Rechts bedreigt de democratie FRONDIZI EI is. Schwarzkopf in Rotterdams concert terecht toegejuicht ook maar, ze laten ze maar los9.(1) En dansvloer Nederland maakt kennis met Strauss vertrokken Maandlonen voor gehele rijkspersoneel Prof. dr. mr. G. v. d. Bergh Binnenkort beslissing AOW-A WW Onveiligheid Justitie beslist En toch... Drieling HET WEER? Dansvloer Rozen (50.000) Juillard-kwartet tussen subliem en ergerlijk HET VRIJE VOLK MAANDAG 4 JULI 1960 PAGINA 3 t&SÉlHj és De dreiging van de niet- democratische partijen van „links" kan in ons land als on betekenend worden beschouwd. Maar het gevaar van „rechts" is dreigender. fiiiUHiiiuiuiniiuiiiiinHiiiiiiiiiThiiiniitiiiiiiiiiiuiiriiiuiiiiiMiniitmtn Afscheidscollege alio; abc a; Tin fsKs Dat zijn dan die inrichtingen waarvan de spraakmakende gemeente zegt, dat iedereen er zo maar kan ontvluchten en dat ze worden vrijgelaten als 'de psychiater, die alleen maar kijkt naar het belang van zijn patiënt en niet naar de veiligheid van de maatschappij, denkt dat het wel kan.' Dergelijke opmerkingen zijn eigenlijk voel begrijpelijk, maar ze vloeien voort uit on wetendheid. Misschien zou het goed zijn als Justitie het publiek wat meer op de hoogte stelde van alles wat er op dit gebied aan de hand is. Weten is (soms) begrijpen. De onrust is begriirielijk maar de verwij ten komen voort uit een hele serie misver standen. Het is niet waar dat 'ze maar doen'. De psychopatenzorg is een terrein van eindeloos onderzoeken, behandelen, overwegen, afwegen, Er zijn dus al met al vrij wat veiligheids maatregelen rond de zorg voor de psycho paten En toch gebeurt er af en toe zo iets af schuwelijks als de moord te Venlo. Hoeveel risico loopt de maatschappij? Zijn er veel van dergelijke gevaarlijke mensen? Zijn de resultaten van de behandeling werkelijk de risico's waard? Daarover willen we graag meer vertellen in een volgend artikel. Tussen de vijverkant en een border van vuurrode salvia's, blauwpaarse verbena's en gele en oranje afrikanen stond een klein blond meisje van amper een jaareen lichtgroen smock- jurkje aan, broodkruimels in het gras te .strooien. Ze kwa men vlak voor haar witte schoentjes terecht; gooien moest ze nog leren. Zes half was eenden kwamen zo snel mogelijk aangewaggeld en er schoot ook een zwerm mussen toe. Het meisje keek even wat angstig om naar haar vader, die zijn camera richtte, toen begon ze al die gretig pikkende vogels weer te voeren. In minder dan geen tijd waren ver scheidene vertederd lachende vrou wen en bedrijvig mikkende en loe rende amateurfotografen ter plaatse. Wat een kostelijk onderwerp, zo'n lief kindje met eendjes en musjes tussen een bloemenstrook en het wa ter! Daar kan het hele spektakel van Heelal en Aarde niet tegen op, dat overtreft zelfs de bekoring van het weelderige Rosarium en van de 100.000 Belgische knolbegonia's (die trouwens ook merendeels nog niet bloeien). De heer Jac. Kleiboer weet dat na tuurlijk heel goed, vandaar het hoofdmotief van zijn affiches: geen knoibegonia en zelfs geen roos, maar een klein meisje met blote beentjes en twee korfjes bloemen. Vandaar ook, dat de kinderbewaar plaats van de Floriade, de Kleuter hof Jong Nederland, een royale gla zen wand heeft; men kan de spe lende kleuters en de baby's in de boxen en de wiegjes prachtig be kijken. (Van onze parlementsredactie) De raad voor het burgerlijk rijks personeel uit het kabinet is tot de conclusie gekomen, dat wekelijkse loonbetaling eert snel verouderend verschijnsel is. Men zal er daarom naar streven alle werknemers in rijksdienst op maandloon tc brengen. Sen dergelijke omschakeling is bij de PTT reeds onderhanden. Men denkt enerzijds de salarisadministra tie door de maatregel te kunnen be perken, anderzijds acht men betaling per week een bevoogding van de werknemer die uit de tijd is. Een officiële woordvoerder spreekt tegen, dat besloten is bij de over schakeling alle werknemers een com pensatie van een weekloon uit te ke ren. Iedere minister is vrij in het kiezen van een tijdstip om met het overschakelen te beginnen. Waar men eventueel tot een com pensatie-uitkering zal moeten over gaan, zal dus evenzeer van de betrok ken minister afhangen. -- Vier leden van een groep scho lieren uit de Tsjechische stad Caslav, die een tocht in het Tatragebergte maakte, zyn in een sneeuwstorm om het leven gekomen. I#"' v >S' J <5 (Van een onzer verslaggevers? Hier te lande vindt een bepaald soort rancune-journalistiek en een schampere tijdsehriftvulling van ge heel eigen aard merkwaardigerwijze nog altijd een gretig onthaal l>(j een wonderlijk groot deel van het Neder landse publiek. Het schijnt tot de goede vorm te behoren deze lectuur zelfs in fatsoen lijke kringen te „genieten". Ieder ge- smaal op elk aspect van ons demo cratisch bestel is voor deze organen de meest vanzelfsprekende zaak ter wereld. Zy zijn het, die daarmee de weer stand tegen een herhaling van het fascistische experiment systematisch verzwakken. Dit zei zaterdagmiddag prof. mr. dr. G, van den Bergh op zijn af scheidscollege te Amsterdam. Prof. Van den Bergh heeft 24 jaar geleden zijn ambt aanvaard met een rede over „de democratische staat en de met-democratische partijen'', i hail;, sprak liij over „de dcir.iK.vZ.- lische staat en de democratische partijen". Hü zei, dat de verdraagzaamheid en de eerbied voor gewetensbezwaren op een schaal en in een mate in ons land voorkomen, als in geen enkel vergelijkbaar land. Toch vroeg prof. Van den Bergh zich af, of wel alle partijen het be ginsel van verdraagzaamheid ten volle hebben begrepen. Daarbij sprak hij over het proces sieverbod, dat in een land met wer kelijke godsdienstvrijheid onverdedig baar is. Hij vroeg begrip van de niet-gods- dienstige voor de behoefte tot gebed voor de vergaderingen van openbare lichamen en stelde als oplossing voor: een verzoek van de voorzitter voor een minuut stilte bij de opening, opdat elk het zijne krijgt. Sprekende over subsidie voor ker kenbouw, zei prof. Van den 'Bergh, dat bezinningscentra voor niet-kerke- lijken gelijkelijk gesteund moeten wor den. Ook de geestelijke verzorging moet voor de verschillende groepe ringen op dezelfde voet worden be hartigd. Ten slotte zei prof. Van den Bergh. dat naar zijn mening de confessionele partijen een gevaar zijn voor de juiste werking van het democratisch stelsel. Hij erkende overigens, dat in een aantal belangrijke problemen het gelijk aan hun zijde is geweest. De belangstelling bij het afscheids college van prof. Van den Bergh was buitengewoon groot. Advertentie LM. Luister naar de BigBen-tips elke dag over Radio Luxem burg (208 en 49 meter). Direct na de weerberichten. PLAS TIC REGENJASSEN zo klein, zo licht zo waterdicht (Van onze sociaal-economische medewerker) Naar wij vernemen zal de regering binnenkort een Koninklijk Besluit publiceren over de verhoging van de ouderdoms- en weduwen- en wezen- uitkeringen. De regering zal In beginsel het «ER-advies volgen, waarin voor de huur compensatie een nieuwe, gun stiger, berekening was gevolgd. De bedragen, die in het SER- advies zijn genoemd (voor ongehuw de bejaarden ƒ1122, voor gehuwden f 1764, voor weduwen zonder kinde ren ƒ1458. met kinderen ƒ2148) zul len nog wat hoger worden, omdat het indexcijfer van de lonen hoger is, dan door de SER was aangeno men. Prof. mr. dr. G. van den Bergh heeft zaterdag te Amsterdam wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd hü werd zeventig jaar zijn afscheidscollege in de Amsterdamse universiteit gehouden. Bij deze gelegenheid werd hem een portret aangeboden, dat is geschil derd door Bart Peizel. Kroonprins Constantijn van Griekenland, die als gast van de Nederlandse koninklijke familie tien dagen in Nederland verblijft, heeft saterdag op het IJselmeer deelgenomen aan internat to nale voorwedstrijden zeilen om de Dragon Gold Cup. De Prins in Muiden met op de achter grond het Mutderslot. Met de „Pieter Caland" hebben president Frondizi van Argen tinië en mevrouw Frondizi, za terdag een tocht gemaakt door de havens van Rotterdam. Bur gemeester mr. G. E. van Walsum van P-otterdam (rechts) maakte zijn hoge gast wegwijs ,n de stuurhut van het schip. Vanmorgen om vijf minuten over negen is de Argeniijnse president Ariuro Frondizï met een Dart-He- rald turboprop vliegtuig van de BEA van Ypcnburg naar Londen ver trokken. Hem werd onder anderen uitgelei de gedaan door de minister-presi dent. prof. dr. J. E. de Quay, de mi nister van Buitenlandse Zaken. mr. J. M, A. H. Luns en leden van de hofhouding. Voor zijn vertrek legde de Argen tijnse president een verklaring af, waarin hij o.m. zei Gij zult de voldoening van een Argentijn begrijpen als hij consta teert dat de principes en idealen van zijn vaderland overeenstemmen met die van uw grote natie. In de ge sprekken die ik deze dagen in Ne derland heb gevoerd, is komen vast te staan dat Nederland en Argenti nië de internationale problemen van uit een gemeenschappelijk gezichts punt zien. Beide landen worden ge dragen door een zelfde roeping en begrijpen, dat zij. trouw aan dit principe, zullen moeten strijden voor de eenheid en solidariteit van. het westen. Zaterdagmiddag bracht president Prondizi een kort bezoek aan Rot terdam. Even voor half twaalf arri veerde hij 's middags bij het club gebouw De Maas. waar een erewacht van de Marinierskapel en mariniers stond opgesteld, oe Pierident werd verwelkomd door burgemeester mr. G. E. van Walsum die wel even geduld moest hebben, omdat eerst de troepen werden geïnspecteerd en daarna bood het" vijfjarig dochtertje Clara Bence van de Argentijnse con sul bloemen aan mevrouw Prondizi aan. Het bezoek werd besloten met een tocht door de Rotterdamse ha vens met het Spido-vlaggeschip Pie ter Caland. Zaterdag sprak de President op kasteel Oud-Wassenaar met verte genwoordigers van het Nederlandse bedrijfsleven. Zaterdagavond bood hij daar de Koningin en andere genodigden een diner aan. Carlo Maria Gïulini heeft zondagavond in de Rotterdamse Schouw burg een Holtand-Festivalconcert gegeven, een goed concert, waar voor we echter niet de geestdrift kunnen opbrengen, die deze diri gent kort geleden in Scheveningen met het Concertgebouworkest bij ons opwekte. Zijn werk met het Nederlands Kamerorkest was heel behoorlijk, maar niet meer dan dat. Nu moeten we in deze tijd. waarin het Holland Festival m en buiten Rotterdam keer op keer met werke lijk bijzondere dingen komt, oppas sen dat we een goed degelijk concert niet gaan versmaden. Al zouden we nooit een grammofoonplaat kopen waarop de Symfonie met de Pauke- slag van Haydn in deze uitvoering zou zyn opgenomen, beneden de maat was ook hier maar een enkele passage. Het Concerto grosso in a van Vi valdi. met Thomas Magyar en Piet Nijland als solisten, was zelfs uitge sproken mooi. En dankbaar zijn we voor de derde suite van orkestraties van oude dansen van Respighi, aller aardigste muziek zonder een spoor van de pompositeit die Respighi's oorspronkelijke composities vaak ontsiert. Elisabeth Schwarzkopf zong Mo zart. Het halsbrekende Recitatief- en-rondo Ch'io mi scordi dl te? was bewonderenswaardig: van onze zitplaats vlak vooraan uit konden we alle „foefjes" constateren waar mee de zangeres haar schijnbaar moeiteloze voordracht bereikt. Foefies tussen aanhalingstekens, want zij knoeit, niet, maar haar techniek is zo feilloos Ingesteld op de zaal, dat van te dichtbij alle sterkteverhoudingen verkeerd lij ken. Uit ervaring, die na de pauze ook van een beter gelegen plaats af werd bevestigd, wisten we dat Elisabeth Schwarzkopf evenwel precies weet wat ze doet. Haar beide aria's uit Cosi fan tutte klonken heerlijk, en mede dank zij ca kostelijke mimiek, in het hartveroverende amore un ladroncello bereikte zy een zo vol maakte eenheid tussen zang, dictie en visuele expressie, dat het zeer nadrukkelijke en langdurige applaus haar volkomen toekwam. De ovatie voor Giulmi aan het eind van het concert echter, die we hem overigens van harte gunnen, was wel wat, overtrokken na dit als ge heel toch ietwat routineuze concert. RIEN OtnVERKERK (Van een onzer verslaggeefsters) J-Jet staat in duidelijke en vrij simpele woorden in de wet. Niet strafbaar is hij die een feit begaat, dat hem wegens de ge brekkige ontwikkeling of ziekelijke storing zijner geestvermogens niet kan worden toe gerekend, De rechter kan bevelen dat hij ter beschikking van de regering zal worden ge steld, ten einde van harentwege verpleegd te worden. Die bepaling is tachtig jaar oud. Er is een tijd geweest dat men er geen moeite mee had. Zulke ziekelijk gestoorde mensen weiden ver pleegd, punt, uit. Waarschijnlijk wist alleen een hand jevol deskundigen van het bestaan van dat artikel 37 van het Wetboek van Strafrecht. Tegenwoordig kent vrijwel iedereen althans de strekking ervan en het is vaak in opspraak. Begrijpelijkerwijs gaat er een golf van onrust door het land als er zulke afschuwelijke dingen gebeuren ais de moord op een jong meisje in Venlo waar de dader een ontvluchte psychopaat bleek te zijn, of als de moord in Krommenie waar een oudere wouw het slachtoffer werd van een geestelijk gestoorde jonge man die voorwaardelijk in vrijheid was. Een gevoel van onveiligheid maakt zich meester van veel mensen, vooral van mensen die opgroeiende doch ters hebben. En daaruit ontstaat een stroom van ver wijten, 'Ze doen ook maar. Ze laten zulke mensen maar los of ze geven ze de kans te ontvluchten Jiwtfotögrast* in -faKSIS.p 'KV,*® ttuij;,.'/v .-.'— De domme bezuiningingswoede uit de crisistijd, die zoveel ellende teweeg heeft gebracht, is er ook ver antwoordelijk voor dat er jarenlang zo goed als niets gedaan werd voor de gestoorde misdadigers. Hoewel de nieuwe wet er was. Hoewel men toen heus al wist dat die mensen geestelijk ziek waren en dat de enige kans om aithans een deel van hen weer enigermate maatschappelijk bruikbaar te maken, lag ui een therapeutische behandeling. Maar er was eenvoudig geen kijk op een medische staf van enige betekenis, op een be hoorlijke verplegingsstaf. op een goede outil lage. Integendeel, er kwam zelfs een zogenaamd stopwetje, een produkt van de toenmalige commissie- Welter. Dat wetje hield ingrijpende beperkende bepalingen in voor de terbeschikkingstelling. Alleen ernstige seksuele delinquenten werden nog wel eens opgeno men. De veel grotere hoeveelheid mensen, die ver mogensdelicten plegen, kwamen er slechts aan te pas als zij ettelijke malen in herhaling van hun misdrijf waren vervallen. De gevolgen van die rampzalige zuinigheid hebben zich tot na 1950 doen voelen. In de crisistijd werd ei vanwege de zuinigheid vrijwel niets aan psvehopaten- zorg gedaan, ui de oorlogsjaren was de rechterhtke macht terecht zuinig met terbeschikkingstellingen Men had gegronde vrees voor Duitse maatregelen jegens geestelijk gestoorden In 1945 was het stopwetje als zovele van die crisis- wetjes automatisch vervallen. Toen kwam er een enorme stroom los en toen had men geen geschikte gebouwen, geen outillage, niet voldoende psychiaters, medici cn verplegend personeel. Nog in 1950 zaten de inrichtingen tjokvol zonder dat men veel kon doen. In feite was de wettelijk voorgeschreven verpleging nog vaak bewaring. Pas toen, zeker niet in geringe mate door het ver ontwaardigde alarm slaan van een aantal psychiaters die zo hun werk niet doen konden, is er iets van ver betering gekomen. Groot Batelaar b(| Arnhem werd de eerste therapeutische inrichting, de Van der Hoeven- kliniek in Utrecht volgde. Nu beschikken we dan over een stuk ol vijf van dergelijke inrichtingen. Stellig met voldoende en stellig niet allemaal piekfijn In orde. Maar zij ciie ter beschikking van de regering worden gesteld om van harentwege verpleegd te worden, worden tenminste met alleen maar in bewaring gehouden. Men probeert er iets aan te doen en dat lukt veel vaker dan wil weten. Ten eerste is het niet waar dat alle gestoorde mis dadigers die ter beschikking gesteld zijn. naar half open inrichtingen gaan waaruit ontvluchten niet zo'n heksentoer is. Iedere ter beschikking gestelde komt eerst in het Selectie-Gentrum in Utrecht Daar worden ze onderzocht en samen met de direc teuren der diverse inrichtingen wordt nagegaan in welke inrichting ze het best geplaatst kunnen wor den. Niet alleen de vraag welke inriching de beste is voor hun persoonlijke behandeling speelt een rol; minstens zo belangrijk is de vraag waarmee de maat schappij het meest gediend Is. De mensen van wie van meet at aan vaststaat dat ze gevaarlijk zijn komen niet in een half open inrich ting. Die gaan naar Groningen, waar bij de gevan genis een gesloten inrichting is. Waarom sluiten ze zulke mensen niet stevig achter slot en grendel?' Het Is een van de moeilijkste problemen waar we mee zitten. Problemen worden er namelijk nooit mak kelijker op als je de diepte ervan leert kennen en dat is wat de laatste tien, twaalf jaar In Nederland is gebeurd. De mensen die de zorg voor de psychopaten, de geestelijk gestoorden die scheef gaan in ons maat schappelijk bestel, tot de hunne maken, zijn gaan beseffen hoeeen intens moeilijk probleem het is. maar ook dat goede resultaten mogelijk zijn. Onvrede met het 'verpiegen-punt-uit' was er ai veel langer. Die ging al spreken in de jaren twintig. In feite was dat verplegen de mensen lang, vaak levens lang in bewaring houden zonder er veel aan te doen Na de Eerste Wereldoorlog begon de reclassering meer betekenis te krijgen. De gedachte pm misdadigers door heropvoeding weer geschikt te maken voor de maat schappij begon meer en meer veld te winnen, ook waar het de geestelijk gestoorden betrof. In 1928 werd de psychopatenwet, die drie Jaar tevo ren was Ingediend, aangenomen en ingevoerd. Het was een optimistische tijd waarin men sterk geloof hechtte aan opvoeding en heropvoeding. In de kamerdebat ten praatte vrijwel niemand over de therapeutische kant, wel werd er langdurig gedebatteerd over allerlei juridische puntjes. Het was wel degelijk de bedoeling de verpleging meer te doen zijn dan bewaring. Men wilde de verple ging richten op genezing maar dat daarvoor een diep gaande, therapeutische behandeling nodig zou zijn, besefte'men aanvankelijk niet. Men kwam er echter we! gauw achter En toch heeft het tot ver na de Tweede Wereldoorlog geduurd eer er serieus werk werd gemaakt van het behandelen der patiënten Ten tweede is het met waar dat de psychiaters alleen beslissen wanneer iemand voorwaardelijk in vrijheid mag. Ze beslissen zelfs helemaal niet, ze doen een voorstel. Dat voorstel gaat, naar het departement van Justitie met name naar de 'onderafdeling reclas sering van de hoofdafdeling publiek recht'. Daar zitten ambtenaren die ai jaren met dat bijltje hakken en die alle dossiers van binnen en van buiten kennen. Als zij tic» ook maai enigermate *s4«f?J.irkt5j- vinden, wordt de Centrale Raad van Advies ingeschakeld. Die bestaat uit vooraanstaande psychiaters en criminolo gen, die ook weer aan het bekijken en overwegen gaan en die zonodig de zaak voor een nog diepgaanderstudie doorgeven aan een kleine commissie uit hun midden. Pas als alles is afgewogen, wordt de zaak ter beslis sing voorgelegd aan de minister. Ten derde is het niet waar dat de maatschappij beter beschermd zou zijn als men alle gestoorde mis dadigers gewoon tot gevangenisstraf zou veroordelen (wat overigens toch nog tamelijk vaak gebeurt). Zelfs ais ze levenslang krijgen wat zelden gebeurt zitten ze toch niet levenslang. Ze komen na verloop van jaren terug in de maatschappij en dan is hun toestand erger dan ooit, want van gevangenisstraf worden geestelijk gestoorden bepaald niet beter, dat heeft de ervaring al lang geleerd. De maatschappij heeft dan meer van ze te vrezen dan wanneer ze waren opgenomen in een therapeuti sche inrichting. Daar worden ze namelijk wel behan deld en bovendien kan de terbeschikkingstelling steeds verlengd worden. Als zonneklaar duidelijk is dat ze niet in de maatschappij terug kunnen, komen ze niet terug. De Kleuterhof (nabij de ingang aan de Wytemaweg, naast de spoor wegwagons) staat wat achteraf, misschien is het daaraan te wijten, dat er soms maar heel weinig kin dertjes worden gestald. Maar de be langstelling zal stellig toenemen, nu de heer en mevrouw Zonneveld uit de Kleijnstraat te Rotterdam ach bereid hebben verklaard, hun drie ling dagelijks aan de hoede van de (gediplomeerde) kinderverzorgsters in de Kleuterhof toe te vertrouwen. Zondag zagen we Leni. Gobi en Bertie (nog geen jaar oud) in hun blauwe wiegjes liggen. Er waren twee andere baby's en acht spelende kleu ters en aan publiek ontbrak het nu ook niet. Tijdens de E 55 hield een als Ro binson Crusoe vermomd heerschap op een fraai beboomd eilandje in het Park verblijf. Hij hoefde daar met veei anders ve doen dsn liaaul en hoofdhaar te laten groeien, een vuurtje te stoken, zijn potje te ko ken en een geit te melken. Een tij delijke baan, maar een mooie be trekking. Van de E 55 zijn we al veel vergeten, maar niet deze ro mantische gedaante tussen het groen. Onder de bomen van dat eilandje werd zondag gedanst. De dansvloer is om de stammen heen aangelegd: ze rijzen er als pilaren uit op. Een pittig orkestje speelde in een soort prieel van riet en hout. Er waren twee dansende paartjes en meer dan vy'ftig op banken zittende paartjes. Aan de boomtakken hingen rode en blauwe bollen die deze openlucht- dancing 's avonds zullen verlichten. Een drieling en een dansvloer, twee nieuwe attracties dus. En een behoorlijk druk bezoek, al zal dat niet alleen aan de nog weinig be kende aanwinsten hebben gelegen. De Energicha! wordt thans beplant met ongeveer vijftigduizend rozen en met lathyrus. Donderdag wordt art Rozenfestlval geopend en reeds in de nacht van vrijdag op zaterdag moet men de gehele verzameling verversen. De tweede eollectie zal zaterdag en zondag te bewonderen «Un en dan gaat de hal weer dicht, want om nog eens vijftigduizend rozen (en lathy rus) aan ie voeren, nee, daar men geen kans toe. Richard Strauss' laatste opera „Capriccio", voor het eerst in Ne derland zaterdag in Amsterdam en zondag in Den Haag opgevoerd, is toch wel een zeer belangrijk evenement in het ^-lland Festival geworden. Want de Beierse Staatsopera gaf vrijwel liet best moge lijke pleidooi van dit werk en Strauss is een componist van zo groot formaat dat men aan een werk van hem niet kan voorbijgaan. Capriccio is een avondvullende eenakter vrijwel zonder enige han deling. Het onderwerp is de vraag, sinds Gluck en Wagner opgeworpen, of in de opera en in het algemeen de dichtkunst dan wel de muziek de eerste plaats verdient. Een vraag, die uiteraard onbeantwoord moet blijven. Een opera over de opera dus, een praatstuk op muziek, een onding, dat alleen door Strauss' levenslange ervaring met het medium opera voor totale mislukking bewaard is. Toen Strauss Capriccio compo neerde, op een libretto van de diri gent Clemens Kraps® en hem zelf, was hij 78 jaar en de Tweede Wereld oorlog m volle gang. Dat Strauss zich 111 deze tyd met abstracte muzi kale problemen bezighield, is op zich zelf niet afkeurenswaardiger dan dat Sjostakowitsj en Britten het zelfde deden. Het abstracte probleem van Ca priccio krygt enig vlees en bloed, doordat de gravin die het moet op lossen niet alleen moet kiezen tussen de poëzie en de muziek. Ze moet het ook tussen een dichter en een com ponist en ook dat kan zij uiteraard niet. Enige afleiding wordt verzorgd door een schouwburgdirecteur, die tamelijk platvloerse en gezonde ideeën alsmede een danspaar en twee belcantovocalisten meebrengt, welk laatste stel bovendien enig grof komisch spel by'draagt. Het werk is bijzonder sterk opge bouwd als muziekwerk. Een prachtig warm stryksextet opent het, de anticlimax aan het slot is ge niaal van conceptie, de twee octetten behoren tot de meesterlijkste (en moeilijkste) ensembles die ooit voor een opera geschreven zyn en in de orkestpartij wordt de handeling soms zeer fyn psychologisch aangevuld op een manier, die beter dan de hele opera de rol van de muziek in de kunst duidelijk maakt. Meer psychologisch dan formeel knap is het gebruik van motieven, onder meer uit het sonnet dat ge toonzet is op een manier die ook al weer aanleiding zou kunnen zijn tot een hele verhandeling over woord en klank, nu in ritmisch opzicht. Karl Bohm heeft in zijn directie het werk een uitvoering uit één stuk gegeven, sterk geïnspireerd door de prachtige muziek. Rudoif Hartmaan voerde een uiterst knap pe regie, die de wemige mogelijk heden uitbuitte en het werk toch intact liet. Lisa della Casa, evenals Karl Böhm tijdens de Amsterdamse "oor stelling Jetterlyk met gejuich en na afloop met een even werkelijke regen van bloemen begroet, is een begena digde Strausszangeres, vooral dank zij haar enorme intelligentie. Herta Topper was niet gekomen: Christel Goltz kon haar niet geheel op hetzelfde niveau vervangen. Horst Günter. Richard Holm, Hermann Prey en Karl Kohn deden uitstekend werk maar bleven in de schaduw van Lisa della Casa. Kostuums en decor xcaren uitste kend op elkaar afgestemd en het ge heel sloot als een bus. Maar het was geen opera. Capriccio zou een goed stuk zijn als het in een kleine, intie me schouwburg kon worden uitge voerd. Daar sou men de delicate en tijnzinnige details in de juiste sfeer kunnen proeven. Strauss heeft dit ingezien en uitdrukkelijk in een brief neergeschreven, maar het tegelijk door het gebruik van een niet be paald intiem orkest onmogelijk ge maakt. Nu zuilen we Capriccio waar- schyniijk met vaker dan eens per generatie in ons land te zien krijgen. Dat vinden we ook wel genoeg: er zijn echte opera's in overvloed, RIEN OUWERKERK (Van onze kunstredactie) De vier jonge Amerikanen, Robert Mann en Isidore Cohen (viool), Raphael Hillyer (altviool) en Claus Adam (cello), die tezamen het Jull- liard-kwartet vormen, hebben zich in korte tijd opgewerkt tot een van de meest gereputeerde kamermuziek- ensembles zowel van de Nieuwe als de Oude Wereld. Daar zy in Neder land tot nog toe weinig bekendheid genoten, keken wij met belangstelling uit naar hun eerste optreden in' t ka- der van het Holland Festival, zater dagavond in de Kleine Zaal van het Amsterdamse Concertgebouw. Hun spel veroorzaakte gemengde gevoelens, van meest oprechte be wondering tot de grootste ergems. Hoe deze Amerikanen, waarvan overigens zeker drie echte meesters op hun instrument, met de traditie der Mozart- en Schubertvertolking omgingen, grenst aan DeiJigscrienn Onmogelijke dynamische coniouw ties, willekeurige frazeringen, ve keerde accenten, onveraniw™: strykwijzen maakten het luister naar Mozarts kwartet in d, maar al naar het verrukkelijke Kwartet G van Schubert (op. 161) eeni kwelling. Elk middelmatig Europ dilettantenensemble benadert c| berts geest beslist beter. Een geheel andere indruk niatfj hun buitengewoon minutieuze dracht van Bergs Lyrische &uu< Aan de enorme technische eisen, i deze muziek stelt, werd door u Juilliard-kwartet letterlijk spelen® wijs voldaan Zo kreeg men van unieke werk, dat naast de kwarteit van Bartók tot de hoogtepunten o kamermuziek van onze eeuiv hoort, een onovertroffen weerga die diepe indruk maakte.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2