Stam boom van zeilmaker gaat terug tot Oude bestekken voor fregatten en barken 1584 Huiztfei Kinderspelen trekken veel belangstelling PARAAT Bos en Kalis eeuw oud: feest in Sliedrecht Baggermaatschappij met wereldreputatie Actie voor geestelijk gehandicapt kind Jeugd speelt met lucifers SVV-Neptunus m Grote drukte op speelweide Bak spiritus vatte vlam Klachten over de bezorging Bliksem treft vi jf koeien Plaatwerker vernielt cel Jongeman van oplichting verdacht Hoog viaduct in weg naar Zandvoort Multatulihuis moet ontruimd HET VRIJE VOLK VRIJDAG 22 JULI I960 PAGINA 4 P. C. Hooft ghiedammers ondere,kaar film PROJECTIE BANDRECORDERS VERREKIJKERS Vechtpartij in café (Van een onzer verslaggevers) Het was donderdagochtend van tien uur tot half een bijzon der druk op de grote speelweide van het Oranjepark te Vlaar- dingen, De kinderspelen, die er onder auspiciën van het comité Jeugdvakantievreugd werden gehouden, trokken grote belang stelling. Eieren lopen, zaklopen, koekhappen, blokjesrapen en touwtje springen stonden op het programma. Er is stevig strijd geleverd. Maar de jeugd bleef sportief. WEEKBLAD VOOR DE PARTIJ VAN DE ARBEID PANTALON De Broekenspecialist Na de bevrijding Uitbreiding In de jaren 1924 en 1928 werden niet alleen belangrijke werken uit gevoerd in eigen land, maar ook de activiteiten naar het buitenland wer den uitgebreid, o.a. België, Duitsland en Spanje. Het jaar 1928 was bijzon der druk voor de firma: bijna zes (Van een onzer verslaggevers) De Federatie Nazorg B.L.O. organiseert van 25 tot 31 juli een landelijke collecte voor het geestelijk gehandicapte kind. Hoe wel de overheid voor 80 percent de noodzakelijkste uitgaven op dit gebied subsidieert, moet nog minstens voor 20 percent door particuliere bijdragen in de kosten worden voorzien. Wisselkoersen Pro vinciate Waterstaat Tiveede keer Gemeente AmsterdamJ j (Van een onzer verslaggeefsters) Zeilmaker is een oud vak de familie Mak kan dat bevesti gen. Zij telt sinds eeuwen zeilmakers en ze heeft nog talloze overeenkomsten op dit gebied, op perkament en vergeeld pa pier. En bovendien een stamboom, die teruggaat tot 1584, toen in Schiedam Gerrit Andriesz Macq in het huwelijk trad met Grietgen Jorisdr. Traditiegetrouw worden al deze documenten bewaard in zeil doeken zakken. Maar de heer Jacobus Mak, de zeilmaker, die nu het oude bedrijf aan het Broersveld beheert, haalt de her inneringen aan vroeger nog wel eens te voorschijn. Al is het alleen al ,om zich te amuseren met de bestekken en rekeningen uit die dagen. Voor de verzorging van de drie molens Zestienhoven, Rijs en Waal rekende men in de vorige eeuw ƒ200 per jaar. Een vangtouw kostte toen 4,75, nu meer dan 45 gulden. Voor drie zeilen, arbeidsloon en zeilgaren vermeldt de rekening 36,85 de heer Mak zou het niet voor minder dan 350 gulden voor el kaar'krijgen. Oudere Schiedammers herinneren zich nog wel de tomvbanen achter het Broersveld. Welnu, de heer Mak bewaart nog een akte van transport, gedateerd 21 november 1722, waarbij de touwbanen op het hand van Be lofte, zoals het hier heette, werden overgedragen. In 1922 wonnen de machinale spinnerijen het voorgoed: de touw banen werden opgedoekt, De akten komen steeds terug: in 1822, zo blijkt bijvoorbeeld, heeft een zekere Jaco bus Mak de baan overgenomen. Hij is sindsdien voortdurend in het bezit van de familie geweest. De Jacobus Mak, die nu aan het Broersveld zijn zeilmakerij leidt, is een rechtstreeks afstammeling van de Jacobus Mak, die de zaak in 1822 overnam,. Landerijen De stamboom bewijst dat. Die stamboon overigens toont ook aan. dat de Maks afstammen van Clara de Sparwoude. Clara de Sparwoude nu heeft haar nakomeling een aantal landerijen nagelaten en elke afstammeling zou, naar zij heeft bepaald, een deel van de rente ontvangen. Zo kregen de heer en mevrouw Mak, toen zij in het huwelijk traden nog een uitkering uit de nalaten schap van Clara de Sparwoude. Ze behoorden tot de laatsten, want het kapitaal was inmiddels zo geslonken, dat het spoedig is verdeeld. De beroepen van kuiper, mouters- knecht en zalmvisser komen veel voor en in 1808 kiest Aart Lievinghsz. Mak het vak van touwslager. Er zijn tussen de oude paperassen bestekken voor tuigen voor barken en fregatten. Voor het fregat P. C. Hooft bij voorbeeld, dat niet minder dan 47 zeilen op reis mee kreeg met bovendien nog de nodige zeilen voor i zonnetenten» op het dek, enz De maten zijn ong geen meters en centimeters, maai' el, voet en duim. Het fregat had stormkluivers, bin- nenkluivers, kluiffok, een harzeil en andere onderdelen met pittoreske na men nodig. Er is een overeenkomst op perka ment uit 1722, ondertekend door de schepenen der stad Schiedam, door Stoffen Voogt en Adriaen Doom. En waar nu de showroom is, werd in 1853 de zeilmakers win kei ontruimd voor de mandemaker Keuzenkamp. Oude Schiedammers herinneren zich hem misschien. De familie Mak verhuisde naar de andere zijde van de straat, maar de contacten met de Keuzenkamps ble ven. Getuige het gedicht van twee en een halve pagina, dat een van de voorvaderen van de heer Mak pleeg de, toen 'Keus', Hein de Barbier en een Schiedamse vriend een dagje uit waren geweest naar Rotterdam en daar na veel plezier in de cel be landden. Hein de barbier verloor als gevolg van deze escapade een klant, zo meldt het dichtwerk. Belangrijk In de verzameling van de heer Mak zijn vooral de Molen boeken. waarin gegevens staan om trent de tweehonderd molens, die door de familie Mak werden ver zorgd. Daar waren de molens in Kin derdijk, die in. Schiebroek, op het Honderd en Tien Morgenland, in Zestienhoven en in Overschie. De boer op De heer Mak herinnert zich er nog wel iets van: Als kind ging ik met vader de molens langs om geld te halen. En ook de boer op. Want de boeren haalden vroeger de spoeling uit de Schiedamse bedrijven per boot. Ze zeilden dan de Schie af en hadden dus geregeld zeilen nodig. Ze bestelden die in januari. De rekening werd in januari van het volgend jaar aangeboden en als je dan in augustus met de kwitantie kwam zeiden ze: Ben je d'r nou al. Zo lag het tempo in die dagen. Voor de jonge Jacobus Mak was het dagje de boer op gelijk aan een verre reis. 's Morgens vroeg wandel de hij naast zijn vader Schiedam uit, langs de Overschieseweg, vervolgens In de richting van Delft tot halver wege, dan terug naar de molens aan de Hoflaan. De molens uit de liele streek ko men voor in de oude molenboeken van de familie Mak. Daar zijn de befaamde molens van Speelman en De Overwaard, de Schiedamse mo lens, de Schiebroekse watermolen, de oliemolen De Koot in Overschie en de Hegge, een peper- en kaneelmolen. En nu? Nou gaat ook hij de zeil maker Mak het, meeste machinaal. De Jacobus Mak uit 1822, die be sloot een eigen bedrijfje te begin nen zou vreemd opkijken. En nog verbaasder zou de Gerrit Andriesz. Macq uit 1584 zijn, als hu zijn na komelingen aan het Broersveld aan het werk zag. Advertentie (LM.) smal TUINIjAAN 98 SCHIEDAM TELEFOON' 67464 Aan de Westmolenstraat 3b te Schiedam Is gistermiddag een brand je ontstaan, doordat de kinderen tijdens afwezigheid van de ouders in de nabijheid van een hoop lorren met lucifers speelden. Omwonenden blusten het vuur, zo dat de brandweer niet meer hoefde in te grijpen. Tegen middernacht is gisteravond in een cafe aan de Broersvest de matroos J. S. uit Schiedam slaags geraakt met een paar Duitsers, Na dat hij het cafe was uitgezet heeft hij de auto van de Duitsers bescha digd. Ze gingen de matroos vervolgens te lijf. De jongeman moest met lichte verwondingen naar het ge meenteziekenhuis worden gebracht. Zaterdagavond 6.30" uur speelt in het Harga-sportpark een combinatie- elftal van SW een oefenwedstrijd tegen de Rotterdamse amateurs Nep- tunus. De opstelling van de rood groene combinatie luidt: Kouwen-M. Hekman en L. Westdijk; v. Elderen- p. Romeijn-H. Hekman: Mulder - Herwig-v. Meteren- de Graaf-P. de Regt, In hel Stedelijk Museum gaan vanavond de zamertentoonstellmgen open. Daarbij is één expositie, die ons aller belangstelling in het bij sonder verdient. Dat is de expositie van kindertekeningen uit het ghetto Theresienstadt. Conservator P. L. A. Janssen zegt daarover onder meer: „V/at doet een kind er toe? Wat heb je aan het gekrabbel van een kindertekening? De bewakers van het ghetto The resienstadt in Bohemen verbrandden aan het ein'd van de oorlog alle do cumenten, die het nageslacht iets van hun misdaden zouden kunnen verraden. Maar vierduizend kinder tekeningen en kinderschilderijtjes op papier lieten ze liggen, en een paar kinderversjes ook. „Een vlinder heb ik hier niet ge zien" staat er in een van die vers jes. En op de tekeningen staan de beelden van het ontaard en angst aanjagend bestaan van het kamp, maar ook de gedroomde, de onbe reikbare andere dingeneen huis, een poppenkast, een stad, bloemen, kinderen in parken, winkels V ij J tienduizend Joodse kinderen werden naar Theresienstadt wegge sleept. Slechts een honderdtal ont kwam aan de dood. Maar het spoor van hun bitter le ven bleef op de velltejes papier be waard. Ik kan mij voorstellen, dat u des zomers wel ergens anders heen gaat dan naar een museum. En dat. als u naar een museum gaat, u zich op de prachtige verzamelingen van de grotere musea richt. U hebt in het een zowel als in het ander groot gelijk. Maar u begrijpt hoe het mij sou beklemmen als juist de tekeningen uit Theresienstadt eenzaam in onze zalen zouden hangen," aldus de con servator van het Stedelijk Museum. En inderdaad: deze tentoonstel ling, onder auspiciën van de Schie damse Gemeenschap, is vooral een getuigenis. Zoals de heer Janssen zegt: „Deze kunst, die immers geen kunst is, maar het leven zelf, niet door prikkeldraad te weerstaan, niet door beulen te vernietigen." Laten we deze bijzondere tentoonstelling JV t S' r"-\ Advertentie I.M, Bij het overhellen van een bak met spiritus in een tankauto in een dis tilleerderij, genaamd Hellebrekers, in ae Voorstraat te Delft, is gistermid dag brand ontstaan in de 40 liter spiritus bevattende bak. De 41-jarige fabrieksbaas P, v, Driel uit Delft- en de 54-jarige chauf feur- van de tankwagen P. v. d. Kooij ui", Delfgauw, die op de drie meter hoge bak stonden, sprongen hier vanaf. De eerste liep een gebroken enkel oop, de tweede kreeg brandwonden aan het gelaat en bovenarm. Toen de brandweer arriveerde had het personeel reeds met een kootzuur- sneeuwapparaat de brand geblust. Het vuur was ontstaan door het overspringen van een vonkje uit het motortje waarmee de spiritus werd overgeheveld. Het Sowjet-ministerie voor de Verbindingen heeft postzegels en spe ciale enveloppen uitgegeven ter her denking van het feit, dat twintig jaar geleden de republieken Litouwen, Letland en Estland werden gevormd. Klachten over bezorging san de krant kunnen elke avond tussen half zeven en half acht opgegevcD worden aan ons kantoor te Rotter dam, telefoon 11.10.30. De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Een staaltje van deze sportiviteit leverde Els Sala, die vijfde werd met touwtje-springen. Bij vergissing werd haar de tweede prijs uitgereikt en niemand die het had gemerkt. Maar uit zich zelf kwam Els haar prijs ruilen voor de vijfde. De spelen stonden onder leiding van de here Johan v. d. Hoogt, een oud-Vlaardinger, die onderwijzer te Nykerk is. Hij brengt zijn vakantie in Vlaardingen door en gebruikt een deel van zijn vrije dagen om de jeugd van zijn vaderstad bezig te houden. De heer v. d. Hoogt werd geassis teerd door de heer K. P. Oosterlee en mevr. L. Traas-Sparidaans. De uitslagen zijn: Eierenlopen: le prijs Ria van der Velde, 2 Martha Landheer, 3 Diana Seekles, 4 Trudie Maarleveld, 5 In- grid Smit. Zaklopen: I Jos Wmkes. 2 Jan de. Baan, 3 Edwin Brandt, 4 Aadje Smit, 5 Michel Polman. Blokjesrapen: 1 Marian v. d. Lin den, 2 Ineke van der Ende, 3 Hermen van der Heuvel, 4 Jeantje Matthijsen, 5 Tiny Smit. Touwtjespringen: 1 Marga Smit, 2 Ada Smit, 3 Ankie de Bloeme, 4 Conny Matthijsen. 5 Els Sala. Koekhappen: 1 Frans Kuyl, 2 Hugo Matthijsen, 3 Cobie Collé, 4 Arie Kuyl, 5 Anjo Groen. BERKENWOUDE Tijdens een zwaar onweer, dat gisteravond boven de Krimpenerwaard losbrak, zijn vijf koeien van de veehouder P. Wes- seling te Berkenwoude door de blik sem getroffen en gedood. De dieren liepen in een naast de veehouderij gelegen stuk land. De veehouder is verzekerd. Bij de Appelmarlftbrug is men gistermorgen vroeg begonnen met het verwisselen van de beide helften van de brug. De werk zaamheden verliepen zeer vlot en gisteravond hingen beide nieuwe delen op hun plaats. De N.V. baggermaatschappij Bos en Kalis, thans gevestigd te Sliedrecht, maar binnenkort verhuizend naar de nieuwe Ketel haven in Papendreeht, gaat volgende week het 100-jarig be staan vieren. Verwacht wordt, dat dit feest zeer grote belang stelling zal trekken: Bos en Kalis is een van de grootste bagger- maatschappijen ter wereld, met drieduizend werknemers in bin nen en buitenland. Zeer vele Sliedrechters werken er al jaren en zijn met het baggermateriaal uitgezwermd over de hele wereld. Hoewel het een typisch Slledrechts bedrijf, wordt de jubileumreceptie, in verband met de te verwachten belangstelling, niet in het bag- gerdorp, maar donderdagmiddag in hotel Witteburg in Den Haag gehouden. Eliza van Noordenne over. die toen samen beschikten over een kleine vloot van baggermaterieel. Zij kwa men in contact met Gerrit Jan Bos W. A. zn., en per 1 januari 1910 stichtten deze drie mannen een aannemersfirma onder de naam ..Kraaijeveld en Van Noordenne", die in Sliedrecht gevestigd werd. Reeds in het eerste jaar van het bestaan van de nieuwe firma werden verschillende baggerwerken aange nomen o.a. op de rivier De Dieze, de havens van Terneuzen en Delfzijl, de haven van de Lemmer en andere plaatsen in Friesland. In 1911 en 1912 werd de vloot uitgebreid en er werden wederom diverse grote en kleinere baggerwerken aangenomen. -Per 1 januari 1913 werd de heer Willem Bos Jzn. in de firma Kraaijeveld en Van Noordenne opge nomen, waardoor het bedrijf zich verder kon ontplooien en grotere armslag kreeg, wat o.m. tot uiting k*am in het aannemen van de wer ken voor de aanleg van een zeehaven te Dordrecht, een object dat voor die tijd tot de grote werken behoorde. Een bijzonderheid bij dit werk was, dat oorspronkelijk gerekend was om dit „in de droge" te maken, daar de haven gemaakt moest worden in de polder Wieldrecht en de Rivierdijk niet mocht worden doorgegraven voordat de nieuwe haven gereed was. Men besloot toen de baggermolens Zuilen en Leeuwarden en de zand zuiger Utrecht plus de benodigde bakken 07er de dijk te brengen. On der grote belangstelling werd dit experiment tot een goed einde ge bracht. Thuishaven Het materieel had als thuishaven het Middeldiep, ter hoogte van de hedendaagse Witte de Withstraat. Op dit werfje werden kleine reparaties aan de schepen in eigen beheer uit gevoerd- schepen, modern wat het toenmalige baggermechanisme betrof, maar uiteraard nog geheel met pe troleumverlichting en soms maar .een kist om op te zitten in de kom buizen. In aansluiting op het werk aan de zeehaven te Dordrecht, dat in de Eerste Wereldoorlog werd voltooid, volgden meer opdrachten, o.a. het baggeren van de eerste Merwede- Advertentie I-M. ♦UMHiSTKAAT TELEFOON 689»! Een 36-jarige plaatwerker uit Delft, de heer P. H-, heeft vannacht in een cel in het politiebureau aan de Oude Delft nogal huis gehouden. De man die onder invloed van sterke drank verkerend getracht had een rijwiel te besturen, werd om half twee inge sloten. De plaatwerker', die deze vrijheids beroving kennelijk niet op prijs stel de, heeft de aart de muur bevestigde stenen tafel in de cel ontwricht door er zjjn schouders onder te zetten. Een houten zitting aan de andere kant van de cel heeft hij losgewerkt. Tegen de man zal ook proces-verbaal worden opgemaakt vanwege vernie ling. Het begon in feite ai in 1909, toen in Utrecht, de firma J. van Noordenne en Co. werd ontbonden. Daarvan ble ven de heren Joh. Kraaijeveld en haven en het ophogen van terrei nen aan de Staart te Dordrecht. Ook In de andere buurgemeenten van Sliedrecht werden werken uit gevoerd, zoals ophogingswerkzaam- heden te Hardïnxveld en Papen dreeht. Na de Watersnood van 1916 werden dijken in de Biesbosch gespoten. In 1920 had de firma reeds zeven bag germolens, drie zuigers, twee sleep boten, acht elevatorbakken, zes on- derlossers, zeven zolderbakken en een drijvende bok Hercules. Het bestaan de oude materiaal werd gemoderni seerd, o.a. door elektrificatie van de verlichting. Een ware revolutie ontstond in het begin der jaren twintig, doordat het elektrisch lassen zijn intrede deed in het bedrijf. Grote bedrijvigheid ont stond door het aannemen van bag- In 1930 werd het bedrijf in een 1 n.v. omgezet. Het heette toen N.V. Aannemersbedrijf voorheen Joh. Kraaijeveld. Het dagelijks bestuur werd gevormd door de heer G. J. Bos W. Aznais directeur, byge staan door de heer Willem Bos als plaatsvervangend directeur. Korte tijd na de oprichting werd de naam andermaal gewijzigd, toen in N.V. Baggermaatschappij Bos en Kalis. Opnieuw werd de vloot met be langrijke werktuigen uitgebreid. In 1931 werd nabij Liverpool voor de eerste maal een groot baggerwerk uitge /oertj. Dit object kan beschouwd worden als de entree van Bos en Kalis in Engeland, in welk land sindsdien miljoenen kubieke meters srond zijn verzet. In 1933 werd in Engeland zelfs een dochtermaat schappij opgericht, de Westminster Dredging company, met Londen als zetel. Tydens da bezetting kon de N.V. Bos en Kalis haar werkzaamheden niet ontplooien en vooral gedurende de laat-te bezettingsjaren kampte men met grote moeilijkheden i Op 5 mei 1945 konden alle drijvende werk tuigen echter weer te voorschijn worden gehaald 'en in betrekkelijk korte tijd slaagde men erin alles in een werkvaardige toestand te bren gen. Reeds voor de bevrijding van Ne derland boven de rivieren was door de Rijkswaterstaat aan de Maat schappij tot Uitvoering van Zuider zeewerken, waarin Bos en Kalis loen- dertüd een belangrijk aandeel had, opdracht verstrekt voor het droog maken van het eiland Walcheren, gerwerken in de havens van Vlieland en Terschelling. Het zype, Brielle Hansweert, Terneuzen, Stavoren. Harlingen, Delfzijl, Zoutekamp en Zierikzee. In 1921 werd voor het eerst het onderhoudsbaggerwerk in de Vissers- haven te Scheveningen aangenomen, een contact dat tot vandaag is blij ven bestaan, terwijl het baggerwerk in de haven van Delfzijl sedert de oprichting een zeer lange reeks van jaren door de firma werd uitgevoerd. 'Het probleem van de zorg voor de geestelijk gehandicapte mens spreekt nog altijd te weinig tot het publiek. Niettemin gaat deze zorg het gehele volk aan. Een ieder zal op zijn eigen wijze dienen bij te dragen tot oplos sing van het vraagstuk der verzorging en plaatsing in de maatschappij van de zwakzinnige.' Dat zei woensdag de heer J. W. Wehrmeyer. directeur van de Van der Woudestichting in Delft, op een in Amsterdam gehouden pers conferentie van de federatie. Hierin zijn de algemene en confessionele nazorgorganen en de drie landelijke ouderverenigingen vertegenwoordigd Niet minder dan 200.000 jonge en oude landgenoten horen tot de groep geestelijk gehandicapten. De federa tie streeft naar een plaats om te wer ken en ruimte om de vrije tijd te genieten en naar een plaats voor eventuele verpleging of blijvende ver zorging van deze grote groep. De federatie acht het nodig dat er door het hele land sociaal-pedagogi sche diensten komen met eigen rayons, en. met verzorgingstehuizen en -instituten voor het opvangen van debielen en imbecielen. Hiervoor is veei geld nodig. De postrekening van het landelijk col lecte-comité van de federatie Nazorg BLO is nummer 200999 in Den Bosch. Op verzoek van de Schiedamse recherche is in Balkburg (Over ijssel) aangehouden de 27-jarige D. ,T„ die ervan wordt verdacht eind juni in Zaandam een bromfiets te hebben gehuurd, die hjj in Schiedam van de hand deed. Hij is vervolgens aan het werk ge gaan en zou zijn werkgever hebben opgelicht door gereedschap weg te nemen. Hij woonde hier onder een valse naam. Engels pond 10,59110,591 Amerik. dollar3,76fi3,77-^ Franse frank 76,92476,97) Belgische frank 7,557,551 Zwitserse frank 87,38187,43) Zweedse kroon 72.9873.01 Duitse mark 90,39190.441 Deense kroon 54,7254,77 Noorse kroon 52,81152,90) Canada 3,8513,86 (Van onze verkeersredacteur) Het ziet er wel naar uit, dat de verbinding van Amsterdam met zijn badplaats Stand voort in de toekomst' op een hoog viaduct zal gaan door Aerdenhout, benoorden de Zand- voortselaan. De gemeente Bloemendaal heeft zich altijd verzet tegen dit plan van de Provinciale Waterstaat, omdat het een mooie villawijk, waarin het Ju- lianaduin of Aerdenhoutse Kopje ligt, op ruwe wijze in tweeën zou snijden, maar na aanneming van een motie in Provinciale Staten is een uitgebreid verkeersonderzoek gehouden. Dit onderzoek heeft nu uitgewe zen. dat het verkeer het meest ge diend zou zijn met een weg, die de Zandvoortselaan direct kan ont lasten cn niet met een verbinding, die helemaal bezuiden Heemstede zou omgaan, zoals de gemeente Bloemendaal wilde, Het ziet er dus naar uit, dat Pro vinciale Staten eerlang zullen beslui ten het advies van hun waterstaats dienst te volgen. Deze dienst zou het dan voor de tweede maal winnen, van de gemeente Bloemendaal, die zich ook heeft verzet tegen eea zeer groot viaduct over een aantal lanen bij het Kennemer Lyceum te Over- veen. Dit viaduct dwars door een vil lawijk en ten dienste van de Weste lijke Randweg is nu in aanbouw. De nieuwe oost-westverbinding, die voor het verkeer met Zandvoort no" dig is, zou de Schipholwcg via de Haarlemmerhout verbinden met Aer denhout en Aerdenhout met Bent veld. - miljoen kubieke meter grond werd door de schepen 'verzet'. De firma leed in dat jaar ook een groot verlies, toen in november Joh. Kraaijeveld op bijna 63-jarige leef tijd vrij plotseling overleed. De heer Kraaijeveld vervulde niet alleen een belangrijke positie in de aan- nemerswereld, maar vele jaren maakte hij ook deel uit vande Sliedrechtse gemeenteraad (1901— 1920). Gedurende negen jaar was hij wethouder. BU de drooglegging van de Zuider zee heeft het Sliedrechtse bedrijf gro te activiteit ontwikkeld en konden tal van topprestaties worden geleverd. Het gigantisch werk kon met vereende krachten van de gehele Nederlandse baggervloot tot een. goed einde worden gebracht. Het personeel en het materieel van Bos en Kalis had hierin zeker niet het minste aandeel. De technici van Bos en Kalis heb ben in samenwerking met de scheeps werf De Klop te Sliedrecht een de montabele elektrische zuiger ont worpen. In Shotton (Engeland) heeft deze zuiger terreinen opgehoogd door het zand via een drijvende leiding en een tussenstation (opjaagstation) naar de stortputten te persen. Dat was in 1947. Het is in het baggersdorp Slie drecht een publiek geheim, dat bij Bos en Kalis bijzonder veeel research- werk wordt verricht, waardoor het mogelijk is geworden, dat op de gro te werken zo efficiënt mogelijk kan worden gewerkt. Na de voltooiing van de tweede demontabele zuiger de Amsterdam, werden nog tal van zui gers, molens, hoppers en bakken ge bouwd. Hoe belangrijk het is, dat zuigers demontabel zijn, bleek toen de zuiger 's-Hertogenbosch aan het werk moest in Lagos in Nigeria. Al het materi aal, zoals de demontabele zuiger, de demontabele elektrische centrale en de persbuizen werden in „moten" met een zeeboot verscheept. Er hoefde zo doende geen zeesleepwerk met de daaraan onvermijdelijk verbonden risico's te worden verricht. Spectaculair Tot een van de meest spectaculaire objecten behoort het persen van zand vanuit de Vinkevecnse plassen naar Amsterdam voor ophoging van terrei nen. Jaren van voorbereiding waren hieraan vooraf gegaan, waarin grote problemen moesten worden opgelost. Voor wat de technische kant be trof werd een geheel nieuw systeem in toepassing gebracht. Voor het zandtransport werd een persleiding van de kolossale lengte van tien kilo meter aangelegd, welke om het landschapsschoon niet te schaden groen geverfd werd. N.V. Bos en Kalis heeft thans vele dochtermaatschappijen over de gehele wereld verspreid: behal ve de Westminster Dredging Com pany, de Land and Marine Ltd in Bromborough. James Contracting Company Ltd te Southampton, Formost*Dredging Ltd. eveneens te Southampton, Bos en Kalis Draga- gens Company Ltd, in Canada, Dezer dagen is weer een nieuwe dochtermaatschappij gesticht in Australië. De vloot bestaat thans uit 26 bag germolens, 24 zuigers, 7 hopperzul- gers, 72 bakken en 45 stuks ander drijvend materieel. Het grondverzet bedroeg alleen in 1959 17.700.000 m3. (Ongecorrigeerd) 'Van een onzer verslaggevers) De gemeente Amsterdam heeft op een persconferentie haar standpunt uiteengezet in de zaak van de 62-ja- rige schoenmaker W. A. A. Janssen die zijn woning in de Korsjespoort- stceg moet ontruimen omdat de ge meente in dit huis (het geboortehuis van Multatuli) een Multatuli-Museum wil vestigen. Sinds 1958 doet de gemeente, aldus de heer Tulp. directeur van de afd. Wettelijke Aansprakelijkheid van de gemeente Amsterdam al pogingen de schoenmaker tot vertrekken te bewe gen. Na het vertrek van de Duitsers uit het pand, heeft hij zonder toestem ming van de eigenaar de benedenver dieping ook betrokken. De gemeente is van mening, dat de schoenmaker in het hem aangeboden en geheel ge restaureerde pantj no. T8 (eerste, tweede en zoideretagei zijn bedrijfje wel kan uitoefenen. Daarnaast is hem vijf maal de jaarhuur van de te verlaten woning aangeboden. De schoenmaker wil minstens ƒ25.000 schadevergoeding en een woning aan de rand van de stad. Zijn argument, dat no, 18 ongeschikt zou zijn voor zjjn verlamde vrouw, ver werpt de gemeente. 'Ook no. 20 heeft een hoge stoep en de vrouw komt de deur niet meer uit. De trap van no. 18 kan dan geen bezwaar zijn,' vindt de gemeente. Deze argumenten snijden geen hout, aldus mr, M. V, v. d. Woude, raadsman van de schoenmaker. 'De trappenkwestie ls een medische zaak die ook voor de man geldt: hij is hartpatiënt en een bovenwoning is voor een bedrijfje beslist niet ge schikt." VRIJDAG Bioscopen; MONOPOLE: Kasim, de bandiet van Zhobe. 2, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: The Nun's Story. 2 en 8 t uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. Opening zotnertentocnstelUngen, 20.15 uur. ZATERDAG Bioscopen; MONOPOUS: Kasim, de bandiet van Zhobe. 2, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: The Nun's Story. 2 en 8 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM. „Een vlinder heb ik hier niet gezien," tekenin gen uit het ghetto Theresienstadt „Twee werelden," foto's van Joan van der Keuken; antiek speelgoed. 10—17 uur

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 1