sport ook in Schiedam: skelteren KNAC organiseert 13 juli n skelterrace IN SCHIEDAMS BIOSCOPEN Opgewekt danseresje krijgt eerste kus... K.V.K. behandelt klachten over o vervoer in augustus in Vondsten op Charlois men zoekt door; o.m. naar oude gracht m I 3 Omgeving gaat er reeds heel anders uitzien m s Laat verdachte zelf schade herstellen Jongetje breekt been op rijweg Meisje - bang voor straf - verzon roof Wethouders- portefeuilles Onbestendig Weer minder Rotterdammers chfedammers onder elkaar Doktersdiensteo Predikbeurten Amusant Wisselkoersen rvciuvaring op Nieuwe Maas HET VRIJE VOLK ZATERDAG 11 JUNI 1950 PAGINA Officier: Debbie Reynolds is in de film HET BEGON MET EEN KUS" een opgewekt danseresje, dat met een miljonair wenst te trou wen, Maar op een liefdadigheidsfeest wordt zij benaderd door een sergeant van de luchtmacht. Glenn Ford, die haar een af spraak weet af te dwingen. En dan zoent hij haar. De poorten van de hemel gaan voor haar open. De volgende dag wordt het huwelijk gesloten. Onruststoker De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden- Maas kwam gistermiddag in de Harmonie te Vlaardingen bij een. Óver het autobusvervoer in de gemeente Vlaardingen waren verschillende klachten binnengekomen, waar de kamer zich uitvoerig mee heeft beziggehouden. Op 28 mei vond hierover ten stadhuize een bespreking plaats tussen een vertegenwoordiger van de gemeente, de RTM en de Kamer van Koophandel. Een goed functionerende aanslui ting van de bussen op de treinen acht de directie van de RTM niet te verwezenlijken, omdat de rijtijden van de treinen te veel verschillen met die van de bussen. Wachthuisje Op het plein voor het station staat geen wachthuisje by de bus halte. Dit is een doorn in het oog van de reiziger. Om vaak 20 minuten De Poldervaartbrug 11 ofte wel de nieuwe Sportparkbrug vordert. In de omgeving van deze omvangrijke werkzaamheden gaat het er al heel anders uitzien. In de vroege herfst zullen we wellicht reeds gebruik kunnen maken van deze belangrijke oeververbinding en dat is dan enkele maanden later dan aan vankelijk was gepland. De activiteit rond de brug in aanbouw is groot. Aan de Schie- damseweg zijn huizen gesloopt die een verbinding met de Nieuwe Damlaan in de weg stonden. Veel tijd Vóór 1373 Schiedam gaat kennismaken met een van die hypermoderne spor ten, waarover grootvaders en grootmoeders hun hoofden schudden: de skeltersport. Het woord „skelter" lijkt ons juist omschreven door „gemotoriseer de zeepkist". Daar althans komt- het ongeveer op neer. Welnu, de KNAC Koninklijke Nederlandse Automobiel Club heeft sinds kort een speciale skelter- afdeling, die de beoefening van deze sport in Nederland wil bevorderen en in goede banen leiden. Daar komt nog heel wat aan te pas: de afgifte van startbewijzen aan deelnemers aan skeiterraces, de af gifte van goedkeuringscertiiicaten voor de skelters, de keuring van de sfceltercircuits, de supervisie over skeiterraces, enz. Deze skelterafdeling van de KNAC nu, houdt deze zomer een vijftal skel terraces door het hele land, waar van één, op de dertiende juli in Schiedam! 'Levensgevaarlijk, levensgevaarlijk.' Die kreet, geuit door een lezer, sloeg oy Het wegdek van de Westvsst bij regen. Nu, gistermorgen stortregende het inderdaad en de problemen die deze weg oplevert kicamen dus wel onverbloemd tot uiting. Het uids er levensgevaarlijk. Maar er is een troost. Br zijn plan nen om de Westvest geheel opnieuw te bestraten .met klinkerkeien. De afwatering van de weg zal worden Irerzien en vervolgens ook Het pro- Hel van de bochten. De raad heejt er 'al een krediet voor beschikbaar ge steld-en, hoewel het nog wel even kan aanlopen, een verbetering is toch in ieder geval in zicht. (Van een onzer verslaggevers) Laat deze man de schade, die door zün toedoen Is toegebracht aan het kerkgebouw, zelf herstellen. Deze bij zondere voorwaarde wilde de officier van Justitie bij de Haagse politie rechter - naast een gevangenisstraf - opgelegd zien aan de fabrieksarbei der A. W. H. uit Delft. Toen hij zonder werk was heeft H. lood weggehaald van het dak van een gereformeerde kerk in Delft, Deze diefstal is pas ontdekt nadat er bij regenval een flinke lekkage was op getreden in de kerk. De officier acht te de gevolgen van het door H. ge pleegde misdrijf ernstig. Hij. eiste een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek, waarvan twee voorwaardelijk, verbod van cafébezoek en de reeds vermelde bijzondere voorwaarde. De verdediger, mr, F. Eikelenboom uit Den Haag, meende dat zijn cliënt de schade moeilijk zelf kan hersteilen omdat hij geen loodgieter is. Blijkens zijn vonnis was de politierechter het daarmee eens: Hij veroordeelde H. tot een gevangenisstraf van vyf maan den met aftrek, waarvan twee voor waardelijk, en betaling van honderd gulden als schadevergoeding. A. Q. C. Klomp, Jul. van stolberg- str. 3. tel. «9952; H. J. Ormel, Singel 76. tel 68250; G. W. Ormel, School- Sir. 5, tel. 64244. Backer, St. Liduinastr. 58. Schiedam oud en niet minder jong zal wel veel plezier beleven aan dit spektakel, dat in onze stad nog nooit en in enkele andere steden hoogst zelden is vertoond. Omtrent het waar en het hoe van deze Schiedamse skelterrace is ver der nog niets bekend. Maar ook dat volgt binnenkort. De skelterafdeling van de KNAC houdt nauw contact met de skelter clubs in ons land. Dat zijn er in zeer korte tijd niet minder dan zes gewor den. Er zyn er in A'dam, Zutphen. Enschede (twee), Arnhem, en Glim men (Gr.). De KNAC streeft ernaar deze en nog opte richten ciubs onder te brengen in een landelijke vereniging. Behalve in Schiedam worden er ra ces georganiseerd in Hoogeveen, Weert, Grijpskerk 'en Kir.men. Intus sen is op het terrein van de KNAC anti-slipschool in Amsterdam een oefenbaan voor skelters in gereed heid gebracht. Voorlopig worden er skelters ge test eu vanaf aanstaande zondag kan men er trainen. We zijn benieuwd naar de kennismaking met deze sport in onze stad. De 8-jarïge Cornelis van Leeuwen uit Delft die gistermiddag op de rij baan van de Ruys de Beerebrouck- straat te Delft met zijn au,coed reed is door een scooter gegepen en op het wegdek geslingerd. Met een gebroken linkeronderbeen is de jongen naar het Bethelzieken- huis vervoerd. eHt ongeiuk gebeurde toen de knaap plotseling naar llinks zwenkte, waardoor de 24-jarige scheepswerk- tuigkundige J. van Velzen, de be stuurder van de scooter, een aanrij ding niet meer kon voorkomen. ZATERDAG Bioscopen: MONO POLE: Jagade, de onruststoker, 2, 7 en 9,15 uur. PASSAGE: Het begon met een kus. 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Herdenklngfl- Tentoonstelling van de beeldhouwer Willem Reijers, expositie „Vrijheid" 10—-17 uur en 19—22 uur. Diversen: PLANTAGE: Drumbandconcours ven del Schiedam der Oranje Garde en OBK, 3.20 uur. arcade: Gemengd koor, muzikale show, 20 uur. ZONDAG Bioscopen: MONOPOLE: Jagade, de onruststoker, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Het begon met een kus. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Te n toonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Herdenkings tentoonstelling van. de beeldhouwer Willem Beijers, expositie „Vrijheid" 20—17 uur en 19—22 uur. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Simson en Drtilsj (14. jr.), zaterdag en zondag 1.45, 4.15,. 6.45 en 9.30 uur. CAPITOL; De avonturier met de 100 gezichten ra.l.), zaterdag en zon dag 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. CENTRAAL: Gevaarlijk blond (18-jr.). zaterdag en zondag 2; 4,30, 7 en 9.30uur. CINEAC: (naast Bijenkorf): Journaal van 9 ,tot 24 uur. CINEAC (Beursgebouw): Goliath en de Barbaren (14 jr.), 1.30, 3.30, 7.30, 7.30 en 9.30 uur. Zondagmorgen, II uur; Alglera- Kaapstad (B.I.), COLOSSEUM: De achat der vvatusl i 14 jr.;, zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. HARMONIE: Bajonetten tegen tanks (18 Jr.). zaterdag 3.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 -uur. LUMIêRE; La Dolce Vita (IS jr.), zaterdag 2 en 8 uur; zondag 1, 4.30 en 8 uur. LUXOR: Naar het middelpunt der aarde (14 jr.), zaterdag en zondag 2.4,30, 7 en 9.30 uur. METRO: Mag ik deze dans van u? (13 jr.), 2, 7 en 9.15 uur. iiur; zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. PRINSES: De koelbloedige Sheril (14 jr.), zaterdag 7 en 9.30 uur- zondag 4.30. 7 en 9.30 uur. Zaterdag 24 uur: Bekentenissen van. een zondares (18 Jr.). REX: Fluitende kogels (14 Jr.), za terdag en zondag 2, 4,30, 7 en 9.39 uur. THALIATussen sex en misdaad <18 jr), zaterdag en zondag 2, 4.30.. 7' en 9.30 uur. 'T VENSTER: De muls die brulde t«.!.), zaterdag 2. 7 en 9.15 uur. VICTORIA: Rio Bravo, (14 jr.), za terdag en zondag 7 en. 9.30 uur. Zaterdag 2 uur en zondag 2 en 4.30 uur: Mijn vriend Kazan (a.!.), (Van een onzer verslaggevers) Een meisje van elf jaar heeft de Rottedamse politie woensdag verteid, dat op die dag bij de HAL-flafc in Rotterdam-Zuid een man haar een briefje van vijfentwintig gulden had afgenomen. Ze gaf van de dader een uitvoerig signalement, dat door de politie werd verspreid. Vrijdagmiddag echter beide een vrouw op, dat een achtjarige jongen een bankbiljet op straat had gevon den. Het bleek nu, dat het meisje het biljet had verloren toen zij op weg was naar de tandarts. In de wachtkamer ontdekte zij het verlies en uit angst voor straf verzon zij het verhaaltje van de beroving. Het signalement van de man, die haar beroofd zou hebben, was ;van iemand, die zij in de wachtkamer had gezien. Alleen had zij hem nog een bruine' overjas toegedacht, De moeder van het meisje heeft de vijfentwintig gulden terug gekregen. Wij vernemen nu officieel het vol gende van de zijde van het gemeen tebestuur: Enkele ingrijpende wijzi gingen in de verdeling van de wet houdersportefeuilles zullen worden aangebracht. Er zal zo spoedig mo gelijk een afzonderlijke afdeling Sport en Recreatie worden gefor meerd, welke onder wethouder Lan- gerak zil ressorteren. Hem zal in september ook de afdeling Algemene Personeelszaken worden toever trouwd, op dezelfde datum als waar op wethouder Schilthuis zal gaan optreden als wethouder voor Econo mische Aangelegenheden. Hiertoe zullen behoren alle dien sten en bedrijven, die thans onder de afdeling Bedrijven ressorteren en te zijner tijd het Vrij-Entrepó en de gemeervtedrukherij. Deze afdeling zal voorts, behandelen zaken van de mid denstand, zoals de winkelsluiting, de vakantieregeling winkelbedrijf, ver deling bedrijfsruimte, de markten, het vreemdelingenverkeer, het hotel- en tentoonstellingswezen, enz. Wethouder Schilthuis zal tevens de zorg voor het Museum Boymaus-Van Beuningen op zich nemen en het voorzitterschap van de Stichting tot Exploitatie van het Ahoy'-gebouw gaan bekleden. Het ligt in de bedoeling, dat de huisvestingsaangelegenheden, welke thans tot de zorg van wethouder Langerak behoren, op een nader te bepalen tijdstip aan een der andere wethouders zullen worden overgedra gen. Ned. herv. gem.: Grote Kerk; 10 uur ds. H. W. Hemmes, 5 uur dr. L. J. Cazemier. Bethelkerk: 10 uur ds. D. J. Sparing, 7 uur ds. A. Hoffman. Opstandingskerk; 10 uur dr. L. J. Cazemier. 7 uur ds. D. J. Spaling en dr. K. J. Kraan, geref. predikant te Rotterdam (Oecumenische dienst) Vredeskerk: 9 en 10.45 uur ds. J. C. Jansen. 7 uur ds. mr. G. A. Alma, Amsterdam (Opendeurdienst). Ned. prot. bond: 10.30 uur ds. J. Th. Mackenzie, Oegstgeest, Léger des Heils: 10 uur v.m, Hei- ligingssamenkomst; 12,15 uur njn, zondagsschool; 7.30 uur Verlossings samenkomst. Baptisten gem.: 10 en 19 uur ds. Reiling, Oud-kath.kerk: 10 uur. Hoogmis, 19 uur Vespers. Jehovah's Getuigen: Volksgebouw 6 uur wachttorenstudie, woensdag 7.30 uur dienstvergadering en theo cratische bedieningssehoöl. (Van onze weerkundige medewerker) Op de vakantiegangers zal het weer dit weekeinde hepaaid niet zijn afge stemd, wy moeten ook zondag reke nen op onbestendig en koel weer, waarbij de zon morgen grote moeite zal hebben zich aan ons te vertonen. Zeilers moeten rekenen op een matige, tijdelijk vrij krachtige, zuidwestelijke bries. Na de verrassend snelle passage van een zwakke rug van hogedruk. naderen uit Engeland nieuwe storin gen, die in ons land bewolking en regen zullen veroorzaken. Merkwaar dig hierbij was. dat, terwijl de baro meter nog omhoog liep, de lucht van morgen in ons land ai was dicht getrokken. De temperatuur kan niet veel ho ger komen dan 15 a 18 graden Cel sius. Bijzonder warm is het op het ogen blik in Madrid; daar werd gister middag 37 graden Celsius waargeno men, in Athene 32, Rome 29 en Nice 28 graden Celsius. Misschien zullen er in ons land ook nog enkele zomers- w&rme dagen komen, maar dat zai volgens de Duitse „lange-afstands- meteorologen" in Offenbach in de laatste decade van juni zijn. Debbie Reynolds en Glenn Ford als danseresje en sergeant. Glenn Ford vertrekt naar Spanje, waar de Amerikaanse luchtmacht bases inricht. Debbie Reynolds zal hem volgen. Zij schrijft intussen verwarrende brieven over een heer lijke verrassing die hun beiden te wachten staat. Glenn Ford denkt aan baby's, maar het gaat om een onge lofelijke auto, die hij tijdens een ver loting op dat liefdadigheidsfeestje heeft gewonnen. De vrouw en de auto arriveren in Spanje en alles wordt erg ingewik keld. Debbie Reynolds wil proberen of zfj ook van Glenn Ford houdt, wanneer zijn fysieke aantrekkings kracht is uitgeschakeld. Zij streeft naar hogerop, laat zich het hof ma ken door een rijke stierenvechter en doet veie zonderlinge dingen. „Het begon met een kus" is een Amerikaanse poging om een pi kante komedie te maken. Aange zien de Amerikaanse code echte ontkledingen en geloofwaardige passie verbiedt, is de pikanterie tamelijk verbaal gebleven. De ge waagdheden vindt men in de ge sprekken. ziet men niet op het doek. George Marshall heeft deze tame lijk onsamenhangende film geregis seerd. Hfj moest een niet zo heel erg overtuigend verhaaltje tot de pro porties van een normale speelfilm uittrekken. Daarin is hij redelijk ge slaagd. In Passage, Dale Robertson vertolkt de titelrol !n „Jagade, de onruststoker", een kleurenfilm, die in het Wilde Westen speelt in de periode, toen men daar orde op zaken ging stellen, kerken bouwde en de kroegen op zondag ge- sloren hield. De vrijbuiter Jagade, met deze voor hem saaie situatie ze'er ontevre den, vertoont zich op een zondag morgen in het stadje West End om de aanhangers van wet en moraal dwars te zitten en er weer een vro lijke en wetteloze boel van te maken. Dit schijnt hem eerst wonderwel te lukken, ook omdat hij de sheriff het leven heeft gered, zodat deze niet aanstonds tegen hem wil optreden. Maar als de dominee wordt neerge knald en de bruid van de sheriff, een bekeerd dansmeisje, zich bij de party van Jagade schijnt te hebben aange sloten, komt de man in actie. Jagade legt het tegen hem af. De film heeft psychologische pre tenties, üie het verbaal soms wel ten goede komen, maar het tempo nu en dan vertragen. Goed spel van Dale Robertson, Jock Mahoney (de she riff) en Mara Corday (de bruid) Tot en niet zondag in MonopoU. Vanaf zondag vertoont Mono- pole de film ..Oog in oog met de dood". Dit is het verhaal van een drankzuchtige journalist, die zyn meisje dreigt te verliezen, als hij niet ophoudt met drinken. De broer van het meisje (inspec teur van politie' arresteerde een gevaarlijke moordenaar. Hij vertelt de journalist, dat hij hiervan de primeur kan krijgen, mits hij aan het verlangen van het meisje vol doet en gedurende een dag zonder invloed van anderen alle drank zai weren. Dit wordt een bewogen dag voor da journalist. Hij valt van de ene op windende gebeurtenis in deandere. Enfin het geheel is 'n amusant, vlot en ook wel spannend verhaal, al zit ten er wat onwaarschijnlijkheden in. Tegen een frequentieverhoging van enkele buslijnen, met name lijn 56, van 20 minuten tot een 15-minuten- dienst, zijn bezwaren gerezen van RTM-zijde. Het aantal reizigers, dat van deze bussen gebruik maakt, is te klein, zodat deze verhoging van. het aantal ritten geldelijk onverant woord zou zyn, aldus de RTM. 10 juni Engels pond 10,55510,561 Amerik dollar 3,76 i«3,77-A Franse frank 7.692S76,974 Belgische frank 7,55$7,56i Zwitserse frank 87,3587,40 Zweedse kroon 73,01ï73,065 Duitse mark50,3890,44 Deense kroon 54,58154,634 Noorse kroon 52,73*52,831 Canada 3,83tt—3,83fi Italiaanse lire 60,72160,771 Oostenrijkse schilling 14,51214,522 in weer en wind, regen of onweer te staan, is geen pretje. De kamer heeft hierover contact gehad met het gemeentebestuur en de toezeg ging gekregen, dat dit huisje er komt. Tot de bouw zal worden over gegaan, als de vormgeving van dit plein volledig uitgevoerd zal zyn. Ook de onveiligheid van de passa giers kwam ter spreke. Men doelde daarbü op overbelasting van enkele bussen. De RTM deelde mee, dat in gevolge de wet het maximum aan tal passagiers in een bus 84 mag be dragen. De kamer vond het vreemd, dat dan voor toeristisch gebruik dit aantal veel geringer is. Over de nieuwe telefoongids van Rotterdam waren twee klachten binnengekomen uit Schiedam. Men vond deze uitgave onleesbaar door 1 het gebruikte lettertype. Verder is in deze uitgave niet meer zoals voorheen een aparte indeling voor Schiedam opgenomen. De kamer had zich tot de Cen trale Directie van de Posterijen in Den Haag gewend. Aan de „onlees baarheid" van dit boekwerk zal niets veranderen, omdat het lettertype overal gebruikt is. Verder heeft de kamer voorgesteld om te komen tot Men is.nog doende met de aanleg van de aanvoerwegen naar de brug vanuit tuindorp Kethel en uit de richting Vlaardingen. Het beton is 1 inmiddels gestort: niet minder dan duizend kubieke meters in betrekke torens, en meer dan tienduizend kleine wagentjes, die het beton ver voerden naar de plaats van bestem ming. Dit is inmiddels allemaal achter lijk korte tyd. Het werk geschiedde de rug en het eerste verkeer zal mis- j Wn4 Ttift h nnw in rtlivnmhie mvn U)aw Iriits zonder onderbreking en het was een bijzonder belangrijke fase in de bouw van deze brug. Et was groot materiaal voor inge- i zet' twee grote betonmolens, cement- schicn in augustus al rijn weg kun nen kiezen over deze nieuwe brug, die zoals bekend, deel uit gaat maken van een nieuwe verbinding tussen Schiedam, Kethel en Vlaardingen. De weg kruist de oude Kethelseweg en zal aansluiten op.de Burgemees ter Van Haarenlaan, op de binnen stad en op een weg, rechtstreeks naar het nieuw aan te leggen Sta tionsplein, De brug wordt met zijn tachtig meter lengte de langste brug van Schiedam, De breedte zal 25 meter zijn, waarvan dertien meter voor rij baan wordt gereserveerd, waarnaast twee fietspaden van 2.70 tn elk en twee voetpaden van elk 2.20 meter komen. De brug krijgt zeven overspannin gen. hetgeen noodzakelijk is omdat de dijken niet mochten worden ge bruikt.. De slechte bodemgesteldheid ter plaatse heeft overigens bijzondere werkwijzen nodig gemaakt. Hetwerk wordtuitgevoerd door het aannemingsbedrijf Dijkstra uit Breda,. Er zijn 174 betonpalen voor geheid met een lengte van 18,5 meter, voorts 152 houten palen. De door- vaarthoogte bedraagt slechts 1.60 m, hoog genoeg dus voor roeiboten en kleine motorboten. Benoorden deze brug komt nog een tweede overspanning als deel van de nieuwe rijksweg van Delft naar Rot terdam. Deze werkzaamheden echter berusten bij de Rijkswaterstaat. een eigen telefoongids voor Schie dam als bestendiging van een der tigjarige traditie Hierover zal nu de Centrale Directie moeten, beslissen. Het toegenomen treinverkeer is oorzaak van e"u vertraging in het scheepvaartverkeer te Maassluis, doordat de spoorbrug nog te vaak gesloten blijft. Dit menen althans de betreffende schippers. Momenteel gaat deze spoorbrug 12 x per dag open. Een aantal dat uitgebreid zal worden tot 13. Bij het openen van de brug nemen de veiligheidsmaatregelen veel tijd in beslag. De Nederlandse Spoor wegen zullen in de toekomst een moderner veiligheidsapparaat in schakelen. Over een subsidieverlening aan de stichting' Nationaal Visserij Museum was de kamer het snel eens. De le den zagen het nut er van In en ver leenden de stichting een bedrag van 1.000.- ineens en een jaarlijkse sub sidie van 100.-. De gemeenten Spijkenisse, Brielte en Rozenburg hebben het college van rijksbemiddelaars verzocht om in een hogere gemeenteklasse ge plaatst te worden. De kanier staat hier ten volle achter. Een bedrijf uit Schiedam had schriftelijk zijn nood geklaagd over het tekort aan arbeidskrachten in de detailhandel. Als enkele oorzaken noemde de kamer o.m de uitschakeling van de merendeels vrouwelijke arbeidskrach ten door het huwelijk en de grotere behoefte van de jeugd om op een kantoor een werkkring te zoeken. Over het algemeen zyn de verdien sten daar ook iets hoger, meent de kamer. Verder noemde de kamer als oorzaken de afwezigheid van een be hoorlijke vakschool in deze omgeving rn de arbeid op de zaterdagmid dagen. Aan het begin van de vergadering installeerde voorzitter C. H. Busch- mann de heer F. Sterenberg uit Schiedam, die voor de middenstand zitting neemt Als onder-voorzitter werd met algemene stemmen be noemd de heer C. Rauws uit Schie dam. In de vacature A. van Bodegom werd voorzien door de benoeming van de heer F. van Welzenes uit, Rotterdam. De penningmeester liet ten slotte een optimistisch geluid horen. Hij sloot zijn boeken af met een voordelig saldo van 5.513.19. (Van een onzer verslaggevers) De deskundigen zijn het erover eens: „Het vinden van de middel eeuwse muurresten in de Frans Bekkerstraat is een voor de oud heidkundigen zeer interessante ontdekking geweest." En men gaat onverdroten door met het blootleggen van het grondplan van wat eens een verdedigbaar woonhuis, een donjon, is geweest. Zoals wij woensdag reeds meldden, zijn die muurresten op Char- lois ontdekt tijdens graafwerkzaamheden om kabels aan te leggen. Men was van plan de sleuf weer dicht te gooien, maar een buurt bewoner, de heer J. Verhey van de Charlolse Kerfcsingel. zag de muren van kloostermoppen en waarschuwde Gemeentewerken. Het onderzoek wordt uitgevoerd loor de rijksdienst Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort on der supervisie van de conservator, de neer J. G. N. Renaud. De leiding bij de graafwerkzaamheden heeft de technische assistent, de heer S. Bokma, De heer Bokma toonde ons een viertal kannetjes, dat in de buurt van de muren is gevonden. Die kannetjes zijn op een merkwaar dige plaats te voorschijn gekomen: de piek waai' eens hetstilletje moet zijn geweest. „Wat de oude kastelen betreft zijn deze stilletjes en waterputten voor ons de meest ideale vindplaatsen." vertelde de heer Bokma. Het is haast wei zeker, dat het huis voor de grote vloed van 1373 is ge bouwd. Aangenomen wordt dat rond het vierhoekige oppervlak van de donjon een gracht heeft gelegen. Men onderzoekt nu waar die gracht pre cies is geweest. En ook daar hoopt men nog enkele vondsten te doen. Men verwacht dat het werk in de Frans Bekkerstraat nog een dag of veertien in beslag zal nemen. Ook ge vonden is het funderingshout van de muren. Voor het grootste deel is dit eikenhout, maar ook zag men resten vurehout. Wat te zeggen van de mensen, die in dit huh hebben gewoond? Waren het misschien, wat wfj nu zouden noemen, hereboeren? De bewoners moeten goed-gesltueerd rijn geweest. Zij waren immers in staat een stenen huis te bouwen! Bijzonder interessant moet de vondst van de muurresten zyn voor de heer C, Hoek, voorzitter van de archeologische werkgroep De Nieu we Maas, die op het ogenblik in het 'mitenland is. Een ander lid van die groep vertelde ons: „De heer Hoek was op Charlois een kasteel kwijt." Mogelijk is dit dan nu teruggevonden Ten slotte: de rijksdienst Oudheid kundig Bodemonderzoek heeft bij zonder veel last van de spelende jeugd. HU doet een beroep op de om wonenden om hun kinderen van het graafwerk weg te houden. Het zou jammer zijn als er door de jeugd iets van deze interessante historische za ken zou worden vernield. (Van een onzer verslaggevers) In de maand april is het aantal inwoners van de gemeente Rotter dam opnieuw gedaald. Tegenover een geboorte-overschot van 514 stond een vertrek-overschot van 721, zodat de totale vermindering 207 bedroeg. Sinds 1 januari liep het aantal inwo ners van Rotterdam terug met 750. De bevolking van de gemeente be stond op 30 april uit 728.102 perso nen egen 729.309 op 31 maart en 729.852 op 31 december. Opgravingen op Charlois. De jeugd, heejt belangstelling, maar dient toch nergens aan te komen. Op de Nieuwe Maas ter hoogte van de Latex-fabrieken te Vlaardingen heelt gistermiddag omstreeks half drie een aanvaring plaatsgevonden tussen de Franse coaster Marie An- nick (500 ton) eu het Griekse vracht schip Helena (ruim 9000 ton) De Marle Annick was geladen met kolen onderweg naar zee. De Helena voer leeg in de richting Rotterdam. Door nog onbekende oorzaak zijn beide schepen frontaal tegen elkaar gebotst. Zowel de Marie Annick als de Helena liepen vrij veel schade op aan de boeg, De Marie Annick is naar Vlaardingen gesleept, de Helena naar Schiedam en ligt in dok bij de Scheepswerf Waterweg. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1