Gelderse kwam en bleef hier werken kijk en Greta Garbo in een van haar glorierolien J. Kreuger bekend van dierenbescherming is onverwacht overleden OvJ: „Utrechtse automarkt een grof schandaal" KREUSER RUIMT OP Twee rijksdaalders per woord. Jeugdmisdaden in VS in tien jaar met 175 pet. toegenomen Dat zegt alles! Prinselijk adjudant: beter Europa Duivennieuws Oplichter van bed gelicht Uit Schiedams politierapport Glas door de eeuwen lieen Rijksrecherche onderzoekt lek in Goes Wisselkoersen Burgerlijke Stand (Van een onzer verslaggeefsters) Direct na de oorlog is zij naar Schiedam gereisd: mejuffrouw L, A. Visser, klein en tenger, beurtelings beweeglijk en druk gebarend of heel rustig luisterend. Zij bezat niets meer; haar woonplaats Almen, ergens onder Zutfen, had zwaar geleden. Zij kwam alleen kijken, hoe het haar zuster in Schiedam was ver gaan. Maar ze bleef ten slotte om in onze stad een „sociaal advies bureau voor gezinsmoeilijkheden" op te bouwen, als afdeling van Volksherstel, Een bureau, dat gezinnen in moeilijkheden tracht t„ helpen, dat huisvrouwen steunt bij de oplossing van problemen, die hen boven t hoofd zijn gegroeid. „Een bureau, dat helpt, alleen al omdat wij de mensen zich hier eens laten uitspreken," zoals mej. Visser zegt. niet mogelijk is dat bijvoorbeeld buurtverenigingen de gewone ouder wetse burenhulp eens wat stimuleren. „Het komt voor, dat bejaarden ziek zijn en vervuilen, zonder dat iemand er iets van merkt. We moeten toch een beetje op elkaar letten in derge lijke omstandigheden," vindt zij. Vertrouicen En altijd weer komt ze met het principe van het onbeperkte vertrou- „Verlengde arm" Zjj noemt daarom de assistenten haar „verlengde arm". Zij helpende huisvrouw daadwerkelijk, als deze 'daar tenminste prijs op stelt! „Zweer hierbij Mej. Visser vraagt zich af, of het M o n o p o 1 e ste't u donderdag in staat om kennis te maken of uw kennismaking te hernieuwen met de beroemde ster van voor de oorlog: Greta Garbo. Zij speelt de titelrol in de verfil ming van Tolstoi's „Anna Karanina", die in 1935 werd vervaar digd. De heer J. Kreuger, in heel Schiedam bekend nis Joost Kreuger- van-de-dierenbescherming, is dinsdagmorgen in zijn woning aan de Sint Annazusterstraat plotseling overleden. De heer Kreuger werd zestig jaar oud. De begrafenis vindt vrijdagmiddag plaats op de Al gemene Begraafplaats te Schiedam. De stoet vertrekt om 1.30 uur van het woonhuis. (Van een onzer verslaggevers) „Mag ik wat zeggen, edelachtbare," vroeg gisteren de Utrechtse melkboer P. J. V. aan de kantonrechter te Vianen, nadat deze de tenlastelegging tegen hem had voorgelezen. „Natuurlijk," zei de kan tonrechter. „Ja ziet u, de veldwachter zei, dat elk woord dat ik voor het kantongerecht zou zeggen me twee rijksdaalders zou kosten." verklaarde de verdachte nog steeds wat voorzichtig. Nog meer (Van een onzer verslaggevers) Met een hofauto van Soes td ijk zwenkte gisteren' de Mexi caan Humberto Mariles (47) het terrein van Schiphol op, Zijn bestemming was Mexico Cits*. (Van onze correspondent in Washington) Jeugdmisdaden in de VS nemen niet alleen toe in aantal, maar ook in ernst en gewelddadigheid. Meer kinderen dan ooit tevoren ook van gegoede ouders, zijn reeds op prille leeftijd geestelijk en emotioneel ziek. In 1958 verschenen 700.000 jon geren, tussen 10 en 17 jaar oud, voor de kinderrechter, de over grote meerderheid van 470.000 voor vergrijpen en misdaden. In hetzelfde jaar arresteerde de Amerikaanse politie ander half tot twee miljoen Jongeren, maar ongeveer een kwart van de gepleegde vergrijpen was niet ernstig genoeg om tot vervol ging .over te gaan. Verdovende middelen "Flinke mentaliteit Het rapport beveelt ook maatregelen, aan om de jeugd criminaliteit terug te dringen. Het somt op: verbetering van de onderwijsmogelijkhe den, grotere activiteiten voor jeugdrecreatie. meer medewer king van de ouders, uitbrei ding van de jeugdrechtspraak en de jeugdzorg, strenger toe zicht op het gehalte van films en TV-programma's, beteuge ling van de verkoop van nar cotica en verbeterde huisves ting in de grote steden. HET VRIJE VOLK WOENSDAG 13 JULI I960 voor gezmsmoeili] kheden Wat betreft de overige diensten van het adviesbureau: meisjes, die voor een bij uitstek vrouwelijk beroep voe len, kunnen er een werkkring vinden, die veel voldoening geeft. Mej. Visser is in ieder geval meer dan enthousiast over haar werk: „Ze hebben mij gevraagd of ik iets spe ciaals op het gebied van alcoholisme of debielen wilde gaan doen. Maar ik zweer by dit adviesbureau, omdat het alles verenigt; omdat ik met aller lei soorten problemen in aanraking kom." Je kunt vindt zij niet om vijf unr zeggen: het is mijn tijd, ik stop er mee. „De moeilijkheden van de mensen houden op dat tijdstip name lijk niet op." Toch zijn de resultaten niet altijd direct zichtbaar. „O ja, dikwijls be reiken wü wel iets. .maar ik stel mij niet teveel voor en als wy er niet wa ren. dan was het in vele gezinnen misschien moeilijker. Dikwijls is haar hoop vooral op de jeugd gevestigd. „Als de kinderen zien wat wü proberen te doen, zullen zij er misschien wel door worden be ïnvloed." De gezusters Visser zijn afkomstig uit een domineesgezin in Enkhuizen, Zij kwamen al vroeg in aanraking met sociaal werk en mej. Visser deed later veel ervaring op in de Zétten- sen inrichtingen. Ze heeft vriende lijke ogen achter ronde, glanzende brilleglazen. Ze kan goed luisteren en dat is dan ook een eerste vereis te. ■■- ■„Mensen, die overstuur zijn, .jjjrjjr ten niet rustig, niet welovetwbgeüi: Je.moet heel nauwkeurig uitteren,, wil je 'een compleet verhaal krijgen Je moet intens luisteren, ook al om hen te laten voelen, dat er iemand is, die belangstelling heeft voor hun problemen en die wil helpen." Haar werk Is destijds begonnen op de administratie voor besmettelijke ziekten. En ze ontdekte hierbij, dat er in Schiedam een grote nood be stond op sociaal gebied. „En, zoals dat vlak na de oorlog ging; iedereen was ervan overtuigd, dat hiervoor een oplossing moest ko men. Ik kreeg van Volksherstal financieel „carte blanche" en ik ondervond ook op andere manieren veel bereidwilligheid." Na een jaar was het adviesbureau mej. Visser boven het hoofd gegroeid. En dat was het ogenblik, waarop haar zuster, mevrouw C. J. W. Vel- derman-Visser, in actie kwam. Mevrouw Velderman, van huis uit verpleegster, had in de oorlog haar man verloren. Zij besloot haar zuster te gaan helpen en volgde een cursus maatschappelijk werk. Zodat na korte tijd twee zusters het adviesbureau voortzetten. Of het aan de familieband heeft gelegen,, valt niet te zeggen maar zeker is, dat de samenwerking ideaal was: de gezusters deden het advies bureau uitgroeien tot een instantie met enige assistenten. „De assistenten," vertelt mej. Visser, „werken in de gezinnen. Zij vervangen daar de huisvrouw niet, maar zij stimuleren door haar bij voorbeeld eens door een grote was heen te helpen, door samen met haar een kast op te ruimen. En vanzelfsprekend ontstaat bij het opruimen meer contact, dan wij be reiken, als we op een stoel zitten thee te drinken en te praten." ■En dat laatste is in het advies bureau een zeer. belangrijk punt: hulp wordt alleen geboden, waar men er prijs' op- stelt. Men kan in het rus tige kantoortje aan het Broersvefd zijn hart. komen uitstorten, zonder angst dat er iets naar buiten zal uit lekken. Het bureau, tot 31 december 1946 onder auspiciën van Volksherstel, is smosdien een onderdeel van de gem. dienst voor sociale zaken. By deze overgang is nadrukkelijk vastgesteld, dat wanneer kerkgenoot schappen of particuliere instellin gen soortgelijke werkzaamheden ver richten aLs het adviesbureau, de mensen naar het bureau van hun eigen richting zullen worden verwe zen. Deze bepaling heeft tot een prettige werkwijze geleid. De sociaal werkster legt elke maat regel, waardoor zjj hoopt een goeue oplossing te kunnen bevorderen, eerst ter goedkeuring voor aan de betrokken mensen. Dat is een be langrijk en noodzakelijk principe, waarvan zjj nooit afwijkt, Er is Inmiddels inde loop der jaren wel het een en ander gewijzigd m ae bezetting van het adviesbu reau. De aosistencen Druuivaen en er kwamen nieuwe. Mevrouw Velderman-Visser heeft vorig jaar heel spy tig afscheid ge nomen, nadat zij nog een jaar lan ger had gewerkt dan haar. leeftijd toestond. Mej. Visser houdt de leiding over het advies our eau. Haar vaste assis tente is mevrouw W. van Weenen- Versluis, een pittige 23-jarige. Zij vertelde, hoe ze ordangs een huis- vrouw naailes heeft gegeven onder belangstelling van buurvrouwen en familieleden, die het op eigen initia- tiei meé kwamen leren, Personeelstekort Het adviesbureau zit echter met een moeiiykheid, die geheel aan deze tya eigen is; personeelstekort. Voor een zeer belangryke taak, de verzor ging van eenzame bejaarden is in middels een oplossing gevonden. "De bejaarden mogen zeif iemand aanwijzen, die zü graag om zich heen willen hebben. Sociale Zaken geeft dan, indien nodig, een vergoeding aan de vrouwen en meisjes, die zo'n be jaarde geregeld wat opfleuren en ver zorgen. En op het adviesbureau heeft men er plezierige ervaringen, mee: „De meisjes brengen me weer een beetje vroiykheid" dat is de reactie van eenzame bejaarden. wen: men moet haar volledig kun nen vertrouwen. Zij zal nimmer iets ondernemen, dan na overleg met de betrokkenen. En een van haar wensen is, dat dit werk ook nog eens, preventief, za! worden uitgebreid tot jongeren. Dat men de jeugd van om en naby de zeventien, achttien jaar, meer wyst op de verantwoordelijkheden, die het huweiyk met zich brengt. Mej. Visser heeft die kans eens ge kregen, toen ze een jaar lang tydens een speciale spoedcursus voor gezins verzorgsters aan de huishoudschool een vak doceerde, dat omschreven zou kunnen worden als „menselijke vertrouwen". Ook bij de Zonnebloem en Mater Amabiliscursussen wordt deze stof behandeld. Het adviesbureau vraagt al haar energie. Zli zou er vier assistenten by moeten hebben. Want het bureau doet méér dan met gezinnen in moei- lykheden praten. Het ontvangt bijvoorbeeld ook kin deren, die thuis niet kunnen dou chen. En terwijl ze om de beurt on der de douche gaan tekenen de an deren op een groot schoolbord. Of ze spelen met het kleuterspeelgoed, dat nog is overgebleven uit een periode, waarin het adviesbureau op maan dagmiddag, als moeder de grote was deed, de kinderen bezig hield. Het bureau ving daarmee gelijk min of meer het grote tekort aan kleuter scholen op. Mej. Visser heeft reciassanten on der haar toezicht. Ze houdt zich be zig met de alcoholisten. In het rus tige kantooor aan het Broersveld probeert ze voor talloze problemen de oplossing dichterby te brengen. Wij geloven niet, dat ze -zichzelf veel persoonlijk leven gunt. Haar persooniyk leven is trouwens het sociaal adviesbureau. Het blijkt wel uit haar eigen woorden: „Je eigen wensen en problemen worden klein naast de moeilykheden van zoveel anderen." Wat een zeker heimwee naar die „Wat was toentertijd het „geheim periode van vijfentwintig jaar gele- Ivan deze vrouwWaarom bracht nu ei. r_ w.u -itiicf t\\ -7/wnlon tn rvrtrrnprinfr 9 Haar SCV De Postduif. Uitslag wed vlucht Rufec, afstand 710 km. De duiven weirden gelost maandagmor gen om 6.30 uur. Verheugen 1, J Doejaaren 2, A Houtsma 3. 7, W i Kerkhoff 4, 6, H v d Kant 5 diploma, J v d Beek 8, W Poelman en v Ark 9, J Westerholt 10, 12, A Heeren 11. Op 1 november 1921 was de heer Kreuger een van de initiatiefnemers tot de oprichting van de afdeling Schiedam der Ned. Vereniging tot Becherming van Dieren. Hij maak te aityd deel uit van het bestuur van de afdeling en was bovendien onbezoldigd in specteur van de dierenbescher ming. Overal waar een dier in nood ver keerde of waar verbeteringen op het terrein van de verzorging der dieren mogelijk was. kon men de heer Kreuger vin den. Al zijn vrije tijd stelde hy hiervoor beschikbaar en zijn heengaan is voor de afdeling Schiedam van de Dierenbescherming een. zware slag. Zijn belangrijke werk vond officieel erkenning, In 1956. toen het lande lijke congres van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren in Schiedam plaats vond, werd hem de zilveren medaille van de vereniging aangeboden. (Van een onzer verslaggevers) De heer Kreuger had ook een groot „De grootste scharrelhandel, die er bestaat en een grof schandaal,"'aandeel in de totstandkoming van noemde gisteren de substituut-officier van Justitie voor het kanton gerecht in Vianen, inr. W. A. de Saint-Aulairc, de Utrechtse auto markt. Een lange rij van verdachten stond terecht, omdat ze door de politie waren aangetroffen in een auto zonder een geldig kenteken bewijs, met als gevolg, -dat bij een eventuele overtreding de politie enorm'veel tijd nodigheeft om de ware dader óp te sporen; De onderzoeken, dié uit sommige Dorcltenaar, die de auto op zyn beurt weer met een radiohandelaar had geruild voor een TV-toestel. den geeft, is bepaald niet het spel van „La Garbo". De aandacht, die de camera besteedt aan haar lachjes, tragische oogopslagen, stille tranen is nu reeds onbegrijpelijk. Een scene uit „Anna Karani na", die morgen iveer te zien is in Monopole. De 43-jarige koopman J. K. uit Delft is vannacht dooi de Haagse politie van zijn bed gelicht en Ir. ge sloten verdacht van oplichting. Deze in Den Haag verblijvende Delftenaar heeft in de loop van het jaar vüf mensen niet minder dan f 5300 afhandig gemaakt. Van een boer aan de Rotterdamseweg te Delft bleek hij vyftig mud aardap pelen te hebben betrokken met het doel deze nooit te betalen. Bij een kledingmagazijn aan de Markt maakte iiij een schuld van 200. Een conservenhandelaar in Poeldijk maakte hij voor 200 lichter en bfj een conservenfabriek in Doetinchem sloeg hij zijn slag voor 4100. Een winkelier in Delft bleek ten slotte ook nog tot zijn schuldeisers te be horen en had een vordering op deze man van 400. zaken waren voortgevloeid, leverden de meest verrassende resultaten op. Zo was er de Bleskensgraafse fouragehandelaar A. T., die in Utrecht een autootje op de kop had Deze raaiohandelaar had hem op de Utrechtse markt verkocht aan de Advertentie l.M WOENSDAG Bioscopen: MONOPOLE: Blackboard Jungle. 2, 7 en 9.15- uur en om 4.15 uur een speciale voorstelling voor de leerkrachten. PASSAGE: Alleen op de wereld. 2 en S.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. Tijdelijk ge sloten DONDERDAG Bioscopen: MONOPOLE: Anna Karenina. 2, 7 en SJ5 uur. PASSAGE: AUeen op de wereld. 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. Tijdelijk ge sloten. DE HERENMODEZAAK VAN SCHIEDAM BROERSVEST 6 getikt, waarvan het kentekenbewijs i fouragehandelaar, die er volgens de op naam van zekere Hogestede stond. I officier .,mct open ogen Ingetrapt" Deze had de auto echter reedswas. Een boete van f 25 of 5 dagen maanden geleden verkocht aan een I hechtenis was de uitspraak. De heer A. de H. bleek bij nader onderzoek een kleine auto voor f 2100 te hebben gekocht, die reeds maan den geleden voor de sioop bestemd was geweest omdat hij na een iot- sing vrijwel waardeloos was. De ver- zekeringsmaatschappü verkocht het ding echter weer en via diverse eigenaren, met evenzoveie „lakbenr- ten" kwam het bij De H„ terwijl het kentekenbewijs nog steeds op naam van de eerste eigenaar stond. Vijftig gulden of twaalf dagen en enige spraak. het nieuwe dierenasiel. Voor heel Schiedam was zyn naam onverbre- keiyk verbonden aan de dierenbe scherming. De heer Kreuger was daarna be stuurslid van verschillende vereni gingen in onze stad en ook daar zal men zyn heengaan voelen als een ernstig gemis. Hij was correspondent van de NCRV, lid van de personeelsvereni ging der PTT en bovendien vertrou wensman bij de PTT, waar iiij werk zaam was. Jarenlang zag men hem als tambour-maitre optreden voor Harpe Davids, waarvan hij de laatste tyd rustend lid was. De heer Kreuger bereikte met al zijn activiteiten op sociaal gebied dikwijls verbijsterende resultaten. Hy was sinds een jaar ziek en er was de laatste weken weer hoop op gene zing, zodat zyn overlijden nog zeer onverwacht is gekomen. TELEFOON 68206 Op de niet afgeprijsde artikelen 10% j|lUI!]I!]lllinilI!fa!lli]!IIlil'llilIf!llllIimillliilIiIir!iIl!l)HUIil!Ill!!lill!lllRllllilllllilll»llllIlllHIIiniHlllllHlll!!l»l)IIUllllillljlIUUUiiiniIliminiHlH „Dan kan de griffier gaan turven." lachte de officier, waarop de ver dachte gerustgesteld - in een stortvloed van woorden uiteenzette, dat de hele zaak schromeiyk over dreven was. Wat was het geval geweest? De melkboer had op een avond enkele Vianense vrienden naar Culemborg gebracht, waar ze een partytje bil jartten. Daarna keerde het gezelschap over de smalle en bochtige Lekdyk weer terug naar Vianen. Onderweg bemerkte de melkboer echter een scherpe bocht niet. Naar hy verklaarde zag hy een eind ver der, bij de volgende bocht een lan taarnpaal staan en hij dacht, dat de weg recht door naar die lantaarn liep. In werkeiykheid slingert de weg zich met een zwierige bocht naar die lan taarn en het gevolg was dan ook, dat verdachte met auto en vrienden onder aan de dyk in de sloot terecht kwam. „Het kwam niet door de drank, al stond dat in de krant," verklaarde verdachte. „Ze overdrijven alles: de andere dag vertelden ze al dat de kratten de auto uit kwamen rollen en dat we zingend boven op de omge keerde wagen de rest hebben leegge dronken Nadat de officier tegen hem 75 of 15 daszen en drie maanden voorwsar- dalykë ontzegging had geëist, ver klaarde hij nog eens nadrukkeiyk, dat de miserabele verlichting dê oor zaak van alles was. .,U bent een diep-tragische figuur, waar alles en iedereen tegen samen spant," zei de kantonrechter en ver oordeelde hem tot honderd gulden boete en zes maanden voorwaardeiyke ontzegging met twee jaar proeftyd. In de kantoren van distilleerdery H. Jansen aan de Zijlstraat is inge broken via een raam aan de achter zijde, dat open is geschoven. De indringers vermoedeiyk meer dan een hebben de kantoren over hoop gehaald, bureaus en kasten met breekijzers opengebroken. Er wordt, een bedrag van 93 gulden gemist, dat echter ver wordt overtroffen door de .aangerichte schade, die ongeveer duizend gulden bedraagt. By de yzer- en metaalhande! Jac. van Gelderen is gisteren opnieuw melding gemaakt van een brandje, ontstaan doordat In de onderdelen van een sloopauto zich nog benzine bevond. De brandweer onder leiding van commandant D. de Jager bluste het vuur. De schade bleef beperkt. B. S. van de Hogenbanweg mist zijn rijwiel, dat niet op slot in de ge meenschappelijke kelder stond. C. H, mist zijn bromfiets, die hy niet op slot voov zijn woning aan de Westmolenstraat had gezet. Er volgden er nog meer. De Bre dase koopman H. P. H. kreeg twintig gulden of vier dagen, omdat hij wel wist, van wie hy de auto kocht. De Bosschenaar J. van M. kreeg voor hetzelfde feit 25 of vyf dagen. De autosloper W. C. H. v. d. H. uit As- peren. had de politie verteld, dat hij het kentekenbewijs niet by zich had. maar hij werd by verstek veroordeeld toe 75 of 15 dagen, waarvan f 35 of 7 dagen voorwaardelijk niet een jaar proeftyd en de bijzondere voorwaar de, dat hij binnen een maand het kentekenbewijs moet laten over schrijven. De Leerdamse meubelmaker T. van B. kreeg ƒ20 of 4 dagen voor het zelfde feit en zy'n plaatsgenoot, de monteur A. W. J. V. werd veroor deeld tot ƒ30 of zes dagen. De IJs- selsteinse garagehouder C. S. werd bij verstek voor eenzelfde feit ver oordeeld tot 40 of acht dagen. Het keren op de autoweg is nu eenmaal verboden en daarom maak ten de agenten, aan wie de Hagenaar J. K. In mei van dit jaar op het kruispunt Vianen naar de weg vroeg, maar meteen proces-verbaal tegen hem op. omdat hij voor het verkrij gen van die informatie op rijksweg 26 was gekeerd. Een boete van 15 of drie dagen kreeg hy, omdat hy in zijn vakantie de moeite had genomen de zaak voor het kantongerecht uit een te zetten. Twintig gulden of vier dagen kreeg G. C. uit Rosmalen, die op hetzelfde punt dezelfde manoeuvre had uit gehaald met zyn auto. De Vurense matroos G. R. werd veroordeeld tot een boete van zestig gulden of twaalf dagen en gene maanden ontzegging van de rijbe voegdheid voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, omdat hy' onder Ha- gestein met zün motor geen voor rang had verleend. Als bijzondere be paling werd daaraan toegevoegd, dat verdachte eerst dan weer mag rijden, als zijn motor verzekerd is. De Gorkumse chauffeur J. G. had op de Kerksteeg in Everdingen ge reden, terwijl dat voor hem verboden was, omdat hy geen ontheffing had gekregen. De verdachte kreeg 10 of twee dagen en zyn baas 40 of acht dagen. Datum 12 juli Engels pond 10.5910,59* Amerik. dollar 3,773,771 Franse frank 76.961—77.01* j Belgische frank 7.5Si--7,57l Zwitserse frank87.42*87.471 HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 68798 n Zweedse kroon 73,0273,07 Duitse mark 90.4390.48 Deense kroon 54,71—54.76 Noorse kroon52.8652.91 Canada 3.84B—3,84H Geboren: Carolina EdvPL Bok horst en W M van Troost, Angela A d v S H Guliger en J Bljloo, René Ph z v E A Haverbeke en Ph van Ommeren, Geert M z v G M P de Keulenaar en E van Bekkum, Eduard J z v I Hoogendam en A Keldermans, Dirk A C z v S Krouwel en I H van Kluijvè; Karla d v L Rietdijk en J P van Tilborg. Overleden: J M Stolk echtg v N A van Leeuwen 61 jr, P Giesselbach 58, A Triel 72, C van der Sijs wed A Blijdorp 81, W Rodenberg 83, A van den Ham 61-, C Th Spuy echtge v P C van Gelder 63. juist zy zovelen m ontroering Haar 'vertolking van Anna Karenina maakt na een kwart eeuw nauwelijks meer indruk. Het spel is al even ouderwets als het hele melodrama zelf. Maar hoe zorgvuldig is de film ge maakt Voor Greta Garbo larmoyant en mysterieus aan haar tragedie be gint, neemt de regisseur, Clarence Brown, zijn kans waar. Hij schetst de entourage waarin Vronsky, later Anna's minnaar, leeft door een feest je van officieren uit te beelden. Op zich zelf is deze gedisciplineerde dronkemans-partij al heel vermake lijk. De heren zuipen eikaar op mili tair bevel onder de tafel. En Clarence Brown heeft plezier m zijn vak. Hij verfilmt de stramme lol van boven en van onderen, zoekt steeds weer een andere hoek. een ander perspectief om het feest te be kijken. Het resultaat van zijn beweeg lijke speurtocht is alleramusantst. Nog enkele keren meer biedt Cla rence Brown knappe stukjes film, zo by voorbeeld op het bal waar Anna Karenina en Vronsky dan echt verliefd op elkaar worden. Naar deze zorgvuldigheid, ontstaan door biydsclmp over de mogelijkhe den van de film kan men heimwee krijgen, ook indien men verder moet erkennen, dat de oude glorie is ver bleekt. In het gemeentemuseum te Woer den wordt van 1 tot en met 31 augus tus een tentoonstelling gehouden on der de naam „Glas door de eeuwen heen". In deze expositie wordt een over zicht gegeven van glas van ongeveer 1400 jaar voor het begin van onze jaartelling tot aan deze tijd. De ten toonstelling zal geopend zyn op werkdagen van tien tot vyf uur en vrydagsavonds van zeven tot negen uur. ■tv 1.™ ruiterij ln Italië en. Duitsland, ont- Soestdyk, ver- wikkelt zich zeer. goed. Dat hcjb ik1 waar ite.de eer had met de wel gezien. Ik strijd zelf niet meer in telde hij, Koningin en prins Bemhard~dè ïunch te gebruiken. De Prins en ik kennen elkaar al sedert 1936. Ik was toen in Europa_ voor de Olympische Spelen in Berlijn. In, Geneve heb Ik toen prins Bemhard ontmoet. Als de Prins' in Mexico komt, word ik altijd aan gesteld als zyn speciale adjudant. Ik ben nu in Aken geweest bij een con cours hippique, omdat ik interna tionaal jurylid ben.' 'Wat is uw beroep?' 'Ik ben generaal in het Mexi caans-; leger," zei de nu ln sportief) colbert gestoken militair. De generaal! jwas niet alleen sportief gekleed hy :kan ook bogen op zeer grote spor-l tieve prestaties. 'In 1948 in Londen haalde ik de gouden medaille voor springruiters met het paard Arete, dat betekent oorring. In 1952 kreeg dat paard in de wei een Lap van een ander paard en brak een. been. Ik kom altijd naar Europa om nog- fiets over het paardrijden te Ieren, ik •leer er ook wel eens hoe je iets niet moet doen. We komen straks met een ploeg van acht miters en 16 paarden naar Rome voor de Olympische Spe len. Ik ben leider van die ploeg. De beste ruiters vind je in Europa. De wedstrijden, door een infectie in mijn oor ben ik aan evenwichtsstoornissen gaan lijden.' De generaal en oud-olympisch kam pioen woont in Mexico City, Hij toon 'de zich verrukt over het feit, dat hij! 'er. nu met een straalvliegtuig in eei uur of 15 heen kan vliegen. n! Waar zit het lek in Goes? Daar houdt de Rijksrecherche zich thans mee bezig. Zij onderzoekt namelijk in opdracht van de officier van Justitie bij de Middelburgse rechtbank, mr. G. J. B. van der Dussen, hoe het rap port over het beleid van B. en W. in Goes door een aantal kranten kon worden gepubliceerd. Dit rapport was door een commissie uit de Goese raad samengesteld. De raad had er geheim houding op gelegd. Ook enkele jour nalisten zullen worden gehoord. Dit staat ln een rapport, onder voorzitterschap van de democratische senator Thomas Hennings uit Mis souri opgesteld door de senaatscom missie voor de jeugdmisdaad. Het rapport, dat het resultaat is van een het gehele land omvattend onder zoek, Is dezer dagen openbaar ge maakt. In 1S58. het laaste jaar waarover volledige cijfers bekend zijn. kwamen 175 pet. meer vergrijpen en misdaden voor de kinderrechter dan in 1948 en dat, terwijl het aantal jongeren in de leeftijdsgroepen waarin de misdadig heid voorkwam in die tien jaar slechts met 35 pet. steeg. Over het geheel genomen nam de jeugdmisda digheid van 1957 tot 1958 met zeven pet. toe. Het onderzoek ln grote steden als New York, Philadelphia, Chicago en Los Angeles heeft aangetoond, dat benden teen-agers een onevenredig groot aandeel leveren in de jeugd misdadigheid. Aan verdovende middelen verslaaf de jongeren zijn vooral in. deze krin gen te vinden. Autodiefstallen, vanda lisme, zakkenrollerij geschieden ook meestal ln georganiseerd verhand. Behalve in de grote steden vieren misdaad en ontucht hoogtij tn aan Mexico grenzende staten. De daar wonende jeugd gaat graag de grens over Amerikanen kunnen Mexico zonder pas betreden om 'vertier' te zoeken wat in de VS niet of moeilij ker te verkrijgen is. Het beruchtste onder de. Mexicaanse oorden des ver- maaks is. de stad Tijuna, die slechts 25 km van San Diego in Califomië ligt. Tijuna heeft vrijwel geen Industrie en bestaat van toeristen van diverse pluimage. Cabarets, paardenrennen, hondenrennen, gok-casino's en bor delen tieren er welig. Marihuana en andere narcotica zijn er zonder veel moeite te krijgen. Geen wonder, dat de Amerikaanse politie alles doet om de jeugd er vandaan te houden. Aan de grens wordt, scherpe con trole uitgeoefend op naleving van de bepaling, dat minderjarigen niet zon der begeleiding van een volwassene de grens mogen overschrijden, flet helpt wel, maar niet afdoende. Califomië is, omdat verdovende middelen in het nabijgelegen Mexico vrij gemakkelijk tegen betrekkelijk lage prijzen te koop zijn, een groot centrum van de handel in narcotica geworden. De staat komt op de tweede plaats na New York. Volgens een politiechef in Los An geles bleek 59 pet. van de leerlingen van een middelbare school marihu- ana-sigarctten te roken. In het rapport worden ook de oor zaken opgesomd van de jeugdmis dadigheid. De belangrijkste zijn: verslapping van het gezinsverband en het ouderlijk gezag, een grote bewegingsvrijheid van de jeugd door het bezit van een auto, de de moraliserende invloed van talloze misdadigers- en wild-westfilms, waarin gespot wordt met de mense lijke waardigheid. De 'fUnke-jongensmentaiiteit' leidt ertoe, aldus de commissie die het rap port opstelde, dat de jongeren vaak' tegen hun zin de held gaan uithan gen uit vrees, voor een 'lafaard' te worden aangezien. Onder de andere oorzaken worden genoemd de slechte woningtoestanden er. armoede in verscheidene grote ste den en het uitzichtloze bestaan van vele jongeren, die uit verveling niet weten wat ze moeten doen. Een cen trale doelstelling, een gemeenschap pelijk ideaal ontbreekt veelal.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1