. L. Men schaar tot bestuurslid gekozen in de plaats van de heren J. J. van Me- chelen en dr. N. Cramer, die zich voor een herverkiezing niet meer be schikbaar hadden gesteld. De heer Van Mechelen werd tot erelid van de kring benoemd. Mej. Phé Wijnbeek te Rotterdam zal mr. Stempels in het algemeen bestuur als lid ver vangen. Toch ligt niet ver van de binnen stad nog een plekje, waar men zich midden in een bos kan wanen. Dat is het openluchttheater Dijkzigt lussen beukehagen, dicht struikgewas en forse boomgroepen. Wat een heer lijke rust geeft die groene onunante- ling, die vrijwel alle stadsgeluiden tegenhoudt. Dijkzigt hoort nu min of meer bij de Floriade. Het is door een laantje verbonden met het pad langs de zuid kant van de Westlandgracht op het voorterrein van de tentoonstelling. Zondag zijn we voor de eerste keer sinds 25 maart door dat laantje ge wandeld. Er was iets te doen in het openluchttheater: een concert door het Bayerkoor. Het begon te laat en het duurde te kort. maar die hon derd Bayermannen hebben mooi ge zongen en onze muziekcriticus liet zich ook heel waarderend uit over de goede akoestiek. Nu de zomer voor de deur staat, kan Dijkzigt van groot belang wor den voor de Floriade. We hopen van harte, dat het Floriadebestuur niet zuinig zal zijn met uitnodigingen aan koren, muziekkorpsen, volksdansers en toneelgroepen. En dat ook onze Rotterdamse verenigingen een kans krijgen! Vooral voor mensen die de hele dag op de Floriade willen doorbrengen, zal een uurtje-Dijkzigt een weldadige afwisseling zijn. Al was het alleen maar om op dit verrukkelijke plekje uit te rusten van de stad en de Flo riade. Met onze elfjarige dochter gingen we zondag van het groene Dijkzigt naar het ultraviolette Heelal en Aarde. Heeft zo'n kind daar iets aan? Wel, ze was opgetogen over de dia's die je door glaasjes kunt begluren, vooral toen ze ontdekte, dat ze tel kens een hele serie kon,zien door een handeltje naar beneden en weer om hoog te schuiven. „Die dingen op het grote scherm, sterren en raketten en zo, rond ik ook erg leuk," vertelde ze later aan haar moeder. „En de boot die door een meneer in een hokje elektrisch werd bestuurd. Het planetarium is misschien nog leuker, maar daar zijn we niet geweest." De bruine rat of rioolrat heeft zijn enorme talrijkheid aan de mensen te danken. Wij voorzien hem rijkelijk van voedsel en van plaatsen waar h zijn holen kan maken. Hij volgt de mens op de voet, hij is een „cultuur volger". Hij is de mensen dus ook naar de Floriade gevolgd. De Floriadebezockers voeren de eendjes en de vissen en bijgevolg de ratten, die zich er voorspoedig heb ben vermeerderd. De heer Maarten van Delft is thans aangesteld als rattenverdelger. Hij krijgt zijn aan wijzingen van een wetenschappelijk onderlegde rattenvanger, verbonden aan de afdeling Faunabeheer van het Ministerie van Landbouw. President Eisenhower zal vol gende maand bij zijn bezoek aan het Verre Oosten ook bezoeken brengen aan Formosa en de Philippijnen. Zo als bekend gaat de President van 19 tot 23 juni naar Japan en Korea. De Rotterdamse politie neemt proeven met een verplaatsbaar verkeerslicht, dat op afstand ra diografisch wordt bediend. Het licht kan op elk kruispunt in de stad worden neergezet en het wordt dan geregeld door een po litieman met een draagbaar zen dertje. Vanmorgen beproefde men het nieuwe apparaat op de kruising KleiwegUitwegRozenlaan. De resultaten waren goed. De vin ding zal vooral zijn diensten kunnen bewijzen als straks ie Coolsingel wordt afgesloten voor de metro-aanleg. Dan zullen er in Rotterdams binnenstad nieuwe verkeersstromen en nieuwe druk ke kruispunten ontstaan, waar bij verkeerslichten plotseling no dig kunnen zijn. ■i

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2