en met- evenementen op rogram Henry Dunantuit Maassluis vertrokken Kethel viert feest op veld aan waar u m m m 'gm Grensrechter veroordeeld voor slaan van arbiter I mm Om Prehistorische voorwerpen in het stadhuis Visafslag chiedammers j elkaar onder Getuigen gezocht Veemarkt Rotterdam Wisselkoersen Goede resultaten van Fortuna-atleten Jongetje maakt val van konijnenhok Auto rijdt kind aan Elfjarig meisje door oude man bestolen Raad weer bijeen Auto rijdt van dijk Tegenvaller voor zakkensnijder minimumprijs voor pilchards verlagen Stad der spuwers ks Uit zelfbehoud HET VRIJE VOLK DINSDAG 19 JULI I960 PAGINA 8 Muizen Kindercircus Kermis Overal waar de Engelsen kwamen, probeer den zij een klein-Engeland en een klein- Londen te bouwen. Het praalgraf van de Onbe kende Soldaat in Hongkong is een kopie van het praalgraf in Whitehall in Londen. De Hongkong Club, de Jockey Club zouden zonder meer in Pali Mali kunnen staan. i ft K (Van een onzer verslaggevers) Al eerder heeft u in ons blad iets kunnen lezen over de festi viteiten, die straks samen het elfde vakantiefeest gaan vormen. De stichting De Schiedamse Gemeenschap heeft dezer dagen het definitieve programma doen verschijnen in de vorm van een keurig verzorgd boekje. Het is een lange lijst van deels bekende, deels nieuwe evenemen ten. Be tentoonstellingen in het Stedelijk Museum, waaronder de bijzondere expositie van kindertekeningen uit het ghetto Theresiën- stadt kondigden wij reeds aan. De tentoonstellingen worden vrij dagavond geopend. Het „Havenkwartier" is gedurende de feestweek de benaming van de Lange Haven en omgeving. De CJV'ers houden er hun „Plezier in t Havenkwartier" met voorstellingen en demonstraties op een drij vend toneel, iets geheel nieuws voor Schiedam. Het „Havenkwartier" wordt verlicht, er komt een rad van avontuur, er zullen consumptie stands zijn en de CJV'ers exposeren eigen werk. Een Czardaslestival staat op het programma voor donderdag 28 juli in het Passage-theater. Twintig dan seressen en dansers en een zigeuner orkest van tien musici onder leiding van Matyas Jonas verzorgen deze feestelijke dansavond. De demonstraties door parachutis ten gaat niet door, omdat er in Ke- thel geen geschikt programma voor was te vinden. In plaats daarvan komt de Hoogdraad-troupe René naar de Speelweide aan de Vlaardin- gerdijk met een programma van adembenemend hoogdra-dwerk. De zelfde groep geeft ook 's avonds op het feestterrein in Kethel een voor stelling. In het Passage-theater wordt die morgen door de directie een film voorstelling aangeboden aan de Schiedamse bejaarden en de pupil len van het comité Auto- en Boot tochten. Hoofdfilm is „Up in Arms" met in de hoofdrol Danny Kaye. Dan gaat dondeidag 4 augustus om zeven uur 's avonds in het Emma- plantsoen de Muizenstad van de heer H. de Man uit Scheveningen open. Honderden muizen in allerlei kleu ren hollen opgewonden door deze stad van miniatuur straten, molens, winkels, huizen en een kennis. De Muizenstad is ondergebracht in een grote tent, die dichtbij de ruïne komt te staan. De stad is van vrijdag 5 augustus tot en met zaterdag 13 augustus dagelijks (behalve op zon dag) te bezichtigen van twee tot tien uur. Gaat om zeven uur in het Emma- plantsoen de Muizenstad open, om acht uur begint in het Passagethea ter het optreden van de Zuidneder landse Opera met een van Sttrauss" meest bekende operettes; Die Fie- dermaus. Van 1 tot en met 13 augustus zal de havendienst Spido ook weer van uit Schiedam rondvaarten verzorgen door de Rotterdamse havens. De af vaart vindt elke middag plaats van de Hooftstraat nabij het Hoofd om 2 en 3.30 uur. De tocht duurt onge veer anderhalf uur. Vrijdagralddag 5 augustu wsordt om twee uur op het terrein aan de Vlaardingerdijk een vliegerwed strijd gehouden voor kinderen van 6 tot 12 jaar. De vliegers moeten zelf worden gemaakt, al mag va der natuurlijk wel behulpzaam zijn. Een jury beoordeelt de resul- Schledam verreden voor aspiranten, onafhankelijk enen amateurs, geor ganiseerd door de rennersclub Schie dam. De aspiranten rijden 25 km en starten om 2 uur, de amateurs en onafhankelijken starten voor hun 100 km om 3 uur. Het parcours loopt weer rond de Plantage. In het Prin ses Beatrixpark begint om 3 uur een hengelwedstrijd voor de Schiedamse jeugd. Om half elf, twee en vier uur zijn er maandag 8 augustus jeugdvoor stellingen in het Passage-theater, waarvoor op het programma staat de film „Het avontuur van de toverknik- ker". Lou de Groot schreef en regiseerde weer de feestrevue; „Zo'n avond". Een enthousiaste groep jongelui .een 75 bij elkaar, werken mee aan deze show. Phlllis Lightstone heeft met haar groep een belangrijk aandeel in het geheel en een groot revue-or kest met prominente radiomusici, onder leiding van Joh. L. Schröder zorgt voor muziek. De revue gaat. maandag 3 augustus in premiere en draait dan tot en met donderdag. Vrijdag is de vroegere Schiedam se .redacteur van Het Vrije Volk Willem O. Duys de centrale persoon in een „Zomerse Sterrenregen". De New Orleans Syncopaters, Willy Aiberti, The Blue Diamonds, Ria valk en Greetje Kauffeld zijn van de partij En vooral de Schiedamse jeugd zal dit feest niet willen missen. Maar .terug naar dinsdag, als een priller deel van de jeugd kan genie, ten van de voorstellingen door de to neelgroep Arena. Om half elf speelt de groep .De drie wensen van de vrolijke ketellapper" en om twee en vier uur beginnen de opvoeringen van „Twee emmertjes water halen". Dinsdagavond om half acht wordt in de kantine van de N.V. Excelsior het startsein gegven voor het klaver- jasconcours, dat onder leiding staat van het bestuur van de SBKC, Kindercircus Elleboog met Said de degenslikker, Gloglo, de zeehond, en leeuwendressuur en nog veel meer geeft woensdag 10 augustus om half elf, twee en vier uur voorstellingen in het Passage-theater. Een nationaal judotoernooi woens dag om drie uur en half acht zal in de Plantage voor een ieder goed zijn te volgen. Het toernooi staat onder auspiciën van de Ned. Jiu Jitsu en Judo Bond. Veie prominente Neder landse judoka,s zullen deelnemen. En dan is zaterdag al weer de laat ste dag van deze feestweek. Om twee uur start dan bij het Beursgebouw een fiets-toertocht naar het Westland samengesteld door de tourclub Rot terdam. Van drie tot vijf uur is er in het Prinses Beatrixpark een hengelwed strijd voor volwassenen. Om half drie gaat in de Burgemeester Van Haa- renlaan een heel apart evenement van start: een skelterrace. Een race fn een chassis met vier wieltjes, een stuurinrichting en een tweetaktmo- tortje. Om klokslag negen uur schiet de eerste vuurpijl de lucht in en met veel lichteffect en muziek wordt dan het slot van het Vakantiefeest gevierd. Hoewel helemaal ten einde is het dan nog niet. Op de zeventiende augustus immers komen Amerikaanse meisjesstudenten die samen de Napa Swim Club uit Napa, Califomië, vormen, in het Sportfondsenbad hun show zwemmen. De meisjes treden op in verschillende Europese landen, voordat ze naar de Olympische Spelen In Rome gaan. Hun Nederlandse toernee begint met hun optreden in Schiedam. Rotterdam, 18 juli Aan de Vis afslag alhier werden van IJmuiden en elders 250 kisten verse zeevis aan gevoerd. De prijzen waren: Schol midd. ƒ43 tot ƒ46; schol klein 26 tot ƒ31; schelvis midd. 28 tot 36; schel vis klein 25 tot ƒ28; kabeljauw gr. 38 tot ƒ45; kabeljauw midd. ƒ33 tot ƒ36; kabeljauw klein ƒ20 tot ƒ24; makreel ƒ10 tot ƒ12; zeehanen gr, ƒ48 tot ƒ51; zeehanen midd. ƒ40 tot ƒ42; zeehanen klein 13 tot 16; wjjting ƒ15 tot ƒ18; haring verse ƒ20 tot ƒ22. Alles per kist. Maassluis stond maandagmorgen in het teken van het Rode Kruis. Van verschillende bedrijven wapper den de rodekruisvlaggen. Dit ter ge legenheid van het vertrek van het rodekruisschip J. Henry Dunant uit de haven voor, zijn tocht op de Zeeuwse wateren. De belangtelling voor het vertrek was zeer groot. Vele familieleden deden de 70 zie- enteto de Ucht °Platenken uifc llet w«stland- Maassluis, Om half negen 's avonds kan men in de Plantage dansen op muziek van The Rhythm Aces met verschil lende solisten. De volgende dag, zaterdag, om twee uur, opent de kermis haar poorten op de Broersvest. Dan ook begint weer het klokkespel van Cor Don, gecombineerd met de mogelijkheid tot torenklimmen. De Sint Janskerk is daartoe elke middag van 2 tot 4 uur open. Die middag wordt ook de zestien de grote nationale wielerronde van Er zijn maar weinig Schiedammers, die het orgel ,J3e Waterpoorter" van Albert Teunissen nog niet kennen. Hij vertelde ons, al een serenade te hebben gebracht aan burgemeester Peek, die veel belangstelling toonde voor het zeer oude orgel, dat door de heer Teunissen zo prachtig en vol zorg is gerestaureerd. De Waterpoorter gaat Schiedam binnenkort verlaten. Voor een paar dagen. Want Albert Teunissen heeft een uitnodiging gekregen om de Vierdaagse in Nijmegen te komen opluisteren. En natuurlijk neemt hij de uitnodiging aan. Hij zou immers overal heengaan, waar men voor zijn orgel maar belangstelling hee/t! Gistermiddag om half vier heeft een vrachtwagen, waarvan de be stuurder onbekend is gebleven, op de kruising OverschiesestraatBroers- vest een personenauto van links aan gereden. De bestuurder van de vrachtauto heeft waarschijnlijk niets gemerkt. Getuigen van het ongeval worden verzocht zich te melden aan het hoofdbureau van politie Lange Nieuwstraat 55. Rotterdam 18 juli. Aanvoer in to taal 2069 dieren. Hierbij waren 1209 vette koelen en 860 varkens. De prijzen waren: vette koeien le 2.90-3.20; 2e 2.55-2.75; 3e 2.45-2.55. Varkens: 1.66-1.64-1.60. Overzicht, resp. aanvoer, handel, prijzen: vette koeien, als vorige week, kalm, onveranderd, prima's boven notering; varkens (levend gewicht), ruimer, tamelijk, iets lager; prima vleesvarkens boven notering. De zwa re varkens 1,34 tot 1,37 per kg. Engels pond10,58110,598 Amerik. dollar3,77^3,77.=, Franse frank 76,94176,99* Belgische frank 7,5647,57 Zwitserse frank 87,4387,48 Zweedse kroon72,97473,024 Duitse mark90,42—90,47 Deense kroon 54,7054,75 Noorse kroon 52,8552,90 Canada 3,8483,841 Italiaanse lire 60,76460,814 Oostenrijkse schilling 14,5614,57 „Door de veredeling van de sport waren de gemoederen wat verbit," merkte de officier van Jnstltie maan dag op in zijn requisitoir tegen de 38-jarige chauffeur H. la L. uit Oude water, die zich wegens mishandeling tijdens een voetbalwedstrijd voor de Utrechtse politierechter moest ver antwoorden. Een geldboete van 50 of tien dagen hechtenis luidde de eis. Het gevecht had plaats gevonden op zondag 13 maart, toen er te Woer den een voetbalwedstrijd werd ge speeld tussen Woerden 3 en Oude water 2. De chauffeur, die als grens rechter fungeerde, constateerde op zeker moment, dat een door de Woer- dense club gemaakte doelpunt gebeid buitenspel was, doch door de scheids rechter werd toegewezen. Hij zwaaide met zijn vlag en riep de scheidsrechter toe wat hij had geconstateerd. Als antwoord hierop tikte de scheidsrechter, J. v. d. R,, met de vinger tegen het hoofd en riep; „Als u dat zo heeft gezien hoort u in Den Dolder thuis." De chauffeur wond zich hierover zo op, dat hij op de scheidsrechter toe rende. Hij diende hem een slag toe, waarop beide „rechters" prompt slaags raakten. Voor de grensrechter waren de consequenties minder plezierig ge weest: hij werd door de KNVB voor de tijd van twee jaar als speler ge schorst en hij mag nooit meer als grensrechter optreden. Een coiiega-chauffeur uit Woer den, die de wedstrijd had gezien, ver klaarde dat de scheidsrechter tactloos was opgetreden. Voor het slaan veroordeelde de politierechter La L. tot een geldboete van 20 of vier dagen hechtenis. Delft en Vlaardingen op hartelijke wijze uitgeleide. Reeds vroeg in de morgen waren leden van het Rode Kruis bezig met het plaatsen van richtingborden om de ziekenauto's de kortste weg naar het schip te wijzen. Ook het aan boord brengen van de zieken was bij hen in goede handen. In de middaguren meerde het schip in Hellevoetsluis. Ook daar was de belangstelling groot. Op de Maassluissermarkt stond een ten waar men ten bate van het Rode Krees een grammofoonplaat kon draaien. In de avonduren maak ten de teensfgers daarvan een dank baar gebruik. Op de regionale atletiekwedstrijden in Den Haag, die zondag zijn gehou den waren ook de Vlaardingse atleten van A.V. Fortuna present. Zij boekten weer enige goede resultaten. Bij de dames C liep mej. L. Buite laar een zeer goede 100 m en bracht het in de finale tot een goede derde plaats, tijd 13,8 sec. Zij deed even eens mee in het nummer hoogsprin gen dames C. Met een sprong van 1,38 behaalde zij de eerste prijs. Bij de dames D liep mej. T. Sloot ook de 100 in en werd tweede met een tijd van 14,3 sec. Bij het kogel stoten werd zij vierde met' een stoot van 7,20 m. In de herenklasse D liep J. van de Berg de honderd meter in 13.2 sec en werd vijfde. Bij het verspringen werd hij zesde met een sprong van 5,12 meter. Op de 800 m heren D liep de A- junior Job Sprij mee. Hij werd ze vende met een tijd van 2,16 min. Bij de A-jongens liep Hennie Smit een goede 1500 m in 4 min. 37,8. Daarmee werd hij achtste. Bij de Jongens B bezette zijn vriend John v. Rixkoort de vijfde plaats op de 1500 m met 4.33 min. Voor de 600 m jongens B startten Leen den Hoedt en Frannie Timmers. Leen werd vijfde in 1 min, 32,2 sec. Frannie deed 1 min. 40 sec. over deze afstand. Voor de 60 m meisjes kwamen Martha en Gerda Wijker en Bep v. Roon aan de start. B. en Gerda werden in de demi-finu. uitgescha keld (tijden: Bep 8,6 sec en Gerda 8.7 sec.)Martha drong door tot in de finale en werd derde met de tijd van 8,7 sec. Bep van Roon werd derde bij hef hoogspringen voor meisjes C. met een sprong van 1,35 meter. Flip Wijker (Shell) won de 80 m voor jongens C in 10 sec. De vijfjarige Keesje van der L. is maandagmiddag van een konijnenhok in de Waalstraat te Vlaardingen ge vallen. Hij klaagde over hevige buik pijn en is door de GGD naar het Al gemeen Ziekenhuis gebracht, waar hij is opgenomen. De vijfjarige Germaine C. K. stak maandagmorgen zonder op het ver keer te letten de Vlaardingse Brede- rodestraat over. Het kind werd door een bestelauto aangereden. Met een gebroken sleutelbeen en een zware hersenschudding is zij naar de Nolet- stlchtlng In Schiedam overgebracht. DINSDAG Bioscopen: MONOPOLE: De vallei van de zon. 2, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Hercules en de Koningin van Lydlë. 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. Tijdelijk ge sloten. WOENSDAG Bioscopen: MONOPOLE; De vallei van de zon. 2. 7 en 9.15 uur. PASSAGE: Hercules en de Koningin van Lydlë. 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM. Tijdelijk ge sloten. Een elfjarig meisje is gisteravond om acht uur op het Rubensolein be stolen door een oude man in" een geel en bruin geruit jasje met een alpino petje op. Het meisje had een pakje sigaretten uit de automaat gehaald en in haar zak gestoken. De man moet het pakje eruit hebben ge nomen, terwijl zij een tweede pakje sigaretten uit de automaat haalde. Vannacht is op het Overschiese plein een bruin, paard aangetroffen. De eigenaar kan het dier in het openbaar slachthuis afhalen. Hoewel de oranjevereniging Wilhelmina het terrein aan de Schiedamseweg moet missen als gevolg van de bebouwing wordt toch ook in Kethel feest gevierd. De feesten beginnen daar op woensdag 27 juli en eindigen zaterdag 30 Juli en plaats van hande ling-is het terrein aan 't Noordeinde, waar ook vroeger de feestelijk heden werden gehouden. Burgemeester mr. J. W. Peek geeft het startsein voor het Kethelse feest, woensdagavond om zeven urn-. De Kethelse muziekvereniging St.-Rad- boud zorgt dan verder voor een feestelijke opening van het program ma. Donderdagmorgen trekt een op tocht van versierde wagens, auto's van bedrijven, particulieren en ver enigingen en versierde fietsen van wie maar mee wil doen, van de Meeuwensingel over de Kerkweg, Polderweg, Oversehiesestraat, Singel, Broersvest, Oranjestraat, Nieuwe Haven, BK-laan, Rembrandtlaan, Troelstralaan, Burgemeester van Haarenlaan, Schiedamseweg, Iepen- laan en Hargsingel naar de Dr, Sauerstraat. De kinderen kunnen om half tien op het feestterrein een programma zien van het kindertheater van Carla Flink. Voor de ouderen begint om elf uw het ringsteken in tilbury's, op paar den en met landbouwtractoren. Om twee urn- beginnen de volksspelen: hindernislopen, tonrijden met krui wagens en zaklopen. 's Avonds demonstreren de Maasruiters hun vaardigheid. Frans Vrolijk en zijn gezelschap verzorgen vrijdagavond op het feest terrein een revueprogramma en zaterdagavond geven de acrobaten van de troupe René uit Haarlem een demonstratie op de hoge draad. KEDICHEM De raad van de ge meente Kedichem komt woensdag in openbare vergadering bijeen. De agenda bevat o.a.: Ingekomen stukken: benoeming commissie, nazien gemeenterekening dienst 1959 ontheffing belasting; subsidie- aanvragen; woningverbete ring en concept concessieovereen komst drinkwaterleding „De Linge- mond" N.V. Leerdamse Waterleiding Maatschappij. SOMMELSDIJK Zaterdag te gen middernacht reed de 19-jarige H. Holsteeg uit Hulshof in Gelder land met zijn Volkswagen van de dijk, toen hij op de weg tussen Som- melsdijk en Middelhamis de macht over het stuur verloor. Hij werd uit de wagen geslingerd en werd naar het ziekenhuis in Dirksland vervoerd. De auto werd zwaar beschadigd.. Maandagmiddag is in Vlaardingen een zakkensnijder aan het werk ge weest. Mevrouw M. S. K. die in een winkel op de Hoogstraat stond, merk te dat zij door iemand werd aange raakt. Even later zag zij, dat haar mantel, ter hoogte van de zak waarin zij haar portemonnee had verborgen, was kapot gesneden. De portemonnee was er gelukkig nog. Niet overgaan tot afschaffing van de veilplicht en de minimumprijs voor pilchards, maar de minimum- aanvoerprijs voor pilchards van 11 per vijftig kilo verlagen tot 9 en de geldigheidsduur van deze prijsver laging laten eindigen op 1 november van dit jaar. Dit is het advies van de Commis sie Minimumprijzen, die tijdens de vorige vergadering van het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten tot taak kreeg na te gaan of een af schaffing van de minimumprijs voor pilchards en ontheffing van de veil plicht voor deze vis mogelijk is. Een dergelijk verzoek is namelijk gedaan door de Nederlandse Vissers bond en de Vereniging van Neder landse Visconservenfabrikanten; In de vorige vergadering maakte de heer A. de Boom (c.k.v.) er bezwaar tegen, dat over deze aangelegenheid geen preadvies is uitgebracht. Op zijn aandringen werd dit punt dan ook aangehouden ten einde de commissie minimumprijzen advies te laten -'ibrengen. Binnen enkele jaren zullen echter ook deze resten van klein-Londen moeten verdwijnen, zoals de verouderde kantoorgebouwen verdwenen zijn of aan het verdwijnen zijn, die niets anders waren dan kopieën van de gebou wen in de Londense City, De modernisering, de Ameri- kanisatie van Hongkong, laat zich niet tegenhouden. Zelfs de karakteristieke verwaarloosde, uitgewoonde Chinese woonhuizen, waar de was steeds aan lange bamboestokken uit het raam hangt, zijn tot verdwijnen gedoemd. Aan de ene kant ruimt de regering de krotten op, aan de andere kant bouwen de huisbazen nieuwe grotere huizen om meer geld te kunnen verdienen, in een stad waar zes, tien, twaalf mensen in een kamer wonen en waar het zo goed als onmogelijk is een leeg staande winkel te vinden. Eindeloze straten zoals Queens Road en De Voeux Road hebben aan weerskanten arcaden, waar onophou delijk stromen mensen schuiven. In de gaanderijen is nauwelijks een huisdeur tezien, alleen maar win- kels, vaak zonder pui, zodat de hele winkel open aan de straat ligt. Tegen de muur gedrukt waar een stuk muur te zien is zijn stalletjes met goederen. Geen stalletjes zoals wij ze van onze markten kennen, waar da koopman achter zijn goederen staan kan, want zoveel plaats is er niet. Hij moet naast zijn kraam staan of ernaast'hurken. De openingen tussen oe pilaren van de arcaden zijn stalletjes, iedere nis is een winkel en zelfs de vaste helft van de ingang van een café kan een krantenwinkel zijn: tien spijkers in het hout van de deur bieden kans om vijf touwen te spannen .en aan vijf touwen kunnen tientallen kran ten en tijdschriften hangen. Kisten op wielen worden iedere ochtend door de stad geschoven naar een straathoek. De kisten zijn dubbel ge vouwen vitrines die aan ëen spijker in de muur opgehangen worden en die het enige duurzame stuk inrich ting van deze winkel blijken te ztln. De arcaden zjjn uitermatebe langrijk. 'Loop nooit op de rijbaan,' waarschuwde een vriend op de dag van mijn aankomst in Hongkong. 'Zij spuwen!' Ik zal hem eeuwig dankbaar zi]n, want zij spuwen in derdaad. uit winkels, uit bussen, uit de vierde verdieping, uit auto's, zij spuwen terwijl zij lopen en zit ten, fantastische' hoeveelheden, begeleid door geluiden die uit de diepste diepten van hun longen schijnen te komen. De regering heeft beloofd, binnenkort het spu wen in het openbaar te verbieden, maar voorlopig ziet bet ernaar uit, alsof zij evengoed het ademen zou kunnen verbieden. Neen, het is beter onder de arca den te lopen, ook al duurt het lan ger wegens de vele mensen. Wie op straat loopt, maakt bovendien een goede kans een viskop en groente- afval op zijn hoofd te krijgen of andere dingen waar ik niet op wens in te gaan. In luxueus inge richte zaken behoort trouwens een grote spuugbak van emaille of Be nauwe straat jes van Hongkong hebben overdag een dak van schone was. In het overbevolkte Hongkong zijn geen tuinen en zonder de lange bamboes tangen zou de Chinese huisvrouw geen kans zien de was te drogen. Bene den zijn winkels en werkplaatsen. geelkoper, met een brede trechter, tot de meest gebruikte inventaris. Zelfs wanneer men zich steeds voor ogen houdt, dat Hongkong drie mil joen inwoners heeft, is het bestaan van deze talloze winkels Iets onbe grijpelijks. Het wordt een nog groter raadsel wanneer men eraan denkt, ■dat een derde van deze drie miljoen arme vluchtelingen zijn, die haast niets kunnen kopen. Er is niets, let terlijk niets dat In Japan, Duitsland, Amerika, Thailand, Itaüë, Malaya, India, Chiha of Zwitserland gepro duceerd wordt en in Hongkong niet is te zien. Fototoestellen, radio's, bont, parfum, juwelen, geneesmidde len, elektrische gereedschappen, zijde, katoen, brokaat, parels, boeken, voedsel uit alle landen. De prijzen zijn een verhaal op zich zelf. Er zijn nl. voor ailes drie prij zen in Hongkong, aldus werd mij steeds verzekerd, prijzen voor Ameri- kanen, voor Engelsen en voor Chi nezen. Geen westerling, ook al heeft hü voldoende tijd, geduld en sterke zenuwen om te blijven marchande ren, kan ooit hopen zoveel af te din gen, dat hij evenveel of even weinig betaalt als een Chinees. Ook al spreken de Chinese koop man en winkelbediende geen woord Engels, hij verstaat toch de wereld bekende vraag: How much? hoeveel? Op iedere prijs kan zelfs de nieuwe ling een korting van 10 en soms 20 percent vragen wanneer hij van plan is contant te betalen, maar daarna begint de echte strijd. Wanneer de verkoper geen Engels «preekt, zal hjj met potlood op een stuk papier de prjjs schrijven. Jc kijkt ernaar cn je lacht. Je rukt hem zijn potlood uit. handen, je zet een streep door het bedrag dat hij geschreven heeft en je schrijft er zelf een op. misschien een vijfde van hetgeen hij vroeg. Met een stroom van onver staanbare woorden pakt hij weer zijn potlood, zet een streep door het laat ste bedrag, schrijft er zelf een op, lager dan zijn eerste eis en zo gaat het spel door, totdat men het eens wordt. Enkele grote zaken kondigen aam 'slechts één prijs', waarmee zij bedoe len, dat er niet gemarchandeerd wordt, maar men heeft het gevoel, dat zulk een westerse houding in Hongkong helemaal niet op haar plaats is en bovendien is men er niet helemaal zeker van of deze ene prijs de hoogste of de laagste is. Pingelen is meer dan een sport. Het is eenvoudig zelfbehoud en wie zonder tegenspraak de gevraagde prijs betaalt, verdient niet beter in een stad die één grote oosterse markt is. RICHARD JOKEL HET GEBOUW' van het Hof van Hongkong zou evengoed in Londen of in enige andere Britse stad kunnen staan, maar de optocht op stelten is door en door Chinees. (Van een onzer verslaggevers) Bank zjj de medewerking van prof. dr. W'. Glasbergen cn het Instituut voor Pre- en Protohistorie te Amster dam, zal men in het Vlaardingse stadhuis binnenkort een aantal van de voorwerpen kunnen zien, die bu de opgravingen in de Vlaardingse Zuidbuurt zijn gevonden. In de hal van het oude raadhuis worden vitrines geplaatst, waarin deze vondsten worden tentoongesteld. Zoals men nog gisteren op deze pa gina heeft kunnen lezen, dateren deze voorwerpen van meer dan twintig eeuwen voor Christus. Het is niet de bedoeling, dat men zo maar eens binnenstapt om de vondsten, die van een toelichting worden voorzien, te bekijken. Dit echter kunnen geschieden tijdens de rondleidingen door het stadhuis, <he in de vakantieweken op elke woens dag en vrijdag worden gehouden. Het stadhuis is dan geopend en binnen verlicht van half acht tot half tien. De toegang is gratis. 4

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2