uit België Een vechter, die het niet kon laten Drie herinneringen DE GOEDE DEMOCRAAT Afscheid van de Internationale BSP betuigt deelneming Herdenking in Kamerfractie Evert Vermeer en de krant Vergaderingen afgelast PAGINA 3 Evert Vermeer is nog geen vijftig jaar geworden. Maar van deze bijna vijftig jaar beeft hij er meer dan dertig gewijd aan de zaak van het democratisch socialisme in Ne derland, En het is meer dan waarschijnlijk dat wij hem nu reeds moeten missen, doordat hij in en door de dienst aan deze zaak die hem bovenal lief was, zijn gezondheid heeft ge offerd. Onze gedachten gaan in de eerste plaats uit naar zijn vrouw, die altijd samen met hem optrok en aan wie hij een grote steun had, en naar zijn familieleden. Daarnaast zullen de talloze vrienden en het nog grotere aantal mensen die hem vriend schappelijke gevoelens toedroe gen, zijn heengaan diep be treuren. En voor de Partij van de Arbeid is het heengaan van Evert Vermeer, die in de laat ste vijf jaren zo'n grote stu wende en tevens bindende kracht is geweest, een buiten gewoon groot verlies. Onze partijvoorzitter, onze mede-strijder, onze vriend er fractiegenoot Evert Vermeer is heengegaan. Hij bereikte nog niet ten volle de 50-jarige leeftijd. Hij laat een leegte achtei voor wat hij deed maar niet minder voor wat van hem nog mocht worden verwacht. Want hij was nog in zijn opgang. Begonnen op zeer eenvoudige trap van de maatschappelijke en politieke ladder had hij pas enkele jaren geleden het plat form bereikt, het partijvoorzitterschap van waaruit hij zich ten volle zou kunnen gaan ontplooien. En die opgang was uit sluitend bewerkstelligd door zijn eigen energie, zijn eigen gaven „iju eigen toewijding. door J. A. W. Burger door W.Drees door C. W. v. Wingerden Tesselscfoaüestraat een leegte SS 5 JSSS» gevallen. Dat (He leegte niet S 5£ «en tohi.i, W.-e- meer zal worden gevuld is voor muieren. En de Tnensen om hem ging behoefte heeft aan een orgaan mij en hen, die vrijwel dage- heen hebben dat bewonderd en daar waarin dagelijks op de politieke ge lijks contact met h™ hurirtsn plezier in gehad, omdat Evert Ver- beurtenissen wordt gereageerd. iijks contact mei. nem hadden, meer steeds dezeifde bIeefi Rechttoe, In oude zakagenda's van 1928, '29 en '30 vind ik een aan tal malen: 'Evert' of 'Tiel' en ik zie een paar donkere tinte lende ogen in een open jon gensgezicht. door W, Thomassen Het sprankje hoop op beter schap van Evert Vermeer, dat wij de laatste dagen als een kostbaar kleinood koesterden, Is uitgedoofd. Wij hebben het harde feit te aanvaarden dat Evert In de naar menselijke berekening te jeugdige leeftijd van 49 jaar van ons is wegge nomen. door D. Roemers door J. M. den Uyl Mr. Schouwenaar opvolger in Tweede Kamer EVERT VERMEER: stuwende en bindende kracht in dienst van het socialisme Evert (voluit Evert Aart) Vermeer is 20 november 1910 te Nijmegen ge boren. Zijn jeugd beeft hij doorge bracht te Xiel, waar zijn vader hoofd agent van politie was. Hij groeide op in een „rood" gezin, hoewel zijn vader geen partijlid was (niet kon zijn). Maar zijn moeder as aangesloten bij de SDAP en dat stak ze niet on der stoelen of banken. De jonge Evert bezocht de uloschool m zijn woonplaats en ging daarna naar een kantoor. Al gauw sloot hij zich aan bij de Nederlandse Bond van Abstinent Studerenden, NBAS een organisatie die voor velen het voorportaal is geweest van een maat schappelijke loopbaan. In de NBAS kreeg hij ook zijn eerste bestuurs functie, samen met de tegen woordige burgemeester van Enschede W. Tho massen. Toen bleek al dat lij) een bijzonder vaardig spreker en een on vermoeide propagandist was. Voor iemand met die aanleg is een Kantoorbetrekking geen ideale werk kring. En toen hij door de crisis zijn betrekking kwijtraakte, zocht hij het in een andere richting. Hij werd journalist. Een krantje dat hij met een plaatsgenoot oprichtte, bleek geen levensvatbaarheid te hebben. Maar toen in 1931 het Volksblad voor Gelderland als „kopblad" van Het Volk werd opgericht, werd hij plaat selijk redacteur van dat blad. Hij is het gebleven tot 1934. In 1933 hadden de SDAP en het NW samen het Bureau voor actie en propaganda tegen fascisme en com munisme gesticht en daarvoor moest een jonge, energieke kerel worden aangesteld, die praten en schrijven kon en wie geen werk te veel zou zijn. Evert meldde zich aan, maar de voorzitter van de SDAP, Jan Oude geest, vond, dat hy er te jong uitzag. Dat was waarschijnlijk ook wel zo, want lange jaren maakte hfl de jeug dige indruk, die het voor de mensen in en buiten de partij zo gemakkelijk maakte, hem Evert te blijven noemen. In dienst van het Bureau voor ac tie en propaganda, Buracprop ge noemd, heeft hü het hele land afge reisd. Later heeft men eens uitgere kend dat hij in de jaren 1934 tot 1939 ongeveer 2000 redevoeringen heeft gehouden. In 1939 werd hij gemobiliseerd. Hij vocht mee op de Grebbeberg en in de volgende jaren heeft hij allerlei soor ten illegaal werk gedaan, zodat hij lid van de Grote Adviescommissie dei- illegaliteit werd. Na de oorlog trad hij dadelijk weer in dienst van de SDAP en toen in februari 1946 de Partij van de Arbeid werd opgericht, heeft de nieuwe partij een dankbaar gebruik gemaakt van de propagandistische gaven van deze assistent- bestuurder. In hetzelfde jaar werd hij gekozen tot lid van de Tweede Kamer. Baai- heeft hij, die de partij en het land als weinigen kende en die altijd een brandende belangstelling voor de pu blieke zaak had gehad, al heel gauw zijn plaats gekregen. Met Koos Vor- rink kreeg hij de defensieproblemen te behandelen. Koos Vorrink, die in hetzelfde jaar als Evert Vermeer, na melijk in 1934 in dienst van de SDAP was getreden, heeft grote invloed op hem uitgeoefend. Maar hü heeft toch zijn eigen stijl behouden en verder ontwikkeld. Dat bleek toen hij in 1955 op het congres van de PvdA tot voorzitter van de partij en opvolger van Koos Vorrink was gekozen. Evert Vermeer heeft toen geweten dat hij een uiterst zware taak op zich nam. Maar hij heeft niet getracht een imitatie van zijn voorganger te leveren. Met het voorzitterschap nam hij van Vorrink de behandeling van mi litaire aangelegenheden in de Tweede Kamer over en een belangrijk deel van het internationale werk. En ook daarmee heeft hij zich met een be wonderenswaardige snelheid en gron digheid vertrouwd gemaakt, zodat hij ook in het buitenland groot gezag verwierf. Het is vrijwel ondoenlijk alle func ties te vermelden, die hij bekleedde. Een van zijn liefste functies was die van gemeenteraadslid van zijn woon plaats Naarden. Verder was hij onder meer voorzitter van het Humanis tisch Thuisfront, hoofdbestuurslid van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden, lid van de Verenigingsraad van de Nederlandse Vereniging tot afschaffing van alco holhoudende dranken en gedelegeerd commissaris van de N.V. De Arbei derspers. Het is tekenend voor Evert Vermeer dat hij daarnaast nog tijd vond bestuurslid van de plaatselijke voetbalvereniging te Naarden te zijn. En toen Naarden zijn 600-jarig be staan vierde, schreef hij het herden- kingsspel.eu speelde zelf mee. In het voorjaar van 1959, juist voordat hij 25 jaar in dienst van de socialistische parUi was. kreeg hij de eerste maar reeds ernstige waarschu wing, dat de boog te strak gespannen was geweest. Enige maanden moest hij toen zijn werk neerleggen. Daarna mocht hij weer beginnen, „maar rustig aan". Jawel, maar wat hij rustig noemde, zou voor een ander een overvolle dag taak zijn geweest. Begin april stortte hij opnieuw in. Een operatie zou zo hoopte men genezing brengen. De operatie scheen geslaagd en wij hoopten dat Evert geheel zou her stellen als hij nog rustiger zou gaan doen. Zo heeft het niet mogen zijn. Nog veel te jong is h(j van ons wég genomen. voor Jarenlang was hij de krachtdadig* steun van zijn grote voorganger, Vor rink. met wie hij de gave der wel sprekendheid gemeen had. Evert Ver meer was de vaste spil in het party- secretariaat toen Vorrinks krachten het gingen begeven. Hij groeide tot het gezag en het vertrouwen die een voorzitter nodig heeft om met succes zijn werk te kunnen verrichten. Zodoende bereikte hem de vraag of hij Vorrinks opvolger wilde zijn onder voorwaarde, dat hij zou bedanken voor de Tweede Kamer, waarvan hij sinds 1945 lid was. De combinatie van deze beide functies werd namelijk te zwaar geacht. In de Eerste Kamer zou dan een plaats voor hem worden vrijgemaakt. Maar Vermeer be dankte. Hoe gaarne hij ook bereid was di zware taak van het partijvoorzitter schap op zich te nemen, hjj was niel bereid het Tweede-Kamerlidmaat schap los te laten. De partij week voor zijn wensen en zo heeft hij di< beide taken gezamenlijk vervuld oi voortreffelijke wijze met alles wa) daaraan vastzat. Gaarne heb ik mij steeds gevoego" naar zijn leiding in het partijbestuur Volstrekt loyaal voegde hij zich it zaken die allereerst de fractie raak ten. Nimmer heeft enig verschil var inzicht onze hartelijke en vriend schappelijke samenwerking verstoord Weinig woorden waren voldoende orr elkander te begrijpen, steeds hielder wij elkander geïnformeerd over a' hetgeen voor de beweging van beiant was. zo nationaal als internationaal In de fractie behandelde Vermes: defensie-aangelegenheden en hü wa: li'd van de defensiecommissie. Inter- nationaal vertegenwoordigde hil di fviia tn net Bureau van de socialis tische Internationale. Ook was hij voorzitter van het ver- bindingsbureau van de zes socialisti sche partijen van de EEG, well bureau als. het ware fungeert als he1 Europese partijbestuur tegenover di socialistische fractie in het Europesi parlement. Vanaf de oprichting maakte hi; deel uit van het bureau van de Inter parlementaire Beneiuxraad. En dan heb ik' nog niet gerep» van de ontelbare spreekbeurten dit hij in het land vervulde en waai het steeds een gebeurtenis was ah Vermeer kwam spreken. Hoe wisl Öj; J. A. W. BURGER nu ae juiste toon te trerren en zijn gehoor te boeien. Geen werk vooi de partij was hem te veel en alt vanzelfsprekend stelde hij zich op de tweede plaats waar het van nuf was, dat de aandacht op anderen zou worden gevestigd. Toen hü na twee jaar tüdeljjk voor zitterschap van de partij zonder enige tegenstem definitief tot party'- voorzitter werd gekozen, toen was dat zo vanzelfsprekend, dat er nauwelijks een woord aan werd gewijd. Ik heb toen de aandacht van het congres menen te moeten vestigen ophet bijzondere van deze vanzelfsprekend heid. Veel zou ik nog over Evert hebben kunnen en willen vertellen. Wat zou ik het graag gedaan hebben bij een of ander jubileum of bij zijn vijftig ste verjaardag, die hij dit jaar hoopte te vieren, of bij zijn zilveren bruiloft die ook In dit jaar zou vallen. Het is droevig, maar het heeft niet zo mo gen zyn. Alle mogelijkheden die het poli tieke leven biedt, stonden voor hem open vanwege zijn bekwaamheid en geschiktheid, zün ijver en toewijding. En bovenal hebben wij een vriend verloren, die voor onze partij onmis baar lijkt. Onze gedachten gaan uit naar zijn vrouw en familie. Hoe groot is dit verlies. Veel zal van ons allen worden gevraagd om te voorzien in wat Ver meer onvervuld moest achterlaten. Wie had het kunnen vermoeden toen hij een weliswaar zware, maar toch alleszins hoop wettigende operatie moest ondergaan. Toen het dreigend werd, hebben wij allen onafgebroken met hem meegeleefd en meegehoopt. Maar het herstel is uitgebleven e« een nimmer te vergeten strijdmakkei heeft zijn volledige levenskracht ge offerd aan de strijd voor vrijheid, aar. de strüd voor democratisch-socia- lisme. W. PREES worden verwacht. Zondag, na de grootse betoging die de Belgische Socialistische Partij ter gelegenheid van haar 75ste verjaar dag te Brussel organiseerde, hadden wij aan Burger en de andere Neder landse gedelegeerden onze beste wensen meegegeven voor onze dier bare vriend Vermeer. Wij waren gesterkt door bun over tuiging dat het ergste gevaar voor- bij was en de partijvoorzitter-weldra zijn 'taak zou kunnen hernemen. Helaas, liet is anders gegaan. De •verslagenheid waarmee in België het afsterven van kameraad Vermeer werd vernomen, is des te groter om dat de Belgische socialisten, die ver leden jaar hun eigen president, Max Buset, verloren, zich ten volle reken schap geven van de slag die ae Partij van de Arbeid treft, door het al te vroeg heengaan van Evert, zo weinig jaren nadat ook Koos Vorrink u werd ontrukt op een leeftüd waarop hij nog zo veel diensten had kunnen bewijzen. Namens alle Belgische partijgeno ten bied ik aan de achtbare familie van onze betreurde vriend en aan de Partij van de Arbeid de meest op rechte betuiging van onze innige deelneming. Jos van Eynde, ondervoorzitter van de Belgi sche Socialistische Party oovenai moet Betekenen voor tyn vrouw, die in alles zo innig met bem meeleefde. Moge haar de gedachte sterken, dat zijn helaas te korte leven vol en vruchtbaar is geweest. De gedachte, dat Evert Vermeer van ons is heengegaan in de kracht van zijn leven, op nog niet 50-jarige leeftijd, nadat wij hem kort tevoren in volle activiteit zagen, is nog nauwelijks te verwerken. De socialistische beweging verliest in hem een van haar beste krachten. Hij heeft haar van zijn jeugd af gediend, met geest drift. met onbegrensde toewijding, met bekwaamheid, met moed. In de dertiger jaren, toen de crisis woedde, heeft hij, jong als bij was, reeds vooraan gestaan in de actie voor positieve maatregelen tegen de ontstellend omvangrijke werkloosheid en tegennationaal-socialisme en communisme. Hü was er de man niet naar om die strijd te staken toen hü gevaar lijk werd. Tijdens de donkere oor logsjaren heeft hü ten volle zijn aan deel genomen in het ondergronds verzet, in de nulp aan vervolgden, in de strijd voor de vrübeid. Toen wij weer in het licht der openbaarheid konden treden, was hij dadelijk present. Bij de SDAP eerst, daarnr. bij de vorming van de PvdA, die h(j met zo zuiver begrip voor het karakter van de nieuwe beweging heeft gediend en fgeleid. Vooral toen iiij Vorrink als voor zitter had opgevolgd, is hij tot volle ontplooiing gekomen. Terwijl hij mnerlük aan zijn verantwoorde lijkheid zwaar tilde, en sterke spanningen in hem leefden, gaf hij temidden van ongunstiger gewor den omstandigheden leiding, rustig, evenwichtig, maar uitermate actief. Hij was ook een uitnemend spreker. En terwijl zijn gezondheid reeds was aangetast, kon hü er niet toe besluiten, zich te ontzien. In de socialistische beweging, waar aan hü ook internationaal deelnam, wist hy tevens ons land, wist hü ook de mensheid te dienen. Wjj verliezen in Vermeer niet enkel een hooggewaardeerd medestryder. Diep ontroerd heeft mr. J. A. W. BRUSSEL (ANP) De Belrische Burger vanmorgen in de Tweede- Socialistische Partij heeft in een te- Kamerfractie van de Partij van de legram aan het hoofdbestuur van de Arbeid het heengaan van Evert Ver- PvdA haar deelneming betuigd met meer herdacht. Hij schetste Vermeer het overlijden van de heer E Ver als de aan de beweging zeer toege- meer. wijde kameraad, die ook ais Tweede- „De BSP is diep getroffen door Kamerlid aan zeer hoge eisen vol- het ontstellend nieuws dat uw voor deed en van wie nog veel mocht zitter Evert Vermeer komt te over lijden. Onze partij neemt innig deel aan het groot verlies dat uw partij komt te ondergaan", aldus luidt het telegram, dat is ondertekend door de voorzitter, de heer Collard en de se cretaris, de heer Luiten. Evert Venneer was op meer dan één wijze sterk met onze krant ver bonden. Nog niet zo lang, slechts een aantal jaren maakte hü deel uit van onze raad van commissarissen, waar van hy vice-president was en waarin hij met zijn grote ervaring In de so cialistische beweging een zeer waar devol commissaris was. Daarnaast maakte hjj deel uit van. het kleine college van gedelegeerde commissarissen, waarin naar zijn op vattingen en adviezen gaama werd geluisterd. Maar zijn grote betekenis J. Af. DEN UYL Sinds de paasdagen het on- yan de Arbeid opge.klommen van heilspellende bericht brachten post!^temai^ta&H hem"die voor onze krant kwam vooral tot van de nieutve ziekte van de weg misgund. Het was immers de uiting in de nimmer aflatende pro- partij voorzitter, is er OD de Uitdrukking van een groot talent, paganda, die hü ook voor de krant nog niet te verwerken. rechtaan, fel en impulsief reagerend Voor deze fel levende man die een op wat er in de wereld gebeurde, een groot ideaal diende met inzet van mestryaer. Misschien kunnen enkele woorden ppn mpt ppn cuu ikiq Hi-iwumMrau wis uesnut Wij verliezen ir. hem een kameraad, toch aanduiden, waarom de piaats, tcresseinn^nsencn hun zoreen Wie onverbrekelijk verbonden met het die u.s lief was. door zijn gevoelig en dm mef hem Tn geheel van strijdmiddelen die de so- vechter, die het niet laten kon. Te- zijn hele persoonlükheid was de krant warm hart en zün zuivere menselijk- zün medewerkers innam, onvervang- heid. haar is. Wü beseffen, wat zijn heengaan H« is in het huis van de Party De jeugdbeweging had hem vroeg te pakken. Aan die NBAS-jaren (een klank die velen, niets meer zegt, maar de oud-leden des te meer) be waarde Evert rüke herinneringen. Hij leerde er organiseren en spreken en bleef dat vak trouw. En ook iets anders uit die jeugdbewegingsjaren verliet hem nooit: de enthousiaste aanpak. IHlf'liiililllP'iti.ti^'WUtlUMftHIJflHinfliiltfHiiniCUMjff'fumillUllIll Amstelstation 1943. Evert ijsbeerde gespannen over het perron en hield een oud echtpaar, joodse partijgeno ten uit. Tiel, in 't oog. Met de eerst volgende trein gingen ze naar een nieuw onderduikadres. Evert had ;dat geregeld en zorgde voor behou den aankomst. Koos Vorrink is gestorven. Evert heeft aiies voor hem gedaan wat hij kon. Er moet een voorzitter worden gekozen. Blijven we bij het systeem van de voorzitter die kamerlid is en tevens de dagelükse leiding heeft? De meningen zijn verdeeld en de discussie duurt geruime rijd, doch leidt tot niets. Evert verloor daarbij zijn geduld niet. Ais de periode van aarzeling over het te kiezen systeem achter de rug is. krügt hü de steun van ai zijn medeleden van het partijbestuur. Wie Koos Vorrink opvoiet mag op die steun dan ook ten volle aan spraak maken. Niet lang daarna zien we hoe de nieuwe voorzitter zich ontplooit tot een man, die even wichtig leiding geeft, vergaderingen zakelijk en bekwaam en in vriend schappelijke geest tot duidelijke be sluiten laat komen. Evert Heeft altijd een jongere in 3 Evert Vermeer zal voor velen voort leven als de vurige propagandist voor het democratisch socialisme. Gewa pend met een enorme dosis feiten kennis trok bij naar heinde en verre in het land. Er zullen weinig steden en dorpen zijn waar hij niet van zijn socialistische opvattingen heeft ge tuigd. Hü bad de gave van het woord als weinig anderen en verstond de kunst in voor iedereen verstaanbare taal zijn opvattingen duidelijk te maken. Voor velen zullen zijn spreekbeur ten kostbare herinneringen zijn. Voor degenen die liet voorrecht hadden wat nauwer met hem te mogen samenwer ken, zullen het toch niet de kostbaar ste herinneringen zijn.. Zo gaat het althans mij. Voor mij zal IJvert Vermeer in de eerste olaats blijven voortleven als de goede democraat, niet alleen in zijn Ihcorelische opvattingen, maar vooral in zijn levenshouding. Vermeer had altijd belangstelling voor de persoon lijke nood van zijn medemensen. Ilij ivist tu.s'sen zijn vele andere werk zaamheden aan die nood de aandacht le. wijden die zij verdiende. Dat ge tuigde van eerbied voor de persoon lijkheid van een ander waaraan ik niet vonder ontroering terugdenk. Toen Evert Vermeer voorzitter van de Party van de Arbeid werd, had hij geen eenvoudige opdracht. Men mag niemand benijden die een indringen- ie visionaire persoonlijkheid, als Koos Vorrink was. moet opvolgen. Evert Vermeer had echter een zeld- tame eigenschap, die veie voorzitters hem zullen benijden. Hij kon luisteren als weinig ande ren. Daardoor was hij een voortreffe lijk congresvoorzitter. Hij beschikte over een onuitputtelijk geduld en was angstig nauwkeurig om ieder het zij ne te geven. Men had het gevoel, dat deze man op sportieve wijze iedereen t-ot zijn recht wilde laten komen. Ik herinner mij die houding net best uit de wijze waarop hij in 1958 voor de Amsterdamse Koop mansbeurs en de landelijke radio de teleurstellende verkiezingsuitslag voor de Partij van de Arbeid ver sloeg. Ook daaruit sprak duidelijk zijn democratische levenshouding. Wij van het NW weten, dat wij in Evert Vermeer een trouwe vnend met grote belangstelling voor ons werk D. ROEMERS verhezen, Wij geoennen hem m wee moedige herinnering. Hij ruste in vrede. rte partij. De donkere ogen van se jongen uit Tiel vergeet ik nooit. Niets 1 tas hem ie veel. Samen kon den. viji 1 medeleden in PB en Kamer niet verhinderen, dat de kaars aan twee kanten brandde. Dat is bitter Evert zelj zou die gedachte van tajel vegen. Bet socialisme was de inzel waard. Bij kon er tegen. Nu het harde lot anders wilde blijven wij achter met tallozerijke herinneringen, die Jeanne hopelijk enige troost geven. Naast het ver driet, dat thans de overhand heeft v.jn die herinneringen een bron var, grote, warme dankbaarheid. De veei ie vroege dood van Evcrt Vermeer is een zware slag, die grole verslagenheid en diepe droefenis zal teweeg brengen bij aile mede-partijen van de Socialistische Interna tionale. Door zijn werk als secretaris en voorzitter van de Partij van de Arbeid is hij vermaard ge worden. Groot was de achting die men hem toedroeg, niet alleen in zijn eigen iand maar alom in de democratisch-socia- listische partijen in alle delen van de wereld. Wij in Denemarken bewaren de herinnering aan hem als deelnemer aan verscheidene congressen van de Deense So ciaal-Democratische Partij, en zelf heb ik de grootste waar dering voor onze samenwerking op de bijeenkomsten en 011- gressen van de Socialist!-, -lie internationale. Nu hij, nog geen vijftig jaar oud, is overleden, beseffen ive, dat we niet alleen een moedig strijder voor onze gemeen schappelijke idealen hebben verloren, maar ook een edel mens en een goede vriend. Met gevoelens van diepe eer bied, waarmee wij Evert Ver meer gedenken, betuigen wij onze oprechte deelneming aan zijn familie en aan de partij, waaraan hij zijn leven heeft gewijd. .41,SING ANDERSEN Voorzitter van de Socialistische Internationale dat ervaren. cialistische beweging ten dienste staan. De krant die deel is van de Hij sprak graag en veel op verga- socialistische beweging, verliest in deringen en de mensen kwamen en Evert Venneer een sterke steun. De luisterden. Omdat hij een groot rede- raad van commissarissen heeft een naar was? Omdat liij met woorden goed vriend verloren, kon goochelen? Het is wel een beeld dat sommigen van hem maakten, maar het klopt niet. Wat zo tallozen aan hem bond was anders, was de kracht van iemand, die mensen los kon maken en hun gevoelens ver woordde. Omdat hij mens was onder de mensen was het plezierig dat hij er bij zoveel feestelijkheden en ver drietigheid in een grote organisatie C. W. VAN WINGERDEN (Van onze parlementsredactie) Ais opvolger van de heer Evert was. Hij kende een onnoemeiijk aan tal mensen en zelden hadden zovee! mensen terecht het gevoel op iemand te kunnen rekenen. Evcrt Vermeer verzette ontzaglijk veel werk. methodisch en doel ge richt en dat deed hij met inzet van 7.Ü11 hele persoon. I)c zaak van het socialisme, hel lot van Israël, de strijd tegen dictatuur, het waren voor hem aangelegenheden, waarmee zijn persoonlijk geluk was gemoeid. Daarin sleepte hij anderen mee, prik kelend en bezielend. Dat ging niet allemaal vanzelf. Weinig dingen zaten hem meer dwars dan wanneer hjj werd aan gezien voor de zelfverzeekrde pro- pagandist voor een bekeken zaak. Vermeer" zaf in de Tweede Kamer- Hü was zich juist zeer bewust van fractie van de Partij van de Arbeid veranderingen in de wereld, ook in worden benoemd mr. A. J. Schouwe- de wereld van denken en voelen, die naar, advocaat cn procureur in Bilt- voortdurend tot het geven van re- hoven, kenschap dwong. Lezend en pratend zocht hij daarin een weg, zonder een Mr_ Schouwenaar heeft reeds van aarzelaai te worden. februari 1958 tot maart 1959 voor de TT.. PvdA zitting gehad in de kamer. Hij Hij was kwetsbaar, hij kon weinig diende van 1933 tot 1954 bü de marine langs zich heen laten gaan Dat en heeft thans de rang van kapitein- maakte de samenwerking met hem luitenant ter zee kmr. Mr. Sehouwe- met altijd even geinakkelijk, maar de naar is 48 jaar. Zijn echtgenote, me» royale spontaneïteit, waarmee hy vrouw J. P. SchouwenaarFranssen, ongeluk wist te bekennen, maakte heeft voor de WD zitting in de zijn vriendschap er te kostbaarder Forste Kamer door. Bij al zijn spontaneïteit leefde s hij niet gemakkelijk. Misschien denk ik nu, dat hy toch meer zichzelf in de pauze in de schouwburg, als de afstand tot het dagelükse werk er was dan in de roes van het poiltieke bedrijf. Het bestuur van de PvdA deelt Met Evert Vermeer ise een strijd- are politicus heengegaan, een man Jie voor de socialistische zaak in federland onschatbaar veel waard mee dat voor deze week, in verband was. Het is waar, maar in de Tessel- met het overlijden van zün voorzit» scliadestraat is nog een andere leeg- ter, alie vergaderingen van de partij te ontstaan, een leegte die zich niet en van al haar onderafdelingen rijn laat vullen. afgelast.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2