A uto buspassagiers geheel overstuur Belhamels op Texel en n fkxiadd 13 r AJ I I ZONDER COMMENTAAR Les op Floriade Chauffeur in brandende olie omgekomen SLEEPKABEL TREFT MAN Nu verrassend zuiver en koeler roken Per jaar 40.000 doden op de weg Op bromfiets doodgereden Gruwelijk r elaas Duitse werf bouwt 2 Sowjet-scbepen Meer typen Chauffeur door eigen truck doodgedrukt Scholier verdronken Stier In de hoek dank zï ragdun en ventilerend eljin papier. HET VRIJE VOLK VRIJDAG 15 JULI 1950 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Met een snelheid van tachtig tot negen tig kilonieter per nur vliegt een auto tegen een boom. Geen seconde later is de wagen een compleet wrak en de bestuurder dood. VERVOLG VAN PAG. i Over hun toeren Broedmachine Piepers NOBEL ZUIVER TROUW maar wij willen Twee auto's, die beiden nog geen vijftig kilo meter per uur rijden, botsen frontaal. Het staal van de wagens kreukt als bordpapier, de inzit tenden schieten als porjectielen tegen het dak, de voorruit of door de openvliegende portieren naar buiten. De kans, dat zij het ongeluk over leven, is minimaal. Dag-in dag-uit kan men in de kranten foto's zien van versplinterde auto's. Ieder weekeinde eist het verkeer vijf, tien of meer doden. Maar wie trekt een les uit die gruwelijke feiten? De deskundigen hebben jaren geleden al gezegd, dat het ^aantal slachtoffers van het verkeer dras tisch zou kunnen worden verminderd als alle auto's voorzien zouden zijn van veiligheidsriemen. Maar de automobilist, die deze riemen in zijn wagen laat aanbrengen, is met een lantaarntje te zoeken. De automobilist en vooral de Nederlandse auto mobilist heeft meer geld over voor een paar kilo extra-chroom aan zijn wagen, voor een fraai-gevlekte tijgermascotte tegen de achterruit en voor een auto radio met veel knoppen dan voor zijn veiligheid. Van een veiligheidsgordel wil hij niets weten. Hij is waar- scliijnlijk bang, dat men dan van hem zou denken, dat hij geen goed automobilist is. „Ik rij altijd safe," zegt hü trots. „Ik heb zo'n ding niet nodig." In Europa zijn alleen de Zweden overtuigd van het nut van de veiligheidsgordel. Op het ogenblik is driekwart van de Zweedse wagens voorzien van deze riemen. Het gevolg? In 1957 werden op de Zweedse wegen negen honderd mensen gedood by verkeersongelukken. In 1959. toen de veiligheidsriemen in de auto's wa ren verschenen, was het aantal doden ondanks een geweldige groei van het verkeer tweehonderd lager. Van de bestuurders en inzittenden van auto's, die bij ongelukken betrokken waren, kwam in 1959 de helft minder om hel leven dan in 1957. mm, (Van een onzer verslaggevers) Het aantal ongelukken op de wegen van Europa groeit onrust barend. In de meeste landen steeg het aantal dodelijke ongelukken sinds 1940 met 50 tot 150 procent. Alleen in 1959 al kwamen in West-Europa by ongelukken op de weg 40,000 mensen om het leven, aldus een publikatie van het Or ganisatie voor Europese Econo mische Samenwerking te Parijs. N J In een brandende stookolietank heeft de 28-jarige chauffeur S. Wolfs winkel uit Woudenberg gistermiddag de dood gevonden. De 42-jarige smidsknecht H. Hardeman uit Maars- bergen kon ternauwernood ontkomen Hij werd zwaar gewond. De mannen waren bij een smederij te Woudenberg bezig met laswerk- zaamheden in de tank van een auto, waarmee stookolie werd vervoerd. Waarschijnlijk is de tank van te voren niet goed schoongemaakt, en zijn, toen de lasvlam werd aangesto ken, de gassen en de resten olie ont brand. De heer Hardeman kon zich nog door het mangat naar buiten wer ken. Met ernstige verwondingen werd •hij overgebracht naar het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort. De heer Wolfswinkel kon de tank niet meer verlaten. Ondanks de hulp die leden van de vrijwillige brand weer hem poogden te bieden, kwam hij in de vlammen om. Hij laat een vrouw en een kind achter. (Van een onzer verslaggevers) Op de kruising BezemstraatHalve Maanstraat in Eindhoven is gisteren om zes uur een bromfiets door een bestelauto aangereden. De berijd ster van de bromfiets, de 43-jarige mevrouw L. A. M. de Greef-Van Ruy werd zo ernstig gewond, dat zU ter plaatse overleed. Advertentie (LM.) ..geen namen noemen alle dure etiketten er uit..en ga dan je gang maar in deze Opruiming", zei de fabrikant En dat doen wij ook met deze corsetten zijsluiting met veter) van 18.95. maar nu voor min der dan de halve prijs. Pracht corsetten met voor gevormde elastieken binnen band. corsetten voor zwaar dere figuren, extra verstevigd afgewerkt met steungevende baleinen, koopt U nu voor nog géén negen gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur oe- glnt de verkoop van deze pracht corsetten voor zwaardere figuren, in de maten 70 t/m 92 (dus ook in de grootste maten), kleur j zalm voor De veiligheidsriem is geen garantie voor het eeuwige leven. Ook in Zwe den zijn bij botsingen nog veie doden te betreuren. Maar de Zweedse po litie heeft stapels rapporten van mensen die dank zij de veiligheids riem alleen gewond werden. Zonder veiligheidsriem hadden ze niets van de botsing, kunnen navertellen. Onderzoekingen van de Cornell Universiteit in Amerika hebben uit gewezen, dat men een vijf maal gro tere kans heeft om een ongeluk te overleven wanneer men in de wagen blijft dan wanneer men naar buiten wordt geslingerd. De veiligheidsriem houdt de inzittenden op hun plaats. Op grond van deze en soortgelijke onderzoekingen zijn verzekerings maatschappijen (ook in Nederland!) er toe overgegaan om de ongevallen- premie voor auto's met veiligheids riemen drastisch te verlagen. De Veiligheidseommissie van Ohio in de Verenigde Staten heeft na gegaan wat er gebeurt, als een auto met een vaart van tachtig kilometer tegen een boom vliegt en de inzitten den niet door veiligheidsriemen wor den vastgehouden. Het verslag van dat onderzoek is een zo gruwelijk relaas, dat wij het niet in zijn geheel kunnen weergeven. Het komt hierop neer: In de eerste één-tinede secon de van de botsing dringen de voorbumper en de radiator in het hout van de boom. In de tweede tiende seconde verbuigen het chassis en de carosserie van de wagen alsof ze van papier-dun blik rijn. Maar de inzittenden van de ■wagen hebben nog steeds de snelheid van de rijdende auto. U In de derde tiende seconde na deren de lichamen van de in zittenden de voorruit. De knieën worden met ontzag wekkende kracht tegen het dasboard gedrukt. In de vierde tiende seconde is de vaart van het voorste deel van de wagen geheel gestopt. Maar de achterkant van de wagen „rijdt" nog met een Gisteravond om half elf arriveerde een groep van vijftien passagiers met de Lorelei-express op bet Centraal Station in Amsterdam. Andere passa giers waren onderweg al uitgestapt. Tussen de kleine groep mensen in de hoofdstad sommigen waren over liun toeren en scholden voortdurend troffen wij een kalm gebleven rei ziger: de heer Timmermans uit Zaan dam. Hij vertelde rustig wat hij met zijn vrouw had meegemaakt. We sliepen natuurlijk allemaal. Ik werd wakker door de klap. De bus begon te slingeren over de weg van links naar rechts: we raakten drie grote verkeersborden. Iemand voor in da bus schudde heftig aan de chauf feur, die verstijfd van schrik achter het stuur zat. Die man schreeuwde alsmaar: 'remmen, remmen.' *Na achthonderd meter stonden wa stil. Het licht was uitgevallen. De bus stond half ln de berm, We konden «r eerst niet uit. want de voordeur was ingedrukt De chauffeur zat klem achter het wiel. Hij scheen bewuste loos. Via de nooduitgang Kwamen we in de buitenlucht. Er was vrijwel direct hulp- Veel politie. En ambulances van het Rode Kruis. Men beeffc fantas tisch voor ons gezorgd. Direct naar een ziekenhuis. Later kregen we koffie en brood. De politie heeft ons allemaal ver hoord. Maar niemand wist precies wat er was gebeurd. We zijn tegen een vrachtwagen opgevlogen. Er werd ge sproken van een defecte stuurinrich ting, maar dat hoeft helemaal nieti waar te zijn. De chauffeurs zijn ach tergebleven zij moeten wachten tot het onderzoek wordt gesloten.' De Buiioma-directie stuurde direoti na het c-erste bericht een vertegen woordiger naar de plaats van het ongeluk. De passagiers hadden overi gens onmiddellijk al te kennen gege ven, dat ze voor geen goud ln een andere bus zouden overstappen Ze wilden met de trein naar huis. De groep wend niet begeleid door een reisleider. Die was daar gebleven wachtend op de volgende gezel schappen. KIEL (Reuter). Ongeve'er 120 mil joen gulden gaat de Russische rege ring uitgeven voor de bouw van twee walvisvaarders die ook als fabriek- schip kunnen worden gebruikt. De bouwopdracht is gegeven aan de Ho- waltwerke in Kiel, die in het bezit zijn van de Duitse bondsregering. De schepen moeten in 1962 klaar zijn. Dit is de Zweed Nils Bohlin in de veiligheidsgordel, die hij ontwierp voor de Volvo-jabrie- ken. Men ziet, dat de riemen niet aan de bank, maar aan de car rosserie zijn bevestigd (1 en 2). De gordel voorkomt enerzijds, dal men naar voren schiet (3) en anderzijds, dat het onderli chaam van de zitting schuift (4). Deze gordel wordt in Zweden ge leverd in de standaard-uitrusting vaii de Volvo. In Nederland is het nog een accessoire. Tot de weinigen, die de gordel gebruiken, behoqrt de Rotter damse politie. Men heeft ze aan gebracht in de nieuwe, snelle surveillancewagens, die onlangs in Ztueden werden gekocht. snelheid van vijftik kilometer per uur. En de inzittenden be wegen nog voorwaarts met een snelheid van zeventig kilome ter per uur, In de vijfde tiende seconde vliegt het lichaam van de be stuurder tegen de stuurkolom, waarvan het stuurwiel als is afgebroken. In de zesde tiende seconde worden de inzittenden met het hoofd tegen of door de voor ruit geslingerd. In de zevende tiende seconde vliegen de deuren open de wagen kraakt in stukken en de inzittenden zijn dood. Met een veiligheidsriem zouden ze echter een redelijke kans hebben ge had het ongeluk te overleven. De Zweedse arts dr. Stig Lingren kwam bij een onderzoek tot deze ver rassende conclusie: „Circa driekwart van alle ongevallen van automobi listen, die lichamelijk letsel of dode lijke afloop ten gevolge hshben, ge beurt bij een snelheid beneden de vijftig kilometer per uur. Reeds bü een dergelijke lage snelheid lopen de inzittenden ernstig letsel op, wan neer zij tegen het interieur van de auto worden geworpen of naar bui ten worden geslingerd." Er zijn verschillende typen van veiligheidsgordels in de handel. Over het algemeen gaat men er van uit, dat ze zo sterk moeten zijn, dat ze een gewicht van 3 li ton kunnen dra gen, Zo groot is namelijk de kracht, waarmee de inzittenden van een auto die met een vaart van 70 kilo meter botst naar voren worden ge worpen. In Zweden is men nu al zover, dat de in het buitenland gemaakte auto's (Volvo en Saab) in de standaard uitrusting worden voorzien van vei ligheidsriemen. In ons land wordt nog nauwelijks over veiligheidsrie men gesproken, laat staan dat men ze koopt. (Van een onzer verslaggevers) De 54-jarige chauffeur G. H. Wun- Jerink uit Eefde (gemeente Gorssel) is op het fabrieksterrein van het textielbedrijf Blydenstcin en Co. te Lonneker (gemeente Enschede) tus sen zijn eigen truck en aanhanger bekneld geraakt. De verwondingen die hij hierbij opliep, waden zo ernstig, dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis te Enschede overleed. De chauffer had verzuimd de hand rem van de vrachtauto aan te trek ken op het sterk hellende fabrieks terrein. Toen hij op een gegeven ogenblik de aanhanger aan de truck wilde koppelen, begon deze laatste te rijden, met het gevolg, dat W. door de achterzijde van de vracht auto tegen de trekstang van de aan hanger werd gedrukt. (Van een onzer verslaggevers) Een bende brooddronken jongemannen van zestien tot twintig jaar heeft tijdens de festiviteiten ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de polder Eierland op Texel een ineident veroorzaakt, waarvan twee personen; de wachtmeester S. Haitsma uit Wieringer- werf, op Texel gedetacheerd, en de landbouwer Van der Meer uit Oosterend, het slachtoffer zijn geworden. De heer Van der Meer werd gisterochtend omstreeks twee uur aan gevallen door acht jongemannen die een belediging kwamen wreken. Naderhand bleken zij overigens de verkeerde te hebben opgezocht. zy stortten zich op 8e niets ver moedende man, sloegen hem tegen de grond en trapten hem vervolgens waar zy hem maar raken konden. Het slachtoffer werd ernstig aan de kaak en aan een oog verwond cn raakte buiten bewustzijn. De gealarmeerde wachtmeester der rijkspolitie, de heer S. Haitsma, trachtte de heer Van der Meer te ontzetten. Hij werd echter terstond door twee en later zelfs door vier belhamels aangevallen en eveneens tegen de grond geslagen, waarbij hij' (Van een onzer verslaggevers) De achtjarige zoon van de familie Van Hest uit Tilburg is in het na tuurbad Heelderpeel ten westen van de Maas ter hoogte van Roermond in het diepe gedeelte van het bad verdronken. Enige uren daarna is zijn stoffelijk overschot door een badmeester opge- dregd. ernstig aan een der ogen gekwetst werd. Belagers afgeschud De wachtmeester eerste klasse H. Tromp, postcommandant te De Cocksdorp, snelde te hulp. Twee vechtersbazen wist hij met de gummiknuppel zodanig te bewer ken, dat zjj in de duisternis weg vluchtten, Ogenbllkkeiyk daarop werd hy echter door twee andere lie den belaagd, maar ook deze wist hij van zich af te schudden. Intussen was een arts gewaar schuwd, die eerste hulp verleende. De heer Van der Meer werd met een autó van de feestcommissie naar zijn woonplaats vervoerd. Dokter Siebenga bracht de gewonde wacht meester naar diens pension bij de vuurtoren. Donderdagochtend is op last van de officier van Justitie een diepgaand onderzoek begonnen naar de toedracht van dit incident. Men neemt aan, dat de vechters bazen jongemannen zijn, die nog maar korte tijd op Texel wonen. ln deze rubnek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref- jende uitspraken van anderen uiter aard boot rekening van hen die worden geciteerd •Dit voorjaar bracht een Neder landse handelsmissie een bezoek aan Spanje. In een zeer goede sfeer wer den relaties aangeknoopt met o.a. de Spaanse regering. Onder de Neder landers, meest vertegenwoordigers van onze vaderlandse industrie, rees tydens het bezoek het idee generaal Franco een aardige attentie te berei den en wel in de vorm van een zwart bonte Nederlandse stamboekstier, die goede en nuttige diensten zou kun nen verrichten op een boerderij van de generaal. De keus viel op Ituyter Ad etna 49 51541. die op 7 mei 1959 werd geboren bij C. Ruyter te Bobeldijk in Noord- Holland. Hij is een zoon van Adema 208 van de Woudhoeve 44532 die in Wytsturt Anna's Adema 2 36080 zijn vader erkent en als moeder de door geweldige produktivitcit vermaarde Pietje 201334 KS heeft. Van moederskant is Ruyler Adema 49 uit Aaltje 21 3940S8 KS, die op de NRS-tentoonsteiling in 1959 het kam pioenschap van dc melkgevende koeien behaalde. Haar moeder weer was Aaltje 19 360744 KS. eens Noord hollands kampioenkoe. Men ziet dus, dat de stier een cer tificaat meebracht, dat gezien mag worden." "Wij hopen, dat generaal Franco's nieuwe aanwinst zich zal ontwikkelen zoals het een goede Nederlandse stamboekstier betaamt, en dat zijn fokprestaties in overeenstemming mogen zijn met hetgeen zijn afstam ming doet verwachten.' De Stamboeker, orgaan van het Ned. Rundveestamboek, van 23 mei 1960. Advertentie I.M. Morgen is het de dag voor de jonge en aanstaande Moeders, die een extra'tjeover willen houden in deze dure tijd en toch voor hun kleine de beste luiers wil len hebben. Want morgen beginnen wij met de Opruimings-verkoop van een grote partij oogjes- en cetra- luiers, gemaakt van zuivere zach te katoen, zonder pap. die nor maal voor 1.10 (en dan is dat nog goedkoopj verkocht worden Goed vocht opnemende luiers, die met elk wasmiddel gewassen en normaal uitgekookt kunnen worden, koopt U nu voor nog géén zestig cent. Zaterdagmorgen begint de verkoop zachte katoenen luiers, per stuk van^LhÖ" Het Zwitserse „comité voor hulp aan slachtoffers van het commu nisme" wil kinderen van vluchtelin gen uit Tibet in het kinderdorp Tró- gen in het kanton Appenzell opne men en heeft een oproep tot, hulp voor de vluchtelingen uit Tibet" doen uitgaan. Een van de meest enthousiaste jongemannen op de Floriade vin den tui) de 21-jarige Theo Pet ter son „studerend op de gemeen telijke kweekschool te Rotterdam Hij houdt een (vriendelijk) wa kend oog over het complex schooltuinen én het alleraardig ste houten instructie-biologie- lokaal. Waar dat lokaal staat? Hele maal in de uiterste zuidwestelijke hoek van het Park, achter de volkstuinen. Glimlachend consta teert Theo Petter son: „Op de lagere scholen is het onderwijs in de biologie vaak in een. hoekje weggeschoven. Op de Floriade zitten we weer in een hoekje Als sommige mensen dit „school tje" zien, roepen ze: Hebben we al lang genoeg op gezeten. Dan lopen ze dóór en dat is jammer, want de kwekeling Petterson kan u heel wat interessants vertellen. Wat eigenlijk de bedoeling van zo'n instructie-biologielokaal is? De men sen die het onderwijs in dat vak een warm hart toedragen zien dit eigen lijk als een ideaal: een flink instruc tiepark voor de schooljeugd (ver schillende soorten bos, kruidentuin enz.) met als centrum zo'n mooi open instructielokaal waar een vaste staf de leerlingen van de scholen onder richt .geeft in zaken die op de natuur betrekking hebben. zy zeggen natuurlijk niet: Geen natuurkennis-onderwijs meer op de scholen, maar wel: Wij kunnen die scholen by dit onderwijs helpen. En ze denken aan Den Haag, waar in het Zuiderpark al zo'n instructie terrein met- vast gebouwtje te vinden is. Zal dat in de toekomst ook in, Rot terdam komen? Naar we hoorden fluisteren is die kans er! We hopen van harte dat het gebeuren zal. Toen Theo Petterson gevraagd werd of hy over lokaal cn school tuinen het 'opzicht' wilde hebben, heeft deze jonge natuurliefhebber graag „ja" gezegd. Hy heeft het lo kaal naar eigen smaak ingericht. De tafels en stoelen staan gezellig in een kring. Op de tafels schoolfiora's en werkboekjes van leerlingen uit de eerste klas van de Willem de Zwij- ger-h.b.s, te Rotterdam. Hy plaatste er een grote kooi met een gebrekkige gierzwaluw („Als-ie dat gebrek niet had, had ik hem natuurlijk laten vliegen"), een ter rarium, enkele microscopen, kortom het werd een leuk ingericht lokaal. Er staat zelfs een broedmachine in. Theo Petterson heeft eieren van eenden, kippen enkalkoenen op de Floriade uitgebroed. Die vogels scharrelen nu op de kinderboerderij •van de heer Van Gent aan de Enk in Rotterdam-Zuid. Er is in het, open"/ lichtgeverfde in structielokaal zelfs al lés gegeven. Een week lang is dat gebeurd. Leer lingen van de lagere klassen van bovengenoemde h.bjs. kwamen naar de Floriade om van Theo buzonder- heden over roofdieren te horen. Met een werd dan een bezoek gebracht aan de Fauna-stand en aan de Heem tuin. En nu we toch by de volkstuinen waren: vol trots vertelden de volks tuinders dat ze de eerste aardappe len op hun complex hadden gerooid. De aardappelen zijn verdeeld onder de volkstuinders, die op het complex zo tot hun genoegen wonen. (Van een onzer verslaggevers) Een door een vliegtuig verloren sleepkabel trof woensdagavond cp' de Zanddijk bij Den Helder de 41- jarige motorrijder J. G. Kaag uit Heerhugowaard. Hij kreeg een her senschudding, zijn vrouw bleef bij de, valpartij ongedeerd. Het vliegtuig had een manche gesleept voor schietoefe-i ningen. Advertentie I.M. Nieuw „Klaar-open" pakje Wie nu ROXY rookt, geniet meer dan een ander. Het el/in papier is zo ragdun^ dat U louter tabak proeft, zuiver en geurig. Bovendien rookt U koeler, want 't elfin papier ventileert door onzichtbare openingetjes. Kies nu ROXY en geniet onbezorgd van tie beste taba kliert nït Amerika. ROXY DtftriJniiom Tor Hofland - Alvana Import Company

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2