Verkeer eist zware tol huwelijksreis ^ïïori ade Pleidooi nodig Lawaai om lijmraadsel Beelden uit het leven van Irene Off iciersmess in Ede eigen wi i Zandvoort viertalig Tram stopt voor.zakje frites Echtpaar dat boer bestal heeft veel meer op kerfstok SUNDROP Gladiolen Fransen komen om in vlees J. de Z. blijft in arrest m mm mm DE BESTE Venlose jongen op weg naar j het Legioen? Inbreker slaat bij transport op de vlucht Moment Belediging Eeiirichtin gs verkeer voor Amsterdam niet geschikt Dienst geweigerd Twee jaar voor Jehova's getuige Duitse kampeerder ernstig gewond Lek in gasbuis veroorzaakt explosie HET VRUE VOLK VRIJDAG 5 AUGUSTUS I960 Het verkeer heeft donderdag en ook vanmorgen alweer bij diverse ongevallen een zware tol geëist. Er zijn mensen die iets tegen gladiolen hebben. „Voor de vaas vind ik ze te stijf," zeggen zij. „In de tuin doen ze 't wei- aardig, maar die lange bloei- stengels buigen gauw door en dan moei je ze stutten. Nee, voor mij geen gladiolen." Prinsessen VERVOLG VAN PAG. 1 Geen enkel bezwaar 'Het spuit eruit' PAGINA 3 rëM MÊMmm bananen Klachten Zelfs de Rotterdamse Plantsoenen dienst wil niet veel van gladiolen weten, in de borders en perken van de plantsoenen, langs de singels en in de bloembakken prijken zelden gladiolen. Maar dat heeft met het personeelsvraagstuk en niet met de- uiterlijke hoedanigheden van deze miskende soort te maken: „Gla diolen zijn ons te arbeidsintensief." De volkstuinders wagen zich wel aan de gladiolenteelt en vaak met goed succes. Als tuinbloem geeft de gladiool veel voldoening, a! vraagt ze misschien wat meer zorg dan som mige andere soorten. En nu. mede dank zij de Floriade, de kunst van liet bloemschikken steeds meer be langstelling krijgt, raakt menigeen zijn vooroordeel tegen de gladiool als vaasbloem wel kwijt. De zevende binnententoonstelling van de Floriade wordt een pleidooi voor de gladiool zoals er vermoedelijk nog nimmer een is gehouden. In de enorme ruimte van de Energiehal (5600 vierkante meter) gaat men onder leiding van de lieer D. Schuyt uit Haarlem een expositie inrichten met de gladiool als hoofdmotief. De Nederlandse kwekers zullen de bekende variëteiten en ook tal van nieuwe aanwinsten laten zien. Duitse en Belgische kwekers dragen met zo- merasters en begonia's tot de afwis seling bij. Het gladiolcnfeest duurt van woens dag 10: tot en met maandag 15 augus tus, Mr. K. P. van dér Mandele zal de tentoonstelling openen. Een vriend van ons heeft dinsdag avond een onvergetelijk moment be leefd op de Euromast. „Voor het eerst in mijn leven1 vertelde hij. „heb ik in Rotterdam de zon zien ondergaan alsof ik aan het strand stond. Het was een complete een geheel onbelemmerde zonsonder gang met als toegift fraai avondrood en een mooie glans op het water van oe Maas en de havens. Bij een botsing tussen een kleine Personenwagen en een vrachtauto op de drukke verkeersweg tussen Roer. mond en Maastricht, werd donder dagmorgen de 21-jarige mevr. B. van der Weiden-Lamerlink uit Apel doorn op slag gedood. Haar echtge noot, die de kleine wagen bestuur de, werd lichtgewond. Het echtpaar was juist vertrokken, voor de hu welijksreis. 9 Op rijksweg 25 te De Bilt werd donderdagmiddag een DAF-perso. nenwagen gegrepen door een vracht auto met aanhangwagen. Twee in zittenden van de personenauto, de heren L. K. Arkema en De Jong uit De Bilt, kwamen bij dit ongeval om het leven. Mevrouw De Jong liep snij wonden en een schouderfractuur op. In het buurtschap Zwiep te Lochem, werd de twaalfjarige Vol- kert Branösma uit Dalfsen door een bestelwagen aangereden en vrijwel op slag gedood. Het ongeval gebeur de toen de jongen bij het uitwijken voor de bestelauto met zijn stuur in dat van de naast hem rijdende jon gen haakte en tegen de auto viel. Op de autobaan bij Dibbersen In Duitsland raakte de gehuurde auto van een Engels echtpaar op de ver keerde weghelft, doordat de band van de wagen sprong. De wagen kwam daarbij in botsing met de kleine personenwagen van een echtpaar uit Nieuw-Weerdinge. Beide wagens vlogen in brand. De veertienjarige dochter van net Engelse echtpaar Lloyd kwam om het ieven. Het Nederlandse echt paar, de heer en mevr. Van Opheus- den, en hun zoons van 8 en 6 jaar werden zwaar gewond in het zieken huis te Buchhol opgenomen. Ook de heer en mevrouw Lloyd werden naar het ziekenhuis vervoerd. In Roermond kon ternauwer nood worden voorkomen dat een autobus met 52 schoolkinderen uit Eindhoven in de Roer reed. De bus was op de hellende Roerkade ge stopt omdat een kind onwel was ge worden. Terwijl de chauffeur het kind hielp, schoot de bus door de handrem. Met grote moeite slaag de de bestuurder erin het stuur om te gooien. Tegen een lichtmast kwam het voertuig tot stilstand. Terwijl dit natuurverschijnsel zich voordeed veer de „Rotterdam" uit.. Net schip leek meer te zweven dan te varen. Het witte dekkenhtiis en de grijze romp staken prachtig af tegen het lichtende water. Je mag me uitlachen, maar ik kreeg een brok in de keel. Wat een bof. dat ik jrnst toen op de Euromast was! En nu vraag ik me af, of de tijden van vertrek en aankomst van de Holland-Amerika Lijnschepen niet vermeld kunnen worden op het zwar te bord bij de hoofdingang van de Floriade. Dat uitvaren of binnenko men van die grote schepen is immers niet. alleen van de Euromast af goed te zien. De Floriade heeft bU de Heuvel een „venster op de rivier". En er zullen vooral onder de niet- Rotterdamse bezoekers maar weini gen zijn die weten wanneer ze zo'n groots schouwspel kunnen venvach ten." We hebben dit goede idee dadelijk aan de persdienst van de tentoonstel ling doorgegeven en het vond instem ming. Men kon ons alleen niet belo ven, dat de Rotterdam, de Nieuw- Amsterdam of de Statendam voort aan altjjd bij zonsondergang zullen binnenkomen of uitvaren. Prinses Irene heeft donderdagmid dag met haar grootmoeder, prinses Armgard en een vriendin een bezoek aan de Floriade gebracht. De gasten zijn op Iiun uitdrukkelijk verzoek in cognito gebleven. PARIJS, (AF.) De Fransen zien geen kans meer al het vlees dat in hun Jand geproduceerd wordt op te eten. De pakhuizen liggen tjokvol en er is geen ruimte meer om alles te bergen. De voorraden zijn zo groot, dat een half miljoen Fransen een jaar zou moeten eten om alles weg te werken. 6 Vanmorgen omstreeks zeven uur werd de tienjarige Hennie van Zwie- ten uit Mijdrceht, die per rijwiel op weg was naar de kerk, gegrepen door een zware vrachtauto en zo ernstig gewond, dat zü op weg naar het ziekenhuis overleed. De 52-ja- rige kruidenier A. Verkaik, voor wiens winkel het ongeval gebeurde, overleed ten gevolge van de schok. Maar onze deskundigen vragen: bestaat de door dokter Van Goor omschreven reactie? Dit is voor ons vooralsnog een onbekend feit. Daarom vinden wij zijn uitspraken te boud en te snel en zijn voor lichting niet verantwoord. Voor ons.' 'aldus het districtshoofd van de Arbeidsinspectie, 'is er, han gende het onderzoek, nog geen en kele reden om zo positief te zijn.' Het bedrijf in Sint Michielsgestel zal, naar verwacht wordt, omstreeks het eind van deze maand weer in gebruik worden genomen. De directie heeft het destijds geheel vrijwillig gesloten. De Arbeidsinspectie heeft geen en kel bezwaar tegen hervatting van de werkzaamheden 'omdat wij reden hebben aan te nemen dat vergifti gingen zich niet zullen herhalen.' Dokter Van Goor zegt ...erop Men moet twee dingen goed uit el kaar houden. De Arbeidsinspectie heeft haar verantwoordelijkheid te genover de overheid, ik heb de ver antwoording tegenover de directie van de betreffende fabriek. Op de eerste persconferentie heb ben wij verteld waarom we de fa briek vrijwillig gingen sluiten, op de tweede hebben wij duidelijk willen maken dat er voor de werknemers geen reden meer is tot ongerustheid. De Arbeidsinspectie zal ik bin nenkort wel op academisch niveau bestoken. Niemand hoeft aan de eindresul taten van ons onderzoek te twijfelen. Ik kan het alle dagen bewijzen. Het is absoluut een zwavelkoolstof- affaire. Iedere proef toont het aan: het spuit eruit, om zo te zeggen.' Het ware bange, sombere dagen toen Irene Emma Elisabeth, prin ses der Nederlanden, op S augustus 1939 werd geboren. De oorlogsdrei ging drukte zwaar en het verbaasde niemand dat juist ons vorstenhuis met de naam van het tweede prin sesje uiting wilde geven aan het vredesverlangen van het Nederlandse volk. De baby in Soestdijk kreeg de naam Irene, afgeleid van het Grieks eirènè. wat. vrede betekent. Negen maanden later vernam Nederland met ontsteltenis dat het kleine meisje met haar ouders en haar zusje Beatrix voor Hitiers troepen uit naar Engeland was gevlucht. Daar werd Irene op 31 mei 1910 gedoopt. Het grootste deel van üe oorlog bracht zij door in het vrije en gastvrije Canada, waaruit wij, langs illegale weg, kleine foto's kregen van hei Oranjè-gezin. Foto's van prinses Irene, foto's uit een familiealbum ive brengen cc vandaag, ter gelegenheid van haar 21ste verjaardag. Foto's van een lief prinsesje, dat wij nu kennen als een charmante studente, een lieftallige jonge vrouw, die thans haar meer derjarigheid heeft bereikt. De raadkamer van het Amster damse Gerechtshof heeft gisteren het appel dat de Amstelveense drukker- publicist J. Z. had aangetekend tegen het bevel tot zijnvoorlopige gevan genhouding voor 30 dagen wegens valsheid in geschrifte afgewezen. Z. zou zijn drukkerij beschikbaar hebben gesteld voor het drukken van valseydentiteitspapieren voor de Al gerijnse opstandelingen. Z. die wordt bijgestaan door mr. L. C. van der Tas uit Amsterdam, werd op 16 juli ge arresteerd. Op 25 juli werd zijn voor lopige gevangenhouding voor 30 da gendoor de Amsterdamse rechtbank bevolen. i (Van een onzer verslaggevers) de auditeur-militair werd veroor- De officiersmess van de Johan Willem Friso-kazenie te Ede heeft een wijnkelder die er eigenlijk niet zou mogen zijn. De wijnkelder schijnt in stand te worden gehouden met representatiegelden. De wijnen wor den bij particuliere leveranciers ge kocht, omdat die goedkoper zijn dan de Cadi (kantinedienst) Dit bleek donderdag voor de Krijgs raad te velde oost, waar de 29-jarige sergeant J. A. N. conform de eis van Adverterrie I.M. Rijk aan vitamine „A deeld tot een boete van 100.- veertig dagen gevangenisstraf. Evenals de auditeur achtte de Krijgsraad bewezen, dat de sergeant enkele flessen wijn heeft verduisterd. De man werd evenwel vrijgespro ken van de verdenking te hebben goed gevonden, dat zijn minderen diefstal pleegden. De bedienden in de mess mochten namelijk dikwijls een of twee borrels nemen, die zij onder diensttijd natuurlijk niet kon den opdrinken. De jongens schonken hun portie dan in een fles, die zij vervolgens verkochten. Al jarenlang schijnt dat in de mess de gewoonte te z(jn en het vermoeden bestond, dat er te veel zou zijn overgeschon- ken. „Is er dan geen andere moge lijkheid," vroeg de president, „door by voorbeeld bij dergelijke gele genheden de jongens twee kwart jes fooi te geven, waarvan zü 's avonds zelf een borrel zouden kunnen kopen?" De sergeant haalde zijn schouders op: dat was niet zijn zaak. De audi teur-militair vond dat er „maar wat wonderlijk werd omgesprongen met de drank". Hoe het mogelijk is, dat een mess een clandestiene wijnkelder aanhield en nog steeds aanhoudt, werd verder niet uit de doeken gedaan. Het had ook maar zijdelings met de zaak te maken. De Krijgsraad overwoog niettemin in zijn vonnis, dat de straf zo licht was uitgevallen op grond van het feit, dat de gewoonte in de mess de verduistering in de hand had ge werkt. Z:4*. SS In deze rubriek vermeldt Het Vrijs Volk zonder commentaar tref. fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen dis worden geciteerd. 'De commerciële televisie betekent een de gehele dag durende, week in week uit, maand in maand uit voort gaande, belediging van de menselijke geest. Ze behandelt haar kijkers alsof het zwakzinnigen waren. Wat ze brengt is één stomvervelende en domme sleur van cowboys, misdaden, moorden, lor rige zangers en onwijze raadseltjes. Alles wat maar enigszins te maken heeft met cultuur of intelligentie wordt onverbiddelijk geweerd. Maar neen, dat is ook weer niet helemaal juist. De beer Kenneth Clark biedt ons om de andere week een kijkje in kunst en architectuur van half elf tot elf uur 's avonds. En om die klei nigheid moeten we dan dankbaar zijn.' 'En dan de advertenties. Ze zijn veelal het meest onderhoudende deel van dat wat wordt geboden. Maar de laatste weken kon men opmerken dat er in het kinderprogramma reclame werd gemaakt, die gericht was op de verkoopbevordering van ijsco's, strip, verhalen, cornflakes en chocolade.' Ten slotte: 'Geen christen kan zonder bezorgd heid toezien bij dit vérgaand voor beeld van geringschatting van de menselijke waardigheid." Aldus het commentaar van Th# Church of England Newspaper op de praktijk van de reclame-TV in Enge land. Hervormd Nederlandj 30 juli 1960, (Van een onzer verslaggevers)' Er bestaat een goede kans dat vol gend seizoen de bordjes met alleen Duitse opschriften niet meer voor de ramen in. Zandvoort te zien zullen zijn. Burgemeester Van Fenema wil viertalige bordjes beschikbaar doen stellen. De buitenlandse gasten in de bad plaats zullen daarop dan in het Ne derlands, Frans, Duits en Engels kun. nen lezen dat er kamers te huur zijn. dat, er logies met ontbijt beschikbaar is, of dat alle kamers bezet zijn. De burgemeester, die de strijd te- gen de uitsluitend in het Duits ge stelde aanbiedingen heeft aangebon den, wil de WV in Zandvoort (waarvan hij zelf voorzitter is)' voorstellen de viertalige bordjes te laten vervaardigen- Mr. Van Fenema deelde ons mee, dat hij tal van. instemmende reacties uit. het land heeft ontvangen na de bekendmaking van zijn voornemen de 'verduitsing' van de badplaats te gen te gaan. Bij alle goede fruithandelaars Eenrichtingsverkeer op de dubbele ring van verkeerswegen, die de bin nenstad van Amsterdam omgeeft, moet ontraden worden. De nadelen z(jn groter dan de voordelen en op sommige punten Is het geheel onmo gelijk. Tot deze conclusie komt in twee nota's aan B. en W. de Amsterdamse Commissie Verkeer en Vervoer, die sinds 1958 een uitvoerig onderzoek heeft gedaan naar het verkeer in de stad. (Van een onzer verslaggevers) De negentienjarige Frans Haer uit venlo wordt sinds zondagenici' vermist. Hij verliet toen zijn oucit lijke woning aan de Veldenseweg. Hij ging naar zijn zeggen naar een thé- dansant. doch keerde niet terug. Een vriend van de jongen heeft nu meegedeeld, dat hij waarschijnlijk op weg is om dienst te nemen in het Vreemdelingenlegioen. In die geest zou hij zich althans tegenover deza vriend hebben uitgelaten. De ouders hebben de opsporing van hun minderjarige zoon verzocht. In terpol is ingeschakeld. Een Eindhovense inbreker, de 24- jarige v. d. F. die donderdagmorgen in 's-Hertogenbosch voor de rechter commissaris geleid zou worden, heeft kans gezien om op het moment dat hy door Eindhovense politicmannen in het paleis van Justitie gebracht zou worden, aan zyn bewakers te ontsnappen. Hij was met een paar sprongen op het muurtje van de stadswal tegen over het paleis en sprong meteen in de daarlangs lopende gracht. Aan de overkant gekomen ontdeed hij zich van zijn natte kleren en rende het Bossche Broek in. Het duurde enige ogenblikken voor de Eindhovense po litiemannen wisten, waarlangs zij een kans hadden per auto de vluchteling te achtervolgen. P. bad toen echter reeds een aanzienlijke voorsprong, die hij grotendeels kon behouden omdat de auto op een smal weggetje vastliep. In de bossen van het land goed „De Pettelaar" raakten de agenten het spoor bijster. De vluch teling is nadien nog in Den Dungen gesignaleerd. Tot iaat in de avond werd vergeefs .jacht op de inbreker gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) Een zakje patates-frites met mayo naise heeft een gelede tram van lijn zeven gisteravond omstreeks acht uur tien minuten doen stilstaan in de Roetersstraat bij de Lepelstraat in Amsterdam. Een moeder met een klein doch tertje, dat ijverig stukjes gebakken aardappel met klodders gele mayo naise uit een zakje viste, waren in de tram gestapt. De conducteur van de tram teas van oordeel dat de manier waarop het meisje de heerlijkheden veror berde in strijd was met de tram- etiquette. De man verzocht daarom de moeder om haar kind het zakje af te nemen en verder eten van frites uit te stellen totdat zij het openbare ver voermiddel had verlaten. •to- Of eruit, was zijn mening. Het regle ment zegt dat het verboden is etens waren of klevirge stoffen in de tram mee te nemen. Toen moeder en conducteur Het vruchteloze van hun discussie had den ingezien en zich achter de stil gezette tram al enkele andere wagens lege zakje in de hand stond het kin A trouwhartig te wachten wat er zou gaan gebeuren. Er is geen kleverig voedsel" meer, ontdekten de agenten. De onthutste conducteur kon daar niets tegen in brengen. Het meisje at niet meer. In de vervoerbepaling staat niets (Van een onzer verslaggevers) „Wij, Jehova's Getuigen mogen geen compromis met de wereld sluiten," betoogde donderdag een 19-jarige jongeman voor de Krijgsraad tc velde oost. Dat had hij dan ook niet gedaan, want toen hij opgeroepen was voor de militaire dienst en in een ka zerne 1e Ede verscheen, weigerde hy een militaire uitrusting in ont vangst te nemen. „U weet wel," zei hij, „dat er vier takken van dienst zijn: herendien- i sten, contactdiensten, loondiensten en slavendiensten." „Is de militaire dienst dan slaven dienst?" vroeg de president. De jongeman knikte bevestigend en zette toen omstandig uiteen, waarom, waarbü hy tientallen bybelteksten citeerde. Hy had geen beroep gedaan op de dienstweigeringswet. omdat ook deze wet maar van de wereld was. Het was een uiting van beleefdheid geweest, dat hy wel gehoor had ge geven aan de oproep om In dienst te komen. De auditeur-militair zei. dat hy niets ontlastends kon vinden In het verweer van de jongeman. „U kunt nu wel zeggen, dat u niets met de wereld heeft te maken, maar de we reld heeft wel iets met hem te ma ken," verzuchtte hy. „De staat." aldus de auditeur, „kan het eenvoudig niet verdragen, dat een aantal jongelieden zich onttrekken aan de dienstplicht die wel voor anderen geldt." Hij eiste een gevangenisstraf van twee jaar en twee maanden met af trek van het voorarrest. De krijgsraad veroordeelde hem conform die eis. De moeder voelde er niets voor hadden geschaard, kwam de politie over niet-etende passagiers. De agen- *-> eraan t.e pas. ten stapten uit, dc moeder staple De conducteur gaf uitleg en de met haar kind triomfantelijk langs agenten bekeken moeder en dochter, de conducteur, het lichtje bij de be- Maar zij zagen geen frites meer. stuurder flitste op groen en met tien Tien minuten waren voor het meisje minuten vertraging rolde lijn zeven voldoende geweest om het zakje leeg van zijn tijdelijke halte verder op te maken en met het verfrommelde weg naar het eindpunt haar kind iets dergelijks aan te doen. En dat maakte zij de conducteur dan ook grondig duidelijk. Maar het gemeentelijk vervoerbe drijf heeft voor dergelijke gevallen ook een reglement. En de conducteur kende dat goed. Ophouden met eten Een 18-jarige Duitse kampeerder liep op het terrein van het Sociaal Toerisme Texel zeer ernstige verwon dingen op, doordat een fles benzine ontplofte, toen hij op een primusstel in de onmiddellijke nabijheid van de openstaande fles benzine zijn potje kookte. Een deel van de brandende vloei stof stroomde over zijn lichaam en daardoor kreeg hij zulke ernstige brandwonden, dat hij in het gemeen teziekenhuis 'Parkzicht' te Den Hel- der moest worden opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) Het echtpaar L. M., dat enige dagen terug op geraffineerde wijze de 57-jarige veehouder J. de Groot te Krabbendam van zijn geldkist met 5600 gulden had beroofd, schijnt nog veel meer op zijn kerfstok te hebben. Tegen het echtpaar, dc 3-1-jarige Amerikaan J. E. L. en zijn 27-jarige echtgenote uit Amsterdam, dat inmiddels is overgebracht naar Alkmaar, zijn in ieder geval nieuwe verdenkingen gerezen. Bij een onderzoek in een door hen gebruikte kamer in de Amstelstraat te Amsterdam vonden rechercheurs twee papieren boodschappentassen vol met -paperassen en persoonsbe scheiden. Deze papieren blijken toe te be horen aan een Amerikaanse student, die door heel Europa gereisd heeft en enkele weken geleden in Amsterdam op een morgen zijn aan het Damrak geparkeerde auto leeggeplunderd aan trof. Ook op grond van andere vondsten houdt de politie rekening met de mo gelijkheid dat het echtpaar verant woordelijk gesteld zou kunnen wor den voor een groot aantal diefstallen uit geparkeerde auto's in de -laatste tijd. Verder bestaat het vermoeden dat door de aangehouden echtelieden by een bankinstelling valse travellers- cheques ter waarde van 30 pond sterling zyn ingewisseld. Ook hier naar wordt in Amsterdam ea in Lon den een onderzoek ingesteld. De vrouw J. L.-M. is reeds eerder aangehouden omdat zy in het bezit was van een voorwerp dat mogeiyk van diefstal uit een auto afkomstig was. Door gebrek aan bewijs heeft de politie haar echter weer vrü moeien laten. Over haar handelwyze kwamen verscheidene malen klachten van Amerikaanse toeristen en verlofgan gers, waarmee zy als uitgaande vrouw veelvuldig contact zocht. Herhaaldeiykwist zü mannen vrijwel alles afhandig te maken, wat zij aan geld en kostbaarheden bezaten. Maar zij deed dit zo .slim dat er voor de politie weinig te doen viel. De slachtoffers erkenden ten slotte vrywel altijd, dat zij vrywillig alles hadden afgestaan eb betaald. Het onderzoek naar de gedragingen van de Amerikaan en zijn vrouw wordt met kracht voortgezet. De 20-jarige chauffeur van een vee-auto, de heer H. Steenbergen uit Meppel, die gistermiddag in een toilet In een der marktgebouwen in Hoo- geveen -een sigaret aanstak, kreeg de schrik van zyn leven. toen een hevige ontploffing volgde. De man werd aan gezicht, hals, handen en armen ge wond. Hy is naar het ziekenhuis Be- thesda overgebracht, zyn toestand is niet zorgwekkend. Het plafond van het gebouw waar in de explosie plaatsvond, is naar beneden gekomen. Mum- en deuren zyn ontzet en ruiten zyn versplin terd. Vermoedelyk is een lek in de gasbuis, welke door het toilet loopt, oorzaak van dit ongeval. .Eet toeristenverkeer in Israel is dit jaar met - veertig procent toege nomen ten opzichte van vorig jaar. Het afgelopen halfjaar bezochten 56.000 buitenlanders Israël.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2