VAKANTIEWEEK MET VEEL EVENEMENTEN circus I Ir. H. Vos zit in kamer vol schalen en scherven Winst voor honkballers van Schiedam en DRZ Commissie maakt plan voor sporthal; welkom aan nieuwe bewoners Delftse oudheidkamer in vleugel Prinsenhof? J. P. jarters gaan weer hengelen Derde week in jeugdhengel- competitie Historische gegevens in Delftse bodem' Promotie vati P. J. Moll Vanavond start Avond-4-daagse bespeelt orgel Grote Kerk A. J. Poolman veertig jaar bij HAV-bank Eigenares fiets betrapt man bij diefstal Weer spelers op transferlij st Rienie Schaap wint vijf kamp Foto's chiedammers onder elkaar Burgerlijke Stand Visafslag Brand op glooiing Wilkelminahaven HET VRIJE VOLK DINSDAG 21 JUNI 1960 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggeefsters) Nog een paar weken en dan start weer de Schiedamse Va kantieweek. Met een kermis en een demonstratie parachute springen. Met een revue en een expositie in het Stedelijk Mu seum. Met Hongaarse dansers en miniatuur circusartiesten van Ida Last's kindercircus Elleboog. En een oude bekende van vele Schiedammers keert voor één avond terug naar onze stadWillem O. Duys, die enkele jaren als redacteur van Het Vrije Volk in Schiedam werkzaam is ge weest. In Musis Sacrum leidt hij verschillende artiesten bij u in: het zangeresje Greetje Kauffeld, bij voorbeeld, de Blue Dia monds, Willy Alberti, het teenager-idool Ria Valk en de New Orleans Syncopators. Kermis Skelters 5 Prima Gelijk spel DRZ wist op het laatst aan VFC 3 nog een gelijkspel af te-dwingen, waarop het eerst in het geheel niet op leek. De Schiedammers stonden na drie inning met 9—6 achter, het geen voor de Rode Zonners erg moei lijk was doordat zij op de slowbow- lende werper van VFC geen vat kon den krijgen. Beerput Begerige blikken Ook de sportieve geneugten krijgen de nodige aandacht, judo, fietsen, skelteren niet te vergeten. De jeugd Krijgt de toneelgroep Arena op bezoek en een nieuw evenement in het Schiedamse vakantieprograrama is de Komst van een Muizenstad. Speciaal de jeugdvoorstellingen verdienen ook de belangstelling. Het Passage-theater wordt hun domein. Eerst is er 8 augustus een voor stelling van de film „Het avontuur van de toverknikker", 9 augustus komt Arena met het stuk „Twee em mertjes water halen" en 10 augustus is Ida Last er met haar circusarties ten. Er zijn steeds drie voorstellingen per dag. Het Stedelijk Museum krijgt weer een speciale tentoonstelling binnen zijn muren. Het wordt een bescheiden expositie, maar conservator P. L. A. Janssen voorpelt, dat zij wel zal aan slaan. Er worden in de eerste plaats foto's getoond van Joan van der Keuken, uit zijn Jeugd (hij werd immers bekend door het boek „Wij zijn zeventien") en uit Parijs, waar deze begaafde jongeman de film school bezocht. Verder zal een collectie kinderte keningen uit Theresiënstadt worden tentoongesteld, waarschijnlijk onder de titel „Een vlinder heb ik niet ge zien". zoals het onderschrift van een der tekeningen luidt. Deze tentoon stellingen worden 22 juli geopend. Er komen nog verschillende activiteiten voor de Jeugd omheen. -» Donderdag 28 juli treedt het Boe- dapests dansensemble in Passage op. Hel gezelschap bestaat uit twintig dansers en danseressen met een eigen orkestje. Ook de Zuidnederlandse Opera staat weer pp het programma. 4 augustus wordt een opvoering ge geven van „Die Fledermaus" van Strauss. .-En kort daarna, op 8. 9, 10 en 11 augustus,'- kan men ln het Passage theater onze eigen, traditionele Schiedamse revue zien, onder leiding weer van Lou de Groot. Phyllis Lightstcme studeerde dansen in en de'heer Schröder legelt alles wat de muziek betreft. De repetities ztj-n inmiddels ln volle gang. Van de Schiedamse jeugdsoclë- tetten is het initiatief uitgegaan om gezamenlijk verschillende evenemen ten in het vakantiefeest te bezoe ken. Het zou dus kunnen gebeuren, dat de jeugd op een gegeven ogenblik eenvoudig een deel van de plaatsen opkooptBij de Schledamsee Ge meenschap verheugt men zich terecht over zoveel belangstelling. Dansen 1 Op 5 augustus ln de Plantage, die een avond later het to neel is voor een judodemonstratie door leerlingen van Reinier Hulsker. Op 4 augustus wordt de kermis ge opend en ook de Muizenstad wordt op die dag opengesteld voor het pu bliek. De tent, waarin de muizenk'olo- nie met stad en al wordt onderge bracht, zal wellicht een paatsje krij gen op de ruimte naast de Koe markt, tgenover de HAV-bank. En dan het parachutespringen. Op de 30ste juli zal een vliegtuig van Ypenburg naar Kethei vliegen en daar, boven het terrein, waar Kethei altijd kermis viert, tien pa rachutisten afwerpen onder wie de Nederlandse kampioen van vorig jaar, J. Campanus, een stadgenoot bovendien. De parachutespringers zullen iets vertellen over hun sport. En muziek mèfc de Kethelse kermis in de naaste omgeving zullen de feestelijke sfeer nog wel verhogen. Waarschijnlijk zal aan dat para chutespringen voorafgaan het, besluit van de wedstrijden in ringsteken, paardrijden, enz,, die dezelfde week in Kethei worden gehouden. Vlieg tuigmodelbouwers zullen er mogelijk ook demonstreren. De hengelwedstrijd ontbreekt niet. Op 6 augustus treed de Jeugd aan, op 13 augustus Is in Harga de beurt aan de volwassenen. In de Excelslor-kan- tine wordt weer een klaverjascon- cours gehouden. De wielerronde wordt 6 augustus verreden. Op het traject Tuinlaan gaan nieuwelingen en onafbankelij- i ken elkaar bekampen. En natuurlijk j is er voor Schiedammers, die het nog niet eerder deden, de mogelijkheid de toren van de Grote Kerk te be klimmen. Een vermoeiende bezigheid, maar het uitzicht en het genoegen stads- beiaardier Cor Don aan het werk te zien loont de moeite. Op een nader te bepalen datum is er een vliegerwedstrijd. Zaterdag 13 augustus is de dag van het vuur werk en van de skelterwedstrijd. Voor deze laatste, zeer nieuwe sport heeft de KNAC. een geschikt terrein ge zocht, Het is gelegen achter aan de Burgemeester Van Haareniaan, waar deze aan de rechterzijde uitloopt in zand. De motorclubSchiedam gaat zich wellicht belasten met de organisatie van dit evenement, waarbij jongelui in gemotoriseerde karretjes om het hardst zullen' rijden. Ook de fietsers komen aan hun trekken bij een puzzeltocht naar het Westland. Een heel ander sportief gebeuren gaat zich IT augustus, als dus de Vakantieweek ai achter de rug is, voltrekken ln het Sportfondsenbad. Een groep van Amerikaanse meis jes-studenten, op een tournee door Europa met als einddoel Rome, gaat daar showzwemmen op een wijze, die voor ons land nog uniek schijnt'te zijn. Schiedam krijgt de Nederlandse primeur. Men zal proberen de meisjes bij de burgerij onder te brengen. Zij zijn allen lid van de Napa Swimming Club uit California. Ook de CJV aan de Lange Haven gaat er een feest van maken. Het motto wordt „Plezier in 't Haven kwartier". De enthousiaste CJV'ers zullen een drijvend toneel in de Lange Haven deponeren, waarop de monstraties worden gegeven, In het gebouw komt een tentoonstelling van eigen werkstukken, voor-het gebouw zullen kraampjes worden opgezet. Nog énkele details uit het vakan tieprogram; er verschijnen weer pro grammaboekjes, op 30 juli is er een speciaal CAB-programma, en Schie damse musici zullen openluchtcon certen geven. lOngecorrlgeerd) De tosnckamer van ir. H, Vos,, hoofdingenieur van Openbare Werken aan het Agathaplein te Deljt is een museum gelijk. Om ringd door zijn schalen, scherven, potten, botten, foto's, tekeningen, enz. werpt de heer Vos iedere dag begerige blikken naar een der zolderkamers van het Prinsenhof aan de overkant van het Agatha plein, die op zeer leerzame wijze zou kunnen worden ingericht als ,JOeljtse Oudheidkamer". De biljarters uit Schiedam, Vlaax- dingen en Maassluis, aangesloten bij het district Schiedamvande Kon. Nederl, Biljartbond, gaan elkaar weer treffen aan de waterkant. Op 24 juli zal de biljartvereniging .,'t Raadhuis", die het vorige jaar beslag wist te leggen ,op de wissel beker, de leiding op zich nemen van het hengelconcours, dat in de Vlaar- dingse Vaart boven de Schouw wordt gehouden. Er wordt gevist op maatvis, terwijl ondermaatse vis voor 5 gram telt. Liefhebbers moeten vóór 18 juli In schrijven bij de heer G. Wemmerus, Waalstraat 14 te Vlaardingen, aan wie ook het 'inleggeid, 1,— per persoon, moet worden voldaan. Zaterdagmiddag werd de derde wedstrijd gehouden in de vierweekse jeugd-hengelcompetitle van de hen gelsportvereniging „Schiedam en Om streken. Ook nu was de vis weer bijzonder lui en waren de vangsten dus betrekkelijk gering. Met zijn 84 cm vis eindigde Henk Stichtenberg als eerste. Tweede.werd Herman Giesen met 65 cm en derde Herman de Veld, die 53 cm vis wist buit te maken. In het totaal klassement gaat Aad van Mil nog steeds aan de kop met 159 cm. Aad Putters is tweede met 157 cm en Henk van Steenbergen en Herman Giesen volgen op de derde plaats, beiden met 156 cm gevangen vis. Er is dus volop spanning, zodat za terdag in de laatste wedstrijd van deze competitie de uiteindelijke be slissing zal moeten vallen. Er werd ditmaal ln het zogenaamde oude ge deelte gevist. De eindstrijd vindt plaats ln de vijvers van het Prinses Beatrixpark. i,lST •••'••iJSs 'SEi .oeatrixparK. IhuriKksSf Si— Eiders op deze- pagina ziet u het weer: het vakantieprogramma voor deze zomer, samengesteld door de mensen van de Schiedamse Gemeen schap. Eenvoudig is die samenstel ling vast niet altijd geweest. En her haaldelijk stuitten de organisatoren op bezwaren als: „In augustus? On mogelijk, dan kan ik niet meewer ken: vakantie." Bn toch is het allemaal weer ge lukt. Ook de Schiedamse Vakantie revue draait voorlopig, ondanks va- kanties. Maar de SG heeft meer uit gebroed dan een vakantieprogramma. Ook de aatie voor de „reinheid van ome stad" staat op het programma. Het lijkt ons geen gek idee en -we denken zo, dat veel Schiedammers het met ons eens zullen zijn. c "-1 s DINSDAG Bioscopen MONOPOLE: Schurken gaan naar de hei. Z. 7 en 9 15 uur. PASSAGE: Salomo en de Koningin fan Scheba. 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Herdenkings tentoonstelling van de beeldhouwer Willem Reljers; expositie Vrijheid, 10—17 uur. Apotheek: Gouka, Hoogstraat 29. WOENSDAG Bioscopen: MONOPOLE: Schurken gaan naar de nel. 2, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Salomo en de Koningin van Scheba. 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen: - STEDELIJK MUSEUM: Hcrdenklngs- g tentoonstelling van de beeldhouwer 7? Willem EelJerB'. expositie Vrijheid. X 1017 uur, Apotheek: Gouka, «Hoogstraat 29, 5 Voor honkballend Schiedam is er dit weekeinde wisselend succes geweest. De honkbalvereniging Schiedam wist thans in een best ge speelde wedstrijd de puntjes mee naar huis te brengen, terwijl de SW-ers opnieuw verloren, nu van TYBB in Haarlem, hetgeen te wij ten was aan minder slagwerk dan de Haarlemmers. DHS wist weer een wedstrijd te winnen, terwijl DRZ aan VFC III een gelijkspel moest toestaan. Honkballend SW ging zaterdagmiddag naar Haarlem om de strijd aan te binden tegen TYBB, welke ploeg ln de middenmoot zit in de overgangsklasse B. SW wist dat men een geduchte tegenstander tegemoet zou treden, die vooral aan slag sterk speelde. Dit is in de loop der wedstrijd uit gekomen, want Hans de Lange moest 12 honkslagen toestaan, die goed ge plaatst werden en dus punten op brachten. SVV daarentegen kon in de eerste zes innings het hout er niet goed opleggen, hetgeen het verlies van.de wedstrijd betekende. Het veld van de Haarlemmers was niet zo sterk, doch de SW-ers kon den op de werper J. Bakker geen vat krijgen. Toen ze hem eindelijk „door" hadden, was de wedstrijd reeds te lang aan de gang om de achterstand in te halen. Reeds in de eerste inning konden de Haarlemmers door goed slagwerk twee maal de thuisplaat passeren, hetwelk in de viérde innings nog eens gebeurde. Hierdoor stond SW reeds na vier slagbeurten tegen een 4—0- achterstand aan te kijken, In de zevende slagbeurt van SVV werden de Schiedammers wakker, nadat de eerste twee slagmannen met nul naar de kant werden gewezen, daar hun tikken te kort waren. Hier na wisten Gommel, Kolmeyer en Van Meeteren (tweehonkslag) met goed slagwerk drie man. binnen te slaan, zodat de hatelijke nul van het score bord .verdween, in het laatste deel van, dé wed strijd kon SVV zich naast zijn te genstander bréngen, doch het ver loren terrein van de eerste inning kon niet worden goedgemaakt. Het veldspel van SVV is sterk vooruit gegaan en als thans ook het slag werk beter wordt verzorgd zullen de overwinningen niet wegblijven. Werpersresultaten: H. de Langen (SW) 13-2-12; J. Bakker (TYBB) 13-4-6. De sW-reserve wisten zondag het nog ongeslagen USC 'Xe verslaan met een uitslag van 86. SW 3 kon van Tjikalong 2 uit Den Haag zaterdagmiddag een puntje af snoepen, door een achterstand van 64 in de laatste siagbeurt tot gelijk spel (66) om te zetten. Schiedam wist eindelijk weer eens een wedstrijd te winnen en nog wel met prima spel. Het was de beste wedstrijd van dit seizoen en het kind van de rekening werd het Haarlemse HHC 2. Opmerkelijk was, dat deze winst voor een belangrijk deel voor reke ning kwam van een nieuwe werper, nl. E. Young, die pas enkele weken in het tweede negental is opgesteld geweest en thans in het eerste werd geprobeerd. Dit is een groot succes geworden. De werper werd over het algemeen prima gesteund door zijn velders. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde vanmiddag de heer P. J. Moll, te Schiedam, tot doctor in de geneeskunde, op een proefschrift, ge titeld: „Synoviosarcoma". Dr. Moll heeft een onderzoek in gesteld naar een zeldzaam voorko mend kwaadaardig gezwel, waarvan in Nederland tot nu toe slechts 13 ge vallen werden waargenomen. Uit de wereldliteratuur werden nog in to taal 209 gevallen bijeengebracht. Het bleek dat het gezwel op iedere leeftijd kan voorkomen, zelfs bij pas geborenen. Het 'gezwel gaat uit van de gewrichtskapsel of Van de pees schede. Het is, volgens hem, in het algemeen kwaadaardig. Van 159 pa tiënten, waarvan het ziektebeloop gevolgd kon worden, bleken er na 5 jaar slechts 25 in leven te zijn, waarvan de meesten nog opnieuw aan het gezwel lede». Dr. Moll meent, aat de behande ling in de meeste gevallen wel uit amputatie zal moeten bestaan, tenzij ruime locale excisie mogelijk is. Men doet, volgens hem, goed de chirur gische behandeling te combineren met een behandeling met röntgen stralen of gammastralen. Promotor was prof. dr. J. F. Nuboer. Vanavond start de zeventiende NWB-Avondvierdaagse vanaf net binnenplein van de Sint-Thomas- school in de Waranda. Naar het zich laat aanzien neemt ongeveer hetzelfde aantal wandelaars deel als vorig jaar. Gisteravond zijn al enkele wandelaars gestart die vrijdagavond niet kunnen meelopen. Men kan zich vanavond ook nog aan de start opgeven. De wandeltocht begint om zeven uur. De route voor de eerste avond is als volgt. Warande, St. Llduina- straat, Huysmanstraat, v. d. Eist- straat, Nic. Beetsstraat, Rembrandt- laan, Troelstralaan. langs Splerings- hoekstraat. Het parcours voor de 10 km luidt verder- brug over door volkstuinen- complex. langs BPM-Sportpark, via duct onderdoor, sportpark 't Nieuwe- lant ln. pad langs spoorlijn, Blauwe Brug, Schiedamseweg, Nieuwe Dam- laan. Nieuwe Haven, St. Liduina- straat, Warande naar finish. Voor de 15 km; brug over, volfcs- tuinencomplex door, langs BPM- sportpark, viaduct onderdoor; sport- perk '6 Nieuwelant in; pad langs spoorlijn. Blauwe Brug, pad langs poldervaart, Kerklaan, Polderweg, Oude Dijk, Nieuwe Damlaan. Nieu- wè Haven. St. Liduinastraat, Waran de naar finish. Gestolen is de bromfiets van de baanmaker J. W. K. uit Rotterdam. De brommer stond niet op slot aan de Overschieseweg. HHC kon in de eerste drie Innings een keer scoren, terwijl dit ook nog eens geschiedde ln de zesde slagbeurt. Schiedam daarentegen zag ln de eerste siagbeurt Lupker over de thuis plaat gaan, hetgeen hij in de de derde slagbeurt nogeens herhaalde; terwijl in die Inning ook v. d. Touw en. Kok dit presteerden. In de vierde innings ging opnieuw Lupker over de thuis plaat en hjj wist ook in de vijfde in ning de thuisplaat te passeren ge volgd door zijn teamgenoot Yourig. In de. zesde slagbeurt gingen Van Ruiven eh Van der Have over de thuisplaat, terwijl in de. achtste in ning, v. d. Kooy door-een prachtige driehonkslag van Tetteïaar werd thuisgeslagen. Einduitslag 10—4'voor Schiedam. Werpersresultaten r Young (Schie dam) 14—6—5; Klooswijk (HHC) 16—8—10. DRZ moest steeds punten toestaan door de. vele malen vier-wjjd van de Schiedamse werper, en de veldfouten die nog te veel bij DRZ worden ge maakt. In de laatste slagbeurt echter wisten zij zes man over de thuis plaat te krijgen, terwijl VFC hier maar drie keer tegenover stelde en DRZ kon weer een puntje bemach tigen. In de derde inning wist DRZ een dubbelspel te maken, hetgeen het spelpeil der Schiedammers wat stimuleerde. Bij DHS gaat het steeds beter. Thans konden zij VFC verslaan in een goede wedstrijd met grote cijfers (20—8), 'Dit is het dan! Hier staat een bord waar een Delftenaar uit 1400 uit heeft gegeten; dit is een drinknap waaruit een tijdge noot van Karei de Vijfde heeft gedronken en hier ligt een sche del van een huis-, tuin- en keukenhond die de Batavieren nog heeft meegemaakten kijk hier ziet u wat Fries-Bataafs aardewerk uit 200 na Christus.' Dit zegt.ons ir. H. Vos, hoofdingenieur van openbare werken te Delft. Hij staat in zijn werkkamer aan het Agathaplein voor een stelling met archeologischè voorwerpen. Het is de buit die sinds november van het vorig jaar uit de Delftse bo dem Is opgediept. In de bodem van Delft zijn de laatste maanden méér historische vondsten gedaan dan ooit tevoren. Op verschillende plaatsen zijn bij het omwoelen van de grond tijdens bouwwerkzaamheden talrijke muurresten en gebruiksvoorwerpen aan het licht gekomen, die voor de studie van het verleden van Delft én Nederland van het grootste belang zijn. Vijftig centimeter onder.de grond ligt op vele plaatsen in Delft de Ro meinse woonlaag. De bewoners van de toenmalige nederzetting hebben in de rioolsleuven en beerputten die gebruiksvoorwerpen achtergelaten, dié ons thans moeten inlichten over een periode waarvan weinig of geen geschreven bronnen bestaan. De heer J. Renaud, wetenschappe lijk hoofdambtenaar van de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek in Amersfoort, heeft het grootste deel van de Delftse opge graven voorwerpen meegenomen. Eind van dit jaar kunnen de voor werpen weer in Delft worden terug verwacht. „Er rit nog veel meer in de Delftse bodem," zegt de heer Vos. „Als de Geboren: Saskla M., d.v. G. L. Coolen en C. Ch. G. Coster; Johanna P., d.v. A. Salari en A. Dongelmans; Anita S. M., d.v. F. C. Witteveen en A. Zuur; Tjitske J., d.v. B. Bakker en L. G. Thalon; Reinder, z.v. P. J. van der Werff en A. J. F. van Luijk; Hen drik M., z.v. H. Martijnse en W. Voorn; Maria M., d.v. A. A. van Buuren en J. M. G. van der Most; René, z.v. G. H. van Dalen en M. P. Versteeg. Overleden; B. van Wezenburg, 73 Jr. echtg. van J. Heijster; P. "W. Scholte, 66 jr.; K. Volbeda, 86 jr. De organist Jacq. P. Bekkers be speelt woensdagavond om acht uur het orgel van de Grote Kerk in Schiedam. Van Bach staan op het programma „Nun komm' der Heiden Heiland" en „Waehet auf, ruft uns die Stimme", van Haendel het Con cert no. 2 in Bes, van Francfc Choral I en verder Toccata uit „Suite Go- thique" van L. Boëllmann en het concert over de melodie „Es sungen drei Engel" van H. F, Micheelsen. De eerstvolgende orgelbespeling vindt plaats woensdag 6 Juli. Gisteren heeft de heer A. 3. Fooi man, hoofdbeambte op de afdeling Volksverzekering van de N.V. Le- vensverzekeringmü. HAV-Bank 40 jaar in dienst. De heer Poolman is met zijn echt genote en kinderen hartelijk ontvan gen op het kantoor, waar de hoofd directeur, de heer G. W. van Bergen Walraven, de jubilaris waarderend toesprak. De heer Van Bergen Wal- raven roemde zijn trouw, ijver en plichtsbetrachting en bood een ge schenk onder couvert aan. De heer L. Roos overhandige na mens de Maatschappij voor Nijver heid en Handel de vergulde legpen ning met getuigschrift. De heer M. v. d. Gaag, chef van de afdeling Volksverzekering, sprak na mens het personeel. Hij gewaagde van de prettige samenwerking en prees de werkzame geest en de kwa liteit van het werk, dat de heer Poolman afleverde. Een collega, de heer G. Emons vertolkte de gevoelens van de naaste medewerkers. Verschillende geschen ken werden aangeboden. saneringsplannen zullen worden uit gevoerd, moet u eens zien wat er wordt opgediept. HU ordent een paar scherven, die voor hem liggen tot een sluitend ge heel en neemt ons mee naar de plat tegrond van Delft. IVUzend op de moerassen van Tant- hof zegt hU veelbetekenend: „Daar zit nog wel het een en ander." Het belangrijkste operatieterrein van de heer Vos is voorlopig de bin nenstad. Bij leder, grondwerk maakt hjj de gravers attent op eventueel aanwezige oudheidkundige voorwer pen. Dit is geen. overbodige luxe. Bij een verbouwing onlangs ahnveen pand in de Nieuwstr'aat bleek onder de kelder een grote put te zitten. Het mag misschien vreemd klin ken, maar van putten moeten de archeologen het hebben. Putten zijn de geliefkoosde bergplaatsen van onze voorvaderen voor afval. En ook de put in de Nieuwstraat bleek een oudheidkundige waardevolle visschaal te bevatten en enkele majolica- bordjes die de heer Vos als een wel kome aanvulling aan zijn verzame ling heeft toegevoegd. De vondst da teert uit 1550. Hoe de heer Vos aan zijn oudheid kundige hobby komt, verklaart hij desgevraagd: „Ach., 't begon in Ja nuari 1959 met de vondst van een kannetje uit het jaar 1400. We von den dit 'huishoudelijke voorwerp ln een beerput bij de afbraak van de voormalige schuttersdoelen, op het huidige Doelenplein. In deze put, waar 8000 liter water werd ultge- pompt troffen we naast enig Inheems aardewerk dit potje aan." De heer Vos pakt uit een kast een klein bruin potje. Hoewel het sterk afwijkt van de vormen, waaraan wij', thans gewend zijn, verzekert hU ons i dat dit een nachtspiegel is. Dit klei ne potje heeft tevens de archeologi sche speurzin van ir. Vos wakker ge maakt, of liever tot nieuw leven ge bracht. Immers tijdens zijn werk zaamheden in Suriname bij open bare werken heeft hij zijn archeolo gische driften kunnen botvieren bij de opgravingen naar Indiaanse ne derzettingen. De voorwerpen, die de heer De Vos sinds vorig jaar uit de Delftse bodem heeft bijeengegaard, zouden enkele lokalen van een museum kunnen vul len. „Met begerige blikken," bekent hij, „kijk ik Iedere dag naar de over kant." Aan de overkant nadert de Jan Schoutenvleugel (langs de Schoolstraat) als onderdeel van het Stedèlijk Museum zijn voltooiing.: Op een van die zolders zou met succes een tentoonstelling kunnen worden gehouden van de voorwerpen, die tot heden toe werden gevonden. „Het zou voor de schooljeugd," zegt de heer Vos, uit ervaring, „zeer leerzaam zijn". In grote trekken geeft hij een aan trekkelijk beeld van hoe hij zich een opzet heeft gedacht. Als we ten slotte ir. Vos met zijn tekeningen, archeologische voorwer pen, foto's, kaarten en maquette ver laten, hopen we dat hij niet te lang op een behoorlijke expositieruimte hoeft te wachten. Verhoeven (Sparta)', "Kick (DWS- A), Rutten en Van Bun (MW) be horen. tot de spelers, die pp de twee de transferlijst, vandaag gepubli ceerd ln de Sportkroniek, voorkomen. De Ujst luidt: Op verzoek van de vereniging: DWS/A: C. Kick. Eindhoven; J. Louers. Helmond; L. Martens, M. de Leeuw. PSV: B. v. d. Plas. Stormvogels: H. M. Janssen, A. de Boer. SVV: H. Verhoek, J. W. de Groot. Wilhelmina: G. v. d. Donk, C. Knu- vers. H. V. Overdijk, A. de Rooy, J. Wieriks. Willem 2; A. L. J. Broeken, C. L. Bruys, J. A. J. Heerkens, L. Heester mans, W. C. van Lee, J. v. d. Luyt- gaarden, E. P. A. van Roosendaal, L. J. C. Snijders, F. Stallen. Velox: B. Aarts, J. J. v. cL Horst, H. IC. v. Ledden, D. Nagtegaal, C, Tukker, D. Uittenbosch, G. Ultten- bosch, P. Wallenburg, D. Zwezerijn. Op verzoek van de speler: BW: M. v. d. Dungen. Helmond: Fr. v. d. Linden. Helmondia '55: H. Duda. KFC: H. v. Vlierden, E. Blok. MW: Fr. Rutten, J. van Bun.' ONA: Adr. Evengroen. PEC: W. E. Wink. PSV: W. van Kesscl. Sparta: A. W. Verhoeven. Stormvogels: N. A. de Graaf. Velox: J. J. van Alfen, W. A. v. Arnhem. De pupillcncommissic van Hermes- DVS heeft zaterdagmiddag een vijf kamp georganiseerd voor haar jong ste voetballertjes. De ruim 100 jongens moesten 60 meter hardlopen: doelschieten, drib belen, vèrschieten en inwerpen. Winnaar van deze vijfkamp werd: Rienie Schaap met 584 punten; 2. R. Marsbergen met 573 pnt.; 3. G. Bak kes met 571 pnt.: 4. Th. de Raay met 560 pnt.; 5. J. de Bree met 560 pnt. Rienie Schaap verbeterde boven dien het record doelschieten. Hij be haalde namelijk 36 pnt. Het oude record stond op naam van J. Rost met 32 pnt. Wim van Baarle even aarde het record op de 60 meter hardlopen met een tijd van 8.2 sec. Een onbekend gebleven man heeft gistermorgen omstreeks half twaalf een. poging gedaan tot diefstal van een fiets. De zeventienjarige mejuffrouw I. O. kwam uit het belastingkantoor aan de Lange Haven en zag dat iemand haar fiets, die op slot stond, meenam. Zij sprak hem aan waarop een woor denwisseling ontstond. De onbekende, een ongeveer negen tienjarige jongeman, gaf niet toe en het gesprek ontaardde in een hand gemeen. Ten slotte kwamen er echter te veel voorbijgangers, die zich met het geval gingen bemoeien en de jongeman nam de benen. Een gealarmeerde politieagent heeft nog zijn best gedaan hem te vinden, maar had geen succes. ROTTERDAM,20 juni. Aan de visafslag alhier werden 300 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: schol middel 37—39. Idem klein 1521, schelvis middel 2527. kabeljauw groot 3234, idem middel 2832, idem klein 1316. makreel 1926, zeehanen middel 2830, idem klein 8—13, wijting 18—20, alles per kist. In de bestuursraad van de Schiedamse Gemeenschap is een wij ziging gekomen. De heer Berteis heeft als vertegenwoordiger van de middenstand moeten bedanken. In zijn plaats is nu geïnstalleerd de heer G. F. Verhulsdonck. Verleden week is ook geïnstalleerd een „commissie voor bet hal-plan". wijzen op de mogelijkheden, die b\j voorbeeld het Schiedamse ver enigingsleven biedt. Uiteraard krijgen daarbij geen af zonderlijke verenigingen aandacht. Men zal grote lijnen aangeven. Wel licht zal het in de toekomst zover komen, dat een schriftelijk welkom wordt gevolgd door een bezoekje van bij voorbeeld leden van een dames comité, die de nieuwe inwoners ver der op weg kunnen helpen. De vakantiedagschool zal dit jaar geen doorgang vinden. Voor de eerste week hadden zich honderd kinderen aangemeld, voor de tweede week ze ventig. Het aantal was in beide ge vallen dus te gering. De SG hoopt in het komende jaar tijdig contact op te nemen met de oudercommissies van verschillende scholen ten einde te onderzoeken of de vakantieschool dan alsnog kan worden georganiseerd. Weer us er brand uitgebroken op de glooiing van de Wilhelminahaven gistermorgen om kwart over negen De brandweer was het vuur, dat snel om rich heen greep in de aange spoelde olie en wrakstukken, spoedig meester. Deze commissie zal zith speciaal bezighouden met de mogelijkheid in Schiedam te komen tot een hal voor sport in het bijzonder, maar ook voor andere evenementen te gebruiken. In de commissie hebben zitting de heren J. v. d. Berg (ais bestuurslid van de SBLO, J. C. Bronneman, R. J. S. Goettsch (Schiedamse Jeugd Raad), A. de Jong (voorzitter van de SBLO), C. Rous (lid van de bestuurs raad der Schiedamse Gemeenschap), A. Sluiters, ook bekend uit de sport wereld en J. J. van Woerkotn did van de gemeentelijke sportraad). De commissie hoopt nog dit jaar een definitief plan bij het college van burgemeester en wethouders te kun nen Indienen. Een ander plan van de Schiedamse Gemeenschap is een actie te begin nen voor de reinheid van onze stad. Er is al een plan de campagne op gesteld. waarvan de verschillende punten nog op hun mogelijkheid tot verwerkelijking zullen worden on derzocht. De actie wordt uitgevoerd in sa menwerking met de directeur van openbare werken en de reinigings dienst en heeft de volledige Instem ming van hét gemeentebestuur. Een ander punt op het SG-pro- gramma is de nieuwe inwoner van Schiedam een schriftelijke wel komstgroet te sturen en hen te

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1