Ruimte in economie (groter dan voorzien) moet ook werknemers ten goede komen Duitse toerist na botsing overleden Jonge esperantisten werken via hun taal aan betere wereld Chinese kok slaat collega schedel in U Pedicure Wat 'n drukte REISLUST BLEEF DIT JAAR BENEDEN VERWACHTINGEN Dode en zwaargewonde bij eerste verkenning rondom La Conrtine Voorzitter CNV op algemene vergadering: qoltiM ZONDER COMMENTAAR rS floriade Congres in Rotterdam Top-zondag „Spin" i in Schiedam op stelten Journalist A. Hansen overleden Vier Nederlanders beieven hachelijk avontuur in Tirol Jongen hij vissen verdronken Amsterdammer in zee verdronken, Duitser gered mmamm Toto-wee In Leerdam: Woningen voor 800 Ambonnezen (a£SO<Y Ook buitenland Katienopstand: HET VRUE VOLK MAANDAG 85 JULI 1960 PAGINA 3 ynl 1®P° ~J0' (Van onze sociaal-economische rdactie) Onze economische ontwikkeling is zo gunstig, dat er meer ruimte bestaat dan bij de afsluiting van de huidige c.a.o.'s kon worden voorzien. Niemand zal tegen deze ontwikkeling bezwaar hebben. Wel doet zich voor de vakbeweging de vraag gelden op welke wijze en in welke mate ook de werknemers van deze nieuw ontstane ruimte kunnen profiteren. Aldus de voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer C. J. van Mastrigt, die vandaag bij de opening van de algemene vergadering te Utrecht onder meer uitvoerig heeft gesproken over de loonpolitiek. Kind onder auto Bij inhaalmanoeuvre Achterhaald De ONV-voorzitter drong er voor al bij de werkgevers op aan de wet ten op de bedrijfsorganisatie en de ondernemingsraden royaal en loyaal uit te voeren. Hij zou het betreuren als de wetgever dit zou moeten af dwingen. mmm (Van een onzer verslaggevers) „Ik geloof, dat het contact van mensen van verschillende nationaliteiten de vrede in de wereld kan helpen bewaren. Daarom heb ik Esperanto geleerd". De negentienjarige student Humphrey Tonkin uit Engeland zegt dit met overtuiging. Snel contact Het is zondag op de Floriade druk geweest! Wat wilt U? Goed weer, een prachtige nieu we binnententoonstelling En ze zijn gekomen, de "bezoe kers: duizenden, vele duizen den schoven over het terrein! Meer vragen (Van een onzer verslaggevers) Het reisseizoen 1960 is heel anders verlopen dan de mensen van het vak hadden verwacht. Ze haden gerekend op een stijging van het aantal Nederlandse va kantiegangers. Vooral voor de buitenlandse reizen zou, zo dachten reisbureaus en reisver- enigingen, de belang stelling toenemen. Doe-het-zelf Eén Nederlandse militair is gisteren om het leven geko men, één werd ernstig en drie werden licht gewond, bij twee ongelukken die zondag grote verslagenheid teweegbrachten in het Nederlandse legerkamp té La Courtine in Frankrijk. Jeep stort in ravijn Vrachtauto van helling Advertentie I.M. Wij hebben U dikwijls verbaasd doen staan over de lage prijien van onze zomerstoffen. Maar. dit is een Opruimings- aanbieding, resultaat van een natte zomer, maar toch willen wij geen meter overhouden. En daarom koopt U morgen zomerstoffen in tientallen kwa liteiten.. uni stoffen in fraaie zomertlntenimprimés van dit Jaar In pracht dessins moderne rokstoffen In de laatste kleurstellingen, voor minder dan de halve prijs. Dinsdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze zomerstoffen voor een prijs die elke verwachting overtreft, door elkaar, per meter voor IUI CC 11 |JI iji UI De heer Van Mastrigt vroeg zich af of de beschikbare ruimte alleen moet worden gebruikt voor loons verhoging. Hij merkte op, dat in vele bedrijfstakken de pensioenen nog on voldoende zijn. ook kunnen nog winstdelingsregelingen worden ge troffen. Over het resultaat van de vrijere loonvorming was de CNV-voorzitter tevreden. Hü vond het echter on juist de waarde van een systeem van loonpolitiek alleen te meten naar de uitkomst. Het hanteren van de produktivl- teitsstijging ais enige maatstaf is volgens de heer Van Mastrigt voor de toekomst niet wel houdbaar. Ook de rentabiliteit en de werkgelegen heid moeten een belangrijke rol spe len bij de loonvorming. Spreker dacht aan een vergroting van de verantwoordelijkheid voor het 'bedrijfstaksgewijze overleg en aan een vermindering van ingrijpen door een centraal toetsingsorgaan. „Een nieuwe, verbeterde vrijere (Van een onzer verslaggevers) Na een ziekte van zeven maanden is gistermorgen in liet Academisch Ziekenhuis te Utrecht op 48-jarige leeftijd overleden de journalist A. Hansen, in leven chef van de stads redactie van het Utrechts Nieuws blad. Hij was o.m. lid van het hoofdbe stuur van de Nederlandse Journalis tenkring en secretaris-penningmeester van de afdeling Utrecht van de NJK. De teraardebestelling heeft don derdagochtend om half twaalf plaats op de derde algemene begraafplaats te Utrecht. (Van een onster verslaggevers) Een botsing tussen een Nederlandse! en een Duitse auto. zaterdagmiddag' op rijksweg 1 in de Wieringermeer.j heeft twee mensenlevens gekost. De; vijftigjarige S. C. Tijsen uit Den Oever was op slag dood. een der vijf gewonde Duitse toeristen overleed gisteren In het ziekenhuis ie Alk-' maar. Onder Wieringerwerf raakte de, heer Tijsen door onopgehelderde oor-! INNSBRUCK (DPA) Vier Ne derlandse meisjes en een jongen uit Amsterdam zijn in het afgelopen weekeind b(j de afdaling van de 1600 meter hoge Heubcrg b(j Walchsee in Tirol door mist, regen en duisternis overvallen, zodat zij verdwaalden. Een van de meisjes, de 20-jarige mej. A. Boswinkel, is er met veel moeite in geslaagd het dal te berei ken en hulp te halen voor haar vier reisgenoten op de berg. Een reddingploeg uit Walchsee, vergezeld van mej. Boswinkel, be steeg de berg en slaagde erin het viertal te vinden. B(j de afdaling langs een rotsach tige helling kwam mej. Boswinkel te vallen. Zij werd aan het hoofd ge wond en moest naar het ziekenhuis V-u Kufstein worden gebracht. (Van een onzer verslaggevers) De negenjarige Nicolaas Houter- man uit Alkmaar Is zaterdagmiddag om half vijf bij het vissen in de Hoornsevaart te water geraakt en- verdronken. De jongen stond met een achtja rig vriendje op een dekschuit. Zijn vriendje rende na het onge luk naar huis en waarschuwde zijn vader. Even later kwam ook de vader van de drenkeling met een buurman aangesneld. Beide laatste mannen sprongen te water en brachten het kina op het droge. Hoewel een arts nog geruime tijd kunstmatige adem haling heeft toegepast en later ook nog zuurstof heeft toegediend, ble ken de levensgeesten met meer te kunnen worden opgewekt. CVan een onzer verslaggevers) De 21-jarige Amsterdammer J. fcust is zaterdag tijdens het zwem men aan het Noorderstrand in Zand poort In een mui terechtgekomen len verdronken. Personeel van het jzeebad Termes' slaagde erin de 1'Duitse zwager van het slachtoffer met een vlet aan land te brengen. Lust was toen al In d« diepte ver- jiFftnetb fffiSk off de unkerweghelft. Zijn auto kwam met een sneïneid van 60 km: in frontale botsing met de Duitse wagen, die 100 km reed. Beide voertuigen werden onherken baar vernield. Alle vijf inzittenden van de Duitse wager. liepen verwon dingen op. De chauffeur, de heer Bornmann, is gisteren aan de gevol gen van zijn verwondingen overleden. Een auto uit Dordrecht, waarvan de inzittenden op terugreis waren uit Italië, botste gistermorgen vreog even buiten Tilburg op de rijksweg naar: Breda tegen een boom. De 23-jarige bestuurder A. S, werd ernstig gewond, de naast hem zittende 24-jarige A. van Lieshout was op slag dood. Op de Grensstraat te Waubach (L.) kwam het tweejarig jongetje A. S. onder een Duitse personenauto; het kind overleed kort na het ongeluk. De 62-jarige J. Coppens uit Den Bosch werd zaterdagnacht bij het oversteken van de Aa-brug aange reden door een bromfietser. Hij overleed op weg naar het zieken huis. In Tilburg reed de 72-jarige M. van Vught zaterdag op het kruispunt Meelstraat-Diepenstraat met zijn fiets tegen een auto. Hij overleed in de loop van de dag. Twee echtparen, een uit Dortmund en een van de RAF-basis in Geilen- kirchen, werden ernstig gewond, toen zaterdagavond op de weg Heerlen- Schaesberg een Duitse en een Engelse auto bij een inhaalmanoeuvre in bot sing kwamen. Zaterdagmorgen omstreeks 11 uur is de 78-jarige C. Loeris.nd tijdens het oversteken van. de rijksweg in Bleiswijk door een auto gegrepen. Het slachtoffer overleed ter plaatse. en gedifferentieerde loonpolitiek zal echter niet gevoerd kunnen worden in het huidige wettelijke kader. De regering zal dan ook spoedig moeten komen met haar zienswijze op een nieuw wettelijk bestel, opdat daarover het beraad in de SER kan beginnen." Wat de „achterblijvers" betreft, was de heer Van Mastrigt van me ning, dat de coördinatie best n u kan plaatsvinden. Spreker had waardering voor het prijsbeleid van de regering, maar hij verlangde van de regering een sterk beleid wat betreft de prijskartels. 'De tijd is voorbij, dat economische zaken alleen de werkgevers aangaan. De ontwikkeling lieèft dit achter haald. Het is onvoldoende, dat we in de SER mogen meepraten, van hoe grote betekenis dit ook moge zijn. Sprekende over de rechtsvorm van de onderneming herinnerde de heer Van Mastrigt eraan, dat de Stichting van de Arbeid niet in staat is geweest een advies uit te brengen. Daarom moest men zich nu niet er over beklagen, dat de zaak in de po litiek is getrokken door de Instelling van een staatscommissie. Wel zou hij het op prijs hebben gesteld als per sonen uit de organisatie van het be drijfsleven in de commissie waren op genomen, Enige wensen van de heer Van Mastrigt op het terrein van de sociale verzekering waren: een leeftijdsgrens van 45 in plaats van 50 jaar voor de weduwenver- zekering; een leeftijdgrens in de AOW van 60 in plaats van 65 voor de onge huwde" vrouw; op de kortst mogelijke termijn, een wettelijke regeling voor de in- validlteitsuitkeringen; het CNV geeft daaraan voorrang boven een algemene kinderbijslagregeling: afschaffing van de loongrens in de sociale verzekering, behalve voor het ziekenfondsenbesluit. Wal het huurbeleid betreft, pleitte de CNV-voorzitter voor een stelsel van kleine verhogingen in plaats van forse huurverhogingen. Bij verdere huurverhogingen zal ook meer aan dacht moeten worden besteed aan het woongenot, dat de diverse woningen bieden. in deze rubriek vermeldt Hel Vrge Volk zonder commentaar tref- lende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Boven de Rotterdamse lucht haven Zestienhoven cirkelde za terdagmorgen dit hefschroef- vüegtuigje met als buitenboord passagier de trapezewerker Hochgemuth. Hij oefende boven Rotterdamse bodem voor de stunts, die hij 's middags sou uithalen boven Amsterdam. Zijn hoofdstedelijk optreden diende om de aandacht van het publiek te vestigen op de eerste voorstel lingen in Amsterdam van het circus Toni Boltini. Acrobaat Hochgemuth werkte boven het IJ, vlak bij het nieuwe havengebouw, in de buurt waar van een batterij persfotografen strategisch was opgesteld óm he likopter, acrobaat en havenge bouw in één opname te vangen. Zo op het eerste gezicht is de sport zelf de dupe geworden. Het lijdt geen twijfel, dat de met lijdelijke vergun ningen in stand gehouden KNVB- pool veel meer geld aan de sportver- enigingen heeft kannen uitkeren dan volgens de nieuwe opzet, aangenomen dat ook de Eerste Kamer het wets- ontwerp aanvaardt, mogelijk zai zijn. Het monopolie van de voetbalbond is nu doorbroken, de opbrengst zal in de toekomst meer gespreid worden j en ais gevolg van de niet zo specta culaire prijs zou de deelneming kun nen verminderen. Mén behoeft waar lijk geen profeet te zijn om nn reeds vast te stellen, dat met name de KNVB in de komende drie jaar per se geen 46,5 miljoen gulden ter beschik king zal krijgen zoal? in de afgelopen periode van drie jaar KNVB-tolo het geval Is geweest. Leo Pagano in *De Opmars', ledenblad der KVP, gedateerd augustus 1960. (Van een onzer verslaggevers) In Leerdam zullen 110 woningen en een kerk ten behoeve van 800 a 300 Ambonnezen worden gebouwd. De kosten van dit complex, waar aan spoedig zal worden begonnen, bedragen ƒ1.700.000. Sir Edmund Hillary en zijn vrouw zijn in Calcutta aangekomen om een nieuwe expeditie naar het Himalaya' gebergte voor te bereiden. Het vertrek is bepaald in september. Hij Is een van de ongeveer honderd deelnemers aan het jongerenesperan- tocongres dat deze week in Rotter dam wortd gehouden. Humphrey wil de jonge mensen uit alle landen ont moeten dat is de reden, waarom hij met nog dertig j'ongelui uit Enge land naar Rotterdam is gekomen, waar gistermiddag het zestiende jeugdesperatocongres door de heer G. Becker, voorzitter van de wereldbond van jonge esperantisten officieel is geopend. De heer Becker maakte bekend, dat de jongelui uit Nederland, Duitsland, (Van een onzer verslaggevers) Bij een hevig: gevecht tussen twee samenwonende Chinese koks in een woning aan de Onde Waal te Amsterdam is de 30-jarige Li Cheong zondagmorgen vroeg levensgevaarlijk gewond. Zijn vriend, de 24-jarige L. P. D. zou hem,met een zwaar voorwerp-de schedel hebben Ingeslagen. Het Chinese restaurant China Town in de Binnen Banammerstraat, waar de beide uit Hongkong afkom stige Chinezen werkten, was zondag avond gesloten, omdat de ene kok in het Weesperplein ziekenhuis lag en de andere door de politie was gear resteerd. De familie N. Bleijswijk, die op de derde verdieping van het perceel Oude Waal 25 woont, werd zondag morgen om kwart over vier gewekt door de geluiden van een hevige vechtpartij. Het gegil en geschreeuw was zo onheilspellend, dat de heer Bleijswijk onmiddellijk besloot de politie te waarschuwen. Terwijl hü opbelde, hoorde zijn vrouw en hevige slag en daarna hield het gevecht op. Mevrouw Bleijswijk, die bij het raam van haar kamer aan de kant van de Oude Waal stond; hoorde daarna een zwaar voorwerp met een slag op een aan de kant lig gende dekschuit vallen. Zij zag het voorwerp op het dek van een tweede schuit kaatsen en. daarna overboord plonzen. De politiemannen, die binnen enke le minuten ter plaatse waren, vonden op de met bloed overstroomde zolder kamer een In pyama geklede vrijwel levenloze Chinees. De andere man zat met bloed overdekt in een stoel. Iljj vroek de agenten om cognac, in de kamer hing een sterke dranklucht. Engeland, Zweden, Oostenrijk, België, Frankrijk en Zwitserland die nu "sa mengekomen zijn elkaar, dank zij bet Esperanto beter zullen begrijpen en meer waarderen. Behalve over cle kaderproblemen van de organisatie zullen de jeugdige congressisten vooral spreken over de grote wereldproblemen en de oplos singen die zij zien. De heer Becker verheugde zich er over dat dit jeugdeongres nu in Rot terdam wordt gehouden waar zoveel begrip voor de verbondenheid van de volkeren blijkt te bestaan. Hij be treurde het dat de Bulgaarse, Poolse en Tsjechoslowaakse jonge mensen die aan het congres zouden deelne men geen visum hadden gekregen. De deelnemers aan het congres spreken uitsluitend Esperanto met el kaar. Reeds zaterdag toen zij in Rot terdam arriveerden bleek hoe snel het contact dank zij het hulpmiddel van de internationale taal was gelegd. Vertegenwoordigers van vele nationa liteiten konden met elkaar praten over allerlei zaken die de jeugd in teresseren. Zij krijgen voor die onderlinge ont moeting nog volop gelegenheid. Want behalve aan twee huishoudelijke ver gaderingen en enkele lezingen is het programma gewijd aan plezierige bij eenkomsten. Zo zullen de congressisten Rotter dam van alle kanten gaan bekijken, een tocht maken naar de Deltawer ken, een wedstrijd in welsprekendheid houden, samen dansen en sport be oefenen. Dr. W. Drees is erevoorzitter van het congres. Hü' kon niet bij de of ficiële opening aanwezig zijn maar maakte wel van de gelegenheid ge bruik een inleidend woord tot het programma te schrijven. Hierin schetst de heer Drees onder meer de gebeurtenissen in de Congo die tot een zo grote chaos hebben geleid. Esperanto zo stelt hij zou ook In dit land kunnen bijdragen tot de ontwikkeling en beter begrip tussen de zovele talen sprekende bewoners. Het drukste was het natuurlijk in de Energiehal, waar de inter nationale! bloemsierkunst-exposi- tie van Fieurop-Interflora grote bewondering oogstte. Er waren (vele) ogenblikken dat men slechts voetje voor voetje vooruit kon, he ter gezegd: half voetje voor half voetje. Zelf wilden wij een vriend bij de Zuidafrikaame inzending het be faamde „suikerbossie" laten zien. We konden er niet bij komen en moesten eerst een wandeling over het terrein maken om te wachten tot de drukte in de hal wat was weggeëbd De Japanse bioemschikkunstenaar Sofu Teshigawara en de vier in ki mono geklede leraressen van zijn school hadden evenmin over belang stelling te klagen. Zü gaven enkele demonstraties en.... waren door de zich in de Glazen Zaal verdringende toeschouwers bijna niet te zien.,.. Vragen de Floriade-bezoekers te weinig? „Ja. ze vragen te weinig!" hoorden wij dezer dagen op de boomkwekerij. En van de afdeling Van Kiem tot Kracht waar het Rijksproefstation Zaadcontrolc (e Wapeningen zo'n Imponerende in zending heeft (en een kapitale!) klinkt hetzelfde geluid. Het was er doodstil toen wij er dezerdagen omstreeks het middag uur binnenkwamen; de machines hadden rust. „Er is eigenlijk te wei nig belangstelling en daarom zijn we niet altijd in bedrijf. De mensen mo gen best wat vragen. De buitenlan ders vragen nog het meest", klonk het in die grote hal. Wij keken wat beducht naar die grote machines. Ze zijn van buitenaf al te zien; enorme apparaten, die toch zo subtiel kunnen werken. Te moeilijk voor een leek? Welnee, men kan u daar in enkele woorden dui delijk maken waarvoor ze precies dienen. En als overal op de Floriade: je steekt er heel wat van op! Neem huismoeder nu eens: ze kan precies zien wat er gebeurt met de grauwe erwten of bruine bonen die zy 's avonds op de borden schept. Die doodse stilte duurde niet lang. De heren H. van der Scheur uit Rhe- nen. werkzaam bij het Rijksproef station, en J. Polman, student te Delft, manoeuvreerden met wat knoppen endaar begonnen ze te draaien, de giganten. En hoe draaiden ze: de reusachtige zaadschoningsmachtne; met de vele zeven, de steenbakwanmolen; de ont smettingsmachine; de tegenstroom menger; de machine, die sorteert in soortelijk gewicht van de zaden, noem maar op. De zeven schudden. Lopende ban den rollen. Zaadjes dansen op en neer, worden weggezogen door ven tilatoren en komen in driftige stroom uit de giganten tevoorschijn. 'I Zoemt en schudt overal, 't Is één plezante, constante beweging. Mèt spinazie- zaad, wat voor demonstratie, het ge schiktst is. Je bent weer eens verbaasd. Kijk zo'n machine b.v. ronde en scherpe zaadjes uit elkaar halen! Kijk zo'n machine de goede zaden van de loze scheiden! Laat u eens verklaren hoe zo'n ontsmettingsapparaat- werkt, voor ons een prettig wonder van techniek. Capaciteit van vier ton per uur Het proefstation toont u het scho nen van het zaad én het kiemen er van. We vonden het zeer de moeite waard. De eerste naoorlogse ambassa deur van West-Duitsland in Londen, Hans rhlange-Schoenxngen, is za terdag in Bad Godesberg, 74 jaar oud, overleden. Het is niet uitgekomen. De directeur van de groot ste particuliere reisorgani satie, de Nederlandse Reis- vereniging, de heer C. van Zwijndregt, spreekt dan ook van „een zonderlinge toe ristische ontwikkeling." In het. voorjaar onder vonden we, aldus de direc teur van de NRV, dat er minder werd besproken dan vorig jaar. Het publiek aar zelde. Niet alleen w(j, maar ook anderen, verenigingen en grote reisbureaus deden dezelfde ervaring op. Een verklaring werd gezocht, maar niet gevonden. Er was toen nog geen sprake van politieke onze kerheid. Niemand wist nog, dat de topconferentie een mislukking zou worden. Niemand had nog van. een U 2-toeste! of van moeilijk heden in de Congo gelezen. Niet alleen in ons tand, ook In het buitenland was sprake van een toeristische slapte. In ons land is eerst in de laatste weken verbe tering: ingetreden. De be langstelling voor reizen is weer toegenomen. Ook de ANWB heeft aan de hand van de verstrekte reisinlichtingen kunnen constateren, dat het sei- .zoen niet aan de verwach tingen heeft voldaan, maar de toeristenbond acht het voorbarig op dit moment een uitspraak te doen voor het gehele seizoen. Op vele punten lopen de ervaringen van NRV en ANWB echter parallel: In verhouding is de in teresse voor het nabije buitenland toegenomen. De verre autorit is waar schijnlijk minder populair dan enige jaren geleden. Italië als reisdoel is min der in trek. Ook Frank rijk is bij de leden van de NRV niet meer zo ge wild. Volgens de gegevens van de ANWB is het aantal vakantiegangers naar Frankrijk echter gestegen. Engeland en de Scandi navische landen, vroeger altijd moeilijk verkoop koopbaartrekken meer toeristen. „Het lijkt wel, alsof de be zwaren tegen Engeland (het slechte weer en cle keuken) en tegen Scandinavië (het kille klimaat) nu plotseling zo gewild. Een onderzoek, door de NRV ingesteld, 1 heeft aangetoond, dat bij- na de helft van de Neder- landse bevolking op reis gaat, maar dat van die rei- i zigers slechts 21 percent te 1 voren inlichtingen inwint. Acht percent bü reisvere- nlgingen en reisbureaus; 8 percent bij de ANWB. i „Doen de mensen daar wel verstandig aan? De niet meer bestaan," zegt de'' praktijk wijst uit," aldus de directeur van de NRV. Het is niet de enige koerswijzi ging die hij heeft waarge nomen. De belangstelling voor avontuurlijke reizen, met een schoener varen op de Middellandse Zee bij voor beeld, is gegroeid. Tegelij kertijd is de belangstelling voor een vakantie in een bungalow gestegen. De mode van doe-het-zelf is ook merkbaar op het ge bied van reizen, Gezel- schapsretzen zijn niet meer heer Van Zwijndregt, „dat die doe-het-zelvers vaak grote blunders maken. Dat ze veel tyd verdoen met het zoeken naar logies, dat ze in één hag van de Rivièra met hun auto naar huis 'rijden en dan doodmoe arriveren." Nu de reislust in het laatst van juni weer merk baar is aangewakkerd, heeft men bij de Nederlandse Reisvereniging goede hoop, dat het seizoen niet zo slecht zal eindigen als het zich liet aanzien. Een terug gang vergeleken bü vorig jaar is echter waarschijn lijk. (Van onze speciale verslaggever, Hans van der Werff) De vlaggen hangen halfstok in het kamp van de Vierde Divisie, waar gisteren staatssecretaris mr. R. Cal- meyer van Defensie aankwam, en waar vandaag de leden van de par lementaire defensiecommissie worden verwacht. By Messeix, op 50 km afstand van het oefenkamp, viel een jeep in een tien meter diepe ravijn na met grote snelheid uit een scherpe bocht te zjin gevlogen. De 20-jarige soldaat J. J. Monkel uit Bloemendaal, van het in Steenwijk gelegerde 45ste bataljon Infanterie was op slag dood. Drie andere inzittenden van de jeep lie pen lichte verwondingen op. De verongelukte jeep had getracht door snel rijden een colonne in te halen. Vele colonnes waren gisteren uitgereden om de prachtige omgeving te verkennen. Het ontstellende bericht was am per binnen of er kwam een tweede melding van een ongeval. Bij Tarnac, eveneens (in andere richting) 50 km van het kamp, was een kleine vracht wagen van de weg geraakt en van een helling gegleden. De soldaat chauffeur G. Th. P. van der Vaart uit Vinkeveen kreeg het stuur in zijn maag. Hij werd ernstig maar niet levensgevaariyk gewond in het hos pitaal te La Courtine opgenomen. Van der Vaart, die deel uitmaakt van het 41ste verbindingsbataljon uit Harderwyk, had geprobeerd een botsing te vermijden met een tegen ligger die ver over het midden van de weg een bocht nam. Het Spinhuispad in Schiedam is zaterdag in opschudding gebpcht door een kattenopstand. Op nr. o. be woond door de fam. W Jf. K., spron gen de katten tegen de ramen en scheurden de gordijnen aan flarden in hun pogingen om het huis uit te komen. De buren veronderstelden dat de familie met vakantie was gegaan en de katten onverzorgd had achterge laten, zoals al eens eerder zou zyn gebeurd. De buren zouden toen 19 katten geregeld van voedsel hebben voorzien. Ook nu wist een buurman het raam een stukje open te schui ven, zodat men voedsel naar binnen kon gooien. De politie besloot in overleg met de dierenbescherming met maatregelen te wachten tot maandag. En inderdaad; zaterdagavond trof men de familie in de buurt aan. Ze waren op weg naar hun huis nadat ze daar volgens hun zeggen 's mor gens om tien uur waren weggegaan,

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2