akkerij Vlug op hoogte Krapte op arbeidsmarkt versnelt automatisering Korfbaltoernooi Schiedamse scholieren Ronde van Schiedam om trui en medaille met 21 rijders van start toiletzeep heet DU Beslissing HDVS 2- Exeelsior 2 Van ivervingscampagne heeft GAB niet veel verwachtingen meer Uit Schiedams politierapport Rode Ki'uis: 11.688,76 t Voorntje5 op concours Vergadering KvK in Vlaardingen TER BRAAK Uitleencijfers bibliotheek m A. in 't Veld legt eerste steen voor consultatiebureau GEVONDEN Doorvechten Dirigent Van Gent boekt successen HET VRIJE VOLK WOENSDAG 8 JUNI 1960 PAGINA 4 Italië Ongewenst Echter zijn enkele pendelbuschauf feurs er toe over gegaan in de bussen met arbeiders ook vrouwen mee te nemen. Dat leidde tot zeer ongewens te toestanden en het bracht de pen delarbeiders in talrijke Brabantse dorpen in een kwade reuk. Het GAB te Rotterdam is daarom met de Bra bantse autoriteiten in overleg getre den om aan deze vorm van de pen del een verantwoord karakter te gaan geven. Vandaag zal hierover opnieuw een bespreking plaatsvinden. RALLY FONGERS Prijzen mg ffillllpl Eenentwintig jongens van veertien tot en met zeventien jaar stonden gisteravond zenuwachtig voor de startstreep aan de Buys Ballotsingel toen Karei Scholten sr. hen namens Jeugd Jolijt" welkom heette. Hun vijfdaagse wielerronde door Schie dam, georganiseerd door „Rennersclub Schiedam"zou begin nen met het bekende „af". Met DU-NY dubbel zo schoon In de serie beslissingswedstrijden tussen Excelsior 2, SVV 2 en Her mes-DVS 2, waarvan een club tot degradatie uit de hoofdklasse voor reserve-elftallen betaald voetbal is gedoemd, speelt Hermes-DVS 2 vrij dagavond, aanvang half reven, tegen Excelsior 2. Zoals bekend vormen deze beslis singswedstrijden een halve compe titie, waarbij bij gelijke eindstand het doelgemiddelde uit de normale competitie beslissend is. Deze gemiddelden zijn: SVV 0,725, Hermes-DVS 0.629 en Excelsior 0,609. Dit impliceert dus. dat Hermes- I DVS 2 bij een overwinning op Excel- sior definitief veilig is. In dit geval namelijk heeft Excelsior door een overwinning op SVV 2 punten en Hermes 2 punten, zodat Hermes zich door het betere doelgemiddelde hand haaft. Het belang van deze ontmoe ting is dus hiermede aangetoond. Vanzelfsprekend is Hermes 2 door de overwinning van 'Excelsior op SVV dubbel gewaarschuwd, zodat ook Hermes 2 tot de tanden gewa pend het strijdperk za! betreden. Aan spanning zal het dus niet ontbreken. Het Hermes-team is als volgt sa mengesteld: A. van Dlest. C. de Zwart en G. Baas, A. Kemper, J. Ris en A. v. Herwaarden, C. Groenewe- gen, Cocq v. d. Tuyn, E. v. d. Graaf, A. Putters en W. Kerkl&an. In verband met de verhuizing wordt deze wedstrijd gespeeld op de nieuwe Hermes-DVS-terreinen op het sportpark „Harga" aan de Pol vaart. Het verzamelgebouw van Vlug s bakkerijen aan de Broersvest in hot De_, Thea Vlug heeft gisteren hoogste punt de vaderlandse driekleur gehesen en daar- ter rie v.? behmgrij"ke fase In dit omvangrijke werk ach- hoHt J! bedoeling om het gebouw in de tweede heift van oktober te openen. Ook aan de achterzijde, aan het Broersveld maakt de bouw goede vorderingen. h®eft bij het bereiken van het hoogste punt a woorden gericht tot alle werkers aan het gebouw cn ook tot de gemeente Schiedam, die veel medewerking ver leende. Hij reikte tenslotte het „pannebier" uit, de gratificatie voor aden, die werkzaam zijn aan het gebouw. de? Sectie he? woord!*11 Haa^ voerde een van de leden Aandacht voor de toespraken bij het bereiken, van deze mijl- paai bij de bouw van de nieuwe bakkerij aan de Broersvest. Op de Rotterdamsedljk is gisteren de bromfietser H. B. gevallen, door- j dat zijn voorband langs een bal slip- te, die de straat op was gerold. Hij werd licht gewond en kreeg schade aan zijn brommer. Een zelfde ongeval deed zich omstreeks het middaguur voor op bijna dezelfde plek. De achttien jarige L. S. reed, eveneens met een bromfiets over een bal. Hij sloeg over de kop en kreeg schaafwonden, die ter plaatse door de GG en GD zijn behandeld. Een ambtenaar van de gemeen telijke havendienst, de vijftigjarige H. van E. reed gisteren met een taxi mee. staande op de bumper. De chauffeur wilde blijkbaar een grapje met de man uithalen en reed vrij snel om in de Havenstraat plotseling te remmen. Van E. viel en kwam met zijn linkerpols op de lamp van de auto terecht, waarbij zijn polsslag ader werd doorgesneden. Hij is zwaar bloedend naar de Noletstichting ver voerd en daar opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam cn Schiedam stevenen af op een naoorlogs laag terecord wat de werkloosheidscijfers betreft. Mei is afge sloten met een aantal van 1296 Ingeschreven werkzoekenden. Onder hen is ongever de helft minder geschikt voor normale arbeid. Werkgevers kloppen dan ook vrijwel steeds tevergeefs aan bij het GAB als zij vacatures in hun bedrijven hebben. En die zijn er nogal wat. Voor het gehele district is het aantal gevraagde mannen nl. opgelopen tot het fabelachtige cijfer 6565. Maar dat wil nog geenszins zeggen, dat het aantal plaatsen in de bedrijven en op kantoren, waarvoor personel gezocht wordt, met dat aantal gedekt zou zijn. Het heeft immers geen zin aanvragen bij het GAB in te dienen als er toch geen mensen voor zijn. gekeurd en getest te worden. Men werft daar uitsluitend ongehuwde krachten. De Duitsers doen hetzelf de met Verona als centrum. In hoe verre enig soelaas voor het Neder landse tekort aan arbeidskrachten In dit land is te vinden, moet ove rigens nog bljjken. De directie van het GAB heeft thans regelmatig besprekingen met personeelschefs van bedrijven om uit de Ingeschrevenen nog personen te halen, die voor aangeboden werk ge schikt zouden kunnen zijn. Brengt deze krapte op de arbeids markt ook stagnatie In de bedrijven met zich? Op het GAB kon men daarover moeilijk een inzicht geven. Wel constateert men. dat kantoren, met name de grote kantoren, In ver sneld tempo langs de weg van auto matisering proberen te ontkomen aan de gevolgen van onderbezetting. En ook versnelt deze situatie op de arbeidsmarkt de mechanisatie. Overigens richt zich de wervings campagne in versterkte mate op de overschotgebieden in Groningen, Friesland, Drente en ook op Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen. Maar gro te verwachtingen heeft men daar niet meer van. Opnieuw richt zich het oog op Italië. In Milaan is voor de Neder landse aanwerving van Italiaanse losse arbeiders (geschoolde arbeiders levert ook Italië niet meer) een apart centrum ingericht, waarheen Italianen uit alle delen van het Apennijnse schiereiland komen om Op het GAB neemt men aan, dat ook de pendel op zijn hoogtepunt is gekomen. In Zeeuwsch-Vlaande ren heeft de actie om mensen voor Rotterdam aan te trekken, tot dus ver circa 100 pendelaars (in drie bussen) opgeleverd, terwijl 75 an deren onderdak hebben gevonden in het kamp te Hellevoetsluis. Een enkel havenbedrijf is er toe over gegaan zelfstandig mensen aan te trekken, aan wie een woning in het vooruitzicht kan worden gesteld. Er blijkt hoe langer hoe meer ook onder de Brabantse vrouwen animo voor arbeid in Rotterdam te ont staan, gepaard gaande met pendel. Reeds een paar jaar rijden twee bus sen met schoonmaaksters in deze pendel op Rotterdam. Op onze vraag, of er nog arbeids krachten aan de Rotterdamse markt onttrokken worden door emigratie deelde men ons mede, dat de emigra tie voor Rotterdam nagenoeg van geen betekenis is, en dat ook overi gens de emigratie hier nooit zo bij zonder heeft aangeslagen. Het „pannebier" worat ter plaatse nog verdeeld en aan be- langsteling ontbreekt het daarbij niet! De totale opbrengst van de jaar lijkse campagne van het Neder landse Rode Kruis bedroeg In Schie dam 11.688,76. Dit bedrag is na afloop van de collecte bekendgemaakt door de pen ningmeester van de afdeling, de heer L. van Dijk, die daarby een dank woord tot alle medewerkers richtte. 45 De leden van de Schiedamse hen- gelsportverenieine ,.'t Voorntje", ver- gezeld van vrouwen en kinderen, zijn er dit weekend op uit gegaan om hun geluk te beproeven in het jaarlijkse kasconcours In het mooie Aarkanaal, De vangst was niet slecht en ook het weer droeg er toe bij, dat het een onvergetelijke dag werd. De uitslag was als volgt: 1 J. Lup- ker 15 stuks, 1650 gram; 2 L. J. Pil, 19 st. 1255 gr: 3 J. v. d. Gaag 9 st. 855 gr; 4 G. de Kramer, 9 st. 780 gr; 5 G. Lupker 11 st. 700 gr; 6 Jongen engel 14 st. 670 gr; 7 D. van Eden, 6 st. 525 gr; 8 L. van Gerven 5 st. 325 gr; 9 R. Loman, 4 st, 225 gr; 10 H. Dolstra, 2 st, 165 gr; 11 B. Zwiers 1 st, 60 gr; 12 E. Echlarma 2 st. 120 gr. De heer J. Lupker is hiermee voor de dertiende achtereenvolgende maal clubkampioen geworden, 's Avonds zijn tijdens een gezellig samenzijn de prijzen uitgedeeld. WOENSDAG Bioscopen: MONOPOLE: Do vijand van gisteren, 2, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Malgret en het raadsel van St.-Fiacre, 2 en 8.15 uur. l'eiiufausteliingeu: STEDELIJK MUSEÜM: Herdenkings tentoonstelling van de beeldhouwer Willem Reljers, expositie „Vrijheid", 10—17 uur en 19—22 uur. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE: Malgret en het raadsel van St.-Fiacre, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, Herdenkings tentoonstelling van de beeldhouwer Wlliem Reljers. expositie „Vrijheid" 1017 uur. Apotheek: Jansen, Swammerdamslngel 41 en Nleuwland-apotbeek, Wibautpldn De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Beneden-Maas be legt vrijdagmiddag om half drie een vergadering in de bovenzaal van de Harmonie te Vlaardingen. De agenda vermeldt onder meerde installatie van de heer F. Sterrenberg en verkiezing van een onder-voor zitter in de vacature B. G. Hoogen- dam. Het bestuur beveelt ter be noeming aan de heer C. Rauws te Schiedam. Ook moet een lid in de vacature-A. van Bodegom worden ge kozen. Verder komt aan de orde een sub sidieverzoek van de Stichting Natio naal Visserümuseum, personeelsvoor ziening van de detailhandel, winkel sluitingsaangelegenheden, gemeente- classificatie van Spijkermisse. Brielle en Rozenburg, de telefoongids van Schiedam, de openingstijden van de spoorbrug te Maassluis, het autobus- vervoer in de gemeente Vlaardingen en uitbreiding van het technisch on derwijs in Vlaardingen. Advertentie IM. Naar voor alle sportieve jongens. GROTE MARKT 3—8 J SCHIEDAM I De gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek in Schiedam heeft in de maand mei in totaal 24.383 wer ken uitgeleend tegen 24.263 in dezelf de maand van het vorige jaar. Hieronder waren 10.542 romans, 5.861 studiewerken en 7.980 kinder boeken. Er zijn 5.622 houders van leeskaarten (vorig jaar 5.492) en het boekenbezit bedraagt 61.145 (vorig jaar 58.477). De geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in Zuid-Holland, de heer A. in 't Veld. zal vrijdag 24 juni de eerste steen leggen voor het districtsconsultatiebureau van de Vereniging tot bestrijding der Tuber culose in Schiedam. Gesteund door een stralende zon en de aanmoediging van mede scholieren cn ouders zijn op het sportpark Harga door 34 twaalf tallen met veel enthousiasme circa negentig wedstrijden gespeeld. Er werd fel en sportief gespeeld door leerlingen van vele Schie damse scholen. Pas na de* laatste wedstrijden werd bekend wie als winnaars met de prijzen naar school zouden gaan. De Willem de Zwijger-ulo kwam daarbij weer als heer en meester uit de strijd te voorschijn; in de afdelin gen A, B en C wisten zij de eerste prijzen in de wacht te slepen. Vooral in de afdeling a was dat niet eenvoudig, daar het St.-Liduina- lyceum een onverwacht sterke te genstander bleek. Bij de lagere scholen werd de Co- meniusschool B na een spannende finalewedstrijd tegen de Prinses Bea- trixschool winnaar van de eerste prijs. Bij de reserve-twaalftallen van het l.o, bleek de Prof. Dr. Kohn- stammschool de sterkste. Tot slot speelden de scheidsrech ters en officials nog een demonstra tiewedstrijd tegen het eerste twaalf tal van de W. de Zwfjgerschool. De oudgedienden bleken toch nog over meer routine te beschikken; zij won nen met 4—1. De inspecteur van het Onderwijs, de heer C. A. Kamp, reikte na af loop van het toernooi de prijzen uit aan de aanvoerders van de winnende ploegen. Hij zei daarbij onder meer dat aan de stralende gezichten van de meis jes en jongens wei te zien was hoe goed geslaagd zij dit toernooi vonden. Hli wees op het steeds grote aan tal twaalftallen dat aan deze wed strijden deelnam en hoopte dat dit tn de volgende jaren nog veel groter zou worden te meer omdat aan deze :fbalwedstrijden de jongens en meisjes gezamenlijk kunnen deelne men. De volledige eindklassering was als volgt: Poule A: 1. Willem de Zwlj- gerschool; 2. St.-Liduina-lyceum; 3. Rehobothschool. Poule B: 1. Willem de Zwijgersehool; 2. Prinses Irene B; 3. Rehobothschool 2. Poule C: 1. Wil lem de Zwijgersehool 3; 2. HHTS; 3. Rehobothschool. Poule D: 1. Come- nlusschool B; 2. Prinses Beatrix- school; 3. Kon. Jullanaschool. Poule E: 1. Prof. Kohnstammschool: 2. Oranje-Nassauschool; 3. Kon. Wil- helminaschool. De voorzitter van de schoolkorf- balcommissle, de heer P. Winkelman, dankte aan het einde van het toer nooi leiders en scheidsrechters als mede de politie en EHBO-leden voor de verleende medewerking. De heer C. A. Kamp, inspecteur van het lager onderwijs, reikte de prijzen uit. Te bevrnnen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen S—12.30 en 2—6 uur: overall, autostep, aktentas met Inhoud, aktentas, reserve autowiet. Te bevragen bi) de vinders: elekektr. echeerapparat, v, d. Hoek, Gr. Florisatr. 73; kabelslot voor bromfiets, Matthljsen, St.-Lidutnastraat 78; draadtang, v. Da lem, Stadhoudersl&an 90: portemonnee met Inhoud, Schoenmakers, Schledamee- weg 545b, Rotterdam; portefeuille met Inhoud, v. Klaveren, Prof, Aalberselaan 11; portemonnee met Inhoud, T. Bleeke, Lekstraat 34b: kinderportemonnee met Inhoud, ZIJlatra, Broersveat 95: knlp- beursje, Hoilerhoek, v. Hallstraat 88: kinderportemonnee met Inhoud, Stolk, Makkerstraat 4b; autostep, v. d. Water, Mgr. Nolenelaan 303; pop, H. Brouwer, Lorentzlaan 2b: speelgoedbeertje J. Jan sen, Oranjestraat 14: voetbal, G. Kete laar, Leliestraat, 43: autostep, St.-Jans- school, Lange Slngeistraat 55; damespols horloge, v. Wassenaar, Noordvest 37; losse opzet-zonncbrll, Schwagerman, Beler- landaestraat 31: ring met sleutels, mevr. v, Gerven. aJn Steenetraat 89; ring met sleutels, A, v. d. Sluis, Lange Achterweg 21; vulpen, Boks, Zweedsestraat 183; hulssleutel, C. de Heer, Oranjestraat 44: zwembroekje, Koltkamp, Louise de Co- lignystra&t S0; papleren tas met Inhoud, v. Dommelen, Cort. v. d. Llndenlaan 26: kinderbroekje en jasje, v. Twist, Vier- ambaehtatraat 117, Rotterdam: kinder schoentje (1), O. Houtman, Broersvest 58; kindervestje. Mefjnater, Mackaystraat 99: klndervest, v. Noort, melkhandel, Julianalaan 112; 2 paar kinderschoenen en 1 paar lakschoenen, J. A. Grashof, Dr. KuUperlasn 235: jasje, N. v. d. Pluljm, WUlemskade 49b: ring met sleutels, R. Beljaars, Lekstraat 11a. £5j«r7J7 'yy.. - 4 En daar ging de eerste van de zeven ploegen, elk van drie jongens. Er was eerst een tijdrit, van één ronde, om de Buys Ballotsingel namelijk. Elke ploeg had een echte kopman en droeg de naam van een Schiedams bedrijf. renners al waren uitgevallen, was het peloton door de kopgroep al meermalen gepasseerd. De laatste ploeg die van start ging de Coca Colaploeg, was het snelst in 50,4 seconden. Vervolgens stond er nog een rit op het programma met een groot peloton. Alle 21 rijders gingen gelijk van start. De eerst aankomende mag de vol gende keer een mooie oranje leiders trui dragen, terwijl de twee besten van elke ploeg meetellen voor het al gemeen ploegenklassement. Alles ging dus heel echt en de wielerver eniging Schiedam had eer van haar werk! Al gauw vormde zich een kop- groepje van vijf en deze eersten, af en toe spurtend voor een premie, hebben zich niet meer laten inhalen. Toen de laatste tien ronden nog moesten worden verreden en vele De dappere achterblijvers vochten door. En hier past een compliment voor Aadje van Biesen, de Vrije Volk-rijder, die al snel zijn ploeg- makkers verloor omdat zij als gevolg van lekke banden uitvielen. Hij heeft de rit alleen moeten uitrijden en dat is hem gelukt ook. De finish was spannend. Alle vijf renners kwamen sprintend op de streep af en een grappige bijzonder heid is, dat de gelukkige winnaar de zoon is van Karei Scholten, de alge meen leider van Jeugd Jolijt; Martin Scholten. Behalve de kus van een tour- miss onderging hij hetzelfde ritueel, dat by een „volwassen" wedstrijd past: het aantrekken van de eretrui en het rijden van een ererondje. Zijn pioegmakkers namen hem in dolle vreugde op de schouders. Als de ploeg van een bepaald be drijf wint, mag dit bedrijf een fraaie wisselbeker een jaar lang in zijn be zit houden, De winnaar van de Ronde krijgt de trui plus een medaille. Sporthuis Ter Braak stelt als extra attractie voor alle leden van de uit eindelijk winnende ploeg en bad- mintonse beschikbaar. Het algemeen klassement luidt nu: 1 M. Scholten, ploeg Molenaar: 2 W. LeepoSder, groep Stempelfabriek; 3 T. Cine, sporthuis Ter Braak; 4 T. Duyvenboden, sporthuis Ter Braak; 5 P. v. d. Akker, foto Wamsteke. Op één cn meer ronden: R. Groo- tendorst, DES; J. de Raay, Wamste ke; C. de Ronde, Wamsteke; B. van Muuster, Coca Cola: A. van Bieren, Het Vrije Volk; J. C. Schot, DES, Vanavond worden wedstrijden ge reden in de llagastraat, Start kwart over zeven. De koninklijke harmonievereniging van de Koninklijke Verenigde Tapijt- fabrieken te Moordrecht behaalde op het nationaal muziekconcours in Sprang-Capelle onder leiding van de Schiedammer, de heer Cor van Gent, in de superieure afdeling harmonie een eerste prijs in de concertafdeling met 333 punten. In de marswedstryd werd boven dien met 55 punten de eerste prüs behaald. Ook de drumband behaalde hierin een eerste prijs met 52 punten. De Schiedammer had in beide wed strijden de leiding. Advertentie I.M. Was U éénmaal met DU-NY en beleef de sensatie van dubbel zo schoon te zijn. Geen spoortje overtollig vet- vuil* ol kalkaanslag blijft achter in de huidporién. U voelt het de huid tintelt van leven. U ziet het. een watje met alcohol over de pas gewassen hals gestreken blijft wit en dat be reikt 0 nooit met een andere zeep Ja. baadt U deze week eens met DU-NY en onderga de sensatie van deze t zeeploze toiletzeep DU-NY de „zeep loze zeep" neutraal en alkalivrij, is ook deaa! als haarwas- middel. Bijt niet in de ogen. DU-NY bespaart werk. want boord DU-NY vormt geen kalkzecp en laat dus Door DU-NY géért transpirerende F.an tn manchetten blij ven dubbel zo lang schoon. den cn voeten meer Een uitkomst voor velen geen vieze, vettige randen achter wastafel en bad

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1