van zwart-wit schilderijen op zijn BOSCH Startbureaus voor KW-mars werken met volle kracht I Rotterdams poliofonds wil zwembad bouwen j. w. Engelsman wint vijfkamp Hermes-DV S *1 V >P 4> 4 Ch Draait kunstmaan uit andere wereld om zon, met informatie voor ons? 't gehele jaar door ƒ532.- Danseilancl op Floriade uw arme Studenten Delft maken knuppel politie buit Resultaten van baringconcours CAB trekt naar cle E f teling Drie maanden na val overleden Duivennieuws Dronken man mist brommer Prijzen voor clamkampioen Wisselkoersen Geen inenting Visafslag Burgerlijke Stand BEHA'S en STEPINS HET VRIJE VOLK DONDERDAG 30 JÜNI 1960 PAGINA 4 PANTALON De Broekenspecialist kom pressor (Van een onzer verslaggeefsters) In een oud huis aan de Lange Haven, aan het eind van twee bochtige trappen, woont de schilder Daniël van Golden. Hij is groot en donker, heeft een vastberaden gezicht. Hij vindt, dat het de kunst ten goede komt, alsjonge schilders hun succes met te vlug krijgen en als ze ervoor moeten vechten. Deson danks is voor Daniël van Golden het succes al spoedig geko men, zij het niet altijd gemakkelijk. •prijzen vanaf N.V. Willem van Rijn Televisiebeelden? Zelfde ontwikkeling Griezelige vraag Advertentie X.M. HOOGSTRAAT 86 TELEFOON 38981 Advertentie (X.M.) n^eZHaa^avnor?iC^« e.xposi"es achter de rug in Arkansas (VS) en Seenteranlum in ^me"ka heeft hiJ veel werk verkocht. Het gemeentemuseum in Den Haag gaat werk van hem konen het Rijksprentenkabinet in Leiden heeft reeds aankopen gedaan. Daniël van Golden heeft bovendien zojuist een grote opdracht op de Floriade voltooid, een wandschilde ring van twintig meter. In het voorjaar krijgt hij een ten toonstelling in 't Venster in Rotter dam, die tot titel krijgt „Zwarte kunstDaniël van Golden schildert I sinds anderhalf jaar nog slechts in i wit en zwart. I Hij vertelt precies via welke ont- wikkelingen hy daartoe is gekomen. Daniël van Golden praat trouwens graag over zijn werk. Ook andere onderwerpen als muziek, fotografie en literatuur brengt hij telkens weer in verband met dit werk. De jonge schilder, opgegroeid in een kindertehuis, heeft op een am bachtsschool een technisch vak ge leerd en die opleiding heeft hem al tijd In zijn werk beïnvloed. Hij werkte twee jaar op een fabriek en bezocht intussen avondmulo én avondacade mie. Later volgde hij een dagcursus m grafische technieken. Daniël had inmiddels het vijfde leerjaar van de academie bereikt en die vervolgens, „rebellerend tegen het naturalisme", verlaten. Sinds twee jaar werkt hij nu zelf standig, de laatste tijd aan de Lange Haven op een ruime zolder, temidden van boeken en grammofoonplaten, véél verf en mooi, oud glaswerk. Een deel van dat glaswerk is af komstig uit Turkije, waar Daniël'van Golden twee maal op een scooter heen is gereden. Hij maakte die reis, smmrrsmri/mrt- Tonmisbaar voor U en Uw gezin ^verkrijgbaar bij debonafide handel Alhenvertcgenwoordiging Amsterdam, Haarlemmerweg 475. V 'tel 185222 (10 liménV (Van een onzer verslaggevers! „In het park mag tijdens de Flo riade geen vermaakcentrum komen", zo luidde het devies waarmee in maart de tentoonstelling startte. Daar blyft het ook bij. Maar toch enig amusement mag de bezoekers die in de vakantiemaanden juli en augustus de dag zo lang mogelijk willen rekken en ook 's avonds graag I wat in het park ronddolen, wel wor- den geboden. Op het eiland, waar tijdens de E55 Robinson Crusoë onder grote belang stelling zijn eenzaam leven sleet, is men bezig een dansvloer aan te leg gen. De brug die het eilandje met de vaste wal verbindt is al klaar. Bij een kampvuur, in een hoog oplaaien de romantische vlammengloed, zul len ir. deze uithoek van het park de dar.slustigen hun hart kunnen op halen. toen hfj nog niet abstract werkte en bewaart nog een aantal gouaches als herinnering. 'In de abstracte kunst,' zegt hü, 'is vee! bedroeg.' Duidelijk biykt, hoe hü zich van naturalistisch schilder iangs een lo gische weg heeft ontwikkeld tot ab stract-schilder. En ook in deze laatste fase heeft hy zich doelbewust een zeer bepaalde richting gekozen door uitsluitend in wit en zwart te gaan schilderen. Meer aanhang Hfj voorspelt, dat schilderen in wit en zwart in de komende jaren steeds meer aanhang zal vinden. 'Op de ten toonstelling Kunst na 1960, die ze over een paar jaar in Kassei gaan houden, zal meer dan de helft uit zwartwitschilderijen bestaan,' meent hy. Those giant dock-side cranes. schrijft een Amerikaans criticus naar aanleiding van zyn éénmans- tentoonstelling. Want Daniël van Golden is duidelijk sterk aange trokken door het kenmerkende van zijn geboortestreeks: de havens. Hij is een groot bewonderaar van de moderne kunst in Amerika, die zijns inziens op een zeker hoog peil staat als die in Parijs. En onder de schilders in Amerika roemt hij voor al de Rotterdammer Willem de Ko ning, die daar met veel succes werkt. Hy laat ouder werk zien, dat mooi en sfeervol van kleur is. Maar hy is er zelf van overtuigd, dat hy in wit en zwart zyn doel meer bereikt. Dat doel is: spanning, 'En dat bereik je alleen, als je niet door an dere kleuren wordt afgeleid,' vindt Daniël van Golden. Hy heeft het plezirigst gewerkt op de Floriade, waar men hem zijn eigen gang liet gaan. En hij zwaaide de verf er dus met dweilen op. 'En dat zyji heus geen 'geluks- zwaaien'. Ik werk dikwyis dagen achtereen, voordat een bepaald stuk van het schildery naar mijn zin is.' En op zijn zolder, evenals zyn schilderijen in zwart wit gehouden, w erkt Daniël van Golden liard ver der: 'Mozart werd nog niet afge leid door auto's en trams. Ik wil dus in de geest van déze tyd wer ken. met actie en beweging.' DONDERDAG Bioscopen MONOPOLK: De beste jaren van ons leven. 2. 7 en 9.15 uur. PASSAGE: De reis om de wereld In tachtig dagen. 2 en S uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM. Herdenkings tentoonstelling Willem Reijers; expositie Vrijheid, 10—17 uur. VRIJDAG Bioscopen MONOFOLE: Blake helpt oen handje. 2, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: De laatste trein uit Gun HU, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. Herdenkings tentoonstelling Willem Reijera; expositie Vrijheid, 10—17 uur. Bij eert gevecht tussen een twintig tal studenten en twee leden van de Delftse politic vannacht aan de Oude Delft, hebben studenten zich meester kuncn maken van een gummiknuppel van een der agenten. Verheugd over dit succes hebben zij zich uit de voe ten gemaakt. Later hebben zij het wapen echter weer aan het bureau gedeponeerd. Het korte handgemeen, waarbij de agenten enige rake klappen hebben uitgedeeld, ontstond nadat enige stu denten in het troebele water van de Oude Delft waren gedoken. Mede studenten die zich op de kant van de gracht als supporters hadden op gesteld .verstoorden op meer dan j luidruchtige wyze de nachtelyke stil- Toen de gealarmeerde agenten de supporters en de inmiddels uit het water geklommen studenten uiteen wilde dryven wist een der studenten zich meester te maken van de gum miknuppel. De startbureaus voor de Koningin-Wilhelminamars, die za terdag voor de zestiende maal wordt georganiseerd door het vendel Schiedam van de Oranje Garde, werken op het ogenblik op volle toeren. Verliep de inschrijving aanvankelijk niet zo vlot als in vorige jaren, maandagavond werden plotseling in tijd van enkele uren ruim negenhonderd deelnemers ingeschreven. En deze stroom van aanmeldingen zet zich tot dusver onverminderd voort. De Koningin Wilheimina M.ars be looft zowel voor de wandelaars als voor de toeschouwers weer een fees telijk en gezellig geheel. Het défilé begint om tien over drie voor het De uitslag van de wedstrijd die gis teravond in de UVO-kantine werd gehouden, is: 1. Gemeentewerken-A, Schiedam, 12443 pnt.; 2. Sunlight, Vlaardingen, 12141 pnt.; 3. VanDooren, Vlaardingen 11917 pnt.; 4. HKV-A, Schiedam, 11770 pnt.; 5. Thomsen-C, Rotter dam, 11518 pnt.; 6.. ENCK-A, Vlaar dingen. 11398 pnt.: 7. Excelsior OVD, Vlaardingen, 11292 pnt.; 8. Amstei- bron, Rotterdam, 11201 pnt.; 9. Thomsen-A, Rotterdam, 11091 pnt.; 10. Velug, Schiedam, 11015 pnt.; 11. HKV-B. Schiedam, 10935 pnt.; 12. Burgo, Vlaardingen. 10803 pnt., 13. De oude Jan-A. Delft. 10724 pnt.: 14. Thomsen-B, Rotterdam, 1,0603 pnt,; 15. De Poorters, Schiedam, 10547 pnt.; 16. Ouden van dagen, Schiedam, 9680 pnt.: 17. Gemeentewerken-B, Schie dam, 9581 pnt.; 18. De oude Jan-B, Delft, 8995 pnt. De hoogste koppels waren: 1. A. OostenbruggeF. Oostenbrug- ge. Sunlight, 4364 pnt.; 2. W. F. de Wit—P. v. d. Bend. Thomsen-C, 4236 pnt.; 3. H. WolfBos, Thomsen- B, 4229 pnt. De finaie wordt morgenavond om 8 uur gehouden in de UVO-kantine. stadhuis. Het wordt opgeluisterd door het muziekgezelschap St.-Ambrosius. Verder vei.'enen medewerking de drumbands va-i de Oranje Garde in Klundert, P. J. Troelstra uit Rotter dam, Gusto, Schiedam, tamboers- en trompetterskorps F.otterdam. Sterker door Strijd, ook uit Rotter dam en ten slotte het showkorps ..Jongensgarde" uit Breda, een jeugd- korps. gestoken in het uniform der Gele Rijders. Na afioop van de tocht is er op het podium in de Plantage weer een feestprogramma. Inmiddels begint ook in de deeineming door de militairen wat tekening te ko men. Voor de verbindingen tussen de marsleiding in de Plantage en de marsleiders op de route wordt zorg gedragen door oe militaire Verbin dingsdienst. Nog tot en n.et woens dagavond is er gelegenheid om zich te laten inschrijven tegen het gere duceerde bedrag aan het adres Nic. Beetsstraa; 28 in Schiedam. Ook aan de start in de Plantage kan men zich laten inschryven. De individuele deelneming ('lijkt tot dusver heel groot. Gehele fa milies schriiven in, evenals fami liegroepen. Onderweg zijn er trac- taties voor de wandelaars. De mu ziekkorpsen begeleiden de wande laars ook weer by de intocht in onze stad. Het comité voor Auto- en Boot tochtjes te Schiedam gaat. donderdag 7 juli. volgens traditie in de koren maand, naar Brabant. Voor het eerst in het bestaan van het CAB staat de Efteling in Kaats heuvel op het programma. Met een veertigtal auto's reizen de Schiedam mers naar deze schitterende uit spanning. De 62-jarige lasser, de heer Vf. F. Hemcrt. uit de C. Fockstraat ie Delft is gisteren overleden. De lasser moest enige maanden geleden ten gevolge van een bedrijfsongeval naar het Be- thelzickenhuis worden vervoerd. By werkzaamheden aan een losse ketel op het fabrieksterrein van Calvé was de man 20 maart van een hoogte van vijf meter óp de stenen terecht gekomen en liep een halswervelfrac tuur op. Met de teraardebestelling zal nog worden gewacht om na te_ gaan in hoeverre de dood het gevolg is ge weest van het bedrijfsongeval. Ieder jaar tegen hel eind van -juni voldoen de middenstanders, boom kwekers en bomenzoekers van Bos koop hun schulden van het afgelopen jaar op straat. Zij doen dit. volgens een des.' oude traditie en verbinden aan al die uit betalingen, waarvoor in de vooraf gaande week de rekeningen worden rondgebracht, een gezellig feest waarbij een fikse dronk niet wordt geschuwd. „De Postduif" organiseert zondag 3 juli een stedelyke trainingsvlucht vanuit Moerdijk. Inkorven zondag van 7 tot 9 uur. De 35-jarige R. v. R. uit pynacker, die gisteravond op het bureau van de Drifts? politie aangifte kwam doen van de vermissing van zijn brom fiets is door de politie na de melding ingesloten. De man was onder invloed en xon niet in staat worden geacht een brom fiets te besturen. De bromfiets was enige tijd tevoren aan het bureau ge bracht door iemand die de dronken bromfietser slingerend op zijn brom fiets had zien deelnemen aan het verkeer. De verstandige man had het voer tuig weggenomen, toen de eigenaar van de bromfiets nogeens even een café binnenging. Engels pond 10,57i£—10,531 Amerik. dollar 3.76i3,i7i Franse frank 76.89'6.94 Belgische frank 7,5617.o6S Zwitserse frank 87301—87,35: Zweedse kroon 73,077o.l2 Duitse mark 90.3990,44 Deense kroon 54.68154,731 Noorse kroon 52.8152,86 Canada 3,8413,854 (Van een onzer verslaggevers) Het Prinses Beatrix Poliofonds wil in Rotterdam een speciaal zwembad bouwen voor kinderen, die kinderverlamming hebben ge had of spastisch zijn. Een eigen bad, zo redeneert het bestuur, kan de kinderen, die dan onder elkaar zijn, het zelfvertrouwen geven, dat de noodzakelijke bewegingsoefeningen in het water ten goede komt. Na afloop van tijd zijn zij dan dikwijls ver genoeg om zich in een gewoon zwembad te wagen. Een gift van 25.000 uit de toto- Beatrix Poliofonds de verwezenlijking pot van de KNVB heeft voor de af- van deze badwens dichterby gebracht, deling Rotterdam van het Prinses Men wil een 25-meter bassin bou wen, dichtby het Oostelyk Zwembad, waar de kinderen nu vaak te midden van de gewone bezoekers zwemmen. Tevens ziet het Poliofonds met vol doening de voltooiing naderen van de tweede Ark voor patiënten, die lyden aan ademhalingsverlamming. Omstreeks half september zal deze Ark gereed zün. Het mag duidelyk zyn, dat het geld voor de bouw van een zwembad en de inrichting van het tweede Ark paviljoen met de totogift alleen nog niet toereikend is. Daarom verwacht net bestuur veel van de bijzondere premiére-avcmd op 14 juU in het Ci- neramatheater, waarvan de op brengst verdeeld wordt tussen het poliofonds en de afdeling Rotterdam van het Koningin Wilhelminafonds voor de Kankerbestrijding. Er zijn voor deze openingsavond nog veel kaarten beschikbaar. Gezien de doelstelling verwacht men, dat de minimum-entreeprijs van 35. geen bezwaar zal opleveren en dat het theater vol zal lopen. Na de vertoning van de eerste Cineramafilm in Nederland zal Cees Terleth een modeshow houden. Leer lingen van de Academie voor Beel dende Kunsten zullen de kelder on der het theater een feestelijk aan zien geven, het strykje van de Mari- nierskapel neemt het muzikale ge deelte van het programma voor zijn rekening. Filmsterren als Sophia Loren, Tre vor Hold en J. Hawkins hebben toe- gezed, wanneer het hun enigszins mogelijk is, de premièrevoorstelling by te wonen en op te luisteren. Burgemeester Van Walsum zal de avond openen. SOFIA LOREN Wel of niet naar Rotterdam? De directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst maakt bekend, dat in de maanden juli en augustus geen kosteloze in enting tegen pokken, difterie, kink hoest en tetanus zal plaatsvinden. DANIËL VAN GOLDEN in zijn atelier. Als elk jaar heeft de junioren-commissie van Hermes-DVS. ook nu weer een vijfkamp georganiseerd. De junioren» in drie groepen ingedeeld naar leeftijd, hebben woensdagavond op de velden bij de Poldervaart een sport- tieve strijd gestreden om-het clubkampioenschap 1960. ROTTERDAM, 29 juni Aan de Visafslag alhier werden van IJmui- den, Stellendam en elders 200 kisten verse zeevis en 70 kg spiering aange voerd. De prijzen waren: Tong gr. 3.50 3,60; id. midd. 3,103.20; id. klein 2,80—3,00; id. slips 2.20—2,30; Griet 1,00—1.10; Heilbot 3.30—3,40; Schol midd. 4346: id. klein 28—30; Schel vis midd. 4043; id. klein 3537; Kabeljauw gr. 5256: id. klein 25— 27; Makreel 25—23; Wijting 2830; Spiering 0,600,65. Ondanks het slechte weer heerste er een plezierige stemming, die ook te danken was aan de uitstekende organisatie en de vlotte afwerking van het programma. De jongens, die in officieel tenut verschenen, moesten zestig meter baldribbeien, hardlopen over af standen van tachtig en zestig meter, inwerpen, verschieten en doelschie- ten. Bij het doelschieten was de goal verdeeld intwaalf vakken met als puntenwaardering 1 tot en met 12. Voor elk onderdeel dus kregen de jongelui, al naar gelang hun presta ties punten toegewezen. De eerste prijs was de fraaie wisselbeker, die als men haar drie keer achtereen of vijfmaal in totaal wint definitief be zit wordt. De eerste prijs, die verleden jaar door H. v. d. Vaart werd gewonnen, is nu in her bezit vaj J. W. Engels man gekomen. Hij stak met 481 pun ten ver boven de anderen uit. Van de A-junioren is J. Jonman met 434 punten winnaar geworden, van de B-junioren. A. Jazet met 435 punten en van de C-junioren J, W. Engels man. Zij kregen een herinneringsme- dailie en een waardebon voor sport artikelen Geboren: Trijntje J. d.v. J. de Bruin en E. den Uijl; Freddy z.v. C. A. vu: Oudenaarde en L. J. Meul- stee: Dolinda d.v. C. Spevmon en H. W. van der Kooy. Overleden: J. Hageman, 81 jr. Vrijdag om acht uur worden by de damclub .Schiedam" de prijzen, uit gereikt voor het persoonlijk kam pioenschap van Schiedam. Na de prijsuitreiking zal er simul taan gespeeld worden door de heren J. C. Oninlc en/of L. Vrijland. Zy, die hiervoor belangstelling hebben worden uitgenodigd aanwezig te zijn in het clublokaal van dam club .Schiedam'', Wijkgebouw, Nwe Maasstraat. Advertentie (I.M.) és meer (Lm 100 zeiken in Den Hang en omstreken Luister naar ons programma via RADIO VERONICA golflengte 192 m op woensdag en donderdag om 11 uur 's morgens en half acht 's avonds. (Van onze buitenlandredactie) De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat er al vele jaren een kunstmatige planeet om de zon draait die daar geplaatst is door wezens van andere werelden. Reeds enkele malen zijn signalen opgevangen, waarvoor men nooit een afdoende verklaring heeft kunnen vinden. In het Britse tijdschrift Nature wordt deze fantastisch klin kende veronderstelling opgeworpen door professor R. N. Brace- well, een vooraanstaand Australisch radio-astronoom, thans professor aan de Stanforduniversiteit in Californië. Professor Bracewell merkt op dat in 1927. 192S en In 1934 wie 'adio-ecfio's zijn opgevangen tl<- er- schillende onderzoekers. Zij moesten van ver uit het heelal komen. Wel licht heeft dit niets bijzonders te be tekenen, maar Bracewell acht het niet uitgesloten dat elders signalen worden uitgezonden om onze aan dacht te trekken. Onlangs hebben wij bericht, dat de radiotelescoop van Green Bank in West-Virginië een maand lang is al- v estemd geweest op twee sterren. Het doel was te luisteren naar mogelijke signalen, die zouden afwijken van de natuurlijke radiostraling in het heel al. De proef begon op 8 april en Is nu voorlopig afgesloten. Voor zover be kend heeft men niets bijzonders ge hoord. Het was ook bijna met te verwacb ten dat men iets zou opvangen, meent professor Bracewell. Wél is hy er van overtuigd, dat zich elders hoogontwikkelde wezens moeten bevinden; Men zal echter minstens 1000 sterren in het on derzoek moeten betrekken om eni ge kans te hebben dat men zo'i: verre beschaving op het spoor kamt. Wanneer een beschaving technisch verder is ontwikkeld dan de onze. zou het een veel betere opsporingsmethode zijn als deze wezens kunstmanen lie ten cirkelen Om een duizendtal zon nen in de 'omgeving'. Eik van die kunstmanen blijft rustig in lengte van jaren draaien took wij. aardbe woners, hebben reeds een paar kunst manen om onze eigen zon in omloop gebracht) met ontvangers aan boord, die een groot freauentiegebied af tasten. Ontvangt zo'n satelliet typische signalen uit zijn zonnestelsel, dan seint hij dat terug naar da moeder planeet. Wellicht ook heeft de kunst- planeet een elektronisch brein aan boord, dat vol zit met informaties waaronder televisiebeelden van het gebied van herkomst). En zoals wij onze eigen kunstmanen op radio- commando kunnen ontlasten van op gespaarde gegevens, zo zou het kun nen zijn dat ook de buitenwereldse kunstplaneet zijn gegevens loslaat ais hij door een bepaald radiosein wordt jeactiveerd. Het zijn allemaal gissingen. Ze 'urmen teruggevoerd worden op hei itgangspunt van veel onderzoekers, mmelijk dat een ontzaglijk aantal iterren het middelpunt zijn van een rianetair systeem en dat er dus ont- laglijk veel planeten moeten bestaan, die mm of meer vergelijkbaar zijn met de onze. Neemt men aan. dat overal in het heelal een gelijksoortige ontwikke ling zich voltrekt, dan mag men ook veronderstellen dat heel wat planeten bewoond zijn door minder ver ontwikkelde of alweer verder ontwikkelde wezens dan de mens. Professor Bracewell gelooft, dat in ons eigen melkwegstelsel wellicht al lang contacten bestaan tussen zulke gevorderde beschavingen. En het zou niet meer dan logisch zijn. dat zo'n 'melkweggemeenschap' uitkijkt of zich soms nieuwkomers aandienen. Eén griezelige vraag stelt Bracewell len slotte nog. Miljarden jaren duurt het eer zich op een planeet leven heeft ontwikkeld dat de atoomkrach ten kan beheersen. Wij zijn net op dat punt en we hebben nu nog enige tijd misschien een paar eeuwen nodig om te leren ons partijtje in de 'uimte mee te spelen Dat zal echter alleen kunnen ge- wurm als wc net in die laatste paar honderd jaar ons zelf niet met onze oas verworven kennis verdelgen. Wat lat betreft geefBracewell 'ons 50 ger ent kans. y

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1