I H YMCA brengt rassen te zamen in Blik van boven in brandende boot WAMA ZINGT IN LEEUWENKOOI Confectionair - bewusteloos hangend aan balkon - gered door 2 modinettes Man vermist m Apeldoorn Minister Liberië in ons land Duitse matroos van boord gezet en weer terug NS-personeel 2 jaar later met pensioen Zeilscheepje gestrand Terschellinger kampeerterrein nozemslagveld Rassenscheiding tot in de dood ZONDER COMMENTAAR Dit jaar meer dan 100.000 nieuwe auto's Warempel Ook stenograaf blijft in arrest Worsteling Oorzaak Haarlemse broodoorlog nu weg Rapport Famiabeker wordt niet openbaar Verdwenen meisje aan boord van Noorse tanker PNI keert zicli tegen Nederland Koninklijk gezin niet vertrokken naar zee Antiklassenstrijd 'ONVERANTWOORDE STUNT' Regenwormen HST VRIJE VOLK ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1960 'S.w-'i;s?Z (Van een onzer verslaggevers) Met een vriendelijke, maar wat .vermoeide stem zei de mi nister van Financiën van Liberië, dr. Charles D. Sherman: 'Ik ben blij in uw land te zijn en zo hartelijk ontvangen te wor den.' 100.000 leden in Afrika Les voor allen Of+ti «en odhi vevataggevwa»; Acht minuten voor half drie viij dagmiddag dook de 30- jarige sergeant-vlieger J. J. Jeurninck, afkomstig uit Weert, met rijn F 84 Thun- derstreak met een snelheid van 280 km benoorden Rop- tazijl de Waddenzee in. (Va® onae speciale verslaggever Hans van der Werf)' Uit de Auster PH-NAD van Aero Contractors Rotterdam zag' ik het brandende schip al van heel ver in een grijze mist van: 'uitwaaierende rook. We vlogen toen over het droevig legei strand van Callantsoog. Even later werd er 'gesnoven' in de: 'cockpit: ja, de stank van schroeiend rubber. Opgevist Door kapitein bestraft Een boek met dit merk la een waardevol werk GASFORNUIZEN JUNKER* R'tJH Vrijdag kwamen er kieren en gaten in het wolkendek hoven de Floriade. Ze lieten een zil verachtig" licht door. Het re gende niet meer en om half twee scheen de zon. Nog niet op .volle kracht', er hing nog een sluier voor en je kon er met de ogen te knipperen. De zon, warempel! We wandelden langs de vak ken dahlia's Dij Tollens. Wat een kleuren, wat een glans en wat een geflonker van drup peltjes die nog op de bloemen en de bladeren parelden! De amateur-fotografen namen hun kans waar. Haastig wer den de camera's uit de tasjes gehaald, maar ach, er schoven weer dikke wolken voor de zon, de wind stak op, het werd kou der. Dan maar eens naar de Tropische Kas. Apenote Imitatie :'>Vv - 's'-j? >M ■'•v v v«:-' -..ey .-./sA-'-- 1 v>' C/'^vT---V- ••'-:•'•••*• v;:V* *">>**:•,*!%-v».- ';f\f ,';v.vx .V v^:'A';ty. V?' tx-V- :P-; v '••■••-•• A v v »•-- --/VvU .C- v *.óu';':--Vv'A<x'ri"! rio.'ri";-' ;,-•''"J. ..v/"\r^y/y?S\.- -f-s":.^ L 'Z*V'/*'•-'v'i^'v,::".v-S;-• \*v '- v:ï:f - 7; •'yy-'.i';. <v.-v ;.V^- V V/V'.1 :-••.• y". X/;.- ':v- :v. 6- Or, Sherman is ook president van de Younjr Men Christian Association en in die hoedanigheid sprak hij gisteravond op een persconferentie in het marinekamp Hilversum, Oaar immers houdt de YMCA dere week haar grote internationale congres, waar ongeveer "00 teenagers uit een vijftig- tal landen elkaar ontmoeten. Een merkwaardig feit is, dat deze wereldbond, die zijn vertakkingen! vooral heeft in landen met een blanke! bevolking, al vijf jaar geleden een re presentant van het zwarte Afrika heeft gekozen tot topleider. oat is oan ook bewust gebeurd, als erkenning bij voorbaat van de toene mende betekenis der sinds kort zelf standige naties in de niet-westerse we reld. In hoeverre heeft de YMCA vaste grond onder de voeten gekregen fe het Afrikaanse werelddeel? •De christelijke jeugdbeweging was hier een laatkomer/ zo vertelde dr.' Sherman, 'maar is effectief aan hetj werk gegaan en snel gegroeid.' Als| voorbeelden noemde hij Ghana en Ni-1 gerië. De YMCA heeft in Afrika thans' 100.000 leden. In de ontmoeting der' rassen is deze ontwikkeling van groot! belang.' zj zei de president, 'mensen worden erdoor samengebracht.' De gevolgen van de confrontatie, van verschillende rassen reiken ver, aldus de Liberiaanse minister. 'Dat christen jongeren zo plezierig in zo'n atmosfeer als in dit interna tionale kamp bijeen kunnen zijn is een les voor allen.' Wat Congo betreft: de onrust is daar van tijdelijke aard, dc ontwik keling tot onafhankelijkheid is lans Onder water rtoeg het vliegtuig een keer of zes over de kop en werd daarbij aan flarden gereten. De piloot slaagde erin zich uit het vliegtuig te bevrijden. De sergeant maakte achter moeilijke ogenblikken door, toen hij. zich moest ontdoen, van parachute en zuurstofmasker. Ook zijn helm moest hij kwijt, wilde hij de op pervlakte van het water kunnen bereiken. 'Op duizend meter hoogte/ zo vertol- de de piloot, 'sloeg plotseling de motor af. Ik probeerde van alles om er weer leven in. te krijgen, doch dit gelukte niet.' Daarop meldde hij aan het vliegveld Volkel, vanwaar hij was opgeste gen om een verkenningstocht over Terschelling en de Wadden te ma ken, dat hij genoodzaakt was een noodlanding op het water uit te voeren. Hij wist dat dit een zeer gevaarlijke manoeuvre was, maar er zat niets anders meer op. ■i Over Den Helder heen daalde het kleine vliegtuig naar de 'puist* van, '.schepen vlak onder fle zuidpunt van Texel. Op honderd meter hoogte scho- ■ven we er de eerste keer over heen- Piloot Janos Katorfi trok zijn kist in een scherpe linkerbocht. Fotograaf Max Olman had intussen achter ons een raam uit dé sponning gehaald --hij hief zijn loodzware hichtcanaera on richtte. De Rio Diamante lag voor anker» ciaal blussingsvaartuig van de Ko-; up de stroming in het Marsdiep. Aan ;ninklijke Marine: ïtohte zag fk de. bakboord twee sleepboten en een spa-. Bet vliegveld Leeuwarden zond da delijk twee Pipercubs en een heli kopter ter assistentie, maar dc piloot had geluk, dat hij daar niet op behoefde te wachten. Schipper J. van Es, die met de Harlingen 37 passeerde, viste hem op. Van Es was met mosselen op weg naar Harlingen, toen hij een wrak stuk van het vliegtuig waarnam, de Pipercub cirkelde er reeds bo ven en wees het schip de richting, waar de vlieger kon worden ge vonden. Toen de dokter van de vliegbasis uit Leeuwarden in Harlingen arri veerde, vond hij een zeer montere piloot, die alleen een bloeduitstor ting in zijn linkerarm had. (Van een onzer verslaggevers) Op de Tjerk Hiddessluizen bij Har lingen heeft de kapitein van de Duit se kustvaarder Marie Louise gisteren een zestien jaar oude lichtmatroos, H. O. Janowiki van boord gezet. Zon der geld en zonder papieren liet de kapitein de jongen aehter. Janowiki ging naar de politie en die zette hem snel in een auto en reed naar Kiesterzijl. Daar trof men het schip, dat op weg was naar Delf zijl, nog aan en de kapitein kreeg te horen, dat men van zulke radicale bestraffingen niet gediend was. De jongen ging weer scheep; over- gens met het vaste voor-nemen, aa„ hij in Duitsland meteen zou afmon steren. (Van een onzer verslaggevers) De pensioengerechtigde leeftijd ran het personeel der Nederlandse Spoorwegen wordt met ingang van l januari 1961 verhoogd van 63 op 65 jaar. Hiertoe heeft de directie in over leg met de' personeelsraad besloten. De reden er voor is gelegen in de personeelssituatie bij de NS. Ook vóór 1947 was de leeftijd 65 jaar. Het recht dat het personeel van 60 jaar en ouder eervol ontslag kan verzoeken en met pensioen kan gaan, blijft gehandhaafd. Voor de rechtbank van Hanau staat een 25-jarige man terecht die heeft bekend op eenzame wegen dertien vrouwenen meisjes met stenen te hebben gegooid omdat hij zelf, sinds zijn kinderjaren lijdend aan astma, anderen pijn wilde be zorgen. Een achttienjarig meisje ligt sinds maandag met een schedel fractuur bewusteloos in het zieken huis. een ander meisje'werd in ja nuari aan het oog getroffen en tien vrouwen en meisjes liepen slechts lichte verwondingen op. De zcgeltjesactie die vorig jaar in Haarlem aanleiding was tot een maandenlang fel gestreden broodoor log, is thans gestaakt. Het grootbedrijf N.V. Vermaat heeft dit gedaan op verzoek van de Nederlandse Bakkerijstichting, die over deze kwestie een. rapport heeft doen uitbrengen. In dit rapport wordt geadviseerd voor de bakkerij in het algemeen het cadeaustelsel, waartoe de zegelactie behoort, af te schaffen. Bovendien hebben de beschuitfa brikanten in ons land de toezegging gedaan, dat zij met ingang van 1 sep tember het verstrekken van toegift- artikelen bij hun produkten achter wege zullen laten. Het midden- en kleinbedrijf is met deze oplossing bijzonder ingenomen- en ziet nu weer de mogelijkheid tot :en loyale samenwerking met het rootbedrijf. ide reddingsboot Dorus Rijkers. En bij: !het achterschip naast de brandende- 'ruimen een soort waterkanon. Op de 'dekken kronkelden vele slangen. Onze eerste 'rondvlucht' was zo. wijd opgezet, dat we de kijkers aan, beide kanten konden zien. Eerst op- Texel een paar badgasten, die de hors ■waren afgelopen tot op een paar hon-: derd meter van de rokende vracht-: boot. Daarna bij Den Helder de toe-, schouwers en een rij auto's op de kade. De tweede cirkel was korter. Ik kon toen recht in' het ruim kijken, waarin al heel wat water was ge pompt: er kwam dan ook spierwitte stoom uit. Alleen aan de randen kolk te nog zwarte rook. Het was vijf uur. Aan boord had men toen net (na een gevecht van veie uren) eindelijk en opgelucht het sein "brand meester' ge geven. Onze laatste 'run' ging in de ler,g- (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag is het kleine zeil scheepje Boutien uit Antwerpen met afgeslagen mast op het strand van Cadzand terechtgekomen. Aan boord was een echtpaar met drie kinderen. Het scheepje, dat ongeveer acht meter lang is, zit vrij hoog op het strand. Voor Cadzand kreeg het scheepje averij door de hoge golven en harde wind. De reddingboot Pre sident "Wiersma uit Breskens, die ter assistentie was opgeroepen, verleende echt"'- -ren liu'o. omdat geen men- waren. (Van een onzer verslaggevers) De politie op Terschelling heeft gisteren een twintigtal Amsterdamse nozems ingerekend na een bierfles- sensiag op een kampeerterrein bij Midsland. De jongelui zullen het eiland moeten verlaten. De Amsterdammers die al te diep in de bierfles hadden gekeken, wilden nog meer drank. Toen de eigenaar van het kampeerterrein waar zij ver- bleveD, dit weigerde, dreigden ze hem met een mes. Andere kampeer ders werden met bierflesjes bekogeld. De politie kon de knapen inrekenen na een charge met de gummistok. Hun kampkaarten zijn ingetrokken. terichting laag langs de Rio Diaman- te. Blussers met rookmasters en. hel men keken op: ze zwaaiden en we zen geruststellend naar het donkere gas, waar de slangen in verdwenen. Wat een geluk, dat dit schip zo dicht onder de wal was toen het vuur werd ontdekt. "Want alleen door de indruk- ;wekkende hoeveel hulp daar beneden kon een ramp worden voorkomen. 'Ze klaren 't wel' schreeuwde onze .piloot. En hij liet zijn vleugels wie gelen bij wijze van felicitatie én ten afscheid. (Van een onzer verslaggevers) De openbaarmaking van het rap port over het beleid van de directeur Faunabeheer is gebruikelijk noch gewenst, heeft minister Marijnen geantwoord op schriftelijke vragen van het communistisch Tweede-Ka merlid Borst. Het rapport, zegt de minister van Landbouw en Visserij, is naar opzet en strekking te beschouwen als een intern dienstrapport. Voorlopig wordt het rapport even min te vertrouwelijke kennisneming aan de kamers overgelegd, daar de minister nog niet gereed is met de bestudering ervan. (Van een onzer verslaggevers) Het zestienjarig meisje dat twee dagen spoorloos was, blijkt al die tyd gebivakkeerd te hebben aan boord van een in Vlissingen liggende Noor se tanker, de Polly Rambler. Het meisje is donderdag uit eigen bewe ging naar huis teruggekeerd. Dinsdagmiddag vertrok zij per fiets naar het Vlissingse badstrahd, -waar zij een van de opvarenden van het schip ontmoette. Haar moeder ver wachtte haar om zes uur thuis, maar zij bleef tot ongeveer elf uur 's avonds met de jongen in de stad. Daarna zou zij volgens haar eigen verhaal, na verdoofd te zijn, in een auto zijn meegevoerd naar het schip. Aan boord zou zij zijn dronken gevoerd. Omdat de politie naar haar zocht zouden de opvarenden haar geld heb ben gegeven om per taxi naar Rot terdam te gaan. van waaruit zij haar moeder moest opbellen. Men zou daarmee de politie hebben willen misleiden. Zij ging echter rechtstreeks naar huis. De fiets van het meisje werd al eerder op de Vlis singse buitenhaven gevonden. Het meisje is nog niet door de recherche gehoord. DJAKARTA (AFP, ANP) De Partai Nasional Indonesia zai de In donesische regering verzoeken de di plomatieke betrekkingen met Ne derland te verbreken indien Neder land voortgaai met het zenden van militaire versterkingen naar Nieuw- Guinea. Dit heeft de nieuw-gekozen voor zitter van de PNI Ali Sastroamidjo- jo op een persconferentie in Djakar ta verklaard en moeilijk. 'Wij moeten overwegen, welke onze bijdrage kan zijn in de verzoening der tegenstellingen. (Van een onzer verslaggevers) Sinds dinsdagmorgen half elf is de 30-jarige Apeldoomer Fokke Nicolai spoorloos. De man, die stempelmaker van beroep is, verliet zijn woning in overspannen toestand. Men vreest een ongeluk, te meer omdat Nicolai enige tijd geleden ook is weggelopen. Toen met' slaaptabletten bij zich. Destijds echter werd hij te ruggevonden in de bossen. Ditmaal heeft- hij een grijze scooter meege nomen, merk Zundapp Bella, nr. TE 77—55. Het voertuig is gedeeltelijk rood geplamuurd en er ontbreekt een voet brug. Nicolai is 1.70 m lang, hij heeft een smal postuur, blond achterover gekamd haar en een roodbruine gelaatskleur. Hij is gekleed in een bruin suède jack, donkergrijze broek, wit overhemd en zwarte instapschoe nen. Hij heeft een nieuwe grijze weekend-tas bij zich. De politie te Apeldoorn verzoekt ieder die inlich tingen kan verstrekken zich met haar in verbinding te stellen. DETROIT (AFP) Personeel van een begraafplaats te Detroit in de VS heeft het stoffelijk overschot van een Amerikaanse oudstrijder uit de Eerste Wereldoorlog, George Nash, weer naar de oppervlakte gebracht, enkele ogenblikken, nadat hij was bijgezet naast de laatste rustplaats van zijn vrouw, Nash was nl. een 66-jarige Indiaan van de stam der Winnebagos en op de begraafplaats waar zijn vrouw indertijd is begraven mogen alleen blanken worden bijgezet. Het besluit stuitte op fel protest van de kinderen van Nash die vér- klaarden, dat het de laatste wil van hun vader was naast zijn vrouw te worden begraven. De directeur van. de begraafplaats verklaarde: „Als wü een uitzondering maken, zijn wü dadelijk in 40.000 processen gewikkeld met de familiies van hen, die voor het privilege van apartheid in de dood hebben be taald. Dit voorrecht is trouwens toe gestaan door het opperste gerechts hof der VS." SYRACUSE, (AP). Het Nederland se koninklijke gezin is gisteren niet vertrokken voor de voorgenomen zeereis. Wegens de krachtige wind bleven de Piet Hein en de Groene Draeck in de haven van Taormina liggen. De vorstelijke bezoekers zwommen en visten, koningin Juliana ging 's morgens alleen winkelen. In-deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekenina can hen die worden geciteerd. Wij hebben vaak de Indruk, dat onze partij zich op het terrein van antiklassenstrijd niet meer zo waak zaam betoont. Het proces van de maatschappelijke democratie gaat immers onstuitbaar voort en ver vaagt de oude grenzen tussen de vroegere klassen, rangen cn stan den, meent men. Het mocht wat. Misschien Is het waar, dat de vroe gere kentekenen tussen heren en knechten, mevrouwen en dienst maagden ook innerlijk plaats ge maakt hebben voor een menswaar diger onderscheiding tussen de leï- dinggevers en hun medewerkers. Maar de bui van een hernieuwde in deling van de samenleving is in aan tocht. Voor zover deze sociale depres sie al niet duidelijk merkbaar is in ons land, zal dit drukgebied zich van uit de nieuwe wereld ook wel naar onze regionen verplaatsen. Dit kan het grote maatschappelijke pro bleem van de toekomst worden. Uit: Nederlandse Gedachten, weekblad van de Antirevolutio naire Partij. (Van onze verkeersredacteur) In het eerste halfjaar van 1960 zijn 54,504 kentekenbewijzen afgegeven tegen 39.827 in de eerste zes maan den van 1959. Dit betekent een record en als de verkopen zich aldus handhaven, zullen er dit jaar meer dan hon derdduizend nieuwe autos worden verkocht, lezen wij in Autokam- kampioen van de ANWB. Tevens blijkt, dat de Nederlandse personenauto, als zesde op de rang lijst staat. Op de eerste plaats staat opnieuw Opel met 8116 wagens, onmiddellijk gevolgd door volkswagen met 7983 autos. Renault heft zich als derde nog ste viger genesteld met 6152 verkochte automobielen. Het Franse merk wordt gevolgd door een ander Frans merk, citroen, thans met 4168 verkopen op de vierde plaats. Vtjjde is dan de Engelse Ford met 4336 wagens en op de zesde plaats vindt men dus DAF met 3862 Ne derlandse personenautomobielen. Zevende is de Duitse Ford (3142) en achtste staat de Italiaan Fiat met 2746. De negende en tiende plaats worden wederom bezet door Franse mer ken, namelijk Simca met 1550 en Peugeot met 1426 autos. Hiermee hebben alle grote Franse fabrieken zich ondre de eerste tien geklas seerd, een symptoom van de op mars der Franse auto-industrie hier te lande. (Van een onzer verslaggevers) De raadkamer van de Amsterdamse rechtbank heeft ook de gevangen houding van de 44-jarige Amster damse stenograaf S. S. met dertig dagen verlengd. S. is een der aangehoudenen die verdacht worden van illegale activi teiten voor het Algerijnse Bevrij dingsfront. Advertentie LM. reeds vanaf f 284.- ein piekfijne keuken met 'n (Van een onzer verslaggevers) Revue-artiest Dick Wan» doorgaans vrij vlot van dc tongriem gesneden, zong gister avond met onvaste stem en klamme handen en kele liedjes. Hij werd dan ook van zeer nabij op de vingers gekeken door vier volwassen leeuwen. Het was een stunt van het in Am sterdam staande circus Boltini, dat ter reclame voortdurend z'n roofdie ren de straat op brengt. Ditmaal had men ter afwisseling de Wama's in de lecuwenkooi ge nood. Terwijl de zeer ner veuze artiest in het ge zelschap van de leeu wen vertoefde, stond buiten de kooi temmer Bobbie Althoff met zweep en knots en an der circuspcrsoncel on der aanvoering van di recteur Boltini met ijze ren staven in de aan slag. De leeuwen op bun zitjes hielden zich rus tig. Toen een van hen na een mopje van Dick Wama tekenen van on geduld vertoonde, ging de dompteur ook de kooi in. De stunt liep zonder ongelukken af. Een maal uitgezongen, om helsde de artiest wat witjes de temmer, ter wijl bet publiek in ap plaus losbarstte. Artis-perschef, H, v. d. Werken, noemde deze, in het verleden -in dc circuswereld niet onge bruikelijke stunt, onver antwoord. 'Eén haal met een klauw kan iemand een ernstige infectie ziekte bezorgen, want de nagels van een leeuw, die dagelijks rauw vlees krijgt, zijn zeer besmet. Ongelukken in een lecu wenkooi zijn legio. Dompteurs zijn tegen infectie ingeënt cn we ten welke risico's zij lo pen. Een buitenstaander, die uiet is ingeënt en niet weet welke risico's hij loopt, mag men ter wille van de sensatie niet aan een dergelijke stunt blootstellen, Ook al is de kans dat bet misloopt maar één per cent en ik persoonlijk acht die kans zeker groter.' Directeur Boltini gaf na afloop toe dat de stunt 'gevaarlijk' was, maar meende 'immer in staat te zijn geweest acuut gevaar voor de artiest af te wenden'. 't Was er 21 graden C., niet bij zonder tropisch dus, maar heerlijk warm vergeleken met de buiten temperatuur. De cacaobonen in een mandje op de Braziliaanse afdeling zijn deze week beschimmeld, 't Is nog vochti ger in de kas geweest dan het be hoort te zijn. Gelukkig staan verscheidene plan ten prachtig in bloei. Vooral de Strelitzia reginae, de paradijsvogel- bloem. heeft zich fraai ontwikkeld. Bloemen in vorm van een vogelkop met een kuif van blauwe en oranje sierveren. Deze soort krijgt ook in Nederland bekendheid als (peper dure) snijbloem. Ze kan in de war me kas worden gekweekt, maar het schijnt voordeliger te zijn. de bloe men te importeren. Naast de paradijsvogelbloem staat het trieste overschot van een plant met een minder aantrekkelijke naam de reuzenlijkbloem (AmorphophaUus titanum). De kweek van dit arons kelkachtige knolgewas uit Sumatra is mislukt. Jammer; een bloeiende Amorpho phaUus is in ons land een grote zeld zaamheid. De knol kan meer dan veertig kilo gram zwaar worden, de bloem bijna twee meter hoog. Ze geeft een duffe geur af, die aasvliegen aantrekt. In 1953 heeft een exemplaar in de Rot terdamse Diergaarde gebloeid en dat was voor plantenkenners een hele gebeurtenis. Zegt de Latijnse haam Araehis hypogae Apenote li iets? We lazen deze drie woorden*'dp een bordje by een ons onbekend gewas en legden het raadsel aan de verzorger van de rubriek „In Geuren en Kleuren" voor. Oplossing: de Araehis hypogaea is de aardnoot, de „pindaplant", vroe ger „apenootjesplant" genoemd.-* Dat Apenote is een taalfout, of een grap je., Bij een bezoek aan de Tropische Kas moet u ook eens op de Molina precies dezelfde grijze kleur en het houtachtige struik met een stam die recurvata letten, de Olifantspoot, een netwerk van groefjes en plooitjes heeft als de poten (pardon, benen) van een olifant. Jimmy, dc mol die in de onder afdeling Bodem van de afdeling Van Kiem tot Kracht verblijft, werd tot voor kort gevoederd door een perso neelslid die zeer bekwaam was in het regenwormen vangen. Zelfs in de droge tyd, 't ïykt lang geleden, ver schafte hij Jimmy het dagrantsoen: tweemaal het lichaamsgewicht van een mol. Deze man is met vakantie gegaan en nu zoekt men een vervanger, naar uit een oproepje in het door de Vrije-Volkstand gedrukte tentoon- stellingskrantje blijkt. Alsof er wer kelijk een specialist nodig is om in deze vakantietijd regenwormen te vinden! Op de brug over de Westzecdijk staan vier vitrines met (in totaal) vier bordjes, twee heel kleine dames- polshorloges en twee goudglanzende ringen. Twee bordjes hebben als opschrift: H. H. Inbrekers, dit horloge is zonder uurwerk. Op de beide andere leest u: „H- H. Inbrekers, deze ring is van imitatie goud". Iemand heeft bij deze vitrines een levensgrote baksteen gelegd, ook met een, opschrift: „H. H. Inbrekers, deze. steen is niet echt maar imitatie". De Floriadepolitie heeft de bak steen in beslag genomen. Een bak steen bij vitrines, nee, dat vond men te verleidelijk. (Van een onzer verslaggevers) De eigenaar van een confectiebedrijf aan de Amsterdamse Nieuwe Keizers gracht is op wonderbaarlijke wijze ontsnapt aan een val van de tweede verdieping van de fabriek, toen hij in bewusteloze toestand aan een been bleef hangen aan een balkonnetje van de brandtrap op tien meter bo ven dc begane grond. Twee van zijn modinettes, de 22- Jarige G, Verhoef uit Utrecht en de 25-jarige Sierhuis uit Amsterdam zagen kans hua werkgever, de heer H. Gerth op té hijsen en in veiligheid te brengen. De heer H. Gerth was voor een on betekenende ingreep in een zieken huis operatief behandeld. In plaats van even te gaan rusten na de behan deling, keerde hij terug naar zijn zaak en ging aan het werk. Toen hr zich even later met goed voelde, ging hij op een stoel op het balkonnetje van de brandtrap aan de achterkant van het bedrijf zitten. Daar overviel hem een flauwte, waardoor hij van de .stoei gleed en voorover tussen het platform en de leuning van het balkon doorechoot op weg naar de tien meter lager gele gen betonnen vloer van een binnen plaats. In zijn val sleepte hij de stoel mee en het been van de bewusteloze man bleef achter een der stoelpoten haken. De stoel raakte Klem tussen het platform en de afrastering van het balkonnetje. Aan één been zweefde de heer Gerth bewusteloos boven de afgrond De ateliermeisjes G. Verhoef en T. Sierhuis zagen het gebeuren. Om hulp roepend stormden zij naar het balkon en grepen het been van hun baas. Toon er ondanks all* nood kreten niet direct hulp kwam, begon nen zij de toch beslist niet lichte last van de 1,80 meter lange heer Gerth naar binnen te halen. Hoe dat lukte weten zij zelf n&u-' welijks meer. Maar het ging. Toen del confectionnair 's avonds thuis kwam. met een wondje aan zijn neus. ver telde hij zijn vrouw dat hij onwel gewordenwas en teger de leuning van het balkon gevaiien was Pas de volgende morgen noorde mevrouw Gerth aai. welke gevaren haar man door het krachtdadige op treden van dé twee meisjes was ont snapt.

Het Vrije volk | 1960 | | pagina 2