'se jongen (13) krijgt hoofdrol in Britse kinderfilm Weërblijh van de hook 8 Regeling voor gebruik bestrijdingsmiddelen Soldaat schuldig aan dodelijk ongeval Mr. H. L. Woltersom overleden Kortere diensttijd op de lange baan Te veel water Missiebisschop van Timor mag ons land niet in - blijft jaar vlakbij Zeeman in bezit van marihuana aangehouden Scholieren een jaar naar VS Infanterie per Grote Beer naar Nw.-Guinea Voorraad goud en deviezen gedaald mmm pm-k Journalistiek Stortbuien Fietser aangereden Ontwikkelingsplan Boerderij uitgebrand Gladiolen HET VRIJE VOLK WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1860 PAGINA 3 Keuze in looppas Nog een film 'M i - v'; -iXjïv vl-: M (Van een onzer verslaggevers) Kau de 21-jarige dienstplichtige soldaat H. B. D. uit Hoog- karspel grove schuld worden verweten aan e°n ernstig ver keersongeval, waarbij een voetganger werd gedood en een tweede zwaar letsel kreeg? De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag, dat dinsdag deze zaak behandelde, meende dat zulks inderdaad het geval is. Hij vorderde bevestiging van het von nis van de Krijgsraad voor de Luchtmacht: twee weken hech tenis en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. Onverantwoordelijk (Van onze parlementsredactie) Er is geen sprake van, dat de werving van vrijwilligers voor de landmacht om verkorting van de diensttijd mogelijk te maken, op 1 oktober zal kunnen starten. Aldus verklaart men in militaire kringen. Ook de diensttijdverkorting zeil komt daardoor op de lange baan. Politie Mr. H. L. Woltersom, oud- presldent-commissaris van de Rotterdamse Bankverenlging, is zaterdag plotseling in Was senaar overleden. Op verzoek van de overledene Is hieraan niet eerder bekendheid gege ven. - ,jEen dag regen is Toeter dan tien dagen sproeien," hoorden we in de droge tijd een hove nier zeggen, 't Kan verkeren De mensen die de zorg hebben voor de beplantingen van de Floriade, verlangen naar min stens tien dagen kurkdroog weer. Zulke slagregens als bij de onweersbui van dinsdag zijn werkelijk niet meer nodig. Bijen (Van een. onzer verslaggevers) Uit een stoet van honderden, blonde Hollandse longefis van dertien jaar is Jacques Verbrugge, blond. Haags en dertien jaar, uitverkoren om de hoofdrol te spelen in een Britse kinderfilm. Het aal z$n eerste filmrol zijn. Hij heef* eerder eens op de Planken srestaan als kabouter. De Britse regisseur Derek Williams, die vanaf maandagmorgen in hotel Terminus in Den Haag zitting had gehouden, is er ten slotte gistermid dag in geslaagd zijn keuze te bepalen. Honderden jongens, wakker ge schud door kranteartifcelen van maan dag, hadden zich gisteren near het hotel begeven. (Van onze soc.-econ. redactie) Ha een wekenlange geleidelijke stij ging is de voorraad goud en deviezen van de Nederlandse Bank de afge lopen week met f 47 miljoen gedaald tot 5.476 miljoen. De bankbiljettencirculatie vertoon de een flinke teruggang namelijk met 134 miljoen tot 4.613 miljoen. Het tegoed van het rijk bij de cen trale bank. dat de vorige week prak tisch gehalveerd werd, is thans weer met 62 miljoen gestegen tot 317 miljoen. (Van onze weerkundige medewerker) Het zeer onstabiele augustusweer houdt aan. Het noorden van het land heeft te maken met een koude de pressie in de hogere luchtlagen boven de Noordzee, die talrijke buien ver oorzaakt met onweer. In het zuiden dringt nu langzamerhand een oceaandepressie door, die daar een gesloten wolkendek met meer aan houdende regenval zal creëren. In het afgelopen etmaal breidden de buien zich over het gehele land uit. Plafltselfjk vielen zware stortre gens met hagel als duiveëieren. Dit was onder andere het geval In TJddel op de Veluwe. Ook de fruit- streek ten zuiden van Oud-Beijerland werd door de hagel zodanig getroffen, dat in de boomgaarden voor tiendui zenden guldens schade werd aange richt. Oostmarsum was het mikpuht van een zware wolkbreuk. Na de bui ont stonden daar fonteinen tot een meter hoogte door de overlopende riolen. In het noorden van het land werd op zijn meest 25 tot 30 mm neerslag gemeten. Helaas zijn er nog geen te kenen die wijzen op een belangrijke verbetering. De bovenlucht blijft koud en zolang dat het geval is, blijft het weer in augustus van de kook. Het enige lichtpuntje dat wü in uit zicht kunen stellen, is een toene mende kans op opklaringen langs de kust van Noord-Holland en op de Waddeneilanden. De Brit wist daar wel raad op. Hij liet driehonderd jongens In een rij staan en ging er in looppas langs. Drie jongens werden ten slotte ge kozen om een nader gesprekje met de vriendelijke regisseur té maken. Behalve Jacques waren dat Jan van Thiel (13) en Rudi van Sloten (16). Na dit gesprek werd Jacques, leerling vac een v.h.m.o.-school, uitverkoren. Zijn vader, advertentie-acquisiteur bij ëen Haags dagblad, en zijn moeder hebben hun toestemming gegeven en zo 2al Jacques eind augustus voor het eerst voor de filmcamera staan. Zön filmnaam is Piet. Hij krijgt een Hollands filmzusje, de twaalf jarige Caroline M. van Eeïen uit Am sterdam. Samen met «en aantal bekende Ne derlandse acteurs en actrices zullen zij optreden in de Britse kinderfilm •Leen me Je klompen.' Gebruik makend van de gelegen heid, daar toch honderden jongens bijeenwaren, heeft de Nederlandse Onderwijsfilm een hoofdrolspeler ge zocht voor een Veilig-Verkeersfilm. De keuze viel op de twaalfjarige Ger- rit Vreewijk, eveneens uit Den Haag. TV-' De Britse filmregisseur Derek Williams in gesprek met v.l.n.r. Carolien Marie van Eelen, haar filmbroertje Jacques Verbrugge, Jan van Thiel en Rudi van Slo ten. (Van een onzer verslaggevers) Rechercheurs van de Amsterdamse jpolitie hebben gisteren in een huis ;aan de Haarlemmer Houttuinen een 29-jarige zeeman aangehouden, die in het bezit was van ongeveer 425 marihuana sigaretten. De zeeman, A. M„ die zondag met een Brits houtschip uit Lagos in Nigerië in Nederland was aangeko men. had de sigaretten verpakt in vijf blikjes van twintig sigaretten plus nog een vijfentwintigtal losse gifstengeltjes. De zeeman zal voor de officier van Justitie geleid worden. 1 Ï-. 'ÊTt'ÉS. (Van onze parlementsredactie) De gevaren die samenhangen met het gebruik van giftige bestrij dingsmiddelen bij land-, tuin- en bosbouw zullen beter beteugeld kunnen worden door een nieuwe wet, die door de ministers Marijnen (Landbouw) en Van Rooy (Sociale Zaken en Volksgezondheid) bij de Tweede Kamer ingediend. De gevaren bestaan niet alleen voor degenen die de middelen toe passen, maar ook voor de handel en voor de consumenten van bespoten gewassen. De ministers wijzen op de grote zorgeloosheid waarmee sommi gen met deze zware vergiften plegen om te gaan. „Hubertus", het machtige springpaard van de hippische sportbond, dat onlangs tijdens een internationaal concours hip- pique zo ernstig ziek werd, dat voor zijn leven werd gevreesd, was weer zover hersteld, dat het dier naar Nederland kon worden overgebracht. Dinsdagavond kwant de hengst in Hoek van Holland aan. Hubertus" zal aan de zorgen van professor Wage naar van de veterinaire facul teit van de Rijksuniversiteit in Utrecht -morden toevertrouwd. Een vaartuig van de Tunesische kustwacht heeft in de nacht van maandag op dinsdag een Italiaans vissersvaartuig in het Kanaal van Sicilië beschoten. Twee vissers wer den gewond. Naar in Makara verluidt w h»t vaarluie, de Salemi. naar de Tunesische haven Soesa opgebracht. De bemanning zou zijn gearresteerd. (Van een onzer verslaggevers) Hoewel 50 Nederlandse middelbare scholieren zijn uitgenodigd om het komend studiejaar in de Verenigde Staten door te brengen, *»1 op 3 sep tember een groep van slechts 32 scho lieren vertrekken. De American Field Service te. In- ternational Scholarship kreeg welis waar meer sollicitaties, maar niet alle kandidaten voldeden aan de hoge normen. Ook de reiskosten kunnen een rol hebben gespeeld, hoewel in paalde gevallen een toelage wordt verstrekt. De AFS heeft voor het cursusjaar 1961/62 niet minder dan 70 plaatsen beschikbaar voor Nederlandse jongens en meisjes. Aangeboden wordt een jaar gratis verblijf en studie te de VS. Sollicitaties kunnen in september gericht worden aan de American Field Service, Moreelsestraat 10, Am sterdam, De verpakking waarschuwt niet al tijd voldoende voor de gevaren van het vergif, gemorste stoffen worden niet steeds goed opgeruimd en men is wel eens onverschillig met het op bergen. Hierdoor zijn slachtoffers ge maakt, ook onder kinderen. Strenge voorschriften bestonden er bij de wet nog niet, maar deze zul len er thans komen. Op gewassen die voor de comsumptie bestemd zijn, bl(jven nogal eens te grote resten van bestrijdingsmiddelen achter. De Keuringsdiensten van Waren zullen nu beter deze gevaren kunnen bestrijden als er voorschriften ko men voor toelaatbare restconcentra- ties. Verder schept het wetsontwerp de mogelijkheid om het gebruik van bepaalde middelen, hoe deugdelijk ook uit landbouwkundig oogpunt, te beperken of wel geheel te verbieden als er te grote gevaren voor de volks gezondheid aan verbonden zijn. Ten slotte zal het verboden zijn een bestrijdingsmiddel in de handel te brengen indien dit niet tevoren door een bevoegde instantie is be proefd. fn deze ruOnek, vermeldt tiet vnja Volk zonder commentaar - tref. lende uitspraken van anderen, uiter aard. voor rekening van hen die worden geciteerd. •Op 19 juli JL heeft T>e Telegraaf een interview gepubliceerd met de heer G. C. van Bijsterveld tc Rot terdam, die was uitgenodigd om deel te nemen aan ds reünie van oud verzetslieden in Londen. In het interview staat o.a. het na volgende te lezen: 'Je hebt vandaag de dag van die mensen, die praten of schrijven nog steeds over hun illegaal verleden, alsof zij daardoor tot een speciaal super-ras zijn gaan behoren.' Even verder wordt verklaard: Na de oorlog heb ik gemerkt, dat velen hun illegaal verleden gingen gebruiken zoals sommigen hun fami lienaam, hun afkomst of hun diploma's gebruiken. Zij wilden er beter van worden. Toen we de heer Van Bijsterveld opbelden oro te informeren, of bij deze lasteriijkheden voor z'n reke ning nam, beantwoordde hij deze vraag, kort en krachtig, met 'NEEN', Hij voegde eraan toe: 'Ik was in Lon den toen mij 'De Telegraaf' met het door u bedoelde artikel onder m'n neus werd geduwd, en Ik stond met m'n oren te klapperen. Er zijn mij woorden in de mond gelegd, die Ik helemaal niet heb gebruikt en ik ben daarover ten zeerste ontstemd. Ik overwoog dan ook reeds zelf een publikatie te laten uitgaan, waarin ik op het geschrijf van 'De Tele graaf' terugkwam. U kent mij toch voldoende om te weten, dat ik mijn oude medestrijders uit het verzet niet de vunsheden zal toevoegen, die 'De Telegraaf' mij in de schoenen schuift. Ik heb wel enige kritische opmerkin gen gemaakt over de zogenaamde "Meikevers," degenen, die vlak voor de bevrijding ontdekten, dat zij ook bij het verzet hoorden. Het artikel van 'De Telegraaf' is mij niet voorge lezen of ter inzage gegeven alvorens het gepubliceerd werd, anders had ik onmiddellijk bezwaar gemaakt.' Voormalig Verzet Nederland, 4 augustus 1960. Op de avond van nieuwjaarsdag van dit jaar heeft D. met zijn auto twee voetgangers aangereden op de weg van Luttelgeest naar Emmeloord in de Noordoostpolder, Eén van hen werd gedood, de andere een meis je werd een hand afgerukt. "Ik meen, dat ik onschuldig ben,' zo antwoordde de beklaagde op de vraag van de president waarom hjj in hoger beroep is gegaan. De presi dent wees hem er echter op, dat hij een snelheid van 70 tot 80 km per uur had toen hij voor een tegenlig ger moest dimmen. Met een snelheid van circa 65 km en een zicht van ongeveer 16 meter heeft hij toen twee voetgangers (in totaal waren ei' drie) die rechts van de weg liepen, aangereden. Een onverantwoordelijke manier van rijden, meende de president, die de beklaagde bovendien, voorhield, dat hfj die avond twee glazen bier had gedronken. D. heeft de voetgan gers in het geheel niet gezien. In zijn requisitoir constateerde de advocaat-fiscaal, dat de voetgangers rechts van de weg hebben gelopen, in plaats van links. Desondanks meende hij dat D. schuldig is. Hij had zijn snelheid moeten verminde ren toen hij dimde, zo zei de advo caat-fiscaal. De verdediger, mi. H. J. W, Swane uit Den Bosch, zei dat er sterke aanwijzingen bestaan dat de drie voetgangers naast elkaar hebben ge lopen. In dat geval kon D. hen niet passeren zonder op de andere weg helft te komen. Naar zijn mening had D. in redelijkheid ook geen voetgangers aan de rechterkant van de weg kunnen verwachten. Hij i drong aan op vrijspraak. i Arrest op 30 augustus. Op de hoek Oostersingel-Nieuwe Weg-Damsterdiep te Groningen is vanmorgen de 60-jarige minder va lide wielrijder j. Vlasman uit Gro ningen, om het- leven gekomen toen hij in aanrijding kwam met een vrachtauto die het kruispunt opreed en voor de wielrijder van rechts kwam. Het slachtoffer trachtte zich nog af te zetten tegen de laadbak van de auto, maar viel toen met het hoofd tegen de grond en kreeg een schedel- basisfractuur.' Mr. H. L. Woltersom Basis voor de campagne zou moeten zijn een nieuw aantrekkelijk salaris peil, in ieder geval voor de lagere officiers- en onderofficiersrangen, zo als de commissie-Van Voorst tot Voorst ook duidelijk heeft gesteld in het rapport over de diensttijdverkor ting. Maar juist het beraad over de salariëring van het militair personeel heeft nog nauwelijks voortgang ge boekt. Er zal zeker dit Jaar niets meer komen van een verbetering. Minister Visser heeft in deze kwestie niet alleen recht van spreken. Nauw verbonden met de militaire sa larissen zijn immera de beloningen voor vergelijkbare groepen, zoals de politie. En als er voor het militaire overheidspersoneel een verbetering uit de bus komt, is het niet ondenk baar dat het burgerlijk personeel eveneens aan de deur klopt. Vooral bij de politie geeft de sa lariëring al lang aanleiding tot kla gen en ook hier is er een duidelijke samenhang tussen werving en belo ning. Het is dan ook niet te verwach ten dat er spoedig overeenstemming over de militaire salarissen wordt be reikt. We', zal de kwestie donderdag in het georganiseerd overleg ter sprake worden gebracht. Vervolg van voorpagina. De industriële groei is tot heden nog niet groot genoeg geweest. Be toogd wordt-, dat deze groei zelfs rela tief nog verder moet gaan dan de landelijke. Dat kat alleen door uit breiding van de bestaande bedrijven en de vestiging van nieuwe. Het ont wikkelingsplan omvat daartoe een sluitend geheel van faciliteiten. De kernaanwijzing en de invoering van de premie en prijsreductierege- lingen in het najaar van 1959 bleken een goede stimulans te zijn. Die re gelingen wil men in ieder geval con tinueren, evenals de migratieregeiing en de trainingstoeslagen. Op lange termijn worden deze re gelingen echter niet voldoende ge acht. Daarom wordt voorts aange drongen op de invoering van een aan vullende regeling waarbij per bedrijf gedurende vijf jaar een premie van 10 pet. wordt gegeven op de Ionen vim de additioneel aan te stellen mannelijke arbeidskrachten en op financiële tegemoetkoming in de ver plaatsingskosten van bedrijven. (Van onze parlementsredactie) Het regeringsschip Groote Beer zal het voor Nicuw-Guinea bestemde In- fanteriedetachement overbrengen. Het schip zal waarschijnlijk in de eerste helf van september vertrekken. De Groote Beer is eigendom van de staat. Het heeft er verscheidene reizen met emigranten opzitten. Se dert enige tijd doet het. behalve voor het emigrantentransport, ook dienst voor het vervoeren van studenten, on der meer in de uitwisselingsprogram ma's met de Verenigde Staten. Het is niet bedoeling dat de Groote Beer in de wateren van Nieuw-Gumea blijft als huisvesting voor de onge veer duizend man van het detache ment, zoals het KPM-sehip Van Riemsdijk ten behoeve van het lucht- machtpersoneel. De Groote Beer zal voor zijn ver trek naar Nieuw-Guinea nog een reis naar New York maken. Het detache ment houdt op 30 augustus in de 'Saxen Weimar-kazeme in Arnhem nog een ouderdag. Daarna krijgt het personeel enige dagen inschepingsver lof. Het vertrek van het detachement komt dus enkele weken later dan oor spronkelijk in de bedoeling lag. Vanmorgen i/ï brand uitgebroken in de boerderij van dë familie A. Brinks aan de Bovenste Veen weg te Mussel. De brandweren van Stads kanaal en Musselkanaal bleef niets anders te doen dan nablussen. Van de inboedel van het woonhuis kon slechts een klein gedeelte worden ge red. Van de boerderij ging alles ver loren: oogst, landbouwwerktuigen enz. De oorzaak, van debrand is niet bekend. Het bedrijf was tegen brand verzekerd. Mr. Woltersom, die 68 jaar is ge worden, is een van de meest voor aanstaande figuren in het Neder landse bedrijfsleven geweest. Nadat hij in 1922 zün Juridische Studie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht had voltooid, werd hij al spoedig opgenomen in de leiding van de Nationale Bankverendging en na tusle van deze instelling met de Rot terdamse Bankverenigtng werd hij directeur van dit bankbedrijf. In de oorlogsjaren kreeg zün naam in ruimer kring grotere bekendheid, doordat hij voorzitter werd van het toporgaan van al spoedig naar hem genoemde toenmalige publiekrechter lijke organisatie voor het bedrijfs leven. Na de oorlog trad hij in tal van commissariaten bij vele grote on dernemingen, o.a. Rotterdamse Bank, Philips, HollandAmerika Lijn en ettelijke andere industriële-, finan ciële- en. handelsondernemingen meer op als man achter de schermen. Zijn invloed in het economische leven van Nedreland was zeer groot. Moeilijkheden bjj een van de onder nemingen, waarvan hij president- commüsarjs was, de Verenigde Glas fabrieken te Schiedam, zouden de laatste weken veel van de krachten van mr. Woltersom hebben gevergd. De grond is zo verzadigd, dat het water bijna niet meer wegzakt. Tot laat in de middag konden er giste ren geen bezoekers in de tropische kas worden toegelaten, zo moerassig was het daar. Met een motorpomp moest men ook de omgeving van de kas zo goed mogelijk begaanbaar maken. In het lage voorgedeelte van de Koningshof stond het water na de bui dertig centimeter boog. Ook de CInsiustuin overstroomde. De vet potjes langs de randen van de bloem bedden spoelden weg. De felle stortbuien hebben de be plantingen hier en daar beschadigd. Vooral de dahlia's en de knolbego nia's met hun grote bloemen die wel wat op rozen lijken, hadden het zwaar te verduren. Mandenvol afge regelde bloemen zijn Weggehaald. De gladiolen in die mooie border langs het plein tussen de beide hallen bo gen door en sommige stengels knak ten. Gelukkig zijn er in de Energiebal nu veie duizenden geheel gare en bovendien zeer fraaie gladiolen te zien. De Nederlandse gladlolenkwt- kers zyn niet bijzonder talrijk met die in enkele andere landen vergele ken, Tr.-ir hun sortimenten mogen er zijn. Dr. A. J. Verbage, de Flo- riadevoorzitter. heeft dit met nadruk verzekerd bij de opening van de nieu we binnententoonstclling Gladiolcn- pracht. Het ontbreekt niet aan nieu we Nederlandse variëteiten van uit stekende kwaliteit en ook de Duitse en Belgische inzendingen staan op hoog peil. Voor de bijenvolken in de rode demonstratiekasten bij de hoofdin gang en de gezellige ouderwetse kor- venin de Clusiustuin moet er op de Floriade nectar genoeg zijn te vin den, zou men zo zeggen. Dat valt tegen. De heer a. Kraft, amateur- ïemker, die het doen en laten van de Flcriadebijen vrijwel dagelijks nauwlettend volgt, heeft geconsta teerd dat zo wel vrij vee! stuifmeel, maar te weinie nectar thuisbrengen. Bij al die mooie gekweekte bloemen zijn er niet veel goede „drachtplan- ten", zo noemen de iemkers de soor ten met nectarrtike bloemen. De bloemen, van de sneeuwbes en de butleia bevatten veel nectar, maar deze heesters zijn op de Floriade be trekkelijk schaars. De natuurlijke voedselbronnen moeten dus worden aangevuld. In de nabijheid van de kasten en korven plaatst de heer Kraft bakjes met suiker. Die worden 's morgens ont dekt docr de „sneurbijen". de oudste en me.est ervaren voedselzoekers, die (althans bji mooi weer) al vroeg uit vliegen. Thuisgekomen, vertonen ze. hevig trillende, benaalde bewegingen die de richting en de afstand van de voedselbron aangeven. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wc naar de heer Kraft, die vaak bij de. kasten op post staat. De bijen achter de glaswand zijn de le vende illustraties van zijn verhalen, die' verrassend veel duidelijk maken van datschijnbaar zinloze gewrie mel in de kast. (Van een onzer verslaggevers) Aan de Nederlandse grens te Goch stond dinsdagmiddag een missiebisschop die niet ons land binnen mocht. Het was mgr. Th. F. van den Tillaert SVD, apostolisch vicaris van Atumbua op het eiland Timor. Op sijn paspoort staat namelijk vermeld: Niet geldig voor Nederland en voor de Nederlandse koloniën. Zou Hij toch naar Nederland gaan, dan mag hij niet meer in zijn missiege bied terugkeren. Mgr. Van den Til laert heeft na de souvereiniteitsover- dracht de Indonesische nationaliteit aangenomen en is dus in feite geen Nederlander meer. Hij zal nu gedurende een jaar vlak aan de Nederlandse grens zijn vakan tie doorbrengen en wel bij zijn zus ter mevrouw Josifa Janssen-Van deu Tillaert. die in de Duitse grensplaats Goch woont. Aangezien de bisschop niet naar zijn geboorteplaats Veghei in Brabant mag gaan. zullen nu vele honderden van zijn vroegere dorpsgenoten op donderdag 18 augustus in processie naar de basiliek van Kevelaer gaan,, waar mgr. Van den Tillaert een pon tificale hoogmis zal opdragen. Ene dag viert hij namelijk zijn 25-Jang priesterfeest, terwijl hij drie dagen I tevoren 51 jaar oud wordt Een evecomité uit Veghei biedt hem namens de Veghelse bevolking een feestgeschenk aan.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2