Nederland wijst beschuldiging af Pyromaan gepakt in Enschede Tegen 7 profiteurs ook voor Hof 6 maanden geëist Vlotte voorstelling van Shaws .Arms and the Man Werkcommissie moet impasse doorbreken Weg wensvijver Hattemse wacht vol spanning op bericht van doodgewaande moeder Karei Doorman niet in Indonesische wateren VAM Ierland ZILVEREN 'KNAKEN' LIGGEN AL KLAAR /j) /ioriade Boeten voor radio-spelen per gasbuis Plan: "bieb' voor zieke toeristen Weg geld Nieuwe Jenufa van Ned. Opera Jongen al twee weken vermist "uflP w HET VRIJE VOLK WOENSDAG 29 JUNI 1960 PAGINA 3 JAWA ADR. BEERS N.V. R IJ S W IJ K H. J. van Braambeek overleden (Van een onzer verslaggevers) Gisteren heeft voor het Amsterdamse Gerechtshof in hoger beroep terechtgestaan een groep van zeven profiteurs van ontucht en gclegenhcidgevcrs. De procureur-generaal, mr. De Muinck Keizer, eiste tegen de verdachten zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Dezelfde straffen had de offficier van Justitie op 19 februari voor de Amsterdamse rechtbank tegen hen geëist. Het gezelschap van de Ier Cyril Cusack heeft gisteren in de Rotterdamse Schouwburg de eerste Holland-Festivalvoorstel- ling gegeven van Shaw's bekende blijspel „Arms and the Man". In het Nederlands is het de laatste jaren niet gespeeld. Maar kort geleden heeft een geslaagde Duitse filmbewerking gecircu leerd met O. W. Fischer en Liselotte PuLver in de hoofdrollen. Bezitsvorming,* n Advies St. v. d. A.: 34 gemeenten in hogere klas Ensemble JSieuiv verkeersareaal voor Schiphol Op korte termijn Griekse kroonprins op Soestdijk In de afdeling Bloemen cn Planten uit de Bijbel werken drie jeugdige hovenier sters, met wie wij graag een woordje wisselen, zoioel over de planten als over het 'wensvijvertje'. Dat is, naar u reeds bekend zal zijn het bekken met de biezen van, Mozes' drijvend wiegje. Duizen den Floriadebezoekers hebben muntstukken in dit vijvertje gegooid onder het uitspreken van een wens. Het bekken werd om de drie dagen leeggevist en het geld kwam ten goede aan de actie voor de vluchtelingen. Ontmoeting Kaie plek Flora-Hoy BolteSökka Mevrouw Haska van der LindenKlotskowska (34) m Hattem wacht vol spanning op een brief uit de Verenigde Staten, die haar zal vertellen of haar moeder, die ze zestien Jaar geleden voor het laatst zag, nog leeit. (Van een onzer verslaggevers) .Met spijt en verbazing heeft de Nederlandse regering kennis genomen van de Indonesische opvatting, dat Nederland met name door het zenden van de Karei Doorman de weg van geweid zou hebben gekozen en dat de beslissing om strijd krachten naar Nederlands Nieuw-Guinea te zenden, in strijd zou zijn met liet Handvest der Verenigde Naties. Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) De AWVB onderzoekt op het ogen blik de levensvatbaarheid van een plan om in ons land een bibliotheek in te richten, waaruit buitenlandse toeristeD kunnen putten, die ten ge- volte van ziekte of ongeval in een Nederlands ziekenhuis terecht ko men. Het imualiet is afkomstig van ae heren A. G J Tempelman Plat van de Enschedese ANWB en zijn Bre dase collega, de heer J. P. W. v d. Pol. Zij kwamen 'tot hun plan naar aanleiding van een ongeluk, dat be gin juni tussen Oldenzaal en Dene kamp gebeurde en waarbij een Deens echtpaar zodanig werd gewond, dat het nu nog in het ziekenhuis te Ol denzaal wordt verpleegd. Advertentie I.M. oderne mensen kiezen uit onzs Europese collectie verlovingsringen Dat staat in een orief die namens de Nederlandse regering is overhan digd aan de secretaris-generaal der VN. Dag Hammarskjöld. Deze brie! —die door de waamemend-perma- nente vertegenwoordiger van Neder land bij de VN, de heer J. Polder man. aan Hammarskjöld is gegeven is een reactie op de brief van In donesië. In die brie! werden Neder land agressieve bedoelingen toege- schreven in verband met de verster. king van de verdediging van Nieuw- Guinea. In de Nederlandse nrier staat, dat de Nederlandse maatregelen uitslui tend zijn gericht op het verzekeren van een redelijke lokale verdediging van Nieuw-Guinea, in overeenstem ming met het Handvest van de Ver enigde Naties. De'Nederlandse regering heeft van zelfsprekend geen enkele agressieve bedoeling ten aanzien van Nieuw- Guinea t. Het doei van de wereldreis van de Karei Doorman en van de twee begeleidende torpedobootjagers is vlagvertoon. 2. Het reisprogramma houdt onder meer een kort bezoek aan Neder lands Nieuw-Guinea in. Het smal deel zal vóór het einde van het jaar in Nederland terng zijn. 3. De eenheden van het smaldeel zullen de Indonesische wateren mijden. 4. Slechts bescheiden versterkingen zullen ter verbetering van de de fensie van Nieuw-Guinea worden uitgezonden. 13e versterkingen zul len niet geschikt zijn voor offen sieve doeleinden De heer. Polderman heeft Ham marskjöld meegedeeld, dat indien hij in verband met de Indonesische nota er behoefte aan mocht gevoelen zich persoonlijk op de hoogte te doen stel len van de situatie in Nederlands Nieuw-Guine, bij voorbeeld door een ambtenaar van het secretariaat, de Nederlandse regering ürartegeu ge nerlei bezwaren zou hebben. (Van een onzei vei staggevers) Bij de Rijksmunt in Utrecht is al een voorraad van 14.400.000 nieuwe zilveren rijks daalders geslagen. Men ver wacht dat de nieuwe munten in augustus in omloop gebracht zullen w-orden. (Van een onzer verslaggevers) In Doorwerth (Gld.j'is gisteren op 80-jarige 'eeftijö overleden Hendrik Jan va» Braambeek, oud-secretaris van de Nederlandse Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel en oud- lid van de Tweede Kamer voor de SDAP. Van Braambeek werd op Z januari 1880 te Warffum (Gron.) geboren. Na enkele jaren in het bouwbedrijf werk zaam te zijn geweest, trau hij tr. dienst van de spoorwegen. In 1910 werd hij hoofdbestuurder van ae NV. In 1908 reeds was hij raadsiid var. Zutphen geworden voor ae SDAP. in 1919 werd hij lid van Provinciale Staten van Gelderland, en in 1921 'id van de Tweede Kamer. Op 1 september 1940 nam hij af scheid van de bond. Bij die gelegen heid werd hy gehuldigd om de ma- uier waarop hij zijn heldere weten schappelijke visie in dienst van de so cialistische beweging heeft gesteld. tVan een onzer verslaggevers» l.i de textielfabrieken Van Heek en Co. te Enschede is gisternacht de 31-jarige werk nemer H. van B. gearresteerd. Hij zou een brandende lucifer tegen een baal katoen hebben gehouden, waardoor in deze nacht een brand ontstond die een schade van 40.000 gulden aanrichtte. In het bedrijf waren de laatste tijd herhaaldelijk brandjes ontstaan, waarbij steeds het vermoeden van brandstichting rees. Nadat de leden van een bepaa'de werkploeg geruime tijd in de gaien waren gehouden, werd Van B verdacht. Hij bekende kort voor zijn atres ia tie. 'Het kwam zo over mij,' aldus Van B. Hij zal voor de officier, van Justitie in Almelo worden geleid. 1ll!llll|1liIllll!llllllllinill!lll!!llllllllllll!!llllllllll!lllllllllllillllllllllUlllll (Van onze kunstredactie) De Janacektraditie van het Hol land Festival wordt dit jaar voort gezet met uitvoeringen van de opera Jenufa in een. nieuwe instudering „Arms and the Man" werd in 1894 tische prestaties miste, dóór een raak geschreven. Het stuk vertelt over de ensemble-spel werd vergoed. Het Zwitserse beroepssoldaat Bluntschli, blijspel met zijn fonkelende dialogen die in Servische dienst is en door de kwam vermakelijk tot zijn 'recht. door krachten van de Nederlandse Bulgaren opgejaagd de slaapkamer Opera niet medewerking van de van een jong meisje binnenvlucht. En men vergat daardoor, dat Cyrll Praagse Deze stond èen° regisseur. Zij is de verloofde van een Bulgaarse Cusack er te oud uitzag voor de rol een dirigent (resp. Hanus Thein en' held, beschermt de Zwitser echter van Bluntschli, dat Scamus Locke Jarosiav Krombholc). de deconaeur heel vriendelijk en leent liern een i,„,i Josef Svoboda en de kostuumont- oude jas van haar vader. Als de vrede tussen Servië en Bulgarije gesloten is. komt de Zwitser de jas terug brengen. werper Marcel Pokorny af. Na elk van de drie bedrijven bracht het :bliek tijdens de première in het Haagse K.-en W.-gebomv ova ties. die in het bijzonder de vertolk ster van de eigenlijke hoofdrol. An- ny Deiorie. golden. Ook Gré Brou- niet zo stralend was als hij had moeten zijn en dat Ann O'Dwyer als Louka eigenljjk beneden de maat bleef, evenals P. J. Stephens in dc roi van de geboren knecht Xicola. Maureen Cusack overigens bleek heel charmant als de bekeerde Raina. De betrokken profiteurs werden indertijd door de rechtbank veroor deeld tot boetes van'500 en 1000. waarvan een gedeelte voorwaardelijk. Tegen dit vonnis waren de verdach ten in beroep gegaan. De president hield twee vrouwe lijke verdachten voor. dat prostitu tie strafbaar is. ,.U wist toch heel goed. dat in de door u verhuurde ver trekken prostitutie werd gepleegd", zo zei de president. ..Inderdaad," gaven de vrouwen toe, „maar het is altijd zo geweest. De zedenpolitie kwam altijd om de drie maanden controleren." Mevr. M. A. P., op de Walletjes ook wel „Tante" of „Dolle Greet" ge noemd, verklaarde een heel nieuw leven te beginnen'. Zij had de man van haar leven ontmoet, en was ge trouwd. Haar boeltje, twee panden aan de O.Z. Achterburgwal, had ze verkocht en als haar man, die zeeman is. in het land terug is, vertrekt zij naar Rozenburg. In de zaak van de autohandelaar De V. bracht de verdediger mr. JHuygens. de getuige-deskundige, dr. C. van Emden-Boas naar voren. De ze verklaarde dat de toestand op de Walletjes niet zo slecht was. „En door 1 de bedrijven daar geheel op te rol len, krjjgt men spreiding door de hele stad", aldus deze arts. Er ontwikkelde zich tussen hem en de president en de procureur-gene raal een woordenspel, dat echter tot enig resultaat bad «lat. de seksuoloog bij zijn standpunt bleef. De verdediging had een andere op lossing. Mi-. Huygens adviseerde niet de prostituees te straffen een beroep zo oud als de wereld, dat hoewel een geselvan de maatschappij, niet is uit te roeien maar de bezoekers te straffen. En wel met een geld boete van een kwartje per visite. Eerst dan heeft men kans de pros titutie tot een minimum te beperken, aldus de verdediging. Want de mees te bezoekers, 90 percent, zijn gehuwd, en zien zeker niet graag een bek. ,e thuis tegemoet. Cyril Cusack als kapitein BluuL- schli in .Arms and the Man". Sinds maandag 13 juni wordt de 15-jarige Petrus' Johannes Rombout, Runstraat 1 te Alkmaar, vermist Hij heeft op die datvci het ouderlijk huis verlaten en tot nu toe ontbreekt elk spoor. Zijn signalement luidt „Is volgt: lang ongeveer 1,65 m, ovaal bleek ge zicht, donkerblond haar, gekleed in grijze terlenka broek, tomatenrood overhemd, lichtgekleurd jasje en lich te sandalen. Ieder die over deze jongen inlichtingen kan verstrekken, wordt verzocht zich telefonisch in verbinding te stellen met- de commis saris van politie te Alkmaar.' O 2200- 2444 of met de politie in zijn of haar woon- of verblijfplaats. tn aeze luöneK uenneiai Hei vrrit Volk zondei cominentaai - trei lende uitspraken van anderen uiter aard voor rekening van hen du Korden aemteerd Bij liet lezen van deze noorden vraagt men zicb af of liet niet tijd wordt het dubbelzinnige tvoord 'be zitsvorming' uit onze sociale program ma's te verwijderen en te vervangen door een duidelijker uitspraak van wat men eigenlijk wil. Wil men 'be vordering van het sparen', laat men dit dan zeggen: wil men, in de geest van de KAB, werkelijke spreiding van liet industriële bezit, dan spreke men zich hiervoor uit. Zolang men het hier niet over eens kan worden, is het heter dit meningsverschil niet met ren lege leuze te bedekken. Dan welen zij die werkelijk bezitssprei- ding willen, dat de geesten daarvoor nog rijp gemaakt moeten worden. En zij die hiertegen zün, worden ge dwongen kleur te bekennen en argu menten naar voren te brengen waar om zij wel 'bevordering van het spa ren' maar niet 'eigencinmssprriding' wenselijk vinden. Uit: De Linie van 25 juni 1960. De aankleding was bepaald lelijk, De tamelijk eenvoudige blijspel- intrige is door Shaw ontworpen ten bate van een kostelijk satirisch vuur- veastijn. die de titelrol zong. kreeg werk. Hy stelt tegenover elkaar de en niet komisch-lelijk zoais Shaw hot haar deel in de huide, evenais de nuchterheid van de beroepssoldaat had bedoeld. Maar door de goed ge- Praagse gasten die de 'niet geringe Bluntschli en de heroïsche allure van timede voordracht van Shaws spitse moeite hadden genomen hun par- de Bulgaar Sergius en zijn roman- teksten verzoende men zich gaarne tische bruid. met allerlei gebreken. tijen in het Nederlands opnieuw in te studeren. Voor volgend jaar gaan de gedach- Onverbeterlijk is dit meisje zeker Beckett ten uit naar „Het sluwe vosje", een niet. Reeds heel in het begin van het opera van Janacek die nieuw voor stuk vraagt zij zich af of de lectuur Cyril Cusack toonde zijn talent er. Nederland is en die zo mogelijk door van Byron en Poesjkin en het bezoek bekwaamheid eigenlijk overtuigender het ensemble van het Nationale aan de opera van Boekarest haar in een monoloog van Samuel Beckett. Theater van Praag en dus in de wereldbeeld niet te sterk hebben be- die zonderling genoeg aan „Arms and oorspronkelijke taal zal worden uit- paald.... ^he Man" voorafging. In „Krapp's Last Tape" confronteert de schrijver De ho-ze liefde die rij en Sera us van .«^achten op Godot" een oude, acferen houdt natuurlijk geen stand vieze' aan de drank v'erslaafde man met liefdesscènes uit zijn verleden. gevoerd. Jenufa wordt op II juli in Rotter dam gegeven. llllllllli!IIII!!llll|!lllllt!jillll|||lllillllllllll||l||||||||||||ll|ll|ni|||||||||ili||: De Stichting van de Arbeid heeft aan het College van Itijksbemidde- laars voorgesteld 34 gemeenten ge heel of gedeeltelijk in een hogere ge meenteklasse onder te brengen. Het zou de bedoeling zijn. dat de nieuwe indeling met ingang van 1 juli reeds van kracht wordt en dat zij pok zou gelden voor de huurcompen- saties an 1957 en 1960. De wij' gingen betreffen in Zuid- Hoiland de volgende gemeenten: Haastrecht van 5 naar 4. Poortugaal van 3 naar 1 en 2. Rhoon van 3 naar 2 en 3. Rozenburg van 5 naar 2, Spij- kenisse van 4 naai' 2. Woerden van 4 naar 3. Zoetermeer van 4 naar 4 cn 3. Indien deze herclassificatie van de genoemde gemeenten inderdaad tot stand koint kan dit voor de loon- trekkenden in die gemeenten beteke nen. dat zu in een hogere loongroep komen. Dat hangt allemaal van de c.a.o.'s in de verschillende bedrijfstakken af. Zo kent dc groot-metaal, waarmede bij voorbeeld gemeenten ais Spijke- nisse tc maken hebben, een c.a.o., die niet is gebaseerd op de gemeen te classificatie, maar die een loon- indehng heeft naar gemeentegroe- pen. in hoeverre in zulk een geval de herclassificatie zal doorwerken in de c.a.o.-lonen, moet per gemeente bekeken worden. Echter heeft met name de plaatselijke industrie in deze gemeenten aangedrongen op een o- gere indeling in de schaal der ge meen tcklasscr.. omdat arbeiders uit die gemeenten weggezogen worden naar gemeenten van een hogere meentoklasse. Bo"endiei h»eP «icze hei indeling Sergius voelt ten slotte meer voor- de cusack i^ krijgt haar Zwitser, die minder nuch ter en laf blijkt dan zij eerst dacht. Die eigenlijk de ware romanticus blijkt. Niet een opera-held. maar een praktisch avonturier, die de werke lijkheid dapper aanvaardt. Ogenschijnlijk is deze satire op valse heroïek al bijzonder weinig ac- tueel. Maar.de strijd tussen redelijk heid en pompeuze allure, tussen eer lijkheid en bombast, tussen zelfken nis en trots op geleende gevoelens is waarschijnlijk van alle tijden. En zo volgt men Shaw's briljante verhaal met hel amusement, van iemand die erbij betrokken is. Hoeveel ballonnen Shaw ook doorprikt, er zijn sinds „Arms and the Man" steeds nieuwe geproduceerd en de lucht in gestuurd. ..Cyril Cusack Productions" geven een vlotte voorstelling van het stuk. De pointes komen tot hun recht, het tempo is hoog. de personen krijgen ten slotte een zeker leven. Maar bui tengewone kwaliteiten heeft de voor stelling niet. Met het eerste bedrijf, in de slaap kamer van Raina, kon men moeilijk gelukkig zijn. Het armzalige decor, het onvermogen van Maureen Cusack om voor een romantisch meisje te spelen, maakten een weinig beloven de indruk. In de twee volgende be drijven bleek, dat wat men aan solis- de bandrecorder waarop de gebeur tenissen van vroeger bleken te zijn vastgelegd. ALFRED KOSSMANN, gevolgen voor de woningbouw in de particuliere sector met rijkspremie. Zo zouden gemeenten als Spijkenisso en Rozenburg een ruimere premie- uitkerine krijgen, die het mogelijk maakt de particuliere woningbouw met rijkssteun aan te pakken,-Welis waar zal ook een geringe huurverho ging hiervan het gevolg zijn. maar deze weegt niet op, zo werd ons ver zekerd. tegen de daarboven uitgaan de verbetering van de loonschalen. (Van onze luchtvaartredacte»'-) Een werkcommissie, waarin het ministerie van .erkeer en Waterstaat, de N.V. Luchthaven Schiphol en de KLM zijn vertegenwoordigd, zal op korte termijn rapport moeten uitbrengen over de wenselijkheid vau een tweede 3300-meterbaan in oost-westrichting voor Schiphol. Dit onderdeel-van het uitbreidings plan is het enige punt waarover het ministerie en de. luchthaven nog niet tot overeenstemming zijn gekomen: Over het uitbreidingsplan in hoofd zaak, de bouw van een nieuw (cen traal) verkeersareaal cn de daarvoor noodzakelijke omlegging van rijks weg 4 (AmsterdamDen Haag) en de daarvoor gestelde streefdata. Is men het eens. Ook Rijkswaterstaat gaat akkoord met de wijziging van rijksweg 4. Het uitbreidingsplan opgesteld door de luchthaven wil voor Schiphol een tweede 3300-meterbaan. Zowel de N.V. Luchthaven Schiphol als de KLM acht de realisatie van dit pro ject uiterlijk in 1963 noodzakelijk. Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat, geadviseerd door de Rijks luchtvaartdienst, is van mening 'dat om te beginnen een Verlengen van de noord—zuidbaan 01—19 voldoende is. In een bespreking die maandag in Den Haag is gehouden tussen het ministerie, de N.V. Luchthaven Schiphol en de KLM, zijn deze stand punten niet dichter bij elkaar geko men. Op voorstel van minister Korthals is nu een werkcommirrie gevormd om deze zaak op korte termijn tot een oplossing te brengen. Hoewe! men bi» de N.V. Luchthaven Schiphol hei nog steeds uitblijven van een ak koord als een ongewenste vertraging beschouwt, ziet men in de vorming van de werkcommissie toch een ern stige poging om uit de al maanden bestaande impasse te komen. Over de stichting van een nieuw verkeersareaal is volledige overeen stemming. 1965 is steeds genoemd als het, jaar waarin dit project voltooid zou moeten zijn. Het ministerie onderschrijft deze in het uitbreidingsplan genoemde streefdatum. Het ziet ernaar uit, dat reeds dit najaar zal worden begon nen met de bouw van de nieuwe ver keerstoren. Volgend jaar hoopt men te beginnen met de bouw van het nieuwe stationsgebouw. (Van een onzer verslaggevers) De politierechter te Groningen neeft gisteren een geldboete van zestig gulden opgelegd aan een aantal buisradio-piraten uit OosteGroningen Zij werden ervan beschuldigd het on dergrondse buizennet te hebben ver nield of beschadigd om 'omroepje' te kunnen spelen via gas- of waterlei ding. De manie vond enkele maanden geleden plotseling tal van frenetieke oeoefenaars in het noorden. Ais een lopend vuurtje ging de handleiding voor het nieuwe spel rond: koper draad op de gasbuis, aansluiten op de radio en klaar was het omroepnet. Het waren acht bewoners uit Mee- den, die zich vanmórgen moesten, ver antwoorden voor hun daden, maai slechts één hunner verscheen. De of ficie: van Justitie eiste een. boete van vijftig gulden: de eis tegen de niet verschenen verdachten was zestig gul den. De politierechter veroordeelde de zeven verdachten bij verstek conform de eis, de man die was verschenen kreeg veertig vulden b. ete. (Van onze pariementsredactie) De bijna 20-jarige Griekse kroon prins Constantijn komt vrijdag in ons land voor een bezoek van tien dagen. Hij zal. op persoonlijke uit-, nodiging van koningin Juliana, te gast zijn op het paleis Soestdijk. Prins Constantijn -kent het ko ninklijk paar en de prinsessen Bea trix en Irene van de tocht met het jacht Agamemnon, die zijn ouders enige jaren geleden voor de gekroon de hoofden van Europa organiseer den. Daarna heeft hij de twee prin sessen ook nog op hofbals in Brus sel en Stockholm ontmoet. DOCHTER HASKA Dinsdagmiddag zagen we, dat de drie hovenierstere enkele grote man den met aarde in het wensvijvertje plaatsten. Uit de aarde staken plant jes op die. zo te zien, tot de familie der waterielieachtigen behoorden Waterlelies groeien snel en vormen grote drijvende biaderen, die het op pervlak van zo'n klein vijvertje spoe dig geheel zuilen bedekken. Zou dat de bedoeling zijn? Zou men. met an dere woorden, een eind willen maken aan dat toch wel aardige geld-in- het-water-smijten (voor een goed doel)? Helaas, de hovenierstere bevestig den ons vermoeden: „Het- mag niet meer, omdat er de laatste tyd telkens van dat geld werd gestolen. We wil len er geen bord bij zetten, dat zou nogal vreemd staan, en daarom wordt het vijvertje geheel beplant." „Met waterlelies?" vroegen we „Met nymphaea", zei de oudste ho venierster. Het woord Nymphaea zochten we thuis in de Beknopte Schoolfiora van Heukels op. Waterlelie, stond er. Toch jammer, vindt u ook niet? Geld gappen uit de Bijbelse Kas geld dat voor de vluchtelingen is be stemd, nee. dat valt ons lelijk tegen, zelfs al is het misschien alleen jon genswerk geweest- Bij een wandeling op de Floriade met een Friese collega, de heer J Bouma uit Holwerd. ontmoetten we onlangs een Friese agent va.n politie ae heer D. Wiersma uit Blija. Beide dorpen hebben hun eigenaardighe den. Sommige Friezen houden meer van Blija. andere geven aan Hol werd de voorkeur, .maar het is wel zo. dat Holwerd en Blija zeer dicht by elkaar liggen. Kortom, de heer Bouma en de heer Wiersma kenden elkaar en dat wilden zij best weten. Dinsdagmiddag zagen we de heer Wiersma opnieuw en we klampten hem aan om het drama van het wensvijvertje te vertellen, want. dat. zat ons hoog. Even latèr kwam een jongeman hem een dikke portefeuille brengen. Gevonden, bij de Enenrie- hal. 'Zo ziet u, dat er ook nog eerlijke mensen zijn.' zei de agent verheugd. Hy noteerde naam en adres van de vinder: Jan Zaad, Prins Hendrik straat 65 te Voorburg. Zaad, een aardige naam voor een F1 ori ad ebe zoeker. Het heeft wel even ereduurd. maar het zomerkleed van de Floriade 's nu od sommige Dlaat-sen heel kleu rig. Vooral de pelargoniums, salvia's, afrikanen en zinnia's tussen de hoofdingang en de Biibel.se Kas doen hun best. Het Park heeft ook meer bloei gekregen en gistermiddag kwam daar weer een grote zending Belgi sche knolbegonia's aan. Wel wordt het. zo langzamerhand hoog tijd. dat het- nu al wekenlang kale veid bi.i het Noorse kerkje een beurt krijgt. E°n Duitse kweker heeft een klein stuk van dit woestijntje met begonia's beplant en er staan enkele struiken: voor de rest lijkt het we! verschroeide aarde. Het Fioriaciebestuur heeft het gro te etablissement. Flora-Hov aantrek kelijker laten maken. Het terras is vergroot en met een pergola en bloem bakken ongeï'o.irr|. 'ook binnen ziin verscheidene bloembakken geplaatst, die de grote ruimte een zekere in deling geven, zodat bezoekers met, ruimtevrees zich er beter op hun ge mak zullen voelen. Op het terras en In de zaal is plaats voor in totaal tweeduizend bezoekers. Boltelökka Skoles Orkesten ecu Noors kinrierorkest dat uit 28 mels- ies en 13 joneens van 10 tot 16 jaar bestaat, zal donderdagmiddag om 3 uur een concert op de Floriade geven. Donderdagavond van 7 tot 10 uur ziin er' bloemschikwedstrijden in de Glazen Zaal. (Op verzoek van huis vrouwen die overdag niet kunnen komen). MOSKOU (Reuter). Rusland heeft aangekondigd, van 5 tot 31 .iuli in het centrale gedeelte van de Stille Oceaan nroeven te zullen doen met nieuwe typen raketten die meerdere trappen bezitten. Bij de proeven zal de laatste trap niet worden aangebracht. MOEDER MARTHA bi foto werd in de oorlog gemaakt. Haska is geboren ln de buurt van negen jaar geleden trouwde met ser- het Poolse Lemberg. Haar vader geant Adriaan van der Linden, stierf een (aar na haar geboorte. echtpaar heeft enkele malen Moeder Martha werd. toen de Duit- zonner succes getracht via het Rode sers Polen hadden bezet, naar Duits- Kruis iets over moeder te weten te is i gesleept en op een boerderij te tornen. Tot een collega van sergeant - gesteld. Later werd ook Haska. Yan der Linden, goed bekend in het vijftien, op een «andere» boei- dorp v.aar I-ss-.a gewerkt zich derij geplaatst. Eenmaal in het jaar ervoor soande Toen kwam er a, spoe- mocht zij haar moeder bezoeken, het bis van de boer by wie moeder laatst ill''44. In '45 kwam Haska ais Martha v.-as geweest, de boodschap: vluchtelinge naar ons land, waar slj Zuj is in Amerika, wij hebben ln 1950 nog een kerstkaart gekregen. Toen zij na lange tijd zoeken niets van haar dochter hoorde, heeft ze aangenomen dat Haska dood was en is met een nicht geëmigreerd. Een bezoek van sergeant Van der Linden aan Duitsland leverde zowaar ook hei adres op vanwaar de kaart was verzonden: een adres in Chicago. Verleden week is ei uit Hattem een brief naar toe gegaan. Het wacht?" is nu op een antwoord

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2