Hoofdcommissaris wil zienswijze niet toelichten op TV Opstelwedstrijd levert scholieren reizen op Gillette Koffie gesmokkeld om familie te steunen, soldaat veroordeeld IJ-tunnel op lijst van uit te voeren werken U horen! Het rommfclt weer bij N&F Zon in de camping en... Bruine trotskop Amsterdams pers-politieconflict Kent a deze twee dames? Na arrest over grens gevlucht es vraagt Aantj over baksteen voor de bouw De Zaadteeit Amsterdam is royaal met subsidies Amsterdamse raad neem t motie aan: Bokser krijgt 5 maanden Rolol-hoofdprijs blijft niet staan SVB kan twee ton per jaar besparen Dief had berouw - geld terug Groesbeek krijgt goedkope huizen pagina 4.SO PTT HET VRIJE VOLK EpNDERDAG 21 JULI 1960 (Van een otsaer venriaggpMiw^) De moeiUSthedea bij defK.VJ Ne derlandse Kabelfabriefcen jjijnnog niet afgelopen. Na de aandeelhou ders ztfn het nu de houders Van wfart. bewijzen die er zich zorgen /over (ron ken, dat hun belangen in het ge drang komen. Op 27 jum waren zij fcijeen om da wijziging in de statutenfte beaprv ken. die veroorzaakt wad, door de overeenstemm ing tussen islandeelha* ders en bestuur. Br warm toert te weinjig houder»! van winstbewijzen om hbsiuiten te kunnen nemen, zodat gistermiddag in' een van de zalen van hfet Kurhaus een nieuwe vergadering jjfe gehouden. De houders van winstbewijzen ver wierpen daar met ruimte meerder- heid de voorgestelde wettiging in de statuten- Of deze verwerping %an veel be tekenis zal zijn, moetaqg worden af gewacht. want mr. W./Schadee, d:e öe bijeenkomst presideerde, zei: 'Ik laat tn het midden in (hoeverre deze goedkeuring nodig was' De houders van winstbewijzen trokken zich van deze opmerking kennelijk weinig aan. De mogelijkheid bestaat, dat zij de weg van een rechtgrityke procedure zullen gaan volgen, wanneer het be stuur van de Nederlfendse Kabelfa- brieken niet aan h*m wensen tege moet komt. (Van een onzer verslaggevers) Het NTS-journaal heeft gisteravond beide partijen in het conflict Amsterdamse persAmsterdamse politie gelegenheid willen geven commentaar ie leveren op de verklaring van hoofdcommissaris H. J. van der Molen. Alleen de Amsterdamse pers kwam, bij monde van haar ver enigingsvoorzitter Theo M. Eerdmans, aan het woord; de heer Van der Molen bedankte voor de eer. Advertentie IJV1 Advertentie (LM.) ROTTERDAM WESTBLAAK 18 Tel. reserveren alléén (010) 115300 2 Hedenmorgen zijn in de hal van het ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen de nationale prijzen uitgereikt aan de winnaars en win naressen van de internationale opstelwedstrijd 19S0 voor leerlingen van dag scholen, voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs en kweekscholen. Deze wedstrijd was georganiseerd door het internationaal comité „Europese Schooldag." Het concours is in elf landen gehouden. Behalve opstellen konden ook teke ningen worden ingezonden. nl Nederland hebben circa 31.200 leerlingen aan deze wedstrijd deelge nomen. Zij waren verdeeld in drie leeftijdscategorieën. Door de regerin gen van de deelnemende landen zyn voor jongelui van 16 jaar en ouder reisprijzen ter beschikking gesteld. Nederland heeft uit de internatio nale verdeling twaalf reispryzen ont vangen, terwijl het Internationale comité acht Nederlandse relsprijzen (ter beschikking gesteld door de mi nisteries van Buitenlandse Zaken en van Onderwijs, Kunsten en Weten- shcappen) ter verdeling kreeg over de winnaars uit de overige landen. De twaalf reisprijzen gingen naar Jaap Moolenbroek en Peter Hartjes- veld, Den Haag: Robert Hofman, Utrecht; Armet Zoeter. Den Haag; Maria Noordman. Heerlen; Joh. van der Schoot, Enschede; Theo Breed- veld. Delft; Han van den Bruele, Breda; Theo "Wjjnands, Den Haag; Honka Hoornweg, Den Haag; Ella Monteban, Enter (O.) en Johanna Bettin, Amsterdam. Deze jogelul zullen ofwel een rondreis door de zes EEG-landen maken ofwel meerdaagse verblij ven in Rome, Wenen, Westduitse steden, Parijs en andere Franse steden. Straatsburg en in België aangeboden krijgen. Eis je. Burger, Caroina Gevers en Ine Zuurmond te Den Haag zagen hun inspanning in de categoriën voor de jongsten met eerste prijzen ge honoreerd in de vorm van boeken- bonnen. De andere prijswinnaars in deze groepen zijn: Ben Sikker, Delft; an Franken, Bergen op Zoom; Anne- marieke Koppen, Haarlem;, Joke Vis ser, Den Haag; Frits Brandts, Arn hem: Conny van Pol, Den Haag en Helena Smit, Amsterdam. De klasseprijs voor een gemeen schappelijk werkstuk viel toe aan klas IF van het Gemeentelijk Ly ceum te Den Helder. De schoolprijs voor de beste ge meenschappelijke prestatie naar vorm, inhoud, stijl, oorspronkelijkheid en hoedanigheid viel toe aan het 's-Gra- venhaags Christelijk Gymnasium. Op 22 juli wordt in de Beethoven- halie te Bonn de internationale prijs uitreiking gehouden. De Nederlandse winnaars van reisprijzen zullen daar bij aanwezig zijn. De TV-kijkers hoorden de heer Eerdmans zeggen, dat de verklaring van de hoofdcommissaris grievend is voor de drie bij het conflict betrok ken journalisten. De heer Van der 'Molen heeft hen. aldus Eerdmans, met zóveel woorden voor leugenaars uitgemaakt. De Amsterdamse persvereniging heeft de zaak" nu voorgelegd aan de staatscommissie politiejustitie pers, waarvan de jurist prof. Lange- meyer voorzitter is. NTS-conunentator Bouke Poelstra' deelde na deze verklaring van de heer Eerdmans mede, dat hoofdcom missaris Van der Molen niet met zijn zienswijze op de kwestie op het scherm voor de dag wenste te komen. Inzage van tekst Het televisiegesprek met Eerdmans was 's middags op de film vastgelegd. NTS-hoofdredacteur Care! Enkelaar had tevoren telefonisch aan de heer Van der Molen aangeboden voor het .journaal commentaar te leveren. De hoofdcommissaris had beaamd dat dit een objectieve werkwijze was. Hy wilde echter, alvorens zijn mening te formuleren, inzage heb ben van de tekst, die Eerdmans zou uitspreken. Van deze tekst is een stenogram Opgemaakt. De heer Poelstra 'heeft slich daarmee aanstonds naar het Amsterdamse hoofdbureau van politie gespoed. Toen de heer Van der Molen gele- :ren had wat het commentaar van Eerdmans was, zei hij: 'Ik wens hier niet op In tc gaan. Ik dank u voor raw aanbod.' Ook in de camping is Gillette onmisbaar. En 's morgens eenmaaj, Gillette gebruikt, heb je tot en met de avond een heerlijk fris en gladgeschoren gezicht. Tweemaal scheren nóóit nodig. precisfe-apparaat in handig etui, met dispenser en 4 Blauwe Gillette mesjes. (Van een onzer verslaggevers) De trieste zaak van de dienstplichtig soldaat J. V. uit Drachten is woens dag door de krijgsraad te velde-West in Den Haag behandeld. V. had bij oefeningen 75 pond koffie van ons land naar Duitsland meegenomen en daar ƒ300 aan verdiend. Daarvoor kreeg hü in dienst streng arrest, maar nadat hij zijn straf had uitgezeten, deserteerde hij in 1957 naar Duitsland. Na drie jaar keerde hij berooid terug. (Van een onzer verslaggevers) Moeilijkheden die te verwachten zijn in de voorziening van metselbak- steen en een tendens tot stijging van do baksteenprijzen hebben het Twee de-Kamerlid Aantjes (a.r.) gebracht tot schriftelijke vragen aan de mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. KiJ vraagt onder meer of de be windsman de ontwikkeling reeds als zodanig beschouwt, dat hij stappen moet overwegen om ongewenste ge volgen voor de woningbouw en de bouwkosten te voorkomen. Nu bij" de laatste Rolot-loterij op nieuw geen enkele inzender met zes goede letters uit de bus is gekomen, is besloten dat de hoofdprijs van 25.000 bij de volgende trekking in elk geval zal worden uitgekeerd. Op deze manier komt voor loterij 7 een prijzenpot beschikbaar van ƒ38.000, te weten ƒ25.000 voor inzenders met zes goede letters en een extra-premie van 13.000 voor hen, die vijf letters goed hebben. Zijn er echter geen in zendingen met zes goede letters, dan wordt ƒ25.000 verdeeld onder de tweede-prijswinnaars en blijft de premie staan voor de volgende trek king. Deze nieuwe regeling geldt voorlopig alleen voor de zevende trekking die op 27 juli plaats vindt. (Van onze parlementsredactie) Een besparing van 200.000 per jaar is mogelijk indien bij de Sociale Verzekeringbank de administratie van lnvaliditeltsrentekaarten ver eenvoudigd wordt. Om deze vereen voudiging tot stand te brengen stelt staatsecretaris Roolvink (Sociale Zaken) een wijziging van de Invali diteitswet voor. De Sociale Verzekeringsbank bezit een archief met 50 tot 60 miljoen rentekaarten. die vele jaren bewaard moeten worden ter vergelijking met rekeningkaarten. Door een doelma tiger administratie zou reeds op korte termijn een belangijk aantal kaarter, naar schatting tachtig percent, kun nen worden vernietigd. De achtergrond van zijn verboden handeltje en van zijn vlucht werd gevormd door het feit, dat hij. ge boren en getogen in Duitsland en geen Nederlands sprekend, zoals hij verklaarde ,'m dienst gesard werd om dat hij zo Duits was.' Toen V. nauwelijks het Nederlandse uniform aanhad, begonnen zijn par ticuliere moeilijkheden. Zijn moeder werd door haar man verlaten en V. zag zich verplicht om voor haar en voor zijn zusje, en broertje geld te verdienen, terwijl hij in. dienst was. Hij pakte van alles aan; hij foto grafeerde bij voorbeeld in zijn vrije tijd tegen betaling. Het troepenonderdeei waarbij hij was ingedeeld, het depot artillerie te Breda, ging geregeld voor oefening naar West-Duitsland. Er weiden wel eens kleine hoeveelheden thee en koffie meegenomen, maar V. ging dit in het groot doen om snel aan veel geld te komen. Hij werd echter ge snapt, en kneeg streng arrest. 'De officier van piket sarde mij. hij dreigde dat ik naar Nieuwersluis zou worden overgebracht. Daar kon ik helemaal niets voor mijn familie verdienen.' Zodra hij uit arrest was, liep hij weg. eerst naar "West-Duitsland, ivaar hij hoorde dat hij kon worden uitge leverd. toen naar Oost-Duitsland. Daar kreeg hij het ten slotte zo el lendig. dat hij besloot toch naar Ne derland terug te keren. Inmiddels was hij gehuwd en met zijn vrouw en twee kinderen kwam hij in ons land. Behalve voor zijn eigert gezin heeft hij ook nog de zorg voor zijn familie. De auditeur-militair eiste een jaar gevangenisstraf en ontslag uit de dienst. V.'s raadsman wees op het feit dat het hele gezin van de verdachte nu eindelijk een huisje in Drachten heeft gekregen en dat zich voor hem nu enig perspectief voordoet. Hij pleitte voor een voorwaardelijke straf. Het Vonnis luidde voor desertie, diefstal, het smokkelen van koffie en het doen van een valse aangifte van diefstal twaalf maanden, waarvan zeven voorwaardelijk Volgens een voorlopig overzicht van de bijdragen, in de vorige maand geëindigde wereldvluchtelin- genjaar verzameld, staat Zweden met een bedrag van ongeveer drie gulden per hoofd van de bevolking%ooraan en Noorwegen op de tweede plaats. (Van een 'onzer verslaggevers) De Amsterdamse gemeenteraad heeft .woensdag royaal subsidies uit gedeeld. De Nederlandse Opera kreeg voor het komende seizoen 1.200.000 benevens een aanvullende subsidie van 14.000 voor het seizoen 1958- 1959 en de Nederlandse Comedie kreeg voor het komende seizoen ƒ487.850 plus een aanvullende sub sidie van bijna ƒ21.500 voor het sei zoen 1958-1959. Hoewel de subsidie aan de Neder landse Opera (die twee ton hoger is dan de vorige) zonder hoofdelijke stemming werd verstrekt, liet een aantal raadsfracties er geen twijfel over zou bestaan dat het voortaan uit zou zijn met de lankmoedige houding. Wethouder A. de Roos deel de mee, dat een zo vast mogelijke groep van solisten aan de Opera zal worden verbonden. Voor de periode van 2 oktober 1960 tot 21 april 1961 zijn alle data, stukken, dirigenten en solisten vastgelegd. Van de dirigen ten noemde de wethouder Kripps, Kraanhals, Fournet, Guarnieri en Dorati. Waarom we een plaatsje heb ben ingeruimd voor deze def tige dames? Wel, het zijn niet de eersten de besten. Een foto graaf was er dan ooh als de kippen bij toen ze een wande lingetje maakten in een honden- se straat, waar talrijke voorbij gangers er net als u intrapten. Want de dames zijnde heren Sir Laurence Olivier, be kend toneelspeler en Kenneth! More, bekend filmster. Ze had den zich voor een repetitie get stoken in kostuums voor een liefdadigheidsbal. En Nijmeegse priester kwam itis- teren op het politiebureau een bed tag van 245 gulden brengen. Dit geld. was dinsdagnacht gestolen uit een in het centrum van de stad geparkee rde auto. De dader had kort na de dief stal berouw gekregen, en de priester ge vraagd "het geld op het bureau; te deponeren. Uiteraard werd de politie, die ihet onderzoek inmiddels gestaakt tie (eft, hierdoor niet wijzer over de inde pu tei t van de dader. (Van een onzer verslaggevers) De "Amsterdamse gemeenteraad heeft gistermiddag zeer eensgezind een motie aangenomen, waarin B. en IV. worden uitgenodigd het voor de voort zetting van de IJ-tunnelwerkzaamheden benodigde bouwvolhme op te ne men in de eerstvolgende aan de regering voor te dragen lijst van uit te voeren werken. De raad vroeg in de motie voorts op korte termijn een overzicht van de in de eerstkomende Jaren voor de afbouw van de IJ-tunnel benodigde arbeidskrachten en financierings middelen in het raam van door de gemeente uit te voeren urgente wer ken. Bovendien nodigde de raad B. en W. uit zich tot de regeling te wen den ten einde medewerking te ver krijgen voor de investeringen van de gemeente, waarin rie voortzetting van de IJ-tunnelwerken is ingepast met inachtneming van het voor de gemeente Amsterdam in het kader van de nationale economie passende investeringsniveau. De motie werd namens aUe fractie-. voorzitters ingediend door de heer J. M. den Uyl van de PvdA. Zij werd door* B. en IV. overgenomen en zal ter kennis worden gebracht van de beide Kamers van de Stat'en-Gene- raal en die regering. Aan het indienen van öe motie ging een verklaring van waarnemend burgemeester A. de Roos vooraf. In deze verklaring zei hij: 'Amsterdam blijft op het standpunt staan, dat de betekenis van de IJ-tunnel groter is dar. enige andere IJ-oeververbindirg Amsterdam staat op zijn recht de bouw zelf ter hand -te nemen, binnen het investeringsprogramma. Amster dam heeft hel vertrouwen, dat de regering een open oog zal hebben ivoor Amsterdams zelfstandigheid.' Wij houden van wat allium cepa bij de kapucijners. Of bij de sla. Ook op een haring! Allium cepa? V raadt het al: ui, dóód gewóón ui! Merkwaardige uien kunt u zien op het stukje Floriadebodcm waar uw aandacht gevraagd wordt voor de zaadteelt; vlak naast de Weten- schapskas. U ziet daar doorgescho ten ui-planten: hoge stengels met een bijzonder merkwaardige, bolle bloem. De allium cepa wordt net als de doorgeschoten prei levendig be zocht door de bijen van Floriade. 't Is een drukte van jewelste. Dit lapje grond wordt beheerd door een vereniging met een lange naam: De vereniging voor de teelt van en de handel in tuin- en bloem zaden, gevestigd in Den Haag. Uw zegsvrouwe is de aardige Eva Bou wer, laborante, óók al uit de residen tie. "VVe zouden zo zeggen: huismoe ders ga daar eens kijken. Ge scho telt man en kroost nu wel rodekool of witlof of selderie of radijs voor, maar waar komen die gerechten vandaan? Hoe zien de zaadgewassen er uit? En dan bent ge by het zaadgewas van die bleke witlof misschien wel het meest verbaasd. U ziet een meer dan manshoge plant vol met leuke, helderblauwe bloemen; om zó in een vaas te zetten. Er staat daar in de buurt een grappig bordje: Bruine trotskop, le zen we. Bruine trotskop" is uiterlijk vrij rode kropsla, zomersla. Maar het liefst eten wij in Nederland toch Attractie ofZwart-Dnilse'. Het is ook de moeite waard om te kijken naar die vreemde plant, waar uit alle sla toch is voortgekomen: wilde sla in oervorm. De eerste 'nor male' sla-rassen waren in de acht tiende eeuw al bekend. Eva Bouwer schoffelt en harkt, dat het een lust is. Ze vertelt dat vooral de vogels van de afdeling Zaadteelt houden. Ze toont ons nog een wat viezige bruine schoof sten gels. Het zaadgewas van voortreffe lijke spinazie! IVaar zal de PTT niet haar goede diensten verrichten? Natuurlijk is zij ook op de Floriade aanwezig: klein houten gebouwtje bij de hoofdingang. Eén loketje; schrijfruimte voor de klanten. Het bekende blauw-gele leeuwtje als uithangbord. Uit twee leden bestaat het PTT- personeel op de Floriade. Besteller F. Smittenaar is er altijd, emp. II G. J. van Strien verving de zieke mevrouw Reinke achter het loket. De werkzaamheden van de PTT zijn op Floriade beperkt tot zegel verkoop en het verzenden van ex presbrieven en aangetekende stuk ken. In trek zijn de zomerzegels van vier cent, waarop de Floriade ge noemd is. Voor de Floriade is er een apart (vierkant) poststempel. De heer Smittenaar maakt elke dag een flinke wandeling over de tentoonstelling om al de brieven te bezorgen. Hij leegt dan meteen drie brievenbussen. Hy kent bijna ieder een, en is een .fantastische vraag baak: kortom besteller I Smittenaar is het voorbeeld van de plichtsge trouwe, hulpvaardige PTT'er. De postzakken van de dienst hebben een zieke jongen uit Noorwegen in dit bijkantoor eens een niet al te zacht, maar toch hogelijk gewaardeerd bed be zorgd (Van een onzer verslaggevers) In Groesbeek zullen binnenkort 23 bijzonder goedkope '-onlngwetwonin- gen worden gebouwd. De heer P. L-eenders, gemeentearchitect te Groes beek, tevens directeur van de tech nische dienst kring Maas en Waal en het Rijk van Nijmegen, heeft een eenvoudig type woningwetwoningen ontworpen, waardoor het mogelijk is de bouwkosten iets te drukken, zon der het comfort van de woningen aan te tasten. Inpiaats van een schuurtje bij het huis wordt in dit geval een berghok aan het woonhuis gebouwd. Aannemer Bögels eveneens uit Groesbeek, schreef het laagste in nl. voor 273.000. Doordat hij twee mille onder de raming ligt, is het moge- iyk de woningen te verhuren tegen een prijs van 11,75 per week, ter wijl oorspronkelijk gedacht was aan een huur van 14,75 per week. (Van een onzer verslaggevers) De 22-jarige P. K. ex-amateur kampioen bokser van Nederland, is door de Arnhemse politierechter ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek. Samen met de 30-jarige koopman T. S., die de zelfde straf kreeg, had K. begin deze maand in een café onenigheid uit gelokt met een 29-jarige bezoeker. Deze liep later een messteek op, van wie is onbekend gebleven. Vier maanden van de straf zijn voor waardelijk. De beide vechtersbazen zullen een proeftijd van drie jaar krijgen. De rechter legde hun de voorwaarde op, dat zij zich in woord en daad moeten onthouden van het lastig vallen van mensen op straat en In openbare gelegenheden. De ex-bokskampioen is reeds ge ruime tyd door de Nederlandse boks- bond geschorst. De Amsterdammers rondom het Leldseplein noemen haar 'Mevrouw Paprika'. Ze lacht vertederd als ze 't vertelt, want ze voelt instinctief dat in -die na&m opgesloten ligt, dat haar Hongaars restaurant in de Leidsekruisstraat in tien maan den tïjds een volstrekt eigen plaats heeft veroverd. Schuin aan d® overkant ie gisteren haar tweede troetel kind feestelijk geopend: de Hongaarse snackbar 'Paprika Corner'. De tranen springen even in haar ogen als ze zegt: binnen tien maanden nog een zaak erbij ...soms denk ik: hoe durf je eigenlijk!' Judit von TolleyBródy heeft al veel gedurfd in haar leven. Ze vertelt ervan in vlot Nederlands, dat ze al op een wonderbaarlijke wijze beheerst. De gelukkige momenten uit dat leven dikt ze aan, de droeve ogenblikken zwakt ze af. Twee dagen geleden is eindelijk haar 66-jarige moeder uit Boe dapest overgekomen. Onder het verleden heeft ze nu een dikke streep gezet. Maar even grijpt ze toch naar een map met foto's en herinneringen, die haar moe der heeft meegebracht. Ik zie een beeldschoon jong meisje op de planken van een theater, dat stralend van geluk de wereld van de operette is bin nengestapt, dromend van een grootse carrière. Als ik opkijk, zie ik hoe mooi en hartverove- rend ze nog steeds is: glanzend donkerbruin haar, grijsblauwe ogen, een' prachtige teint en diezelfde stralende glimlach. 'Zo was ik!' zegt ze, niet zon der trots, *not bad. niet kwaad hé?' 'Nog steeds niet kwaad.' zeg ik uit de grond van mijn hart. Ze lacht en zegt;, 'Dank u, u is galant!' Haar vader was regisseur en het was een uitgemaakte zaak, dat zijn knappe Judit actrice zou worden. In '38 maakte ze in Boedapest haar entree. Ze .zong en danste in operettes van Lehar, Kalrrón, Strauss, Of fenbach, Fall en Lincke. Een jaar later was ze getrouwd. 'Mijn man was directeur van een grote fabriek in elektro technische artikelen. Ik gaf het toneel op en werd een paar jaar lang een doodgewone huis vrouw.' Lang heeft haar onstuimig, temperament dit niet volge houden. Haar grootmoeder dreef een groot pension-restau rant aan een meer In Honga rije en kon best hulp gebrui ken. 'Ik wou zelf ook wel, want ik kon goed koken. Daar,'zegt ze, 'heb ik begonnen die vak te Ieren.' Geleidelijk aan maakte de grootmoeder plaats voor. de kleindochter Tot '44. toen de nazi's kwamen. 'Dat was 'n nare tijd, net zo naar als voor u. Alleen kregen wij de Russen ex nog achteraan...' In '45 #èrden ze bevrijd. 'Toen was 't nog niet zo ejg. In '48 be- on 't een beetje erger te worden en in '51 werden mijn man en ik gedeporteerd als "vijanden van het regieme"...' Achtentwintig maanden lang In een kamp bij de Roemeense grens in een plaatsje 'met 'n lange vervelende naam, die ik helemaal niet wil spellen Hun dochtertje was toen drie jaar. In '53 werden ze tijdens een amnestie vrijgelaten onder de voorwaarde, dat ze wel 'in Boedapest mochten werker, maar niet wonen. Opnieuw stapte ze in het restaurantbedrijf, maar zodra haar werkgevers merkten, dat ze een voormalig gedeporteer de was, zetten ze haar op straat. Zo trok ze van het ene stadsdeel naar het andere, want 'die restaurateurs hadden geen contact met elkaar.' Ze doet die hele tragische periode af met vier woorden: "n Heel moeilijke tijd,' maar voegt er lachend aan toe: 'Toch opwin dend, want ik wist nooit wan neer ik eruit gegooid zou wor den!' Toen het echt niet meer ging, stapte ze over naar een andere branche: van tweepaar oude nylons één nieuw paar maken, "n Heel Interessant vak!' Daarna in een warenhuis als verkoopster op de radio afdeling. 'Ik was 'n heel goeie verkoopster, ik ben iemand, pardon dat ik 't van mezelf zeg, die alles goed doet wat-le aanpakt. Dat heb ik niet van mezelf, dat is een genade van God.' De revolutie van de vierde november 156: 'Ik ben blij dat ik 't meegemaakt heb.-We heb ben het tien dagen geweldig gehad omdat .we dachten dat we overwinnaars waren Op 29 november '56 wist ze j| een bezoekersvisum te bemach tigen voor Nederland, waar haar met een Nederlander ge trouwde zuster al sinds vele jaren woonde. Na een avon tuurlijke reis kwam ze op 2 de cember hier aan, met haar dochtertje en een inmiddels geboren zoon. Ruim drie maan den later wist ook haar man Hongarije te ontvluchten. 'Toen begon hier die zware- tijd weer. want mijn man was toen 57 en dan is het niet ge makkelijk meer.' Op 19 septem ber van het vorige jaar open den ze hun Hongaars eethuisje en het bleek een schot in de roos. 'In die vak gaat iets met een goed of 't wordt nooit goed!' Sinds één dag hebben ze er nu de Paprika Corner bij. 'Mijn moeder vroeg mij vandaag of Ik nooit heimwee heb. Natuur lijk verlang ik naar Boedepest, maar alles wat Ik daarginds verloren heb: heb ik hier te- j ruggevonden. Ik houd van die yolk hier, ik ben hier heel. heel gelukkig!' WILLY LEVIE

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2