'Nieuw-Guinea is prestigekwestie aan weerskanten' 1 Dow Chemical Co. en Staatsmijnen bouwen grote fenolfabriek Drie premières van Nederlands Ballet Bloemenfeest zonder kringen Prof. v. d Pot overleden Ballet uit Bombay Londense Times Miljoenenbedrijf in Botlek Een jaar voor Bulgaars student Dissonanten in zomer symfonie Retake verko ging Postspaarbank; uitgesteld Vrije Democratische Unie opgericht Hond ruikt onraad: 3 inbrekers gepakt Carillon concours Ledenwinst Rozenclub Reporters ostregeling Veldp voor La Courtine HET VRIJE VOLK DINSDAG 28 JÜM 1960 PAGINA 3 BR I L L A N T LEO VAN IERLAND Lijnbaan so Verwijdert vlekken Fijn FAAM fantastisch De Holland Festival-voorstelling van het Nederlands Ballet, die gisteren in de Rotterdamse schouwburg werd gegeven, had eigenlijk uit vier premières moeten bestaan. Maar wegens een beenblessure van de soliste Joan Cadzow moesten de Etudes Choréografiques van Serge Llfar van het programma worden genomen. Dit werk is tamelijk, slecht ontvangen, toen het in Amsterdam voor het eerst werd gedanst. Men kreeg er gisteren de prachtige Dessins pour les six" van John Taras voor in de plaats. Mis schien was dat dus geen kwade ruil. Later werk Na de pauze werd een later werk van Balanchine uitgevoerd: .Four Temperaments", dat voor het eerst jgë&H Marigolds (Van onze buitenlandredactie)' De kern van het INieuw-Guine») conflict is prestige. Aan beide zijde is het een prestigekwestie geworden en prestige helpt je niet verder.' Aldus de eindconclusie van een ar tikel in de Londense Times, geschre ven door de correspondent voor Zuid- oost-Azië. Deze correspondent geeft naar aanleiding vair de geweldige om weg die het eskader van de Karei Doorman op weg naar Nieuw-Guinea moer maken, een beschrijving van het conflict. Hi.i acht het twijfelachtig of er geen moeilijkheden tussen Nederland en Indonesië waren geweest als Nieuw- C-uinea wel was overgedragen en schrijft: 'Wat Nederland ook gedaan zou hebben. Indonesië zou naar alie waarschijnlijkheid toch ontevreden zijn geweest, Er is geen soepel geregelde machts overdracht geweest die de latere be trekkingen gunstig kon beïnvloeden (zoals bij de Britse gebieden, die on afhankelijk zijn geworden): nadat de macht toch op een of andere manier 'was overgedragen, is de efficiency in Indonesië verdwenen en is eenheid niet meer dan een frase. Nederland was de zondebok, Hij besluit: 'Nederland zit er maar mee. Er kunnen niet veel mensen in Nederland zijn a:e aan Nieuw-Guinea i materiële) waarde hechten. Het vliegveld van Biak geeft de KLM een pleisterplaats op haar wekelijkse dienst ntiar Australië, die zij in In donesië mist. Maar over het algemeen heeft West Nieuw-Guinea op geen enkele manier voor Nederland de strategische waar de. die het oostelijk deel voor Austra lië heeft. De kern van het conflict is prestige. Aan beide zijde is het een prestigekwestie geworden en prestige helpt je niet verder.' (Van onze parlementsredactie) L Staatsmijnen en Dow Chemical Co. gaan samen een fenol-fabriek van 40 miljoen gulden aan de Nieuwe Waterweg in het Botlek- gebied oprichten. In het geplaatste aandelenkapitaal van 10 mil joen gulden zullen beide elk voor 5 miljoen deelnemen. Daarnaast zullen de deelnemers ieder een lening van 5 miljoen gulden ver strekken. Advertentie I.M. De 104 leden van de Ghanese nationale vergadering allen man nen hebben maandag met alge mene stemmen tien vrouwelijke le den van de regeringspartij tot parle mentslid gekozen. Het is de eerste maal dat vrouwen een vaste stem in de Ghanese politiek krijgen. Advertentie I.M. ..voor elke beurs" uitsluitend lOUPE-zuiver en 1e kwaliteit. Met garantie-certificaat (Van een onzer verslaggevers) Thans is ons meegedeeld dat in 1959 de Vvijè Democratische Unie is gesticht. Deze unie is een „samen binding" van de in 1953 opgerichte Vrijzinnige Democratische Bond, die een paar honderd leden telt, en het Sociaal Verbond van Sportbelangen, dat tweehonderd leden telt. De Vrije Democratische Unie is geen politieke partij, maar wil wel aan de kamer verkiezingen meedoen. Het Sociaal Verbond en Sportbelangen telt één vertegenwoordiger in de Amsterdam se gemeenteraad, de Vrijzinnig De mocratische Bond is er nog niet in geslaagd een vertegenwoordiger in een der openbare lichamen verkozen te krijgen. Het resterende bedrag van 20 mil joen zal worden aangetrokken via de kapitaalmarkt. Dit stelt minister De Pous (Econo mische Zaken) in een begrotingswij ziging van de Staatsmijnen aan de Tweede Kamer voor. De Staatsmijnen zijn reeds geruime tijd actief en met succes werkzaam op het gebied van de kunststoffen- fabricage. Eén van de grondstoffen is fenol. In het programma van aan- legwerken van de Staatsmijnen was voor dit jaar de bouw van een fenol- fabriek (kosten 18 miljoen gulden) opgenomen. Bij een onderzoek van de internationale fenol-markt bleek, dat Dow Chemical Co., een wote Ame rikaanse onderneming. bS'inen het gebied "an de Euromarkt de produk- tie van fenol ter hand wilde nemen. Het produktieproces van Dow be rust op een andere basis dan die welke de staatsmijnen aanvankelijk voor ogen stond. Door de ontwikke ling van de olie-industrie ziet het er naar uit. dat het Dow-procédé goed koper zal zijn dan de produktie- methode, welke de Staatsmijnen aan vankelijk wilde volgen. Dow wasech ter niet bereid haar werkwijze aan derden te verkopen, maar wil wel in somenwerking met de Staatsmijnen een g' -ieenschappelfjk bedrijf aan de Nieuwe Waterweg stichten. Naar ons van de zijde van de Dow- directie wordt meegedeeld, zal de fenol-fabriek verrijzen nabij de fa briek van Ketjen-Carbon. Men denkt zo spoedig mogelijk met de bouw te beginnen, want men wil reeds in 1962 met de produkiie starten. Dit nieuwe plan staat geheel los van de andere in uitvoering zijnde plannen van de Dow, die»— zoals be kend is een synthetische rubber fabriek bouwt, eveneens in het Bot- lekgebied op de buitenbocht van de grote insteekhaven. (Van een onzer verslaggevers) Op 80-jarige leeftijd l« zondag te Den Haag overleden prof nu. dr. C. IV. van der Pot. ond-rector-magni- fious van-de Rijksuniversiteit te Gro ningen. Na zijn aftreden als hoogleraar heeft prof. Van der Pot zich inten sief beziggehouden met de nieuwe hogeronóerwijswet. Hij was voorzitter van de commissie tot. voorbereiding van de herziening van deze wet. Prof. Van der Pot is op 25 januari 1880 in Zevenbergen geboren. Hij stu deerde aan de Rijksuniversiteit in Utrecht rechtsgeleerdheid en promo veerde in 1903. Voorts promoveerde hij tot doctor in de staatsweten schappen in 1916. VAn 1921 af was hij gewoon hoogleraar aan de Rijks universiteit te Groningen, hij doceer de er staatsrecht, administratief recht, staathuishoudkundige geschie denis en volkenrecht. Prof. Van der Pot. die lid van de Partij van de Arbeid was. was ere doctor van de universiteit van Leu ven. commandeur in de Orde van Oranje-Nassau en ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Woensdag om 12.00 uur is de be grafenis. op 'Nieuw Eykenduynen Den Haag. Advertentie I.M. De Biltse politie heeft drie inbre kers aangehouden, namejijk de 20- jarige L. R.. de even oude W. H. R. en de 21-jarige T. de K. Zij worden ervan verdacht verschillende inbra ken te hebben gepleegd. Hun arresta tie is te danken aan een hond," die door zijn baas, de heer Van H. uit De Bilt, werd uitgelaten. De heer Van H. ging 's nachts om kwart over twaalf met- zijn hond wandelen en merkte al spoedig, dat': het dier onraad rook. Even later zag hij drie mannen, die zich op ver dachte wijze ophielden nabij een wo ning in de Korte Bosstraat. Met nog twee Biltenaars hield de heer Van H, de mannen in het oog. Voor de inmiddels gealarmeerde po litie was het daarna een koud kunstje het trio in te rekenen. De Utrechters worden ervan ver dacht de laatste weken vier inbraken in De Bilt te hebben gepleegd en on. een in Soestduinen, waar achthon derd gulden en een gouden ring wer den ontvreemd. Uit het perceel Korte Bosstraat hadden zij een bedrag van veertig gulden meegenomen. Volgens de politie hebben de Utrechters de inbraken bekend. Zij zijn inmiddels voor de officier van Justitie geleid en ingesloten. j (Van onze kunstredactie) Gisteren heeft „The little Ballet Troupe from Bombay" in de Amster damse Stadsschouwburg zijn eerste Halland-Festivalvoorstelling gegeven van „Ramayana". De bewegingen van de dansers vor men een mengsel van volksdans, pantomime en eenvoudige onderdelen van de verschillende cultuurdansstij- len. „Ramayana" werd ons opgediend als marktspel, beurtelings gezongen, verteld en zelfs gedeeltelijk voorge speeld c.oor twee marionettenspelers. Uit deze wonderlijke toepassing van bevegirgsmetheden is een schouwspel ontstaan, dat aandoet als een gekristalliseerde kinderverbeel ding. Het godenverhaal verliest de lood zware ernst, er ontstaat een gemeen zaamheid die telkens aan ironie grenst, maar door zorgzaamheid voor het detail toch het diep geloof toont dat eraan ten grondslag ligt. Aan deze oprechtheid valt de toe schouwer ten prooi. Hij laat zich ver tederen en als ten slotte de held Rama herenigd met zijn geliefde Sita roerloos midden op het toneel staat, do marionettenbedieners erom heen lopen en bloemen strooien en de ver slagen vijanden hun maskers afleg gen en de goden aanbidden, dan is de toeschouwer bereid om minuten lang te klappen. JOOP SCHULTINK De rechtbank te Arnhem heeft vanochtend de 34-jarlge Bulgaarse student aan de landbouwhogeschool te 'Wageningen Jl. veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, zon der aftrek van voorarrest, zomede verbeurdverklaring van het in beslag genomen pistool. De officier van Jus titie had een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest gevorderd. De slndent heeft terechtgestaan wegens het lossen van pistoolschoten op de hoogleraar aan de Landbouw hogeschool. mevrouw prof. dr. C. A. Reinders-Gouwentak op de avond van 2 januari van dit jaar. De voorstelling begon met een bal let van Sonia Gaskell zelf, „Largo et Allegro" op muziek van HenkBa- dings. Veei goeds is er niet van te zeggen. Er heerste op het toneel een grote verwarring, er schijnt telkens iets te beginnen, maar het wordt nooit voortgezet, motief na motief- komt op en verdwijnt zonder enige indruk achter te laten. Dit mislukte ballet werd gisteren bovendien vrij slordig gedanst. De Dessins pour les sis", dat hel dere en gevoelige werk op muziek van Tsjajkowski. kreeg een zeer be koorlijke uitvoering. De jeugdige sterren van het Nederlands Ballet hebben precies de leeftijd en de allu re voor deze ietwat droevige lyriek. Sonja van Beers, Leonie Kramer, Irene de Vos. Andrea Jungen. Ro nald Snijders- en Conrad van de Weetering maakten de reprise tot een hoogtepunt van de avond, George Balancliines „Serenade"is een lyrisch ballet, eveneens op muziek van Tsjajkowski. Het werd in 1934 ontworpen en enige malen herzien. Balanchine geeft de belangrijkste taak aan het corps de ballet; de so listen komen geen monologen hou den. maar representeren als het ware de gehele groep. Dit stelt aan die groep dus bijzondere eisen en men kan niet zeggen dat er steeds aan werd voldaan. Een ongelukkige val fn het eerste deel bedierf bovendien de tere stemming. Maar ondanks een. zeker tekort in. de uitvoering maakte „Serenade" een bijzonder mooie indruk. Balanchines klassieke stijl is nobel en fraai; zijn compositie is van. ëen virtuoze een voud; ieder detail heeft zin en effect op zich zelf en in het hele verband. Het directste effect bereikt, hij in de teals, die door Sonja van Beers en Peter Appel verrukkelijk licht werd gedanst. Leonie Kramer toonde, ook in dit ive.rk haar grote begaafdheid. In de wat lange en mij op het eerste gezicht niet. erg duidelijke Elegie, waarmee „Serenade" besluit, traden Peter W. Rei lig en Ria Koppers even eens als solisten op. "i -m. Leonie Kramer (liggend). Pe ter IV. Reilly en Ria Koppers in „Serenade", dat gisteren door het Nederlands Rollet werd uitge voerd. in 1946 ast. Op muziek van Hir.dem: .en de dansers de vier temp ..-nrien uitbeelden.laten zien hoe men melancholisch, sangui nisch, flegmatisch en cholerisch is. Van de solisten wordt geëist dat zij niet alleen voortreffelijk dansen, maar bovendien beschikken over een grote dramatische expressiviteit. Men mag van twintigjarigen nauwelijks verwachten, dat zij .in deze zware rollen overtuigen. Noch Leonie .Kra mer (sanguinisch), noch Andrea Jungen (cholerisch) maakte het uit gebeelde temperament tot een dwin gende realiteit. Conrad van de Wee tering slaagde wat beter als de ver tolker van het melancholische er Reuven Voorembèrgh ivas heel amu sant ais de flegmaticus. Zo kon men niet ten volle geloven in de vertolkingen van de solisten. De bewonderenswaardige opzet, de interessante uitwerking en de zuivere stijl van de solisten en de andere dansers maakten echter de uitvoe ring op z'n minst heel boeiend. Het Nederlands Kamerorkest heeft onder leiding van Anton Kersjes deze belangwekkende voorstelling voor treffelijk begeleid. ALFRED KOSSMANN (Van onze kunstredactie) Vijf bekende beiaardiers een Amerikaan, twee Vlamingen en twee Nederlanders steken elkaar naar de kroon in het internationale con cours. dat ook dit jaar weer in het kader van het Holland Festival plaatsvindt en aan de speeltafel van het raadhuisearillon te Hilversum uitgevochten wordt. Hun namen zijn: Willem Creman (Zwolle), Frederick Marriot (Bir mingham in de USA). Kees Roelofs (Amsterdam), Renaat van Steenwe gen (Leuven) en Frans Vos (Mal bij Antwerpen). De eerstgenoemde zal daarbij de dooi; hem in 1959 gewon nen wisselprijs verdedigen. Het concours werd gisteravond (helaas niet bij mild zomeravond- veen geopend met het optreden van naat. van Steenwegen, rijn knap genuanceerde spel ge- „gde van een fijngevoelige vaak ..eer romantische muJkaliteit. Bo vendien toont het een sterk virtuoze inslag. Van Steenwegen beheerst het instrument zo volkomen, dat hij ge durende het concert nauwelijks een verkeerde toets aansloeg. Helaas bevatte zijn programma te veel onbetekenende stukken van vol leerde beiaardiers, die zwakke com ponisten bleken te zijn. Hoopvol stemt het, dat op de volgende avon den stukken tot klinken gebracht zullen worden van Henk Badings, Gerard Boedijn, Harold King, Wou ter Paap.- en Willem Vogel. De rozen zijn dit jaar vroeg gaan bloeien. De eerste bloei is zelfs al over het hoogtepunt heen, maar ook de tiveede bloei van het rosarium achter Bop- mans belooft heel mooi te wór den, zij het wat minder uitbun dig. Donderdag 7 juli zal een in ternationale jury de inzendingen van de Nederlandse en buiten landse kwekers beoordelen. Diezelfde dag wordt de rozen- en lathyrustentoonstelling in de Ener giehal geopend. Dit bloemenfeest duurt vier dagen en dan begint de voorbereiding van -de volgende bin- nenexposïtie. gewijd aan de inter nationale bloembindkunst, die van 22 juli tot en met 27 juli wordt ge houden. Een belangrijk onderdeel daarvan zal een collectie bruidsboe ketten in allerlei stijlen zijn. Wat krijgen we dan nog meer? Van 10 tot en met 15 augustus „Het Gladiolenpalet", van 31 augustus tot en met 4 september „De Dahlia" en van 16 tot en met 25 september, de laatste Floriadedag, „Herfstglorie". Het ledental van de afdeling Rot terdam der Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde is dank zij de Floriade ruimschoots verdubbeld. Op 25 maart waren er 525 leden, nu al 1100. Het duizendste lid, de heer H. van Bracht. Da Costastraat 52a, is op een feestelijke bijeenkomst in het zonne tje gezet en met bloemen en een boe- kr,nbon verblijd. Vrijwel al die nieuwe leden hebben zich laten inschrijven in de stand van de Maatschappij jn de Glazen Zaal. Behalve Rotterdammers' „ving" men daar nog zeer vele plantenlief hebbers uit andere plaatsen. Totale leden winst .voor de Maatschapph' tot nu toe: 900. De Floriade heeft velerlei gevolgen. Een daarvan openbaart zich in een bloempot op de kolenkist van onze veranda. -Bij gebrek aan een tuin, hebben we in die pot het Amrikaanse goudsbloemzaad gezaaid, ons in keu rige verpakking uitgereikt door een jongedame van het Amerikaanse pa viljoen: Het is verrassend snel ont kiemd en de plantjes zijn al twee maal gedund. Blijkens het opschrift van het pak je is de marigold, de goudsbloem, in Amerika het symbool van de vriend schap. 'Vandaar de gulle uitdeling van het zaad aan de bezoekers van het Amerikaanse paviljoen. Al vele. tienduizenden pakjes zijn bij Neder landse en buitenlandse bloemenlief hebbers terechtgekomen. Een deskundige heeft ons aange raden. niet meer dan een plantje in die bloempot te laten staan. „Het zijn bloemen voor de tuin; ze worden wel driekwart meter hoog!" zei hij. Best mogelijk, maar onze plantjes staan er zo fris en fleurig bij, dat we ze voorlopig1 nu maar laten groeien. Enkele leden van het Algemeen Verbond van Volkstuindersverenigin- gen in Nederland hebben hét plan opgevat, na afloop van de Floriade een club van amateurrozenkwekers op te richten. Men kan zich hiervoor opgeven bij het bestuur van het Ver bond. Centrale Markt, kamer 89, te Amsterdam. De eerste aanmeldingen zijn al geboekt. De grote belangstelling van bui tenlandse radio- en televisiereporters voor de Floriade blijft aanhouden. De laatste dagen zijn er radiover-, slaggevers uir, Hamburg en Stuttgart op bezoek geweest en een filmploeg van de Stuttgartse televisie. Gedurende de oefeningen in Frankrijk door onderdelen van de Koninklijke Landmacht en de Ko ninklijke Luchtmacht dient het veldpostadres voor La Courtine a!s volgt te luiden: rang, naam en voor letters, registratienummer, onderdeel, NAPO 280, Utrecht-station. Voor de vaste detachementen in Mourmelon luidt het nummer: NAPO 281. Utrecht-station: voor Bom'ges: NAPO 282, Utrecht-station. Verder geldt voor deze detachemen ten dezelfde wijze van adresse ren als voor La Courtine. Van Nederland uit kan men druk werken zenden tot 3000 gram, brie ven tot 2000 gram, briefkaarten en nieuwsbladen. Advertentie I.M. (Van onze weerkundige medewerker) Er zijn nu enkele dissonanten in de zomersymfonie. Boven Denemar ken en Zuid-Zweden ligt een actieve depressie, die de vakantiegangers niet ter wille is. Overal in liet land waait ceh koele wind ,cn in het noordoosten vallen sinds vanmorgen regenbuien. De actieve depressie heeft zich in de afgelopen 24 uur boven Scandi navië gevormd. Zij bezit een rand- storing, die gisteren, vergezeld van regen- en onweersbuien, langs de zuidwest-punt van Noorwegen de Noordzee bereikte. Vanmorgen had deze het noordoosten van ons land bereikt, waar ook regenbuien begon nen te vallen, die plaatselijk hard waren. Het vrij koude „ijsheiligen-weer- type" blijft voortduren. Het hoge- drukgebied ten westen, van de Britse eilanden laat ons nl. in de steek en beweegt onder verzwakking naar het zuiden. De temperatuur kan aan de kust nauwelijks de 15 graden Celsius (Van onze soc.-eeon. fed actie) De ministerraad wil nog eens even nadenken over het verzoek van di Rijkspostspaarbank om de rente mes tegoeden van meer dan duizend gul' den te verhogen van drie tot drie en een halr percent. In de vergadéi ring van vrijdag is de beslissing over dit punt uitgesteld omdat, zo ren luidt het in Den Haag. minister Ma.' rijnen (landbouw en visserij) bezwa. ren heeft gemaakt tegen een verho ging. De houding van deze minister zou. zou beïnvloed kunnen zijn door pro. testen, die de centrale coöperatieve boerenleenbanken, bij het departe ment van Landbouw hebben inge diend. Een verhoging van de interest zal zo wordt gevreesd, nadelige ge volgen hebben voor de kredietnemers bij de boerenleenbanken. In de landbouw is veei krediet no dig en eeri verhoging van de interest d;e de boeren aan de banken moeten betalen, zou er toe kunnen leiden dat er. minder gelds wordt opgenomen waardoor noodzakelijke verbeterineen achterblijven. De verwachting bestaat echter dat de voorstellen van de RijkspaBtsoam bonk ten slotte toch wel zuilen wor den goedgekeurd. bereiken en in het binnenland wordt het niet warmer meer dan 19 gra den. Gistermiddag werdhet in de .Peel nog 20 graden. Ook "in midden-Europa zal het met ingang van vandaag afkoelen Frankfort meldde gisteren nog 25 graden, Berlijn 27. Grenoble en "Bor deaux 28 graden Celsius.. Moet u horen! 'Eigenlijk begin ik nou pRs goed op gang te komen, want ik heb eerst in handen van de managers gezeten. O mensen, ■wat zijn dat een smeerlappen, daar hei-je geen. idee van. Ik moet nog elke week honderd gulden betalen, tot augustus aan toe, nou en dat is me even wat! Ik kan met m'n muizen stadje in Duitsland wel.in vijf entwintig plaatsen staan, maar ik heb toch zeker geen. gaatje in me hoofd, dan val ik weer in handen van een manager en dan kan ik zeker naar huis teruglopen met die beessies, ik kijk wel fijn uit, Hier in Leeuwarden is 't niks, van me leven kom ik hier niet weer. Ze staan met open mond naar m'n tent te kijken en voor ze 'm dicht doen, vragen ze: wakosda? En als ik dan zeg vijfentwintig cent voor de kin deren en vijftig voor de grote mensen, dan schudden ze van nee. Wat denk je: zou'tinGro- ningen net zo wezen, want van hier ga ik naar Groningen en. van Groningen naar Assen, Meppel, Almelo en dan 14 da gen naar Schiedam. Schiedam is fijn, nee, daar bedoel ik niks mee, maar Schiedam is fijn hoor, fijne mensen. 't Is me anders wat met die standplaatsen. Hier, moet je kijken, dit is Groningen. Een papier met twintig artikelen, dit mag je niet en dat mag je niet eh maar 25 gulden per dag betalen plus plus, want ddt mag je wel, dat mag je overal. Wil je 'n bakkie koffie, moe der, geef es 'n bakkie koffie onder de tafel jij, Joris, hoor je, zoete hond van 't baassie, onder de tafel, dan heb ik geen last van je. Hij kan nergens anders - liggen In de wagen, maar hij is 't gewend hoor, hij is met de muizen opgegroeid, hij doet ze geen cent kwaad, ik heb tegen 'm gezegd: Joris, heb ik gezegd, kijk, dat zijn de beessies van de baas en dat begrijpt-ie, hij snort ze op ais ze weglopen en dan brengt-ie ze in z'n bek terug, drijfnat, maar hij brengt ze terug, hee Joris, brave hond! D'r gaat niks boven eigen baassie wezen, ze zeggen wel es, eigen baassies zijn kleine ar- moedlijersen dat is waar, maar laat mij dan maar 'n kleine, armoedlïjer wezen, ik kan niet onder curatele staan. Ik heb een timmerbedrijfje gehad in Tiel, ik heb een kunstnijver- heidsfabriek gehad, ik heb in Scheveningen gezeten, daar woon ik nog, maar ik ben altijd 'n vrije vogel geweest, m'n hele leven lang én een' dierenlief hebber. Ik heb raskonijntjes gehad en kippen en duiven en nou heb ik muizen. Dat komt eigenlijk, da's 'n mooi verhaal jong, dat zal ik je vertellen, dat komt eigenlijk door juffrouw Gerda van de fröbelschool. Die had muisjes en als ze zomers vakantie had, dan paste de conciërge op. Het waren fijne beessies, hardstik- ke leuk voor de kinderen en op 'n goeie dag zeg ik tegen juf frouw Gerda, ik zeg, laat mij maar op die muissles passen. Nou. ik kijk zo es naar die beessi»- lk denk, jemikrimi- neie denk ik, altijd dat geschar rel in die bakjes, ik maak van een paar latjes een bruggetje en een hokje met trappetjes erin. En terwijl ik bezig ben, denk ik, ik zal juffrouw Gerda es verrassen met 'n paar knap pe arbeidershuissies, net als in 'n sprookje, want in sprookjes komen 'muizen ook altijd uit huisjes. Zo -is 't begonnen, ik aan 't bouwen en van 't ene huissïe kwam 't andere, 't werd 'n heel stadje met bruggetjes, molen tjes, bootjes, huisjes en een openbare school, want tja, dat j. vind je misschien gek hee, die j openbare school, want ik ben j protestant, dat mag je gerust weten, maar ik heb 'n openbare school. Ik was es ih Brabant en toe zeit meneer pastoor tegen me,, meneer De Man. zeit-le, waarom een openbare school, ik zeg ja meneer pastoor, 'n openbare school, daar kan iedereen in en toen zei die niks meer, haliaha! Waar was ik? O ja, ik maar bouwen en bouwen en toen 't af was dacht ik, potverdikkie, da's leuk, dat hou ik zelf, ik zeg niks tegen juffrouw Gerda, ik breng 't zelf, dan heb ik iets wat nog nooit iemand gebracht heeft. En al m'n vrinden zeien: Henk, wat doe je toch, maar ik zei niks, want dat heb ik ge leerd in "t leven, zwijgen ais 't graf ais je wat van plan bent. Toen ben ik muisjes gaan fokken, ik heb er nou 1200, wel dertig verschillende kleuren, want als je de 'wet van Mendei kent, - ken je dat zelf doen, prachtig mooi werk. Nou, daar kwamen ze op af als vliegen op de suikerpot, de kranten, de fotografen, de televisie, Poly goon, omdat 't uniek was tot er, met,, hee want we zijn zuiver - attractief-kultureel, zal 'k maar zeggen. Hoe langer je naar die beessies kijkt, hoe meer je de mensen erin terug ziet.' Je hebt werkers en je hebt lijntrekkers, net als bij ons, je ken 't zelf zien. Toen ik in Aalsmeer stond, schreven ze in de pers: de muizenstad had ko ninklijke belangstelling en dat was w> en ik maar groeien, hee. Ik heb 'n doorlopende show en je mag 't gerust weten, 't heeft me vier jaar gekost om die beessies op de tafels te houen, maar nou komt d'r geen een meer van af. 't Is prachtig mooi, je ken d'r uren naar kij ken, kijk da's Jaap, de burge meester, zo eentje hoof, zon joekel! Zie je, daar gaat er een over de brug en daar zit er een op de schommel en die daar, moet je kijken wat 'n lekkere beessies. En dan zeggen ze sóms J dierenbeul tegen me, als je d r een beetpakt ben je 'n dieren beul, nou vraag ik je, thuis slaan ze ze dood met de pook en hier ben ik een dierenbeul. Flauwe kul, jong, bij mij mogen die beessies doen wat ze willen als ze maar op de tafel blijven. Ik ben nou 64. zal ik je vertel len, maar als ik 'ter ziele ben, komt er nooit geen muizenstad meer. Niemand heeft meer ge duld voor dit werk. Is dat nou niet jammer?' WILLY LEVIE

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2