Conclusie uit artikel „De Ingenieur „Draaideur" in en voor milioen Beste appeis Lijfstraf zou soms wel eens nuttig zijn...' Basculebrug over Merwede haarfijn op zijn plaats getild en antwoord m Moet u 'fM m Sleepbootje in haven gezonken Zwaargewonde overleden in La Courtine m. Fruitschuur 't Moet uit zijn Brandweer (één man) rukt uit; Berghem helpt (tegen betaling) OFFICIER TEMM VADER: „Laat 'm d'r zachies inzakken, jongens Van fiets geslagen: buit... acht gulden Fluor in water Snelheidsproeven Ka mpeerregeli ng Faunabeheer Overleden vrouw na 3 weken op bed gevonden Spreiden EISEN VIJFTIG MILJOEN HET VRIJE VOLK DINSDAG 26 JULI 1960 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Voor 50 miljoen zou de Nieuwe Waterweg een stormstuw kunnen krijgen, hetgeen de veiligheid van het achterliggende gebied (inclusief het Rotterdamse stads- en havengebied) tegen stormvloeden aanzienlijk zou verhogen. De oplossing die uit een desbetreffende studie te voorschijn is komen rollen» luidt: een enkele, zeer brede (250 a 300 meter!) draaideur, die bij storm dwars over de rivier wordt geplaatst en tot zinken gebracht. Deze conclusie trekken wij uit een artikel in het laatstverschenen num mer van 'De Ingenieur' van de hand van de oud-hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, ir. J. P. Jo- sephus Jitta. Bekend is dat alleen in het Rotterdams gebied al voor vele miljoenen schade is geleden aan kaden, haveninstallaties enz. tijdens de grote overstroming van 1953. Niet minder bekend is echter, dat de Rotterdamse scheepvaartwereld in het algemeen niets moet hebben van welk veiligheidswerktuig dan ook De eerste appels op de Flo- riade zijn geplukt: vijftien kilo Scarlet Pimpernel en tien kilo Yellow Transparent. Of ze goed waren? Men verzekerde het ons: Best.' Wc hoorden dit aardige nieuws van de heer A. Stroet, fruitteler te Zwaag (boven Hoorn), die de scepter zwaait in de wcl-ingerich- te fruitschuur van het Centraal Bureau voor Tuinbouwveilingen. De Duitsers zeggen Obstiager, de Engelsen Fruit Shed en de Fran sen Fruitier. Men kan het vrij simpel stellen: in deze schuur wordt het fruit gesor teerd en ingepakt. Het wordt klaar gemaakt voor de veiling. En ook hier gaat weer 't een en ander machinaal. U moet maar eens kijken naar die aardige sorteer machine: de leek kan onmiddellijk ziep wat ze doet. Ze sor teert de vrucht op grootte. Nemen we b(j voorbeeld de in Ne derland bekende, half-zure appel Golden Delicious. Hij komt op een lopende band terecht, schuift naar een draaiende schijf en verdwijnt precies in een van de gleuven die op maat kunnen worden afgesteld. Voor de Golden Delicious beginnen die ma ten bij vijftig millimeter. Zij worden steeds vijf mm groter tot 75 ét 80 toe. Bij elke soort kunnen deze maten verschillend zijn. En wat die machi ne betreft? Vijftienhonderd kilo ap pels per uur en per man verwerkt ze. Zal de kweker al zijn geplukte ap pels tegelijk op de markt brengen? Nee, dat doet hij niet; liij zal probe ren de aanvoer te spreiden, zoals dat heet. Nu kan hij de appels bewaren in drie cellen: een gewone luchtge- koelde, een koelcel en de gascel waar in de appels in luchtdichte ruimte hun eigen koolzuurgas uitademen. In de laatste twee cellen wordt voor ap pels bij temperaturen van drie graden Celsius gewerkt. Appels kunnen in die cellen lang bewaard worden. Enige tijd geleden zijn tientallen kisten Golden Reli- sious en Jonathan op de veiling ge bracht die negen maanden in de I Ioriade-Fruitschuur worden opgesla gen. Die Jonathan bijv. lag van half ok tober tot februari in de luchtgekoel- de cel, tot half april in de koelcel en tot eind mei in de gascel. De sprei ding was bereikt endeze lang bewaarde appels brachten meer op dan de nieuwe oogst van Yellow Transparent. Er is veel belangstelling voor de Fruitschuur. Ook bij de vele buiten landers, die de heer Stroet heei wat over Obstiager, Fruit Shed of Frui tier vragen De internationale expositie bloem- sierkunst behoort bijna tot het verle den. Vandaag nog: dan is 't radicaal uit. En 't moet uit zijn! 't Raakt afgelopen met de daar gearrangeerde bloemen. Men is dagen (en nachten) bezig geweest met het verversen. Ook de buitenlanders deden dat, maar die moeten naar huis. De Amerikanen hebben zich voor het gebeuren in de Energie hal zo dankbaar getoond, dat zij al hun aardewerk aan de orga nisatoren hebben geschonken. De Nederlanders hebben trouwens veel lof geoogst voor opzet en in richting van de expositie. „We hebben hier veel geleerd." klinkt het over en weer.... Dat de Japanse bloemschikprofes sor en zijn leraressen veel belangstel ling genieten, berichtten wij u al. Die belangstelling ls echter zo groot, dat de hun toegewezen ruimte in de Glazen Zaal veel te klein was. De Japanners gaan nu verhulzen naar een filmzaal in de Ahoy'-hal, waar een podium is en waar men op stoe len kan zitten. Er is grote bewonde ring voor het werk van de grijze professor en de in kleurrijke kimo no's gehulde lieftallige dames, die zo charmant met kleine pasjes over het Floriade-terrein wandelen. dat zo licht ergens ter wereld de suggestie zou kunnen wekken, dat Rotterdam niet meer aan open vaarwater ligt. Indertijd luidde de opdracht aan de Delta-commissie, niet toevallig: onderzoek de mogelijkheid van af sluiting der rivierarmen, uitge zonderd Westerschelde en Nieuwe Waterweg. Later werd echter toch een aparte commissie ingesteld om te kij ken wat er zoal vast zou zitten aan een beweegbare (geen vaste) storm vloedkering bij Hoek van Holland. Het artikel in 'De Ingenieur' draagt als titel 'Een stormvloedke ring in een drukbevaren beneden rivier.' De naam Nieuwe Waterweg wordt niet genoemd. Het is louter een technische beschrijving van 'een' stormstuw (ditmaal van een ander type dan die welke hij Krimpen a. d. IJssei is gelegd om de Hollandsche IJssel gevaarloos te maken), maar dan 'een' stormstuw die precies te gebruiken zou zijn en berekend is voor de Nieuwe Waterweg. O.a. de volgende eisen werden aan zulk een tijdelijke, beweegbare afsluiting gesteld. Tijdens de bouw mag het scheepvaartverkeer niet worden gehinderd (men kan wer ken in een bouwput naast de ri vier en deze later omleiden, onge veer zoals bij de Velser tunnel is geschied). Het sluiten en openen moet in korte tijd op onfeilbare wijze mogelijk zijn. (Rotterdam herinnert zich nog wel zijn pani sche schrik, toen de Faustus dwars in de Waterweg kwam vast te zit ten en alle verkeer lamlegde! "Ver nieling in geval van oorlog mag geen afsluiting van de scheep vaartweg of de waterafvoer tot ge volg hebben. Ten slotte moet de stormvloedkering kunnen worden gecombineerd met een hooggelegen vaste brug of tunnel. De mogelijkheid van een hefdeur (als bij Krimpen aan den IJssel) werd verworpen. De waterdruk over 250 h 300 meter breedte zou te groot worden en een tussenpijler is te las tig. Bovendien zou het gevaarte -o hoog moeten worden opgehesen, dat zeeschepen er onderdoor kunnen. Een stand van ongeveer 62 meter boven hoogwater! De als (theoretische) oplossing ge kozen deur voldoet wel aan de voor waarden; zij bestaat uit een in door snee driehoekig lichaam, gevormd uit dikke buizen. Gewoonlijk ligt de deur tussen kribben „in zijn thuis haven". Steekt een storm op, dan komt op de wal een locomotief in werking, die een duwpers aandrijft en deze brengt de deur (die aan een kant om een spil draait) in positie dwars op de stroom. De deur drijft. Maar dan worden afsluiters geopend, water stroomt de buizen binnen en het ge vaarte zinkt, en wel zo, dat het een dijk vormt tegen de woedende zee. Nadat het gevaar is geweken, ge beurt alles in omgekeerde vu" :-orde. Vier pompen zorgen ervoor, dat de deur in 250 seconden weer drijft. Het terugzwaaien duurt zes en een halve minuut. Samen tien a elf minuten. Het stellen kost ongeveer dezelfde tijd. De organisatie voor toegepast na tuurwetenschappelijk onderzoek heeft proeven voor het door ir. Josephus Jitta gepubliceerde ontwerp ver richt. De geschatte bouwkosten, in de orde van 50.000.000, zijn inclu sief het bouwdok, doch exclusief de grondwerken. Toevalligerwijze wordt in hetzelfde nummer van De Ingenieur het re sultaat bekendgemaakt van een stu die tot afsluiting van de Theems voor Londen. Een commissie daartoe was na de overstromingsramp van 1953, die ook Engeland trof, inge steld, Hier wordt gewerkt met pij lers. Gedacht wordt aan hefdeuren of aan draaibruggen met kleppen er onder. De commissie meent beide systemen te kunnen aanbevelen en is overtuigd van de verkregen vei ligheid. Wel is zij zich ervan bewust, dat' het scheepvaartverkeer enige hinder -al ondervinden van de uit voering. De kosten van een beweeg bare stormvloedkering In de Theems, ongeveer tien kilometer, ten oosten van Londen, worden geschat op liefst 150 miljoen! s In de gemeente Ottersum is H f§ gistermiddag meer dan een =g hectare recreatiegebied door brand verloren gegaan. Na het s bekend worden van de brand H liet men in Ottersum de sirene s loeien maar van het hele per- soneel is slechts één man uit- g| gerukt. g H Hoewel de burgemeester van g Ottersum zich later bü hem voegde, bleken zij ook samen s ff niet in staat de brand te blus- g sen. M s De burgemeester heeft toen f§ s de brandweer van de nabyge- f§ legen gemeente Berghem om =j jjg hulp verzocht. Deze heeft aan jjg s het verzoek om assistentie vol- H daan en de brand tegen beta- ling geblust. f= (Van een onzer verslaggevers) De officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank, mr. v. d. Berge, heeft zich gisteren voorstander be toond van lijfstraffen in be paalde gevallen. 'Voor vele mensen zou het een nuttig ef fect sorteren, als zij er zelf eens van langs kregen,' zo (Van een onzer verslaggevers) Sinds vanmorgen 7.33 uur zijn Zuid-Holland en Noord-Bra bant niet alleen meer door de Moerdijkbruggen met elkaar ver bonden. Op dat tijdstip stapte de heer J. M. van der Es, chef van de afdeling montage van de werf Gusto te Schie dam, van de door vier drijvende bok ken zijn steunpunten gebrachte bas culebrug op het noordelijke landhoofd van de brug over de Merwede bij Gorkum. Korte tijd later lag de 590 ton wegende basculebrug het laatste seg ment van de nieuwe verkeersbrug, op zijn plaats en kon de afbouw van de bijna 400 meter lange rivierover spanning beginnen. Toen de basculebrug gisteravond na een voortreffelijk verlopen sleep reis op de plaats van bestemming aankwam, waren daar al tal van voorbereidingen voor het invaren ge troffen. vanmorgen by het dagaan- breken namen de vier bokken, Her cules, Kolossus, Simson en Jumbo,' het gevaarte in hun machtige armen. Centimeter voor centimeter lieten ze zich naar de dertig meter brede brugopening drijven. Toen om vyf minuten over zeven .Terwijl de Veiligheidsraad in New I York debatteerde over bet laatste Russisch-Amerikaanse vliegtuig- incident, werd gistermiddag op Schiphol het stoffelijk overschot van de commandant van de op 1 juli boven de Barentszee neerge schoten KB-47 van een KLM- eharlervliegtuig plechtig overge bracht naar een toestel van de Amerikaanse luchtmacht. Zonder enige plechtigheid was de ruwhouten kist in het sombere lijkenhuis van Moskou aan de Amerikaanse consul overgedragen en daarna in een extra-KLM-toe- stel naar Amsterdam gevlogen. Vooraf had een legeraalmoezenier op het vliegveld Sheremetyev© een korte rouwdienst geleid. Fas op Schiphol werd de kist bedekt met de Amerikaanse vlag. Zes Amerikaanse luchtmachtofficieren fungeerden als slippedragers tij dens het vervoer over de lucht haven naar de Amerikaanse Dakota. Het stoffelijk overschot van kapitein Willard G. Palm (afkomstig uit Oak Ridge, Tennessee) werd op 4 juli door de Riftsen aangetroffen in een rubberbootje. Twee over levenden zijn nog steeds in de Sow- jet-Unie. Drie andere inzittenden worden sinds 1 juli vermist. Voordat het stoffelijk overschot naar de Verenigde Staten wordt gevlo gen, zal de kist in Frankfort ge opend worden. Hier zal een alge hele identificatie plaats hebben. (Van een onzer verslaggevers) De 59-jarige arbeider W. Holthuy- zen uit Velden is gistermorgen vroeg op de Veldenseweg in Vento door een onbekende van zijn fiets gesla gen en beroofd van een beurs, waarin acht galden en een ingevuld lotto formulier zaten. Met bloedend gezicht strompelde het slachtoffer naar de politie. Van de dader, die door een tweede man vergezeld werd, ls nog geen spoor zevonden. een van de mannen op de hoog in de lucht zwevende basculebrug in onvervalst Rotterdams de stilte ver brak met een ,,laat 'm d'r zachies In zakken, jongens" bereikte de span ning een hoogtepunt. Langzaam lie ten de mannen op de bokken de polsdikke kabels vieren, stoppend by elk snerpend fluitsignaal van de als een koorddanser op de basculebrug heen en weer lopende montagechef. Het was voor de leek een adem benemend karwei, maar aan de rus tig toekijkende technici op de ver- keersbrug zelf was te merken, dat dit precisiewerk niet mis kón lopen. En toen het moment kwam waarop de heer Van der Es op het landhoofd kon stappen, scheen niemand te be seffen dat een historisch ogenblik was aangebroken. Lichten gemaakt De basculebrug was voor deze ope ratie aanzieniyk lichter gemaakt. Zijn eigeniyke gewicht is 710 ton, ■maar dit vergde te veel van de bok ken, zodat men alle overtollige belas ting, zoals het wegdek, eraf heeft gelaten. Bovendien had men de bal- lastkist, waarin nog een gewicht van 520 wordt geplaatst, om het manoe- vreren te vergemakkeiyken op een andere plaats gezet. Twee van de vier bokken zouden vandaag met het weer verplaatsen van deze enorme stalen kist begin nen. Vergeleken by wat er vanmor gen gepresteerd ls, zou dit echter maar een onbeduidend karweitje meer zyn. (Van een onzer verslaggeefsters) In de haven van Dintelsas is gis termiddag om-ongeveer half vier de mbotorsleepboot Fré van de firma Oostenrijk uit Rotterdam door een 733 ton metende zandbak overvaren en gezonken. Dé schipper van de sleepboot, de heer M. de Rover, kon tijdig van boord komen. De Fré voer in de haven toen de zandbak JPB 20 van de firma Broek hoven uit Arnhem de haven binnen kwam. Beide schepen raakten elkaar met het voorschip. De Fré zonk vry- wel onmiddeiyk. Vandaag zou men trachten het scheepje te lichten. De .zandbak, die wordt gebruikt voor de aanvoer van zand voor het opspuiten van de aan te leggen ryks- weg, werd vrijwel niet beschadigd. Paus Johannes ls maandagavond voor een vakantie van Vaticaanstad naar Gastel Gandolfo .vertrokken. De persconferentie, die de Amerikaanse admiraal Burke op 28 juni in Den Haag hield en waarin hij sprak over de maat regelen wan de Nederlandse rege ring met betrekking tot Nieuw- Guinea en de reis van de Karei Doorman, is niet op verzoek of met medewerking van de Neder landse regeringsinstanties be legd. Dit antwoordden de minis ter-president prof. De Quay, de minister van Defensie mr. Visser en de minister van Buitenlandse Zaken mr. Luns op vragen van het Tweede-Kamerlid De Kadt (p.v.d.a.). Ernstig bezwaar maken de minis ters tegen de veronderstelling, dat de Nederlandse regering buitenlanders uitspraken zou laten doen omtrent zaken, die hier in Nederland nogal wat tegenstellingen, oproepen. De mededelingen, in die perscon ferentie door admiraal Burke ge daan, hadden betrekking op een door de regering en door de Tweede Ka mer goedgekeurde beslissing. Daarom, aidus het antwoord, was er geen sprake van party kiezen door een Amerikaans militair. Er is dan ook geen aanleiding, aldus het antwoord, de regering van de VS erop te wij zen, dat zuik een party kiezen weinig bevorderlijk is voor een bondgenoot schappelijke verhouding. En de mi nisters willen daarom ook geen Ame rikaanse regeringsmening over de uitlatingen van de admiraal geven. De minister van Sociale Zaken wil telkens, als hem een verzoek bereikt drinkwater te fluorideren, zyn goed keuring onder nodige waarborgen geven. Voorlopig wil de minister zich beperken tot voorlichting, aldus mi nister Van Rooy in zyn antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Van Lienden (p.v.d.a.). Het zal wei erg moeilijk blijken spoedig conclusies te kunnen trek ken uit de proeven, die in West- Duitsland met algemene snelheids beperking zijn genomen, in ons land zullen, zodra de in West-Duitsiand genomen proeven uitgewerkt zijn en de conclusies daartoe aanleiding geven, soortgelijke proefnemingen als in Duitsland kunnen worden overwo gen. Dat antwoordt minister Kort hals op vragen van het Tweede-Ka merlid Daams (p.v.d.a.). De minis ter voegt eraan toe, dat het steeds moeilijk blijkt vast te stellen, in welke mate te grote snelheid een rol heeft gespeeld bij bepaalde on gevallen. Binnenkort kan een rapport van de Nederlandse Kampeerra&ö wor den verwacht over de vraag, of een wettelyke kampeerregeling nodig is. Voorlopig zyn de gemeentebesturen autonoom op dit gebied van plaat- selyke wetgeving, aldus antwoordt minister Toxopeus in antwoord op LA COURTINE (ANP) Een twee de Nederlandse soldaat is in La Courtine ten gevolge van een zon dag gebeurd verkeersongeluk overle den. Het is de 19-jarige soldaat G. Th. P. van der Vaart uit Vinkeveen, die met ernstige buikwonden in het zie kenhuis van Gratadout was opgeno men. De door hem bestuurde een tonner viel by het uitwijken voor een tegenligger van een helling. Hy is gistermorgen overleden Het stoffeiyk overschot van de zondag verongelukte soldaat J. J. Monkel uit Bloemendaal wordt van- vragen van het Tweede-Kamerlid Franssen (p.v.d.a.) De heer Borst (c.p.n.) heeft de minister van Landbouw gevraagd het rapport van de commissie, die een onderzoek naar het Faunabeheer heeft ingesteld, openbaar te maken, resp. vertrouwelijk aan de Kamers over te leggen, gezien het openbaar belang van deze zaak. Maandagmorgen heeft de rijkspoli tie te Egmond aan Zee, na gewaar schuwd te zijn door omwonenden buren, zich toegang verschaft tot het huis van de 58-jarige ongetrouwde mej. Grietje Zeun in de Wiihelmlna- straat 52 en daar de vrouw levenloos In bed aangetroffen. Aan de data van de kranten die nog in de brievenbus lagen, heeft de 'politie kunnen vaststellen, dat de dood omstreeks 3 juli is Ingetreden. Zij is een natuurlijke dood gestorven, hetgeen de politie kon afleiden uit het feit dat zij haar tasje met brie ven en geld, dat zy kenneiyk s avonds meenam naar haar slaapkamer, naast zich op een tafeltje had staan. Grietje Zeun was een zonderlinge vrouw, die volstrekt geen contact met haar bur enof andere omwonen den onderhield. Reeds jaren woonde zij in het huis aan de Wilhelmina- straat, eerst met haar vader en sedert diens overlijden, in 1954, alleen. De weinige gesprekken die zij met haar buren voerde, hadden alty'd een ach terdochtige, wat schuwe toon. De buren raakten daarom gewend aan vonden het dan ook niet vreemd, dat daag per Dakota naar Soesterberg de gordijnen dagenlang dicht bleven, gevlogen. maar kreg ent enslotte toch argwaan. fulmineerde hy tegen de 33- jarige stempelmaker J. M. IJ. Dat de man zijn drift had botge vierd op een kind, dat hij wel aan kon in casu zijn zesjarig zoontje —nam de officier hem bijzonder kwa lijk. Het. bracht hem tot- de opmer kelijke uitspraak: 'Het spijt me dat er in Nederland geen lijfstraffen meer bestaan'. De stempelmaker had de jongen, zo zei de politierechter, mr. J. van Grin- hoven 'door de kamer getrapt en ge- si anen'. 'Dat kan wel eens nodig zijn', viel de verdachte hem in de rede. 'Vader wou me ook over de veranda gooien', ,zo had bet kind verklaard. "Dat vond ik wal heel erg', zei de magistraat, 'dit is niet meer goed te praten'. In het gezin bleken spanningen te heersen. De Jongen kon met zijn stief moeder niet zo best overweg. Maar zij had toch partij voor hem getrokken toen de man hem eens voor straf naar bed had gestuurd. Daardoor raakte de stempelmaker door het dol le heen en het kind werd de dupe. 'U wilt de wereld verbeteren hè?', vroeg de politierechter. 'Denk dan eens aan die goede spreuk: begin bij je zelf'. De man beloofde bij een vol gende driftbui de straat op te zullen gaan. Het voorlichtingsrapport was voor de officier aanleiding nog geen on voorwaardelijke gevangenisstraf te eisen. Hij vroeg twee maanden voor waardelijk, ondertoezichtstelling ge durende de proeftijd van drie jaar en 40 gulden boete. De politierechter vonniste conform deze eis. Advertentie I.M. En wit wij met zo'n Opruiming bedoelen, zult U morgen zien in onze gordijnstoffen-afdeling, eerste verdieping, want morgen begint de verkoop van een grote partij eerste keus Franse damast. U weet wel, die mooie soepele gordijnstof van 4.25 per meter in diverse kleuren. Maar morgen betaalt U geen 4.25 voor deze Franse damast, neen, morgen kunt U ze kopen voor nog géén drie gulden. Woensdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze Franse damast in aparte dessins en kleurencombinaties. 120 cm breed, per meter voor Onze krant heeft zich In de naoorlogse jaren herhaalde malen beziggehouden met het probleem van het verpleeg sterstekort. Drie maanden ge leden nog publiceerde Het Vrije Volk in een drietal arti kelen onder de naam 'Ver pleegsterstekort: ongeneeslijke kwaal?' een groot aantal as pecten die rechtstreeks ver band houden met dit probleem. Gesprekken met i .siders leid den tot ee" twaalftal sugges ties, die alle op één stramien voortborduurdenmen zal het beroep van verpleegster ih vele opzichten aantrekkelijker moeten maken. Een Amsterdamse hoog leraar met zin yoor realiteit heeft nu het probleem van het verpleegsterstekort van een totaal andere kant benaderd. In een uiteenzetting stelt deze hoogleraar (die geen "prijs stelt op vermelding van een naam), dat het gebrek aan verpleegsters voor een belang rijk deel is toe te schrijven aan het groeiend vrouwen tekort in de jongere leeftijds groepen. Het vroeger bestaan de arbeidsaanbod van onge trouwde vrouwen is door dit vrouwentekort definitief aan het verdwijnen. Cijfers, ontleend aan het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, ondersteunen deze op vatting. In 1930 bedroeg het vrouwenoverschot In de leef tijdsgroep van 20 tot 29 jaar nog 19.391, in '47 was dit cijfer geslonken tot 3558 en op 1 ja nuari 1959 was de geboorte weegschaal definitief naar de andere kant doorgeslagen: op die datum had ons land In deze leeftijdsgroep een vrou wentekort van 21.530. de geboortegolf van 1946 zal voortkomen. Wanneer straks deze jonge mensen in het arbeidsproces worden opgeno men, zal blijken, dat het man- nenoverschot nog groter wordt dan het nu reeds ls. De medici hebben ons dui delijk gemaakt, dat dit tekort is ontstaan door de verlaging van de sterfte bij zuigelingen en klnderen.Geboortestatistie- ken tonen aan, dat per 100 meisjes ongeveer 106 jongens ter wereld komen. Door de hygiëne en preventie worden vooral jongenslevens gespaard, waardoor een mannenover- schot ontstaat, dat zich op steeds later leeftijd nog ma nifesteert. In deze veranderende struc tuur van onze maatschappij wordt de ongetrouwde vrouw populair gezegd een bui tenbeentje. Bedroeg het aan tal gehuwden per 100 vrouwen tussen 15 en 44 jaar aan het begin van deze eeuw nog min der dan 45 percent, na de laatste oorlog was dit cijfer al gestegen tot 52 percent en op het ogenblik ls de 60 al gepas seerd. Het verpleegsterskorps, zo stelt deze hoogleraar, onder vindt de terugslag van deze ontwikkeling. Het ls niet juist, hoop te putten uit de toevloed van arbeidskrachten, die uit Geen hoop dus op een oplos sing van het verpleegsters tekort? Ja zeker, zegt deze hoog leraar. Er zijn twee mogelijk heden: het aantrekken van verplegers (mannelijk perso neel dus) én tewerkstelling van gehuwde vrouwen op een redelijke basis. Aan dit tweede punt zitten ledereen zal ze zien haken en ogen. Men zal uiter aard werkroosters moeten ont werpen die aan de levenssfeer van een gehuwde vrouw zijn aangepast. Maar men zal óók de fiscus bereid moeten vin den, eindelijk eens begrip bp te brengen voor het gerecht vaardigde verlangen van een hard werkende getrouwde vrouw, dat ze 'er nog Iets aan wil overhouden'. Op dit punt zijn er terecht grieven te over. De huidige arbeidsmarkt heeft grote be hoefte aan de werkkracht van de gehuwde vrouw, maar onze door mannen geregeerde maat schappij (met verontschuldi gingen aan mej. Klompé!) ziet geen been in een immorele onderbetaling van gehuwde vrouwelijke arbeidskrachten. Het gevolg: een belangrijke groep knoeit om de onredelijk hoge navorderingen te ontdui ken. Een even grote (fatsoen lijke) groep past ervoor, zich voor een karretje te laten spannen, dat met het overige verkeer niet kan wedijveren. We zullen moeten kiezen of delen. Dat is de strekking van het betoog van deze hoog leraar, die hiermee nieuwe ge sprekstof aandraagt voor de mogelijke oplossing van een probleem dat ons al vele jaren benart. GELEZEN: in Het Nieuws van de Week (Goor en Omstreken): Aangeboden een net kosthuis voor één of twee nette meisjes geen nieuwbouw. Zeker vanwege de afschaf fing van de rijkspremie. Hiddinghs groentehan- del In Nieuw-Amster- dam (Dr.) maakt ln de Emmer Courant be kend, dat hij evenals vorige jaren weer kersen inkoopt tegen de hoogste prijs. Maar dan komt het addertje onder het gras: "Kersen zon der steel, Inname 's avonds van 7—8 uur.' 'n Kunst! In die klok heb ben de meesten alleen nog maar stelen zonder kers. WILLY LEVIE

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2