fHellendoorns burgemeester neemt prettig revanche op kritisch toerist Groot succes voor Geza Fr id-trio op TV Hoge Autoriteit gaat wenselijkheid herzien KS( .-verdrag bezien Geen bezwaar tegen verhoging vrijwillige verzekering tot 7450 REGERING ERKENT CONGO IS Moet u horen! f Boomkwekerij Geen zetel voor Europees parlement Drink Missie toto trekt maar een keer Maatschappij Geneeskunst Opbrengst Luchthaven onvervulde wensen Erepromotie dr. ManshoJt uitgesteld Leden Deutsche I Partei bij CDU Eerlijk zeggen PÏSMA-DERM HET VRIJE VOLK ZATERDAG 2 JULI 1960 pagina Verlaten gebieden We kwamen terug U zit er midden in! de enige echte Sedert 1912 Geen diepgaand debat WEER OF GEEN WEER: BIJSTAND KRANT Rododendrons Vrijdag Pakistan Kaas -Jf Advertentie LM, f (Van een speciale verslaggever) 'Dat néém ik niet.' Burgemeester Crommelin van Hellen- doorn heeft gistermiddag aangetoond, dat hij deze krachtterm niet ten onrechte liet vallen toen een vakantieganger afkeu rende kritiek leverde op het wegennet van zijn gemeente. Het tegendeel werd hoogst ongewoon, maar ook bijzonder hoffelijk aangetoond. Het kostte bovendien enkele uren tijd. Want de 'vreemdeling' kreeg met zijn echtgenote een autorit aangeboden, die duidelijk maakte dat de negatieve opmerking echt geen steek hield. Straatsburg, vrijdag (Van onze speciale verslaggever Wim Polak) T)e kwestie van de zetel van d« Europese instellingen blijft voorlopig even onopgelost als zij nu is. Hef Europese, parlement had in januari een resolutie aangenomen, waarin het dreigde dat hel zelf voor 30 juni. al thans ten aanzien van zijn eigen ze tel, een besluit zou gaan nemen, als de ministers uit de zes landen dan nog geen oplossing voor de zetel kwestie in het algemeen zonden heb ben gevonden. Maar het parlement is, toen het puntje bij het paaltje 'kwam, van dit voornemen afgestapt. Hoewel de ministers hebben ver- ,'klaard. dat zij de zetelkwestie tot 'uiterlijk maart 1962 willen laten rus tten, vilde het parlement de zaak nu 'toch maar niet forceren. Alleen de iKVP'ers drs. W. J. Schuvt, daartoe kennelijk aangemoedigd door prof. iRomine. die verleden week in de 'Volkskrant had geschreven, dat het 'prestige van het Europese parlement op het spel slond, wilde tezamen met enkele der Italiaanse christen-demo craten, doorzetten. Hij had een reso lutie voorgesteld, waarin hij een aan tal steden als het ware'uitnodigde, zich voor de zetel kandidaat te stel len, opdat, het parlement in januari zou kunnen kiezen, maar hij kreeg geen steun. Moed er taal Na een vrij vinntg debatje, waarin de heer Kapteyn socialist openlijk zei. dat het parlement'zich in januari met zijn uitspraak had geblameerd en de heer Schuyt tdie Frans had ge sproken i verweet, dat hij met zijn moedertaal ziiti Hollandse zin voor nuchterheid had aigeiegd, werden de voorstellen-Schuyt. ook een meer ge matigd voorstel, verworpen. Wel werd een zeer voorzichtige resolutie aange nomen. waarin een aantal parle mentscommissies wordt opgedragen, verslag uit te brengen over "de meest passende oplossing van dit vraag stuk'. Hetgeen waarschijnlijk wil zeg gen. dat de zetelkwestie voorlopig blijft zoals zij is: onbeslist. Universiteit Vrijdag heeft het parlement zich ten slotte nog met grote welsprekend heid geworpen op het vraagstuk van de oprichting van een Europese univer siteit. De Duitse rapporteur Geiget verzette zich tegen het voorstel van de ministers om de universiteit alleen toegankelijk te maken voor diegenen, die hun studies elders reeds hebben voltooid. Hij vreesde, dat de collegezalen van sulk een universiteit goeddeels leeg zouden blijven en het gaat juist om de stichting van een centrum van Europese geestelijke cultuur, hetgeen door allerlei sprekers in verschillende toonaarden werd herhaald. In Nijverdal is begin deze week het nieuwe gebouw geopend van de plaatselijke VVV. Bij de ingebruik neming was als gast aanwezig de heer A. Th. du Crocq uit Schiedam. Hij vroeg toen verlof het woord te mogen voeren. 'Ik vertoef hier twee weken ais toe rist in deze prachtige streek," zei deze gemeente-ambtenaar in de buiten dienst van Sociale Zaken. "Mijn vrouw en ik wandelen graag. Maar het is zo jammer, dat er zoveel zand wegen zijn. We werden ai etteiiike keren door passerende auto's onder- gestoven.' Mr. F. R. Crommelin was hierbij aanwezig. Als goed burgervader kwa m hij in verzei tegen dit beioog. Er ontstond een kort debat. Met aan het slot de spontaan toegezegde 'demon stratie'. Gistermiddag werd dc belof te ingelost. De gastheer zei: 'We zullen een tocht maken door de hele gemeente Hellendoorn. Daarin wonen een 25.000 mensen, waarvan de meeslen m Nij- /erdat. Wij verkeren in een gunstige 'manciéle positie en konden daardoor meer aan ons wegennet verbeteren dan omnggenue pijascuseu. jjimit,. jaar werd bijna honderd kilometer zandweg verhard. Dat kostte een kleine twee miljoen gulden.' We waren inmiddels buiten de be bouwde kotn gekomen. Via oen smalle klinkerweg. 'We ziin hier tn een gebied, waar bijna nooit iemand komt.' vertelde burgemeester Crom melin. 'Dit is het Wierdense Veen. Volkomen woest rechts - en groten deels ontgonnen links. Een mooi contrast.' Via Overwater en een mooie asfaltweg bereikten we de beboste omstreken van een buurtschap: Marle. Na een half uur stond de wagen stil op het grootste kruispunt van Hellendoorn. Vijf smalle klinkerwe gen komen er op uit in een rustiek decor van bomen en boerderijen. Geheel verlaten. Ongekend door de toeristen. En zo volgden nog vele onbekende attracties. Het echtpaar Du Crocq keek en luisterde opgetogen, en ver klaarde besiist nog eens terug !.e komen om alles eeiis rustig op de fiets te bekijken. De burgemeester besloot toen ook nog wat door de bossen te zwerven, over zandwegen ziet: ze worden mei, een schaaf goed onderhouden en er is bij niet: al te droog weer best op te wandelen.' Via Koningsbelten 'het natuurreservaat! keerden we terug naar Nijverdal. Over asfalt Twee van de tienduizend vakantie gangers, die in deze streek elk jaar minstens een week doorbrengen tij dens het hoogseizoen, vertrekken vandaag uitzonderlijk opgetogen. 'Het was een unieke revanche.' vond de heer Du Crocq. vana! 15 juli in ROTTERDAM .WESTBLAAK 18 in het enige theater in heel Nederland dat CINERAMA kan en zal vertonen Voorverkoop vanaf 4 juli Kassa geopend van 10 uur v.m. iot 10 uur n.m. '5Un^ 0°k 1e^®fbhisch bespreken (010) 115300 Geen stoelen kwamen eraan te pas. maar kubusbank.jes zonder rugleuningen: geen schijnwerpers behoefden dienst te doen; geen applaus bij open doek; geen buigende, het succes in ontvangst ne mende artiesten. En toch een zeer groet succes kwam gisteravond bij de televisie-uitzending van de VARA in aanmerking, toen Geza Frid zijn opus 27, trio voor viool, cello en piano vertolkte. Advertentie I.M. Een paar woorden sprak de Hon gaarse Nederlander vooraf in bijna accentloos Hollands. Spitsvondig en raak. zoals altijd liet hij zich met verleiden tot geheimen uit de com- poneerkeuken. Wel waarschuwde bij de kij!--r-luisteraar ervoor, dat de zogenaamde effecten zoals het met de handknokkels tikken op de vleu gel niet uiterlijk bedoeld zijn, naar om het ritme te verhevigen. Elf deeltjes telt het trio. Zij gaan ongemerkt lastig in elkaar over - slechts de ingewijde ontleedt de mon tage. Herman Slomon viool) en Hans Gyors (cello) vormen een uitermate homogeen ensemble met Frid. Dat was niet alleen te horen, maar cameraregisseur Ben de Jong heeft het ook zichtbaar gemaakt. Wij hebben nog niet vaak bij de te levisie zo uitnemend vakwerk gezien. Geen herhaling van de camerastan den. Integendeel, nu eens zag men liet geheel, dan weer een speler als solist of wel richtte de lens zich op een hevig bewegende strijkstok op de viool, of de handbewegingen van de pianist op de toetsen. In de concertzaal zit de luisteraar nu eenmaal op zijn plaats. Zijn kij ken is dus „eenzijdig". Nu kon ieder een deze muziekuitvoering volgen als een boeiend schouwspel. Zonder het er ai te dik op te leggen werd hier het leerzame prachtig toeeeuast. De muzikale taal van Geza Frid heeft bovendien het voordeel, zeer afwis selend te zjjn waarbij om beurten me lodie en ritme liet van elkaar over nemen. Ben de Jong mag zeer tevreden zijn over het bereikte kunstzinnige resultaat, omdat oog en oor „hand in hand" gingen. jM. V. De katholieke wereldmissie-toto is bijzonder gelukkig dat zij van de munster toestemming heeft gekregen voor het houden van een loterij, zo dat niet alleen Humamtas profiteert van het stilliggen van de voetbaitoto. Dit heeft de missie vanmorgen mee gedeeld op een persconferentie in Eindhoven. In tegenstelling tot dc Rolot. de toto van Humanitas, trekt de Werelri- missie-toto één keer. Deze trekking vindt plaats op 18 september. El-zijn anderhalf miljoen loten. De opbrengst van de loterij zal ge bruikt worden voor drie drukpersen m Afrika, een abdij in India, en een ziekenhuis in Guatemala. Ook de op leiding van missionarissen zal uit deze toto bekostigd moeten worden. De Russische stad Wladiwostok heeft vrijdag haar honderdjarig be- - staan gevierd in tegenwoordigheid van de maatschappij, de heei A. H. van delegaties uit alle Sovjet-repu blieken. (Van onze speciale verslaggever Wan Polak) •STRAATSBURG, vrijdag Het Europese Parlement heeft uit zijn besprekingen over de situatie op de kolenmarkt vrij onverwacht een nogal vergaande conclusie getrok ken. Het heeft nl. in het laatste uur van zijn zitting van deze week in een resolutie openlijk uitgesproken, dat het wellicht nodig za! zijn het KSG- verdrag zelf te herzien, om bepaalde moeilijkheden die zich voor de kolen- industrie voordoen op te lossen. (Van onze sociaal-economische redactie) De Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft geen overwegende bezwaren tegen het optrekken van de inkomensgrens voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering tot 7450. Dit is thans ook de loongrens voor de verplicht-verze kerden. Deze mededeling deed de voorzitter Het luchtverkeer van Rotterdam heeft nog altijd onvervulde verlan gens: de verlenging van de landir.es- en startbaan op Zestienhoven. Het jaarverslag van de Kamer van Koop handel zegt daarover: „De blijdschap over de „geregelde" dienst die de KLM heeft ingesteld door dagelijks van Rotterdam naar Londen v.v, te vliegen, werd in de eerste maanden uovember/decem- ber enigszins getemperd door het feit, dat door diverse omstandighe den 30 procent der vliegtuigen uit Landen niet te Rotterdam zijn ge land. welk percentage, naar het oor deel van deskundigen, aanzienlijk la ger had kunnen zijn indien de start baan langer ware geweest. Een volgende teleurstelling wacht ons m de zomer van 1960, wanneer tijdens warme dagen het draagver mogen van de lucht te gering zal zijn om volbeladen vliegtuigen van het gangbare type de lucht in te krijgen, hetgeen ertoe zal leiden, dat in die gevallen slechts omstreeks 60 procent der capaciteit kan worden benut. Dank. zij het nog steeds groeiende verkeer mede via buitenlandse maat schappijen is het vervoer van passa giers en goederen (zonder auto's en vee» met respectievelijk 41% en 16% toegenomen in vergelijking met het vorige jaar. Laat ons tevreden zijn. dat naast het in belangrijke mate toegenomen intercontinentale ver voer van Schiphol, In Rotterdam een eigen Europees vervoer kon worden opgebouwd met stijgende omzetten en een toenemend aantal vluchten." En het heeft de Hoge Autoriteit opgedragen de wenselijkheid van zulk een verdragswijziging o n v e r w ij 1 d m studie te nemen. In het debat had de Franse rap porteur Polier (christen-democraat, erop gewezen, dat liet verdrag op nota! neo-liberale wijze uitgaat, van een mate van vrije concurrentie die in de praktijk tussen ondernemingen in deze sector van het economische leven niet te verwezenlijken is. Het gaat hier met name om de voorschriften over de prijsvorming, die de ondernemers dwingen hun priizen te publiceren en aan alie af nemers gelijke prijzen in rekening te brengen en om de bepalingen die ondernemersafspraken, kartels en verregaande concentraties verbieden. Het lid van de Hoge Autoriteit Coppé heeft er intussen op geweseru dat van een verdragswijziging moei lijk iets kan komen voordat de kwes tie van de Roerkartels voor het ge rechtshof is uiutgevochten. omdat daar pas definitief wordt uitgemaakt hoe de bepalingen over concentraties en afspraken in het verdrag precies moeten worden uitgelegd. Het merkwaardige in deze zaak was, dat het parlement op het laat ste ogenblik zijn studie-opdracht gaf. zonder dat er in de afgelopen dagen eigenlijk een werkelijk diepgaand de bat over gevoerd was. Rest ten slotte te vermelden, dat het parlement in zijn resolutie de regeringen met klem heeft verzoekt de Hoge Autoriteit behulpzaam te zijn bij het onderzoek naar d« «chrootfranrie en een strafvervolging tegen de schuldigen te doen instel len. Het, parlement heelt daarbii de wens uitgesproken, dat de Hoge Auto- rneit ziin onderzoek me! krach* voortzetten de Vries, op de vandaag in Utrecht gehouden -algemene vergadering. Hij zei, dat de positie van de vrij- wiliig-verzekerden zeker niet gunsti ger is dan die van de verplicht-ver zekerden. En waarom zou men het geen men bij de een aanvaardt, bij de ander afwijzen? De h' De Vries constateerde ver der. dat het percentage ziekenfonds patiënten in ons land de laatste ja ren. niettegenstaande de telkens weer plaatshebbende loongrcnsver- hogmgen, niet is toegenomen, maar integendeel iets is teruggelopen. Invaliditeitswet Naar aanleiding van het SER-ad- vies over een nieuwe invaliditeitswet deelde hij mee, dat de maatschappij en de Algemene Nederlandse Vereni ging voor Sociale Geneeskunde ieder een commissie hebben ingesteld om dit advies te bezien. Men wil vanuit de medische sector tot een stand punt komen. Een van de punten is hierbij de schatting van de invaliditeit in vier klassen. Er is alle aanleiding te ver- ondersteilen. aldus de heer De Vries, dat de commissies tot de overtuiging zuilen komen, dat het de medische deskundigen bij een aantal ziekten niet mogelijk zal zijn tot een schat ting in vier kiassen te komen. Dit geldt echter niet voor ongevallen. BONN 'AP> Negen leden van d# 15 man tellende tractie der 'Deutsche Partei' in het Westduitse parlement hebben hun partij de rug toegekeerd. Zij hebben zich aangesloten bij de Christen-Democratische Unie van bondskanselier Adenauer. Twee der uitgetreden leden zijn minister In een verklaring wordt gezesd, dat de negen lenen niet geloven dat de partii in de algemene verkiezingen van voteend jaar een ro! van beteke nis zal kunnen spelen Zij vinden het daarom beter hun rechtse po litieke doestellingen binnen de CDU na te streven. Bij de Algerijnse plaats Blida zijn vrijdag acht mensen bij een autc-ongeluk om het leven gekomen. De slachtoffers zes kinderen met hun ouders zaten in een personen auto die met een vrachtauto in bot sing kwam. De vrachtautobestuurder liep zware verwondingen op. Oe dagbladen van West-Berlijn hebben een televisiemaatschappij op gericht. die al een zendvergunning heeft aangevraagd. Advertentie I.M. Luister zondag naar de radio 45.000,aan prijzen De kinderkamer van het bos en van de bomen en struiken in park en tuinzo zou men de boomkwekerij kunnen noemen. Op het eerste gezicht geen ge zellige kinderkamer. Jonge boompjes en heesters, sommige nog heel klein, andere al een paar meter hoog, staan soort bij soort en naar de leeftijd gegroepeerd in rechte rijen, zo dicht mogelijk bij elkaar. Het gaat hier niet om de schoon- heid en de verkwikkingmaar om de opbrengst, dat geeft zo'n stijve verzameling duidelijk te kennen. Jawel, maar de bollenvelden, de bloeiende booiweiden en de graan akkers zijn er ook voor de opbrengst, al vindt u ze nog zo mooi. En zo'n „stijve" boomkwekerij berust op een ingewikkeld samenspel van de mens en de natuur: het is een hee! interes sant bedrijf waarin men nooit uitge leerd en uitgekeken raakt. De Floriade heeft, 'naast de Ko ningshof) een zeer bijzondere boom kwekerij en die is er nu eens niet in de eerste plaats om de produktie, maar om de bezoekers een indruk te geven van de veelzijdigheid van het bedrijf en bet werk van de kwekers. Alle onderdelen van een voor Neder land heel belangrijke bedriifstak ziin verteitenwoordigd. Er groeien dus naaldbonteo. loofbon-ten". vruchtbo men. struiken, sierheesters en bo vendien allerlei vaste planten, die horen er ook bij. De catalogus vermeid! ongeveer 450 namen van soorten pp "Ete'ëteiten, maar we zullen ons tot de rododen drons beperken. Tn het pavihoen bil de kwekerij 'aat men u namelijk zien. hoe ver edelde rododendrons word»" geënt on de onderstam van een wilde soort. M»n krü"T dan struik»»!. d™> de soede "igensohannen van de wilde (ster kere) struik en de mon»erp bloemen van de veredelde soort hebben, 't Is dus als hi 1 de tee't van tomaten en vele andere gewassen; men moet ten-ens ter,Ifr?qarl tot rie broru {ot d(, w'idp fiora. Er zij.o ce"" zuiver inheems» Neder landse rododendrons, maar in som mige Overiisseise bossen komt althans de Rhododendron nonticum wel in verwilderde staat voor, naar we ver namen. Wikte snort e*» groeien on de h»rgen ven Miriden-Eurooa. hier en daar in Ir a He en Klein-Azië. De prachtige rflflo*,ni(injr»3llfic in hel Park i.s tiiteebJoeïri, maar de struiken met de jrl'mraende leerach tige bladeren staan er nor. Wel zijn de azalea's hier weggehaald en door begonia's vervangen. Binnenkort komt er weer v.»'r in deze laan. ..Geen erg drukke dag." zeiden we tegen een serveerster in een restau rant met een bijna altijd goed bez.et en nu vrijwel geheel onbezet terras. „Allicht niet. 't is toch vrijdag?" zei ze. „Op vrijdag doen de huisvrou wen de trappen en rie saugen en rie buitenboel. Niet alleen in Rotterdam, dot kumrm we oo rie Eteriarie duirie- ljik merken. Nee. don rnoV»»» ze geen uitstapje nam- de Floriade!" Z'lfs in Pakistan zol van de Flo riade trorden rert*!d. De heer Rosoul, student to Rotterdam, maakt in on- drqcht van de Pnkirtanse rnr>'n oen klankbeeld van do tentoonstelling. De heer Maurice B. Enbrèbe. een Frans auteur, loopt met een heel an der plan op de Floriade rond. Hij wil een boek schrijven over de kaassoor ten en de kaasmakerij in Nederland. In de stand van het Zuivelbureau iieelt men hem geleerd, hoe je boe renkaas moet maken. Hij mocht he! zelf ook proberen, maar eerst over '.es weken, als zijn kaas „gerijpt" is. b'üken of het hem al dan niet e-'.ukL. (Van een onzer verslaggevers)' De Nederlandse regering is overgegaan tot erkenning van de onafhankelijke republiek Congo. Dit heeft een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag meegedeeld. Het oud-lid van de Raad van State en oud-ambassadeur. F C. baron van Aerssen Beijeren van Voshol, woont als ambassadeur in bijzondere zen ding in Congo de plechtigheden bij het onafhankelijk worden van bet land bij. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van jhr. E. Boreel, thans consul-generaal in Leopoldsiad. tot Nederlands eerste ambassadeur in de nieuxve Afrikaanse staal. In deze rubriek vermeldt Hei vrye Volk zonder commentaar - trei lende uitspraken van anderen utter, aard voor rekentv.p van hen die worden geciteerd Welnu, ïve hebben begrip en waar dering voer hetgeen is bereikt, doch wc blijven waarschuwen tegen een overwaardering van dc resultaten van het nieuwe systeem van loonpolitiek. We moeten het eerlijk durven zeg-" gen aan onze werknemers dat we de eindstreep van de eerlijke verdeling van de opbrengst in onze Nederlandse economie nog iang niet hebben be reikt. Het is ondanks de resultaten van (hans toch altijd nog zo dat in 1937 meer offers dan was voor zien door de werknemers zijn ge bracht en in I960 door diezelfde werknemers minder is geprofiteerd van de voor allen zichtbare welvaart dan mogelijk geweest ware. Uit Het Bondsblad van de Ned. Katholieke Bond van Houtbewer kers van 29 juni 1960. De erepromotie van dr. S. L. Mans- hoil. vice-vooriittcr van de commis sie van de Europese Economische Ge meenschap in GemblcuN is uitg»- steld van 19 juli tot 29 juli om 10 uur 's ochtends. Advertentie I.M. Bruint meten zonder zon Fiocon 2.95 Grote flocon 7.50 De 29ste februari ligt al weer ver achter ons, maax toch zullen we er over een dag of tien tveer aan herinnerd wor den. Want Purmerend. dat van 11 tot 16 juli groot feest viert (vanwege zijn 550-jarig be staan), heeft met een gul ge baar gastvrijheid aangeboden aan alle schrikkeljarigen die zich hebben aangemeld voor de eerste internationale schrik- keljarigenreünie op 12 juli. Ik herinner me nog hoe ik in maart '59 heb zitten praten met de twee initiatiefnemers Haringman en Van der Werf. beiden journalist en géén schrikkeljarigen. die 'een lollig Ideetje' hadden en graag wil den weten of anderen 't ook lollig vonden. Op dat punt bestaat, geen enkele twijfel meer. Ruim 1600 slachtoffers van hun merk waardige geboortedag hebben zich aangemeld en onder hen waren brieven uit Duitsland, Engeland, Denemarken, België, Curasao en... Perzië. Volgens goed Nederlands ge bruik wordt er nu een stichting in het leven geroepen. Voorzit ter wordt ir. W, A. J. J. van Ilellenburg Hubar uit Beek en Donk en onder de andere be stuursleden trof ik de namen aan van een wachtmeester van de rijkspolitie iti Driebergen en een KLM'er de heer M. G. Haringman is aangezocht als secretaris-penningmeester, maar zeer gedecideerd ver klaarde hij mij: 'Ik wil er be siist niet in. Ik wil me langza merhand terugtrekken, want ik hoor er Immers niet bij.' Wat willen ze. die schrikkel jarigen? 'Niks bijzonders.' zegt de heer Haringman. 'gewoon eenmaal in de vier jaar gezel lig bij elkaar komen, contacten leggen, correspondentie voeren, vrienden maken. Alsjeblieft geen vereniging, da's krankzin nig. Maar nu Purmerend dit charmante gebaar heeft ge maakt en de aanmeldingen voor onze eerste reünie zijn binnengekomen, blijkt toch wel i duidelijk dat de mensen 't zelf ook leuk vinden.' De voorbereidingen voor het grote feest op 12 juli In Pur merend zijn niet zonder strub belingen verlopen. Bij sommi gen bleek het enthousiasme dat van de initiatiefnemers nog te overtreffen, hetgeen tot heftige woordenschermut selingen en meningsverschil len leidde. Bij wie de schuld ligt. wil ik in het midden laten, maar het zou een goed ding zijn als en kele heetgebakerde schrikkel jarigen elkaar in Purmerend een hand gaven en plechtig beloofden, dat ze voortaan nog slechts eenmaal in de vier jaar ruzie zullen maken (en dan bij voorkeur niet op een reünie). In Purmerend overigens za! de schrikke'tbaby 1960 worden uitgeroepen aan de hand van een fotowedstrijd, waaraan alle van ouders en familieleden baby's die op 29 februari 1960 zijn geboren, mochten mee doen. En wie nog mocht twijfelen aan het succes van dit eerste internationale feestelijk sa menzijn, Purmerend staat borg voor opwindende attracties. Een strijkorkest speelt Rossini (ook een schrikkeljarige!) en de reünisten hebben hun eigen marslied, waarvan ik het eerste couplet aan de heer Haring man heb kunnen ontrukken: 'Eens in de vier jaren meren we feest. Drie jaren zijn we niet jarig aeieecst. Schrikkel jaardag is vierdub bel festijn. Omdat we die dag toch heus jarig :iin. Ik ben tevreden, ik vind het lu'l- Ook een der Schrikkeljaar- kind'ren te cijn. Niemand heelt mooier ver jaardag dan wij, Want dan zijn we immers vierdubbel blij. Gisteren heeft u kun nen lezen hoe heel de luchtvaart- en zaken wereld donderdag in hangar vier op Schiphol af scheid genomen heeft van Schiphols grote kieine man: Jan Dellaert. Ik heb hem daar zien staan, op het spreekgestoelte. De rechterarm m een doek, het gezicht soms vertrokken van pijn. Een afschuwelijke zenuw ontsteking in z'n arm kwelde hem al weken en beiemmerde hem in z'n bewegingsvrijheid. Met bewondering zag ik hoe hij er zich doorheen sioeg. hoe hij na afloop overeind bleef staan en zeker duizendmaal z'n linkerarm (die ook niet vrij van pijn was) uitstak om al die vrienden een hand te geven. Het was een smartelijk af scheid. in aiie opzichten. Maar het zal Jan Dellaert onuitspre kelijk goed hebben gedaan, dat onder die velen zich mannen bevonden aris Hans Martin, die meebouwden in een tijd waar in burgerluchl vaart nog ais roekeloze waaghalzerij werd gezien. Een smartelijk afscheid, ja. Maar ook een schitterend ge tuigenis van vriendschap en lof voor de grootste lucht- havendeskundige ter wereld. Een nog jonge Rotter damse collega woonde dezer dagen een teen agershow bij. waar de 20-jarige Brit Freddy Cannon i een soort Elvis) z'n kunsten ten beste gaf. Het jeugdig pu bliek raakte uiteraard in ver voering. maar mijn collega bleef er ijskoud van en vertrok geen spier. Waarop hij door een verhitte buurman werd aangestoten met de uitroep: Hee. Bach, doe ook je mond cs open!' WILLY LEVIE

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2