BELEIDSFOUT sm m Staatsraad Schokking overleden Amsterdam zou nu zelf de IJ tunnel mogen gaan bouwen Sir Adrian Boult en Belshazzars Feast Orchideeën School- pantalons Moet u 'horen! Amsterdamse Pers vraagt DE WITSTE HAAK SUNIL WAST STRALEND WIT Slinger Buit bij inbraak in kaashandel 1 ¥2 ons kaas Orgelweek begon nu in Alkmaar Eenniansvoorstelling Onder het Melkwoud Wiener Burgtheater Landmacht verkort lange opleidingen Toch venvorpen Nederlands scMp op zwarte lijst HET VRIJE VOLK DINSDAG 5 JULI 1960 PAGINA 3 II I CU LVHTf Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u over slaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus minderU - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste was middel is. De mooiste witte haan verliest het van uw stralend witte wasi Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld Bloemensierkunst Heemtuin elke woensdag ^Tj - M jongensmarkt Twee verslaggevers van Het Vrije Volk z^jn onder de kreet „persmus kieten horen hier niet" zondag uit het bureau Warmoesstraat van de Am sterdamse politie gejaagd. Deze ver slaggevers waren daar, omdat zij van een geval van mishandeling getuige nis konden afleggen. Zij waren erbij geweest. Maar de dienstdoende politiebe ambten op het bureau Warmc-f sstraat hadden voor hun verklaringen geen belangstelling. Zij waren geïnteres seerd in de getuigenverklaringen van eet: aantal lieden van de Walletjes. Getuigenverklaringen tegen de man die mishandeld was. Het slachtoffer van die mishande ling was ook een journalist, een redacteur van de Volkskrant, die in gezelschap van onze verslaggevers informaties voor zijn krant verzamel de over een poging tot wurging van een vrouw, die zaterdag in deze buurt had plaatsgevonden. Deze redacteur van de Volkskrant heeft zich bij de •hotelhouder, in wiens hotel de aan slag was gepleegd, op de hoogte ge steld. Hij heeft zich naar zijn zeg gen gelegitimeerd als verslaggever. Toen hij, na te zijn ingelicht, was vertrokken, heeft de hotelhouder zich blijkbaar beraden. Heeft hij spijt ge kregen over zjjn mededelingen? Het is niet bekend. Wel staat vast dat de hotelhouder vergezeld van enige vrienden, de redacteur van de Volks krant, die nog in de buurt verbleef, heeft opgezocht. Toen hij hem gevon den had, heeft hjj hem neergeslagen. Ieder zinnig mens zou nu menen dat de politic onmiddellijk de hotel houder met zijn helpers in de kraag zou hebben gegrepen. Want wat er ook waar zou mogen zijn van de be wering van de hotelhouder, hij heeft zich van molestaties geheel te ont houden. Maar de dienstdoende politiebe ambte van het bureau Warmoesstraat heeft de verwachtingen van zinnige mensen beschaamd. Hij nam niet de hotelhouder en zijn kornuiten mee, maar de journalist van de Volks krant. Bovendien ging de politie op het bureau zich te buiten aan een optre den, dat met onbeschaamd en onbe schaafd matig is gekarakteriseerd. Wat ons het meest treft is dat de politie niet met grote beslistheid aan stonds is opgetreden tegen de erger lijke vorm van het recht in eigen hand nemen, waaraan de hotelhou der zich heeft schuldig gemaakt. Dat lijkt ons een beleidsfout van zo groot gewicht, dat aan degenen die deze fout hebben begaan, verantwoorde lijkheid voor het handhaven van de orde in het centrum van Amsterdam bezwaarlijk met een gerust hart kan worden toevertrouwd. Daarnaast zijn wij getroffen door het onevenwichtige en emotionele op treden tegenover de bjj dit incident betrokken journalisten. Als men zich zo Iaat gaan tegenover mensen, die belast zijn met dc nieuwsgaring en met wie men daardoor te maken heeft, hoe treden de bij dit geval betrokken politiemensen dan op tegen mensen met wie zjj helemaal niets te maken hebben? Nog kwa lijker? De politie van het bureau War moesstraat heeft een moeilijke cn ondankbare taak. Dat is bekend. Het vervullen van die taak eist grote tact en bezonnenheid. Maar daarvan is bij deze gelegenheid heel weinig gebleken. Wij verwachten dan ook dat de leiding van liet politiekorps cn de justitie een grondig onderzoek naar de gebeurtenissen van zondag zullen instellen. Advertentie I.M. «M W )SM In bet Wilhelminagasthuis te Am sterdam is na een ernstige ziekte in de afgelopen nacht overleden rar. W. F. Schokking, lid van de Raad van State, oud-minister van Oorlog cn Marine. De heer Schokking was 59 jaar. Hij studeerde aan de gemeente lijke universiteit te Amsterdam in de rechten en oefende daarna in de hoofdstad de advocatuur uit. In 1939 nam hij voor de Chr.-Hist. Unie zitting in de gemeenteraad van de hoofdstad, In 1942 werd hij door de Duitsers als gijzelaar naar Sint-Mi chielsgestel gebracht, waar hij acht maanden verbleef. Kort na de bevrijding koos de Amsterdamse gemeenteraad mr, Schokking tot wethouder van Open bare Gezondheid en het Ziekenhuis wezen. Toen-op 7 augustus het ministerie Drees-Van Sehaik geformeerd werd, nam mr. Schokking hierin zitting als minister van Oorlog, waarna hij ook Marine ging beheren. Hfj wijdde bijzondere aandacht aan. de belangen van de gerepatrieerden uit Indonesië en zo het maar enigs zins mogelijk was, heeft hij bij aan komst in de thuishaven van de troe penschepen de gerepatrieerden toe gesproken. In 1950 vroeg mr. Schokking ont slag als, minister van Oorlog en Ma rine, In 1951 werd hij lid van de Baad van State, welke functie hij nu nog. bekleedde. De voorzitter van 'De Amsterdam* ,se Pers', de heer T. M. Eerctaans, ■heeft zich gewend tot de plaatsver vangend hoofdcommissaris der Am sterdamse politie T. P. Gaaikeme met een verzoek om inlichtingen om trent het onderzoek dat thans wordt ingesteld naar een recent optreden van de Amsterdamse verslaggever B. Brakel. Zoals wij reeds gisteren meidden, is deze verslaggever zondag tijdens het uitoefenen van zijn werk zaamheden in de binnenstad mishan deld door een hotelhouder,, die ver volgens een aanklacht tegen hem in diende. De journalist zou zich, aldus de hotelhouder, tijdens zijn pogingen om nieuws te vergaren omtrent een kort daarvoor gepleegd delict, heb ben uitgegeven voor rechercheur.' Hoofdinspecteur C. E L. Dijkstra zondag dienstdoend chef van het betrokken bureau Warmoesstraat verklaarde hieromtrent gisteren tegenover het ANP, dat de hotelhou der en een zijner vrienden onder ede hebben verklaard, dat de ver slaggever -zich voor politieman had uitgegeven, 'U moet B, zien als een gewone man en dan is dit een nor male zaak.' aldus de hoofdinspecteur, -zo reageert de buurt daar nu een maal.' De heer Dijkstra wenste niet in te gaan op de laatdunkende opmerkin gen over de pers, die de bij dit on derzoek betrokken politiemannen zouden hebben gemaakt. Wanneer de verklaringen van de heer Brakel hieromtrent juist zijn. aldus de hoofdinspecteur, dan zuilen de poli tiemannen worden gecorrigeerd. Hij achtte dergelijke uitlatingen onjuist. Sir Adrian Boult, de 71-jarige zeer Britse dirigent, die na een vrij lange afwezigheid in Holland-Festivalverband weer in ons land di rigeert, trof in het Amsterdamse Concertgebouw gisteravond een slecht bezette zaal en ieder die wel eens een stuk Amsterdams muziekleven heeft meegemaakt, weet hoe deprimerend het Concert gebouw in halflege staat is. Misschien hebben de Amsterdam mers, voor wie na het Concert gebouworkest eerst geruime tijd een luchtledig komt. zich laten af schrikken doordat Sir Adrian het Radiofilharmonisch Orkest zou diri geren. En misschien heeft de enigs zins naargeestige toestand in de zaal ons verhinderd, de uitvoering van Schuberts Negende Symfonie in C mooi te vinden. Vast staat, dat het werk een ver zorgde uitvoering kreeg. Maar het onvervalst Weense ritme, dat een dirigent als Krips in een overigens niet onaanvechtbare vertolking rasecht tot zijn recht kan laten ko men, was In deze Britse uitvoering met haar hoekige, wat gepuncteer- de ritmiek zoek. Evenmin vindbaar is de terecht geroemde akoestiek van het Concertgebouw, wanneer er niet voldoende publiek aanwezig is. Ket andere programma-onderdeel, Waltons compositie voor bariton, (Van een onzer verslaggevers Anderhalf ons kaas was de buit bij een inbraak, die van nacht bij dc Kaashandel Mij. Gouda ut Gouda werd ge pleegd. Door het park aan de achterzijde van het pand kwa men de inbrekers aan het raam van het toilet. Het tui melraam kon hier gemakke lijk worden geopend. De toi letdeur was echter gesloten en deze moest worden geforceerd met een vijl. Vervolgens trok ken de dieven door het pak huis en braken en passant drie lessenaars open. In het kan toor dat aan de voorzijde ligt, trachtten zij de deur van de kluis te forceren overigens zonder enig resultaat. Alle bureauladen werden daarna geforceerd. Toen ook dit niets opleverde, namen de inbrekers maar genoegen met anderhalf ons kaas. koor en orkest „Belshazzar's Feast", voor het eerst sinds 1934 in Neder land uitgevoerd, maakte veel meer indruk. Voor een werk uit 1931 is hier het gebruik van oosterse muzikale mid delen zeer opmerkelijk en nog altijd is dit een van de meest overtuigen de aspecten ervan. Ook de gedachte van de auteur Osbert Sitwell, de reacties van de joden op de in het bijbelboek Daniel beschreven onder gang van het rijk van Babel weer te geven van de ongeveer gelijktijdig gedichte psalmen 81 en 137 uit, is in alle eenvoud een vondst van allure. „Zuur gezicht" Waltons muziek geeft aan deze voor moderne begrippen primitieve reacties reliëf met de daarbij beho rende primitieve middelen, die hij evenwel als een volleerd musicus en vol subtiele schakeringen uitbeeldt. De Brit in hem komt af en toe voor continentale begrippen grappig om dc hoek, bijvoorbeeld in de behan deling van het woord „concubines", dat door het koor als het ware fijn- proevend in de mond wordt gehou den. terwijl het er tegelijk een zuur gezicht bij trekt. De bariton Hervey Alan zong de recitatieven, een tussenvorm tussen moderne operatische tekstbehande ling en synagogale zang, zeer knap. Het Groot Omroepkoor was zonder voorbehoud indrukwekkend. Het ver sterkte orkest 'Walton vraagt onder meer een orgel en een batterij van vjjf man slagwerk, e,n zijn koper sectie bestaat uit vier hoorns, negen trompetten, negen trombones en drie tuba's) toonde zich ook hier een van de beste van ons land. RIEN OUWERKERK (Van onze kunstredactie) Het' tiende internationale orgel improvisatieconcours vindt dit jaar wegens de restauratie van het orgel in de Haarlemse Sint-Bavo plaats in de Grote Kerk te Alkmaar. Gis teravond is het daar geopend met een concert door de vier deelnemers. Hans Haselböck, prijswinnaar in 195.8 en 1959, had zyn programma af gestemd op rond 1700. De Zweed Ólof Ohlsson speelde orgelmuziek uit zijn vaderland, en. ook Stanis De- riemaeker (België) legde de nadruk op muziek van eigen bodem. Van hem was er zelfs een eigen compo sitie bij. De Nederlandse deelnemer, Johan van Dommele, besloot het concert met Preludium-en-fuga in Es van Bach en leverde in dit werk, dat uiteraard na het betrekkelijke klein goed uit Zweden en België een be kroning van het programma werd, een knappe prestatie in een strakke maar uitei'sf muzikale vertolking. (Van onze kunstredactie) Hanz Bentz van den Berg heeft in de intieme Leidse Schouwburg Dylan Thomas' „Onder het melkwoud" voorgedragen. Deze manier van pre senteren ligt bij dit stuk minstens evenzeer voor de hand als de toneel bewerking, die de Nederlandse Co- medie er indertijd van gaf. Oor spronkelijk is het immers een „spel van stemmen", bestemd voor de radio en uiteraard dus zonder toneelbeeld. Van de overigens moeilijke taak heeft Han Bentz van den Berg zich schitterend gekweten. Hij was zeer sober met gebaren, die zijn voor dracht alleen ondersteunden als het tsrikt noodzakelijk was. Prachtig klonk in zijn mind de verrukkelijke tekst van Dylan Thomas in de on volprezen vertaling van Hugo Claus, De eenmansvoorstelljng stond on der auspiciën van het Holland Fes tival, maar wordt niet in andere steden herhaald. Op de drempel van de feest zaal speldt men soms ook de verslaggevers een roze of witte anjer, de steel in zilverpapier gewikkeld, op de revers, maar nog nooit heeft men ons een slinger van orchideeën omge hangen. Aan de ene kant is dat wel jammer en aan de andere kant weer niet, want wij zou den vermoedelijk niet weten, welk gezicht men hij zo'n zeer opvallende versiering moet zet ten. Voor burgemeester Van Walsuni is dit geen probleem. Bij de ontvangst van de deelnemers aan de Ame rikaanse Dag droeg hfj gistermiddag in de Burgerzaal nog de orchideeën- slinger, die de lieftallige Hav.'aiiaanse danseres Louise Olivieri hem 's mor gens op de Floriade had omgedaan. Welnu, hjj stond daar geheel on bevangen, liet gelaat als steeds in de plooi die bij zo'n receptie past, en hoewel hij ook met de ambtsketen was getooid, kon men stellig niet van een te rijke pronk spreken. Kortom, onze burgemeester draagt (onge oefend) een orchideeënkrans alsof het zijn dagelijks werk is. Het waren orchideeën van een op Hawaii inheemse soort, tegelijk met Louise Olivieri per vliegtuig naar Nederland gebracht en (maar dit geldt niet voor Louise) in een koel ruimte bewaard tot maandagmorgen. De slinger zal nu wel verwelkt zijn, maar de herinnering blijft. Het rozen- cn latliyrusfcest in de Energiclial (donderdag is de opening) wordt, naar wjj verwachten, heel mooi en er komen ook gunstige be richten over de „Bloemensicrkunst- expositie" die van 22 tot cn met 26 juli duurt. Een oppervlakte van 5700 vierkante meter is bestemd, voor inzendingen uit België, Duitsland. Engeland, Frankrfjk, Spanje, Italië, Oostenrijk, Zwitserland, Fïnland, Denemarken, Noorwegen de Verenigde Staten, Zuid-Afrika en Nederland. Het paviljoen met de creaties van de Nederlandse bloemisten wordt door een „bruidspagode" met de bui tenlandse inzendingen verbonden. In deze pagode zullen „bruidsshows" worden gehouden. Aan de tentoon stelling gaat een internationaal bloe mistencongres vooraf. In het Rijn hotel. In de Heemtuin bloeit een zeld zame en merkwaardige soort: de pekbloem (Silene armaria). familie van de veel talrijker voorkomende nachtsilene en blaassilene. De plant heeft schermpjes van liehtpurperen bloemen en eivormige spits toelo pende blaadjes. Om de bovenste helft van de stengel zitten een paar don kere bandjes, die kleverig aanvoelen. Misschien dienen deze „pekbandjes" om mieren te beletten de bloemen te bereiken. Ze doen denken aan de lijmbanden waarmee vruchtbomen wei tegen rupsen worden beschermd. Een opvallende nieuwe verschij ning is ook de kaardebol. een forse stekelige plant die ruim twee meter hoog kan worden. De plant heeft borstelige bloemhoofdjes 'van vijf tot acht centimeter lang. De bloem- hoofdjes van een verwante soort, de weverskaardebol, werden vroeger ge bruikt voor het uitkammen (kaar den) van dekens en andere wollen stoffen. (Van een onzer verslaggevers) Naar wij uit doorgaans wel- ingeliclhte Haagse kringen ver nemen heeft de ministerraad gistermorgen een beslissing ge nomen inzake de IJtunnel- kwestie. De regering zou heb ben besloten aan Amsterdam geen belemmeringen in de weg te leggen, indien het zou be sluiten de IJtunnel zelf te fi nancieren. Deze beslissing komt vrijwel gelijk tijdig met een brief door B. en W. van Amsterdam, gisteren verzonden aan de leden van de Eerste Kamer, die morgen in vergadering bijeen komen voor de behandeling van de begroting van Verkeer en Water staat. In deze brief zetten B. en W. van Amsterdam uiteen, dat nog steeds geen antwoord is ontvangen op de brief van 4 juni aan de regering. Men achtte het thans noodzakelijk de leden van de Eerste Kamer op de hoogte te stellen van het Amster dams standpunt, dat het voortzetten van het werk aan de IJtunnel hoogst urgent is, dat alle belemmeringen die in 1957 vóór de voortzetting van de bouw bestonden, thans uit de weg zijn geruimd en dat de zelf-finan- ciering geen moeilijkheden geeft voor het investeringsprogram of voor het bouwvolume. (Van onze kunstredactie) Van de Koninklijke Schouwburg m Den Haag woei gisteren de rood-wit- rode vlag van de Oostenrijkse repu bliek, welkom voor een vaak en graag geziene gast in het Holland Festival: het Wiener Burgtheater. Ditmaal kwamen "de Weners met het jeugdwerk van Arthur Schiiitzler, 'Anatol', bij ons nog vrjj onlangs gespeeld door deNederlandse Come- die. Op dit stuk' 'ende' voorstelling ko men we uitvoerig terug na dc op voering te Rotterdam op 14 juli. (Van onze parlementsredactie) Ter versterking van de parate on derdelen zullen de opleidingen van dienstplichtige officieren, onderoffi cieren eO gespecialiseerde soldaten bij de landmacht word onverkort. Opleidingen in de depots en op de scholen, die acht maanden duren, worden met een maand, opleidingen die tien of twaalf maanden duren met twee maanden verkort. De maatregel zal 1 oktober inaan. Men. bereikt de bekorting door com primeren van de leerstof. De generale staf heeft hiertoe be sloten omdat de NAVO niet zo erg te spreken was over de personeels bezetting van -de Nederlandse parate eenheden. Bü het tekort aan be- roepspersoneel en de onmogelijkheid, het contingent dienstplichtigen uit te breiden, was verkorting van de opleiding een der weinige mogelijke maatregelen-om de personeelssterkte van de onderdelen op te voeren. De opheffing van drie infanterie- bataljons heeft, behalve voor het vrijmaken, van personeel voor uit zending naar Nieuw-Guinea mede voer dit doel gediend. In zjjn jongste defensienota kon digde minister Visser, maatregelen van deze aard aan. Frankrijk telde op 1 januari jl. ongeveer 45.355.000 imvoners tegen 42.960.000 in mei 1954, aldus een me dedeling van het nationale instituut voor de statistiek. Advertentie I.M. Ijzersterke kamgaren 60/40 modern-cnaddy voor de speciaal verlaagde J.M. prijs (Wetae stggrag per imatf In deze rubriek vermeldt Het v^e Voïfc zonder commentaar rel lende uitspraken van anderen ma -- aard voor rekening van hen du worden geciteerd. Dinsdag j.l. is bij zitten en opstaan wederom een socialistisch amende ment verworpen, van de heer Scheps, met de strekking een groter gebied dan ongeveer duizend hectare van Dubbeldam aan Dordrecht toe te voe gen. Toch werd de stemming aangehou den om eerst te laten nagaan of de door de heer Schcps aangegeven grenslijn met ingewikkelde omschrij vingen, technisch klopte. Omdat ech ter iedereen wist, dat het amende ment ten slotte toch zou worden ver worpen, vroeg prof. Oud onder gelach of het niet praktischer zou zijn het amedement maar direct te venver- pen. Dat is echter dinsdag j.l. pas ge beurd. De beperkte uitbreiding van liet Dordise grondgebied ten koste van Dubbeldam, overeenkomstig het regeringsvoorstel, 7. daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Uit Vrijheid en. Democratie, weekblad van de WD, van 3 juli I960. AMMAN (AP) Een Nederlands schip, de Alice, bevindt zich onde.v de negen vrachtschepen van verschil lende nationaliteit die de Jordaanse regering op de zwarte lijst heeft ge plaatst wegens schending van de Arabische economische boycot tegen Israël. Ik ga u verhalen van het spel der duizend wonderen, opge komen uit de nevelen der grij ze oudheid, geadeld door zijn geboorte, boeiend als geen an der spel en omringd door de mystiek van zijn hoge afkomst. Ik ga u verhalen van het Chinese mah-jong, een spel dat reeds in de dagen van de grote wijsgeer Confucius de zonen van het Hemelse Rijk fascineerde en de wijze man darijnen en hovelingen gedu rende luisterrijke nacht-en ge- yangen hield in de betoveren de ban van zijn magische be koring Laat ik eerlijk blijven: dit is niet mijn proza. Deze bloem rijke verheerlijking van het edele mah-jong-spel is ge vloeid uit de pen van de heer John Lightfeld, een alias voor F. J. Eberhardt In Baam, een broer van de 42-jarige Dirk Eberhardt in Amsterdam, die in de oude binnenstad een Aziatische kunsthandel drijft en geboekt staat als de impor teur van de originele Chinese mah-jong-spelen. Een grote, bleke man die In een van daglicht verstoken werkruimte achter zijn winkel in nuchtere bewoordingen over dit spel der duizend wonderen spreekt en zich daarbij vol strekt niet opwindt. 'Mijn vader, die deze zaak heeft gesticht, heeft vóór de oorlog 'seen bod gedaan op 3000 van die spelen. Hij ver kocht ze tegen een schappe lijke prijs en de mensen ble ken er gek mee.'Vader heeft toen ln het buitenland alles opgekocht wat-ie krijgen kon. Zo zijn we begonnen.' Dirk Eberhardt heeft na de oorlog geprobeerd mah-jong opnieuw een ruk omhoog te geven. Maar de nieuwe macht hebbers ln China, die aan de befaamde goklust van hun volk pap.1 en perk wilden stel len, bemoeilijkten ook de ex port, zodat Eberhardt op een namaakprodukt van Hongkong was aangewezen. Sinds kort echter heeft hij het contact met Sjanghai hersteld en op nieuw zijn de 144 fraai gegra veerde stenen met hun gesti leerde figuren en geheimzin nige tekens verkrijgbaar ln been, gezwaluwstaart op bam boe zij het tegen een tame lijk forse prijs. Zelf schat de Importeur, die drie tot vier spelen ln de week verkoopt, het aantal mah- jong-fanatlekelingen ln ons land op een dikke duizend. 'Het spel aai de wereld niet veroveren, daarvoor te het te duur.' Maar dat handjevol Is aan mah-jong verslaafd. Zij ma nipuleren met de kringen, de bamboes, de tekens, de dra ken, de seizoenen en de win den als geboren Chinezen, roe pen zonder enig merkbaar ac cent chow, pung of kong en weten alles van het spel van jade, van de hemel (tic-n-ho), van de aarde (tl-ho), de vier zegeningen, de negen poorten, de dertien wezen en de zeven tweelingen. De meesten dan ken deze kennis en hun spel techniek aan F. J. Eberhardt (alias John Llghtfeldt), die.in zijn 88 pagina's tellende toe lichting uitvoerig Ingaat op oorsprong, historie, symboliek, legenden en spelregels, 'te danken aan een jarenlange, veelzijdige spelervarlng met Chinezen.' 'In m'n jeugd,' zegt Dirk Eberhardt toonloos," met z*n wat nasale stem. 'Is het een ziekte geweest. Ik heb er nu geen tijd meer voor. Ik woon ln Loosdrecht aan de plas en als 'tmaar even kan, wil ik frisse lucht happen. U weet overigens wat mah-jong be tekent? De naam is afgeleid van mah-dsjangg en betekent 'mus'. Het Is dus een mussen- spel en het dient razendsnel gespeeld te worden: steen pak ken, steen wegleggen, pakken, wegleggen. Hier ln Nederland zitten ze breedvoerig een steen te bekijken, maar dat ls fout.- Als mah-jong goed gespeeld wordt, hoort u het geluid van pikkende vogels: plk-plk-plk!' In een verslag van 'de Volkskrant' van gister ochtend over het af scheid van de Amster damse hoogleraar prof. dr. G. van den Bergh lees ik onder meer de volgende woorden, af komstig uit de professorale mond: 'Hier te lande vindt een bepaald soort rancune-journa listiek en een schampere tijd- schriftvulling van geheel eigen aard merkwaardigerwijs nog altijd een gretig onthaal bij een wonderlijk groot deel van het Nederlandse publiek. Het schijnt tot de 'bon ton' te horen, deze. lectuur zelfs in fatsoenlijke kringen te savou reren. Ieder gesmaal op elk as pect van ons democratisch be stel ls voor deze organen de meest vanzelfsprekende zaak ter wereld. Zij zijn het die daarmee de weerstand tegen een herhaling van het fascis tische experiment systematisch verzwakken.' In een verslag van 'De Tele graaf' van gisterochtend over het afscheid van de Amster damse hoogleraar prof. dr. G. van den Bergh lees ik slechts de volgende woorden, afkom stig uit de professorale mond: Tk voel me nog lang geen ze ventig jaar en lk ben ook niet bang dat ik me straks zal moe ten afvragen wat ik nu eens zal gaan doen.' Punt, dat was alles. Zei niet onlangs Samson, de tekenaar van politieke prenten In De Telegraaf tijdens een interview: .we moeten op passen voor wonden ln eigen vlees -y

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2