•ese commissie wil beter net van verkeerswegen Sterk pleidooi voor Franse barokmuziek E - servet op hoofd - even op t. flonade Onrust knaagt ZONDER COMMENTAAR Vervoer hoeft tarieven niet te publiceren Aanbevelingen aan regeringen Tour de Toto HF-concert tussen Goudse Glazen Opdrachten aan 20 componisten Oldenbroek uit IVYV-functie Weer bij Bromfietser keren gedood Meisje houdt lastige knaap in judogreep Eredoctoraat voor Mansholt Geen winnaar bij Rolot tintelend fris mm Als u een sigaar neemt..; FIAT 27 ct FIAT Ervaringen Dr. J. v. cl. Hoeven op voordracht voor hoogleraar DROOG? Marigolds Sombere geruchten HET VRIJE VOLK DONDERDAG 30 JUNI 1Ö60 (Van onze speciale verslaggever W. Polak) De Nederlandse vervoeronderne- mers zullen voorlopig niet gedwongen worden hun tarieven te publiceren. Dit is het voorlopige succes dal de Nederlandse onderhandelaars deze week hebben bereikt in de besprekin gen over de vervoerspolitiek in de Europese Economische Gemeenschap. De zes regeringen van de Etirn- marktlanden hebben eenstemmig een reglement voor de vervoersregels in PAGINA 3 C J O (Van onze speciale verslaggeve: W. Polak) rfo vvj- i j "-*=•Dc ®"roPesf Commissie heeft aan de zes aan de Euromarkt deel- goedgekeurd, waarin de pu- nemende landen een reeks van aanbevelingen gestuurd (lees- wier bhkatiephcht, waarvan de Neder- delijk opdracht gegeven) tot versnelde aanfegofverbeler/ng van cën groot aantal wegen, spoorlijnen en waterverbindingen. landse vervoerders grote gevaren duchtten, niet is opgenomen. Wel is bepaald dat uiterlijk op 1 Juli 1963 een beslissing over de publi- katieplicht zal moeten worden ge nomen. Maar dan niet als op zich zelf staande maatregel, maar als onder deel van een algemene Europese ver voerspolitiek. Anderzijds staat vast dat te zijner tijd voor het nemen van een beslis sing geen eenparigheid van stemmen meer nodig zal zijn. Dat wil dus zeg gen. dat Nederland tegen die tijd de eventuele publikatieplicht niet meer op zijn eentje zal kunnen tegenhou den. V_ Drs. 3. J. Voogd, adj. directeur van de Dr. Wiardi Beekman Stich ting, spreekt in een radiouitzen ding van de Partij van de Arbeid op vrijdag 1 juli om 18.15 uur via Hilversum I, 402 m over: 'De huidige aspecten van het toto- vraagstuk'. Advertentie I.M Citibenllm^ Zó smaakt Hero Citroen! Ook in de grote Hero Gezinsffes Dr. Anthon van der Horst heelt woensdagavond met de Neder landse Bachvereniging en het Nederlands Kamerorkest het traditionele Holland-Festival concert in de Goudse Janskerk gegeven. Onverwoestbaar is de sfeer in deze kerk: zelfs het enorme schavot dat de uitvoe renden als podium diende kon er geen schade aan toebrengen, evenmin als de warwinkel van draden en toestellen die licht zn geluid moesten geleiden. Het programma van barokmuziek was prachtig opgebouwd: met de juichende 51ste cantate van Bach als rust- en middelpunt bestond het verder geheel uit Franse muziek uit de tijd omstreeks 1700. Albert de Klerk opende het op het na de pas voltooide restauratie weer perfect aansprekende orgel met enkele stuk jes van Dandrieu, kristalheldere mu ziek wanneer ze met de vastberaden gevoeligheid wordt uitgevoerd waar in ze nu klonk. Usquequo. Domine van Lalande. uitgevoerd met als vocale solisten Annette de Ia Bye. Aafje Heynis. Tom Brand en Guus Hoekman, is een werk waarvan in de eerste helft de uitbundige muziek slecht rijmt op de zwaarmoedige tekst. Voor het overige echter een prachtige com positie, evenals het Te Deum van Marc-Antoine Chaxpentier De Franse barokmuziek stelt hoge eisen aan de uitvoerenden, maar bekwame koren zullen er toch goed aan doen er de plaats in het repertoire aan te ge ven, die haar toekomt. De openings muziek van dit Te Deum is aan trouwe Nederlandse radioluisteraars met onbekend: Ze dient als omlijs tingsmelodie van de reeks „meester werken uit de Franse muzieklitera tuur", die de Nederlandse radio ge regeld in samenwerking met de Franse uitzendt. Na de bovenbedoelde cantate van Bach, waarin Erna Spoorenberg prachtig de uiterst moeilijke solo partij zong en Marius Komst stra lend en vlekkeloos de trompet blies, vormde Lalandes werk een vorste lijke. levenskrachtige afsluiting, waarin Annemie van Tricht nog een kleine sopraanpartij vertolkte. ♦.EXEN OUWERKERK Voor Nederland is de belangrijkste aanbeveling, dat de. Nederlands-Bel gische onderhandelingen over de Schelde-Rijnverbinding volgens de Europese Commissie nog voor het eind van dit.jaar moeten resulteren in een akkoord, waarbij „een aanmer kelijke verbetering van de bevaar baarheid tussen Schelde en Rijn wordt gewaarborgd." Voorts moet Nederland te zamen met de Duitse autoriteiten de ver betering van de verbinding Gronin genBremen bestuderen en zo spoe dig mogelijk een begin maken met studies betreffende de elektrificatie van de verbindingen tussen de Neder landse, Belgische en Duitse spoorweg netten. Op het program staat voorts o.a. een snelle autoverbinding van Neder land met Parijs. Aan België en Frankrijk is de aanbeveling gegeven op de trajecten Nederlandse grens Antwerpen, BrusselFranse grens en Franse grensParijs autosnelwegen aan te leggen. Tot Duitsland is o.a. gezegd, dat het wenselijk is de vraag te bestude ren in 'hoeverre het mogelijk is op het traject OberhausenNederlandse grens, zoal geen autosnelweg aan te leggen dan toch een rijweg met vier rijstroken. Het stuk AkenNederland se grens moet tot autosnelweg wor den gemaakt en hetzelfde geldt voor de verbinding AntwerpenVenlo Oberhausen. De bedoeling van al deze aanbe velingen is tijdig een net van Euro pese spoor-, auto- en waterwegen klaar te hebben, dat de toeneming van het verkeer, die in de Euromarkt wordt verwacht, zal kunnen opvan gen. De regeringen zullen de werken zelf moeten doen uitvoeren. De Euro pese Commissie zal echter in som mige gevallen bemiddeling kunnen verlenen bij de Europese Investerings bank voor het verkrijgen van finan ciële steun voor de uitvoering van de werken. Een afvaardiging van de Finse Rijksdag, bestaande uit vijf leden van de sociaal-democratische en drie van de agrarische partij, brengt een bezoek van zes weken aan de Ver enigde Staten om het politieke leven aldaar te leren kennen. (Van onze kunstredactie) De staatssecretaris van Onderwijs Kunsten en 'Wetenschappen, mr, Y. Scholten. heeft een groot aantal opi 1 drachten aan Nederlandse cosnpo- 1 nisten verleend. Ze variëren van een werk voor symfonie-orkest 'Ton de Leeuw) tot een kort stuk voor twee i strijkinstrumenten, geschikt voor l jeugdige amateurs (Jan van Dijk en j Jaap Geraedts). Marius Flothuis kreeg een opdracht voor een niet te moejlijk werk voor vrouwenkoor. Jan Mul voor een or gelcompositie en Hans Kox voor een concerto voor piano en orkest. Van i Rudolf Escher wordt een werk voor zangstem en klein orkest gevraagd, j van Herman Strategier een eenvou- j dig werk voor driestemmig koor (een mannenstem) met orkest en van Meindert Boekei een eveneens een voudige muziek voor gemengd koor met harmonie en fanfare. Een eenvoudig werk voor harmo nie-orkest is opgedragen aan Karei Mengelberg, enkele werken voor mannenkoor a cappella aan Jacques Reuland en een concerto voor blok fluit en kamerorkest aan Peter Schat. Van Guillaume Landré wordt een blaaskwintet gevraagd, van Da niel Kuijneman een pianokwintet, van Jan van Vlijmen een werk voor drie tot vijf blazers met piano en van Jan Wisse een compositie voor blazers of strijkers met piano. Ten behoeve van jeugdige amateurs zijn. behalve de reeds genoemde, op drachten verleend aan Nico Schu.vt en Max Vredenburg 'twee blokflui ten) en aan Louis Andriessen en Jan Felderhof (drie blaasinstrumenten). (Vervolg van pagina 1) De heer J. H. Oldenbroek is in 1897 te Amsterdam geboren. Als jongeman kwam hij op het kantoor van liet NVV en in 1921, toen hij 24 jaar was, werd hij chef de bureau van de Internationale Transport arbeidersfederatie, die toen haar zetel te Amsterdam had. In 1933 werd hij benoemd tot assistent-se cretaris. Toen hij in 1939, twee da gen voor het uitbreken van de oor log, de ITF naar Londen verhuisde, ging Oldenbroek mee naar Londen. Toen in 1942 Edo Fimmen stierf, werd hij waarnemend secretaris en in 1946 is hij door het congres tot algemeen secretaris gekozen. In 1949 is hij bij de stichting van het IWV te Londen tot algemeen secretaris van dit internationaal vakverbond gekozen. Deze functie vuld. heeft, hij dus meer dan 10 jaar ver- Oldenbroek is altijd een hoekige persoonlijkheid geweest, die niet ge makkelijk van zijn stuk te brengen was. Hij had een zeer grote kennis van de internationale vakbeweging. Advertentie I.M, (Van een onzer verslaggevers) Op de 's-Gravenzandseweg in Hoek van Holland is woensdagavond de 55-jarige kok H. T. H. Beijers uit de Hortensiastraat in Den Haag bij het keren met zijn bromfiets aangereden door een hem achteropkomende per sonenauto. Hij werd zwaar eewond naar het ziekenhuis Zuidwal in Den Haag gebracht, waar hij aankomst overleed. zo zondags bijvoorbeeld bij een kopje koffie, in die gezellige huiselijke sfeer, dr hebt u recht op de volle en toch zachte smaak en geur waarvoor u juist een sigaar neemt. Voor die momenten maakte Ritmeester de Fiat, de sigaar voor de ware sigarenroken Ontdek t. S stuks f 1,35 En zoekt u voor uzelf voor n ander moment - ot voor vrien den die u op bezoek krijgt - een iets lichter rookgenot neem dan de vernieuwde Ritmeester ARISTON. 27 ct Nog maar honderd jaar ge leden (en hoe kort is een eeuw in de geschiedenis der mens heid) leefde de mens nog in nauw contact met de natuur. Hij onderging de wisseling der seizoenen en de invloed van weer en wind veel sterker dan de moderne mens. De samenle ving was nog in. hoofdzaak, agrarisch en het langzame ritme van de natuur bepaalde vrijwel het gehele levenstempo. In onze tijd echter heersen al gemene onrust, teleurstelling en zelfs verveling. Neurosen nemen hand over hand toe. De mens blijkt nog niet rijp voor de ge mechaniseerde beschaving. Hij voelt een weemoed, die hij niet begrijpt, een knagende onrust, niet te stillen door deze wereld van techniek en vermaak. In stinctief zoekt hij zijn toevlucht tot de natuur, waarmee k:i vroe ger zo innig was verbonden. Deze kleine beschouwing is afkom stig van Sigurd F. Olson, de voor zitter van een vereniging waarbij de beheerders van de Amerikaanse na tuurreservaten zijn aangesloten. Mr. Olson verklaart aldus het steeds stij-' '■gende bezoek aan de natuurreserva ten, een verschijnsel dat zich ook in Nederland voordoèt. Ook wij voelen meermalen die weemoed en die knagende onrust en als houder van een doorlonend toe gangsbewijs zoek»n wij dan onze toevlucht tot do Floriade. Het is geen Hoge Veluwe. maar dichter bij de natuur dan op de Coolsingel is men er wel. Gisteren bleek echter, dat de Flo riade ons niet bij elke weersgesteld heid tot ontspanning kan brengen. Wij vonden de invloed van weer en wind niet aangenaam en niet rust gevend. Een knagende onrust dreef ons spoedig naar een halte van lijn 10 op de Westzeedijk. Toch nog vrij veel bezoek op zo'n dag met een koude en krachtige wind cn hevige regenbuien. Georga niseerd bezoek in hoofdzaak: ver enigingen, groepen schoolkinderen, deelnemers aan door tourinecarbe- driiven uitgeschreven toeht»n. De hoveniers van de Floriad- wa ren blij me' de re<rer». maar de be zoekers hebu »n beklaagd. Advertentie LM. Zelfs het beste weerstation heeft het wel eens mis. En plaatselijke buien zijn moei lijk te voorzien. Daarom gaan verstandige mensen op va- cantie met een BigBen plastic regenjas. Koop vandaag ook zo'n han dige BigBen. Prijzen van 6.90 - 7.90 - 9.75 12.75 *-15.75 en 17.50. (Van een onzer verslaggevers) Voor de benoeming van een gewoon kort na t hoogleraar in het Nederlands Staats recht in óe vacature prof. mr. dr. G. v. d. Bergh heeft het college van curatoren aan de Gemeente Univer siteit in Amsterdam als eerste op de voordracht geplaatst mr. dr. J. van der Hoeven te Amsterdam. Dr. v. d. Hoeven is 44 jaar. Hij is direct na de oorlog lid geworden van de Prot. Chr. Werkgemeenschap in de PvdA. In 1955 werd hij ge meenteraadslid voor de PvdA in Am sterdam. Dr. v. d. Hoeven is Juridisch adviseur van de Centrale Bond van Ziekenfondsen. Ook is hij plaatsver vangend kantonrechter te Amster dam. Tweede op de voordracht is mr. M. Troostwijk, gemeentesecretaris van Groningen. met PLUvËxj-natentslultmg. 'Van een onzer verslaggevers) Een meisje van een Doetin- chem.se huishoudschool heeft eert vijftienjarige jongen aan de politie overgeleverd. De knaap maakte er een gewoonte van de leerlingen van de school lastig te vallen Toen hij zich daar dmsdag rcecr mee bezig hield, nam een pan de meisjes hem. in een judo greep, wierp hem op de grond en hield hem it: bedwang tot dat politichulp arriveerde. (ANP) Dr. S. L. Mansholt. vice- president van de commissie der Europese Gemeenschap, krijgt een ere-doctoraat in de landbouwweten schappen ter gelegenheid van het lOO-j&rig bestaar van het Belgisch rijksinstituut voor de landbouw te Gembloux. De erepromotie heeft plaats op 19 Juli, Promotor is prof. M. Hespel. Rolot heeft deze week géén eerste prijswinnaar. Eenendertig inz.enders aadden vijfvan de zes letters goed. Zij verdelen de premie van 3000. De uhsiag was: e. g. h. i. I. (j- Vol gende week is de eerste prys 17.000 en bedraagt de premie ƒ5000. (Van een onzer verslaggevers) Met een servet over het hoofd, vastgeklemd door een rijzige ver slaggever van de „Daily Mail" strompelde gisteravond de 28-jarige Engelse onderwijzer Kevin Tracey over Schiphol. Televisiecamera's en fototoestellen werden in de aanslag gehouden om het gezicht van de man vast te leggen, die vijftien maanden geleden met de twaalfjarige Tony Stephens uit Engeland verdween. Maar de journalist, die de ontvoerder mee terugbracht naar Engeland en daarmee tegelijkertijd naar de cel duidde niet dat het servet werd verwijderd. In een glazen huisje op een bloe menveld in het Park verblijft over dag de heer A. C. Boot uit Vogelen zang. behalve wanneer het erg warm en zonnie weer is. Het wordt dan zo heet achter het glas. dat de heer Boot onder een naburige boom plaats neemt. Gisteren was dit niet nodig. Deze Vogelenzanger neemt bestel lingen van bollen, rozen en vaste planten aan en geeft- botanische voorlichting. Hij heeft daarbij de j volgende ervaringen opgedaan: Engelsen weten meer van rozen j dan welke andere natie ook, Amerikanen (lievelingsbloem; de tulp) bestellen veel geschenkpakket- ten bloembollen, betalen contant en maken zich er geen zorgen over, dat het vrij lang kan duren voordat de bollen worden geleverd. Hoewel oktober de beste bollen- planttijd is, willen de meeste Neder landse klanten de- bollen zo spoedig mogelyk in huis hebben. Vele Nederlanders laten zich op bloemengebied liever voorlichten door een man dan door een vrouw, alsof zij niet kunnen geloven, dat ook een vrouw verstand van tuinieren kan hebben. Buitenlanders tonen geen voorkeur. Via Arnhem was het tweetal naar Schiphol gereisd. Toen hun vliegtuig op London Airport neerstreek, reed een politiewagen tot bij de vliegtuig trap. Twee detectives wachtten tot dat 57 passagiers waren uitgestapt. Daarna gingen zij. in gezelschap van een inspecteur van politie, de cabine binnen en arresteerden Tracey, op grond van ontvoering. Bleek, maar glimlachend voldeed hij aan hun ver zoek mee te gaan. Boven aan de vliegtuigtrap schudde hij handen met de stewardess en de gezagvoerder. Stekelbaarsje Intussen heeft de twaalfjarige Tony Stephens zijn ouderlijk huis terug gevonden. Daar vloog zijn tien jaar oude zusje Linda hem huilend tege moet, maar Tonv zei verlegen: „Hoe gaat het met mijn stekelbaarsje?" Het bleek dat Linda hem al die tijd had verzorgd. De jongen groette zijn grootmoeder, wie de tranen ook ai over de wangen stroomden en zei voor het eerst, blij te zijn dat hij weer thuis was. In Frankfort had hij gezegd, niet meer naar huis te willen. Zijn grootvader gaf hij formeel een hand. Daarna be moeide hij zich het meest met Linda. aan wie hij vertelde hoeveel Italiaans hy kon praten. De vader van Tony, de 41-jarige melkbezorger James Stephens, die zelf op onderzoek uitging nadat Inter pol er niet in slaagde het kind terug te vinden, zocht vooral in Spanje „omdat er tussen de onderwijzer en Tony een soort van mystieke band bestond: beiden koesterden het ideaal priester te worden". Hij ging er te voet. van het ene klooster naar het andere, totdat uit de Duitse stad Ulm het nieuws kwam, dat zij waren ge vonden. American Marigolds, staat op de pakjes zaad die in het Amerikaanse paviljoen worden uitgedeeld. Marigold: goudsbloem, staat in. Kramers' Engels Woordenboek. Daar hielden we het das op, maar we kre gen een lezer aan de telefoon die zei: „Ik heb die marigolds ook gezaaid en ik ben ook maar een amateur, maar zouden het, geen afrikanen zijn? Daar lijkt het blad erg veel op!" Hortulanus Mark van Diergaarde Blijdorp heeft: ons zekerheid gege ven: „Wij hebben ze ook gezaaid en ze zijn al ,75 centimeter hoog. Al bloeien ze nog niet, het staat' vast dat het ajrikarien zijn en geen gouds bloemen!" Hebben die Amerikanen zich nu vergist of is Kramers abuis Woensdagmorgen, is een trek ker met volgwagen van het circus Boitini bij Sittard tegen een boom gereden. De radialeur van de sleepwagen barstte. Het hete wa ter sloeg in de cabine en ver blindde de chauffeur. Het voer tuig schoot over de weg en botste tegen een boom op, die in de cabine drong. Ernstig was ook de schade aan de volgwagen, die het 50 cm kanon, waaruit tijdens voorstel lingen een artiest wordt gescho ten, vervoerde. Het kanon is ge heel vernield. De administrateur van het circus de heer Willy Klrjs en de chauf feur D. Delweg zijn naar het ziekenhuis van Sittard overge bracht. in deze ruönek vermeid! Hei vipe Volk zonder commentaar trei lende uitspraken van anderen uiter aard. voor rekening can Hen die worden gealeera 'Deze voorbeelden tonen aan hoe koortsachtig en radicaal er in de omliggende tanden gewerkt wordt aan wat men noemt de verbetering van de agrarische structuur. Dat is gelukkig al over een reeks van jaren ook in Nederland gebeurd. Helaas verkeren wc in het onze kere in hoever in de komende jaren dit beleid zal worden voortgezet met dezelfde kracht en voortvarendheid als dit lot dusver bet geval waS.'Dit hangt in de eerste plaats af van de vraag hoe groot de kredieten zijn. die de regering beschikbaar wil stel len. Er gaan in (lezen meermalen sombere geruchten. Als de regering inderdaad over zou gaan tot inkrimping van de kredie ten tot verbetering van de Neder landse agrarische structuur, zou ze onze landbouw binnen het EEG-ver- band dringen in de status van ach terblijvend gebied. Ik weiger voors hands nog om dit te geloven.' Dhr. Van der Ley, voorzitter Gelderse Maatschappij van Landbouw in het Gelders Landbouwblad Een brandbom van hetzelfde type als die welke zondag en maan dag in San Sebastian, Madrid en Barcelona tot ontploffing zijn ge komen is woensdag in een bagage depot van het station Achuri, bij Bilbao, ontploft. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor maar het depot brandde uit. Als ik de heer Oosterbaan, visroker en eigenaar van café restaurant Stuttenburgh in Monnikendam geloven mag, zijn er in Nederland vrijwel geen lieden die echt iets van speeldozen afweten. Zes jaar geleden, toen Dirk Oosterbaan nog 42 was en de durf vond, naast zijn visrokerij' een merkwaardig etablisse ment uit de grond te stampen waar vreemdeling en landge noot van de ene verbazing (of verrukking) in de andere val len, had hij ook nog nooit van die dingen gehoord. Nu heeft hij er tegen de vijftig in z'n zaak, nog een paar 'uniek fijne' in z'n privé-woning, 'nog wat in reserve als er es wat kapot gaat' en zeven kinderen, 'zeven privé-speeldoosjes, me neer.' Hij neemt er de tijd voor om het u allemaal haarfijn hit te leggen, want hij is vóór alles zakenman met begrip voor (mond) reclame en publiciteit. Hij gaat er zelfs gemakkelijk bij zitten en niets in de rust van zijn houding wijst op haast, want in de Stutten burgh staat immers de tijd stil. Met een kraakstem, de rech termondhoek wat omhoog ge kruld. verhaalt hij van het sprookje in Monnikendam aan de aloude Zuiderzee dat hij. Dirk Oosterbaan. weer in le ven geroepen heeft. 'In principe ben ik uitgegaan van deze gedachte: wat hoort hier bij dat ouwe zeetje? Ik had de rokerij, die is van ge neratie op generatie overge gaan en zo iets laat je niet meer los. Trouwens, meneer, je moet nooit ouwe schoenen weggooien, want nieuwe knel len nog wel es. En als ik dan al die slenterende vreemdelin gen zag en dacht aan alles wat door de afsluiting van dat zee tje verdwijnen gaat. dan gaat er wat in je om. meneer, ge rust.' 'Als je een beetje handig in koopt, kun je 'n hoop oude dingen op de kop tikken, ik bedoel dingen, die een oude. vertrouwde sfeer oproepen, de sfeer van grootmoeders tijd. Iedereen vindt hier iets van die sfeer'terug, of ze nou uit India of uit Nederland komen, of 't nou Chinezen of Eskimo's zijn. En als je dan 'n eind op streek bent, dan merk je in eens dat je wat aan die stilte moet doen. want te stil. me neer, is ook niet goed. Toen heb ik 't met een radio gepro beerd. maar ik kreeg kiaehtop klacht: dat ding moest af. Radio weg, grammofoonplaten geprobeerd en een dure ver sterker laten komen met pla- t-enwisselaar. Nou meneer, t ging iets be- ter, maar dat. was 't ook niet. Dat heb ik later allemaal be grepen toen ik es in Amster dam een winkeltje binnenslen- terde en tegen een kast aan liep. Die kast kreeg een op lawaai en ik bezeerde me lelijk. maar het gekke was, die kast begon te spelen, meneer, zo waar als ik hier zit. Ik was eerst nijdig, maar ik hoorde die prachtige warme klanken precies de muziek, dacht ik, die ik hebben moet en ik zeg langs m'n neus weg tegen die man: Wat kost dat kreng? Vijftien gulden voor u.zegt- ie,en dan krijgt u er 48 platen bij en ik zeg. kip-ik- heb-je. Nou meneer, ik zat precies goed met dat hing. ik had on middellijk succes. Maar-overal- komt verveling in en van 'één speeldoos krijg je wat,..'neemt u dat van mij aan. Wat (deed Sk toen? Ik ontdekte dat er veel meer speeldozen te koop wa ren en elke doos heeft z'n eigen klank en z'n eigen sfeer. Nou en zo is m'n verzameling ge groeid. Weet u wat nou zo aardig is? Speeldozen vallen op omdat ze zo onopvallend zijn. een diepe gedachte, meneer. Maar zo is 't. Nieuwe dingen hebben de nei ging om oud te worden en oude dingen worden weer nieuw. Daar moet u es over nadenken, meneer.' De NIPO. las ik. heeft in een groot aantal ge zinnen uit 'alle lagen van de bevolking de volgende boeiende vraag ge steld: 'Doet u 's avonds dé gor dijnen in de huiskamer dicht of laat u ze open?' Ik zal u niet lang-laten pope len: 65 percent antwoordde 'dicht'. 35 percent riep 'open' en, aldus voegen de enquêteurs er verheugd aan toe. 'het maakte weinig verschil of de huiskamer op de benedenver dieping of een bovenverdieping gelegen is.' Ik ben blij dat ik 't weet. Maar mij beklemt nu .al jaren de volgende vraag: met welk been stapt u 's ochtends het eerst uit uw bed. met uw lin ker of met uw rechter? Vol spanning zie ik uw ant woord tegemoet en ik beloof u: u hoort er nog van. Uit ons eigen Vrije Volk fin een artikel over het nieuwe Bio-revalidatie- centrum bijArnhem) elk paviljoen wenen zes jongens er, zes meisjes-beneden 'de 13 jaar samen met drié ver zorgsters. die overdag assis- 1 tentie hebben van nog meer personeel." 't Zal mij benieuwen hoe lang het duurt voor die zaak daar weggespoeld is. Van het Groninger plat teland bereikt mij de volgende historische anekdote. Een onderwij zer wil de vader van een van zijn leerlingen bezoeken. HU belt aan en wordt door zijn leerling opengedaan. Op de vraag waar vader is. antwoordt de jongen: 'Vader is niet thuis.. Hij is naar de kunstmatige- insinuatie.' WILLY LEVTE

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2