Straks geen fooien meer voor kappers Zuid- WBS-rapport over commissarissen n.v.'s niet zó revolutionair Taal der bijen Johan Keja, componist en dirigent, overleden ffl Bus slaat om in greppel 30 gewonden Overleg van regering met aannemers verwerft bos bij Warmond Helpers FLN Vijfdaagse werkweek Nieuive c.a.o. in kappersbedrijf Koningin gast BNMO-congres 1 Recreatieplan Schoonhoven Speurtocht naar Noachs ark niet opgegeven Humaan en wijs mens Frondizi vier dagen in Nederland EEN VEILIG GEVOEL Sowj et-versterkingen voor Indonesië Cursus Dr. Lelv stuurloos iu liet Haringvliet Juridische steun voor gearresteerde HAL-bedienden HET VRIJE VOLK MAANDAG 13 JUNI I960 PAGINA 3 o (Van een onzer verslaggevers) De stichting Het Zuid-Hollands Landschap heeft een nieuwe aan winst. Het bosgebied rond het Huis te Warmond gaat dank zij het streven van de burgemeester van Warmond en hoofdbestuurslid Nijhof, in het bezit van de stichting over. Dit deelde mr. J. W. v. d. Hoeven, voorzitter van Het Zuid-Hollands Landschap zaterdag mee op de in Schoonhoven gehouden jaarver gadering, waar 170 leden, waaronder verscheidene burgemeesters, wethouders en leden van Provinciale Staten acte de presence gaven. De heer v. d. Hoeven achtte het nieuwe bezit een prachtige compen satie voor het verlies van het na tuurreservaat De Beer bij Rotterdam. Hij kon voorts meedelen, dat het le dental van de stichting de tweedui zend had overschreden en dat in Rotterdam binnenkort een vast bu reau wordt gevestigd H ten zijn. g Groot wild Ook beter beloond ook voor u... ihwm (Van onze sociaal-economische redactie) Is het zo'n wilde gedachte in de raad van commissarissen van de grote n.v.'s vertegenwoordigers van de aandeelhouders, van de werknemers en van de overheid op te nemen Deze vraag stelde drs. J. M. den Uyl, directeur van de Wiardi Beekman-Stichting, tijdens een inleiding, die hij zaterdag hield voor het congres van de Algemene Bedrijfsbond voor de Meubi- lerings- en Houtbedrijven te Rotterdam. Principieel bezwaar Üfê&f4J - Igp: (Van een onzer verslaggevers) De wetenschappelijk leider van de Amerikaanse Ararat-expeditie die in Turkije overblijfselen van Noach's ark wil ontdekken, geeft de moed niet op. Johan F- Keja, na de oorlog muzikaal medewerker van Het Vrije Volk in Amsterdam, is za terdag jl. op 79-jarige leeftijd gestorven. De ziekte, die hem sinds lang bedreigde, vererger de het laatste jaar zozeer, dat men al ver van tevoren het einde voelde naderen. Met hem is een van de oude garde aan de socialistische beweging ont vallen. TWEE UNIEKE BUNGALOWPARKEN VERVOLG VAN PAG. 1 Regen Kromkrommer (Van een onzer verslaggevers) Dertig- leden van een Haagse VARA-afdeling zijn gewond, toen gistermorgen de bus waarmee zij een dagtocht naar Brussel maak ten, bij Wolvertem tussen Ant werpen en de Belgische hoofd stad van de weg raakte en in een greppel omsloeg. Tweeëntwintig van heij konden, na in ziekenhuizen behandeld te zijn. hun reis vervolgen of naar huis terug keren. Zeven slachtoffers liggen nog in het ziekenhuis van Vilvoorde. De voornaamste verwondingen zijn been- en sleutelbeenbreuken. Het zwaarst gewond is de heer Glebbeek, Rederijkersstraat 195, Den Haag. Hij ligt met twee gebroken benen in het ziekenhuis van WUlebroek. Met vier bussen van een Strijense touringcaronüerneming waren on geveer 220 Haagse VARA-leden gistermorgen vertrokken voor het uitstapje naar Brussel. Bij Wolver- tem begon een van de voertuigen bij een snelheid tussen de zeventig en tachtig kilometer te slippen. De bus schoot over het fietspad en be landde op zijn linkerkant in een greppel langs de weg. De hevige schok en glasscherven bezorgden dertig inzittenden verwon dingen. De chauffeur, de heer J. Bouwman uit Den Haag, brak een been. De Belgische politie en een groot aantal ambulancewagens waren spoe dig op de plaats van bet ongeluk. De gewonden werden overgebracht naar ziekenhuizen te Vilvoorde, Willebroek en Brussel. (Van onze parlementsredactie) Kabinet en bouwaannemers houden vandaag in Den Haag een bespreking. De regering heeft de aannemers daar voor uitgenodigd. Van regeringszijde zullen aanwezig zijn de ministers van Economische Zaken, Volkshuisvesting en Bouwnij verheid, Verkeer en Waterstaat en Defensie. De aannemersdelegatie bestaat uit vier bestuursleden van de raad van bestuur bouwbedrijf, waarin zes aan- nemersorganisaties zijn vertegen woordigd. De Prot. Chr. Aannemers- organisatie maakt sinds de bouwsta- king geen deel meer van. de raad uit. Officieel laat men zich over de onderwerpen van gesprek niet uit, maar in Den Haag is men er van overtuigd, dat de in sommige streken geconstateerde stijging van de bouw prijzen na de staking aeker ter tafel zal komen. Voorts meent men, dat minister De Pous wil proberen meer begrip te wekken voor zijn prijspolitiek Dij de aannemers, nu de gemoederen wel licht wat minder bewogen zijn dan tijdens heb conflict. (Van een onzer verslaggevers) Er is thans algehele overeenstemming bereikt over een nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst In het kappersbedrijf. Indien deze c.a.o. door het College van Rijksbemiddelaars is goedgekeurd (zoals te verwachten is) en algemeen verbindend verklaard wordt, zal het foolenstelsel in het kap- persvak tot het verleden behoren. Advertentie I.M. Van 't ene moment op 't andere Kan het weer omslaan. Daar om geeft het zo'n veilig ge voel, om altijd een BigBen regenjas in tas of zak te heb ben. Opgevouwen is 't maar een heel klein pakje. Uit gepakt een. vlotte regenjas, die perfecte bescherming biedt Prijzen van 6.90 - 7.90 - 9.75* 12.75*-15,75 en 17.50. *3 met PLUvèxj -patentslulting (Van een onzer verslaggevers) Koningin Juliana is zaterdagmid dag de gast geweest van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslacht offers, die in de Haagse Koutrust- hallen congresseerde. Het bezoek, dat op drie kwartier was berekend, duur de hjjna anderhalf uur. Bij aankomst op Houtrust waren de vorstin rode rozen aangeboden dóór de Haagse oorlogsweduwe mevr. M. C. p. Verberkmoes-Nederpel en in de zaal overhandigden Eobbie en Monique van Lanscbot, kinderen van de bondspresident, haar enige exem plaren van het gedenkboek. Tijdens het congres, dat Bijna 3000 bezoekers heeft getrokken, vatte de bondspresident, W. Oh, ,j. M. van Lanschot, de voornaamste punten samen van het actie-program voor de naaste toekomst: het verkrijgen van pensioenrechten voor reserve- en dienstplichtige militairen van het voormalige KNIL, aanpassing van de pensioengrondslag aan" het loon- en indexcijfer, stichting van een direc toraat-generaal voor militaire oor logsslachtoffers. De heer Van Lanschot pleitte ver der voor een regeling, waardoor ook weduwen van invalide militairen, die na het ontslag uit de dienst met hen zfjn getrouwd, een uitkering krijgen. Bij deze derde lustrumviering van de bond bracht minister-president De Quay de gelukwensen van de regering over. Minister van Defensie, ir. Visser, sprak nog over de nauwe band tussen de oorlogsslachtoffers en zijn depar tement en vermeldde de benoeming van de algemeen bondssecretaris mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke, tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. De congressisten hebben 's avonds aangezeten aan een reusachtig diner in de Houtrusthallen dat door de manschappen, van de militaire koks- school te Leiden was bereid In zijn jaarverslag gaf de directeur van het Zuid-Hollands Landschap ir. N. Roorda van Eysinga een over zicht van de stand van zaken met betrekking tot de aan de stichting toevertrouwde natuurterreinen. De twee oudste bezittingen zijn de eendenkooi in de Krimper.envaard, de Bakkerswaal bij Lekkerkerk die is ingeschakeld in het internatio nale trekvogelonderzoek en Kooi- Just bij Berfcenwoude. Er worden pogingen in het werk gesteld de aalscholverskolonie in Bakkerswaal terug te krijgen. In sa menwerking met ir. A. Kortland, wetenschappelijk medewerker van Artis, wordt getracht dit te bereiken door het opnemen in de kooi van s In zijn begroetingsrede tot g s de leden van de stichting „Hei s s Zuid-Hollands Landschap'' H heeft burgemeester J. Aten van ff Schoonhoven zaterdag verteld, dat het gemeentebestuur voor- H bereidingen treft voor een uit- s gebreid recreatiegebied in de s g a 9 hectaren uiterwaard, ten g oosten van de stad, die het ee eigendom zijn van de gemeente. 5 Daarna gaan de gedachten 1 s in de eerste plaats uit naai' s een zwembad en een kampeer- f§ terrein. Er is een uitgebreid overleg aan de gang met des- j§ kundlgen. De burgemeester zag 3 bij de uitvoering van dit plan f| ff ook graag particulieren inge- 3 3 schakeld. Het recreatiepian „Schoon- hoven" zou van veel meer g dan plaatselijke betekenis moe- llllllllllBIUIiïllllllllllllllllinilllllllllllllinilllllllHIINIlllüllllllllllliHI geleewiekte aalscholvers gels. als lokvo- By Kooiiust bloeien nog wilde gentianen, die door een hek moesten worden beschermd, omdat ze anders met wortel en tak zouden worden uitgeroeid en op de markt gebracht. Zelfs groot wild heeft zich vertoond in de Zouwelanden en de Griend- bossen nabij Vianen en Meerkerk. Het hoge duin De Blink een terrein van ca. 30 ha werd aan de stichting toegewezen, voor Nieuw Leeuwen horst bij Leiden wordt een ruimere toegangsmogelykheid voor het pu bliek overwogen. In de duinen van Oostvoorne zal het rijden met auto's over de duin weiden onmogelijk moeten worden gemaakt. In de grote aanslibbing bij het Brielse Gat ontwikkelt zich een fraaie Kweldervegetatie. Ir. Roorda roemde de grote steun van de provincie bij het werk van de stichting, evenals de medewerking van tal van gemeenten, waaronder Rotterdam en Den Haag. De leden van de stichting Het Zuid-Hollands Landschap maakten met vijf autobussen een tocht door de Krimpenerwaard. Zij bezochten de eendenkooi Kooiiust bij Berken- woud© en keken met belangstelling naar de boezems van het Veerstal- en Kattendijkse Wok bij Gouderak In het Catharina-Gasthuis te Gouda hield burgemeester mr. dr. K. F. O. James een toespraak. Met veel be langstelling bekeek men vervolgens de fraaie expositie van het werk van Jan Sluyters. In Schoonhoven ontving het vol tallige college van B. en W. de gas ten. Het beloningssysteem voor de kap persbedienden wordt ingrijpend gewij zigd. Tot nu toe verdient een bedien de in het herenkappersbedrijf die vijf jaar in het bezit van het vak diploma is inclusief huurbijsiagen in de eerste gemeenteklasse ƒ67,10 plus verval. Volgens de nieuwe c.a.o. zal zijn loon ƒ80,80 bedragen plus 10 percent van zijn eigen omzet uit arbeid. Bedienden zonder diploma ontvan- I gen thans 51,10 plus verval en zul- i len gaan ontvangen ƒ62,50 plus 10 percent van de eigen omzet. Indien hierover tussen werkgever en werk nemer (s) overeenstemming bestaat, kan men bij de Vakraad vergunning aanvragen om vast loon (dus zonder provisie )te betalen, waarbij dan een minimum en een maximum in acht genomen moet worden. De loonsverhoging heeft tot gevolg, dat sociale uitkeringen zoals zieken geld en ook de vakantietoeslag even redig hoger worden. Van de zijde van de Algemene Be drijfsgroepen. Centrale (ABC), waarin ongeveer 2000 kappersbedienden zijn georganiseerd, vernemen wij, dat bij invoering van de nieuwe c.a.o. de kap persbedienden niet alleen door af schaffing van het looienstelsei htm maatschappelijke positie aanzienlijk verbeteren, maar ook in vele gevallen aanzienlijk beter beloond worden, vooral buiten de grote steden. Bij de opstelling van de c.a.o. heeft ,men zich gebaseerd op de conclusies van het rapport Fooienstelsel in het Kappersbedrijf, dat in 1957 is ver schenen. In vakkringen verwacht men, dat jvan regeringszijde geen bezwaar zal worden gemaakt tegen een tariefs- verhoging, die van de afschaffing van het looienstelsei het gevolg moet zijn. Zodra de c.a.o. door het College van Rijksbemiddelaars is goedge keurd, zal verbindendverklaring wor den aangevraagd. Naar men verwacht zal de nieuwe regeling omstreeks hall augustus kunnen worden ingevoerd. Tot het tijdstip van invoering blijft het personeel dus voor zijn inkomen nog voor een belangrijk deel aange wezen op de gebruikelijke fooien. Armand Tokatjan, na Caruso's dood eerste tenor van de New-York- se „Metropolitan Opera" is zondag op 64-jarige leeffcijd in Pasadena in Californië overleden. Tokatjan was afkomstig uit Egypte. Advertentie I.M. ja. óók voor degenen, die tot nu toe niet bij ons koch ten, maar evengoed prijs stel len op behoorlijke kwalitei ten. zijn deze aanbiedingen bedoeld. Zij. die deze Polyester venster- val dit voorjaar voor 3.10 per meter hebben gekocht, betaal den geen cent te veel. Want deze prijs is hij dubbei en dwars waard Maar morgen begint er een speciale naseizoens-verkoop van deze Polyester vensterval. met ingeweven dessin en dub bele onderzoons, gemaakt van de mooiste Polyester garens (dus niet meer strijken, maar was sen. drogen en zó ophangen) voor bijna de halve prijs. Dinsdagmorgen om begint de verkoop Polyester venster- val. 48 cm hoog, in wit en ecru, per meter voor... DJAKARTA (Antara). De Indo nesische luchtmacht is uitgebreid met een eskadron in Rusland ge bouwde straalboramenwerpers. Tij dens de installa1tieplechtigheid ver klaarde de chef-staf van de lucht macht, luchtmaarschalk Soeryadar- ma, dat de luchtmacht met deze nieuwe aanwinst in staat is op elk moment vergeldingsmaatregelen te gen elke aanvaller te nemen. Hij behandelde de belangrijkste punten uit het onlangs verschenen rapport van de stichting over de her vorming van de onderneming, dat in sommige kringen een goed onthaal heeft gevonden, maar datook veel kritiek heeft uitgelokt. Merkwaardig vond drs. Den Uyl het, dat de kernidee van het WBS- rapport is terug te vinden in een puhlikatie van 1946, het program van de Nederlandse Volksbeweging, Daarin werd gezegd, dat het toe zicht en de controle op de onderne mingsleiding in ondernemingen van enige omvang dienen te worden uit geoefend door een raad van commis sarissen, waarin werknemers en kapi taalverstrekkers op geljjke voet ver tegenwoordigd zijn en dezelfde in vloed hebben. Ook de overheid zou een of meer vertegenwoordigers in de raad van commissarissen kunnen benoemen. „Wie hebben toen hun naam ge geven aan deze revolutionaire kreet?" vroeg drs. Den Uyl. Onder grote vrolijkheid van het congres deelde hij mede onder dit program de namen te hebben gevon den van prof. Van den Brink, oud- minister van Economische Zaken, thans directeur van de Amsterdamse I Bank, van een zekere J. E. de Quay," „ook zo'n wilde jongen", en van dr. Wijffels, de directeur van de Staats mijnen. Een bezwaar van principiële aard zag drs. Den Uyl in de opmerking, dat'door de benoeming van commis sarissen-algemeen-belang de staats invloed zozeer zou worden vergroot, dat er van de eigen verantwoorde lijkheid van het bedrijfsleven te wei nig over zou blijven. Spreker stelde, dat het algemeen belang en het ondernemingsbelang met elkaar in botsing kunnen komen, bij voorbeeld bij het opvoeren of be perken van de investeringen. De voorrang van het gemeenschapsbe lang kan het best bewerkstelligd wor den door de commissarissen-alge meen-belang. Dit is we! een vergro ting van de staatsinvloed, maar drs. ff—^ölv.r*' W Den Uyl zag geen andere oplossing. Men werpt ons ook wel tegen, zo vervolgde hij, dat de commissarissen- aigemeen-beiang een verantwoorde lijkheid voor de gang van zaken in de onderneming aanvaarden, die de overheid eigenlijk niet kan dragen. Maar de door de regering be noemde voorzitters van produkt- schappen moeten ook tegelijk het bedrijfstaksbelang en het algemeen belang behartigen en de positie van een burgemeester is van vergelijk bare aard. Drs. Den Uyl ging ook in op de kritiek, die de heer Roemers, voor zitter van het NVV, heeft laten horen ten aanzien van de commissa rissen, die door de werknemers wor den gekozen op voordracht van de vakbonden. De vakbeweging zou hierdoor wor den belemmerd in haar vrijheid van handelen, want de werknemerscom missarissen worden aansprakelijk ge steld voor hetgeen gebeurt in de on derneming, terwijl zij toch afhanke lijk zijn van de andere groeperingen in de raad van commissarissen. Spreker was van oordeel, dat de vakbeweging zich zo nodig van de werknemerscommissarissen kan dis tantiëren. „Als men de economische mede zeggenschap van de werknemers in het bedrijfsleven wil, moet men ook de medeverantwoordelijkheid van de werknemers voor het economische beleid van grote ondernemingen aan vaarden." Zijn overtuiging legde hij neer in een aantal composities en strijdliede- I ren, waarvan het 'Stort o arbeiders' op tekst van Herman Gorter wel een van de meest bekende is. Een lied waarmee de VARA vele malen het dagprogramma opent. Als koordiri gent wa.<s Keja jarenlang werkzaam bij verscheidene koren (ook partijko ren) Zijn grootste artistieke bevrediging vond hij In zijn leiderschap van het gemengde koor Paraat. Hiermede voerde hij op overtuigende wijze pro gramma's uit, waarin de klassieke polyfonie der oude meesters (vijftien de en zestiende eeuw) een ruirm plaats inneemt. aldus5 uitdrukkinf gevende aan zijn verlangen, om df grote vormende waarde van de a-ca pella zang te onderstrepen. Hieraan zsd ds Invloed van zijn leermeester Sem Dresden niet geheel vreemd zijn geweest. Keja heeft op organisatorisch ter- Advertentie I.M. VAKANTU VOOt ELKE EIVKX V EtAMtE EIViEt ASOtStOUZIS IS DAGEN i.ltL- 1. CORSICA-. MARINA VIVA-A1ACCIO 10 SAGEN f. **V TfiWtmM hrj. i «a I K-S. rein bergen werk verzet. Niet het minst als secretaris van het hoofd- oestuur der Nederlandse dirigenten organisatie. Hardnekkig voerde tiij strijd voor de rechtspersoonlijkheid var. de Nederlandse koordirigent. In tal van commissies had hij zitting, waar hij werd geacht om zijn tact erx heldere kijk op de problematiek die deze materie met zich bracht. Ook in particuliere zaken, de koor dirigent betreffende, was hij een hu maan en een wijs mens, wiens ad viezen op hoge prijs werden gesteld. Met hem is een waardig mens en een goed collega heengegaan. KEES KEF Soortgelijke aanslagen op helpers van de Algerijnse opstandelingen zijn de laatste jaren, In Duitsland en uiteraard vooral in Frankrijk her haaldelijk gepleegd door De Rode Hand, een contra-terroristische orga- "lisatie van Franse nationalisten. De Westduitse politie is eind vorig jaar een grote actie tegen De Rode Hand begonnen, die verantwoordelijk wordt geacht voor minstens vier on opgehelderde moorden. De eerste daarvan gold de wapenhandelaar Schlüter te Hamburg in 1957. In 1958 werd een Algerijnse advocaat op klaarlichte dar: te Bad Godesberg (Bonn) doodgeschoten. In hetzelfde jaar werd in de haven van Hamburg door een explosie het motorschip Atlas tot zinken gebracht, dat wapens voor Algerië aan boord bleek te hebben. Een. kikvorsman had een bom aan de kiel van het schip bevestigd. In 1959 werd in Frankfort wederom een Duitse wapenhandelaar die aan de Algerijnen leverde, ver moord. De Haarlemse bloemenmeisjes, tien schone jonge vrouwen, zijn- zaterdagmiddag uit Rotterdam vertrokken voor een reis -naar Scarborough in Engeland. Daar zullen ze propaganda maken voor de schoonheid van de Ne derlandse bloemen (en de Ne derlandse meisjes). Vóór hun vertrek poseerden ze aan de Parkkade met aan de arm een bloemenmandje. at HELLEVOETSLUIS Met de Dr, Lely, die de rederij Delta vanuit Harderwijk naar Heiievoetsluis over had laten komen, is de rederij wel bijzonder ongelukkig gestart, omdat reeds zaterdagmiddag omstreeks 4 uur ten gevolge van een storing aan de roerketting, het schip stuurloos op het Haringvliet ronddobberde. Met ongeveer honderd passagiers aan boord, werd het schip door de motorvlet Merwede de haven van Heiievoetsluis binnengesleept, waar bij o.a. ook het ms. Zuiderzee assis tentie verleende. Een dooi- de scheepvaartinspectie ingesteld onderzoek wees uit, dat de storing aan de stuurinrichting niet liet gevolg was van slijtage of slecht onderhoud. Reeds in de loop van de week was de Dr. Lely door de scheepvaartin spectie aan een nauwgezet onderzoek onderworpen. Zoals bekend hoopt de rederij Delta door het inzetten van de Dr. Lely toestemming te verkrij gen om op de bouwput te mogen landen. Dat er op de vermoedelijke lig plaats van de ark slechts een door grondverschuivingen ontstane heu vel werd aangetroffen in de vorm van een schip heeft hem niet ont moedigd. „De heuvel kan die opval lend symmetrische vorm alleen maar hebben, doordat lava en steengruis de ark" bedekt hebben", zegt prof. Brandenburger, die hoogleraar is aan de universiteit van Ohio. Deskundigen van het Turkse leger hebben door eert dynamietontplof- fing een deel van de heuveluitge diept. Daarmee is tot nu toe noch de juistheid van het ene standpunt: „geen ark", noch die van het andere: „hier ligt de ark", aangetoond. Stukken rots en half verteerd hout zijn meegenomen voor een nader on derzoek. De leden van de snel geëin digde Amerikaanse expeditie hopen later toch opnieuw een stap naar de oplossing van het eeuwenoude raad sel te kunnen zetten. DEN" HAAG (AP). President Fron dizi van Argentinië, die een reis door Europa gaat maken, zal vier dagen in Nederland zijn. Hij arriveert op donderdag 30 juni per trein in Den Haag uit West-Duitsland, en gaat maandag 4 juli naar Londen. De president brengt geen staatsie- bezoek. Koningin en Prins zullen hem dan ook niet bij aankomst ont vangen. Wel zal koningin Juliana hem een banket aanbieden. Frondizi zal in kasteel Oud-Wassenaar loge ren. Op vrijdag 1 juli brengt Frondizi een bezoek aan Amsterdam, de dag er na gaat hij naar Rotterdam. Op zondag 3 juli zal hij, naar men ver wacht, een groot aantal Nederlandse zakenlieden ontmoeten, In Den Haag 2ai de president besprekingen voeren met de ministers van Financiën en Economische Zaken. Nederland is van alle landen de op een na belangrijkste importeur van Argentijnse goederen. Argentinië is geïnteresseerd in technische advie zen van Nederland betreffende de landaanwinning en de spoorwegen. Mr. a. Mansvelt (38), eerste secre taris van de Nederlandse ambassade te Londen, is zondagavond ernstig ge wond aan hoofd en borst bij een auto- botangin Engeland. Hij is te Ashford, Middlesex, m een ziekenhuis opgc-* nomen, evenals zijn 36-jarige echtge- note, Margaretha baronesse van Boet- teiaer, die hoofdwonden kreeg. Twee «ouwelijke passagiers liepen lichtere verwondingen op. De bestuurder van de auto, waar- nee de wagen van mr. Mansvelt in lotsrag kwam, is overleden Bijen dansen om elkaar te ver tellen op welke afstand en in wélke richting de voedselbron zich bevindt. Ze doen het zelfs wel in de regen, naar we zondag middag bij de hoofdingang van de Floriade zagen. U kunt daar nu schriftelijk les in de wonder lijke .bijentaai krijgen en meest al staat er bovendien een bijen houder, die mondelinge toelich ting geeft. Worden er wel eens bezoekers dooi de bijen gestoken? hoorden we vra gen. Voor zover ik weet, is dat hier nog nooit gebeurd, zei hij. Let maar eens op, de bijen komen bijna niet aan de leant van de kasten waar het pu bliek staat. De ingangen zijn opzet telijk aan de andere kant gemaakt. Behalve bijen, vliegen er op dé Floriade veel dikke hommels rond die zich vooral laten aanlokken dooi de grote blokvormige bloemen van het vingerhoedskruid.' Die purperen of witte klokjes hebben een bijzonder duidelijk honingmerk van donkere vlekjes op lichte ondergrond. Vroeger meende men, dat de In- sekten alleen op de kleuren en (ot) de geuren van de bloemen afkwamen, maar nog niet lang geleden is ont dekt, dat ook de bewegingen van be paalde plantendelen een rol kunnen spelen. Voor de ogen van de meeste die ren vormt een bewegend voorwerp een veel sterkere prikkel dan een ob ject dat zich niet beweegt, ook a! is het veel duidelijker gekleurd. Uit sommige bloemen hangen haartjes die bij het geringste vleugje wind trillen. Voor de insekten is dat een sein, dat die bloemen nectar bevat ten „Mij spreekt de blomme een tale", dat geldt dus ook in de insek- tenwereld. Zondagmiddag bleef het niet bij vleugjes wind die alleen bloemehaar- tjes deden trillen. Het woei stevig en het regende nu en dan ook flink. Geen weer om de relaties tussen bloemen en insekten te bestuderen, we! weer om bij voorbeeld de afde ling Kiem en Kracht en vervolgens Heelal en Aarde en de fototentoon stelling Family of man te bekijken. Voor het eerst zagen we de Flo- riademol in actie. Hij at verbazend snel twee regenwormen op die langer waren dan hij zelf en hij deed het met behulp van zijn "handjes?1, on geveer zoals een eekhoorntje een beukenootje eet, zij het wel wat min der sierlijk en zonder op zijn hurken te gaan zitten, De filmzaal van Heelal en Aarde was goed bezet en op die prachtige fototentoonstelling drentelden vrij veel mensen rond, maar een zondag met mooie bezoekcijfers is het na tuurlijk niet geworden. In de Nederlandse poëzie komt men het woord komkommer nooit tegen, schreven we onlangs. De Hil- legersbergse dichter Aiiecluno heeft dit niet op zich laten zitten. Is kom kommer zo'n moeilijk rijmwoord? Kom, kom, dat valt best mee. Arle- chino stuurt ons dus een komkom mergedicht, waarvan we althans het eerste couplet aan de vergetelheid willen ontrukken: Menige komkommer Is vaak nog heel wat krommer Dan het stuur van mijn "brommer. Dat is de originele kromkrommer, Ahas de zo gevraagde brombrom- imer." Hartelijk dank, Arlechino, ook na mens de komkommerkwekers van de Floriade. De nv Philips Gloeilampenfabriek heeft het voornemen om met Ingang van 1 januari 1961 voor haar bedrij-. ven de vijfdaagse werkweek in te voe ren. De invoering is in hoge mate Af hankelijk van de. maatregelen, die ge nomen kunnen worden 001 met de kortere arbeidstijd toch het produk- tiepeil te handhaven. Met de vakorganisaties van hand-, arbeiders en beambten is inmiddels oyerleg geopend over de problemen,! die met de Invoering van de vijfdaag- se 'Werkweek samenhangen. In de verschillende Philipsbedrijven worden commissies ingesteld, die zul len nagaan welke mogelijkheden tot produktiviteitsverhoglng er zijn. Daar bij zal ook het personeel, onder meer via de ondernemingsraden en kernen, worden ingeschakeld. (Van een onzer verslaggevers) De Holland-Amerika Lijn zal de beide bedienden van de Alblasserdijk, die verdacht van doodslag in "de Amerikaanse haven Brownsville zijn gearresteerd, alle mogelijke juridische steun geven. De twee opvarenden van de Al blasserdijk. leden van de civiele dienst, zijn beschuldigd van doodslag van een onderwijzer. Zij zouden de man dood geslagen hebben, omdat hij hun on eerbare voorstellen deed. Or.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2