turners voor Toestellen en ritmiek aan I Bij slecht weer judo in 't Sport Centrum Eis tegen Pohlmann levenslang ZONNEBRILLEN van Holland-Festival nu al op de plaat vastgelegd Leraren van technische school namen afscheid „ARGUS" Kijkmiddag op schooltuinen Goed examen leerlingen techn. school Ajax loot tegen Frederikstadt Afscheidsavond Comeniusschool GESLAAGD HET VRIJE VOLK VRIJDAG 8 JULI I960 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggeefsters) Gisteravond is de gymnastiekdemonstratie dan toch. door gegaan. Vijfhonderd gymnasten maakten ritmische oefeningen, zwaaiden aan bruggen en ringen, balanceerden over de even- wichtsbalkaf duikelden over de lange mat. En het werd een geslaagd sportfestijn. chiedamtners j elkaar onder Strijd Europa-Cup SPECIALE AANDACHT is besteed aan de collectie Aparte modellen voor op sterkte geslepen zonneglazen Brillen-adviseur v.h. De Bruin ORANJE GALERIJ 9 TELEFOON 6 64 31 Foto film protectie bandrecorders In de kantine van de Technische School voor Schiedam cn Omstreken aan de Mgr. Nolenslaan is gisteren afscheid geno men van de Ieraren J. W. N. Boot, W. Goettsch en P. van Ma rion. De laatste kon de afscheidsbijeenkomst helaas niet bij wonen. Dé heer M. van der Nagel, voorzitter van het bc-stur, ge waagde van de feestelijkheid en de weemoed bij dit afscheid. Aan de ene kant immers waardeert men het werk van de leraren voor de school zeer. Maar juist daardoor ook zal men hen in de toekomst missen. PANTALON De Broekenspecialist Terwijl het Holland Festival nog in volle gang is, is er reeds een grammofoonplaat versohenen die de herinnering eraan zal vast houden. Met prijzenswaardige voortvarendheid heeft men een uit treksel gemaakt uit .de briljante voorstelling, die de Nederlandse Comedie dezer dagen geeft, van „Dona Diana". Peter en de ivolf De gymnastiekdemonstratie georganiseerd mede ter gelegenheid van/het dertigjarig bestaan der Schiedamse Bond voor Lichamelijke Opvoedingwerkten alle Schiedamse gymnastiekverenigingen mee. Op het gladde, groene gazon, om zoomd door bosjes, de vijver en de dijk- stonden de toestellen gister avond al vroeg klaar. De opstelling was zeer gunstig, zodat de toeschou wers, overal Jets hadden te zien, ter wijl ook de massale nummers goed tot hun recht kwamen. De belangstellende Schiedammers maakten de helling van de Vlaar- dingerdijk tot een kleurige natuur lijke tribune en menig applausje klonk op voor de dikwijls spectacu laire verrichtingen van de gymnas ten. Een vrije oefening van 140 meis je? van DOK en Animo vormde een levendige opening van het program ma. Bij de turnsters ging er een harte lijk gejuich op voor Willy Meijers In het fraaie THOR-gymnastiekpakje, die aan de brug met ongelijke leg gers indrukwekkende toeren uit haalde. Een meisje In het wit om de saamhorigheid van de verenigin gen te symboliseren bood voor zitter A. de Jong van de SBLO en oud-voorzitter E. Leenders een vaan tje aan, Ook burgemeester mr. ,T. W. Peek was. onder de belangstellende toe schouwers. Een bijzonder aardig num mer vormde het lange mat springen, waarbij zes lange matten in een ster vorm waren neergelegd. Daarop maakten de turners beur telings de ingewikkeldste duikelin gen en handstanden, dikwijls met z'n tweeën ineengestrengeld. En de tribune leefde hartelijk mee met applausjes voor de meest spec taculaire oefeningen. De jongere toe schouwers hadden vooral belangstel ling voor de uitvoerenden zelf en deden alle moeite om hun aandacht te trekken. De drumbands van de verenigingen zorgden zo nu en dan voor achter grondmuziek en opgewekte grammo foonplaten completeerden de feeste lijke sfeer. Een grote groep dames in het wit, bestaande uit leden van Juliana en Thor, deed fraaie ritmische oefenin gen. Een algemeen sprtngnummer bracht weer een enorm aantal gymnasten in het veld: we zagen de roodwitte te nues van ARMA, de blauwe, pakjes van Thor en in minder dan geen tijd waren al die turners en turnsters op vele verschillende manleren over paard en springkast gesprongen. En weer even later gingen vele ballen de lucht in en zwaaiden de da mes van Juliana de knotsen. Het publiek heeft tijdens dit sportfestijn in het algemeen gym nastiek te zien gekregen van een goed gehalte. De oefeningen wer den zeer verzorgd uitgevoerd en de Op het terrein aan de Vlaardin- gerdijk hebben vijfhonderd gym nasten hun oefeningen gedaan. organisatoren verdienen voor het bijzonder geslaagd geheel een com pliment. De dreigende wolken, die voortdurend boven de stad kwamen aandrijven, hebben hun lading ge lukkig niet uitgesproeid over het sporterrein. Nog even een herinnering aaneen voor'Schiedam interessant radiopro gramma, dat vanavond door de VARA wordt uitgezonden. Het is de VARA-bekercompetitle (U weet wel: dte vrolijke en altijd zeer sportieve strijd tisssen clubs uit het betaald voetbalwaarin we vanavond Her- mes-DVS en Go Ahead uit Deventer krijgen te horen. De wedstrijd, is woensdagavond dl opgenomen en voor de Hermes-supporters is de uit slag dus geen verrassing meer. Voor u en ons echter wel f Alle veertien jongens van de Tech nische School, die in Den Haag een landelijk examen hebben, moeten, af leggen voor hulp-automonteur zijn geslaagd. De Schiedammers die het examen moesten doen werden ten voorbeeld gesteld aan de kandidaten uit het gehele land wat hun punten- aantal betreft. Wanneer het zaterdag slecht weer zal zijn, zal het nationaal judo toernooi in plaats van in Dijkzigt verwerkt worden in het Sport Centrum van Reinier Hulsker aan de Westvest te Schiedam. De aan vangstijden blijven onveranderd, nl. 's middags om 3 uur de junio ren, de overige 's avonds om 7.30 uur. Bij de junioren zien wij als moge lijke finalisten uit de bus komen: Casseres uit reda, Firet uit Maas sluis, Boesschoten van SCS, Kok uit Dordrecht, Rietdijk uit Maassluis en Rudi de Groot uit Haarlem. Maar bij junioren komt dikwijls ineens een knaap naar voren, vooral bij de la gere banden, zodat verrassingen al tijd te verwachten zijn. Bij de gele banden (senioren) mèt 50 deelnemers Is het onmogelijk een voorspelling te doen. De oranje band van Antwerpen uit Dordrecht zal hoge ogen. gooien. HU heeft ook in geschreven bij de groene banden, waar wel eens een finale zal kunnen PARIJS <AP) Ajax heeft vandaag voor de eerste ronde van het toernooi om de Europabeker geloot tegen de Noorse kamploenspioeg Frederikstadt. Ajax speelt eerst thuis én de retum- wedstrïjd in Noorwegen moet voor 30 september gehouden zijn. Het ANP tekent hierbij aan, dat overeenkomstig de reglementen van de UEFA, de Europese voetbalunie, de landskampioenen aan de beker competitie deelnemen. In de verga dering organisatiecommissie van de unie. die begin augustus wordt ge houden, zal een voorstel van KNVB in behandeling komen om voor Ne derland de winnaar van de nacom- petitie toe te laten, dit Is dus Feijen- oord. Het valt echter te bewijfelen of dit voorstel zal worden aanvaard. De Belgische kampioen Lierse SK speelt eerst uit tegen Barcelona. De twaalf ploegen die de eerste rond overleven, zullen te zamen met de vier ploegen welke nu vrijgeloot zijn, opnieuw loten voor de tweede ronde. ontstaan tussen v. Antwerpen en de Rotterdammer v. d. Schee. Als het een vol punt wordt met een worp zal het wél een klap geven met hun respectievelijke 114 en 90 kg. De blauwe banden zal een finale kunnen geven tussen Hoekman (Rotterdam) en de Dordter.aar Schipper. Henk Warmerdam uit Hilversum zal ook nu alles oo al les zetten om weer een beker uit Rotterdam mee te nemen. Bij de zwarte banden ligt de strijd wel heel erg open. Winters uit Rot terdam zal eerst de winnaar van de partij Plenckers uit Amsterdam en Ritmeester uit Dordrecht moeten verslaan, daarna zal De Groot uit Haarlem weer een zware opgaaf zijn. Uit de andere serie zai de strijd gestreden worden tussen Lug ten uit Hilversum, v. d. Plas uit 's-Graven- zande. Panen uit Amsterdam en Ad de Roo uit Dordrecht. Aan spanning zal het zeker niet ontbreken. Zoals elk jaar Is door de ouder commissie van de Comeniusschool B een afscheidsavond georganiseerd. Dondedragavond waren daartoe de leerlingen van de twee zesde klassen en hun ouders bijeen hl gebouw Irene. In een uitgebreid programma waarin alle 79 leerlingen aandeel hadden kreeg men vele populaire liecijes te horen, gezongen en ook gespeeld op piano accordeon en gitaar. Voor de pauze was cr bovendien toneelspel met zang. Het stukje „De twaalf maanden" gezongen door twaalf meisjes die ieder een maand uitbeeldden werd een groot succes. In aansluiting op dit amusante pro gramma reikte de heer J. Bijloo, hoofd van de school, de getuigschrif ten uit. Iedere leerling kreeg boven dien een Delftsblauw herinnerings bordje aangeboden. f VBJJDAG Bioscopen: KONOPOLE: De schat der Wetusi. "P 2, 7 en 9.15 uur. PASSAGE.' Alleen op de wereld. 2 en S.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. Herdeafcinss- tentoonetelllng Willem Reljers, 10—17 uur. Apotheek: Jansen. Swatnmerdaraslngel en Nleuwland, Wlbautpleln 17. ZATERDAG Bioscojpen: MON'OPOLE: De schat der Watusl. 2, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Alleen op de wereld. 2, 1.15,-7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM. Herdenkings tentoonstelling Willem Reljers, 1017 uur. 5 Apotheek: X Jansen, Swammerdamslngel 41 en 2 Nleuwland, Wlbautpleln 17. FRANKFORT (AP) De openbare aanklager ln Frankfort heeft giste ren levenslang geëist tegen Heinz Pohlmann, die beschuldigd is van de moord op Rosemarie Nltrlbitt. In zijn requisitoir van twee uur zei de openbare aanklager, Bauer, dat het proces bewezen heeft dat Pohl mann geld nodig had cn dat hij het van Rosemarie wilde hebben. Toen zij het hem niet wüde geven, nam hfj het met geweld. Bauer noemde Pohlmann 'een avonturier, een para siet'; roof was 'het enige motief voor de moord' geweest, zo zei hij. ZWAMMERDAM Donderdag morgen reed de heer Oosterhoek uit Leiden op de Steekterweg met zijn motorfiets tegen een motorbakfiets van C. V. uit Alphen. Deze wilde om keren en werd toen aangereden. Bel de voertuigen werden zwaar bescha digd, de bestuurders kwamen er met licht letsel af. Advertentie fl.M.) De heren Goetisch en Boot, bijna in verlegenheid gebracht door zoveel hartelijkheid, nemen en kele van de geschenken in ont- vangst. Advertentie I.M. TUINLAAN 98 - TELEFOON SCHIEDAM 674Ê4 Morgen, om half drie, laten de Schiedamse schooltuindertjes weer aan hftn ouders en verdere belang stellenden zien, wat ze in de afge lopen maar.-jen op hun tuintje heb ben gedaan. Hoewel door de lange droogteperiode het aantal bloeiende bloemen nog maar klein is, biedt de tuin toch een frisse aanblik. Wanneer het weer meewerkt zullen morgen alle 590 tuindertjes op de tuin aanwezig zijn en daar hun werkzaamheden verrichtenIn het hoekje van de heer Van der Gaag zijn bovendien vele in 't wild groeien de planten te zien. De heer Van der Nagel vertelde, hoe de heer Boot in 1917 bij de school kwam, die toen nog in de St. Liduinastraat was gevestigd. Tijdens de oorlog was d eheer Boot directeur. Advertentie l-M. «tv limUSTKAAT 86 TELEFOON 68981 In het gemeente ziekenhuis te Schiedam slaagden voor het op 5 juli I960 gehouden examen voor de aan tekening kinderverpleging de zusters: M. Pols G. J. Speld, N. Sterk en L. Zweedijk. Advertentie 67937 Hij verstond niet alleen zijn vak als timmerman goed, hij was ook de man. die van de jeugd goede vak mensen wist te maken. Al was nu zijn werk op de school beëindigd, de heer Van der Nagel was er nog ze ker van, dat de heer Boot niet stil zou gaan zitten en dat men hem nog dikwijls op school zou zien. De heer Goettsch is in 1918 bij de ambachtsschool gekomen en de heer Van der Nagel merkte op zelden een docent te hebben meegemaakt, die altijd zo prettig gehumeurd was. Hij lette niet op de reglementen en der gelijke, maar op de resultaten. Na hun ruim veertigjarig leraar schap wenste de heer Van der Na gel de scheldende leraren toe, dat zij nog lang van hun pensioen zouden kunnen genieten. Hij deed zijn wensen vergezeld gaan van geschenken. Wethouder mr. Van Kinderen sprak namens het gemeentebestuur. 'Het contact van het gemeentebe stuur blijft meestal beperkt tot een contact met de besturen van de scholen, maar daarom is de gemeen te nog niet zonder belangstelling voor hetgeen op de scholen gebeurt." De wethouder wees erop ,hoe moei lijk de taak is van de opvoeders van jongens van deze leeftijden. 'Het is namelijk niet alleen de bedoeling om van de leerlingen van de technische school goede leerlingen te maken, maar voorai ook om cr mensen van te maken, waar de maatschappij op kan bouwen,' zei de heer Van Kin deren. Mr. Van Kinderen dankte de scheidende leraren voor hetgeen ze voor de jeugd van Schiedam en daar- 1 mee dus eigenlijk voor de gehele stad hebben gedaan. Namens de leraren van de nijver- heidsavondschool sprak de heer S. van Hoog woorden van waardering. Hij Jrees zich gelukkig dit te mogen doen, omdat hij als leerling les heelt gehad van de heer Goettsch. Hij bood de heren Boot en Goettsch geschenken aan. Ook voor de echt genoten vna beide leraren waren er aardige attenties. De heer P. H. Sneek namens de bond van leerkrachten by het nijverheidsonderwijs, sprak de hoop uit, dat deze bond nog lang van de ervaring van dé scheidende leraren zou mogen gebruik maken. De 87-jarige oud-directeur, de heer P. H. Pomes, herinnerde er aan. dat hij 24 jaar met de heren Boot en Goettsch heeft samenge werkt. 'Zij zfjn niet aileen goede vakmensen, maar vooral ook goede leraren.' De tegenwoordige directeur, de heer J. Pulleman, vertelde, hoe fen groepje leerlingen geld is gaan in zamelen zodra ze hoorden van het aanstaande afscheid van hun lera ren. Ze hadden er gereedschap voor gekocht, dat de docenten nu werd aangeboden. Van zijn collega's ont ving de heer Goettsch een fotocame ra en de heer Boot een belangrijk stuk elektrisch gereedschap. Na dit officiële gedeelte werd door leerlingen van de technische school en een paar meisjes van de huis houdschool het toneelspel „Het Slip pertje" opgevoerd. Het was een aar dig stuk in een pittige opvoering. De band van de school speelde vervol gens gezellige nummers. De leerlingen hadden zich gisteren de hele dag kunnen vermaken tij dens de jaarlijkse sportdag in bad Groenoord en op het DHS-terrein. In Groenoord zwommen ze 50 meter schoolslag, rugslag en vrije slag. Op het DHS-terrein werden on der toezicht van de gymnastiek leraar. de heer Voorbach. wedstrij den gehouden in hardlopen, ver dringen e- balwerpen. Een hand- bahvedstrfjd tussen leraren en leerlingen is door de leerlingen met 123 gewonnen. Het stuk is geschreven door een zeventïende-eeuwse Spanjaard. Augustin Moreto y Cavana en door Dolf Verspoor virtuoos in het Neder lands vertaald. Moreto vertelt in zfjn barokke komedie over een Spaanse blauwkous, die ondanks de aandrang ran haar vader, de graaf van Barce lona, de mannen blfjft, versmaden én zich geheel aan de studie van de wijs begeerte wfjdt. Don Pedro, getroffen door haar onbewogenheid, zou haar gaarne be minnen, maar zf) is ijskoud en vol hoon. De secretaris van Dona Diana, Polilla, de zich in de stijl van zijn Ko van Dijk als Polilla en Han Bentz v. d. Berg als Pedro. meesteres voor een hater van liefde en van vrouwen uitgeeft, vertelt hem hoe hij zijn doel kan bereiken. Hij moet haar niet het hof maken, hij moet haar versmaden. Deze geraffineerde tactiek blijkt doeltreffend. Dona Diana zet alles op haren en snaren om Don Pedro aan haar voeten te krijgen. Als dat duidelijk mislukt, werpt zij zich ten slotte dol van liefde voor zfjn voeten neer. Het verrassendste ln de kostelijke voorstelling was het optreden van Ko van Dfjk, die als secretaris Po lilla een van de rollen van zijn leven speelde. Ziehier een. karakteristiek uit de recensie van de toneelvoorstelling: „Deze zware man met zijn grote, krachtige kop huppelde met komische elegantie van Dona Diana naar Don Pedro, fluisterde hun zijn slimmig heden in, stootte hen op elkaar, een hyper-intellectuele geweldenaar, een onvergetelijke blijspel-Mefisto." De grammofoonplaat uit de „Ne derlandse Theaterserie" (Pythia 75.003, 30 cm. LP) verandert het beeld dat men zich van stuk en voorstelling had gevormd. Alle aan dacht wordt nu geconcentreerd op het bekvechten van Diana en Pedro, die de assistentie van secretaris Polilla nauwelijks nodig hebben. De intrige, de psychologische uitwerking van het gegeven komt, in zekere zin beter tot haar recht dan op het to neel, waar tableaux vivants en neven-Intriges de aandacht afleidden. Ellen Vogel als Dona Diana, Han Bentz van den Berg als Don Pedro spelen hun rollen ook op de gram mofoonplaat met veel zwier en over tuigingskracht. De muziek van dr. Anthon van der Horst bewijst nu haar bekoorlijkheid nog meer. Maar Ko van Dijks schitterende prestatie is noodzakelijkerwijs gereduceerd tot verdienstelijk werk in een bijrol. Ko ven Dyk komt al evenmin aan zijn trekken door de alleraardigste plaat waarop „Peter en de wolf" van Prokof jew is vastgelegd. Hij is de verteller in dit Russische sprookje. De componist wilde kinderen en kin derlijken demonstreren met welke instrumenten en thema's men een verhaal kan uitbeelden. De fluit is een vogeltje, de hobo een eendje, de klarinet een kat, de. fagot een groot- ^K^V,E^?ovoorts" zij en Ce anderen hebben elk een eigen thema. De verstrengelingen van die thema's en de variaties erop Illustreren met' virtuoze simpelheid de vertelling.- Het Hamburgs Philharmonisch Or - kest onder leiding van Hans JUrgen Walter speelt de muziek. Ko van Dij k vertelt het verhaal; ook deze plaat fen ""gavevan Pythia, het nummert Is 74.001 (25 cm LP), ALFRED KOSSMANN

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1