an xootste van Nederland m cm* ÉP De Gaulle heeft nog geen antwoord op zijn ising aan ui RöVoVOp Spectaculair bouwwerk hoeken op tafel f zonder kringen Drie HVV-journalisten bij auto ongeluk gewond I en mannen Drink Muizen Boter 25 ct. per j pakje omlaag j Werkterrein wmmmm edort 1912 Caissons Lucienne AFFICHEPRIJZEN GEWEIGERD Democratie HET VRIJE VOLK ZATERDAG 18 JUNI 1960 PAGINA 3 ;;v [do oniga echta I Verwijdert «lekken ëescherm Uvy gqz'inir - fi; yéhzeker; U-V/ leven Carlson Muizenoppasser (Van een onzer verslaggevers) De nieuwe brug bij Van Brienenoord moet over drie en een half jaar voltooid zijn. ras dinsdag over een week is de aan besteding van dit grote werk. Toch zullen de aannemers op tijd klaar kunnen zijn: bij de bouw zal men op grote schaal gebruik kunnen maken van pre-fab-onderdelen. Zó zal liet beeld van de brug zijn: in het midden de stalen boogbrug', die een afstand van 287 meter overspant en daar mee de Waalbrug bij Nijmegen (244 meter) onttroont als Ne derlands grootste boogbrug. Aan de noordzijde van de boog twee basculebruggen met een doorvaartbreedte van vijftig meter en daardoor met de brug te Hendrik Ido Ambacht ook al de grootste van ons land. Aan weerszijden van deze hoofd bruggen de zij-overspanningen, elk samengeseld uit negen delen van elk vijftig meter lengte. De h oof do verspau ning (de Booff- brugj krijgt een bijzondere constructie het rijdek is namelijk van staal. Het wordt met stalen kabels opgehangen aan de boog. Een laag gietasfalt zal het stalen rjjdek bedekken. De onderkant, van de boogbrug zal zich bevinden op een hoogte van on geveer 25 me'er boven NAP. De breedte van het rijdek is tussen beide brugleuningen 31.50 meter. Er zijn twee autowegen van elk 10.75 meter, gescheiden door een midden berm van 1 meter. Naast de autowe gen is telkens weer een berm van 1 meter en daarnaast komt een (brom) fietspad van 3.35 meter. Ten noorden van de boogbrug 'aan de zijde van Kralingscheveer) komen 'de twee basculebruggen. In geopende stand zullen ze een hoog te van 80 meter boven NAP be reiken. De contragewichten draaien in een geweldige kelder met een op pervlakte van 40 bij 40 meter. De fundering bevindt zich 25 meter be neden NAP. het brugwachtershuisje op de kelder reikt tot 35 nieter bo ven NAP: een lioogce derhalve van 60 meter, wat everï lioog is als de Rotterdamse Laurenstoren. Men heeft besloten tot de bouw van twee basculebruggen (voor elke rij richting één) omdat men daardoor in de gelegenheid zal zijn het. wegver keer doorgang te laten vinden wan neer er óndérhouds- of reparatie- iverkzaamheden moeten worden uit gevoerd. Men kan nu indien no dig rustig aan een van de twee bruggen werken, en het verkeer van beide richtingen over de andere brug leiden., dijk aan de noordoever staat, gebruik maken van stalen palen. De achttien delen van de zij-over spanning (negen aan de ene en negen aan de andere kant van de boog brug) bestaan elk nit negen naast elkaar gelegde pre-fab-elemeuten van voorgespannen beton. Alle elementen (162 in totaal) zijn vijftig meter lang. Doordat ze vr(jwel gelijk zijn kunnen ze van tevoren worden gemaakt. Dii zal moeten gebeuren op een groot werkterrein, waar ook de pre fab-elementen voor de put-funderin- gen moeten worden gemaakt. Waar dit werkterrein komt is nog niet be kend: de aannemer, aan wie het werk wordt gegund, zal het zelf, moeten zoeken. Zoals men op de foto op de voor pagina ziet, steken de opritten en de zij-overspanningen van de brug een eind uit boven de bebouwing van IJs- selmonde en Kralingseveer, Overigens zal de bebouwing onder de brug ge heel verdwijnen: zowel aan de noord zijde als aan de zuidzijde van de ri vier is daartoe een strook grond van tachtig meter breedte door Rijkswa terstaat gekocht en/of onteigend. De hulzen op deze strook worden afge broken. Uiteraard zal men bij "de bouw van de brug rekening houden met de belangen van de scheepvaart. Zo zullen de basculebruggen gereed moeten zijn voor de boogoverspanning wordt gesloten. Advertentie IM. Advertentie I.M. -i^ÉBinlingm IrXw.j.vAjpx.vi 'v ie De funderingen van de pijlers van de 5000 ton zware boogbrug en van de basculekelder worden op bijzon- dere wijze uitcrevoerd. Men maakt na melijk gebruik van caissons, die men eerst op de rivierbodem laat, zinken en daarna diep in de grond graaft. De pijlers van de zij-overspannin- tren komen op een zogenaamde „put- fundering". waarbij men als het ware een diepe put bouwt van op elkaar eestaDelde geprefabriceerde ringen. De pijlers, die in het Zuiddiepje en on het eiland Van Brienenoord staan, krijgen nog weer een andere funde ring (van betonpalen» en ten slotte moet. men voor de fundering van de pijler, die op Schielands Hoge Zee- Dit zijn de spectaculaire bijzonder heden van de toekomstige Van Brie- nenoordbrug: 1. Een totale lengte (van brugge- hoofd tot bruggehoofd) van 1306 meter. 2. In het midden een stalen boog. die een afstand van 287 nieter overspant en met het hoogste punt bijna 70 meter boven het water uit-torent. - 3. Aan die boog door middel van stalen kabels opgehangen een sta len wegdek, dat, 31.50 meter breed is. 4. Aan de noordzijde van die stalen boog twee basculebruggen. die in geopende, stand nog boven het topje van de boogbrug uitkomen: tachtig meter boven NAP (de Laurenstoren is „maar" zestig meter hoog!). 5. Voor de contragewichten van de ze bruggen een basculekelder van 40 bij 40 nieter: een ruimte zo groot als vier gymnastieklokalen. 6. Van de boogbrug naar het brugge hoofd te ijsseimonde en van de basculebrug tot het bruggehoofd te Kralingseveer: telkens negen zij-overspanningen van vijftig me ter, elk samengesteld uit negen liggers van voorgespannen beton van die lengte. 7. Als fundering van de rivierpijlers onder de boogbrug en van de bas culekelder: caissons van gewapend beton, die men eerst op de rivier bodem iaat zinken en daarna in de grond graait. 8. Een grote hoeveelheid benodigd materiaal.' zoals 100.000 kubieke meter beton. 7000 ton bewape- mngsstaal, 5500 ton sLaal voor de 18 pijlers, ruim 1000 ton hoog waardie staal voor de zij-over- spannirigen en 170 kilometer span- kabel voor het voorgespannen be ton. Aanbesteding van het werk op 28 juni 1960. voltooiing (volgens be stek» op 1 november 1963. (Van onze parlem entsredact ie) (Van onze Parijse correspondent) Er is nog steeds geen antwoord van de FLN op'de jongste rede van generaal de Gaulle, die de leiders van de opstand heeft uitge nodigd naar Parijs te komen. De FLN vergadert in het grootste geheim in Tunis. Men '.verwacht dat het antwoord pas vandaag of begin volgende week zal worden gepubliceerd. Volgens de Parijse bladen dringen meent nog altijd dat hij op het leger Tunis en Marokko er bij de FLN ten kan rekenen, zodra de Franse natio sterkste op aan een positief ant- nalisten in Algiers andermaal amok woord te geven, aangezien beide lan- mochten gaan maken, den bevreesd zün voor al te grote communistische of Chinese invloed op de gang van zaken in Noord- Afrika. In de wandelgahgen van de Franse Kamer kon men vrijdag de volgende redenering horen"-metaal de Gaulle is veel banger v een neen dan voor een ja van de FLN; Zou het antwoord negatief uitvallen dan be tekent dat voortzetting van de oor log in Algerije en vermoedelijk een veroordeling van Frankrijk bij de komende debatten in de algemene vergadering van de Verenigde Naties. Minister Houphout-Boigny, die op dit ogenblik in Zwitserland vertoeft, heeft daar bezoek ontvangen vaneen vertegenwoordiger van de Algerijnse regering, die hem gezegd heeft dat de FLN in openlijk verzet zou komen tegen alle Afrikaanse landen die Al- gerië tijdens de aanstaande debatten in de Verenigde Naties in de steek zou laten. De Gaulle vreest niet alleen de veroordeling van de Afrikaanse lan den, maar ook maakt hij zich geen enkele illusie over de houding van Amerika na de mislukte topconfe rentie en de nederlaag zo pas in Japan. Amerika is in september in voile verkiezingscampagne en zou dan meer dan ooit geneigd zijn zich van stemming te onthouden bij een debat over Algerië. De Gaulle verwacht inderdaad moeilijkheden als de FLN zou be sluiten naar Parijs te komen. De aan hangers van Frans Algerië organise ren z'-h zowel in Algier en Orau als in Frankrijk zelf, maar de Gauile Op de verkoop, terugkoop en wederverkoop van een stoomschip heeft het rijk 2G5.000 verloren. Een stoomvisserijmaatscbappij had het schip voor zes ton van de Staat gekocht, maar ging failliet toen er nog 352.000 was te vorderen. Het rijk veilde het schip en kocht het zelf voor 150.000 onderhandse verkoop leverde slecms 120.000, waarvan na aftrek van kosten 87.000 resteerde. De regering van West-Berlun Deze „handelwijze" wordt gememoreerd in het jaarverslag over j heeft geen toestemming gegeven voor 1959 van de Algemene Rekenkamer. Een forse stroom op- en aan- vestiging Jan een 1kantoor van het merkingen, af- en somstijds ook goedkeuringen over het financiële"j stadsbestuur is tan" oor- beleid van de regering en de overheidsdiensten verschijnt daarmee j ^eel dat' een der-elijke vestiging op Advertentie I.M. in het openbaar. De kamer maakt er bezwaar te gen, dat de curatoren van de Utrechtse universiteit bijna 20.000 hebben bijgedragen in het exploita tietekort van een door een oud- j hoogleraar in zijn huis in Florence ingericht .studentenpension. Inmid dels heeft hel instituut een nieuwe vorm gekregen en is ook overeen stemming bereikt over de susidiëri'ng. Uitgaven van een particulier in stituut voor psychotherapie in Utrecht zijn in 1955 en '56 ten on rechte voor rekening van de univer siteit daar genomen. Op de facturen was het juiste adres der leveranties onleesbaar gemaakt. De kamer vindt, dat de mening van het parlement had moeten wor den gevraagd over het gebruik van honderd gulden uit de winst van de Taptoe Delft als stichtingskapitaal voor de stichting Taptoes. Ontstemd is de kamer erover, dat O., K. en IV. haar niet een volledig zelfstandige controle wil laten uitvoeren bij de technische hogescholen. Vreemde dingen Bij de TH in Eindhoven zijn in 1957 wat vreemde dingen gebeurd. Voor de rmvbouw van het zogenaam de paviljoen is ruim' 3,5 miljoen uitgegeven, wat de raming met ruim f 1.- miljoen overschreed. Daarvoor is niet tijdig goedkeuring gewaagd. De administratie was niet bevredi gend. Aan de gemeente Eindhoven is bijna drie ton betaald voor straten aanleg, zonder toestemming van de minister. Voor de feestelijke opening van het paviljoen is ruim ƒ25.000 uit gegeven, waarvan de minister even min iets wist. Bij een rijksdienst is bijna f 10.000 verloren gegaan op on naspeurlijke wijze. De opbrengst van van oud papier t8.800,-1 en een overheidskas van 2.000 waren in beheer bij een afdelingschef. Ver- sohlüeiide ambtenaren kregen ech ter de sleutel van de brandkast in nanden en uiteindelijk bleek bij con trole slechts s 825 aanwezig. De ver antwoordelijke persoon wel niet te aohterhalen. Bij een rijksbureau bleken sala- risKwttanties tot een bedrag van 336.000 te ontbreken, 40.500 werd nc* aan kwitanties achterhaald. Het bleef bij een administratieve fout. want geen der ambtenaren van het bureau had klachten over niet ont vangen van tijn salaris. De. kamer heeti technische be zwaren tegen bepalingen van de ambtenar*i..-paanegeling. De nrinis- ter-ptes'iient schrijft, dat daarin nu is voorzien Films voor iuchlcamera's heeft de marihe pas 1 september 1959 over gedragen aan de luchtmacht, hoewel de kamer daartoe al in 1958 had ge adviseerd. Zij bleken bij overdracht ongeschikt: schade ruim 2.300. Tevecl betaald Negen chassis met lier en motor kosten f 1.1 miljoen, zijn ten on rechte aangeschaft in 1955 voor de cavalerie. Defensie tracht ze nu te slijten. Het vorig jaar uitgesproken vermoeden over onregelmatigheden bij de revisie van legervoertuigen heeft de kamer nu bevestigd gekre gen. De betrokken leverancier heeft het rijk voor 78.500 benadeeld. Voor tweedehands motorblokken is veel te veel betaald. In 1955 kregen twee architecten opdracht te adviseren over het bou wen van een academie voor de Ko ninklijke Luchtmacht. De opdracht bleek voorbarig en werd ingetrokken. De architecten hadden toén al voor 20.500 te declareren. Een voor ruim 19.500 gebouw de tankwerkplaats heeft overcapaci teit. Er is echter hoop op een con tract voor revisie van buitenlands materiaal. Op een grote hoeveelheid granaatpatronen is bijna een mil joen verloven. De raming overtref uiteindelijk de behoefte. Het restant werd naar het buitenland verkocht, met verlies. basis van wederkerigheid zou moeten geschieden. Advertentie I.M. ce nee'uwfeyc n sVe'rse k e ri'ng' (Van een onzer verslaggevers» Drie journalisten van Het Vrije Volk zijn gistermiddag bij een auto ongeluk in de polder De Purmer ge-) wond. Twee hunner moesten in een ziekenhuis worden opgenomen, de derde kon in de avonduren naar huis worden vervoerd. Met een auto bevonden zij zich, na reportagewerk In Purmereud, op weg naar Eüarn. Op de Oosterweg klapte een voorband van de nog slechts enkele maanden oude wagen. Het gelukte de bestuurder, de heer M. P. Hielkema, te voorkomen, da Van Gorcum, die beiden een hersen schudding, hoofdwonden en mogelijk een lichte shock opliepen, werden ter verpleging opgenomen. Mej. Hendriks brak een pols en kneusde haar enkel. Z(j werd na be handeling naar Amsterdam gebracht. Het Oostduftse Ministerie van Binnenlandse Zaken heeft vrijdag be kendgemaakt. dat de piloot van een Westduits vliegtuig dat op 13 juni bij Halle landde, aan de Westduitse autoriteiten is overgedragen. De vlie- „„v genier had werklaard dat hij ten ge- het voertuig in een sloot langs tie j v,an eeu defect aan het kompas weg belandde. Nu botste de auto u!t °e koers was geraakt. echter met een vaart van ongeveer 60 kilometer tegen een boom. Mej. C. Hendriks, die achterin zat, werd met rar. J. van Gorcum. die naast de bestuurder zat. in de berm van de weg geslingerd, Hielkema, evenals de anderen afkomstig uit Amsterdam, kon zich zelf met veel moeite uit de ravage werken. Dr. L. J. Roggeveen verleende de eerste hulp. Hij liet allen vervoeren naar het Sint-Liduinazieker.huis te Purmerend. De heren Hielkema en Thans definitief (Van een onzer verslaggevers) j Minister Marijnen heeft het be- sluit van het Produktschap voor Zui- j vel om de boterprjjs met ingan*; van j maandag met een kwartje per half i pond tc verlagen, goedgekeurd. Zij het -net enige aarzeling en onder de druk der omstandigheden. Het be- sluit kon zonder die ministeriële j goedkeuring niet van kracht worden. De minister heeft aan zijn goed- j keuring toegevoegd: „in afwachtign i van de nadere ontwikkeling van de I zuivelsituatie." De minister was nogal in tijdnood gebracht doordat het be sluit van het Produktschap op een laat tijdstip was genomen en het bo- vendien was uitgelekt. Daardoor was een zekere stagnatie in de handel ontstaan, wat de minister noopte snel een beslissing te nemen. Vrijdagmid dag heeft dc minister de situatie aan de hand van inderhaast samenge brachte gegevens in de ministerraad besproken met zijn collega's Zjjlstra en De Pous en ten slotte zijn goed keuring aan het besluit gehecht. In een zaaltje van de expo sitie Heelal en Aarde hebben we vrijdagmiddag het hart van een muis horen kloppen. Het klonk, als het nijdige ratelen van een zeer snel vurende mitrailleur. Zeshonderd slagen per mi nuut Aan de rug van de muis was met nylon draadjes een. miniatuur-zendertje bevestigd, dat de harteklop via een ver sterker hoorbaar maakte. Zeshonderd slagen per mi nuut is voor een muis normaal, verzekerde de heer Harold L. Bitter, kapitein bij de'Ameri kaanse. luchtmacht en doctor in de natuurkunde. Kapitein ür. Bitter is verbonden aan de radiobiologische afdeling van de School voor Ruimtegenees- kunüe te San Antonio, Texas.' Hij weet alles van de proeven, iie met „ruimtemuizen" zijn genomen. Als zo'n muisje een ruimtereis per raket maakt, vangt men de seinen van het miniatuur-zendertje op. Het is reeds gebleken, dat een kort ver blijf op zeer grote hoogte een muis ,rgeon psychologische moeilijkheden bezorgt. Zij.n hartje blijft heel rustig kloppen. Meer dan vijf slagen scheelt het per minuut niet, zei kapi tein Bitter. Behalve muizen, zijn er op de Ame rikaanse tentoonstelling, waarmee Heelal en Aarde tijdelijk is uitge breid. indrukwekkende technische toestellen te zien. We noemden al eerder de gondel, waarin majoor David G. Simons tot een hoogte van ruim 32 kilometer steeg, en de raket motor van een miljoen pk. Luitenant E. F. Abbey verzocht ons er nota van te nemen, dat (leze machtige motor nauwelijks groter is dan die van een (Amerikaanse) auto. Hij vertelde voorts, dat h(j enkele jaren geleden op het Scheveningse strand kennis maakte met mej. Lu cienne Keijenherg uit Den Haag. „Ik was toen in Noord-Frankrijk gestationeerd, maar zeven uur rijden van Scheveningen. Dat ritje heb ik wel vijftig maal gemaakt. Lucienne en ik zijn getrouwd en in april van dit jaar nam ik haar mee naar Amerika. Nauwelijks waren we daar, of ik werd met deze tentoonstelling naar Europa teruggestuurd, vanwege mijn Europese relaties. Ik logeer nu bij mijn schoonmoeder in Den Haag en Lucienne logeert bij mijn moeder in New York". We raakten ook in gesprek met de sergeant-werktuigkundige Arthur J. Carlson, eveneens van Europese re laties voorzien: „Ik ben in Amerika geboren, maar mijn grootouders, die ik nog nooit heb gezien, wonen in Zweden. Toen onze kolonel dat hoor de, zei hij: ..Carlson, dat komt goed uit; die tentoonstelling van ons gaat ook naar Zweden, jij bent dus van de partij Een vriend van Carlson maakt de reis mee als muuse-kceper, muizen- oppasser, met de rang van sergeant. „U'e zijn met dertig muizen vertrok ken en nu hebben we er zevenen veertig", vertelde hij. „Dat was eigenlijk niet de bedoeling, maar ja Anders wel een aardige trip. We zijn in Casablanca geweest, in Lissabon en hier en daar in Frankrijk. Na Rot terdam gaan we nog naar Zweden, Duitsland en Turkije". „Hebt u de. Floriade al eens be keken vroegen we. „Jazeker, een heel mooie tentoon stelling, daar kan Holland trots op zijn. Die Euromast is geweldig. Hoe diep zit die in de grond Hoe diep zit de Euromast in de grond Daar hadden we geen flauw idee van. We riepen de heer H. Pon- neker van de Floriade-persdienst te hulp en die zei: „Nou. dat is ook wat, Ja, de bouw put was twaalf meter diep; laten we het dear maar op houden AMSTERDAM (ANP) Twee grafi sche ontwerpers Karei Suyling en Otto Treuraann hebben gisteren ge weigerd de hun toegekende Affiche- prijs 1959 van het Genootschap voor Reclame te aanvaarden omdat de jury in haa.r rapport opmerkt dat er 'een vrijwel onoverbrugbare kloof be staat tussen de inzichten van de ju ryleden-ontwerpers en de overige ontwerpers.' Van de221 ingezonden affiches voldeden volgens de- jury er slechts twaalf aan de eisen. De voorzitter van het Genootschap heeft hierop verklaard dat bezien zal worden of een andere constructie van de jury mogelijk ia. In deze morielc vermeldt Het Vnjt ,'olk zonder commentaar - tref. tende uitspraken tan anderen uitcr-' aard voor rekening van hen die ■orden geciteerd. 'Het is nu eenmaal een fout van de iemocratie, dat zij rekening moet .louden met elke opvatting.' Pater Ch. Knibbeler Montfortaan, sprekende voor de KRO in zijn wekelijks Lichtbaken over de ooenliike aanprijzing van porno- Verschillende bladen hebben deze week een ingezonden stukje opgenomen van de heer W. L. K. van Oosten uit Zeist, die, 'ontroerd door de vele berichten in de pers en radio over Nieuw-Guinea en de rassendiscriminatie in Zuid-Afrika', het plan heeft opgevat 'iets voor onze Pa poea's te gaan organiseren'. Onder het motto' 'Verwen een Papoea,' aldus de heer Van. Oosten, moet elke Papoea in Nieuw-Guinea, die'de Neder landse taal kan lezen en schrijven of daarbij kan wor den geholpen, een Nederland se correspondentievriend of -vriendin hebben, die hem of haar niet alleen schrijft, maar ook zo nu en dan een pakje stuurt. Ter verduidelijking voegt de heer Van Oosten hier nog aan toe: 'Wij gaan dus het leven van deze mensen veraangena men! - De Papoea-bevolking, die zoveel eeuwen in afzonde ring heeft geleefd, zal Neder land voortaan van zijn beste zijde zien.' Op deze oproep zijn aan de J. W. Prisolaan 8 te Zeist al tal van reacties binnengekomen. Reacties van (jonge) meisjes die contact wensen met een Papoea-jongen of omgekeerd, van een onderwijzer die een beslist christelijke en één die beslist geen christelijke Pa poea-collega zoekt en een briefkaart met de enthousias te kreet: 'Wat 'n prachtig plan!' De 43-jarige logopedist Wil lem Leo Karei van Oosten u mag desnoods "spraak- leraar" zeggen ofschoon ieder een zich zo kan noemen is een tromroerder par excellen ce. Een zachtmoedig man, don ker met een wat gelige gelaats kleur die hoe kan het an- i ders aan spraakwater in het gehee! geen gebrek heeft, in Magelang op Java geboren, eenendertig jaar geleden voor goed naar Nederland kwam en Nieuw-Guinea nooit heeft be zocht. Ik vind 't altijd leuk om iets te organiseren. Kijk, ik heb over die kwestie van Nieuw-Guinea en de Karei Doorman zo es m'n gedachten laten gaan. Ik geloof wel dat de Nederlandse regering ge noodzaakt is om dat oorlogs schip dat is' die Doorman toch? daarheen te sturen, maar ik geloof ook dat ons volk met deze zaak wel 'n beetje In z'n maag zit. En daarom dacht Ik: we zijn zelf toch wel tot iets in staat, mis schien nog wel beter dan de Nederlandse regering. Het grootste wapen van deze tijd is een vriendelijk woord, meneer. De scheidsmuur tussen oost en west en tussen de verschillen de rassen is het gevolg van het ontbreken van waarachtige vriendschap. Ik heb die actie genoemd "Verwen een Papoea'. Dat woord 'verwennen' moet u niet verkeerd opvatten. Ik had net zo goed kunnen zeggen: Doe es wat voor 'n Papoea! Een brief met interessante gege vens over ons land en een pakje zullen wonderen doen. U moet 't zien als een jongetje dat veel ontberingen heeft ge leden en wiens moeder op een gegeven ogenblik tegen z'n va der zegt: Laten we 'm nou es heerlijk verwennen! Kijk, op deze manier ver overen we Nieuw-Guinea op een heel andere wijze.. Dan wordt 't een echt stukje Ne derland en mochten ooit de Indonesiërs komen, dan zullen de Papoea's zich met kracht verzetten. Met vriendschap be reik je meer dan met een Ka- rel Doorman. Liefde overwint alles in deze wereld en dan be doel ik met liefde: genegenheid van mensen voor andere men sen.' Hij ziet zich zelf volstrekt niet als een idealist, deze Wil lem Leo Karei van Oosten, veel meer als een realist. Hij ge looft, dat zijn actie een grote steun kan zijn voor de Neder landse regering en hij.meent, dat de Papoea's deze men sen die zolang in een toestand van afzondering hebben ge leefd, zijn niet gelukkig zoals ze daar leven in die binnen landen recht hebben op onze vriendschap en genegen heid. Den Haag heeft hem in be ginsel steun toegezegd. Aan de gouverneur is inmiddels ver zocht, adressen te verzamelen van Papoea's die met Neder landers in het moederland in contact willen treden. 'Ik hoop,' zegt deze onver woestbare optimist in Zeist, 'dat ze me hier niet met dui zenden adressen iaten zitten. Ik vind 't zo'n mooi plan, me neer!' In een artikel over 'Po litieke tekenaars van nu' in de Haagse Post van deze week laat dit week blad Eduard Samson (de teke naar van politieke prenten in De Telegraaf) spijtig zeggen: •Toen de PvdA in de regering zat, had je een duidelijk strijd punt, er is nu niet veel in het staatkundig beleid om aan te vallen. Bovendien heb je juist als politiek tekenaar de plicht op te passen voor wonden in je eigen vlees,' Dat zal bij de Telegraaf wel zo'n vaart niet lopen, dunkt me. Immers, wild vlees (vol gens Van Dale een sponsach tige woekering, vooral op ont velde plekken en in wonden en zweren) is meestentijds gevoel loos en tóch al ontsierend. Uit het Rotterdams Nieuwsblad: 'Geef Vader met Vaderdag eenschop (of een ander stuk nut tig tuingereedschap) Een citaatje uit ons al ler Harlinger Courant: Duitse mannen laten zich nogal gemakkelijk scheiden en nemen dan voor hun genoegen een piepjong vrouwtje terug.' O, doen ze dat voor hun ge noegen? En, met het schaam rood op de kaken, uit ons eigen Vrije, Volk in het artikel 'Kom jij eens naar Israël': dan zal Barts van de Blaar, oud-klompen- makerszoon. oud-instructeur van landbouwwerktuigen in Roemenië, Polen en de Oekraïne 'Robots achter het IJzeren Gordijn?' vraagt de héér H. B. D. Kriesch uit Rotterdam. WILLY LEVIE ss9

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2