Achter Pensionhoudster en gasten overnachten op politiebureau IfJ5 otter i de zonnige RANG Piloot spaart huis enlandt in sloot Vis aan uw lijn? Zoek dan lijn in tongenleven Handige Belg zorgt voor aanhouding van 3 jonge dieven Belgen overstromen Zeeland op vrije dag Mgr. dr. G. Lemmens RANG A dit is Texelse hoeve voor zesde maal afgebrand mm Inbrekersbende van 25 leden opgerold Zeeuws protest over Bergense I r.k. moraal I Auto ramt aanhangwagen: liftster dood Kachels Jongetje (2%) eet scheermesje op Ambtenaar nam gift aan: ƒ200 boete HET VRIJE VOLK VRIJDAG 22 JULI I960 PAGINa 3 (Van een onzer verslaggevers) De Delftse pensionhoudster, de 56-jarige mevrouw A. Maas, haar 20-jarige zoon en drie pensiongasten hebben de nacht op het politiebureau te Delft doorgebracht. HERENPANTALONS NU, C0J0» SPORT HEMDEN ROTTERDAM: Weet u wat bij het inrichten van de binnententoonstellin- gen in de Ahoy'- en Energie hallen steeds een groot ■pro bleem is? Hoe die enorme kachels weg te werken. Dat is soms nauwelijks, doch meestal helemaal niet gelukt. De kunst schilder Frits Vogel uit Vlaar- dingen constateert tevreden- dat het hem op de vandaag ge opende tentoonstelling In ternationale blo emsier kunst (Fleurop-Interflora) wél ge lukt is. En hoe! Hij heeft er een grote scheepsboeg omheen gebouwd SSsiALFfitl Él (Van een onzer verslaggevers) Een besproeiingsvliegtuig van de firma Mastboom uit Rotter dam is gistermiddag in een kanaal bij Klazienaveen neerge stort. 'Het is heel simpel,' zei de dertigjarige piloot W. M. H. uit Rotterdam, die er met de schrik en een nat pak afkwam. 'Ik ben te kort gekomen in de startlengte.' Eerste prijs (Van een onzer verslaggevers) Een slimme Belgische automobilist heeft er in Antwerpen voor gezorgd, dat een omvangrijke reeks van diefstallen van bromfietsen en auto's in Den Haag is opgelost. Drie jonge Hage naars (17 en 18 jaar) zijn aangehouden, een hunner in Ant werpen op aanwijzing van de Belg. Deze had op de weg naar Antwerpen een Hollandse auto uit de bocht zien vliegen, een jonge chauffeur er,ongedeerd zien uitkruipen en was argwanend geworden toen hij zag, dat de knaap geen belangstelling voor de schade had, maar gewoon wegwandelde. Het verhaal van het afleveren van de knaap aan de Belgische politie hoort in een film thuis. Hiliill %mm$ WiËmÊmm Wsfmk ffiSl! Mr. K. Vonk benoemd tot hoogleraar Gistermiddag zijn zij door de deurwaarder uit hun woning aan de Rotterdamseweg 5, gezet. De bewoners hebben het uit vier verdie pingen bestaande pand moeten verlaten vanwege de uitbreiding van het architectenbureau F. van der Vegt, dat tot nu toe alleen In de onderste verdieping gevestigd was. Mevrouw Maas lieeit via het huis vestingsbureau een woning toegewe zen gekregen in de Meidoornlaan die zij echter niet wenste te betrekken. De verhuiswagen, die gistermiddag voor het reeds in de steigers staande huis aan de Rotterdamseweg ver scheen, heeft het huisraad en de ameublementen dan ook niet naar de Meidoornlaan gebracht, maar naar een opslagruimte aan de Rot terdamseweg. Mevrouw Maas en haar huisgeno- Advertentie IJM. in onze merkarfi ke I enopruiming I met de bekende Terlenka-eigen-* schappen, zoais kreukhersteilend, piooihoudend enz. enz. Normaal 34.75 ALLE MATEN Ook voor corpulente figuren» no-iron, pracht- kwaliteit, weergaloze pasvorm, vast gestelde verkoop- pn'is 19.50 Zolang devoorraad strekt! Korte Hoogstraat IX Meent hk.Goudse- singel Katendr. Ugedifk hk. Dorpsweg West Kruiskade 35 LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 Het pand dat de pensionhoudster en haar gasten gisteren hebben moeten verlaten, staat al in de steigers, om te worden ingericht als bedrijfsruimte voor het archi tectenbureau. ten onder wie een jong gezin, waar van de vrouw vijf maanden in ver wachting is, zijn vastbesloten de komende nachten op het politiebu reau of op straat door te brengen totdat zü een groot huis krijgen toe gewezen. Het pand. dat zij heeft moeten prijsgeven, is 280 m2. Het huis aan de Meidoornlaan bestaat slechts uit drie kamers en heeft een oppervlak te van 48 m2. Het huisvestingsbureau stelt zich echter op het standpunt dat het niet hoeft zorg te dragen voor een nieuw bedrijfspand voor de pensionhoud ster. De pensionhoudster, die reeds 30 jaar haar bedrijf op de Rotter damseweg uitoefent, is reeds enige jaren op de hoogte van de uitbrei dingsplannen van het architecten bureau, dat het pand oniangs heeft gekocht. De pensionhoudster is met de beslissing, die hierover door de rechtbank is gevallen, werkloos ge worden. Zij meldde zich gisteravond bij de wachtcommandant van het politie bureau met de woorden: Ik zou graag onderdak willen hebben. Ik j heb mjjn bedrijf bij me. Het gezel schap heeft de hele nacht in de wachtkamer van het bureau gezeten, Er is op die nieuwe binnententoon- steliing in de Energiehal heel veel moois te zien: eerste klas vakwerk van binnen- en buitenlandse bloem- sierkunstenaars. 'Wij vragen op deze plaats uw bijzondere aandacht voor de inzending van de Rotterdamse afdeling Fleurop, 't Is een echt-Rot- terdamse inzending, waarvoor de kunstschilder-decorateur-arrangeur- bioemsierkunstenaar Vogel met pret tige hulp van zijn vriend, de Rotter damse kunstschilder Daan den Dik- kenboer. veel werk heeft verzet. Terwijl hij meehielp bü het inrich ten van de tentoonstelling zei een Floriade-werker tegen ons: Ttijk nou zo'n zware dukdalf. Waar heeft die Vogel dat ding opgescharreld? Hoe heeft hij 'm hier gekregen?' En we keken met respect naar het zware, gegroefde, donkerbruine gevaarte Tja/hoe kon dat? Die dukdalf is hèt grapje van de bloemsierkunstexpositie. je kunt 't "gevaarte' met één hand optillen: Triplex! En kijk eens naar dat zware, verroeste anker; zó uit zee opgebag gerd. Gips! Maar die zware ijzeren balken dan? Hout! Advertentie I.M. H. was omstreeks half drie opge stegen van een grasveld, dat als start- en landingsbaan fungeerde voor zjjn vliegtuig. Hij moest volgens dagelijks recept een kruistocht over de aardappelvelden maken en deze besproeien met middelen tegen aard appelziekte en coloradokevers. „Ik ging in de wiek," vertelde de blonde piloot ons zeer rustig. Het vliegtuig moest over een weggetje wippen, dat gedeeltelijk in een diepte lag. De onder het toestel bevestigde sproeiers raakten de grond. Alles zou echter nog goed gegaan zijn, als de piloot niet recht op een woning was aangevlogen. Bliksemsnel reagerend slaagde h|j De hóeve Madura in de polder Eier- land op Texel is vrijdagochtend om streeks 3 uur door de blfksem getrof fen, waardoor een grote landbouw- schuur met vele landbouwwerktuigen een prooi der vlammen werd. De schade bedraagt ongeveer 180.000, die door de verzekering wordt gedekt. Deze boerderij die eigendom is van mevrouw Michlels van Verduyn te Wassenaar en door de heer j. van Maldegem wordt gepacht, is reeds zes maal door vuur geteisterd. De huidige pachter heeft driemaal de brandweer moeten alarmeren. De oorzaken van de branden zijn van uiteenlopende aard. Enige malen ontstond er brand door het hemel vuur, in een ander geval hadden kin deren brand gesticht en tijdens de opstand der Russen in 1945 is deze boerderij door de Duitsers met ge schutvuur in de as gelegd. er net op tijd in het vliegtuig naar links te laten zwenken. Door dit bij draaien had het echter alle hoogte verloren. Het stortte na eerst in een bietenveld terechtgekomen te zijn in de Verlengde Meerwijk, op nog geen dertig meter van het huis, dat net niet geraakt werd. Bij de manoeuvre was het toestel honderdtachtig gra den gedraaid. „Het was een onbewuste impuls," was het commentaar van de piloot. „Ik ben echt geen held van Eind hoven of zo." Hij voegde eraan toe: „Ik moest wel om dat huls heen om beide partijen te sparen." La ter bleek, dat de bewoners van het huis op het moment van het onge luk niet thuis waren. Het vliegtuig verdween voor een klein deel onder water. H. kon zich zelf gemakkelijk uit de cockpit be vrijden en naar de kant kruipen. „Uiteraard, anders had ik hier niet gestaan," zei h|j droogjes. De Rijksluchtvaartdienst stelde enkele uren na het ongeval een uit gebreid onderzoek in. De linkervleu- geltop was beschadigd evenais het onderstel. Vannacht hield de politie de wacht bij het toestel. Vanochtend zou een takelwagen van de firma Mastboom proberen het gevaarte te bergen. FRITS VOGEL ....buitenbeentje.. Al die Rotterdamse attributen zijn bijkans volmaakt nagebootst. 'Hulde' zal elke rechtgeaarde modelbouwer zeggen, Frits Vogel heeft de eerste prijs ge wonnen toen de afdeling Rotterdam van Fleurop een prijsvraag uit schreef: 'Wie maakt de Rotterdamse inzending?' De jonge kunstschilder noemt zich een 'buitenbeentje'. In feite was hij' de enige die een vast onderwerp mocht uitbeelden: Rotter dam. - De 29-jarige Vogel wijst op de 'rui- kraan daarzyn de meeuwen, Daar zijn ze, de 'kinderhoofdjes', daar is de hijs kraan, daar zijn demeeuwen. Daar zijn de, tandwielen, bedrijvigheid van in dustrie symboliserend. Er is veel symboliek: wederopbouw, eeuwenlan ge verbondenheid met het diepe wa ter, de zee. En dat water? Scherven van vele honderden bruinachtige flessen Bloemen, véél bloemen, bekoorlijk gerangschikt. Men bespeurt liefde voor die bloemen èn voor de decora tie: het arrangement. Frits Vogel heeft dat niet van een vreemde: zijn vader was arrangeur van het Rozen- festival. Vader Vogel zal ook de al lerlaatste (herfst) expositie arrange ren. De Belg zette zijn eigen auto een eindje verder aan de kant van de weg, zette de klep van de motor open en ging kwasi naar een defekt speu ren. „Awel zulle,, kunde ge effe op dat knopke drukken?", zei hij tot de voorbijlopende jongeman. Deze ver leende de gevraagde, assistentie en de Belg deed dolgelukkig, dat de wagen weer liep. Uit pure dankbaarheid bood hij de knaap een lift naar Ant werpen aan. In de Sinjorenstad stopte hij voor een politiebureau, drukte uitvoerig op de claxon en tóen er een gendar me naar het lawaai kwam kijken ad- (Van een onzer verslaggevers) Anderhalve gulden be loning voor de vondst van een met een rood of scheeps onderzoek op in- geel plastic staartvlag- temationaal niveau. Be- visuitzet is, wat meer over de tong te weten te komen. Het is een groot- getje getooide tong. Dat is de prijs die de biolo gen van het Rijksinsti tuut voor Visserü-onder zoek te IJmuiden uitlo ven aan degene die, waar ook ter wereld, een gemerkte tong weet te vangen. Anderhalfduizend van deze gemerkte tongen werden verleden jaar in zee uitgezet: dit. jaar- waren 'net er drie en een iialf duizend. De be doeling van deze massale halve Nederland, waar dertig percent van de visvangst uit tong be staat, werken mee Enge land, Duitsland, België, Denemarken en sinds dit jaar ook Frankrijk. Van de tong is maar weinig bekend. Trekken deze vissen de zee op en af of kruipen ze in de grond? Leggen zij grote afstanden af of niet? Komen deze vissen, die uiel iu scholen maar in dividueel door het water trekken, op bepaalde plaatsen bijeen? Allemaal vragen, die eerst beantwoord kun nen worden, als de ge merkte tong door de vis sers aan het Rijksinsti tuut voor Visserij-onder zoek is afgeleverd. Verleden jaar, aldus deelde men ons mede, leek er totaal geen Hjn te bespeuren in de leef wijze van de gemerkte tong. Maar dit jaar wordt het resultaat van het onderzoek, naar het zich laat aanzien, hee! wat beter. Met de aldus verkregen gegevens is dj hele Noordzeevissenj ge baat. (Van een onzer verslaggevers) Vele duizenden Belgen, die Onafhankelijkheidsdag vier den, hebben gisteren Zeeland overspoeld. In lange rijen auto's en bussen passeerden zij 's morgens al vroeg de grens. De veerdienst. 3reskens- Vllssingen kreeg en recorddrukte te verwerken. Van 's morgens half negen tot 's avonds half negen zetten de twee grote veerboten Prinses Beatrix en Prinses Irene en het schip 'Konin gin Juliana meer dand ertienduizend mensen, negenhonderd fietsen, 1800 auto's en 144 bussen over van Bres- kens naar Vlissingen. Tegen de avond trok de stroom terug. Aan de kaden vormden zich lange files. Vooral Middelburg, waar het markt was en de VVV een ringrijderij in klederdracht op touw had gezet, trok veel bezoekers, 's Morgens vroeg was er in de binnenstad ai geen parkeer plaats meer te vinden. Naast duizen den Belgen zag men er ook honderden Duitsers, Fransen en Engelsen. Ook de badplaatsen op Walcheren en het oude stadje Veere werden nw. spoeiri. De meeste hotehs op Walche ren zitten tjokvol. Het 2!4-jarige zoontje van de ga ragehouder M. Hoogeboom te Oud karspel heeft in een onbewaakt ogen blik kans gezien een scheermesje te bemachtigen en in te slikken. .Het ventje heeft 't mesje eerst stuk- gekauwd, zodat het in stukken naar binnen is gegaan. Wonder boven wonder heeft het kind zijn mondje hierbij niet verwond. Het vertoeft thans in het Sint-Elisabethziekenhuis te Alkmaar. De doktoren hopen, dat de resten van het mesje langs de natuurlijke weg het lichaam zullen verlaten. Mocht dat niet het geval zijn, dan zal een maagoperatie wor den uitgevoerd. (Van een onzer verslaggevers) De rechtbank te Breda heeft gis teren de ambtenaar van de looncon- troledienst van het departement van Sociale Zaken H. v. H. uit Breda ver oordeeld tot 200 boete. Van H. had In strijd met zijn plicht, nadat hij in een Tilburgs bedrijf overtredingen had geconstateerd, van de directie van dit bedrijf een gift van 100 aangenomen. Tegen hem was drie maanden gevangenisstraf geëist en twee jaar ontzetting uit het recht een controlerend ambt te ver vullen. viseerde hU deze de naast hem zit tende jongeman aan de tand te voe len over een ongeluk op de weg. Toen viel de knaap al gauw door de mand. Het bleek de 18-jarige Hagenaar N. j. S„ die toegaf de auto In de Balistraat in Den Haag voor de deur van een verhuurbedrijf gestolen te hebben, samen met zijn even oude vriend G. W. S. Deze was ook mee naar België gereden, maar was on derweg uitgestapt omdat h(j langs de kant van de weg eenmooie glimmende brommer had zien staan. Hö had de brommer gestolen en was erop-naar Nederland teruggereden. Een grote rij van diefstallen is nu opgelost, want het tweetal blijkt samen met de lï-jarige H, G. A. van der M. in totaal 22 bromfietsen meegenomen te hebben, een fiets en zeven auto's. De brommers werden tendele in de bossen bij Doorn ge demonteerd en de onderdelen ver kocht of verruild. De auto's hebben zü niet verhan deld, maar steeds enkele uren later weer ergens anders neergezet. Maar dan was de inhoud van de auto zorgvuldig uitgezocht: radio's, ge reedschap, een verrekijker én foto toestellen vormden de buit. Reeds eerder, op 21 mei, is het Haagse drietal bijna ingerekend. Zij stalen die dag van de Varkenmarkt een bestelauto en reden ermee naar Groningen en vervolgens naar Mep- pel. Door hun hoge snelheid wekten zü argwaan, zodat zij al spoedig achtervolgd werden door een pa trouillewagen van de rijkspolitie. Met een snelheid van 135 kilometer per uur snelde de bestelauto in de richting van Groningen terug, draaide onderweg een onover zichtelijk zijweggetje in en raakte zo de rükspoiitie weer kwijt. Nauwelijks was de bestelauto in Groningen of de gemeentepolitie zette de achter volging in. Weer ontkwamen de jongens. Zij stapten uit, probeerden nog een ge parkeerde Volkswagen mee te ne men, maar toen dat niet lukte, na men zij de trein en reden naar- As sen. Het nobele drietal stal daar een Opel, die voor het station gepar keerd stond. Zü hadden een auto- j sleuteltje dat wonderwel paste. Met j deze Opel zijn zij toen naar Den I Haag teruggereden, waar zij de auto op het Plein achterlieten. Uit pure baldadigheid braken zy de poten van een in de auto staande bank en wierpen de restanten in een Haagse gracht. De slimme opletten de Beig heeft ervoor gezorgd, dat het drietal nu ingesloten zit. Met de arrestatie van niet minder dan 21 (meest jonge) mannen en 4 jeugdige vrouwen, heeft de Amster damse centrale recherche een einde kunnen maken aan het roven, in breken, geweldplegen en een andere reeks misdrijven van een bende, die haar hoofdzetel had in een koffie huis aan de Spuistraat te Amster dam. De stoet tot deze massale arresta tie gaf de Hilversumse politie in be gin juni van dit jaar, toen vier jon gemannen op heterdaad werden betrapt bij een poging totinbraak in een stofzuigerfabriek. Na een uit voerig verhoor konden de politie in Amsterdam en rechercheurs in Den Haag nog vier mannen aanhouden onder wie ook de pachter van het koffiehuis, de 29-jarige G. J. Deze bleek achteraf de promotor van de groep te zijn. De sneeuwbal ging aan het rollen en de ene arrestatie na de andere volgde. Ook vier meisjes tussen 16 en 21 jaar, die als serveersters dienst de den in het koffiehuis, werden ge arresteerd, verdacht van heling. Ze zijn later op vrije voeten gesteld. De 21 mannen in de leeftijd van 20 tot 30 jaar, onder wie enige goede bekenden van de politie en twee uit een inrichting gevluchte terbeschifc- kinggestelden, zijn opgesloten In de huizen van bewaring in de hoofdstad. Hiermee is volgens de politie een einde gekomen aan een reeks mis- drüven, zoals kleine inbraken, dief stallen in winkels en uit auto's, ge weldplegingen enz. (Van een onzer verslaggevers)' De gemeenteraad van St. Maartens-j dijk heeft gistermiddag voor de tweedej maal en weer op initiatief van wet houder Bazen besloten een scherp protest te laten horen over de gang van zaken bij het Algemeen Burger-1 ziekenhuis te Bergen op Zoom. De, wethouder zei te hopen, dat de and dere gemeenten van Tholen dit voor-i beeld zuilen volgen, zoals zü ook Si! Maartensdijk? voorbeeld bij het vorige: protest hebben gevolgd. Wethouder Bazen sprak van de 'fa-j natleke r.-k. moraal van een kleine I minderheid van «en regentencollege', i 'Men mag de algemene status van dit; ziekenhuis door deze fnuikende be slissing ten opzichte van andersden- j kenden niet verkrachten,' aldus de': wethouder, doelend op de beslissing.; waarbij de r.-k. moraal de medici bij reglement wordt opgelegd. (Van een onzer verslaggevers) Mej. J. C. M. Grootaars uit Am sterdam is donderdagavond om kwart over tien op slag gedood toen de auto, waarin zij zat, op de rijksweg 2 te Utrecht in volle vaart op een ge parkeerde onverlichte aanhangwagen reed. De chauffeur van de verongelukte volkswagen, de 45-jarige W. R. M. uit Ede, moest met een zware her senschudding in het St.-Antonius- ziekenhuls worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde 300 meter voorbij het verkeersplein Oudenrijn in de richting Amsterdam. De aan hangwagen stond op de vluchtstrook en daarom is het onbegrijpelijk, dat M. ertegen op reed. Mej. G. had van hem een lift aangeboden gekregen, De auto was totaal vernield. (Van een onzer verslaggevers) Met 35tegen 4 stemmen heeft de Amsterdamse gemeenteraad mr. K. Vonk, raadadviseur van het Ministe rie van Verkeer en Waterstaat, be- noemd tot buitengewoon hoogleraar in de verkeers- en vervoerseconomie aan de Universiteit van Amsterdam. (Van een onzer verslaggevers) Mgr. dr. G. Lemmens, emeri tus-bisschop van Roermond is vanmorgen om half acht over leden in het ziekenhuis te Roer mond. Hij was daar zondag op genomen voor het ondergaan van een operatie. Mgr. Lemmens. die bijna 76 jaar werde bestuurde zyn bisdom van 1932 1958 toen hij op zün verzoek van de Paus ontheffing van zijn taak ver kreeg. Hij droeg zijn opvolger, mgr. dr. A. Hansen, hog in datzelfde jaar ten grave. Zyn tweede opvolger, mgr. P. Moors, was by zijn sterven aanwezig. De overledene, die zich tü'dens de oorlog een onverzettelyk strijder te gen het nationaal-socialisme toonde, was commandeur in de orde van d# Nederlandse Leeuw. HU kreeg tegeiü» met zün emeritaat de titel van aarts- bisschon.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2