Recreatie n vrije woe TIMCO m „Lawaai pleegt aansla op de volksgezondheid Bestrijdingskosten: 85 et. meer huur per week Sprookje ovè voor ui L? Lust dat water niet, drink liever bier u Vlottende schuld sterk gedaald Vaderdag Bokhorst Prof. Kosten over geluidshinder Lange rijen wandelaars lopen Avondvierdaagse amwnfS VAKANTIE Jullie halen 'n kat, want ik neem een advocaatje Politieman van aanr vrij ges Program voor Finale om de Euro-beker Koningin zag Flits spelen Auto beschadigd door onbekende Klachten over de bezorging vindt alles voor „VADER" bij VADERDAG JANSE Woensdagmiddag: langs de wegen naar tuindorp-Kethel trekt een lange stoet kinderen. Met zwempak en handdoek onder de arm, als bad Groenoord hun doel is. Maar ook met hengels, schepnetten en blikjes, met boekenmondaccordeonseen gitaar zelfs, met ballen en rackets. Doel: het recreatieoord. Herenmodemagazijn BROERSVEST 56 TELEFOON 69642 Vantalon De Broekenspecialist (Van een onzer verslaggevers) 'Er moet wat aan gedaan worden/ zegt prof. dr. C. W. Kos ten, hoogleraar in de technische fysica aan de Technische Ho geschool in Delft. 'Het steeds toenemende lawaai betekent een ernstige aanslag op onze volksgezondheid en het is onze gemeenschappelijke plicht die aanslag te verijdelen. In andere landen, vooral in Duitsland, heeft men doeltreffende maat regelen genomen om aan dat euvel paal en perk te stellen. In ons land moet daarmee eigenlijk het eerste begin nog worden gemaakt.' Onlangs heeft prof. Kosten in Arnhem, op de landdag van de Vrouwenadviescommissie voor de woningbouw, over de geluids hinder in de woningbouw gesproken. Hij betoogde daar dat een huurverhoging van ongeveer 85 cent per week voldoende zou zijn om de hinder door geluiden uit huurwoningen en trap- pehuis aanzienlijk te beperken. Hij drong er voorts op aan dat geluidsdeskundigen een stem in het kapittel zouden hebben bij de bouw van flatwoningen en bepleitte ten slotte de tot standkoming van wettelijke voorzieningen om politie en justitie bij overlast door lawaai te doen ingrijpen. Lange rijen wandelaars trekken door Schiedam: de avondvier daagse van de wandelsportvereniging Rotterdam en Omstreken is aan de gang. Er lopen 575 deelnemers mee en gisteravond zijn ze zonder uitzondering voor de tweede maal van strat gegaan. - In de Erasmusschool aan de Huijsmanstraat hebben jongelui van het clubhuis St. Joris Doele gisteravond het sprookje „Aladin en de wonderlamp" gespeeld. Nadat Karei Schol ten sr. de ruim 150 kijkertjes tot stilte had gemaand, zongen ze samen het liedje over Berend Botje, die uit varen ging en daarmee zat gelijk de goede stemming er in. Geflatteerd Sluitend systeem Burgerlijke Stand Ulo- examens Kan wel sluiten Technisch heel eind Technisch hebben wij het met de mogelijkheden tot wering van het geli.i al een heel eind gebracht. Len Juiste materiaalkeuze, vrijdragende plafonds, z.g. zwevende dekvloeren, scheidingsmuren tussen twee wonin gen van minstens anderhalve steen, galmbcstrijding in trappehuizen, het zijn allemaal doeltreffend gebleken middelen om de geluidshinder te be perken. De praktyk bewijst echter dat deze mogelijkheden niet of nau- welü'ks worden toegepast bü gebrek aan deugdelüke bouwvoorschriften en door allerlei ge- en verbodsbepalin gen. Pakje sigaretten Prof. Kosten ontkent niet dat een betere geluidsisolatie tot hogere hu- ten leidt. „Maar mag dat." zo vraagt hü. „dan ook niet van de huurders gevraagd worden? Zou meer rust in zijn huis de bewoner niet per week de prüs van een pakje sigaretten waard zün? Het is overigens nog maar de vraag of daar geen bespa ringen tegenover staan, omdat men bij voorbeeld niet meer zijn lawaaiige woning hoeft te ontvluchten om el ders troost te zoeken. En zou het verkeren in een rustiger huis ook niet leiden tot een grotere arbeids- produktlviteit in de werkuren en daarmee tot een hoger loon?" Naar goede kant „Men heeft mij wel eens gezegd." zo besluit prof. Kosten ons gesprek, „dat het een dubbeltje op zijn kant is of het effect van geluidwerende maatregelen wel tegen alle kosten en moeite opweegt. Als het zo staat, zeg ik op mün beurt, dan is het ook ge rechtvaardigd de proef op de som te nemen. Bus vol passagiers in sloot: geen ongelukken Visafslag De paden zijn verboden voor auto's en motoren. Maar niet voor fietsen en daarom jakkeren de jongens en niet minder de meisjes er over het grint, alsof ze serieus in training zijn voor de Jeugd- Jolijt-wielerronde. Advertentie I.M. (Van onze sociaal-economische redactie) Het jaarverslag van de N.V Bank voor Nederlandse Gemeenten maakt melding van een sterke vermindering van de vlottende schuld van de ge meenten, welk consolidatieproces in de verstreken maanden van 1960 kon worden voortgezet. De vermindering van de vlottende schuld, die twee jaren tevoren tot zo'n omvang was gestegen, dat zij een ernstige bedreiging vormde voor de financiering van de noodzakelijke gemeentelijke- investeringen, kwam tot stand ondanks het feit, dat de kapitaalsuitgaven van de gemeenten in 1959 weer op een hoger peil lagen dan in 1958. Het jaarverslag bevat een zeer uitvoerige verdediging van de in 1959 gevoerde leningpolitiek, waarop on der andere door ons sterke kritiek Is uitgeoefend, omdat het leningbe- leid van de Bank voor Nederlandse Gemeenten de neiging zou hebben de rente hoog te houden. Het standpunt van de gemeentebank is: gegeven de marktsituatie en dringendheid - van de behoeften van een groot aan tal gemeenten aan financieringsmid delen konden wij niet anders. De bank streeft naar een situatie, waarin de noodzaak van een con centratie van kredietverlening op lange termijn niet meer aanwezig is. De grote omvang van de vlottende schuld en de grote kapitaalbehoefte belemmeren echter een rentedaling op het peil, waarop weer een vrij lenen van de gemeenten tegen de maximaal toegestane condities mo gelijk zou zijn. En als ze een eind voor zijn. keren ze zich in de bochten in pijlsnelle vaart met levensgevaar om en wui ven naar de achterblijvers. Levens gevaar ja, voor de vogels en een gezellige eend met haar kroost, die rustig de paden oversteken, omdat de woensdag voor hen nu eenmaal niet verschilt van andere door-de-weekse dagen. Levensgevaarlijk ook trouwens voor bejaarde echtparen, die hun middag wandelingetje in het park maken en voor de moeders met kleine kinde ren. Maar "wandelende bejaarden en moeders vinden allemaal het niet zo erg. Dezelfde schooljeugd immers' brengt op woensdagmiddag veel le vendigheid in het recreatieoord. Niets bij voorbeeld is amusanter dan een half uurtje neer te strijken op een van de vele bankjes en dan in de nabijheid van jeugdige hengelaars. Er zijn er serieuzen, minder se- rieuzen en ronduit niet-serieuzen zijè De laatsten liggen op hun zij naar de dobber te turen, zolang ze hun ogen tenminste nog open heb ben, of wel ze hebben zoveel andere dingen om op te letten, dat de dob-1 ber volledig aan hun aandacht ontsnapt. (Van een onzer verslaggevers) De Haagse rechtbank heeft de 39- jarige brigadier-wachtcommandant van de Haagse gemeentepolitie A. P. vrijgesproken van, de hem" ten laste gelegde aanranding, De rechtbank achtte niet bewezen dat P. op de avond van de vierde januari van dit jaar in de nabijheid van het Zuiderpark in Den Haag een 29-jarige kraamverpleegster heeft aangerand. In het vooronderzoek heeft de ver pleegster P. 'herkend als haar aan rander. Ter zitting bleek zij er echter niet helemaal zeker van dat 't inder daad P. is geweest. De verdachte heeft steeds ontkend. Rond 1950 zyn er eveneens klachten van meisjes over hem binnengekomen. Ook in die gevallen heeft hij steeds ontkend. Twee weken geleden eiste de officier van Justitie tegen P. een gevange nisstraf van acht maanden. Ja, we kunnen u zo'n bezoek aan het recreatieoord midden in de week best aanraden. Het zal u wellicht beter bevallen dan op de overstel pend. drukke zon- en feestdagen, als er hier een recordbezoek wordt ge constateerd. Het recreatieoord, verleden jaar geopend, is een prachtig stuk grond, fraai en zeer natuurlijk begroeid en met afwisseling. Rustieke weggetjes langs stille, groene sloten, bomen en dicht struikgewas en daar tussen door open weilanden. Binnenkort ook nog een theehuis En je hoort er nog eens wat. Zoals een paar kleine hengelaartjes, die veel pret hadden om de ongeduldige uitroep van een vrouw tot haar vis sende echtgenoot: „Wees nou eens een beetje gezellig en schei d'r mee uit, Je hebt nou toch wel-genoeg". De wind duwt zachtjes .tegen de bomen, zodat het hout licht kraakt, de bladeren flappen tegen elkaar, de vogels kirren en de koeien rukken met een dof geluid plukken groen gras af. En tussen dit alles door het ge- knerp van fietsbanden over grint en overal: enthousiaste kinderstem men. Zo is het op eeji vrije woens- t dagmiddag in het recreatieoord.. Advertentie I-M, BOOUSTKAAT 86 - TELEFOON 6898J Donderdagavond 16 juni is er een gekostumeerde optocht bij de b.l.o.- scholen in Nieuwland. Het sprookje Aladin en de Wonderlamp wordt op gevoerd en daarna wordt met mede werking van de Oranje Garde een tocht door de wijk gemaakt. Jongens en -meisjes van 6 jaar en ouder kun nen verkleed aan deze bijeenkomst deelnemen en moeders helpt uw kin deren met het zoeken naar kleding. Op dezelfde avond is de eerste bij eenkomst Vijfkamp-volksspelen, o.a. boogschieten, hoefijzer werpen enz. De deelnemers kunnen aardige prij zen winnen. Jongens en meisjes van 11 jaar en ouder kunnen deelnemen. De „2 man race" van vrijdag 17 juni Is uitgesteld. Zaterdagmiddag" half drie puzzel fietstocht en vaardigheids wedstrij den. Om drie uur worden de prijzen van de Wielerronde uitgereikt. Jon gens en meisjes van 10 jaar en ouder kunnen deelnemen. Beide gebeurte nissen vinden plaats in de plantage voor het Podium. Ook dit is een goede manier oni je in het recreatieoord te vermaken.' Advertentie IJA. Bedenk vader eens met een autovaasjc met bloemen ƒ2.75 of Porseleinen, kop en schotel met opschrift 2.10 Asbakken reeds vanaf 0.56 Groenèlaan 36 - Hoogstraat 31 Nadat in de afgelopen weken de beide halve eindstrijden op het Zwaluwen-terrein plaatsvonden krijgt het Vlaardingse publiek ook de gelegenheid de finale om de „Euro- bekeriv bij te wonen. Zaterdag komen de finalisten, HBSS en Zwart Wit, aan de Kethel- weg binnen de lijnen om elkaar het bezit van deze trofee te betwisten. Op papier hebben de Rotterdam mers de beste kansen, maai- bet staat vast, dat HBSS zich niet vóór het laatste fluitsignaal gewonnen zal ge ven. Wij vestigen er de aandacht op, dat ditmaal om half vier begonnen .wordt. Na afloop vindt de prijsuit reiking plaats. DONDERDAG Bioscopen: MONOPOLE: Oog ln oog met de dood. 2, 7 en 0.15 uur. PASSAGE: Het begon met een kus, 2 en 3.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Herdenkings- ten toonstelling van de beeldhouwer Willem Reijers. expositie „Vrijheid" 10—17 uur. z VRIJDAG S TentoonsteUlngen: STEDELIJK MUSEUM: Herdenklngs- <3, tentoonstelling van de beeldhouwer a Willem Reijers, expositie „Vrijheid 3 -10—17 uur. Het was in Irene, waar start en binnenkomst plaatsvinden, een gezel lige drukte en een gewemel van kleu rige uniformen. Dé stemming zat er op deze tweede tocht goed in. De wandelaars zongen bekende marsliedjes. Ze moesten het ditmaal helaas zonder muziek stel- len. De Rode-Kruishelpsters en. -hel pers kregen na afloop zo hier en daar wei een pijnlijke voet te behan delen. Ze schreven dat toe aan het warme weer. Het parcours leidde de wandelaars ditmaal door Niemviand-Oost, langs het sportpark Thurlede naar het re creatieoord. Vandaar trok de lange stoet naar Kethel. Langs de Polder vaart ging het weer op huis aan. Vanavond trekken de avondvier- daagselopers de andere kant op. Ze gaan dan over de Vlaardingerdijk naar de Maasboulevard en door de Nieuw Mathenesserstraat langs de Grensflat. Vervolgens door de Boei- havelaan, de P. K. Onneslaan en de Singel naar de Nieuwe Haven. De meeste wandelaars zijn dit keer nog zeer jo g. Niet minder dan 400 deelnemers namelijk lopen de 10 km. Er zijn 26 groepen, die met uitzon dering van een Rotterdamse school, alle uit Schiedam komen. De Koningin is gisteravond in cog- nito in Delft geweest. In gezelschap van een vriendin heeft zü een uit voering bijgewoond van het toneel stuk ,Als het kindje binnenkomt door de toneelgroep de Flits. De Koningin heeft de heie opvoe ring meegemaakt. Het was de elfde keer dal de Delftse toneelgroep voor het voetlicht trad. Er waren in het Micro theater aan het Asvest in to taal 39 mensen aanwezig. Verklede en niet verklede jeugd schaarde.zich vervolgens achter de drumband van Excelsior en. trok in optocht door het westen van de stad. Vanavond wordt het spel herhaald bij de b.l.o.-scholen in Nieuwland. Tegen de achtergrond van moder ne decors, vervaardigd door Karei Scholten Jr. werd het spel door de enthousiaste acteurs en actrices met zwier en vaart gespeeld. Het is een bekend verhaal: een to venaar weet in een grot grote hoe veelheden goud en diamant te lig gen. Hü haalt Aladin over om deze voor hem aan de oppervlakte te bren gen. Maar als Aladin de schat heeft aangereikt, gaat de tovenaar er met de buit vandoor en Aladin blijft een zaam achter in de donkere grot. Hij vindt er echter een lamp. En het Is een wonderlamp,- want als Aladin er voorzichtig langs wrijft komt de geest van de lamp te voor schijn en vraagt Aladin een wens te doen. Aladin wenst' rijk te' zijn en een mooie prinses te trouwen. Zijn wens wordt vervuld. De tovenaar ontdekt dat, vermomt zich als voddenkoop man en koopt de oude, stoffige lamp van de prinses. Nu wrijft de tovenaar de lamp op en hü zegt tegen de geest, dat hij met de prinses wenst te trouwen. Nu zijn er twee prinsen, die de prinses willen huwen, waarop de ko ning de knoop doorhakt door de. lamp op te wrijven en de geest te vragen wie, de echte Aladin is. De tovenaar valt in ongenade. De jonge toeschouwers genoten volop van de geslaagde opvoering. Wij .hebben de hoogleraar in Delft opgezocht om wat meer over zijn inzichten te vernemen. 'Om bij het laatste te beginnen,' aldus prof. Kos ten, 'op het ogenblik is de situatie zo dat klachten over geluidshinder nauwelijks serieus kunnen worden behandeld. De muren en vloeren van de meeste etagewoningen laten veel te veel geluid door, zodat, men over last ondervindt zonder het de buren te kunnen verwijten. Er zou zo gebouwd moeten worden dat men weinig last van het geluld b\j de buren had, zelfs als die het met het ontzien van de omwonenden zo nauw niet namen. Waren er dan nóg gerechtvaardigde klachten, dan zouden de politie en de rechter moe ten ingrijpen en hiertoe wél bereid zijn.' •Dat hier van een wijdverbreid euvel moet worden gesproken, bleek duidelijk uit een in 1950 gehouden enquête onder twaalfhonderd be woners van 'etagewoningen. Tachtig percent van de ondervraagden be antwoordden de vraag of zij hinder ondervonden van geluiden bij de bu ren bevestigend. Sindsdien is het er zeker niet beter op geworden. Men hoeft maar te denken aan het toe nemend gebruik van elektrisch ge dreven huishoudelijke apparaten, aan de televisie die pas na 1950 in steeds meer- woningen ging verschijnen. Prof. Kosten acht zelfs dat per centage van' tachtig in" 1950 nog ge flatteerd. 'Er bestaat immers,' zegt hij, 'tot op zekere hoogte ook gewen ning aan versterkte geluidsprikkels. Ongetwüfeld zjjn er bij degenen die de vraag ontkennend beantwoord den, ook iieden die van het lawaai der buren niet. bewust hinder on dervonden,. maar er desondanks on bewust de nadelige gevolgen van on dergingen." Naar zijn oordeel zouden we er ver standig. aan doen. althans voor zo ver het betreft de bestrijding van geluidshinder in de woningbouw, by onze oosterburen in de leer te gaan. In een brochure onder de titel 'Bouwt rustige woningen', toegezon den aan alle architecten in de bonds republiek. schreef de minister van de tegen te gaan. 'Door gebrekkige ge luidsisolatie.' zo schreef hij, 'wordt afbreuk gedaan aan het welzijn en de gezondheid der bewoners; ook de waarde der woongebouwen wordt er sterk door verminderd.' Het boekje bevat een duidelijk overzicht van de technische voorzieningen die een goede isolatie van het geluid kunnen bevorderen, in een slothoofdstuk "De tien geboden' nog eens samengevat met de opwekking die regels in acht te nemen om gerechtvaardigde klach ten van de huurders te ontgaan. Een ander voorbeeld van de ma nier waarop men Sn Duitsland deze zaak aanpakt: Wanneer daar blijkt dat geluidsoverlast moet worden ge weten aan een ln akoestisch opzicht gebrekkige constructie van de wo ning kan de rechter de eigenaar ver plichten de klagers een huurverla- ging toe te staan (zelfs van de helft van de hoursotn!) totdat het euvel uit de weg is geruimd. 'Zo'n sluitend systeem van be schermende maatregelen is ook in ons land dringend nodig,' meent prof. Kosten, 'misschien zelfs meer dan elders omdat de gestadige groei van onze bevolking toch al leidt tot een toeneming van het lawaai. Daarbij zou dan moeten worden uitgegaan van ecu verde- De 42-jarige brandwacht uit Delft B. Bizon deed aangifte dat zijn auto, die hij op het pad bij de volkstuintjes op de Bieslandsekade had gepar keerd ernstig was beschadigd dader is onbekend. De Het linker voorwiel was verbogen, de wieldoppen ingedeukt, de linger spatborden beschadigd, de portieren aan dezelfde kant vernield en de hoes van voor tot- achter openge scheurd. De beschadiging, kennelijk Geboren: Johanna E, d v a van Oossanen en M A van der Kraan Bernard, z v B Bentem en j Th C Zilver; Anna M, d v M Sieniann en' S Heeringa; Francina, dvAA Bok en N van Meerendonk; Simon, z v S Valk en a Poelman; Cornelis George, z v. A J M van de Veerdonk en R J Ros;, Emma E M, d v G Vink en P J van Gils; Veronica d v w F J van der Vlies en J C Hendriks- Ronald, z v h de Klerk en a van Kwawegen. 'Overleden: J de Jager, 64 jr, echtg van G L Lübkemann; E M Vring. 87 jr, wed van G van Meurs; R Reinehr, 64 jr. echtg van H J Jong- kers; J W Verbeek, 62 jr; W C M Vroom, 81 jr,'echtg van PAP van der Putten. ontstaan ten gevolge van een pas Woningbouw een zeer persoonlijk ge- scrende auto is waarschünlijk gister- steld voorwoord, waarin hü er met avond tussen zes uur en half zeven klem op aandrong alles te doen om geschied. De politie verzoekt even- het lawaai in de woningcomplexen I tuele getuigen zich bekend te maken. Advertentie I.M. Van 20 tot 25 juni en van 11 tot 15 juli worden in gebouw Irene de ulo-examens gehouden. De uitslag wordt 's avonds om zes uur of de vol gende morgen bekend gemaakt. VOOR OF pracht collectie ft SPORTHEMDEN OVERHEMDEN O DASSEN ZWEMBROEKEN SHORTS SOKKEN" enz. Lichtgewicht jasjes en pantalons HOOGSTRAAT 9 DE ZAAK NAAR UW SMAAK HERENMODES' HOOGSTRAAT 93 SCHIEDAM (Van een onzer verslaggevers) niet en ik drink graag een biertje!" riep de hotelhouder van zün bankje, gevangenisstraf en twee jaar ontzeg- riep hü. „Dronken wordt ik er niet „Dan had u maar niet zo onheb- ging. van; ik kan er best tegen!" belük moeten doen." zei de politie- „Ik heb toch nog nooit'n mens on rechter. „Op het bureau hebt u ook dersteboven gereden?" vroeg de ho- iiu.itiuouui „u.ui.uuüv. Mr. Heynsius las voor. wat er in de allerlei rare dingen gezegd. Ik ben telhouder verbitterd, ,,'t Kan toch ,iio „.„„/Ln stukken over het optreden van ver- naar een mooie filmster geweest en wel overdreven worden; twee maan- twee agenten, aie nem wensten lachte bij zün aanhouding stond ver- jullie zijn bang voor de Russen, wat den, verschrikkehjk. En als je de meld. zijn dat voor rare praatjes?" politie nodig hebt, dan zie je ze niet!" „Niets mee te maken", had hij ge- Een caféhouder kwam als getuige 8 „Jullie halen een kat, want ik neem een advocaatje!" zei een Rotterdamse hotelhouder tegen op te brengen omdat hij op een schutterige manier met zijn auto had gereden en naar bier rook. Met die kat is het niets geworden, maar toen de hotelhouder woensdag morgen bü de politierechter binnen stapte. was hü inderdaad van een „advocaatje" voorzien. De raadsman betoogde, dat ver dachte beslist niet erg dronken was geweest. Als hü niet op 7.0'n hard handige manier uit de auto was ge trokken, zou hij zich wel kalmei- hebben gedragen. Pleiter verzocht een geldboete en een voorwaardelijke ontzegging. „Een geldboete?" vroeg mr. Hcin- sius verbaasd. „Voor 'n man die ver leden jaar veertien dagen heeft ge kregen? Ik denk er niet aan." .Dan kan ik mijn zaak wel sluiten," Zelden had een verdediger een on dankbaarder taak. Aan het bewijs viel niet te tornen; zowel de agenten als hun inspecteur en de politiedokter hadden geconstateerd, dat de ver dachte onder de invloed verkeerde. De man was bovendien nog maar werd gevraagd zijn i décharge vertellen, dat de hotel- zelfde6 verkeersmisdrüf tot veenfen rijbewijs te tonen. Hij wilde niet uit houder hoogstens zes kleine pilsjes zei'de h5telh"oudw"boos".' dagen gevange^Ktraf en ros maan- de auto komen en moest naar bui- bij hem had gedronken en drie gla- „u sluit de zaak en ik sluit het den ontzegging van de riibevoe»d- len worden getrokken. Volgens de zen limonade. onderzoek. Ik veroordeel u tot vier heid veroordeeld En zijn uitlatingen raadsman was wat wel wat hard- weken gevangenisstraf en een jaar deden vermoeden dat hij nog steeds handig gebeurd: ..Hij heeft nog De officier van Justitie vond het ontzegging van de rijbevoegdheid." niet v-n p'an was voortaan geen steeds een pijnlijke plek aan het schandelijk, dat verdachte zo kort na De verdachte bleef tegensputteren, biertjes meer te drinken als hü wil- been". de vorige straf dit feit had gepleegd „Meneer, ik heb nu genoeg van uw de rijden „Ja. en ze hebben me ook een blauw en zo onbehoorlijk tegen de politie brutale praatjes. De zaaJ uit en ver- ,Ik lust dat Rotterdamse water oog geslagen. En een bloedneus!" was geweest. Hü eiste twee maanden duveld gauw!" kreeg hy te horen. ling van het land ln zones met de strengste normen voor de recrea tiestreken, wat minder strenge voor woon- en nog weer wat mildere voor de industriegebieden. Op de grondslag van deze normen zouden er bouwvoorschriften moeten worden gegeven omtrent de toelaat bare gehorigheid van de woningen en andere gebouwen. Om de naleving van dit soort bouwvoorschriften te verzekeren zou den er juridische ranches moeten komen tegen nalatige bouwers en woningeigenaren; andere bepalingen zi' nodig om te kunnen optreden tegen bewoner- die hun buren over last rr.vdoen. De gemeenten die natuurl'jk een taak te vervullen zouden krijgen bij het toezicht op de naleving van de landelüke voorschriften, kunnen hun eigen bijdrage tot de beteugeling van de geluidshinder leveren door bü het ontwerpen van hun uitbreidings plannen te zorgen voor rustige woon wijken (met inbegrip van scholen, ziekenhuizen enz.), zover mogelijk verwijderd van de grote verkeerswe gen en de industriegebieden." „Maar is de prüsverhogende wer king van geluidwerende maatregelen ook verantwoord," zo vragen we prof. Kosten, „nu we nog altijd in een tijd van woningschaarste leven en de verhoging van de bouwsom kan be tekenen dat er minder woningen tot stand komen?" „Toch doen," vindt prof. Kosten, „op hoe groter schaal het gebeurt, met des te minder extra-kosten zal het gepaard gaan. Om tot verlaging van de bouwkosten te komen, kan men andere middelen toepassen: de research stimuleren en de normalisa tie bevorderen. In vergelijking met wat er in dc industriële bedrijven aan research ten koste wordt gelegd, wordt daaraan in de bouwnijverheid belachelijk weinig gedaan. De kosten van een wetenschappelijke aanpak van de bouwproblemen zouden hun baten dubbel en dwars opbrengen." Immers, als voor- en nadelen ongeveer aan elkaar gelijk zijn, zijn de reële kosten vrijwel nul. Dan zou men bij voorbeeld ergens van tien woningcomplexen er een moeten bouwen met toepassing van geluiddempende constructies en materialen. Dat zou in het on gunstigste geval niet meer dan enkele tienduizenden guldens hoeven te kosten. Ik ben er ech ter van overtuigd dat het dubbel tje naar de goede kant zou val len. Er zit winst in!" Wonderlijk goed is gistermorgen een ongeluk met een bus vol passa giers van de lijndienst van de Twee Provinciën tussen Leerdam en Utrecht afgelopen. Omstreeks 8 uur gistermorgen werd de chauffeur van de bus naar Utrecht, Van E. uit Vreeswük, ter hoogte van het Hoge Eind, onwel. Hü raakte de macht over het stuur kwijt en de bus met 25 passagiers reed links de weg ai. een boom om ver, dwars door een heg de sloot in. Hevig ontdaan, doch zonder een enkel schrammetje, kropen even later de passagiers uit de bus, waarvan zelfs geen ruit gebroken was. Ook de verdere materiële schade viel erg mee. Rotterdam, 15 juni Aan de Visafslag alhier werden van IJmulden en elders 150 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: Schol middel 38 14, klein 2528: Schelvis middel 36 —41: Kabeljauw middel 3036. klein 25—27; Wüting 23—31, alles per kist. Klachten over bezorging van de Krant kunnen elke avond tussen half zeven en half acht opgegeven worden aan ons kantoor te Rotter dam, telefoon 11.10.30. De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1