Brutale roofton aan es Paal valt op expeditiechef Nu voor Ifeïïll een senorHas die de naam Panter met ere draagt: PANTER Sprint! V erkeer in het weekeinde eist vele doden m <öS flóriadèl Anna Blaman naar laatste rustplaats Reitze v. d. Lin(14): hoofdrol in ,Het mes' HHf" USA-team komt ZONDER COMMENTAAR Amstelveense drukker J. Z. gearresteerd Zoon (8 pond) voor Audrey Man voor café doodgestoken Ambt-Delden is heel boos op burgemeester Dodelijke val van trapje Hengelaar verdrinkt in vestinggracht INederlandse troepen in La Courtine 'nitgemanoeuvreerd' Militaire invasie in Zoetermeer 2O stuks voor f. Z.20 Nêêm eens zo'n doosje Panter Sprint en proef het verschil Op de prikkers Ruzie in plaats van gesprek Meisje gevonden in Brunssmn EET VRIJE VOLK MAANDAG 18 JULI 1960 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) LUZERN (AP, Reuter) - Audrey Hepburn heeft zondag middag het leven geschonken aan een zoon, die Sean ge noemd is (Iers voor John). De baby weegt acht pond. Het heeft even geduurd, maar nü is het gelukt! De Heer Aal- bert s - dè expert van Panter - schiep de Panter Sprint. Sportief van model. Heerlijk licht - met zorg gemêleerd uit de zuiverste tabakken - naar smaak en geur een échte Panter - die toch slechts 6 cent kost. Duitse toeriste Motie naar minister Wanneer wij op de Floriade door de Glazen Zaal lopen en bij de bloemschikstand van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde die heldere stem uitnodigend horen roepen: ,JZijn er misschien nog dames en heren die mee willen doen?", blijven we altijd even staan kijken. De mensen van deze aardige stand hebben er slag van om de bezoekers ie animeren om ook eens wat bloemen te binden en op die prikkertjes te steken. Er wordt daar altijd met veel plezier ge werkt. Weinig plezier Vele mensen hebben zater dagmiddag de schrijfster Anna Blaman vergezeld naar haar laatste rustplaats op de be graafplaats Hofwijk bij Over- schie. Uit verzet O P r u i m i n g (Van onze kunstredactie) Reitze van der Linden en Hetty Beck gaan de twee belangrijkste rollen spelen ln de nieuwste film, Het mes, die Fons Rademakers voor de NFM uit Rotterdam regisseert. Ruim zesduizend van de meest uiteenlopende soorten horloges met een totale waarde van ruim honderdduizend gulden, zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag gestolen uit het kantoor van de fir ma Swiss Import, Amstel 32 te Amsterdam. I)e dief heeft zijn 150 kilo wegende buit brutaalweg over een druk gebruikte trap van de eerste verdieping naar beneden gebracht. De buitendeur van het huis, -waarin een kamerverhuurbedrijf is gevestigd, is niet geforceerd. De deur van het kantoor is aan de gangzijde opengebroken. Binnen werd een stalen toonbank open gescheurd. Daarin lagen ook de sleutels van een muurkast, waarin duizenden horloges geborgen waren. De horloge-importeur, die achter het kantoor woont, was vrijdag middag op reis gegaan. Advertentie I.M. Kunt U zkh nog de enorme voorjaarsaanbieding afgepaste glasgordijnen herinneren? Die prachtige afgepaste glas gordijnen met brede entredeux en onderzoom? Duizenden zijn er verkocht voor 2.95, een ongekend lage prijs voor deze prachtige afgepaste glasgordijnen. Maar dit Is een zomer Oprui ming, na het seizoen. En nü koopt U diezelfde afgepaste glasgordijnen voor bijna de hal ve prijs. Dinsdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze afgepas te glasgordijnen, 80 x 160 cm, per stuk voor De pensionhouder, de heer E. P. R. van Raadshoven, ontdekte de diefstal toen hij zaterdag bij het rondbren gen van de morgenpost bemerkte dat de deur van het kantoor open was. Volgens hem zouden enkele man nen, die vrijdagmiddag naar de eigenaar van het importbedrijf ge vraagd hebben, wel iets met de dief stal te maken kunnen hebben. Kort nadat deze mannen vertrokken wa ren, was een hem onbekende, uitzon derlijk forse man met een sleutel het kantoor binnengegaan. Omdat er echter wel meer mensen die de pensionhouder niet kende een sleutel van het kantoor hadden, had deze daar verder geen aandacht aan geschonken. Bovendien wist de heer Van Raadshoven dat de horloge importeur dezer dagen een vriend te logeren zou krijgen. Van een kennis, die vrijdag tot na middernacht bij de pensionhouder op bezoek was geweest, had de laatste zaterdag gehoord dat het altijd op het kantoor brandende licht om streeks middernacht niet meer brand de. (Van een onzer verslaggevers) De Amstelveense drukker J. Z. is zaterdagmiddag in zijn woonplaats door de rijksrecherche gearresteerd. Enkele weken geleden is Z. door de politie uitvoerig ondervraagd om dat hij een belangrijke rol zou heb ben gespeeld bij de opzienbarende valsemunterij ten behoeve van het Algerijnse bevrijdingsfront in Osna- briick en Amsterdam. Uit het onderzoek was gebleken dat J. Z. verbindingen had met de leden van de Vierde Internationale (trots- kistengroep) die deze steun aan de Algerijnse nationalisten had ver leend. Z. verklaarde toen dat zijn mede werking had bestaan in het aanko pen op zün naam van drukkersmate riaal en het drukken van valse per soonsbewijzen voor ln Frankrijk wer kende Algerijnen. De 23-jarige Amsterdammer J. Lautenbach. is zaterdagmorgen in de vestinggracht, te Monnikendam ver dronken. Een jongen vond het slacht offer toen hij een hengel aan de wa terkant opnam. Bij het einde ervan zag hij het stoffelijk overschot in het water. Het is niet bekend hoe de man te water is geraakt. LA COURTINE (AFP) Voor de Ne- ler'iatidse troepen in La Courtine rit ie eerste week van manoeuvres er op. Vijfduizend manschappen hebben tan dag- en nachtoefeningen mee- [edaan. In hun vrije tijd kunnen de troepen jebruik maken van twee grote feest enten die middenin het kamp staan. Hike avond worden er films vertoond, b het weekeinde zijn er voorstellin- (en door Nederlandse cabaretgeael- chaDDen. (Van een onzer verslaggevers) Achthonderd militairen van het opleidingskamp Cralloo bij Laren zijn vanmorgen ingekwartierd ln boerde rijen te Zoetermeer en omgeving. BU het aanbreken van de dag arriveer den zij met honderd voertuigen waar bij 48 auto- en motorspuiten. Drie dagen achtereen houdt de colonne kleine manoeuvres, die woensdagavond een besluit zullen vinden in een grootscheepse oefening in de Haagse wijk Morgenstond, sa men met de BB. Er wordt dan een atoomaanval geënsceneerd, waarbij de mobiele colonne» van de BB op treden in militair verband. De geboorte vond plaats in de kraaminrichting van Luzem; Audreys echtgenoot, Mel Ferrer, vertelde, dat het een gemakkelijke bevalling was geweest. Audrey was vrijdag van het chalet van de Ferrers aan het Meer van Luzem naar de kliniek gegaan. De baby is geboren precies op de dag die de gynaecoloog had voorspeld. Twee jaar geleden had Audrey een miskraam. De Ferrers zijn getrouwd sinds 1954. /.i-. AUBREY HEPBURN Sean... (Van een onzer verslaggevers) Een noodlottig ongeluk ln de kolenopslagplaats van de fa. Hem mes in de Polderstraat te Groningen heeft zaterdagmiddag het leven ge kost aan de 59-jarige expedil .nef F. v. d. Es. Een vrachtauto die een eindje achteruit moest worden gezet raak te een stenen afscheidingsmuurtje tussen de kolenvakken. Het muurtje bezweek en daarbij viel ook een aan het muurtje bevestigde lantaarnpaal, welke paal de heer v. d. Es die zich twee vakken verder bevond aan het hoofd trof. De GGD bracht hem naar het academisch ziekenhuis waar hij bij aankomst al bleek te zijn overleden. Advertentie LM. (Van een onzer verslaggevers) Twee mensen kwamen om het leven en zes werden zeer ernstig gewond, toen zaterdagnacht op de Vughterweg te 's Hertogenbosch een Volkswagen bij het passeren van een file auto's op een Renault botste. De bestuurder van de Renault, de 29-jarlge H. Merkelbach uit Hilvarenbeek en een naast hem zittende Engelse gast, de 57-jarige G. Welsh uit;Dartford (Kent), waren op slag dood. Mevrouw Merkelbach, mevrouw Welsh en haar driejarig zoontje werden ernstig gewond. (Van een onzer verslaggevers) Na een vechtpartij voor een café aan de Wlllemskade te Nieuweroord (Dr.) is zaterdagnacht de 26-jarige fabrieksarbeider Berend Kroezen aan de gevolgen van een messteek over leden. De dader, de 45-jarige H. K., is later in de nacht door de politie op gespoord. Hij bleek onder de invloed van sterke drank te zijn. Hij ontken de eerst, maar gaf later toe Kroezen te hebben neergestoken. Het mes had h(j nog bij zich. Het slachtoffer had in het café een verschil van mening met H. K. gekregen. Later werd de woorden wisseling op straat voortgezet. Toen beide vechtersbazen al wat waren ge kalmeerd, stormde K. op zijn tegen stander af en stak hem in de borst. Kroezen zakte in elkaar, hij werd overgebracht naar het ziekenhuis Bethesda te Hoogeveen. Hier overleed hij korte tijd later. Het slachtoffer was ongehuwd. Een nauwelijks begonnen va kantie kreeg een triest einde toen zaterdagmiddag nabij het verkeersplein Oudenrijn een nieuwe Austin na een klapband enkele malen over de kop sloeg en in een sloot tot stilstand kwam. In de wagen zat het echt paar Weverink uit Amstelveen met hun beide dochters Els en Marijke. Vader en moeder moes ten met ernstige arm- en been breuken, dochter Els (11) met een hersenschudding in het zie kenhuis te Utrecht worden op genomen. De Weverinks waren op weg naar Oostenrijk. Ook de drie inzittenden van de Volkswagen liepen ernstige verwon dingen op. De bestuurder was de 22- jarige p. W. uit Vught, bij hem ln de auto zaten zijn 19-jarige ver loofde T. van Genugten en zijn 20- jarige vriend H. Dekkers. Op deze nieuwe verkeersweg zijn dit jaar ai talrijke ongelukken ge beurd. In de bocht bij de Beeklaan te Halsteren (NB) is zondagmorgen de 29-jarige K. van de Kieboom met zijn bromfiets geslipt. BU de val liep hij een schedelbasisfractuur op;, hij overleed even later. Op de rijksstraatweg Geldermalsen Buurmalsen botste gistermiddag een Volkswagenbusje met elf inzit tenden tegen een lichtmast. De 75- jarige mevrouw J. van MourikVan de Pol was op slag dood. Haar zus ter, mevrouw Van KesselVan de Pol, brak beide benen. De 40-jarige bestuurder, C. Vermeulen, kreeg een zware hersenschudding. De overige inzittenden liepen schaaf- en snfl- wonden op. De slachtoffers moesten uitge zaagd worden omdat de banken van hetbusje (dat een defect aan de stuurinrichting had) in eikaar wa ren geschoven. Een Duitse toerist verloor gister morgen bij Nieuwerkerk op Schou wenDuivel and de macht over het stuur van zijn motor. De duopassa- giere, eep 17-jarig meisje uit Solln- gen, kwam met haar hoofd tegen een betonnen paaltje en overleed. De motorrijder brak een sleutelbeen. De negenjarige G. Bakker uit Blija was zaterdagochtend op slag dood, toen h{j met zijn fietsje plot seling de weg overstak en door een auto uit Sexbierum werd gegrepen. De auto sloeg enkele malen over de kop, de bestuurder werd licht ge wond. De 19-jarige geniesoldaat P. de Feeber uit Bergen op Zoom is zater dagnacht op de weg naar de kazerne te Raamsdonkveer door een auto die een wandelend groepje soldaten ach- teropkwam, doodgereden. Op de Heemstraweg te Beneden- Leeuwen is zaterdagmiddag de 71- jarige fietser F. Jansen bij het over steken door een vrachtauto aange reden. HU overleed in het ziekenhuis te Tiel. (Van een onzer verslaggever») De burgemeester heeft de belangen van de gemeente Ambt Delden ern stig geschaad,' zeggen de raadsle den van deze gemeente in een tegen hun eerste burger gerichte motte. De kritiek geldt het standpunt dat de burgemeester, jhr. mr. L. van Nta pen tot Sevenaer, tijdens een con ferentie met minister Toxopeus heeft ingenomen over de samenvoeging der gemeenten Stad Delden en Ambt Delden. HU is burgemeester van beide plaatsen en zou voor het bezoek van de minister een wethouder van Ambt Delden telefonisch toegezegd hebben een neutrale houding te zullen aan nemen. TUdens de gemeenschappelijke ge meenteraadsvergadering in aanwezig heid van de minister hield jhr. Van Nispen tot Sevenaer echter een warm pleidooi voor de samenvoeging. De raad van Ambt Delden laat het er niet bij zitten, en heeft de motie aan de minister toegestuurd. De belangstelling voor het bloem schikken is groot en wij geloven dat zij nóg groter wordt. Zo in het win terseizoen worden links cn rechts heel wat cursussen in deze sierlijke kunst gegeven, 't Is frappant hoe men met bescheiden middelen, maar ook met smaak en een beetje handig heid leuke bloemstukken kan maken. De kamer wordt er een stuk fleuri ger door. Ook in de Verenigde Staten toont men voor dat bloemschikken veel be langstelling. Nog niet zo lang geleden gaf een groepje Amerikaanse dames in de Glazen Zaal een demonstratie. Ze hadden er een wereldreis voor gemaakt; de bloemschikkunst was door deze dames, die blijkbaar een wel gevulde portemonnaie bij zich had den, in Japan bestudeerd. En hun prestaties? Aardig, maar de Nederlandse deskundigen waren er niet wild van. Nu komt weer een team van da mes uit de USA een aantal demon straties geven van 22 tot en met 27 juli wederom ln de Glazen Zaal. Men verzekert het ons: Deze tien bloemenschiksters doen In vaardig heid en artisticiteit voor vele Ame rikaanse professionals niet onder." Allen zijn bij regionale en nationale bloemcnschik-wedstrijdcn in Ameri ka vele malen met prijzen onder scheiden en ze hebben regelmatig In beoordelingscommissies zitting. Enfin, we zUn benieuwd naar de bloemstukken die het door mevrouw Harry Wood uit Swartmore (Penn- sylvanië) aangevoerde team op de Floriade zal maken. De horlogefabriek, die in een van de houten trappehuizen aande' Westzeedyk de aandacht op haar produkten vestigt, beleeft aan deze reclame-inzending niet al te veel plezier. Tot viermaal toe is er Inge broken in de vitrines, waarin hor loges waren uitgestald. Slechte één keer kon men de daders pakken: het waren twee dertienjarige jongens De fabriek had daar overigens al eerder met diefstallen te maken. Zij was contractueel verplicht haar re clame-inzending met bloemen te ver sieren. Er bleek geen beginnen aan: orchideeën in doorzichtige doosjes, op zeer artistieke wijze opgesteld, werden onmiddellijk gestolen. Men plaatst dus nu maar géén bloemen meer en de Fioriade-organisatle heeft zich daar maar bU neergelegd. Omdat ook de foto's werden be schadigd en de letters van de reclame verdwenen, is er nu een wachteman in het trappehuis geplaatst. Hij heeft ook opdracht de luidspreker- installatie in de gaten te houden, die na een druk op de knop de juiste tijd aangeeft. Het is nl. voorgekomen, dat kwajongens de knoppen met lu cifers vastzetten.... Toch jammer, dat sommigen ner gens met hun vingers van af kunnen blijven.... (Van onze kunstredactie) Onder hen bevonden zich de bur gemeester van Rotterdam, mr. O. E. van Walsum en zl)n echtgenote, de heer H. J. Michaël, referendaris van het departement van O. K. en W., verscheidene uitgevers en boekhan delaren en een aantal schrijvers: o.a. Jeanne van Schaik-WilUng, Emmy van Lokhorst, Josepha Mendels, Ed. Hoornik, Bert Schierbeek, Willem O. van Maanen. In de aula, die te klein was voor alle belangstellenden, is in korte toe spraken Anna Blamans veelzUdige activiteit herdacht. Dr. F. K. H. Kossmann, sprekend als voorzitter van de Rotterdamse Kring van Auteurs en als bestuurslid van de Maatschappij der Nederlandse Let terkunde. schetste Anna Blamans functie in het culturele leven van Rotterdam. Hij herinnerde eraan, dat de Kring van Auteurs zich om haar heen had gevormd en dat zij er de ziel van was gebleven, ook toen zjj geen voorzitster meer was. Prof. dr. G. Stuiveling, voorzitter van de Vereniging van Letterkundi gen, sprak zeer ontroerd over Anna Blaman als schrijfster en als mens. H(j ging uit van een gedicht dat zij in 1940 publiceerde: „Ik ben gestor ven zonder het te weten want anders had ik me toch wel verzet". HU meende dat Anna Blamans schrij verschap uit verzet- geboren was. Ton Lutz bracht in herinnering hoeveel Anna Blaman voor de NATU heeft gedaan. Saar Bessem herdacht haar als soroptimiste. De uitgever J. Meulenhoff memoreerde twintig jaar samenwerking en vriendschap. Toen werd de kist, versierd met bloemen en kransen, naar het graf gedragen. Daar dankte de heer J. Lührs namens de familie en de in tiemste vrienden voor de grote be langstelling. tn deze ruDnek vermeldt Bei 1/rye Volk zonder commentaar net tende uitspraken van anderen uiter aard voor rekening van hen dia worden geciteerd Dat er nog steed* geen gesprek op gang gekomen is over de door de bis schoppen voorgestelde hervorming van onze sociale organisaties, vinden wij een droef verschijnsel. Erger is het, dat de katholieke dagbladen de spreekbuizen van tegengestelde me ningen moeten worden, waarbij de ene partij aandringt op een gesprek, de andere zegt er voorlopig nog geen tijd voor te hebben. Natuurlijk kan men het goed recht verdedigen, dat sommige belangstellenden niets voelen voor een structuurverandering. Natuurlijk kunnen sommigen aanvoe ren, dat zij eerst ln eigen boezem een structuurverandering willen voor bereiden. Maar dat intussen vele on prettige opmerkingen gemaakt wor den, standenverschillen worden ge accentueerd en persoonlijke menin gen voor de grote visie plaats moeten maken, is beneden peil. Terecht kan de katholieke gemeenschap meer on derlinge waardering van de leiders vragen. Op de buitenstaanders maakt de ruzie ook per se niet de indruk dat de katholieken groots kunnen denken als ze eens niet aan de hand van de geestelijke leiders behoeven t« lopen. Uit De Kempenaer (r.-k.), wekelijks verschijnend in een deel van Noord-Bra bant) van 8 juli 1960. Zondagochtend is in de Alexander v. d. Leeuwkliniek te Amsterdam.de 71-jarige mevrouw M. C. Lebon over leden, die zaterdagochtend op de binnenplaats van haar woning aan het Mariniersplein van een trapje was gevallen en daarbij een schedel basisfractuur had oreelopen. Advertentie (IJM.) Zeg nu niet: „een Baddoek voor een guldendat kan toch niets zijn"-, wees nu eens niet eigen- wijs, maar kom morgen kijken naar deze speciale verkoop bad doeken en U kooptniet één. maar meerdere stuks, want zulke baddoeken voor zo'n prijs, koopt U beslist geen tweede keer. Duizenden baddoeken en badstofkeukendoeken, grote en kleine, honderden soorten, In tientallen dessins Sn kleuren koopt U morgen, door. elkaar voor één prijs, voor nog;géén' gulden. Dinsdagmorgen om 9 uur begint de vérkoop van deze baddoeken en badstofkeu kendoeken, met kleine weef- foutjes, door el kaar voor (Van onze kunstredactie) In „Het mes" is ook een belangrijke rol ingeruimd voor een jong meisje. De NFM heeft als geschiktste kandi date daarvoor in Brunssum gevonden de 13-jarige Marie-Louise Video, wat geen Hollywoodachtige schuilnaam ls. Vergunningen van de arbeidsin spectie in Maastricht om dit meisje voor de film te laten werken heeft men nog niet, maar de besprekingen zUn gaande. Reitze, een 14-jarige scholier uit Amsterdam, is een 'ontdekking' van Rademakers zelf. Hij moet in de film de jongen Thomas spelen, die aan het begin van zijn pubertiteits- jaren in moeilijkheden komt. De ac trice Hetty Beck vertolkt de bejaarde huishoudster in het gezin. Aan de film ligt een verhaal van de Vlaamse schrijver Hugo Claus ten grondslag. Het speelt zich af in Zuid-Limburg en wel in de omgeving van het dorp Voerendaal. Hierheen is Rademakers heden morgen vertrokken. Het is de bedoe ling, dat volgende week maandag met de opnamen wordt begonnen. Rademakers wil ter plaatse de be zetting zoeken voor twee niet onbe langrijke bUrollen: die van een mis siepater en van de leider van een padvindersgroep. Woensdag trekt ook chef-camera man Eddie van der Enden naar Voe rendaal. HU voltooit op het ogenblik werkzaamheden voor de nieuwe Mm De zaak MF, van Bert Haanstra in de Duivendrechtse Cinetone-studio. Donderdag gaat van hieruit een convooi vrachtwagens met rekwisie ten en opname-apparatuur voor Het mes naar Limburg. De film zal vrUwel' volledig 'op lokatie' worden gedraaid. Er is negen weken voor uitgetrokken. Men werkt met een dubbel schema voor regen en zon-dagen. Het mes zal in geen geval eerder dan eind januari '61 in de bioscoop te zien zijn. Voordien moet de eerste film van de NFM, Makkers staakt uw wild geraas, in roulatie komen.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2