Grote vraag naar in drie badplaatsen Nie uw-ff shoe t krijgt nog 60 zomerhuisjes Makelaar staat voor vijfvoud terecht V van vele duizenden: eis 2y2 jaar Wij gaan met vakantie! PARAAT West II tegen jeugdcontracten S&D 1.50 RITMEESTER DAKDEKKERS Amerikaanse drukkerij na twee jaar opgedoekt CONTROLEUR' PLAATWERKER Voorne mikt op veel rust Ir. Lievense van Hariri; naar I Jmuiden 'Reclassering geblameerd' Veel personeelsinoeilijkheden (aambeienI JONGELUI H. VAN BUUREN ZONEN N.V. HÉT VRIJÉ VOLK DONDERDAG 2 JUNI 1960 PAGINA 6 Elk jaar komen meer mensen naar Voorne om In deze omge- ving een vakantie door te brengen in een nog rustige sfeer, zonder casino s, luidruchtige muziek of daverende evenementen. De meeste hotels en pensions zijn al lang van te voren volge boekt, de duizenden te verhuren gemeubileerde kamers raken snel bezet, ten minste voor de topmaanden juli en augustus. Mensendie al twintig jaar achter elkaar Rockanje bezoeken, komen wéér. Het aantal buitenlanders, Duitsers vooral, neemt toe, maar is toch bepaald nog niet, zoals in andere Nederlandse badplaatsen overheersend. Zeventig tot tachtig percent van alle seizoeng asten is Nederlands en vindt op Voorne, ondanks de toenemende belangstelling de stilte. Wereldser Wie vijf kiiometer verderop, in (Van een onzer verslaggevers) Een wonderlijk ingewikkelde zaak die er tijdens de ruim drie uur durende behandeling niet zo'heel veel duidelijker op werd, diende dinsdag voor de Rotterdamse rechtbank. Terecht stond de 46-jarige makelaar 3. 3. Z„ verdacht van vijfvoudige ver duistering tot een totaal bedrag van bijna f 44.000, waarvan drie instellingen op Goeree-Overflakkee en twee bejaarde be woonsters van hetzelfde eiland de dupe zouden zijn geworden. De eis van de officier van Justitie luidde twee jaar en drie maanden met aftrek. 'Deze man heeft een bijzondere blaam geworpen op de reclassering en het aanzien daarvan in de wereld ernstige schade berokkend.' LEERLING-VERPLEEGSTERS VERPLEEGHULPEN m Woonplaats kwartaal-Zweekabonnee op Het Vrije Volk. ONS VAKANTIE-ADRES LUIDT: UW BELANG EN ONS BELANG vakantie Het Vrije Volk Ha B ETS Skü CHEMISCHE INDUSTRIE UITHOORN N.V. fabrieken te Uithoorn, Krimpen ajd IJssel en Dordrecht vraagt voor haar afdeling Bitumineuze werken te Rotterdam Ervaring is niet vereist daar een opleiding in uitzicht kan worden gesteld. Wild-Westsfeer Hoeveel? WEEKBLAD VOOR DE PARTIJ VAN DE ARBEL gratis SE VRIJE WERELBJ Geen vakvereniging Pijn en jeuk wèg Bloeden houdt op DOK- EN WERFIV5AATSCHAPPIJ WILTON-FIJENOCRD N.V. SCHIEDAM 0e J romans zyn tn iedere boekhandel verkrijgbaar en kosten slechts m 71 Zó branden Ritmeesters'. dat bewijst bun klasse! Proef nu de meest gerookte sigaar in Nederland, de zachte, milde Ritmeester Riant (uit de bekende groene doos) ...ook verkrijgbaar in 5 stuks doos voor f I.IO En die stilte willen ze op Voorne zoveel .mogelijk bewaren Daarom slaat gèen van de VW-secretarissen van cie badplaatsen Oostvoorne, Rockanje en Nieuw-Helvoet opval lend luid op de grote trom. Wie komt is welkom, meer niet. Op Voorne weten ze, dat de leuze, die by het strand van Rockanje in een houten bank gegrift staat geen woord te veel zegt: O leer die pracht- streek kennen, aan Voornes lachenc strand, voor Immer is uw harte, aan Voomes duin verpand. Van een vreemdelingenindustrie in paar honderd hotelbedden zijn door gaans ai: besproken, gemeubileerde kamers zijn met een beetje geluk nog wel te vinden. Over enkele weken neemt de VW m deze badplaats een nieuw kantoor in gebruik op de Stationsweg. Dan ral het mogelijk zyn om de bezoekers in een ruimere omgeving van inlich tingen te voorzien. Het programma- voor de zomermaanden is geluk aan lat van vorige jaren: gericht op weinig drukte en lawaai, maar des te neer op intieme gezelligheid, die zo joed past bij het karakter van de de wat ongunstige betekenis van hetdeine plaats, woord lijkt geen sprake. De bewoners 1 Er zijn vijf grote hotelsin Oost hebben hun eigen bezigheden. Ze vinden het wel interessant om een praatje te maken met de gasten en de hotel- en caféeigenaars zuilen het toerisme ook bepaald niet tegenhouden, maar toch is er meer vanzelfsprekendheid, meer „het is voorne, verscheidene pensions, drie loloniehuizen, een jeugdherberg en jen zeer aantrekkelijk kampeercen- :rum. best, maar meer ook niét,"" in de Rocka,nJe wil logeren zai in de top- houding, die men tegenover de gas- 1 ™aanden Ju" augustus weinig ter, inneemt, dan elders in de mon- daine badplaatsen, wat overigens niet wil zeggen, dat de gastheren niet vriendelijk en voorkomend zijn tegenover de bezoekers. Integendeel. De Voornenaren weten dat hun ei land mooi is. Ze wijzen met trots op het vele water, dat hun eiland aan drie zijden omspoelt, ze leiden u naai de aantrekkelijke stranden, de heer lijk;» duinen met de natuurreservaten, de bossen, het polderlandschap, de Brielsche Maas met de mogelijkheden van watersportbeoefening, de impo nerende Deltawerken en de histori sche bezienswaardigheden. In Oostvoorne vertelt de* heer Moerman, volijverig secretaris van WV (vierde dit Jaar het zestigjarig bestaan), dat al vorig jaar ved plaat sen voor juli en augustus I960 zün besproken. Wie op Voorne was. komt terug, zegt hij niet zonder trots. Nu al2iin er verscheidene toeristen In het dorp, maar de grote stroom komt over "een paar weken. Wie nog een bed in Oostvoorne wil hebben in. de topmaanden, maakt een beste kans flink te moeten zoeken. De redden vrij vinden. Ook hier waren het weer veel vakantiegangers van ••wig jaar, die al meteen besproken 1 'ben voor 1960. Rockanje heeft ii vierhonderd hotelbedden en zeer veel gemeubileerd te huren kamers beschikbaar. Over het algemeen is het hier wat wereldser dar, in Oostvoorne en daarom weliicht trekken honderden Rotterdammers er in de weekeinds naar toe. Duizenden auto's staan er op zulke topdagen in en buiten het dorp geparkeerd. Op het beschutte strand kan het zwart zien van de mensen. Rockanje komt als badplaats steeds meer in trek. Dat blijkt wel heel dui delijk uit de aanmeldingen, die dit jaar gewoon binnenstroomden. In de zomermaanden wordt weer een heel programma van activiteiten afgewerkt/zoals lampionoptochten en vuurwerk. In ontwikkeling Nieuw-Helvoet is een badplaats in volle ontwikkeling. Hotels zijn er nog niet, maar wel veel kamers en pen sions, Bijna, alles zit vol, zegt de yyV-Secretaris 'de" heer Luyenberg; Zejr aantrekkelijk blijken nier oe zomerhuisjes, waarvan het aantai steeds groter wordt. Tweehonderd van deze huisjes, waren er al; volgende week begint men er nog zo'n zestig bij te bou wen, In de hoop, dat daarmee nog. dit seizoen veel mensen gediend zul len worden. tn Nieuw-Helvoet ziet men veel mogelijkheden in het toerisme. Er wordt daarom ook veel verwacht van de vergroting en verbetering van het tentenkamp, waarvoor 3 bunders ter rein zijn aangekocht. Of Voorne in de toekomst de stilte kan bewaren? Het is niet waarschijn lijk, wanneer men kennis neemt van de recreatieplannen, die voor dit ge bied nog ontwikkeld worden en die vooral voor Rotterdammers straks veel betekenis zullen krijgen. Maar de mogelijkheden voor re creatie zijfl hier talrijk en er zullen toch nog heel lang rustige en pret tige plekjes te vinden zijn, (Van een onzer verslaggevers) De werkzaamheden aah de pieren van IJmuidcn, die anderhalve kilo meter verder de zee in worden ge bouwd, zullen onder leiding staan van de .jonge waierstaatsingenieur L. IV. Lievense, die thans aan het hoofd staat van de dienst, die de afdam ming van het Haringvliet verzorgt. Ir. Lievense verwierf grote bekend heid in het Rotterdamse Waterweg gebied, toen hij de opruiming leidde van het Panamese vrachtschip Fatts- tus, dat midden in de Waterweg was gezonken. Onmiddellijk na de ramp in februari 1953 heeft ir. .Lievense belangrijk werk gedaan in Zeeland, waarheen hij met een vlet gevaren was. Hij wist vele mensen te redden. De Deltawerken in het Haring vliet zijn onder zijn stugge leiding een eind gevorderd. Men bouwt thans aan de epuisluizen., De heer Lievense deelde .ons desge vraagd mee, dat hij het enerzijds be treurt dit werk te moeten verlaten, maar anderzijds verheugt hij zich op deze zeer belangrijke nieuwe opdracht. (Van een onzer verslaggevers) Dit zei de procureur-generaal bij liet Amsterdamse Hof gisieren in de. zaak tegen de 48-jarige procuratiehouder C. I.. SI. ten B. uit Hilversum, die op aanbeveling van de reclassering in dienst was -ekomen van een Amster damse zakenman en hem ve. volgens voor vele duizenden gulden bestal. Verdachte was eerder door de rechtbank veroordeeld tot een gevangenis straf van anderhalf jaar. Thans eiste de procureiir-generaa! tweeëneenhalf jaar met aftrek. We president begon zijn verhoor raet verdachte voor te houden dat diens vroegere verklaringen voor de politie en de rechter-commissaris niet erg met elkaar,- klopten en ging daarna uitvoerig met hem de feiten na. Daaruit bleek dat de zaak aan het rollen was gekomen toen de»se cretaris van de 'kolenbond' ontdekte, dat er iets mis was met het geldelijk beheer, en daarvan aangifte deed. Het onderzoek wees uit dat Z. het geld had verduisterd door het ver valsen van bankstrookjes. Zelf ver klaarde hij dat te hebben gedaan om zyn zwager aan geld te helpen, maar die zwager, voorzitter van de kolen- bond, ontkende dat. Bij een gewapende overval door twintig mannen zijn dinsdag in Ka meroen nabij de grens met Nigeria, een Griekse en een Italiaanse hande laar gedood en vier Europeanen en een Afrikaan gewond. „JULIANA OORD" - LEEStZEULDER 35 - LAREN <N.H.) Voor de In september Beginnende werkcursus, kunnen nu reeds enkele - geplaatst worden o.a. voor de nieuwe Neurologische Bulcenkünlek v. ft, Wllhelmlnft Gasthuis te Amsterdam. Leeft, niet ben. 17 j. Bruto annvanssal. j.18,48 met kost, inw„ bewass., geneesk. beh&nd. 24 dagen vakantie p. met 4 vak.toeslag. Ie Jaar dlenttlcledlng van het huls, 2 x p. m. vergoeding reiskosten naar huls boven 2.50. Tevens kunnen geplaatst worden met minstens 1 j. ervaring. Br. m. ultv. Int.'aan de AdJ. Directrice Wy vertrekken op op dag. de terug. t Naam Straat ..dag, de en zijn weer op ons vaste adres No. p/a Btraat No. Woonplaats Land Het Vrije Volk wordt in het binnenland zonder extra kosten nagezonden. Voor vakantie-adressen in het buitenland wordt 6 cent per dag aan extra-portokosten berekend. 1. U bevordert een prompte nazending door dit for mulier ten minste één week vóór uw vertrek af te gevên aan de agent of bezorger. 2 Het abonnementsgeld voor de vakantieperiode dient vóór uw vertrek te worden voldaan. BIJ VOORBAAT DANK EN VEEL GENOEGEN IN BW Wijiaio. Aanmeldingen: dagelijks na 19 uur ten huize van de dis trictschef. Boerhaavelaan 59 te Krimpen a. d. IJssel of wel ten kantore te Rotterdam, Aelbrechtskade 1-16, van 8.30 17.30 uur. Het onderzoek bracht meer aan het licht. Ten nadele van het Groene Kruis had hij verschillende ontvang sten niet geboekt en bedragen van de girorekening ten eigen bate op genomen, het uit 'n nalatenschap op genomen bedrag had hij op zijn privé- rekening geboekt zonder het op die van Bethesda te laten overschrijven. Voor nog veel grotere bedragen had hö de belde oude dames bena deeld die, formeel of in feite, hera het beheer van hun vermogen had den toevertrouwd. Met de volmacht waarover hij ten aanzien van mej. S. beschikte, had hij zijn eigen belas tingschuld aangezuiverd; hij had haar ook weten te bewegen hem een lening van ƒ7000 te verschaffen, waarvoor ze een stuk grond bad moe ten verkopen. De schuldbekentenis voor die le ning hield Z. zelf onder zijn berus ting. Hij beheerde immers haar ver mogen, zo was zijn redenering, daar hoorde dan ook die schuldbekentenis bij» ":SV v.'v 'Ook by dè behartiging vah'de'be- -langen van de weduwe -Van V.-F. pleegde hij onregelmatigheden door een hypotheekaflossing van bijna 22.000 onder zich te houden. Mr. S. Ivens die de verdediging voerde, erkende dat verdachte ver keerde dingen heeft gedaan, toen hij niet meer aan zijn verplichtingen kon voldoen. Het is hem echter ernst als h(j zegt achter zijn schulden te staan. Tegenover de bedragen die hij aan de door hem beheerde vermogens onttrok, staan ook vorderingen waar op hy recht kon doen gelden. Mede In verband met de invaliditeit van zijn cliënt drong pleiter by de recht bank aan op een geringere straf dan de officier eiste. Uitspraak over veertien dagen. Verdachte was. na wegens verduis tering tot een voorwaardelijke, straf te zijn veroordeeld, in 1952 bij de zakenman in dienst, getreden ais assistent-boekhouder. In de loop der volgende jaren wist hij zich steeds meer onmisbaar te maken met het gevolg dat hij opklom tot procuratiehouder, De zaken van de werkgever breid den zich sterk uit. steeds meer nieuwe n.v.'s werden gesticht én de boekhou ding werd zo weinig consciëntieus bij- gehouden dat de verdedigster niet zonder reden sprak van een finan ciële 'Wild-IVest-sfeer'. Onder die omstandigheden ;!aag- öe hij er gemakkelijk in, een grote reeks bedragen te ontvreemden te meer omdat zijn werkgever hem, nadat zijn malversaties tot twee maal toe aan de dag waren getre den. even zo vele malen vergiffe nis schonk. Hoevéél de procuratiehouder ten slotte had verduisterd viel ook thans noz niet te becijferen. De man schat te het bedrag zelf op enkele tlen- i duizenden guldens. De rechtbank had slechts een dee! der aanklacht bewezen verklaard en nem vervolgens een naar de om- standigheden lichte straf gegeven, waartegen de officier in beroep was gekomen. Het Hof zal over-veertien dagen vonnis wijzen Vraag reisgids Ook voor privé-reiten 9 9 9 m 9 t ft I Arnturrftm; togutwtftrvcfct M f Utrecht: Choofitrut 42 f Utr (Van een onzer verslaggevers) De vestiging te Amsterdam van (U Amerikaanse ofsetdrukkerij John S Sivift en Go. is opgedoekt. Het kleine bedrijf, dat was gehuisvest in een houten loods van 300 vierkante metce aan de Elementcnweg heeft het in het Nederlandse klimaat niet kunnen bolwerken. In september 1958 zijn de onder handelingen te Amsterdam over een vestiging begonnen, enkele maanden geleden stond vast dat het een mis lukking was. Ook by de vergadering van het district west II, die in Botterdam werd gehouden, ging dc belangstel ling in het byzonder uit naar de punten welke de jeugdspelers betrof- fen. Over de andere punten werd vrijwel niet gediscussieerd. De amateurs hadden ten aanzien van enkele punten al wijzigingen of amendementen opgesteld Men wil deze wyzigingen opde bondsvergar dering van 18»-juni» aan de afgevaar digden voorleggen. Met uitzondering Vari vertegenwoordigersvan en kele betaaldeclubskonden de aan-' wezigen zich. wel met de wijzigingen verenigen. Principiële bezwaren had men in deze slecht bezochte vergadering te gen de jeugdcontracten. De afge vaardigden van west 2 spraken zich uit voor handhaving van dé z.g. „tjskastregeling". Vooral tegen de bepaling dat voor een jeugdspeler die by zyn 19e jaar een aangeboden contract weigert, een ongelimiteerd transferbedrag mag worden gevraagd, was men sterk ge kant. Men wenste Öat een speler in een dergelyk geval volkomen vrij zal zyn om voor een andere club te gaan spelen. De vertegenwoordigers van de amateurverenigingen hadden voorts bezwaar tegen het voorstel dat het in de toekomst mogelijk moet maken dat een onbeperkt aantal amateurs voor een semi-profclub kan uitko men. Ditzelfde gold ook voor het contracteren van andere spelers; Een verhoging.van het maximale aantai semi-profs per club tot dertig von den de amateurs meer dan voldoen de. Namens de- studiecommissie heeft bondshestuurslid H,Zon de aanbe velingen waar ntfdig 'toegelicht of verdedigd. De heer J. C. Brinkman" wist de vergadering er van te over-, tuigen dat het hele vraagstuk feite lijk nog niet urgent was mr men-ging er dan ook mee akkoord datde bondsvergadering zal worden ver zocht hiervap later een apart stuk van bespreking te maken. Een van de grootste klappen die het bedrijf heeft gekregen was het vervallen van een zeer grote order voor Fokker Friendship. Deze order was ingebracht door een Britse werk nemer die met ongenoegen' het bedrijf verliet, natuurlijk mét de order, die mee naar de nieuwe werkgever ging. Ook andere moeilijkheden hebben tot de lio.uidatie geleid, zowel van interne als externe - aard. De Alge mene Nederlandse Grafische Bond deelde ons meel dat de bedrijfsleiding van. Swift, meec -dan eens te kennen heeft gegeven dat het aantrekken van personeel een zaak was, die alleen haar aanging. Met vakverenigingen, werkgevers zowel als werknemers, wilde Swift niets to maken hebben. "Het spreekt vanzelf, ,dat deze firma geen personeel heeft kunnen aantrekken, de Nederlandse grafici werken bij voorkeur niet in een onge organiseerd bedrijf,' vcrklaarde#ecn vertegenwoordiger van de Algemene Nederlandse Grafische Bond. Het Gewestelijk Arbeïds Bureau deelde .desgevraagd mede. dat Swift geen enkele poging heeft» gedaan via dit bureau personeel aan te trekken. Wel zijn er enkele mensen, die door Swift zijn ontslagen bij de liquidatie, bij net arbeidsbureau aangemeld. Het Gemeentelijk Bureau voor Handels- en Industriebelangen. dat indertijd ook aan deze buitenlandse firma bemiddeling heeft .verleend, oe- vestigde de bovengenoemde feiten. Volgens oris .oordeel een gevolg van slechte bettrijfsvoemrigi. Het bedrijf heeft zich nier - Autinen aanpassen aan de omstandigheden, die blijkbaar anders 'zijn dan öe bedrijfsleiding verwachthad: aan ,tfr; treffen in een 'klein land.'- Voor het terrein, dat door het ver trekken van Swift' is vrijgekomen, hebben zich 'reeds een g'rbót aantal gegadigden gemeld. SOCIALISME EN DEMOCRATIE ■Maandblad ran cle Partij van de Arbeid rtekelvdd IS, Amslcrdam-C Abonnementen: 8.50 per jaar, studenten f 5.50 4.50 per halfjaar, studenten 3.50 Losse nummers 1. pWt&HSnM; 8j SCHROMPELEN WEG «3 vraagt voor spoedige indiensttreding een ..-6é voor een der verspanende afdelingen van de machinefabriek. Vereisten: een degelijke kennis van moderne meetgereed- schappen ruime bekendheid met verspanende bewerkingen een technische opleiding op U.T.S.-niveau niet ouder dan 45- jaar Ervaring met controle-werkzaamheden strekt tot aan beveling. Eigenhandig (niet met ball-point) geschreven solli citatiebrieven: postbus 22, Schiedam. (|Da wetenschap heeft thansJ Veen helende substantie ont-g J dekt met de verbazingwek- »- S kende eigenschap de aam- 3 S beien eenvoudig te doen weg- g 3 drogen - pijn verdwijnt, bloe-S 9 den houdt op. Toegepaste i in SPERTI, doet di4 weefsel- vernieuwende Bio-Dyne zelfs ide meest hardnekkige aam-S gbeien ineenschrompelen, zóu 5 afdoend dat ze thans geen 5 rt probleem meer zijn. J B Spert! Zalf tn Zetpillen 't, SPERTI is zacht en desinfec- d ij terend - bevat géén verdo- 5 y vende middelen. Voor veili- s ge. rechtstreekse behanda- «Hng van aambeien, SPERTI 5 Zalf f 3.30. Zetpillen f 4.90. J ag By ons is een goede plaats voor een goed vakman Eveneens voor die dit vak willen leren. Voor hen bestaat er een uitstekende gelegenheid tot het volgen van een op de praktyk gerichte bedrijfsopleiding onder toezicht van de Stichting :„BEMETEL". Mélden aan ons kantoor en werkplaats Spangêsekade 20 - Rotterdam - Tel. 51451. toestel 76, RR 60-8

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1