en maken ruïne schoon l ij grondig herstel wa monument IN SCHIEDAMS Haanstra's Fanfare: amusant en flats Maasboulevard Spanje schilderen op zolder Stremming scheepvaart m Hooiopper in brand gestoken Politie houdt gast vast Nederlandse omgekomen in Duitsland Man onder trein, op slag gedood Pseudo-artsen aangehouden Carriers botsen Bromfiets en carrier botsen Uit Schiedams politierapport GEVONDEN Meisje breekt bij vechtpartij enkel Familieromans T arzan Doktersdiensten Predikbeurten Wisselkoersen Visafslag HET VRIJE VOLK ZATERDAU- IS JULI 1960 PAGINA 4 „Fanfare", de eerste speelfilm van Bert Haanstra, is een volwaardige filmkomedie, geworden. Een filmkomedie in de Engelse trant, ietwat ironisch, maar met begrip voor mense lijke verhoudingen. Een verhaal over het dorpsleven, amüsant, kinderlijk en beschaafd verteld. Afstoffen m A jbrohkelen Scheepshuidje Wand Op maandag en dinsdag 18 en 19 juli a.s. zullen de buitenste deuren van de Buitensluis in Schiedam worden verwisseld. In verband hier mede zal het scheepvaartverkeer ge durende die dagen gedeeltelijk zjjn gestremd. Op woensdag, donderdag en vrij dag, 20. 21 en 22 juli 1960 zal het scheepvaartverkeer in de Lange Ha ven te Schiedam gedeeltelijk zijn gestremd in verband met werkzaam heden aan de Appelmarktbrug, Op woensdag, donderdag en vrij dag, 20. 21 en 22 juli zal de Appelmarktbrug over de Lange Ha ven in verband met vernieuwings werkzaamheden zijn afgesloten voor alle verkeer. Schiedam.se en Vlaardingse le den van Helinium werken geza menlijk aan de' reiniging van de vroegere woonstede van gravin Aleida. Een opper hooi stond vannacht nabij de Vijfsluizen in brand. De brandweer en de politie in Schiedam en Vlaardingen togen er heen, waar bij de Vlaardingse politiemannen twee beschonken zeelui oppikten die hard wegliepen. Het waren de 22-jarige matroos J. V. en de 24-jarige stookolieman G. H. beiden uit Vlaardingen Zij zijn op het bureau te Schiedam Ingesloten ver dacht van het stichten van de brand. Om drie uur was het vuur geblust. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9 12.30 uur en 2—6 uur: witte hoofd doek, witte fietspomp, 1 baai gema- Aan het begin van deze week zijn Schiedamse en Vlaardingse leden van de oudheidkundige vereniging Helinium begonnen met het reinigen van de ruïne Oud-Mathenesse. Deze ver eniging heeft het gemeentebestuur enige tijd geleden aange boden de ruïne, een belangrijk historisch monument immers In onze stad, op te knappen. De ruïne is een overblijfsel van een versterkte buitenplaats, die „donjon" werd genoemd, uit de twaalfde eeuw. Het is de woonstede geweest van de stichteres van Schiedam, gravin Aleida, aan wie Schiedam zijn stadsrechten heeft te danken. tieve historische bezienswaardighe den wordt in dit gebied. Er bestaat een mogelijkheid om weer een gewelf aan te brengen, maar daarvoor zal dan een grote hoeveel- amateur-archeológën ileicl nieuw materiaal moeten worden gebruikt. Deze methode, waarbij voor Gisteravond kwam op het hoofd bureau van politie een man die om nachtverblijf vroeg. De politie ver leende hem gastvrijheid, maar belde voor zekerheid de politie in zijn woonplaats, Hoensbroek, op. Toen bleek dat de man, de 24-jarige grondwerker L. M. werd gezocht we gens diefstal van een overjas, een polshorloge en een booromslag met drie boren, alles ter waarde van circa 325 gulden. Zijn verblijf in het bu reau is verlengd. Het is voor de tweede maal, dat In Nederland een historisch monument op deze wijze onder de handen van amateur-archeologen komt. In Zeeland zijn onlangs de funda menten van het kasteel „de Hellen- burg" door blootgelegd. - Drie Schiedamse amateur-archeolo- restauratie gebruik wordt gemaakt j. „o<u m„«- gen, de heren H. Apon, H. J. Kaal en matenaai, wordt ook wel len kurk, mandje met plastic regen- Chr. de Roo, zijn -deze week in-m Ica!ie toegepast,-..omdat men er daar menwerking met de directeur van'fee-"uitgaat, dat-de -nieuwe stenen - Vimnhvi d>i>nln iovam - jas. 2 dozen zeeppoeder. Te bevragen bij de vinders: Geld bedrag, J. Blokland, Lekstraat 41; broche met steentjes, A. Passchier, Nw. Haven 71e; dameshorloge, M. den Hartog, Nassaulaan 70; geldbe drag, C. v. Dijk, W. Frankelandse- straat 80b; sleutel van lipsslot, J. Bogaart, Proveniershuis 8; ring met sleutels, v. Otterloo. J. v. Lennepstr. 6b; ring met sleutels, H. Daalmeijer, Villastr. 81; zonnebril, v. Geene, Co- pernlcusstr. 1; portefeuille met in houd, Verboom, Aleidastraat 99a; aktentas, S, Meder, Kersenlaan 7. Kethel; rode plastic portemonnee met sleutels, E. v. Slobbe, Paulus Potterstraat 39b; 3-wielig stepje, P. Schipperus, v. Hogendorpstraat 16; netje "met ballen, J. Niemeijer, Tuin- laan 10c; doos bonbons, M. Jongste, Kerkweg 10, Kethel; witte fietspomp, H. v. Dijk, Lange Nieuwstraat 11b; zwart kinderschoentje, De Nijs, Lau rens Costerstraat 2/9; blauw jongens jasje, H. Vlasveld, L. de Collignystr. 4b; plastic damesregenjas, v. d.Vlugt, De Wildestraat 17; blauw kinderjas je. G. v. d. Wind, Houtstraat 5; bromfietssleutels. Hoogdalem, Rot- terdarnsedijk 229b; zadeldek van bromfiets, mevr. Hers, Burg. Knap- pertlaan 200b. meentewerken, ir. S. Moesker, en de bhmen enkele jaren toch niet meer tuinarchitect der gemeente, de heer, va2- °ude zijn. te onderscheiden. J, J. Schipper-, begonnen met 'de' 1 deze grondige restauratie te planning van de werkzaamheden. kunnen realiseren zal echter heel wat In de eerste plaats moet het hele seld nodig zyn. Misschien is het mo- terrein van de ruïne worden schoon- een kleine expositie in te nch- ZATBRI5AG Bioscopen: MONOPOLE: Fanfare. 2, 7 en S.15 u. PASSAGE: Hercules en de Koningin van Lydië. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. Tijdelijk ge sloten. ZONDAG Bioscopen: MONOPOLE: Fanfare. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Hercules en de Koningin van Lydië. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. Tijdelijk ge sloten. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN WEEKEND-PROGRAMMA ARENA: Als mijn grote broer dat wist! (a.l.) Zaterdag en zondag 2, 4.30. 7 en 9.30 uur. CAPITOL: De grote bluf (a.l.) Zat. en zondag 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. CENTRAAL: Helmatlos (14 jr). Zat. en zondag 2, 4.30. 7 en 9.30 uur. CINEAC (Bijenkorf): Journaal van 9 tot 24 uur. CINEAC (Beursgebouw): Helden op sokken (a.l.) Saterdag 9.30, 11.30, 1.30, 3.30, 5.30 7.30 en 9.30 uur: zon dag vanaf 1.30 uur. Zondagmorgen 11 uur: AlgiersKaapstad (a.l.) COLOSSEUM: Als parachutisten a.l. Zaterdag en zondag 2, 7 en 9.15 u. HARMONIE: Zet Je zorgen op zij (a.l.) Zaterdag 3.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2, 4.30, 7 en 9.35 uur. LUMIÈRE: Mijn man is bij de F3.I. (a.l.) Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. LUXOR: De koe en de gevangene (a.l.) Zaterdag en zondag 2. 4.30. 7 en 9.3Q uur. METRO: Jeugd in de nacht (38 jr). Zaterdag 3.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. PRINSES: Münchhausen in Afrika (a.l.) Zaterdag 2. 7 en 9.30 uur; zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Zater dagnacht 12 uur: De vrouw die haar man verkocht (18 Jr). REX: Gekruiste zwaarden (14 Jr). Zaterdag en zonodag 2. 4.30. 7 en 9.30 uur. THALIA: Faja Lobbl tevens Prijs de Zee (a.l.) Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. 't VENSTER: Een les in liefde (18 Jr) Zaterdag 2, 7 en 9.15 uur zondag 1.30» 4.ió, 7 en 9.16 uur. VICTORIA: Du bist wunderbar (a.l.). Zaterdag 2, '7 en 9.30 uur; zondag 2. 4.30, 7 en 9.30 uur. gemaakt. Alle planten rondom de ruïne worden verwijderd, omdat de organische stoffen in de struiken de stenen aantasten. Verder worden de losse stenen op een bepaalde plaats verzameld. Het overige vuil want toen er nog geen afrastering was, werd de ruïne door de omwonenden als een stortplaats voor huisvuil gebruikt zal door het personeel van ge meentewerken worden afgevoerd. ten van de In de bodem gevonden voorwerpen, tegen een lage toegangs prijs te bezichtigen, hetgeen wellicht een kleine verlichting zou brengen in de kosten. De veertienjarige Thea P. uit Apeldoorn, die in Vlaardingen logeert heeft gisteravond in het bad Groen- loord een vechtpartij gehad. Zij was •met twee Indonesische vriendinnetjes gaan zwemmen, en hoorde dat de meisjes dor een jongen, de veertien jarige F. L. uit Vlaardingen, werden uitgescholden voor pinda. Dit nam Thea niet en een vecht partij met de jongen ontstond. Daar bij kwam zij ongelukkig te vallen zo dat zij haar rechter enkel brak. Zij is opgenomen in het Algemeen Ziekenhuis in Vlaardingen. BREGENZ. De 54-jarige mevrouw A. Sluk-Rebergcn uit De Bilt die met de auto in Duitsland reisde is omge komen toen zij voor een aanrollende bus opzij wilde stappen en struikelde. Van een autobus van een Belgische onderneming, die met 28 Amerikanen naar Tirol reed vloog door onbekende oorzaak de motor van de bus in brand op een berghelling. Alle passa giers konden uit de bus komen met medeneming van hun bagage. Plot seling echter begon de brandende bus van de helling te rollen naar het lin kerweggedeelte waar mevrouw Sluk die uit haar auto gestapt was stond. Zij wilde opzij gaan doch strui kelde en viel. Het linkerachterwiel van de bus kwam over haar heen. Zij bezweek niet lang daarna in Sint- Anton am Arlberg aan de verwondin gen. De bus brandde geheel uit. versie op deze Griekse halfgoden- wereld getuigt echter van Ameri kaanse allure. Oedipus heeft twee zonen. Beiden strijden om de heerschappij over de stad Thebe. Heracles is een held van goddelijke afkomst en inwoner van Thebe. Zijn edele inborst dwingt hem tussen .de twee zonen van Oedipus bemiddelend op te treden. Op weg van de ene broer naar de andere drinkt hij vergiftigd water en verliest zijn geheugen. Zijn gevaarvol verblijf daarna bij de gevaarlijke koningin van Lydié verhaalt de film in geuren en kleuren. De Amerikanen hebben kennelijk behoefte %an het verfilmen van ge compliceerde familieromans a la „Gejaard door de wind". Of de Schie dammers er behoefte aan hebben dat soort films te gaan zien. kan deze week weer eens blijken. In Mono- p o 1 e vindt men vanaf zondag na melijk een zeer lang en ingewikkeld verhaal over de vreugden en ver drieten van een Californische wijn bouwersfamilie. Alice Tisdale Hobart schreef de roman. De regisseur Henry King maakte er een film van. De Er is op de film allerlei aan te merken. Na een aardig begin blijkt het thema niet voldoende variaties té bieden en pas aan het slot volgt een verrassende oplossing, die, gezien het naïeve van de film, onvoldoende is voorbereid. Maar bezwaren ten spijt kan men Fanfare een geslaagd werkstuk noemen. Het verhaal van de ruzie tussen twee Lagerwierders. die uitloopt op een ruzie tussen twee fanfarekorp sen, is langzamerhand aan iedereen bekend. Het verrassende slot, waar bij de twee korpsen samen de eerste prijs van een muziekconcours win nen, ook. Het verhaal is niet overal even duidelijk en in de finesses verteld. Vele kluchtige mogelijkheden zijn zo sterk uitgebuit, dat de intrige wel eens verloren dreigt te gaan. Men kan erover twisten waar de komedie tot klucht wordt. Het middenstuk, dat uit niets dan komische conflic ten bestaat, is wel erg uitvoerig. Haanstra toont zich echter een be gaafd regisseur. Hü weet vaart te brengen in scènes, die op zich zelf weinig aan het verhaal toevoegen en boeit met vermakelijke details ook als de anekdotes nu niet zo bijzonder boelend zijn. Hy vermijdt lange ge sprekken, verklarende dialogen. ..Fanfare" staat niet op 'n zeer hoog peil. Het Is een kluchtige ont spanningsfilm en in zijn genre uit stekend geslaagd. Door sommige vondsten (het filmrijm met de een heden) en enige opmerkelijke beelden stijgt de film iets boven zijn genre uit. Hoe ..gemakkelijk" de klucht soms ook is. men blijft steeds zien, dat hij vervaardigd is door een man, die het zich niet gemakkelijk maakte. In M o n o p o 1 e, t/m zondag. Zo ziet dc ruïne er op het ogen blik nog uit. Helinium zal er wellicht spoedig verandering in brengenl Als dan het hele terrein leeg is. wordt de ruïne zorgvuldig afgestoft en ddn pas kan men zien in hoever re de ruïne hersteld kan worden. Al zijn de leden van Helinium niet bevoegd tot een grondige restaura tie, zij zullen de ruïne zoveel moge lijk herstellen door bij voorbeeld waar mogelijk de overblijfselen op de juiste wijze aan te vullen met de iosse stenen. Hierbij zal de heer J. C. G. Renaud, kenner van kastelen in Nederland, als adviseur optreden En als er in de omgeving van Oud- Mathenesse gegraven kan worden, zullen de leden van Helinium dat ze ker niet nalaten. Zij verwachten na melijk in de onmiddellijke omgeving van de ruïne vele historische voor werpen te kunnen vinden. De fundamenten van de donjon strekken zich onder de grond name lijk nog een vijftig meter uit. Door de heer Renaud, van de oudheidkun dige bodemdienst in Amersfoort, is enige jaren geleden bij een onderzoek de ligging van de fundamenten vrij nauwkeurig vastgesteld. Rondom de donjon bevond zich vroeger een gracht, de Broersvest. Ook hierin verwacht men veie his torische vondsten te kunnen doen, omdat een gracht vroeger werd ge bruikt ais stortplaats voor toenter tijd nutteloze zakeh, die voor onze historici van grote waarde zijn. Op het breedste scherm dat in Passage kan worden geplaatst, draalt „Hercules en de Koningin van Lydië". Deze „Tarzan"-film in het groot is gebaseerd op de Griekse my thologie en bruist van het begin tot het einde van activiteit. De hoofdfiguur vecht tegen tijgers in een tijgerkuil. splijt rotsen, haalt met een lasso twee bestormingstorens tegelijk om, beukt ijzeren deuren uit hun hengsels, verslaat eenandere reus die de streken van de stad Thebe onveilig maakt en buigt massief ijzeren toortsen ais breinaalden en dat alles met zijn blote handen Aan het mythologisch gegeven, dat ruimte genoeg overlaat aan de fan tasie, is toch de hand gehouden. De (Van een onzer verslaggevers) Tussen het viaduct en de spoorweg overgang aan de Hooibergstraat te Bussum is gisteravond om 9 uur de 20-jarige Amsterdammer C. H. door de sneltrein uit Enschede gegrepen en op stag gedood. Doordat de sneltrein zich op het moment van het ongeval in de „aan kondiging voor de overwegen" be vond. bleven de automatische have overwegbomen ruim twintig minu ten gesloten. Tienlallen mensen negeerden de gesloten halve bomen en staken de rails over. hoewel treinverkeer uit de richting Amsterdam mogelijk was. De sneltrein had ruim twintig mi nuten vertraging. Het treinverkeer op de Hjn AmersfoortAmsterdam was drie kwartier nu het ongeval weer normaal. titel ..This earth is mine" werd in het Nederlands: „De vallei van de zon. Die wijnbouwers hebben het niet erg gemakkelijk. Zij leven in de jaren van het drankverbod en mogen geen wjjn persen uit hun verrukkelijke druiven, die nu als goedkoop con sumptie-artikel worden verkocht. De familie-keizer (Claude' Rains) wil niets onwettigs doen. zijn klein zoon John 'Rock Hudson', 'n.wild en zakelijk man. vindt dat men eindelijk wel eens wat verdienen moet en jaagt de kleine boeren van de vallei tegen zijn grootvader op. Hij verkoopt, met hen, aan clandestiene drank-vervaar digers. Nu heeft die familie-keizer zhn rijk verkregen door zijn dochters aan grootgrondbezitters uit te huwelij ken. Zijn kleindochter Elizabeth (Jean Simmons) heeft hij bestemd voor een man. die prachtig land bezit maar liever predikant zou worden. Sympathie ontstaat tussen de kleindochter en de mislukte predi kant. Hartstochtelijke liefde echter tassen de kleindochter en de wilde kleinzoon, die als men het goed be schouwt helemaal geen kleinzoon is. Want in deze familie worden onwettig ontstane kindiren altijd van een andere dan de werkelijke vader voorzien en zo is John Ram- beau eigenlijk de zoon van zijn oom Francis, die weer getrouwd is met een dochter van de familie- keizer. maar zijn vroegere, intus sen tot een invalide weduwe ge worden geliefde, nog steeds op zoekt. Het is heus allemaal niet zo een voudig. En voor Elizabeth en John elkaar krijgen, moet er fenomenaal gesmokkeld en geschoten en begra ven en verbrand worden. Men kan gerust zijn. Na heel veei leed stekken zij samen de zachte wijnranken uit de vallei op de krachtige maar bit tere uit de bergen. De N.V. Bouivmij. W. A. en A. v. d. Velden tc Rotterdam heeft de gemeente verzocht haar drie percelen grond te verkopen tus sen de Havcndi.jk cn de Maasboulevard voor de bouw van drie hoge woongebouwen in de vorm van plaat-flats. Deze percelen hebben elk een op pervlakte van 1120 m2. De gebouwen krijgen zeven woonlagen, ieder van vijf woningen, zodat elk gebouw dus uit 35 woningen zal bestaan. Boven dien zullen onder twee gebouwen negen en onder èèn flat acht garages worden aangebracht. De prijs van de drie terreinen zal ƒ438.200,- moeten bedragen. Burge meester en wethouders stellen voor tot verkoop te besluiten. Burgemeester en wethouders stel len de raad voor om kredieten van 57.000,- en 19.890,- beschik baar te stellen voor het aanschaf fen van nieuw materiaal voor de vervoer-, reinigings- en ontsmet- tingsdienst. In de eerste plaats zal de negen jaar in gebruik zijnde tolkenzulger worden afgewezen. Zoals gebruikelijk zal de aan te schaffen kolkenzuiger bovendien moeten worden voorzien van een doortrekinstallatie voor de riolen. De aanschaffingskosten bedragen ongeveer ƒ57.000,-, de termijn van afschrijving kan op acht jaar worden gesteld. In de lijst van noodzakelijke kapitaalswerken, die bij de begroting voor 1960 behoorde, is tevens een lichte vrachtwagen voor de techni sche bedrijven opgenomen, bestemd voor het vervoer van fitters, gereed- schapen, gasmeters, gastoestellen, enz. Naderhand is echter gebleken, dat volstaan kan worden mét een bestel auto. De beide bromcarriers zijn bo vendien te licht gebleken voor het vervoer van het vrij zware materiaal, waarvoor zij waren bestemd. Ook de bromcarriers dienen daarom te worden vervangen door bestel auto's. Hiertoe is een krediet nodig van 19.890,- af te schrijven in vijf jaar. (Van een onzer verslaggevers) De rijkspolitie heeft het echtpaar J. K. en M. C. K. v. d. L. uit Kaats heuvel (N.-Br.) aangehouden. Deze personen maakten er een egwoonte van zich uit te geven voor dokter, c.q. voor voetspecialisten. Zü bezochten daarvoor het liefst ongelukkige mensen, die zij dan on der een stortvloed van woorden zo angstig wisten te maken, dat zij zich door hen lieten behandelen. Bij onderzoek bleek echter, dat noch de man noch de vrouw enige bevoegdheid bezat op medisch ter rein en dat het zonder meer koop- I lieden waren die reeds meerdere ma- len met de politie en justitie in aan raking waren geweest. De verdachten, zijn thans voorge leid voor de officier van Justitie te Arnhem, waar zij werden Ingesloten. Twee concurrerende carrierrijders zijn gistermorgen om zeven uur op de kruising WarandeSt.-Liluina- straat met elkaar in botsing geko men. Beiden de 29-jarige L. W„ lood gieter, en de 68-jarige E. B., zonder beroep, waren op weg naar een hoe veelheid oud papier die op de Waran de op het trottoir lag. Bij de botsing viei B. van zijn voertuig waarbij hij een beschadiging aan de linker heup opliep. Een aanrijding had gisteren plaats op de plek waar de Rubenslaan op het Rubensplein uitkomt. De berijder van een driewielige motorcarrier de voorman C. S. uit Vlaardingen ver leende geen voorrang aan de acht tienjarige bromfietser P. v. S. even eens uit Vlaardingen. Van S. liep snijwonden op aan gelaat en boven been. De twaalfjarige scholier D. M. Dik- kebocx Is gisteren met zijn fiets in de bocht van de Rottcrdamsedijk ge slipt en tegen een brandkraan te rechtgekomen. De jongen kreeg een lichte her senschudding en snijwonden. Hij is per GG en GD naar het gemeente ziekenhuis gebracht. Terwijl een agent met dc knaap bezig was. kwam een onbekende jon gen langsrijden, die beloofde de fiets even naar het huis van de gewonde te zullen brengen. Hij is daar tot dus ver niet geweest. Gisteravond laat is aan de Ga- lileistraat 70 een binnenbrandje ont staan, doordat een asbak met een nog niet geheel gedoofd peukje in een plastic emmer werd geleegd. Er ver brandde wat wasgoed. De bewoners doofden het vuur met emmers wa ter zodat de nevelspuit geen dienst hoefde te doen. Een onbekende jongen heeft gis termiddag omstreeks half vijf aan de BK-)aan de deur van een verhuis wagen opengezet, terwijl deze reeds wegreed. De deur raakte een boom pje en ontwortelde dat volkomen. De tienjarige fietser L. W. heeft gisteravond om zes uur geen voor rang verleend aan een scooter, be stuurd door J. P. T. Beiden kregen schaafwonden en zijn ter plaatse verbonden. Hoe snel de ruïne afbrokkelt, is te zien op foto's uit 1890, toen de don jon bijna tweemaal zo groot was. In die tijd gebruikten leerlingen van de h.bi5. haar als speelplaats. Zij beko gelden elkaar met Drokstukken van de oude burcht. Als straks de plannen voor het nieuwe stadhuis zullen worden ver wezenlijkt, krijgt de ruïne eindelijk een haar waardige plaats. Het is de bedoeling, dat de ruïne, waarschijn lijk omgeven door een gracht, in het park komt te liggen, dat nabij het stadhuis zal worden aangelegd. Het is mogelijk, dat de ruïne als zü snel en doeltreffend wordt geres taureerd, een van de meest attrac- J. van Buren. Buys Ballotsingel 72—76, tel. 69661: D. Houthuysen jr.. Swammerdamsingel 43, tel. 68516: W. T. F- Nljenhuis, Burg. Knappert- iaan 154. tel. 69880. APOTHEKEN: Evers, Lange Ha ven 81. Een brandje woedde gisteravond in een vuilnisbelt aan de Jan van Riebeeckweg. De brandweer onder leiding van brandmeester Van Putten heeft het vuur geblust. (Van een onzer verslaggevers) De Schiedamse schilder Dick Bos heeft vele scholen bezocht. Hij ging op de ambachtsschool in de Sint-Liduinastraat, zat vervolgens bij Wilton-Fijenoord op de be- drijfsschool en leerde daar voor scheepsschilder. Hy bezocht tegelijkertijd de acade mie in de avonduren en werd tot zijn verrassing al vlug aangenomen door een reclamebureau, waarvan hij zich zo nu en dan een paar maanden los maakte om door Spanje te reizen en er te werken. Dick Bos woont schuin boven Musis Sacrum. Hij deelt daar twee grote zolderkamers met zijn vriend, de schilder Daniël van Golden. Dick heeft de zolder aan de voorzijde, met een prachtig uitzicht over de Lange Haven. Hij is dus opgeleid tot scheeps schilder en vreemd genoeg gaat in de vakantiemaanden zijn voorkeur juist uit naar de schepen die hij, toen hij er nog aan werkte, verfoeide. „Prachtig, zo'n scheepshuidje met al die meniekleurtjes." zegt hij. Hy heeft die scheepshuidjes al op vele manieren weergegeven. Naturalis tisch bijvoorbeeld tijdens zijn Spaan se reis. En dan ontstonden de aqua rellen. die hij „toeristenvoer" noemt. Dank zij dat „toeristenvoer" echter kon Dick Bos telkens een poosje lan ger in Spanje blijven. Deze maanden hebben zijn werk later in Holland sterk beïnvloed. Een van zijn laatste werken laat schepen zien in een Spaanse haven, in mooie tinten, die van elkaar zijn gescheiden door volle zwarte lijnen. De voorstelling is nog duidelijk herkenbaar, maar de neiging tot het abstracte gaat veld winnen. De in vloed van zyn buurman, de zwartwit schilder Daniël van Golden, is daar aan niet vreemd. In Spanje heeft Dick Bos boven dien zijn grote hobby, de fotografie, kunnen uitleven. De bewonderens waardige resultaten doen hem nage nieten van zijn reis. Hij maakte foto's van Lia Dorajoa. Max Croiset, Cees Nooteboom en vele finderen, die hun vakantie op het eiland Ibiza doorbrachten. De jonge Schiedammer fotografeerde ex- koning Alfonso, die niet in Spanje mag komen, maar die zich tijdens een boottocht toch enkele minuten aan wal waagde. Hij maakte ook een plaatje van Adlai Stevenson tijdens een feest en verkocht de foto's aan een krant in Barcelona. De opbrengst betekende weer een paar dagen Spanje. Na zijn Spaanse reis werkte Dick Bos een pos voor zichzelf. „Ik hield het een half jaar vol. Ik ben er niet zakelijk genoeg voor. Ik zit nu nog te wachten op geld van ver leden jaar. En dus keerde hij, zij het met spijt in het hart om de verloren vrijheid, terug naar het reclamebureau, 't Kan hem niet tot enthousiasme brengen: tekenen volgens een nauw omschre ven opdracht. Maar in dat zeer re gelmatige en zijns inziens wat een tonige werk is nu enige afwisseling gekomen, doordat Dlck een grote wand te verzorgen in het nieuwe pand. dat zhn reclamebureau gaat betrekken aan de Coolstngel. Ja. de naam Dick Bos. precies ge lijkluidend aan de held van een be kende serie beeldromans. „Ik heb het mijn moeder vaak genoeg ver weten." zegt hij. „Alle jongens wilden natuurlijk wel eens met Dick Bos vechten en het resultaat was, dat ik om de haverklap een pak slaag kreeg." Om half zes laat Dick Bos het reclamebureau en alle dagelijkse be slommeringen ver achter zich om zich terug te trekken in zijn zolder aan de rustige Lange Haven. Een deel van de zolder is bestemd als atelier, tevens keuken. In het andere deel woont Dick Bos. Er staat een grappige, dikbuikige kachel van het type, dat in Zeeuws-Vlaanderen gebruikelijk is. De tafel bestaat uit een zwart blad. dat op een gemetseld muurtje leunt» Van een ander stenen muurtje is al even aardig gebruik gemaakt, door aansluiting op een groene wand. Een modern boekenkastje met een antieke petroleumlamp met gitjes, moderne stoelen en een ouderwetse koffiemolen. Het is de omgeving van Dick Bos waar hjj werkt en waar hij. terwij) Spaanse muziek de zolderruimte vult, vooral peinst over zijn tweede reis naar Spanje, die zeker niet lang zal uitblijven. Herv. Gem.: Grote Kerk: 10 uur ds. A. v. d. Ban, Eikerzee. 5 uur ds. J. D; Smids. Bethelkerk: 10 uur ds. J. D. Smlds, 7 u. ds. P. Kloosterman. Rot terdam. Opstandingskerk: 10 uur ds. W. L. Dekker, Molkwerum, 7 uur: ds. A. v. d. Ban, Eikerzee. Vredeswerk: 9 en 10.30 uur: ds. A. Hoffman. 7 uur ds. K. v. d. Pol, Veenendaal. Ned. Prot Bond: 10.30 uur mevrouw da. H. van Holk-Meyer, Oegstgeest. Leger des Heils: 10 uur heiligings samenkomst. 12.15 uur zondagsschool 7.30 verlossingssamenkomst. Baptistengem.: 10 en 19 uur ds. R. Reiling. Oud-Kath. Kerk: 10 uur H. Mis m. prediking door de eerwaarde heer J. Bergers, diaken van'het aartsbisdom Utrecht. Jehovah's Getuigen: Volksgebouw 7.30 uur dienstvergadering en theo cratische bedieningsschool. 15 juli Engels pond Amerik. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank 10.584—10.598 3.77v«—3.77,', 76.95—77.00 7.554—7.57 87.41487.464 Zweedse kroon7237—73 02 Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canada Italiaanse lire Oostenrijkse schilling 90.42—90.47 54.704—54.754 52.844—53.894 3.848—3.842 60.754—60.304 14.551-14.56i I5 j"11 Heden au am aan de visafdeling alhier één saSn Jf en werdcn va" «midden Stellendam en elders 200 kisten ver se zeevis aangevoerd. _^De prijzen waren: •i nngi ?n 4',50"4'60' midd 3.65-4.00, kl. 4sn"r-n' sllp,s 2-4°-2.45, tarbot groot -i eTo R per -:S: schol si' 50-52. midd midd 74ein 3>i"34, kabeliauw Sr 49-51 vn ^'40' klem I8"26- makreel 18- 20. zeehanen kl 13-21, wijting 18-20 haring verse 23-25 per kist.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1